تفاوت سال شمسی و قمری در تعیین خمس

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفاوت سال شمسی و قمری در تعیین خمس

با سلام و تشکر از کارشناسان محترم انجمن پاسخگویی به احکام

تعیین سال خمسی در سال قمری و شمسی چه تفاوتی دارد ؟

اگر کسی در یکی از روزها یا مناسبتهای سال قمری سال خمسیش رو تعیین کرده باشه و تا زمان فرارسیدن سال قمری خمس مالش رو پرداخت نکنه، آیا میتونه دادن خمس رو تا سال شمسی (حدودا 10 روز بعد از سال قمری ای که تعیین کرده) به تعویق بندازه ؟

آیا میتونه در این چند روز پول ذخیره شده رو خرج کنه که خمس تعلق نگیره ؟

مرجع تقلید : آیت الله سیستانی

با تشکر :Gol:

ماه بانو;85552 نوشت:
با سلام و تشکر از کارشناسان محترم انجمن پاسخگویی به احکام تعیین سال خمسی در سال قمری و شمسی چه تفاوتی دارد ؟ اگر کسی در یکی از روزها یا مناسبتهای سال قمری سال خمسیش رو تعیین کرده باشه و تا زمان فرارسیدن سال قمری خمس مالش رو پرداخت نکنه، آیا میتونه دادن خمس رو تا سال شمسی (حدودا 10 روز بعد از سال قمری ای که تعیین کرده) به تعویق بندازه ؟ آیا میتونه در این چند روز پول ذخیره شده رو خرج کنه که خمس تعلق نگیره ؟ مرجع تقلید : آیت الله سیستانی با تشکر

با سلام و تشکر از سئوال شما

کسی که سال قمری را برای پرداخت خمس تعیین کرده است نمی تواند بدون اجازه آنرا به سال شمسی تغییر دهد و اگر از دفتر مرجع خود اجازه گرفت (1) ، می تواند پرداخت خمس را به تعویق بیندازد و سر سال شمسی محاسبه کند تا از این به بعد سال خمسی او سال شمسی باشد اما در این مدت (ده روز) چون خمس به سال قمری تعلق گرفته ، باید خمس را حساب کند (2)

پی نوشت:
1. اجازه این کار برای پرسشگر محترم از دفتر آیت الله سیستانی در قم گرفته شد.
2. سئوال از دفتر آیت الله سیستانی در قم (7836565-0251)

با سلام و تشکر از پاسخ گویی شما

بنده چند سالی هست که سال خمسی ام را نهم ربیع الاول قرار داده بوده ام، ولی چون معمولا در این ایام کار بسیار زیادی داشتم چند روزی رو به تعویق می انداختم و خمس پولهای ذخیره شده ام رو تقریبا به سال شمسی حساب میکردم .

سال خمسی رو تغییر ندادم و همون سال قمری بوده هرسال، ولی هر سال به سال شمسی حساب کردم

حالا باید چیکار کنم ؟ :Gig:

ماه بانو;85565 نوشت:
با سلام و تشکر از پاسخ گویی شما بنده چند سالی هست که سال خمسی ام را نهم ربیع الاول قرار داده بوده ام، ولی چون معمولا در این ایام کار بسیار زیادی داشتم چند روزی رو به تعویق می انداختم و خمس پولهای ذخیره شده ام رو تقریبا به سال شمسی حساب میکردم . سال خمسی رو تغییر ندادم و همون سال قمری بوده هرسال، ولی هر سال به سال شمسی حساب کردم حالا باید چیکار کنم ؟

با سلام مجدد

چون سال خمسی را تغییر نداده بودید و تنها تأخیر در پرداخت خمس داشتید ، فعلا چیزی بر عهده شما نیست (1)

پی نوشت:
1. سئوال از دفتر آیت الله سیستانی در قم (7836565-0251)

بنده با همین پول احتمال خیلی خیلی زیادی میدم در طی این ده روز وسیله ای خریده باشم . چون فکر میکردم میشه به تعویق انداخت و تا ده روز بعد پول رو خرج کردو خمس پول رو نپرداخت .
ولی الان اصلا یادم نمیاد چی خریدم ؟

وظیفه ی بنده چیست ؟
ضمناً اگر بعدا یادم بیاد که در چه راهی خرج کردم و یا چه وسیله ای خریدم وظیفه ام چیست ؟

لطفا خودتون جوانب رو بررسی کنید و اگر مسئله ای در این باب هست و بنده فراموش کردم بپرسم پاسخ کامل رو عنایت کنید . :Gol:

با تشکر فراوان
جزاکم الله خیرا :Gol:

ماه بانو;85573 نوشت:
بنده با همین پول احتمال خیلی خیلی زیادی میدم در طی این ده روز وسیله ای خریده باشم . چون فکر میکردم میشه به تعویق انداخت و تا ده روز بعد پول رو خرج کردو خمس پول رو نپرداخت . ولی الان اصلا یادم نمیاد چی خریدم ؟ وظیفه ی بنده چیست ؟ ضمناً اگر بعدا یادم بیاد که در چه راهی خرج کردم و یا چه وسیله ای خریدم وظیفه ام چیست ؟ لطفا خودتون جوانب رو بررسی کنید و اگر مسئله ای در این باب هست و بنده فراموش کردم بپرسم پاسخ کامل رو عنایت کنید . با تشکر فراوان جزاکم الله خیرا

تا یقین نکردید چیزی بر عهده شما نیست اما هر وقت به یاد آوردید و یقین کردید ، باید از دفتر مرجع تقلیدتان اجازه بگیرید و کسب تکلیف نمایید .

با سلام و احترام

چون میخوام سوالات پیرامون خمس در یک جا جمع باشه این سوال رو هم اینجا میپرسم.

پارچه‌ای که برش خورده ولی هنوز دوخته نشده خمس تعلق میگیره یا نه؟

مرجع تقلید : آیت الله سیستانی

آذر بانو;222400 نوشت:
با سلام و احترام چون میخوام سوالات پیرامون خمس در یک جا جمع باشه این سوال رو هم اینجا میپرسم. پارچه‌ای که برش خورده ولی هنوز دوخته نشده خمس تعلق میگیره یا نه؟ مرجع تقلید : آیت الله سیستانی

با عرض سلام و احترام خدمت همکار محترم سرکار آذربانو

در فرض سئوال اگر یک سال از آن گذشته باشد ، دادن خمس آن واجب است . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم

با سلام و احترام
و تشکر از پاسخ‌گویی شما

پارچه برش‌خورده رو که دیگه نمیشه روش قیمتی گذاشت! چطور خمس تعلق میگیره؟

آذر بانو;225223 نوشت:
با سلام و احترام و تشکر از پاسخ‌گویی شما پارچه برش‌خورده رو که دیگه نمیشه روش قیمتی گذاشت! چطور خمس تعلق میگیره؟

با عرض سلام مجدد خدمت حضرت عالی

اگر پارچه برش خورده در بازار قیمتی ندارد ، خمس هم ندارد ! (1)

موفق و مؤید باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم

باعرض سلام
خیر نمی تواند به تعویق انداخت چراکه موعد سال خمسی بطور قهری خمس تعلق گرفته بلافاصله با ید خمسش پرداخت شود وتصرف در پول غیر مخس جایز نمی باشد
اسفتااز دفتر مرجع

موضوع قفل شده است