صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بی عدالتی خدا

سورنا مهمان
    شروع کننده موضوع

خونسرد بی عدالتی خدا

من چند تا سوال در مورد عدالت خدا دارم.
    اول اینکه چرا همه آدمها یکسان نیستند شما تصور کنید: اون بچه ای که توی یه خونواده فقیر یا مثلا توی افریقا به دنیا میاداز همون زمانی که به دنیا میاد زندگی زجر آورش شروع میشه به خاطر شرایط بد زندگی به انواع و اقصام مریضیها دچار میشه .و در بدترین شرایط فکری و فرهنگی رشد پیدا میکنه.
    ولی بچه ای که در یک شرایط خوب به دنیا میاد خوب طبیعتا از نظر رشد جسمانی و فکری و فرهنگی در شرایط خوبی قرار میگره .
    من فکر میکنم خوب بودن برای بعضی انسانها راحتتر از بعضیهای دیگس . مثلا یک انسان ثروتمند میتونه به دیگران کمک کنه، میتونه دست چند تا بچه یتیم رو بگیره ولی انسان فقیر همیشه وسوسه وجودش رو میگیره گاهی وقتها مجبور میشه برای گذراندن زندگیش به هر کاری دست بزنه و همیشه درگیری های عصبی داره.
    این کار خدا مثل این میمونه که ما بیایم مسابقه دو بذاریم بعد یکی رو ۱۰۰ متر مونده به خط پایان بزاریم و نفر بعد رو ۲۰۰ متر و یکی دیگه رو ۵۰۰متر بعد بگیم هر کی زودتر به خط پایان رسید برندست.
    واما سوال بعدی : میگن خدا به همه چیز آگاهه واز روزی که انسان به دنیا میاد تمام سرنوشت انسان رو میدونه و میدونه که انسان چند سال عمر میکنه میدونه که چه اتفاقاتی براش میوفته و حتی میدونه که کی در نهایت به بهشت میره وکی به جهنم .خب حالا اینجا قدرت اختیار و اراده آدم به چه کاری میاد. مثلا وقتی که من به دنیا میام خدا میدونه که من در نهایت به جهنم میرم این یعنی اینکه سرنوشت من اینه که به جهنم برم.
    دوستان عزیز مطالبی که نوشتم نظریه های من نبود بلکه سوالات من بود که خواهش میکنم هر کسی که میتونه به صورت منطقی و به دور از تعصب به من پاسخ بده . بنده مسلمان نیستم پس خواهش میکنم از دیدگاه اسلام به بنده پاسخ ندید. ممنونم.
    ویرایش توسط سورنا : ۱۳۸۹/۱۱/۲۶ در ساعت ۱۵:۰۸

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    3
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4

یا لطیف الطف بنا

با سلام خدمت شما
    در مورد 2 سوال شما اجمالا پاسخی خدمتتان می دهم که امیدوارم مفید واقع شود.

سوال اول:
    این قضیه را می توان از دو منظر بررسی کرد:
    اول آن که ما اطلاع دقیقی از موفقیت یا شرایط مناسب از دیدگاه خداوند نداریم.برای مثال ممکن است یک نفر در یک خانواده ثروتمند به دنیا بیاید اما مثلا پدر و مادرش از هم جدا شوند.و یا یک نفر زیبا باشد اما پدر بدی داشته باشد. منظور این جانب این است که ما نمی دانیم که واقعا ویژگی های زندگی ما به نفع ماست و یا به ضرر ما.یعنی یک نفر اگر در خانواده ثروتمند است به فرض راه فسادش هم بیشتر است و آیا این برای بالا رفتن درجاتش بوده و یا ظلمی به او شده اما چیزی که تا این لحظه بنده شخصا به آن اعتقاد دارم این است که خداوند در نعمات خود که ریشه اکتسابی ندارند کاملا عادلانه رفتار کرده است که این عدل با ضرایبی که به هر نعمت تعلق می گیرد برقرار می شود مثلا اگر یک نفر ثروتمند نیست اما تن سالمی دارد.و البته گاها امتحان خداوند هم این معادله را تحت تاثیر قرار می دهد
    اما دوم آن است که خداوند همان قدر که به کسی شرایط رشد را داده است انتظار رشد دارد و پاداش می دهد
    و به نظرم هیچ معامله ای پرسود تر از معامله با خداوند نیست حتی اگر خداوند به دیگران هم بیشتر از ما کمک کند
    و ما تقدموا لانفسکم من خیر تجدوه عند الله هو خیرا و اعظم اجرا

سوال دوم: خداوند عالم به همه چیز است و این که خداوند عالم به سرنوشت ما است خلاف اختیار ما نیست با یک مثال برای شما توضیح می دهم:

فرض کنید شما در خیابان هستید و در فاصله 50 متری از یک دیوار اتومبیلی با سرعت 40 کلیومتر در حال حرکت است. شما در یک آن نتیجه می گیرید که اتومبیل به دیوار برخورد می کند.که این نتیجه گیری ممکن است اتقاق بیفتد و یا نیفتد.اما چرا ممکن است اتفاق نیفتد؟
    چون شما سرعت عکس العمل راننده را نمی دانید ، نیرو اصطکاک با زمین را نمی دانید،شتاب اتومبیل را نمی دانید،فاصله دقیق را نمی دانید وزش باد را نمی دانید و هزاران چیز دیگر که نمی دانید.
    اما حال اگر شما این اطلاعات را داشتید تنها به یک کامپیوتر نیاز داشتید که قطعا بگویید که اتفاق میفتد یا نه

پس آیا می توانیم شما را مقصر این حادثه بدانیم؟چون شما می دانستید و یقین داشتید و امکان نداشت که این برخورد اتفاق نیفتد چون معادلات شما این را به شما می گوید
    حال اگر برای خداوند سبحان به اندازه ابر رایانه های امروزی هم اعتبار قايل شویم از آن جا که خداوند عالم همه چیز است و تمام خصوصیات مارا می داند تنها کافیست که اطلاعات ورودی را وارد کند تا متوجه شود که ما به بهشت می رویم یا جهنم،در حادثه خاص تن به گناه می دهیم یا نه و....
    و این خلاف اختیار ما نیست

ان شا الله مفید واقع شود

5. صلوات ها 2

سورنا مهمان
    شروع کننده موضوع

خونسرد بی عدالتی خدا

نقل قول نوشته اصلی توسط hamhame نمایش پست ها
    یا لطیف الطف بنا

سوال دوم: خداوند عالم به همه چیز است و این که خداوند عالم به سرنوشت ما است خلاف اختیار ما نیست با یک مثال برای شما توضیح می دهم:

فرض کنید شما در خیابان هستید و در فاصله 50 متری از یک دیوار اتومبیلی با سرعت 40 کلیومتر در حال حرکت است. شما در یک آن نتیجه می گیرید که اتومبیل به دیوار برخورد می کند.که این نتیجه گیری ممکن است اتقاق بیفتد و یا نیفتد.اما چرا ممکن است اتفاق نیفتد؟
    چون شما سرعت عکس العمل راننده را نمی دانید ، نیرو اصطکاک با زمین را نمی دانید،شتاب اتومبیل را نمی دانید،فاصله دقیق را نمی دانید وزش باد را نمی دانید و هزاران چیز دیگر که نمی دانید.
    اما حال اگر شما این اطلاعات را داشتید تنها به یک کامپیوتر نیاز داشتید که قطعا بگویید که اتفاق میفتد یا نه

پس آیا می توانیم شما را مقصر این حادثه بدانیم؟چون شما می دانستید و یقین داشتید و امکان نداشت که این برخورد اتفاق نیفتد چون معادلات شما این را به شما می گوید
    حال اگر برای خداوند سبحان به اندازه ابر رایانه های امروزی هم اعتبار قايل شویم از آن جا که خداوند عالم همه چیز است و تمام خصوصیات مارا می داند تنها کافیست که اطلاعات ورودی را وارد کند تا متوجه شود که ما به بهشت می رویم یا جهنم،در حادثه خاص تن به گناه می دهیم یا نه و....
    و این خلاف اختیار ما نیست

ان شا الله مفید واقع شود
    خداوند تمام قوانین طبیعت را خلق کرده وبر آنان مسلط است بنده هم اگر توان تعیین یا تغیر سرنوشت آن شخص را داشتم واگر سرنوشتش را من نوشته بودم بله مقصر بودم.
    ویرایش توسط سورنا : ۱۳۸۹/۱۱/۲۶ در ساعت ۱۶:۴۵

7. صلوات ها 2

نوشته
    3
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4

با سلام مجدد

کاملا درست است خداوند تمام قوانین را وضع کرده است اما سرنوشت شما حاصل عمل شما با اختیاری است که به شما داده شده است شما در تمام مراحل زندگی خود در مواجه با ارزیابی هایی قرار گرفته اید که قوانین آن از قبل تعیین شده بود و بر آن حاکم بوده اما تلاش و عملکرد شما پاسخ آن ارزیابی ها بوده.

9. صلوات

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40521

نقل قول نوشته اصلی توسط سورنا نمایش پست ها
    بنده مسلمان نیستم پس خواهش میکنم از دیدگاه اسلام به بنده پاسخ ندید. ممنونم.

با سلام و خوشامد گویی
    دوست عزیز شما میگوید مسلمان نیستید!
    دارای چه دینی و مذهبی هستید؟
    صفات و ذات خداوند را در دین خود چگونه میبینید؟
    تا شاید بشود از طریق دین خودتان به ان پاسخ داد !
    و دیدگاه اسلام را با ان مقایسه کرد و به مطلب دلخواه شما رسید !

ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۱۱/۲۶ در ساعت ۲۰:۰۴
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

11. صلوات ها 4

سورنا مهمان
    شروع کننده موضوع

خونسرد

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
    با سلام و خوشامد گویی
    دوست عزیز شما میگوید مسلمان نیستید!
    دارای چه دینی و مذهبی هستید؟
    صفات و ذات خداوند را در دین خود چگونه میبینید؟
    تا شاید بشود از طریق دین خودتان به ان پاسخ داد !
    و دیدگاه اسلام را با ان مقایسه کرد و به مطلب دلخواه شما رسید !
    باتشکر از شما رضا جانرضا جان من کلا به دین اعتقاد ندارم ولی میدانم که خالقی وجود دارد ولی نه آن خالقی که دین تعرف کرده .از نظر من خالقی که دین تعریف میکند بسیار دیکتاتور و بی منطق است.مطالبی که مطرح میکنم صرفا نظرات شخصی خودم هست وقصد خط بطلان کشیدن روی عقاید دیگران را ندارم.
    من فقط به دنبال شناختن خالق واقعی خودم هستم و این خالق ممکن است همان خدای دین شما باشد. من فقط به دنبال حقیقتم.
    ویرایش توسط سورنا : ۱۳۸۹/۱۱/۲۶ در ساعت ۲۰:۳۱

13. صلوات ها 5

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40521

نقل قول نوشته اصلی توسط سورنا نمایش پست ها
    باتشکر از شما رضا جان:gol:رضا جان من کلا به دین اعتقاد ندارم ولی میدانم که خالقی وجود دارد ولی نه آن خالقی که دین تعرف کرده .از نظر من خالقی که دین تعریف میکند بسیار دیکتاتور و بی منطق است.مطالبی که مطرح میکنم صرفا نظرات شخصی خودم هست وقصد خط بطلان کشیدن روی عقاید دیگران را ندارم.
    من فقط به دنبال شناختن خالق واقعی خودم هستم و این خالق ممکن است همان خدای دین شما باشد. من فقط به دنبال حقیقتم.

با سلام
    دوست گرامی
    اینکه میگوید به خالقی اعتقاد دارید درست !اما در مورد صفات خداوند سخنی نگفتید !!
    خدای که شما قبول دارید دارای چه صفاتی است؟
    البته در مورد اینکه میفرماید خالقی که دین معرفی میکند اگر دریک تاپیک مجزا عنوان شود بهتر میتوان برسی کرد!
    و در این تاپیک فقط در مورد عدالت خداوند سخن گفته شود !

ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۱۱/۲۶ در ساعت ۲۰:۳۸
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

15. صلوات ها 4

نوشته
    240
    حضور
    4 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    762

با سلام.
    رابطه انسان و سرنوشت چیز ساده ای نیست. ما نمی تونیم جواب درست و حسابی به این سوال بدیم. چون به کل زندگی انسان اطلاع نداریم.
    زندگی انسان با تولد در این دنیا شروع نمی شود. با مرگ در این دنیا هم تموم نمیشه.
    فقط کسی می تونه به این سوال جواب بده که از هر سه زندگی خبر داشته باشه.

مورد دوم اینکه ما خیلی چیزهارو نمی دونیم. ولی ممکنه بعدا بدونیم یا هیچ وقت ندونیم. ولی چیزی که هست اینه که اون چیز هست.
    ما خدا رو اگه بشناسیم و قبول کنیم که عادل هست مطمئن میشیم که خدا به کسی که فقیر دنیا اومده و به کسی که پولداره با عدالت رفتار می کنه.

مورد سوم: احتمالا قبول می کنید که بعضی چیزها هست که شما فکر می کنید به نفع شماست ولی به ضرر شماست. و همچنین بعضی چیزهارو به ضرر تون می بینید درحالیکه به نفع شماست.
    مثلا شاید همه فکر کنند که بلال حبشی یه برده سیاه بدبخت بوده. و ابولهب یه مرد پولدار. ولی در مورد قبول دین پولداری ابولهب اونو به جهنم میبره و فقیری بلال اونو صحابه پیامبر میکنه

مورد چهارم: در مواردی که انسان میتونه به وظایفش عمل کنه ازش سوال خواهند پرسید ولی اگه معذور باشه در این حالت بهش می گن مصتضعف. یعنی کسی که دین خدا بهش نرسیده. مثلا کسی که تو جنگل زندگی می کنه یا یه دیونه یا بچه ای که زود می میره. مصتضعف ها روز قیامت یه آزمون سرپایی می دند تا معلوم شه بهشتیه یا جهنمی

و موارد دیگر که حوصله تایپ ندارم. هرجا مشکلی بود بگو بیشتر توضیح بدم.
    السلام علیک یا بقیه الله

یا رب برسان آن روز را که بادها وزان باشد و هوا آکنده از بوی باران.

17. صلوات ها 2

سورنا مهمان
    شروع کننده موضوع

خونسرد

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها

با سلام
    دوست گرامی
    اینکه میگوید به خالقی اعتقاد دارید درست !اما در مورد صفات خداوند سخنی نگفتید !!
    خدای که شما قبول دارید دارای چه صفاتی است؟
    البته در مورد اینکه میفرماید خالقی که دین معرفی میکند اگر دریک تاپیک مجزا عنوان شود بهتر میتوان برسی کرد!
    و در این تاپیک فقط در مورد عدالت خداوند سخن گفته شود !
    رضا جان من گفتم به دنبال یافتن خدای واقعی هستم پس در حال حاضر چطور میتوانم ویژگی های خالقی رو توصیف کنم که کامل او را نشناخته ام .

19. صلوات ها 2

سورنا مهمان
    شروع کننده موضوع

خونسرد

نقل قول نوشته اصلی توسط newmrd نمایش پست ها
    با سلام.
    مورد چهارم: در مواردی که انسان میتونه به وظایفش عمل کنه ازش سوال خواهند پرسید ولی اگه معذور باشه در این حالت بهش می گن مصتضعف. یعنی کسی که دین خدا بهش نرسیده. مثلا کسی که تو جنگل زندگی می کنه یا یه دیونه یا بچه ای که زود می میره. مصتضعف ها روز قیامت یه آزمون سرپایی می دند تا معلوم شه بهشتیه یا جهنمی
    ممنون عزیز. من این سوال رو از شما دارم .چرا باید دین خدا به بعضیها برسه به بعضیها نرسه آیا این حق همه انسانها نیست که خالق و دین او را بشناسند .
    میگویند دین و خدا شناسی راه سعادت در دنیا و آخرت است .حال چرا خدا این راه سعادت و تکامل را از انسانهای که به قول شما در جنگل زندگی میکنند دریغ کرده آیا ما از آنها بالاتریم ؟
    درضمن آزمون سر پایی دیگه چیه؟آدمی که نمیدونسته گناه یعنی چی تو این آزمون سرپایی چی میخوان ازش بپرسن؟ اگه اینطوریه کاشکی منم تو جنگل به دنیا اومده بودم هم تو این دنیا بی قید و بند هرکاری دلم میخواست میکردم هم مفتکی میرفتم بهشت.

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری