استفاده پیامبر از بردگان!

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استفاده پیامبر از بردگان!

رسول خدا چند تا برده رو آزاد کرد؟هدف ایشان از این کار چی بود؟

با سلام
دوست گرامي
در زمان رسول خدا (ص) خود حضرت با وجود داشتن غلام و كنيز ، جدا از بحث تربيت آنها ، تكفل خرجي آنها را به عهده داشتند ، زيرا همه مردم نمي توانستند خرج اسرايي را كه دستگير مي شدند ، تامين كنند ، به همين علت بود كه رسول خدا عده اي از انها را خريداري كرده و پس از تعليم و تربيت ، و اطمينان از استقرار وضعيت معيشتي انها ، آزاد مي كردند .

یا علی ع

باتشکر از آقا رضا اگه لطف کنبد واسم اون برده ها وتعداد اونها رو بنویسید ممنون میشم.

دست گلشون درد نکنه !

بیشتر امام ها غلام داشتن !

حتی فرزندانشان !

سلام علیکم جمیعا

بردگی حقیقی
برده هوای نفس است نهایت این بردگی فزون امیال شیطانی در درون وجود اشخاص است که با رضا و رغبت شخص منحرف پذیرفته میشود
این نوع بردگی - زندان روح و جسم انسان است.

بردگی در اسلام برده خواندن این اشخاص است تا زمانیکه با آموزه های بیاموزند برده اند و بعد از ایمان آوردن و ادای تشهد آزاد میگردند.

یاحق

madanchi11;84030 نوشت:
دست گلشون درد نکنه ! بیشتر امام ها غلام داشتن ! حتی فرزندانشان !

بله درسته که امامان غلام وکنيز داشته اند
اماچرا؟
دين مبين اسلام ، هرگز با برده‌داري موافق نبوده است ؛ اما از آن‌جايي كه اسلام در عصري ظهور کرد که قضيه برده داري يک امر رايج در جامعه بود ، اسلام بجاي مبارزه مستقيم با برده داري که چه بسا مشکلاتي در جامعه ايجاد مي‌كرد و يا با مخالفت تفکر جاهلي مواجه مي‌گرديد ، برنامه هاي مختلفي را در راستاي از بين بردن برده داري ارائه داد و به صورت تدريجي به مبارزه با آن پرداخت ؛ مانند : آزاد کردن بردگان به هنگام ارتکاب گناه مثل : خوردن روزه ماه رمضان و کفارات احرام حج و مخالفت با قسم و عهد و ده ها موارد ديگر و همچنين براي کسي در راه خدا برده‌اي را آزاد نمايد ، پاداش بزرگي قرار داد و اين برنامه به قدري مؤثر بود که در کمتر از يک قرن و نيم ، برده داري از جامعه اسلامي رخت بر بست .
امام سجاد عليه‌السلام در طول حيات شريف خود، حدود يكصد هزار برده را خريد و آزاد ساخت {جعفريان، رسول، حيات فكرى و سياسى امامان شيعه‏عليهم السلام، (قم: انصاريان، چاپ اول، 1376)، ص
پس بهتر است دوستان کمي با احتياط درباره اولياي الهي سخن بگويند

ممنون از کارشناسان محترم . هممون میدونیم قصد اولیاء الهی از خرید برده , زورگویی یا کارایی مثه اون نبوده اما این شیطان ادمو وسوسه میکنه تا به دل ادم شک بندازه.

عماد;84671 نوشت:
امام سجاد عليه‌السلام در طول حيات شريف خود، حدود يكصد هزار برده را خريد و آزاد ساخت

سلام
پس خیلی پولدار بودن !!!!!

چرا اینکار میکردند ؟!

madanchi11;86661 نوشت:
سلام
پس خیلی پولدار بودن !!!!!

منابع مالي
تمام امامان، در هرشرايط اقتصادي، انفاقات مالي داشته‌اند. بذل و بخشش و رسيدگي به امورنيازمندان يکي از ويژگي‌هاي معصومين بود. اما در مورد اينكه آن پيشوايان، اين اموالرا از كجا و چگونه فراهم مي‌کردند و چه منابع مالي در اختيار داشتند، چندان بحثنشده است. در هرصورت، منابع مالي ذيل تأمين كننده برخی از انفاقات بود.

1 كار
همه امامان(علیهم و السلام) درضمن تعليم و تربيت به كار در مزرعه و نخلستان نيز مي‌پرداختند.

امام علی بن الحسین (عليه السلام

محمد بن منکدرگوید: می‌خواستم محمد بن علی را نصیحت کنم، اما او مرا نصیحت کرد. پرسیدند: چگونه؟ گفت: به یکی از نواحی مدینه رفتم. محمد بن علی را دیدم که کار می‌کند و عرق می‌ریزد. باخود گفتم مردی از قریش با این حال در طلب دنیاست، می‌روم تا اورا نصیحت کنم. نزدش رفتم و سلام کردم و او با مهربانی جواب داد. گفتم مردی از قریش با این حال درطلب دنیاست؟ اگر اجلت فرا رسد چه می‌کنی ؟ جواب داد:

فقال

(عليه السلام): لو جاءني الموت و أنا علي هذه الحالة جاءني و أنا في طاعة من طاعة الله عزوجل. اكفُّ بها نفسي و عيالي عنك و عن النّاس، و إنما كنت أخاف أن لو جاءني الموت و أنا علي معصية من معاصي الله. فقلت: صدقت يرحمگ الله أردت أن أعظگ فوعظتني. ( 2 )

رأيت أبا الحسن (الثالث) (عليه السلام) يعمل في أرض له قد استنقعت ( 1 ) قدماه في العرق، فقلت له: جعلت فداگ أين الرجال؟ فقال: يا علي قد عمل باليد من هو خير مني في أرضه و من أبي، فقلت له: و من هو؟ فقال: رسول الله(صلی الله علیه و آله ) و أميرالمؤمنين و آبائي (علیهم و السلام) كلهم كانوا قد عملوا بأيديهم و هو من عمل النبيين و المرسلين و الأوصياء و الصالحين. ( 1 )

كار در مزرعه و نخلستان و احياي زمين، از موضوعاتي است كه امام علي(عليه السلام) و پس از او، ديگر امامان نيز به آن پرداخته‌اند و درآمد حاصله و درمواردي نيز اصل ملکي را كه احيا كرده بودند، بخشيده اند.

1. الکافی 5/73و74؛ الفصول المهمه /210 ؛ مطالب السئول /411.

ادامه دارد

2ـ تجارت

تجارت، یکی از راههای درآمد بوده است. رسول خدا

(صلی الله علیه و آله ) و اجداد آن حضرت از طریق تجارت امرار معاش می‌کردند و برخي از ائمه(علیهم و السلام) نیز تجارت داشتند.

عن محمد بن عذافر عن أبيه قال: أعطي أبوعبدالله(عليه السلام) أبي ألفا و سبعمائة دينار فقال له: أتجر بها ثم قال: أما إنه ليس لي رغبة في ربحها و إن كان الربح مرغوبا فيه و لکني أحببت أن يراني الله عزوجل متعرضا لفوائده. قال: فربحت له فيها مائة دينار ثم لقيته فقلت له: قد ربحت لگ فيها مائة دينار. قال: ففرح أبوعبدالله(عليه السلام) بذلگ فرحا شديدا فقال: لي أثبتها في رأس مالي. ( 1 )
1. كافي 5 / 76و77

ارث
ائمه معصومين(علیهم و السلام) املاكي داشتند كه از پدر به ارث برده بودند. آن املاك، يکي از منابع درآمد مالي به شمار مي‌آمد.
لقد كان (الحسین) كثير البر و الصلة فقد روي أنّه ورث أرضاً و أشياء فتصدّق بها قبل أن يقبضها. ( 1 )
امام حسين عليه السلام زياد احسان مي کرد ووصله به نزديکان زياد پرداخت مي کرد وروايت شده ايشان وزمين واموالي به ارث برد وقبل ازاينکه به دستش برسد صدقه داد
1.حياة الإمام الحسين : 1 / 135
خمس
خمس، يکي از منابع مالي است كه خدا و پيامبر، آن را در اختيار ائمه قرار داده‌اند.
مصرف آن به طورکامل دراختيار معصوم است كه هرگونه خواست مصرف كند. پس ازشهادت امام علي(عليه السلام) و صلح امام حسن(عليه السلام) جامعه اسلامي عملاً به دو گروه شيعه و طرفداران خلافت تقسيم شدند.
پيروان ائمه يعني شيعيان، خمس اموال خود را به امام عصرخود مي‌دادند. هر چند به دليل اختناق سياسي حاكم بر جامعه و جلوگيري از ارتباط مردم با امامان، فرستادن خمس با مشكلات بسيار رو به رو بود، اما خمس در هر شرايطي يا براي امام فرستاده مي‌شد و يا به نمايندگان و وكلاي امام تحويل مي‌گردید. اين اموال در جهت مصالح شيعيان و... به مصرف مي‌رسيد.
امامان در موضوع خمس، دستور اكيد داده اندكه بايد به امام تحويل داده شود:
قال (عليه السلام): من اشتري شيئاً من الخمس لم يعذره الله، اشتري ما لايحلّ له.
و قال (عليه السلام): لايحلّ لأحد أن يشتري من الخمس شيئاً حتّي يصل إلينا حقّنا. ( 1 )
احملوا الي الخمس فإني لست آخذه منكم سوي عامي هذا. ( 2 )
محمد بن علي بن شاذان النيسابوري قال: اجتمع عندي خمسمائة درهم تنقص عشرين درهما فأنفت أن أبعث بخمس مائة تنقص عشرين درهما فوزنت من عندي عشرين درهما و بعثتها إليالأسدي و لم أكتب مالي فيها، فورد: وصلت خمسمائة درهم لگ منها عشرون درهما. ( 3 )
در اينكه خمس، ملک شخصي امام است يا مربوط به منصب امامت می‌باشد، اختلاف نظر وجود دارد. برخي اين ديدگاه را ترجيح داده‌اند كه خمس، مال منصب امامت است. هرچه باشد، نتيجه يکي است. زيرا معصومين(علیهم و السلام) به دليل زندگي زاهدانه اي كه بايد مي‌داشتند اموال شخصي و غيرشخصي را در جهت مصالح اسلام و مسلمين مصرف مي‌کردند.
1.کافی 3/505.
2. اعلام الهدایة 11/44،

3. كافي 1/ 523.
در اينكه خمس، ملک شخصي امام است يا مربوط به منصب امامت می‌باشد، اختلاف نظر وجود دارد. برخي اين ديدگاه را ترجيح داده‌اند كه خمس، مال منصب امامت است. هرچه باشد، نتيجه يکي است. زيرا معصومين(علیهم و السلام) به دليل زندگي زاهدانه اي كه بايد مي‌داشتند اموال شخصي و غيرشخصي را در جهت مصالح اسلام و مسلمين مصرف مي‌کردند.
ادامه دارد

5ـ زكات
زكات، از ديگر منابع مالي است كه از سوي شيعيان به امام و يا با اجازه امام به نمايندگان تحويل داده مي‌شد. در هر صورت در جهت رفع نياز نيازمندان و... مصرف مي‌گرديد.
عن ضريس قال: سأل المدائني أباجعفر(عليه السلام) قال: ان لنا زكاة نخرجها من أموالنا، ففيمن نضعها؟ فقال(عليه السلام): في أهل ولايتگ. قال: اني في بلاد ليس فيها أحد من أوليائگ. فقال(عليه السلام): ابعث بها الي بلدهم تدفع اليهم، و لاتدفعها الي قوم ان دعوتهم غداً إلي أمرگ لم يجيبوگ. و قال(عليه السلام): إنّما موضعها أهل الولاية. و كان يقدّم المهاجرين و أصحاب العقل و الفقه علي غيرهم، فحينما سئل(عليه السلام) عن كيفية العطاء فقال (عليه السلام): اعطهم علي الهجرة في الدين و العقل و الفقه. ( 1
1. کافی 3/545 و549
هدايا و نذورات
از ديگر منابع، مالي هدايا و نذورات بود که ازسوي شيعيان به امام معصوم يا وكيل او تحويل داده مي‌شد و يا با اجازه امام، در موارد تعيين شده، مصرف مي‌شد.
عن إسحاق الجلاب قال: اشتريت لأبي الحسن(عليه السلام) غنما كثيرة، فدعاني فأدخلني من إصطبل داره إلي موضع واسع لاأعرفه، فجعلت أفرق تلگ الغنم فيمن أمرني به، فبعث إلي أبي جعفر و إلي والدته و غيرهما ممن أمرني ... ( 1 )
متوکل عباسی مریض شد. مادرش نذرکرد اگر شفا یابد، اموال بسیاري به امام ابوالحسن(عليه السلام) بدهد. امام نیز آن‌ها را به دارویی راهنمایی کرد و شفا یافت. مادرمتوکل ده هزار دینار برای امام فرستاد. برخی جاسوسی کردند که ابوالحسن اموال بسیاري جمع کرده است. مأمورین، شبانگاه به منزل امام هجوم بردند... و ثابت شد اموالی بوده که مادر متوکل فرستاده است. ( 2 )
1. كافي 1/ 498 - 500
2. كافي 1 / 499 (مأمورین، خانه امام را بازرسی کردند واموال رانزد متوکل بردند. وی مهر مادرش را دید ومادرش جریان را به او خبرداد وتمام اموال را به منزل امام برگرداند. فحملته ورددت السيف والكيسين و قلت له : يا سيدي عز علي، فقال لي : "سيعلم الذين ظلموا أي منقلب ينقلبون"

وصیت
عن بدر غلام أحمد بن الحسن قال: وردت الجبل(1 ) و أنا لاأقول بالإمامة، أحبهم جملة إلي أن مات يزيد بن عبدالله فأوصي في علته أن يدفع الشهري السمند(2 ) و سيفه و منطقته إلي مولاه فخفت إن أنا لم أدفع الشهري إلي إذ كوتکين(3 ) نالني منه استخفاف فقومت الدابة و السيف و المنطقة بسبعمائة دينار في نفسي و لم اطلع عليه أحدا فإذا الکتاب قد ورد علي من

1. الجبل بالتحريك كورة بين بغداد وآذربيجان
2. الشهري ضرب من البرذون. والسمند فرس له لون، معروف.
3. کان من امراء الترك من اتباع بني عباس

8ـ مصادره برخي اموال حكومتيان
چنان كه درباره امام حسين(عليهالسلام)نقل شده، اموالي از يمن براي دمشق فرستاده شده بود.آن حضرت آن اموالرا تصرف و بين نيازمندان تقسيم نمود و به معاويه نامه نوشت: من الحسين بن عليّ اليمعاوية بن أبي سفيان، أمّا بعد فإنّ عيراً مرّت بنامن اليمن تحمل مالاً و حُللاً وعنبراً و طيباً إليگ لتودعها خزائن دمشق و تعلّ بها بعد النّهْل بني أبيگ، و إنّياحتجتها اليها فأخذتها، و السلام. ( 1 )
يکي از مردم کوفه که ازشیعیان حضرت علی (عليه السلام) بود، به سامرا رفت تا از امام هادی (عليه السلام) استمداد کند.آن حضرت در منزل نبود. به وی گفتند: امام در مزرعه ای درخارج شهرکار می‌کند.اوناگزیر به خارج شهر، نزد آن حضرت رفت وموضوع نیازخود را خدمت امام عرض کرد وآن حضرت نیز آن مبلغ را نداشت و به خط مبارك نوشت که ایشان این مبلغ را ازمن طلب دارد وفرمود: وقتی به سامرا برگشتم ومردم نزد من آمدند، شمانیزبیایید وبگویید ازشما این مقدارطلب دارم
1.نهج البلاغة 4/327.

madanchi11;86661 نوشت:
چرا اینکار میکردند ؟!

برادر عزيز اگر چه جواب اين سوال مشخص است ولي براي برطرف شدن هر گونه شائبه اي در حد توان خود به آن پاسخ مي دهم

در زمان ائمه از بردگان به عنوان نیروی کار وکارگراستفاده مي‌شد. اكثر آن‌ها نامسلمان يا تازه مسلمان بودند كه در جنگ‌ها اسير و درجامعه اسلامي به عنوان برده زندگي مي‌کردند.امام سجاد(ع) در خصوص خرید بردگان و آزاد کردن آنان پس از تربیت کافی آنان بود، آنان که در محضر آن امام دوره می دیدند و تربیت لازم را در ابعاد مختلف به کمال می رساندند، پس از آزاد شدن، به دیار خود می رفتند و مانند بلندگو صدای آن امام را به گوش شیفتگان حق در اقصی نقاط عالم می رساندند.
1ـ افرادي از بردگي آزاد مي‌شدند و از مزاياي آزادي بهره‌مند مي‌گشتند.
2ـ امام با اين اقدام به طور مستقيم، به تعليم و تربيت افراد مي‌پرداخت و حكومت نيز نمي‌توانست از اين موضوع جلوگيري كند و زمينه بسیار خوبي براي آشنايي آنان با امام و بهره‌مندي از اخلاق پسنديده ائمه بود.
3ـ آن‌ها پس از آزادي به عنوان موالي معصومين شناخته مي‌شدند و خود را منتسب به امام مي‌دانستند و از پيروان امام بودند.

madanchi11;86661 نوشت:
سلام پس خیلی پولدار بودن !!!!! چرا اینکار میکردند ؟!

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام
ثروت اندوزی عیب است نه این که کسی با آزاد کردن بردگان ثروت را در راه خدا و خدمت به بندگان خدا بکار گیرد.

عليّ عليه السّلام: خير المال ما انفق في سبيل اللَّه.بهترين مال آن است كه در راه خدا خرج شود.
قال السجاد علیه السلام: الكريم يبتهج بفضله، و اللّئيم يفتخر بملكه.بزرگوار به بخشش خود شادمان است و پست به اموال خود افتخار مى‏كند.الحکم الزاهرة،ص665

موضوع قفل شده است