صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: استفاده پیامبر از بردگان!

علاقه
    خطاطی،اینترنت،اسک دین
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    53

استفاده پیامبر از بردگان!

رسول خدا چند تا برده رو آزاد کرد؟هدف ایشان از این کار چی بود؟

2. صلوات ها 6

3.  

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40521

با سلام
    دوست گرامي
    در زمان رسول خدا (ص) خود حضرت با وجود داشتن غلام و كنيز ، جدا از بحث تربيت آنها ، تكفل خرجي آنها را به عهده داشتند ، زيرا همه مردم نمي توانستند خرج اسرايي را كه دستگير مي شدند ، تامين كنند ، به همين علت بود كه رسول خدا عده اي از انها را خريداري كرده و پس از تعليم و تربيت ، و اطمينان از استقرار وضعيت معيشتي انها ، آزاد مي كردند .

یا علی ع
    ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۱۱/۲۰ در ساعت ۰۱:۱۴
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

5. صلوات ها 10

علاقه
    خطاطی،اینترنت،اسک دین
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    53

باتشکر از آقا رضا اگه لطف کنبد واسم اون برده ها وتعداد اونها رو بنویسید ممنون میشم.

7. صلوات ها 4

علاقه
    اینترنت ، موسیقی
    نوشته
    1,453
    حضور
    20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    8532

دست گلشون درد نکنه !

بیشتر امام ها غلام داشتن !

حتی فرزندانشان !
    -+- ما هم تهران رو آره -+-

سایت قرآن آنلاین + ترجمه فارسی
    wWw.Quran14.TK

9. صلوات ها 2

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

سلام علیکم جمیعا

بردگی حقیقی
    برده هوای نفس است نهایت این بردگی فزون امیال شیطانی در درون وجود اشخاص است که با رضا و رغبت شخص منحرف پذیرفته میشود
    این نوع بردگی - زندان روح و جسم انسان است.

بردگی در اسلام برده خواندن این اشخاص است تا زمانیکه با آموزه های بیاموزند برده اند و بعد از ایمان آوردن و ادای تشهد آزاد میگردند.

یاحق

علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

11. صلوات ها 5

علاقه
    تاریخ و شعر
    نوشته
    3,143
    حضور
    45 روز 22 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10548

نقل قول نوشته اصلی توسط madanchi11 نمایش پست ها
    دست گلشون درد نکنه ! بیشتر امام ها غلام داشتن ! حتی فرزندانشان !
    بله درسته که امامان غلام وکنيز داشته اند
    اماچرا؟
    دين مبين اسلام ، هرگز با برده‌داري موافق نبوده است ؛ اما از آن‌جايي كه اسلام در عصري ظهور کرد که قضيه برده داري يک امر رايج در جامعه بود ، اسلام بجاي مبارزه مستقيم با برده داري که چه بسا مشکلاتي در جامعه ايجاد مي‌كرد و يا با مخالفت تفکر جاهلي مواجه مي‌گرديد ، برنامه هاي مختلفي را در راستاي از بين بردن برده داري ارائه داد و به صورت تدريجي به مبارزه با آن پرداخت ؛ مانند : آزاد کردن بردگان به هنگام ارتکاب گناه مثل : خوردن روزه ماه رمضان و کفارات احرام حج و مخالفت با قسم و عهد و ده ها موارد ديگر و همچنين براي کسي در راه خدا برده‌اي را آزاد نمايد ، پاداش بزرگي قرار داد و اين برنامه به قدري مؤثر بود که در کمتر از يک قرن و نيم ، برده داري از جامعه اسلامي رخت بر بست .
    امام سجاد عليه‌السلام در طول حيات شريف خود، حدود يكصد هزار برده را خريد و آزاد ساخت {جعفريان، رسول، حيات فكرى و سياسى امامان شيعه‏عليهم السلام، (قم: انصاريان، چاپ اول، 1376)، ص
    پس بهتر است دوستان کمي با احتياط درباره اولياي الهي سخن بگويند

13. صلوات ها 6

علاقه
    مداحی
    نوشته
    88
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    705

ممنون از کارشناسان محترم . هممون میدونیم قصد اولیاء الهی از خرید برده , زورگویی یا کارایی مثه اون نبوده اما این شیطان ادمو وسوسه میکنه تا به دل ادم شک بندازه.
    اسم حسین, اسم خداست

بهشت فقط, تو کربلاست

15. صلوات

علاقه
    اینترنت ، موسیقی
    نوشته
    1,453
    حضور
    20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    8532

نقل قول نوشته اصلی توسط عماد نمایش پست ها
    امام سجاد عليه‌السلام در طول حيات شريف خود، حدود يكصد هزار برده را خريد و آزاد ساخت
    سلام
    پس خیلی پولدار بودن !!!!!

چرا اینکار میکردند ؟!
    -+- ما هم تهران رو آره -+-

سایت قرآن آنلاین + ترجمه فارسی
    wWw.Quran14.TK

17. صلوات

علاقه
    تاریخ و شعر
    نوشته
    3,143
    حضور
    45 روز 22 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10548

نقل قول نوشته اصلی توسط madanchi11 نمایش پست ها
    سلام
    پس خیلی پولدار بودن !!!!!
    منابع مالي
    تمام امامان، در هرشرايط اقتصادي، انفاقات مالي داشته‌اند. بذل و بخشش و رسيدگي به امورنيازمندان يکي از ويژگي‌هاي معصومين بود. اما در مورد اينكه آن پيشوايان، اين اموالرا از كجا و چگونه فراهم مي‌کردند و چه منابع مالي در اختيار داشتند، چندان بحثنشده است. در هرصورت، منابع مالي ذيل تأمين كننده برخی از انفاقات بود.

1 كار
    همه امامان(علیهم و السلام) درضمن تعليم و تربيت به كار در مزرعه و نخلستان نيز مي‌پرداختند.

امام علی بن الحسین (عليه السلام

محمد بن منکدرگوید: می‌خواستم محمد بن علی را نصیحت کنم، اما او مرا نصیحت کرد. پرسیدند: چگونه؟ گفت: به یکی از نواحی مدینه رفتم. محمد بن علی را دیدم که کار می‌کند و عرق می‌ریزد. باخود گفتم مردی از قریش با این حال در طلب دنیاست، می‌روم تا اورا نصیحت کنم. نزدش رفتم و سلام کردم و او با مهربانی جواب داد. گفتم مردی از قریش با این حال درطلب دنیاست؟ اگر اجلت فرا رسد چه می‌کنی ؟ جواب داد:
    فقال

(عليه السلام): لو جاءني الموت و أنا علي هذه الحالة جاءني و أنا في طاعة من طاعة الله عزوجل. اكفُّ بها نفسي و عيالي عنك و عن النّاس، و إنما كنت أخاف أن لو جاءني الموت و أنا علي معصية من معاصي الله. فقلت: صدقت يرحمگ الله أردت أن أعظگ فوعظتني. ( 2 )

رأيت أبا الحسن (الثالث) (عليه السلام) يعمل في أرض له قد استنقعت ( 1 ) قدماه في العرق، فقلت له: جعلت فداگ أين الرجال؟ فقال: يا علي قد عمل باليد من هو خير مني في أرضه و من أبي، فقلت له: و من هو؟ فقال: رسول الله(صلی الله علیه و آله ) و أميرالمؤمنين و آبائي (علیهم و السلام) كلهم كانوا قد عملوا بأيديهم و هو من عمل النبيين و المرسلين و الأوصياء و الصالحين. ( 1 )

كار در مزرعه و نخلستان و احياي زمين، از موضوعاتي است كه امام علي(عليه السلام) و پس از او، ديگر امامان نيز به آن پرداخته‌اند و درآمد حاصله و درمواردي نيز اصل ملکي را كه احيا كرده بودند، بخشيده اند.

1. الکافی 5/73و74؛ الفصول المهمه /210 ؛ مطالب السئول /411.

ادامه دارد
    ویرایش توسط عماد : ۱۳۸۹/۱۲/۰۱ در ساعت ۱۵:۵۳

19. صلوات ها 2

علاقه
    تاریخ و شعر
    نوشته
    3,143
    حضور
    45 روز 22 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10548

2ـ تجارت
    تجارت، یکی از راههای درآمد بوده است. رسول خدا

(صلی الله علیه و آله ) و اجداد آن حضرت از طریق تجارت امرار معاش می‌کردند و برخي از ائمه(علیهم و السلام) نیز تجارت داشتند.
    عن محمد بن عذافر عن أبيه قال: أعطي أبوعبدالله(عليه السلام) أبي ألفا و سبعمائة دينار فقال له: أتجر بها ثم قال: أما إنه ليس لي رغبة في ربحها و إن كان الربح مرغوبا فيه و لکني أحببت أن يراني الله عزوجل متعرضا لفوائده. قال: فربحت له فيها مائة دينار ثم لقيته فقلت له: قد ربحت لگ فيها مائة دينار. قال: ففرح أبوعبدالله(عليه السلام) بذلگ فرحا شديدا فقال: لي أثبتها في رأس مالي. ( 1 )
    1. كافي 5 / 76و77

ارث
    ائمه معصومين(علیهم و السلام) املاكي داشتند كه از پدر به ارث برده بودند. آن املاك، يکي از منابع درآمد مالي به شمار مي‌آمد.
    لقد كان (الحسین) كثير البر و الصلة فقد روي أنّه ورث أرضاً و أشياء فتصدّق بها قبل أن يقبضها. ( 1 )
    امام حسين عليه السلام زياد احسان مي کرد ووصله به نزديکان زياد پرداخت مي کرد وروايت شده ايشان وزمين واموالي به ارث برد وقبل ازاينکه به دستش برسد صدقه داد
    1.حياة الإمام الحسين : 1 / 135
    خمس
    خمس، يکي از منابع مالي است كه خدا و پيامبر، آن را در اختيار ائمه قرار داده‌اند.
    مصرف آن به طورکامل دراختيار معصوم است كه هرگونه خواست مصرف كند. پس ازشهادت امام علي(عليه السلام) و صلح امام حسن(عليه السلام) جامعه اسلامي عملاً به دو گروه شيعه و طرفداران خلافت تقسيم شدند.
    پيروان ائمه يعني شيعيان، خمس اموال خود را به امام عصرخود مي‌دادند. هر چند به دليل اختناق سياسي حاكم بر جامعه و جلوگيري از ارتباط مردم با امامان، فرستادن خمس با مشكلات بسيار رو به رو بود، اما خمس در هر شرايطي يا براي امام فرستاده مي‌شد و يا به نمايندگان و وكلاي امام تحويل مي‌گردید. اين اموال در جهت مصالح شيعيان و... به مصرف مي‌رسيد.
    امامان در موضوع خمس، دستور اكيد داده اندكه بايد به امام تحويل داده شود:
    قال (عليه السلام): من اشتري شيئاً من الخمس لم يعذره الله، اشتري ما لايحلّ له.
    و قال (عليه السلام): لايحلّ لأحد أن يشتري من الخمس شيئاً حتّي يصل إلينا حقّنا. ( 1 )
    احملوا الي الخمس فإني لست آخذه منكم سوي عامي هذا. ( 2 )
    محمد بن علي بن شاذان النيسابوري قال: اجتمع عندي خمسمائة درهم تنقص عشرين درهما فأنفت أن أبعث بخمس مائة تنقص عشرين درهما فوزنت من عندي عشرين درهما و بعثتها إليالأسدي و لم أكتب مالي فيها، فورد: وصلت خمسمائة درهم لگ منها عشرون درهما. ( 3 )
    در اينكه خمس، ملک شخصي امام است يا مربوط به منصب امامت می‌باشد، اختلاف نظر وجود دارد. برخي اين ديدگاه را ترجيح داده‌اند كه خمس، مال منصب امامت است. هرچه باشد، نتيجه يکي است. زيرا معصومين(علیهم و السلام) به دليل زندگي زاهدانه اي كه بايد مي‌داشتند اموال شخصي و غيرشخصي را در جهت مصالح اسلام و مسلمين مصرف مي‌کردند.
    1.کافی 3/505.
    2. اعلام الهدایة 11/44،
    3. كافي 1/ 523.
    در اينكه خمس، ملک شخصي امام است يا مربوط به منصب امامت می‌باشد، اختلاف نظر وجود دارد. برخي اين ديدگاه را ترجيح داده‌اند كه خمس، مال منصب امامت است. هرچه باشد، نتيجه يکي است. زيرا معصومين(علیهم و السلام) به دليل زندگي زاهدانه اي كه بايد مي‌داشتند اموال شخصي و غيرشخصي را در جهت مصالح اسلام و مسلمين مصرف مي‌کردند.
    ادامه دارد
    ویرایش توسط عماد : ۱۳۸۹/۱۲/۰۱ در ساعت ۱۵:۵۵

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری