سه طلاقه@@

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سه طلاقه@@

از کارشناسانه محترم تقاضا دام در مورد این مطلب به طور کامل برای من روشنش کنند
:Gol:

باسمه تعالي

اگر زني رادوبار طلاق دهد بعد طلاق سوم براو حرام ميشود (توضيح المسائل مراجع)
تمام مراجع :دادن سه طلاق در يك مجلس از لحاظ شرعي جاري نمي شود

punisher;83327 نوشت:
از کارشناسانه محترم تقاضا دام در مورد این مطلب به طور کامل برای من روشنش کنند

با سلام وتشكر از كاربر محترم وجناب memar از پاسخشان
در مورد سوال كاربر محترم يعني سه طلاقه :
بايد عرض كنم اگر مردي زنش را سه بار طلاق دهد( در صورتي كه دو رجوع بين انها واقع شده باشد) با طلاق سوم بر مرد اين زن حرام مي شود ونياز به محلل دارد.
به عبارتي ديگر به زني سه طلاقه مي گويند كه در سه مجلس جداگانه ومستقل صيغه طلاق جاري شود به شرط اينكه در بين طلاق اول ودوم وبين طلاق دوم وسوم ولو به عقد جديدي بعد از خروج زن از عده ،دو مرتبه رجوع به زوجه از او(مرد) واقع شده باشد
بنابراين خواندن صيغه طلاق به تعداد سه مرتبه پشت سرهم در يك مجلس( يعني صيغه طلاق را سه مرتبه تكرار كند)وبگويد هي طالق،هي طالق،هي طالق صحيح نيست

د رمورد شرايط طلاق بايد خدمتتان عرض كنم
اولاً: طلاق فقط با صيغه خاصي واقع مي شود وان قول او:انت طالق يا فلانة طالق يا شبيه اين جملات انت مطلقه و....بايد باشد
ثانياً : در صورت توانايي بايد به صورت عربي صحيح باشد
ثالثاًزن از خون حيض ونفاس پاك باشد (مگر درموارد خاص )
رابعاً:در حضور حداقل دو عادل انجام گيرد
تحرير/ج=2 فصل في الطلاق

اسراء;83436 نوشت:
بنابراين خواندن صيغه طلاق به تعداد سه مرتبه پشت سرهم در يك مجلس( يعني صيغه طلاق را سه مرتبه تكرار كند)وبگويد هي طالق،هي طالق،هي طالق صحيح نيست

منم این را گفتم که به این جا برسم
چرا؟

punisher;83452 نوشت:
منم این را گفتم که به این جا برسم چرا؟

با سلام وتشکر از سوال شما
در مورد این سوال باید خدمتتان عرض کنم اتفاقا فرق بین شیعیان واهل سنت در همین است که انها قائل به طلاق در یک مجلس واحد هستند ولی شیعیان قائل به این هستند که در سه مجلس مستقل باید صورت بگیردکه در پست 3به ان اشاره شد
برای توضیح مطلب به عبارت زیر توجه کنید
همه ما می دانیم که طلاق باید ما بازائی داشته باشد یعنی در خارج باید یک زنی باشد تا مرد اورا طلاق بدهد، سوالی كه( در مورد كساني كه سه طلاقه در يك مجلس قائل هستند) مطرح هست این است که وقتی مرد یک بار زنش را طلاق داد (با شرائطش )برای بار اول طلاق صورت می گیرد و این زن دیگر زنش نیست تا یخواهد براي بار دوم وسوم طلاقش بدهد یعنی در خارج زنی موجود نیست بلکه مرد باید زن خودش را طلاق بدهد، تا طلاق دوم وسوم اجرا شود بنابراین طلاق دوم وسوم ما بازائی ندارد یعنی در خارج زنی موجود نیست وطلاق دوم وسوم که در یک مجلس صورت می گیرد (طبق عقیده سنّی ها) کاری لغو است
ضمن اینکه روایات زیادی در این موضوع داریم..که اشاره خواهیم کرد.

ادامه بحث سه طلاقه همرا با ايات وروايات
فَإِنْ طَلَّقَها فَلا تَحِلُّ لَهُ مِنْ بَعْدُ حَتَّى تَنْكِحَ زَوْجاً غَيْرَهُ فَإِنْ طَلَّقَها فَلا جُناحَ عَلَيْهِما أَنْ يَتَراجَعا إِنْ ظَنَّا أَنْ يُقيما حُدُودَ اللَّهِ وَ تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ يُبَيِّنُها لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ (230بقره)

و اگر [شوهر براى بار سوّم‏] او را طلاق گفت، پس از آن، ديگر [آن زن‏] براى او حلال نيست، تا اينكه با شوهرى غير از او ازدواج كند [و با او همخوابگى نمايد]. پس اگر [شوهر دوّم‏] وى را طلاق گفت، اگر آن دو [همسر سابق‏] پندارند كه حدود خدا را برپا مى‏دارند، گناهى بر آن دو نيست كه به يكديگر بازگردند. و اينها حدود [احكام‏] الهى است كه آن را براى قومى كه مى‏دانند، بيان مى‏كند.

1- وَ عَنْهُ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ سَيْفِ بْنِ عَمِيرَةَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع فِي امْرَأَةٍ طَلَّقَهَا زَوْجُهَا ثَلَاثاً قَبْلَ أَنْ يَدْخُلَ بِهَا قَالَ لَا تَحِلُّ لَهُ حَتَّى تَنْكِحَ زَوْجاً غَيْرَه‏

2-وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَسَنِ بْنِ فَضَّالٍ عَنْ يَعْقُوبَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ جَمِيلٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ وَ حَمَّادِ بْنِ عُثْمَانَ عَنِ الْحَلَبِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع فِي رَجُلٍ طَلَّقَ امْرَأَتَهُ ثُمَّ تَرَكَهَا حَتَّى انْقَضَتْ عِدَّتُهَا ثُمَّ تَزَوَّجَهَا ثُمَّ طَلَّقَهَا مِنْ غَيْرِ أَنْ يَدْخُلَ بِهَا حَتَّى فَعَلَ ذَلِكَ بِهَا ثَلَاثاً قَالَ لَا تَحِلُّ لَهُ حَتَّى تَنْكِحَ زَوْجاً غَيْرَه
3-............‏

وساءل الشيعه ج=22 ص=111

موضوع قفل شده است