عقیده امام جواد علیه السلام درباره شیخین چیست ؟

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید

نقل شده مأمون بعد از آنکه دخترش ام الفضل را به نکاح ابو جعفر جواد علیه السلام در آورد . در مجلسی که امام جواد ع و یحیی بن اکثم وجماعتی بسیار بودند ، یحیی بن اکثم به امام جواد ع گفت « یابن رسول الله چه می گویی درباره خبری که روایت شده که جبرئیل بر رسول خدا {صلی الله علیه وآله } نازل شد وعرض کرد : خدا سلامت می رساند و به تو می گوید : من ازابو بکر راضی هستم از او بپرس که آیا او هم از من راضی هست ؟ » امام جواد فرمود : من منکر فضیلت ابو بکر نیستم ولی کسی که این خبر را نقل می کند لازم است خبر دیگری را أخذ کند که پیغمبر ص در حجة الوداع فرمود : « کسانی که بر من دروغ می بندند بسیار شده اند و بعد از من نیز بسیار خواهند شد هر کس بر من دروغ ببندد ،جایگاه او از آتش پر می شود ،پس چون حدیث از من برای شما نقل شد آنرا بر کتاب خدا و سنت من عرضه کنید آنچه که موافق کتاب خدا و سنت من بود بگیرید و آنچه را که مخالف کتاب و سنت من بود رها کنید ، واین خبر{ در باره ابو بکر} با کتاب خدا سازگار نیست ، خداوند فرموده است : ما انسان را آفریدیم و می دانیم در دلش چه می گذرد و ما از رگ گردن به او نزدیکتریم .{ سوره قاف آیه 16} پس آیا خشنودی و ناخشنودی ابو بکر بر خدای عزو جل پوشیده و مجهول بوده است تا از آن پرسیده باشد؟ این عقلا محال است .
سپس یحیی ابن اکثم گفت و روایت شده است که « مثل ابو بکر و عمر در زمین مانند مثل میکائیل و جبرئیل است در آسمان». ابو جعفر ع فرمود در این نیز باید دقت شود چرا که جبرئیل و میکائیل دو ملک مقرب هستند که هرگز گناهی از آن دو سر نزده و یک لحظه از دایره طاعت خارج نشد ه اند ولی ابو بکر و عمر به خدا شرک ورزیده اند ، هر چند بعد از دوران شرک اسلام آورده اند ، پس محال است که این دو به آندو تشبیه شوند .
یحیی گفت : ونیز روایت شده که : ابوبکر وعمر دو آقای پیران بهشتند. در این باره چه می گویی ؟ آن حضرت فرمود : این خبر نیز غیر ممکن است زیرا تمام بهشتیان جوان هستند و پیری در میان آنان نیست. این خبر را بنو امیه در قابل خبری صحیح و مشهور که « حسن و حسین دو آقای اهل بهشتند » جعل کرده اند.
یحیی گفت : و روایت شده که پیغمبر ص فرمود :« اگر من به پیامبری مبعوث نمی شدم عمر مبعوث می شد » امام جواد ع فرمود کتاب خدا از این خبر راست تر است خدای تعالی می فرماید :« و آنگاه که از پیامبران پیمان گرفتیم و از تو واز نوح – {احزاب آیه7} پس خداوند چگونه که از پیامبران پیمان گرفته چگونه پیمان خود را عوض می کند ؟! و چگونه خدا کسی را که به خدا شرک ورزیده به پیامبری مبعوث می کند .
یحیی گفت : روایت شده که پیغمبر فرموده است : « اگر عذاب فرود می آمد کسی جز عمر از آن نجات نمی یافت » حضرتش فرمود : این هم محال است ، زیرا خدای تعالی می گوید:«خداوند آنان را عذاب نمی کند تا زمانی که تو در میان آنان هستی و خداوند آنان را عذاب نمی کند تا زمانی که از خداوند طلب بخشش می کنند. – انفال 33
منابع
احتجاج طبرسی
بحار الانوار علامه مجلسی
زندگانی سیاسی امام جواد ع جعفر مرتضی عاملی