گناه بازی

تب‌های اولیه

43 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گناه بازی

به نام خدا
با سلام
یک سوال برام پیش اومد و از کارشناسان تقاضای پاسخ گویی رو دارم.
آیا بازی هایی مثل شطرنج و غیره حرام است یا نه؟
یا علی

با سلام

کارشناسان بر اساس مرجع تقلید مورد نظر شما حکم رو بیان می کنند .(مرجع تقلیدتون رو نفرمودید!)

ولی به نظر بنده در کل احتیاط بشه بهتره :ok:

چون روایات در زمینه ی شطرنج خیلی تکان دهنده و قابل تامل هست .

موفق و سربلند باشید :Gol:

باسمه تعالي

سلام بر برادر عزيزم من نظر تمام مراجع عظام را در استفتائاتشان ديدم .
نظر ايت الله خامنه اي را در مورد باسور براي نمونه ذكر مي كنم:بازي با باسور مطلقا جايز نيست
ايات عظام:امام .نوري.سيستاني. رهبري.مكارم فاضل:اگر شطرنج از الات قمار خارج شده باشد اشكال ندارد اگر احراز
نشود نبايد بازي كنند
بقيه مراجع :بازي با شطرنج مطلقا حرام است

با سلام و تشکر

خیلی کلی پاسخ دادین، کمی بازتر پاسخ داده بشه بهتر هست .

به عنوان نمونه آیت الله سیستانی بر این نظر هستند :

شطرنج مطلقاً حرام است و پاسور اگر همچنان در عرف قمار باشد بازی با آن بدون برد و باخت به احتیاط واجب جایز نیست .

و در مورد خارج شدن شطرنج از حالت قمار می فرمایند :
تا مادامی که در سطح جهانی از وسیله ی قمار بودن خارج نشده حرام است .

موفق و سربلند باشید

باسمه تعالي

سلام بر برادر عزيزم :آنگونه اي كه اين حقير تحقيق كردم.
آلات قمار عموميت دارد .به معناي اينكه اگر در مكاني قمار بازي كنند
ودر مكاني ديگر بازي نكنند باز هم به حالت حرمت خود باقي مي باشد
واين تمام مكانها را شامل مي شود

سلام:Gol:

منم نظر ایت ا... مکارم رو در ارتباط با پاسور اضافه میکنم:

ایشون گفتن بازی پاسور در جمع حرام است چون باعث ترویج آلت قمار در جامعه میشه ولی گفتن بازی کردن آن در کامپیوتر مشکلی نداره چون به صورت فردی هستش و کسی شاهد این کار نیست که حالت تبلیغی داشته باشه و باعث ترویج شه

شاد باشید:Gol:

التماس دعا:Gol:

باسمه تعالي

مراجعي كه مطلقا حرام مي دانند:
ايات عظام:.خويي.گلبايگاني.صافي.بهجت.اراكي.
مراجعي كه مي فرمايند بدون بردو باخت بنا بر احتياط واجب حرام ميدانند:
آيات عظام:وحيد خراساني.سيستاني.
مراجعي كه ميفرمايند بدون بردو باخت از آلات قمار خارج شده باشد اشكال ندارد.
آيات عظام:امام.رهبري.نوري همداني.مكارم شيرازي.فاضل

صلوات بز همه ی شما:Gol:
من به پاسخ خود رسیدم ولی یک سوال دیگر؟؟؟
امروز آقای قائم مقامی استاد بزرگ شطرنج با حدود 400/500 نفر مسابقه داشتند.
آیا کار ایشان حرام است؟
برای اطمینان خاطر پرسیدم

با سلام

این دو روایت رو همیشه آویزه ی گوشم کردم شما هم بکنید :

* ان دین الله لایعرف بالرجال بل بآیه الحق، فاعرف الحق تعرف اهله ؛

* من دخل فى هذا الدين بالرجال اخرجه منه الرجال كما ادخلوه فيه ؛

به این که فلانی بازی کرده ، الان رواج پیدا کرده ، همه بازی می کنند و ... نگاه نکنید .

ماه بانو;83566 نوشت:
با سلام

این دو روایت رو همیشه آویزه ی گوشم کردم شما هم بکنید :

* ان دین الله لایعرف بالرجال بل بآیه الحق، فاعرف الحق تعرف اهله ؛

* من دخل فى هذا الدين بالرجال اخرجه منه الرجال كما ادخلوه فيه ؛

به این که فلانی بازی کرده ، الان رواج پیدا کرده ، همه بازی می کنند و ... نگاه نکنید .

منظور شما اینه که سرمون تو لاکه خودمون باشه؟:khaneh:

با سلام

ازدوستانی که معتقد به حرمت شطرنج هستند میخواهم که مستند خود را ذکر کنند.

منظور آن روایاتی است که در آنها از شطرنج نامبرده وتحریم شده است.

اصول کافی :
(12439 3) عدة من أصحابنا، عن سهل بن زياد، عن ابن أبي نجران، عن مثنى الحناط، عن أبي بصير، عن أبي عبدالله عليه السلام قال: قال أمير المؤمنين عليه السلام: الشطرنج والنرد هما الميسر.

(12440 4) علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن ابن أبي عمير، عن حفص بن البختري، عمن ذكره، عن أبي عبدالله عليه السلام قال: الشطرنج من الباطل.

محمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد، عن محمد بن سنان، عن عبدالملك القمي قال: كنت أنا وإدريس أخى عند أبي عبدالله عليه السلام فقال إدريس: جعلنا الله فداك ما الميسر؟ فقال أبوعبدالله عليه السلام: هي الشطرنج، قال: فقلت: أما إنهم يقولون: إنها النرد، قال: والنرد أيضا.

(12449 13) علي بن إبراهيم، عن هارون بن مسلم، عن مسعدة بن زياد، عن أبي عبدالله عليه السلام أنه سئل عن الشطرنج فقال: دعوا المجوسية لاهلها لعنها الله.

(12450 14) محمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن موسى بن القاسم، عن محمد بن علي ابن جعفر، عن الرضا عليه السلام قال: جاء رجل إلى أبي جعفر عليه السلام فقال: يا أبا جعفر ما تقول في الشطرنج التي يلعب بها الناس؟ فقال: أخبرني أبي علي بن الحسين، عن الحسين ابن علي، عن أمير المؤمنين عليهم السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه وآله: من كان ناطقا فكان منطقه لغير ذكر الله عزوجل كان لا غيا ومن كان صامتا فكان صمته لغير ذكر الله كان ساهيا ثم سكت فقام الرجل وانصرف.

(12451 15) عدة من أصحابنا، عن سهل بن زياد، عن ابن محبوب، عن ابن رئاب قال: دخلت على أبي عبدالله عليه السلام فقلت: جعلت فداك ما تقول في الشطرنج؟ قال: المقلب لها كالمقلب لحم الخنزير، فقلت: ماعلى من قلب لحم الخنزير؟ قال يغسل يده.

(12452 16) سهل بن زياد، عن علي بن سعيد، عن سليمان الجعفري، عن أبي الحسن الرضا عليه السلام قال: المطلع في الشطرنج كالمطلع في النار.

(12453 17) علي بن إبراهيم، عن أبيه عن النوفلي، عن السكوني، عن أبي عبدالله عليه السلام قال: نهى رسول الله صلى الله عليه وآله عن اللعب بالشطرنج والنرد.

(12442 6) محمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد، عن ابن فضال، عن علي بن عقبة، عن ابن بكير، عن زرارة، عن أبي عبدالله عليه السلام أنه سئل عن الشطرنج وعن لعبة شبيب التي يقال لها: لعبة الامير وعن لعبة الثلاث فقال: أرأيتك إذا ميز الحق من الباطل مع أيهما يكون؟ قال: قلت: مع الباطل، قال: فلا خير فيه.

(12443 7) علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن ابن أبي عمير، عن بعض أصحابه، عن أبي عبدالله عليه السلام في قول الله تبارك وتعالى: " فاجتنبوا الرجس من الاوثان واجتنبوا قول الزور " قال: الرجس من الاوثان هو الشطرنج وقول الزور الغناء.

عن الصادق عن أبيه عليهما السلام قال: لا تسلموا
على اليهود، ولا على النصارى، ولا على المجوس، ولا عبدة الاوثان، ولا على موائد
شراب الخمر، ولا على صاحب الشطرنج والنرد، ولا على المخنث، ولا على الشاعر الذي
يقذف المحصنات، ولا على المصلي وذلك لان المصلي لا يستطيع أن يرد السلام لان
التسليم من المسلم تطوع والرد عليه فريضة ولا على آكل الربا، ولا على رجل جالس على
غائط، ولا على الذي في الحمام، ولا على الفاسق المعلن بفسقه .بحار

2 سوال مطرح میشود :

1- آیا قبلا شطرنج مفسده انگیز بوده و غیر از بازی امروزی صورت میگرفته یا خیر ؟ یا مثل امروز انجام میشده ؟
2-با چشم پوشی از اسناد آیا شطرنج بدلیل اینکه از آلات قمار محسوب میشده طبق : وكل قمار ميسر حرام ميشود.؟

punisher;83111 نوشت:
به نام خدا
با سلام
یک سوال برام پیش اومد و از کارشناسان تقاضای پاسخ گویی رو دارم.
آیا بازی هایی مثل شطرنج و غیره حرام است یا نه؟
یا علی

سلام به عزيزان اسك ديني:Gol:
http://www.askdin.com/showpost.php?p=13135&postcount=23

با سلام

بنده امروز کار مهمی برام پیش اومده و خیلی نمی تونم بیام تو سایت

انشاالله فردا میام و به سوال جناب punisher و جناب خیرالبریه پاسخگو هستم

با آرزوی موفقیت :Gol:

سلام
این همه سخت گیری واسه چی؟؟
چرا اجازه داده نشه تفریح سالمی مثل شطرنج بازی بشه...خب همینطوریه که جوون بدبخت ،سراغ چیزایی میره که نباید.
اگر این همه شطرنج از نظر مراجع ناسالمه چرا یه فکری واسه جمع کردن فدراسیون آن نمیکنند؟؟؟
اون شطرنج که در روایات اومده از کجا معلوم که همین شطرنجه؟اگه دلایلی هست خوشحال میشم بدونم.

اتفاقا جدیدا بیلیارد هم حرام اعلام کردند.این دیگه برای چیه؟

punisher;83450 نوشت:
صلوات بز همه ی شما:gol:
من به پاسخ خود رسیدم ولی یک سوال دیگر؟؟؟
امروز آقای قائم مقامی استاد بزرگ شطرنج با حدود 400/500 نفر مسابقه داشتند.
آیا کار ایشان حرام است؟
برای اطمینان خاطر پرسیدم

punisher;83450 نوشت:

درصورت حرام بودن شنطرنج (که طبق فتوای بعضی مراجع اینطور است) تعداد وکثرت کسانی که شطرنج بازی می کنند مطرح نیست وگمراهی وهدایت از روی کثرت مشخص نمیشود بلکه حکم خداوند ملاک است.ثانیا این همه تفریح سالم وجود دارد چه اصراری روی چیز های حرام وشبه دار است.ثالثا اتلاف وقت وعمر با بازی که هیچ سودی ندارد چه دلیلی دارد.

ابوعلی;83709 نوشت:
ا اتلاف وقت وعمر با بازی که هیچ سودی ندارد چه دلیلی دارد.

شما تا حالا بازی کردید که میگید اتلاف وقته؟
اگه اینجوریه من از شما سوال دارم:برای چی می آیی askdin?

نان شب;83683 نوشت:
سلام
این همه سخت گیری واسه چی؟؟
چرا اجازه داده نشه تفریح سالمی مثل شطرنج بازی بشه...خب همینطوریه که جوون بدبخت ،سراغ چیزایی میره که نباید.
اگر این همه شطرنج از نظر مراجع ناسالمه چرا یه فکری واسه جمع کردن فدراسیون آن نمیکنند؟؟؟
اون شطرنج که در روایات اومده از کجا معلوم که همین شطرنجه؟اگه دلایلی هست خوشحال میشم بدونم.

الان که در عرف جامعه در مورد شطرنج هیچ سخت گیری مشاهده نمیشه و همه جا فدراسیون شطرنج و کلاس آموزش و ... هست ، ولی فساد از در و دیوار میباره ؟!!!

با نگاهی کوتاه به روایات، پیرامون شطرنج ظاهراً احتیاط و اجتناب بسیار نیکوست .

در زمینه ی شطرنج توصیه می کنم کتاب بسیار زیبای زیر رو مطالعه کنید که به تمام زوایای دینی و روانی و ... شطرنج پرداخته :

راز شطرنج

بررسی و تحلیل تاریخی، اجتماعی، قرآنی، روایی، فقهی، هنری و روانی شطرنج

[=times new roman,times,serif]تعداد صفحه: 144

[=times new roman,times,serif]نشر: یوسف فاطمه (ع) [=times new roman,times,serif]-مشهد

[=times new roman,times,serif]شابک: 964-93918-8-6

[=times new roman,times,serif]قطع کتاب: رقعی [=times new roman,times,serif]وزن: 400 گرم

[=times new roman,times,serif]قیمت:1000 تومان

[=times new roman,times,serif]تلفن مرکز پخش:8522496-[=times new roman,times,serif] 0511
[=Times New Roman]

punisher;83111 نوشت:
به نام خدا با سلام یک سوال برام پیش اومد و از کارشناسان تقاضای پاسخ گویی رو دارم. آیا بازی هایی مثل شطرنج و غیره حرام است یا نه؟ یا علی

با سلام خدمت همه كارشناسان وكاربران محترم
لطفاً همه صفحات لينك زير را ملاحظه بفرمائيد

ttp://www.askdin.com/showthread.php?t=9707&page=2
http://www.askdin.com/showthread.php?t=387

ابوعلی;83709 نوشت:

چطور شما می گید فایده نداره؟:Gig: می دونید شطرنج چقدر به بالابردن هوش و حافظه کمک می کنه؟
برام عجیبه که چرا مراجع تقلید ما به روز پیش نمیرن؟:Moteajeb!: مگه توی دنیا هنوز هم از شطرنج به عنوان آلت قمار استفاده می کنن که مراجع بازی شطرنج را حرام اعلام کردند؟

سلام علیکم جمیعا

شطرنج هم جالبه هم اعتیاد فکری میاره.

مثلا من سال دوم نظری توی خیابان ناخودآگاه یا مثل فیل اریب حرکت میکردم یا مثل رخ عمودی گاهی هم به خودم میگفتم چرا حرکت اسب رو استفاده نکنم.

شوخی نمیکنم باور کنید.

تا اینکه برای حل معضل تصمیمگرفتم مثل وزیر عمل کنم.

یک روز داشتیم فوتبال بازی میکردیم.

توی فکر این بودمکه دفاع شاه هندی رو اجرا کنم دخل تیم مقابل که خوب گل میزد رو بیارم.

آقا حیف این قدرت تحلیل و تعقل نیست که روی صفحه شطرنج جاش میزاری ؟

یاحق

با سلام
به این تاپیک هم سری بزنید :
حكم الات قمار http://www.askdin.com/showthread.php?t=387

موفق باشید :Gol:

با سلام

دو موضوع کلی را در مورد اعمال ورفتار باید مد نظر داشت اول آنکه طبق تعالیم آسمانی، انسان باید اوقات خویش را مصروف خدای سبحان بکند واز لهو ولعب اعراض کند که البته این درجاتی دارد ونهایت آن مخصوص مقربین است که قطعا شطرنج و کمتر ازآن نیز بر ایشان حرام است.

علي ابن جعفر، عن الرضا عليه السلام قال: جاء رجل إلى أبي جعفر عليه السلام فقال: يا أبا جعفر ما تقول في الشطرنج التي يلعب بها الناس؟ فقال: أخبرني أبي علي بن الحسين، عن الحسين ابن علي، عن أمير المؤمنين عليهم السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه وآله: من كان ناطقا فكان منطقه لغير ذكر الله عزوجل كان لا غيا ومن كان صامتا فكان صمته لغير ذكر الله كان ساهيا ثم سكت فقام الرجل وانصرف.

به اجماع علمای شیعه هرآنچه که قمار محسوب شود وبا بردو باخت باشد حرام است

ازآیات قرآن برمیاید که قمار باعث بروز کینه وعداوت بین بازیگران میشود ودر گذشته این امر بصورت شروط مالی وحتی برروی ناموس انجام میگرفته که فسادش بر همه روشن است.اما امروز اگر کسی با کامپیوتر بازی کند آیا باعث بروز عداوت بینشان میشود ؟!

در مورد شطرنج هم شاید یکی از وجوه حرمت آن مجسمه بودن (ثماثیل) اشکال آن بوده که بعید نیست که قبلا بصورت برهنه ومستهجن بوده است.

شطرنج, درست در مقابل (نرد) قرار دارد. (نرد), متكى بر (جبر) و به اصطلاح عاميانه, متكى بر (شانس) است و برد و باخت, در اختيار بازى كننده نيست. بدين خاطر (نرد) به مسابقات بين المللى راه نيافت ولى شطرنج چون متكى بر فكر بازى كننده بود, به مسابقات بين المللى راه يافت.

اما ضابطه کلی فقهی : هرچيزى كه فساد محض دارد, حرام و هرچيزى كه فايده دارد, حلال است.

موضوع دیگر مسابقاتی است که خود معصومین (ع) انجام میدادند شاید شنیده اید در مسابقه ای شتر پیامبر باخت وپیامبر علتش را غرور او عنوان کردند و...

بنابراین در مجموع پرهیزاز اموری که فایده ندارد اولی است .

خیر البریه;83891 نوشت:
اما ضابطه کلی فقهی : هرچيزى كه فساد محض دارد, حرام و هرچيزى كه فايده دارد, حلال است.

بحث همینه.شطرنج حرام یا حلال؟؟؟؟
خیر البریه;83891 نوشت:
انسان باید اوقات خویش را مصروف خدای سبحان بکند واز لهو ولعب اعراض کن

این امکان ندارد که ما از کارهای خود بگذریم و مدام پای سجاده باشیم و مدام دعا کنیم. کی به امور خانه و کاشانه برسیم؟؟؟
با خدا راز و نیاز کنیم ولی در وقت خودش و به اندازه ی کافی

سلام
ببینید...
من یه ضرب از شما میپرسم...
352*256=
خب سعی کنید ذهنی انجام بدید..!!
این شماره رو حفظ کنید41349863429834928634928639220934029374029374652342
و هزاران مورد دیگه که نیاز دارید که از ذهنتان استفاده کنید ولی احتمالا نمیتوانید..
این دلیلی ندارد مگر اینکه شما از ذهنتان کار نکشیده اید...ذهنتان خسته شده است.
البته جسارت نشود ..ولی بعضی از ماها اینقدر از ذهنمان استفاده نکرده ایم که یک محاسبه ی ساده را هم عاجزیم انجام دهیم.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
شطرنج باز ها نسبت به افراد معمولی قدرت تصمیم گیری بهتری دارند..
خب چه اشکالی دارد با سرگرمی مثل شطرنج به تقویت قدرت ذهنمان بپردازیم؟

باسمه تعالي

سلام خدمت برادر عزيزم:
در مسئله حلال وحرام مراجع تقليد بيان موضوء نمي كنند اگر حرام باشد براي همه حرام مي باشد.

punisher;84011 نوشت:

با سلام

نظریه ی اصلی حرام یا مباح بودن شطرنج طبق نظر مرجع تقلیدتون هست و کلی نیست.

بعضی مراجع به طور مطلق حرام اعلام کرده اند . مثل آیة الله گلپایگانی ، آیة الله خویی و ...

بعضی مراجع شرایطی را ضمن کرده اند .
مثلا می فرمایند : شطرنج از آلت قمار خارج شده باشد اشکالی ندارد .

ولی در این زمینه عرف را هم مراجع متفاوت بیان کرده اند.
به عنوان مثال آیة الله سیستانی میفرمایند : باید در سطح جهانی از حالت قمار خارج شود.
آیة الله تبریزی می فرمایند : زمانی از حالت قمار خارج می شود که اصلا با آن در هیچ شهری قمار بازی نشود.
مقام معظم رهبری می فرمایند : باید در همه جا از حالت قمار بودن خارج شود.
و...

ضمن اینکه آیت الله تبریزی می فرمایند : مشهور شدن به خروج شطرنج از آلت قمار کافی نیست در جواز بازی با آن ، تا زمانی که علم و یقین به این مطلب حاصل نشده باشد .

ولی آنچه واضح هست این است که : هنوز هیچ مرجعی به وضوح اعلام به حلال بودن شطرنج نکرده است .

punisher;84011 نوشت:
این امکان ندارد که ما از کارهای خود بگذریم و مدام پای سجاده باشیم و مدام دعا کنیم. کی به امور خانه و کاشانه برسیم؟؟؟

کسی که نگفت برین مدام پای سجاده بشینین . !!
در توصیه های اسلامی و روایی بسیار توصیه شده که در کنار اعمال عبادی و کارهای روزمره ی زندگی بخشی را به تفریح و لذت بکار گیرید که با بکارگیری این بخش بتوانید به بخش های مهم دیگر برسید.

اسلام با بازی، تفریح و شادی و خوشگذرانی مخالفتی ندارد. حتی توصیه هم می کند منتهی برای این موارد تعریفی مشخص دارد که باید طبق ضوابط شرعی و اسلامی باشد .

موفق باشید :Gol:

حکم شطرنج تا حدودي معلوم مشخصه ...
حال دعوا سر چيه؟
اوني که بخواد بي خيال مسائل شرعي باشه ، خوب شطرنج که سهله ....
اوني هم که مقيد هست ، ترک مي کنه و لو اينکه همه جهان بازي کنند.
.........
اتفاقا اين نوع بازي ها مقدمه ايي براي ايجاد کينه ، تخاصم...و.. است و ايجاد عصبانيت و ... مي کند...
حالا ما نمي خواهيم بگوييم اينها اثبات شده يا نه!
ولي سري که درد نمي کنه رو که پارچه نم يبندند...
بهترين تفريح براي اهل ..
ديدار برادراني است که وقتي ميبينيش دلت روشن مي شود.. تن کلام و سخنش ارامش بخشه...
بهترين تفريح همسر است.. بشيني ور دلبر . گل بگي و گل بشنوي...
و بهترين تفريح کار است....
باور کنيد من اين را اول از يک روانشناس غربي شنيدم که مي گفت : زمان کار کردنت را به زمان تفريح و استراحت مبدل کن... و سعي داشت اينو بگه که در هنگام کار با شوق و رغبت و شورو نشاط کار کن ..گويي که در زمان استراحت به سر مي بري
بعد اين سخن رو از حضرت علي(ع) ديدم که مي فرمود بهترين تفريح کار است.
کل کتاب و سيمينار اون بنده خدا رو تو يک جمله خلاصه فرمود.

یک روایت زیبایی هم بد نیست در این زمینه از امام صادق (ع) بشنویم
؛ بنا به تعبیر ایشان امور عالم سه بخش هست :

قال الصادق علیه السلام :

إِنَّمَا الْأُمُورُ ثَلَاثَةٌ :أَمْرٌ بَيِّنٌ رُشْدُهُ فَيُتَّبَعُ وَ أَمْرٌ بَيِّنٌ غَيُّهُ فَيُجْتَنَبُ وَ أَمْرٌ مُشْكِلٌ يُرَدُّ عِلْمُهُ إِلَى اللَّهِ (وَ إِلَى رَسُولِهِ) قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص حَلَالٌ بَيِّنٌ وَ حَرَامٌ بَيِّنٌ وَ شُبُهَاتٌ بَيْنَ ذَلِكَ فَمَنْ تَرَكَ الشُّبُهَاتِ نَجَا مِنَ الْمُحَرَّمَاتِ وَ مَنْ أَخَذَ بِالشُّبُهَاتِ ارْتَكَبَ الْمُحَرَّمَاتِ وَ هَلَكَ مِنْ حَيْثُ لَا يَعْلَمُ ثُمَّ قَالَ فِي آخِرِ الْحَدِيثِ فَإِنَّ الْوُقُوفَ عِنْدَ الشُّبُهَاتِ خَيْرٌ مِنَ الِاقْتِحَامِ فِي الْهَلَكَاتِ

همانا امور سه گونه اند :

امري كه درستي آن روشن است ، پس بايد آن را دنبال كرد
امري كه نادرستي اش آشكار است ، پس بايد از آن دوري نمود
وامري که مبهم است ، پس بايد علم آن را به خدا ورسولش ارجاع داد . رسول خدا صلي الله عليه وآله فرمود : حلالي روشن وجود دارد و حرامي روشن و در اين ميان اموري است مشتبه ومبهم ؛ پس هر كه شبهات را رها كند ، از حرامها نجات يابد وهر كه شبهات را پي گيرد مرتكب حرامها شود وندانسته به هلاكت در افتد .

وسائل‏الشيعة ج : 27 ص : 157

موفق و سربلند باشید در پناه حق :Sham:

سلام
میشه یه لطف کنید واسه 24 ساعت زندگی یه جوونه مجرد و مثلا دانشجو برنامه ای اسلامی بفرمایید ؟؟ممنون میشوم..

punisher;84011 نوشت:

در مورد شطرنج و بازیهای امثالهم
خیلی مسایل باید رعایت بشه تا این بازی حرام یا به عبارتی
باعث تحریک ما به خیانت و تقلب . باعث بد ذهنی ما به نسبت به حریف و ... نشه !!!!!

اگر فلان شخص یک بازی رو حرام میدونه برای اینه که
میدونه جای بازیهای وسوسه برانگیز مثل پاسور میتونیم مشغول رسیدگی به اموری بشیم که ذهن و جسم و روح رو با کمترین خطر تقویت و طاهر میکنه ...

اما در مورد سجاده نشینی و عبادت

به نظر من
شما یا اصلا سجاده نشینی نکردی یا اگر هم سجاده نشین بودی
به زور و یا برای خودنمایی بوده !!
چون درک نکردی که راز و نیاز و اهل خدا بودن و عبادت کردن همه اش به سجاده نشینی نیست !

وقت رسیدگی به امور خانه و کاشانه ات به فکر این باش که بهترین باشی !!
مال خودت و دیگران رو ضایع نکنی ! غیر از حقیقت چیزی نگی ! خیانت نکنی ! دیگران رو به جونه هم نندازی

و خیلی اعمال خوب که ممکنه اجرش برابر یا بیشتر از سجاده نشینی باشه !

سلاممممممم بر بزرگواران اسک دین

mohammad2db;127228 نوشت:
به نظر من شما یا اصلا سجاده نشینی نکردی یا اگر هم سجاده نشین بودی به زور و یا برای خودنمایی بوده !! چون درک نکردی که راز و نیاز و اهل خدا بودن و عبادت کردن همه اش به سجاده نشینی نیست !

همه اینها درست اما ی نکته ای که هست اینه که حتی پیامبر خدا(ص) هم مسابقه تیراندازی و اسب سواری ترتیب میدادند و خودشون شرکت هم میکردند
شما خاطرات امام خمینی رو که بخونید میبینید خیلی از دوستان هم حجره ای ایشون از امام خمینی فقط شوخ طبعی ها و فوتبال بازی کردن و ... نقل کرده اند
ما باید به همین الگوهامون نگاه کنیم دیگه
و توجه داشته باشیم افراط در هر کاری بد و ناپسنده
و من الله التوفیق
یا علی

گل گیسو;127321 نوشت:
سلاممممممم بر بزرگواران اسک دین

همه اینها درست اما ی نکته ای که هست اینه که حتی پیامبر خدا(ص) هم مسابقه تیراندازی و اسب سواری ترتیب میدادند و خودشون شرکت هم میکردند
شما خاطرات امام خمینی رو که بخونید میبینید خیلی از دوستان هم حجره ای ایشون از امام خمینی فقط شوخ طبعی ها و فوتبال بازی کردن و ... نقل کرده اند
ما باید به همین الگوهامون نگاه کنیم دیگه
و توجه داشته باشیم افراط در هر کاری بد و ناپسنده
و من الله التوفیق
یا علی

هوالعالم

بحث ورزش کردن و ورز دادن وجود جای خود !
این لازمه و باید انجام بشه به بهترین شکل ممکن و با امکانات موجود !
گفتیم اموری که باعث تقویت روح و جسم و ذهن میشه اونهم به شکل درست در اولویت قرار دارند و این یعنی یک تیر و چند نشان !

حرفی هم از تیر اندازی و اسب سواری و حتی شنا نبود که اگر می بود
شاید اونوقت میگفتم خب تیراندازی و اسب سواری در اون زمان از کاملترین و بهترین قابلیت هایی بوده که هر انسانی باید در وجودش پرورش میداده ...
کمترینش . میتونه کسب مهارت در شکار برای کسب رزق و روزی ! دفاع برای زنده موندن ! حمله در صورت لزوم و کلا یکسری قابلیت برای اهل سفر و خطر شدن ! بوده و هست !

حالا کسی که امروزه اسب سواری یا تیراندازی نکرده نباید سرزنش بشه ...
چون احتمالا زمان . سن . امکانات و غیره دست نداده تا این شخص به اینکار مشغول بشه .
ولی میتونیم از ورزش های مشابه یا تمرینهایی که حرکات مشابه دارند بهره ببریم و بخشی ازین قابلیت ها رو هر چند بطور پراکنده در وجود خود جای بدیم .

اما با بهترین روش!!!!

اینکه با یه بازی یک پله بالا بریم و چهار پله سقوط کنیم عقلانی نیست .
این وقت و انرژی رو صرف کاری کنیم که برای همه یا لااقل برای اکثریت مفید باشه ...

اصل موضوع اینکه
خیلی از ساخته های دست بشر از بدو با نیت شر بوجود میاد و
به مانند موجودی خوش خط و خال که در کمین نشسته و با یک حرکت و ضربه طعمه رو برای مدتی لمس و بی حس و در اخر به کام خود و مرگ میکشه!

حالا برای در امان ماندن از شر این مارهای خوش خط و خال باید راه بلد و کار اشنا شد . ! که برای هر کسی مقدور نیست . پس لازمه که هشدارهایی داده بشه !

کار اشنا اجازه نمیده که وارد حیطیه یا کمین گاه این مار های خوش و خط خال بشید !
یا طعمه رو بهم میزنه !

کلا تا زمانی که راه و کار رو یاد بگیرید با امر و نهی خیر خواهانه از شما حمایت میکنه ...

طعمه بهم زدن در بازی یعنی مبارزه و تغییر قوانین شر خواهانه ی بازی !
که ممکنه زمان زیادی طلب کنه و کاره هر ادمی هم نیست .

حالا ربطش بدیم به بازی و فتوی و حضرت امام خمینی یا مرجع
حکم اینه که مقلدین یک مرجع با چشمی باز تحقیق کنند و مرجع خود رو با تمام وجود درک کنند .

تا اگر روزی فتوی ایی از ایشون شنیدن با شناختی که از سیاست های این شخص پیدا کردن
نه تنها به خیر بودن این فتوی مومن باشند بلکه تا حدودی به دلایل این امر یا نهی پی ببرند !

اگر یک راه بلد یه چیز رو درست یا نادرست میدونه !
ممکنه هزار و یک دلیل داشته باشه .

مثل وجود سم خیانت در ذات عمل مذکور ...

برای همین
یکی شما رو با پاد زهر ایمن میکنه
یکی امر به پیمودن راه دوم میکنه
یکی هم با نهی از ورود به حیطه ی مار سمی از شما حمایت میکنه ...
و ...

:Gol::Gol::Gol::Gol:

تا زمانی نامعلوم بدرود .

چه بحث جالب و سرگرم کننده و اعصاب خود کننده ای !

به نظر من ، شطرنج بازی حرامی نیست ، چون فکر مارو تقویت می کنه ، قدرت تصمیم گیری مارو بیشتر می کنه ، یک سرگرمی بسیار خوب می تونه باشه ، و برای بردنش زحمت کشیده میشه ! الکی نیست که بگیم مثل پاسوره و بسته به شانسه ! البته پاسور بازی کردن هم قوانین و تمرینات و مهارت خاص خودش رو می خواد هردنبیل نیست و هرکی هرکی نیست بیاد بگه من می تونم بازی کنم !

کسانی هم که میگن شطرنج حرامه ، میزش شبیه فلانه ، نماد های فلان فلانی داره ، بر سر پوله و ... ! من یکی گوش نمیدم چون هنوز خود مراجع تقلید با هم مشکل دارن که یکی میگه حرام یکی میگه جایز نیست یکی میگه فلانه ! .... اینجوری بیشتر آدم خل میشه تا بفهمه موضوع از چه قراره !

پس بهتره بازی کنیم ، چون اگر منی که شطرنج کم بازی می کنم رو با رفیقم که مادرش و خودش استادی در شطرنج هستن و مغذ ریاضی اند ! مقایسه کنی و در یک مسابقه شطرنج بگذاری ! در مقابل اونا مثل یک مورچه ام ، از نظر فکری البته !

هر وقت خدا گفت چیزی که باعث تقویت فکر و همچنین سرگرمی مفید میشه براتون حرامه ...من باور می کنم این بازی حرامه ! و همچنین تمامی بازی هایی که برای تقویت فکر خوبه مثل شطرنج !

در ضمن ، این مهمه که ما چطور ازش استفاده کنیم ، مثل چاقو ...ما با چاقو می تونیم یه نفر رو بکشیم ! ولی این دلیل نمیشه که چاقو حرامه ! بلکه ما می توانیم ازش استفاده درست هم بکنیم ! دقیقا همین مسئله برای شطرنج هست ....اگر کسی استفاده بد از شطرنج می کنه دلیل نمیشه که شطرنج حرامه ! بلکه ما می توانیم از این بازی برای تقویت فکر استفاده کنیم و پایه و قانون و اساس این بازی بر همین تقویت فکر و طرح ریزی استراتژی های جنگی و همچنین سرگرمی هست ! نه کار بد ! .... حالا شما هی بیا و بگو این حرامه ! من که باور نمی کنم

کتاب گناهان کبیره از آیت الله دستغیب
((از حضرت صادق است که فروش شطرنج حرام و خوردن پول آن حرام و نگهداشتن آن کفر و کسی که دست در شطرنج می کند مانند آن است که دست در خوک می کند و باید برای نماز دست خود را بشوید و کسی که به شطرنج می نگرد مانند کسی است بفرج مادرش نگاه کند

آهو*;83834 نوشت:
برام عجیبه که چرا مراجع تقلید ما به روز پیش نمیرن؟

سلام
اگر قرار باشد این قبیل اعتراضات به مراجع تقلید، وارد باشد؛ که دیگر تمام مبانی عقلی "تقلید" از بین می رود!
چگونه می توان همچنان به "تقلید" از مراجع عظام تقلید اعتقاد داشت و در عین حال بر این باور بود که آنها به روز نیستند؟؟ این دو اعتقاد، با هم جمع نمی شوند.

استدلال بنده اینه:
آیا مراجع تقلید، آدم های با تقوایی هستند یا نه؟ (از سایر صفات و شرایط صرف نظر می کنیم)
مگر نه این است که آدم با تقوا، حرفی را که نمی داند یا حکمی را که از موضوع آن اطلاع دقیق ندارد، نمی زند؟ (اینکار آشکارا خلاف اصل تقواست).
نتیجه: پس مراجع تقلید اگر جکمی را می دهند، حتماً اشراف کامل و احاطه لازم را به آن داشته اند.
لازم نتیجه: پس دیگر این قبیل مسایل (که آنها به روز نیستند و ... ) وارد نمی باشد.

kamran;199307 نوشت:
هر وقت خدا گفت چیزی که باعث تقویت فکر و همچنین سرگرمی مفید میشه براتون حرامه ...من باور می کنم این بازی حرامه ! و همچنین تمامی بازی هایی که برای تقویت فکر خوبه مثل شطرنج !

سلام
خدا خودش به ما خواهد گفت؟؟!
هیچ حرفی را خداوند به ما نمی گوید. بلکه دستورات او را از طریق وحی به پیامبران (کتاب الهی) دریافت می کنیم که باز هم باید خود ائمه معصومین (ع) یا در زمان غیبت، علمای دین، آنها را برای ما تشریح کنند و حکم مسایل زمان را از متن کتاب قرآن و احادیث، استخراج نمایند که یک کار بسیار تخصصی است.

شاید برای شما این سئوال پیش آمده است که شطرنج فایده هایی مثل تقویت هوش دارد. پس چرا حرام است؟
جواب خیلی ساده است: آیا کارهایی که حرام اعلام شده اند، کاملاً مضر و بدون هیچ فایده ای بوده اند؟
آیا قابل تصور نیست که کاری در عین حالی که برخی فایده ها را دارد، برخی ضررها را هم داشته باشد به گونه ای که آن ضررها بزرگتر از آن فایده ها باشند؟
خود قرآن کریم در مورد شراب و قمار می فرماید:فیهما اثم کبیر و منافع للناس و اثمها اکبر من نفعهما
یعنی: در این دو کار، گناه بزرگی است و البته فایده هایی هم برای مردم دارد اما گناهشان بزرذگتر از فایده هایشان است...

kamran;199307 نوشت:
این مهمه که ما چطور ازش استفاده کنیم ، مثل چاقو ...ما با چاقو می تونیم یه نفر رو بکشیم ! ولی این دلیل نمیشه که چاقو حرامه ! بلکه ما می توانیم ازش استفاده درست هم بکنیم ! دقیقا همین مسئله برای شطرنج هست

حرف درستی است. اما این اشتباه است که ما فکر کنیم همه مسأله، فقط همین است.
حرف شما در مورد مسایلی که فقط جنبه شخصی دارند صحیح است. اما همه مسایل که تک بعدی نیستند. خیلی از مسایل، جنبه های دیگری هم دارند.

عاقلانه ترین راه، این است که بدون اینکه از خودمان حرفی بزنیم و تصوری بکنیم، درباره علت صدور چنین حکمی درمورد این موضوع، تحقیق علمی انجام بدهیم. تحقیق علمی هم روش خاص خودش را دارد که باید آن روش را بدانیم و به کار گیریم و مواظب باشیم که از آن روش خارج نشویم چون دیگر تحقیق علمی نخواهد بود. اینکه "من چنین فکر میکنم"، روش بحث و تحقیق علمی نیست.

mohammad2db;127228 نوشت:
در مورد شطرنج و بازیهای امثالهم
خیلی مسایل باید رعایت بشه تا این بازی حرام یا به عبارتی
باعث تحریک ما به خیانت و تقلب . باعث بد ذهنی ما به نسبت به حریف و ... نشه !!!!!

اگر فلان شخص یک بازی رو حرام میدونه برای اینه که
میدونه جای بازیهای وسوسه برانگیز مثل پاسور میتونیم مشغول رسیدگی به اموری بشیم که ذهن و جسم و روح رو با کمترین خطر تقویت و طاهر میکنه ...

اما در مورد سجاده نشینی و عبادت

به نظر من
شما یا اصلا سجاده نشینی نکردی یا اگر هم سجاده نشین بودی
به زور و یا برای خودنمایی بوده !!
چون درک نکردی که راز و نیاز و اهل خدا بودن و عبادت کردن همه اش به سجاده نشینی نیست !

وقت رسیدگی به امور خانه و کاشانه ات به فکر این باش که بهترین باشی !!
مال خودت و دیگران رو ضایع نکنی ! غیر از حقیقت چیزی نگی ! خیانت نکنی ! دیگران رو به جونه هم نندازی

و خیلی اعمال خوب که ممکنه اجرش برابر یا بیشتر از سجاده نشینی باشه !

سلام و عرض ادب...

ممنون از صحبتهای زیباتون در تکمیل فرمایشان شما باید بگم
در یه حدیثی خوندم... ایمان ده جز داره که نه جز آن تلاش برای بدست آوردن روزی حلال هست
و در یه حدیث اگه اشتباه نکنم از امام رضا ع خوندم که فرمودند تلاش مرد برای بدست آوردن روزی مانند جهاد در راه خداس...

و حدیثی دیگر که امام معصوم می فرمایند: عبادت به نماز و روزه زیادی نیست بلکه به تفکر در مورد نعمتهاش خداس...

موفق باشید

آذر بانو;83420 نوشت:

و در مورد خارج شدن شطرنج از حالت قمار می فرمایند :
تا مادامی که در سطح جهانی از وسیله ی قمار بودن خارج نشده حرام است .

با سلام و احترام
یک سوال پیش میاید که چرا در تربیت بدنی 2 بعضی دانشگاه ها یک واحد درسی است و باید اصولش رو یاد بگیریم ؟
چرا بصورت ورزشی ملی مطرح است..
.

ashr;199429 نوشت:
یک سوال پیش میاید که چرا در تربیت بدنی 2 بعضی دانشگاه ها یک واحد درسی است و باید اصولش رو یاد بگیریم ؟ چرا بصورت ورزشی ملی مطرح است...

با سلام و احترام و تبریک سال جدید

جهت اطلاع از حکم شرعی می توانید به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread387-2.html

لازم به یادآوری است در این زمینه هر مکلفی باید طبق نظر مرجع تقلید خود عمل نماید و صرف اینکه واحدی در دانشگاه ارائه می شود،ملاک حرمت و حلیت آن فعل نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

انّ عليّا مرّ بقوم يلعبون الشطرنج، فقال: ما هذه التماثيل الّتى انتم لها عاكفون؟ لقد عصيتم اللّه و رسوله

«اصبغ بن نباته» آورده است كه امير مؤمنان عليه السلام بر گروهى كه شطرنج بازى مى‏ نمودند، گذر كرد و به آنان فرمود: اين بت‏ها و پيكرهايى كه از آنها جدا نمى‏ شويد و آنها را مى‏ پرستيد چيست؟

شما با اين كار هم خدا را نافرمانى نموده‏ايد و هم پيام‏ آور او را.

تفسير مجمع البيان 4:52، سنن البيهقي 10:212.

واژه «تمثال» به مفهوم چيز مصنوعى مى ‏باشد كه به يكى از مخلوقات شباهت دارد.

حرم امن الهی;208424 نوشت:
انّ عليّا مرّ بقوم يلعبون الشطرنج، فقال: ما هذه التماثيل الّتى انتم لها عاكفون؟ لقد عصيتم اللّه و رسوله

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین
سلام بر حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و منتظرانش

این جمله قسمتی از جمله حضرت ابراهیم خلیل الله علیه السلام به قوم بت پرست خود بود :

اذْ قَالَ لِأَبِيهِ وَقَوْمِهِ مَا هَذِهِ التَّمَاثِيلُ الَّتِي أَنتُمْ لَهَا عَاكِفُونَ مبارکه انبیاء ، آیه نورانی 52
چنين بود كه به پدرش و قومش گفت اين تنديسها چيست كه شما در خدمتشان معتكف‏ايد (۵۲)

ابراهيم با اين تعبير بتهائى را كه در نظر آنها فوق العاده عظمت داشت شديدا تحقير كرد.

اولا : با تعبير ما هذه ( اينها چيست ؟ ) ثانيا : با تعبير به تماثيل زيرا تماثيل جمع تمثال به معنى عكس يا مجسمه بى‏ روح است ( تاريخچه بت‏ پرستى مى‏ گويد : اين مجسمه‏ ها و عكسها در آغاز جنبه يادبود پيامبران و علماء داشته ، ولى تدريجا صورت قداست به خود گرفته و معبود واقع شده است).

جمله انتم لها عاكفون با توجه به معنى عكوف كه به معنى ملازمت توأم با احترام است نشان مى‏ دهد كه آنها آنچنان دلبستگى به اين بتها پيدا كرده بودند و سر بر آستانشان مى‏ سائيدند و بر گردشان مى‏ چرخيدند كه گوئى همواره ملازم آنها بودند .

اين گفتار ابراهيم در حقيقت استدلال روشنى است براى ابطال بت‏ پرستى زيرا آنچه از بتها مى‏ بينيم همين مجسمه و تمثال است ، بقيه تخيل است و توهم است و پندار ، كدام انسان عاقل به خود اجازه مى‏دهد ، كه براى يك مشت سنگ و چوب اين همه عظمت و احترام و قدرت قائل باشد ؟ چرا انسانى كه خود اشرف مخلوقاتاست در برابر مصنوع خويش ، اين چنين خضوع و كرنش كند ، و حل مشكلات خود را از آن بخواهد ؟ ! ولى بت‏ پرستان در حقيقت هيچگونه جوابى در برابر اين منطق گويا نداشتند جز اينكه مطلب را از خود رد كنند و به نياكانشان ارتباط دهند لذا گفتند ما پدران و نياكان خويش را ديديم كه اينها را پرستش مى‏ كنند و ما به سنت نياكانمان وفاداريم ( قالوا وجدنا آباءنا لنا عابدين).

والسلام علی من اتبع الهدی مبارکه طه آیه نورانی 47

موضوع قفل شده است