۞۞۞۞ توبه کردن برای یک کاری ۞۞۞۞

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
۞۞۞۞ توبه کردن برای یک کاری ۞۞۞۞

سلام به همه کارشناسان گرامی :Gol:

من توبه کردم یا همون قولی دادم به خدا کاری نکنم ولی راهی است این کار را دوباره انجام بدهم ؟

اول از همه اون چيه؟
شايد بشه شايد هم...............

madanchi11;82393 نوشت:
من توبه کردم یا همون قولی دادم به خدا کاری نکنم ولی راهی است این کار را دوباره انجام بدهم ؟

دوست گرامی سلام علیکم
منظور شما از همون آیا تکرار توبه هست ؟ تکرار گناه بدون توبه ی دوباره ؟

تکرار توبه و بازگشت از گناه به سوی خداوند ، ممدوح و مورد رضایت پروردگار عالمیان است چنان که می فرماید : « ان الله یحب التّوابین » . خداوند بسیار توبه کنندگان را دوست می دارد .

پس اگر گناه تکرار شد توبه نیز تکرار شود تا انسان مشمول مغفرت و محبت الهی بشود ، فقط شخص گنه کار و تکرار کننده ی معصیت این نکته را مدّ نظر داشته باشد که مبادا قبل از اقدام به توبه که یک واجب فوری هست ، سنگ اجل به شیشه ی عمرش بخورد و بی توبه از دنیا برود چه عقوبت دردناک و عذاب ابدی در انتظار او خواهد بود .
پس ای دوست گرامی حیّ علی التوبة قبل الموت . بشتابیم به سوی پروردگار با توبه و انابه قبل از آن دیر شود و اختیار از کفمان بیرون رفته با دست خالی و روی سیاه محشور شویم .

اللهم ارزقنا توفیق التوبة و الانابة

[=Microsoft Sans Serif]برای پیگیری مباحث توبه دوستان گرامی به تاپیک زیر مراجعه بفرمایند :

http://www.askdin.com/showthread.php?t=2462

[=Microsoft Sans Serif]و من الله التوفیق

سلام دو سوال تو ذهن اومده !

1. الان من می توانم توبه خود را بشکونم ؟
2. بعد هر گناهی انجام بدهم و در آخر توبه کنم ؟ میشود ؟

باتشکر
منتظر پاسخ تان هستم

madanchi11;82599 نوشت:

1. الان من می توانم توبه خود را بشکونم ؟
2. بعد هر گناهی انجام بدهم و در آخر توبه کنم ؟ میشود ؟

باتشکر
منتظر پاسخ تان هستم

از نظر فیزیکی ، بله توبه را می توان شکست.
اما از نظر دینی و معنوی: خیر. شکستن توبه گناه است. هیچ مجوزی برای آن وجود ندارد. وجود مجوز برای « شکستن توبه » ، معادل وجود مجوز برای خود « انجام گناه » است.

ما چه تصوری از توبه داریم. توبه چیست؟
اگر توبه را صرفاً بیان عباراتی به درگاه خدا بدانیم ، طبیعی است که چنین تصوری در ذهن ما به وجود بیاید که: توبه را می شکنیم بعد دوباره گناه می کنیم بعد دوباره توبه می کنیم و ...

اما اگر در نظر بگیریم که حقیقت توبه ، « پشیمانی » و « جبران » کار بد است ، آن گاه می بینیم که این مفاهیم ، مفاهیم برگشت پذیری نیستند. مگر میشود « پشیمانی حقیقی » را پس گرفت و بعد دوباره ارائه داد؟؟

ممکن است فردی پس از توبه از امری ، دوباره در مبارزه با نفس خود شکست بخورد و دوباره مرتکب گناه شود ، در اینجا حکم دین و عقل این است که دوباره توبه کند و سعی کند به آن کار برنگردد. اما این به معنی وجود امکان شکستن توبه نیست.

توجه:
این نکته که باب توبه همیشه باز است نباید باعث تجری انسان بشود. توبه حقیقی شرایطی دارد که به آسانی قابل تحقق نیست! حضرت امیر المومنین علی علیه السلام می فرمایند: گناه نکردن ، آسانتر از توبه کردن است. پس می بینیم که آن چیز ساده و آسان و سهل الوصولی که ما دلمان را به آن خوش می کنیم و به امید آن ، جرأت گناه می کنیم ، توبه حقیقی نیست!

در طول تاریخ ، شیطان خیلی ها را با این فرمول به بدبختی کشانده که به آنها می گفته: این کار زشت را انجام بدهید و بعدش توبه کنید و آدم های صالحی بشوید (این ، یکی از فرمولهای نفس و شیطان است برای بدبخت کردن ما):

اقتلوا یوسف او اطرحوه ارضا یخل لكم وجه ابیكم و تكونوا من بعده قوما صالحین. (یوسف - 9)

نتیجه نهایی این کارها چه می شود؟

ثم کان عاقبة الذین اساؤوا السؤی ان کذبوا بآیات اللّه‏ و کانوا بها یستهزؤون (روم - 10)

اینجا را ببینید، مناسب است:

http://noktehha.parsiblog.com/-1355859.htm

http://noktehha.parsiblog.com/1361221.htm

http://noktehha.parsiblog.com/1365674.htm

http://noktehha.parsiblog.com/1370376.htm

http://noktehha.parsiblog.com/1370482.htm

سلامممممممم
به آیه 26 سوره بقره توجه کنید:
(الذین ینقضون عهدالله من بعد میثاقه و یقطعون ما امر الله به ان یوصل یفسدون بالارض اولئک هم الخاسرون
[="blue"]کسانی که میشکنند عهد خدا را پس از آنکه محکم بستند [/]و می برند آنچه را که خدا امر به پیوند آن کرده است در زمین و میان اهل ان فساد میکنند [="blue"]بحقیقت زیانکار آنها هستند)[/]

سلام به گل گیسو

من زیاد معنی شو نفهمیدم تفسیر کنید دوستان !

گل گیسو;82763 نوشت:
سلامممممممم
(الذین ینقضون عهدالله من بعد میثاقه و یقطعون ما امر الله به ان یوصل یفسدون بالارض اولئک هم الخاسرون
کسانی که میشکنند عهد خدا را پس از آنکه محکم بستند و می یرند آنچه را که خدا به امر به پیوند آن کرده است در زمین و میان اهل ان فساد میکنند بحقیقت زیانکار آنها هستند)

با سلام و تشکر

گل گیسوجان چقدر آیه ای که نوشتی زیبا و دلنشین و قابل تامل بود :hamdel:

ولی جا داره که کارشناسان محترم هم توضیح بیشتری بدن

موفق و پیروز باشید :Gol:

توبه بر لب سبحه بر کف،دل پر از شوق گناه
معصیت را خنده می آید ز استغفار ما

گل گیسو;82763 نوشت:
سلامممممممم
[="blue"]کسانی که میشکنند عهد خدا را پس از آنکه محکم بستند [/]و می برند آنچه را که خدا امر به پیوند آن کرده است در زمین و میان اهل ان فساد میکنند [="blue"]بحقیقت زیانکار آنها هستند)[/]

خیلی ممنون.

البته در این آیه منظور از عهد همون [="teal"]عهد الست[/] هستش یعنی عهد آیا (من خدای شما) نیستم؟ که در عالم ذر و در فطرت ما بسته شده.
در این عهد آدمی با خداوند پیمان می بنده که با [="teal"]خداوند[/] و [="seagreen"]کسانی که خداوند دستور به پیوند با اون هارو داده (ائمه و معصومین ع)[/] ارتباط قلبی و پیوند داشته باشه.

[="Tahoma"][="Navy"]

گل گیسو;82763 نوشت:

madanchi11;82799 نوشت:
من زیاد معنی شو نفهمیدم تفسیر کنید دوستان !

منظور از نقض عهد الهی، مخالفت با توحید، رسالت پیامبر، ولایت امیرالمومنین و فرزندان معصومشان است و در برخی از روایات قطع رحم می باشد.
اما این که می شود توبه را شکست یا نه،باید بگوییم که نه. نباید شکست. اما اگر کسی توبه از گناهی را شکست، یعنی عهدی که بین خود و خدایش بسته بود، زیر پا گذاشت، معلوم نیست، دیگر برگردد یا توفیق توبه را به او بدهند یا عمری باقی باشد. شاید وقتی رفت دیگر برنگشت. هیچ ضمانتی نیست.[/]

[="Black"]

madanchi11;82599 نوشت:

1. الان من می توانم توبه خود را بشکـــــ «مرگ« ــــــــــــــــــونم ؟
2. بعد هر گناهی انجام بدهم و در آخر توبــــــ«مرگ»ــــــــــــــــه کنم ؟ میشود ؟

باتشکر
منتظر پاسخ تان هستم

بله این کار ممکن است البته مدارک زیر را باید بیاورید:

1-ضمانت نامه ای با مهر الله مبنی بر زنده ماندن شما تا زمان برگشت
2-امان نامه ی عزرائیل تا زمان توبه ی مجدد
3-اصل جواز کسب گناه
4-کارت پایان روزی خواری تان از خدا

بادردست داشتن این مدارک به آدرس ذیل مراجعه کنید:
«محلی که زمین خدا نباشد و خدا شما را نبیند»[/]

موضوع قفل شده است