کسر مخارج زکات

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کسر مخارج زکات

سلام.یکی از مواردی که در پرداخت زکات تخفیف داده شده است این است که می توان مخارجی که برای محصول کرده ایم از آن کسر کنیم.مثلا کسی که نخل دارد برای محصول اولش شاید 5الی6سال تلاش و هزینه می کند.می خواستم بدانم آیا مخارج همان سالی را که محصولش به ثمر می نشیند فقط می تواند کسر کند یا مخارج این 5،6سال را (تا اولین برداشت محصول)مجموعا می تواند کسر کند؟

برچسب: 

نام مرجع تقلید خود را بفرمایید
طبق فتوای امام تمام مخارجی را که برای به دست اوردن محصول مصرف شده ؛ استثنا میشود اما در وسایلی(مثل تراکتور) که باقی می ماند فقط استهلاک ان کسر می شود

استفتائات امام،ج1،کتاب زکات،س8

سوال ایشان نیست که در وسائلی که باقی می ماند چه باید کرد.سوال این است که وقتی مثلا پنج سال هزینه کرده ایم تا اولین محصول ثمر داده اینجا آیا می توان هرمخارجی که در طول این پنج سال کرده ایم کسر کنیم؟(که ممکن است مجموع هزینه های این 5سال از اصل سود سال اول محصول بیشتر هم بشود)این سوال من هم هست چون خرما داریم و برای زکاتش این سوال در ذهن من هم بود.
لطفا جواب بدهید

sudabemadadi;80289 نوشت:
سوال ایشان نیست که در وسائلی که باقی می ماند چه باید کرد.

دوست عزیز منظور سوال ایشون را متوجه شدم و طبق فتوای امام پاسخ داده شد

شفا;80280 نوشت:
تمام مخارجی را که برای به دست اوردن محصول مصرف شده ؛ استثنا میشود اما در وسایلی(مثل تراکتور) که باقی می ماند فقط استهلاک ان کسر می شود

چون نقل قول استفتا باید کامل باشد لذا قسمت آخر(وسایل مورد استفاده) هم اورده شد البته منتظر نام مرجع تقلیدشان هم هستیم

با سلام خدمت برادر گرامی آقای شفا.دوست عزیزمان راست می گوید.با عرض معذرت جواب شما بی ربط بود.این که "تمام مخارجی را که برای به دست اوردن محصول مصرف شده ؛ استثنا میشود" را که خودم هم می دانستم .و حتی در سوالم آورده بودم:
"
می توان مخارجی که برای محصول کرده ایم از آن کسر کنیم"، سوال بنده را خوب ملاحظه نفرمودید.این که شما فرمودید که مفروغ عنه است.من دارم می پرسم آیا مخارج چندین ساله ای که برای اولین محصول می شود، را می توان کسر کرد یا مخارج سال ثمر دادن محصول؟
بینید باز هم توضیح میدهم:مثلا ما از زمانی که هسته خرما را در زمین می کاریم تا زمانی که تبدیل به نخل خرماده می شود حدود 6سال طول می کشد و هر سال برایش مخارجی انجام می دهیم.ممکن است در طول این شش سال 2ملیون تومان هزینه کنیم و سال اولی که خرما برداشت می کنیم مثلا یک و نیم ملیون خرما بفروشیم.
ایا در این صورت دیگر زکات واجب نیست؟یا نه فقط مخارج همان سال را باید کسر کرد؟
دیگر بهتر از این بلد نیستم توضیح دهم.
در ضمن بنده مقلد مقام معظم رهبری هستم
باتشکر

hadimahani;80324 نوشت:
ایا در این صورت دیگر زکات واجب نیست؟یا نه فقط مخارج همان سال را باید کسر کرد؟

با سلام
ضمن تشکر از کارشناس محترم جناب شفا
همانطوری که کارشناس محترم اشاره کرده :مخارجی که برای محصول (ثمره )شده بعد از کسر از مجموع ، زکات باقی مانده پرداخت می شود به عبارت دیگر طبق مثال خودتان دو میلیونی که هزینه کردید(یعنی مخارج تمام سالهای که برای ثمره مصرف شده= ) از پولی که ازفروش خرما بدست اوردیدکسر می شود ولو اینکه مخارج خرجکرد از عایدی سال اخر بیشتر باشدویه فرض مثال شما ،زکاتی بدهکار نیستید.

رساله مراجع -م= 1880/استفتاء تلفنی از دفتر رهبری0251/7743232

موضوع قفل شده است