پوشش در جلسه ی خواستگاری

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پوشش در جلسه ی خواستگاری

باسلام خدمت تمامی اسک دینی های عزیز

حاج آقا دهنوی در یکی از برنامه های خودشون راجع به پوشش درخواستگاری گفته بودن:
بهتره خانمها باپوشش عادی و همیشگیشون در این جلسه حاضر بشن.اگر مانتویی هستن،با مانتو و اگر چادری هستن،با چادرسفید.
حالا برای من یه سوال پیش اومده:
دخترانی که در بیرون از خونه از پوشش چادر استفاده میکنن اما در مهمانی های خانوادگیشون مانتو میپوشن باید چه کارکنن؟

سلام دوستان

عرض ادب و احترام خدمت همه دوستان
باز بحث خواستگاری و ازدواج و باز من با مقالات و منابع خوب در خدمتان هستم
دوست عزیز به مقاله زیر بر گرفته از جزوه آداب خواستگاری دقت کنید کل جزوه را به پیوست برایتان می گذارم به امید خدا در مطالب بعدی بیشتر در این مورد صحبت می کنیم

پوشش مناسب خواستگاري

لباس افراد نشان دهنده شخصیت، طرز تفکر و فرهنگ آنان است. نادیده گرفتن این اصل از سوي دختر و پسر می تواند صدمات جبران ناپذیري را براي آنان به همراه داشته باشد. بنابراین، بر دختر، پسر و خانواده هر دو آنها لازم است لباسی مناسب از لحاظ رنگ و مدل، ارزشهاي دینی و جامعه، بدون پز و چشم و همچشمی انتخاب کنند.
برخی گمان می کنند لباس روز خواستگاري باید همان گونه باشد که همیشه می پوشند، برخی دیگر عقیده دارند باید از لباسهاي مجلسی شیک با آرایشهاي تند استفاده کنند. باید دانست این گونه پوششها مناسب مراسم خواستگاري نیست. بهتر است در جلسه خواستگاري، لباس متناسب آن جلسه را پوشید. زیرا دیدن دختر و پسر در لباس مناسب خواستگاري تأثیر عمیقی بر هر دو و خانوادههایشان دارد.
آراستگی در خواستگاري آراستگی ظاهري تأثیر به سزایی در فرد مقابل دارد. به همین علت دخترها در جلسه خواستگاري نسبت به آرایش سر و صورت خود بسیار مقید هستند. اما اگر این آراستگی به قصد پنهان کردن عیب خود باشد، به نوعی نشان دهنده عدم صداقت است. هر چند این پنهانکاري عبور از مرحله اول ازدوج را تسریع می بخشد، اما ممکن است این امر منجر به بر هم خوردن نامزدي آنان و
یا حتی منجر به جدایی طرفین در زندگی مشترکشان گردد. هم چنین طبق قانون اسلام اگر فرد به وسیله آرایش کردن عیب خود را بپوشاند، عقد باطل است. از سویی زینت براي نامحرم حرام است و مانع ازدواج صحیح میشود. 1 آراستگی و مرتب کردن سر و صورت، لباس و ... تا اندازهاي مناسب است که عیب را نپوشاند که این نشان دهندة رشد اجتماعی افراد میباشد. بهتر است دختر یا پسر از
همان اول عیب هم دیگر را ببینند تا در آینده با مشکلی از این نظر برخورد نکنند.

با سلام خدمت همه اسک دینی های گرامی و سرکار سیده مریم

برای اطلاعات بیشتر می توانید تاپیک زیر را هم ملاحظه فرمایید .

http://www.askdin.com/showthread.php?t=735

موفق باشید

سلام مجدد وبا تشکر از جناب مهدی60 و استاد سجاد بزرگوار:Gol:

به نظرم جوابهایی که دادین مربوط به جلسات نهایی خواستگاری میشه،
وقتی که همه چیز تقریبا قطعی شد.
اما منظور من چگونگی پوشش در جلسه ی اول بود(جلسه ای که حتی ممکنه ادامه پیدا نکنه)

سیده مریم;131083 نوشت:
به نظرم جوابهایی که دادین مربوط به جلسات نهایی خواستگاری میشه، وقتی که همه چیز تقریبا قطعی شد. اما منظور من چگونگی پوشش در جلسه ی اول بود(جلسه ای که حتی ممکنه ادامه پیدا نکنه)

با سلام

بزرگوار به این تایپک نگاه کنید

http://www.askdin.com/showthread.php?t=3983

درپست دوم همه مطالب جمع اوری شده است

سوال 48 را ملاحظه نمایید

سیده مریم;79194 نوشت:

بهتره خانمها باپوشش عادی و همیشگیشون در این جلسه حاضر بشن.اگر مانتویی هستن،با مانتو و اگر چادری هستن،با چادرسفید.

دخترانی که در بیرون از خونه از پوشش چادر استفاده میکنن اما در مهمانی های خانوادگیشون مانتو میپوشن باید چه کارکنن؟

با سلام و احترام

به نظرم یک نکته در سوال سرکار سیده مریم هست که با پاسخ های متداول و رایج کارشناسان گرامی در زمینه ی پوشش دختر در جلسه خواستگاری کمی متفاوت هست.

که در متن نارنجی و قرمز داخل کادر بالا اشاره شده.

در این موارد دختر خانم در جلسات خواستگاری چه نوع پوششی داشته باشند؟

یا اینکه چه زمانی این موضوع رو به خواستگار بگن؟

با تشکر

آذر بانو;131106 نوشت:
با سلام و احترام

به نظرم یک نکته در سوال سرکار سیده مریم هست که با پاسخ های متداول و رایج کارشناسان گرامی در زمینه ی پوشش دختر در جلسه خواستگاری کمی متفاوت هست.

که در متن نارنجی و قرمز داخل کادر بالا اشاره شده.

در این موارد دختر خانم در جلسات خواستگاری چه نوع پوششی داشته باشند؟

یا اینکه چه زمانی این موضوع رو به خواستگار بگن؟

با تشکر

با عرض سلام و تشکر خدمت تمامی اسک دین دوستان
از آنجا که اسلام بر آسان پوشی البته نه به صورت نامناسب در جلسات خواستگاری تأکید دارد و حتی در صورت لزوم و درخواست خواستگار می تواند از روسری توری هم استفاده کند، و از طرفی آنچه برای خواستگار مهم است رفتارها و سبک پوشش طبیعی و خانگی ایشان است، به نظر بنده دختر خانم نباید مثل یک فرد کاملآ نامحرمی که تو کوچه وخیابان عبور می کند با خواستگار خود باشد و نه مانند یک فردی که کاملا محرم است پس یک حد وسط در پوشش به نظر مطلوب است . البته در محدوده ای که شرع اجازه داده است.
اما گفتن سبک پوشش زمانی است که دختر علاقه های شخصی خودش را در جلسه خواستگاری به اطلاع طرف مقابل می رساند سبک پوشش خود را باید مطرح کند.
با آرزوی توفیق روز افزون

احتمالا منظور حاج آقای دهنوی این بوده که دختر خانمها با همون حالتی که همیشه هستند در مجلس خواستگاری حاضر بشن تا بعدا سوئ تفاهمی پیش نیاد. یعنی همون حالتی که بیشتر مواقع هستند.

سیده مریم;79194 نوشت:
باسلام خدمت تمامی اسک دینی های عزیز

سلام
نظر شخصی من اینه که برای جلسه اول چون بیرون از خونه چادر میپوشن , بهتره با چادر باشن و اگه خواستگاری بیشتر از یه جلسه شد و کار به صحبت کردن هم رسید اون موقع بهتر هس که به طرف مقابل بگن که تو مهمونی های خانوادگی مانتویی هستن .

سلام همیشه حجاب باعث وقار و سنگینی بیشتر خانما می شه. من چادر رو پیشنهاد می کنم.
:ok:

منم مثل شمام....

اوایل(بچه که بودم)میگفتم یه کت و دامن پوشیده و شیک خیلیخوبه....اما الان(که یه ذره بزرگ شدم نه بیشتر)
به نظرم همون چادر خوبه...یه چادر شاد و قشنگ....صورتتم هرجور میری بیرون درست کن....
ولی به طرف بگو من تو جمع فامیل مانتویی ام......:Cheshmak:

موضوع قفل شده است