مدیریت اقتصاد خانواده ◄ ◄ ◄ تجربیات خودتون رو در این زمینه بیان کنید

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مدیریت اقتصاد خانواده ◄ ◄ ◄ تجربیات خودتون رو در این زمینه بیان کنید

به نام خدا

با سلام
یکی از مهمترین ابعاد یک خانواده ، اقتصاد اون خانواده است. مثل سایر ابعاد دیگر ، بعد اقتصادی باید مدیریت شود. اهمیت این مسأله به قدری زیاده که روی بقیه ابعاد خانواده میتونه اثرگذار باشه.

در اینجا اگه دوستان موافق باشن ، با هم درباره نحوه مدیریت اقتصادی خانواده صحبت کنیم. شاید بتونیم از تجارب همدیگه استفاده کنیم و عملکرد خودمون در زمینه مدیریت بعد اقتصادی خانواده رو بهبود ببخشیم.

شما چگونه اقتصاد خانواده تون رو مدیریت می کنین؟

ورودی نظام اقتصادی خانوادتون در چه حدیه (سطح درآمد ماهیانه)؟ (اگه نخواستین، نگین)
برای داشتن پس انداز چیکار می کنین؟
به طور متوسط چقدر از درآمد ماهیانه رو به پس انداز اختصاص میدین؟
خرج دست مرد خونه هست یا زن خونه؟
هزینه و خرج های خونه رو چطور کنترل می کنین؟
از چه روشهایی برای کاهش هزینه ها استفاده می کنین؟
با درخواستهای بچه ها چه طور برخورد میکنین؟
و ...

با سلام خدمت دوستان.
درآمد من تقریبا ماهی 700 تومنه و یک خانواده چهار نفره دارم. البته 200 تومن قسط دارم که به زودی تمام می شه.
خرید و مدیریت مالی خونه هم دست خودمه.
اولین و مهمترین راهی که برای مدیریت مالی یک مجموعه سراغ دارم اولویت بندی نیازهاست. حالا اگه روی کاغذ باشه بهتره ، باید بدونید نیاز های اولیه شما مثل اجاره خونه، خوراک و پوشاک ، هزینه های تحصیل فرزندان و... چیه و به طور متوسط چه میزان از درآمد شما صرف این مسائل میشه ، البته مهمه که بدونید چه وقت این هزینه ها رو باید بپردازید ، هرماه ، هر دو ماه یک بار و یا در مواقع خاصی از سال.
بعد از این که این کار انجام شد باید تراز مالی خودتون رو محاسبه کنید و ببینید اضافه دارید و یا کمبود. بعد میشه تصمیم گرفت که برای پس انداز کردن چه کار کرد. مثلا وام گرفت ، طلا و سکه خرید ، در بورس سرمایه گذاری کرد و یا .... تصمیم با شماست.
اما به نظر من از تمام این مسائل مهمتر اینه که هیچ وقت پولتون رو در جایی که اصلا به اون احتیاجی ندارید هزینه نکنید حتی اگر مقدار آن بسیار ناچیز باشد. و منالله توفیق

با تشکر از برادر عزیزمان جناب سید محسن
بنده هم نظر جناب سید محسن رو تأئید می کنم.

خانواده ام سه نفره است. درآمد من حدود ماهی 550 هزار تومن است که ماهیانه « اضافه » متغییری حدود 120 هزار تومن هم داره. قسمت اضافه اش مستقیماً به حساب پس انداز (قرض الحسنه) میره و اصلاً وارد گردش مالی خانواده نمیشه. مگر یک امر خیلی خیلی خاص پیش بیاد.

قسمت اصلی ، طبق فایل اکسلی که تهیه کردم ، به هفت مولفه تقسیم میشه:
یک قسط (66 هزار تومان) ؛
پس انداز برای آینده فرزند (مسکن جوانان- بانک مسکن) ؛
درمان بیماری همیشگی ام (چیز زیادی نمیشه)؛
خرج روزانه ؛
خرید عمده (چیزهایی که محدود به استفاده روزانه نمیشن: برنج ، گوشت و ...) ؛
مقدار اندکی هم مخصوص خانم، تا برای موارد دلبخواه شخصی خودشون استفاده کنن ؛
پس انداز.

هر کدوم از این مولفه ها، مقدار کاملا ثابتی دارن که در همه ماهها ، تغییر نمیکنه. یعنی با این جدول ، مقدار هزینه ماهیانه منزل ما و مقدار پس انداز مان ، هر ماه مبلغ ثابتی است.

خرج روزانه رو به چهار قسمت تقسیم کرده ، به صورت هفتگی تحویل همسرم میدم. ایشون مایحتاج یک هفته منزل رو با اون مقدار ، مدیریت می کنن.

طبق فایل اکسلم ، مولفه پس انداز،حدود 30% از قسمت ثابت درآمدم هست. من سعی در افزایش این درصد دارم.

پول رو باید گرفت تا وایسه و پس انداز بشه. اگر نگیریش در میره! به همین دلیل اول کار ، مولفه پس انداز رو در یک حساب قرض الحسنه کنار میزارم. تحت هیچ شرایطی نباید این مقدار یا قسمتی از اون ، خرج بشه. مگر در موارد بسیار خاص ، با تصویب خودم!

یاقوت احمر;79134 نوشت:
پول رو باید گرفت تا وایسه و پس انداز بشه. اگر نگیریش در میره! به همین دلیل اول کار ، مولفه پس انداز رو در یک حساب قرض الحسنه کنار میزارم. تحت هیچ شرایطی نباید این مقدار یا قسمتی از اون ، خرج بشه. مگر در موارد بسیار خاص ، با تصویب خودم!

احسنت

کس دیگه ای از دوستان ، نمی خواد در این بحث شرط کنه و نظرات خودش رو در این زمینه مهم ، بیان کنه؟

سلام

آقایونی که شغل آزاد دارند چطور پس انداز می کنند ؟ :Gig:

چون درآمد متغیر هست و مبلغ ثابتی نیست :Labkhand:

سلام.
ثابت بودن مقدار پس انداز ماهیانه که یک اصل نیست.
ثابت نگهداشتن آن ، یک « تکنیک » است که ممکن است کاربردش در برخی شرایط مفید باشد.
هر کسی یک جوری سیستم اقتصادی خود را مدیریت می کند. لازم نیست همه یک جور باشند.
هدف ما هم در اینجا آشنایی با شیوه هایی است که دوستان به کار می برند. تا با چیزی که از آنها یاد میگیریم ، سیستم مدیریتی خودمان را ارتقاء ببخشیم.

یاقوت احمر;79134 نوشت:
با تشکر از برادر عزیزمان جناب سید محسن
بنده هم نظر جناب سید محسن رو تأئید می کنم.

خانواده ام سه نفره است. درآمد من حدود ماهی 550 هزار تومن است که ماهیانه « اضافه » متغییری حدود 120 هزار تومن هم داره. قسمت اضافه اش مستقیماً به حساب پس انداز (قرض الحسنه) میره و اصلاً وارد گردش مالی خانواده نمیشه. مگر یک امر خیلی خیلی خاص پیش بیاد.

قسمت اصلی ، طبق فایل اکسلی که تهیه کردم ، به هفت مولفه تقسیم میشه:
یک قسط (66 هزار تومان) ؛
پس انداز برای آینده فرزند (مسکن جوانان- بانک مسکن) ؛
درمان بیماری همیشگی ام (چیز زیادی نمیشه)؛
خرج روزانه ؛
خرید عمده (چیزهایی که محدود به استفاده روزانه نمیشن: برنج ، گوشت و ...) ؛
مقدار اندکی هم مخصوص خانم، تا برای موارد دلبخواه شخصی خودشون استفاده کنن ؛
پس انداز.

هر کدوم از این مولفه ها، مقدار کاملا ثابتی دارن که در همه ماهها ، تغییر نمیکنه. یعنی با این جدول ، مقدار هزینه ماهیانه منزل ما و مقدار پس انداز مان ، هر ماه مبلغ ثابتی است.

خرج روزانه رو به چهار قسمت تقسیم کرده ، به صورت هفتگی تحویل همسرم میدم. ایشون مایحتاج یک هفته منزل رو با اون مقدار ، مدیریت می کنن.

طبق فایل اکسلم ، مولفه پس انداز،حدود 30% از قسمت ثابت درآمدم هست. من سعی در افزایش این درصد دارم.

سلام ، ببخشید شما هزینه مسافرت و زیارت ، هزینه تهیه کادو برای اقوام ، هزینه خرید لباس فصل ، هزینه تعمیر ماشین ، هزینه خرید یا تعمیر برخی وسایل منزل که نیاز به تعویض یا تعمیر دارند، هزینه مهمانی و .... را از کدام قسمت هزینه می کنید؟

ماه بانو;79894 نوشت:
سلام

آقایونی که شغل آزاد دارند چطور پس انداز می کنند ؟ :gig:

چون درآمد متغیر هست و مبلغ ثابتی نیست :labkhand:

سلام خب به نظرم به همان درصدی که در آمد افزایش یافته یا کاهش یافته می توان پس انداز رو افزایش یا کاهش داد. البته اگر مقدار کاهش درامد از هزینه ثابت کمتر نباشد در صورت کاهش درآمد در مقدار پس انداز تغییری داده نشود.

نیایش سبز;79962 نوشت:
سلام ، ببخشید شما هزینه مسافرت و زیارت ، هزینه تهیه کادو برای اقوام ، هزینه خرید لباس فصل ، هزینه تعمیر ماشین ، هزینه خرید یا تعمیر برخی وسایل منزل که نیاز به تعویض یا تعمیر دارند، هزینه مهمانی و .... را از کدام قسمت هزینه می کنید؟
اولاً که منطق بنده در تنظیم هزینه ها ، بیشتر توجه به « ضروریات » است. حداقل تا زمانی که صاحب خانه نشده ام (ویلایی - آپارتمانهای مسکن مهر که یک داروی مسکن بیش نیستند) زیاد به این قبیل مستحبات نمی پردازم. خودم که ذاتاً اهل مسافرت و گردش نیستم. ولی برای خانواده ام، از لحاظ دینی و روانشناسی باید حتماً انجام بدهم...

ماشین که ندارم ؛
مسافرت , اگر سالی یکی دو بار بشه توی برنامه گذاشت (اونم به خاطر خانواده نه خودم)، خوب از محل پس انداز برداشت میشه. چون اموری که سالی یکی دو بار روی می دهند ، طبیعتاً در قسمت « هزینه روزانه » قرار نمی گیرند.

کادو ، لباس ، تعمیرات ، میهمانی و ...
در مورد کادو: موردش خیلی پیش نمی آید. البته در موقع خودش همیشه اصرار داشته ام خانمم کادوهای ارزشمند برای دیگران ببرد. من ممکن است برای زندگی خودم ، کمی سبک بگیرم. اما برای دیگران خیر.
لباس هم که خیلی گران نیست (ما دنبال گرانهایش نمیرویم) ؛ همسرم هم اهل تجمل در لباس نیست.
میهمانی هم که اولاً به ندرت کسی به کسی سر می زند. ثانیاً پذیرایی معمولی که خوب هم باشد ، هزینه چندانی ندارد.
همه اینها از محل همان مولفه هزینه روزانه هستند.

سلام علیکم
مدیریت اقتصادی مسله ای به این مهمی
مخصوصا اگر زن یا مرد ولخرج باشند
دوستان نظر بدید لطفا
مثلا فکر کنید رفتید یه فروشگاه که مجهز به کلک امروزی مدل اوپن هست
خوب؟؟؟؟؟؟؟؟

آیا میتونید فقط به میزان نیازتون خرید کنید؟

با سلام مجدد ظاهرا دوستان خیلی علاقه مند به مباحث اقتصادی نیستند یا شاید هم به مباحث مدیریتی یا شاید هم کلا خیلی علاقه ای به عنوان کردن درآمد و زندگی خوذشون ندارند.
در مورد کارمندها و جماعت حقوق بگیر که وضع کاملا روشنه اما در مورد بازاریان نمی شه خیلی سر از حساب و کتلابشون درآورد حتی اداره مالیات هم نتونسته این مشکل رو حل کنه.
اما از این شو خیا گذشته در مورد مباحثی که بعضی از دوستان به کنایه مطرح کردند باید گفت هزینه ها در خانواده های مختلف یکسان نیست و برای مدیریت هزینه ها باید اون ها رو در سرفصل های مجزا تقسیم بندی کرد. مثلا هزینه های خوراک، هزینه های پوشاک، هزینه های مسکن، ایاب و ذهاب و.... هزینه های خوراک که برای همه هست و بسته به تعداد و ذائقه غذایی افراد مقدارش متفاوته ، در مورد پوشاک هم معمولا عمده اون در دو ماه شهریور و اسفند ماهه و در ماه های دیگه به ندرت پیش میاد که شما در این سرفصل هزینه داشته باشید . اما سرفصل مسکن می تونه بین افرادی که صاحب خونه هستند یا مستاجر متفاوت باشه اما برای همه وجود داره. هزینه رفت و آمد هم بسته به نوع وسیله نقلیه می تونه فرق کنه. تا این جا بین همه افراد مشترکه اما سرفصل های دیگه می تونه خاص باشه مثلا هزینه تحصیل، هزینه های مسافرت، اقساط و وامها یا هزینه امور خیریه و موارد دیگه ای که هرکس بسته به نیاز خودش باید اونها رو در مدیریت اقتصادی خانوادش باید در نظر داشته باشه اما نکته مهم اینه که همیشه باید سرفصل روز مبادا یا پس انداز رو داشته باشید تا در مقابل حوادث غیر مترقبه (خوش یا نا خوش) دچار مشکل نشید.

یاقوت احمر;82011 نوشت:
مثلا فکر کنید رفتید یه فروشگاه

سلام.
این چند حالت مختلف داره:
به نظر من اولین مسأله اینه که آیا مادر خانواده به تنهایی به فروشگاه برود؟ یا با همراهی پدر؟ یا هر دو + فرزند؟
اگر مادر به تنهایی به فروشگاه برود:
خوب، هزینه های کمتری خرج میشه و جنس های به درد بخورتری تهیه میشه و کسی ناراضی نخواهد بود (مردان ، بندگان خدا، همیشه راضی اند!)

اما این حالت برای برخی مردها که به دلایل شرعی دوست ندارند خانمهاشون تنهایی بیرون بروند (شرع هم این حس را تأئید می کند) قابل قبول نیست (فکر می کنم حضرت زینب (س) هم تنهایی از منزل بیرون نمی رفتند و همیشه برادرانشان از جمله قمر بنی هاشم، عباس ابن علی ابن ابیطالب (ع) ایشان را اسکورت می کردند). پس مجبورند خانم را همراهی کنند. خوب، در این حالت بچه ها در خانه تنها می مانند که اگر سن و سالشون کم باشه، این هم درست نیست پس مجبور می شوند بچه ها را هم باید همراه خود ببرند و این مساوی میشه با بهانه گیری های بچه ها در فروشگاه و ازدیاد هزینه ها.

به نظر من، این تصویری که ارائه شد، نقطه آغاز قضیه است. خوب است اول در این مورد بحث کنیم و بعد به سایر مطالب بپردازیم.

موضوع قفل شده است