صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مدیریت اقتصاد خانواده ◄ ◄ ◄ تجربیات خودتون رو در این زمینه بیان کنید

شروع کننده موضوع

نوشته
    723
    حضور
    6 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    2877

مدیریت اقتصاد خانواده ◄ ◄ ◄ تجربیات خودتون رو در این زمینه بیان کنید

به نام خدا
    با سلام
    یکی از مهمترین ابعاد یک خانواده ، اقتصاد اون خانواده است. مثل سایر ابعاد دیگر ، بعد اقتصادی باید مدیریت شود. اهمیت این مسأله به قدری زیاده که روی بقیه ابعاد خانواده میتونه اثرگذار باشه.

در اینجا اگه دوستان موافق باشن ، با هم درباره نحوه مدیریت اقتصادی خانواده صحبت کنیم. شاید بتونیم از تجارب همدیگه استفاده کنیم و عملکرد خودمون در زمینه مدیریت بعد اقتصادی خانواده رو بهبود ببخشیم.

شما چگونه اقتصاد خانواده تون رو مدیریت می کنین؟

ورودی نظام اقتصادی خانوادتون در چه حدیه (سطح درآمد ماهیانه)؟ (اگه نخواستین، نگین)
    برای داشتن پس انداز چیکار می کنین؟
    به طور متوسط چقدر از درآمد ماهیانه رو به پس انداز اختصاص میدین؟
    خرج دست مرد خونه هست یا زن خونه؟
    هزینه و خرج های خونه رو چطور کنترل می کنین؟
    از چه روشهایی برای کاهش هزینه ها استفاده می کنین؟
    با درخواستهای بچه ها چه طور برخورد میکنین؟
    و ...

ویرایش توسط یاقوت احمر : ۱۳۸۹/۱۱/۰۲ در ساعت ۱۸:۴۱

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    35
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    240

با سلام خدمت دوستان.
    درآمد من تقریبا ماهی 700 تومنه و یک خانواده چهار نفره دارم. البته 200 تومن قسط دارم که به زودی تمام می شه.
    خرید و مدیریت مالی خونه هم دست خودمه.
    اولین و مهمترین راهی که برای مدیریت مالی یک مجموعه سراغ دارم اولویت بندی نیازهاست. حالا اگه روی کاغذ باشه بهتره ، باید بدونید نیاز های اولیه شما مثل اجاره خونه، خوراک و پوشاک ، هزینه های تحصیل فرزندان و... چیه و به طور متوسط چه میزان از درآمد شما صرف این مسائل میشه ، البته مهمه که بدونید چه وقت این هزینه ها رو باید بپردازید ، هرماه ، هر دو ماه یک بار و یا در مواقع خاصی از سال.
    بعد از این که این کار انجام شد باید تراز مالی خودتون رو محاسبه کنید و ببینید اضافه دارید و یا کمبود. بعد میشه تصمیم گرفت که برای پس انداز کردن چه کار کرد. مثلا وام گرفت ، طلا و سکه خرید ، در بورس سرمایه گذاری کرد و یا .... تصمیم با شماست.
    اما به نظر من از تمام این مسائل مهمتر اینه که هیچ وقت پولتون رو در جایی که اصلا به اون احتیاجی ندارید هزینه نکنید حتی اگر مقدار آن بسیار ناچیز باشد. و منالله توفیق

5. صلوات ها 6

شروع کننده موضوع

نوشته
    723
    حضور
    6 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    2877

با تشکر از برادر عزیزمان جناب سید محسن
    بنده هم نظر جناب سید محسن رو تأئید می کنم.

خانواده ام سه نفره است. درآمد من حدود ماهی 550 هزار تومن است که ماهیانه « اضافه » متغییری حدود 120 هزار تومن هم داره. قسمت اضافه اش مستقیماً به حساب پس انداز (قرض الحسنه) میره و اصلاً وارد گردش مالی خانواده نمیشه. مگر یک امر خیلی خیلی خاص پیش بیاد.

قسمت اصلی ، طبق فایل اکسلی که تهیه کردم ، به هفت مولفه تقسیم میشه:
    یک قسط (66 هزار تومان) ؛
    پس انداز برای آینده فرزند (مسکن جوانان- بانک مسکن) ؛
    درمان بیماری همیشگی ام (چیز زیادی نمیشه)؛
    خرج روزانه ؛
    خرید عمده (چیزهایی که محدود به استفاده روزانه نمیشن: برنج ، گوشت و ...) ؛
    مقدار اندکی هم مخصوص خانم، تا برای موارد دلبخواه شخصی خودشون استفاده کنن ؛
    پس انداز.

هر کدوم از این مولفه ها، مقدار کاملا ثابتی دارن که در همه ماهها ، تغییر نمیکنه. یعنی با این جدول ، مقدار هزینه ماهیانه منزل ما و مقدار پس انداز مان ، هر ماه مبلغ ثابتی است.

خرج روزانه رو به چهار قسمت تقسیم کرده ، به صورت هفتگی تحویل همسرم میدم. ایشون مایحتاج یک هفته منزل رو با اون مقدار ، مدیریت می کنن.

طبق فایل اکسلم ، مولفه پس انداز،حدود 30% از قسمت ثابت درآمدم هست. من سعی در افزایش این درصد دارم.

پول رو باید گرفت تا وایسه و پس انداز بشه. اگر نگیریش در میره! به همین دلیل اول کار ، مولفه پس انداز رو در یک حساب قرض الحسنه کنار میزارم. تحت هیچ شرایطی نباید این مقدار یا قسمتی از اون ، خرج بشه. مگر در موارد بسیار خاص ، با تصویب خودم!
    ویرایش توسط یاقوت احمر : ۱۳۸۹/۱۱/۰۳ در ساعت ۱۵:۲۳

7. صلوات ها 6

نوشته
    266
    حضور
    39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1704

نقل قول نوشته اصلی توسط یاقوت احمر نمایش پست ها
    پول رو باید گرفت تا وایسه و پس انداز بشه. اگر نگیریش در میره! به همین دلیل اول کار ، مولفه پس انداز رو در یک حساب قرض الحسنه کنار میزارم. تحت هیچ شرایطی نباید این مقدار یا قسمتی از اون ، خرج بشه. مگر در موارد بسیار خاص ، با تصویب خودم!

احسنت
    افتادگی آموز اگر طالب فیضی

هرگز نخورد آب زمینی که بلنداست

9. صلوات ها 4

شروع کننده موضوع

نوشته
    723
    حضور
    6 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    2877

کس دیگه ای از دوستان ، نمی خواد در این بحث شرط کنه و نظرات خودش رو در این زمینه مهم ، بیان کنه؟

11. صلوات ها 3

علاقه
    تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

پرسش شغل آزاد

سلام

آقایونی که شغل آزاد دارند چطور پس انداز می کنند ؟

چون درآمد متغیر هست و مبلغ ثابتی نیست

امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

13. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    723
    حضور
    6 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    2877

سلام.
    ثابت بودن مقدار پس انداز ماهیانه که یک اصل نیست.
    ثابت نگهداشتن آن ، یک « تکنیک » است که ممکن است کاربردش در برخی شرایط مفید باشد.
    هر کسی یک جوری سیستم اقتصادی خود را مدیریت می کند. لازم نیست همه یک جور باشند.
    هدف ما هم در اینجا آشنایی با شیوه هایی است که دوستان به کار می برند. تا با چیزی که از آنها یاد میگیریم ، سیستم مدیریتی خودمان را ارتقاء ببخشیم.

15. صلوات ها 3

علاقه
    ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

نقل قول نوشته اصلی توسط یاقوت احمر نمایش پست ها
    با تشکر از برادر عزیزمان جناب سید محسن
    بنده هم نظر جناب سید محسن رو تأئید می کنم.

خانواده ام سه نفره است. درآمد من حدود ماهی 550 هزار تومن است که ماهیانه « اضافه » متغییری حدود 120 هزار تومن هم داره. قسمت اضافه اش مستقیماً به حساب پس انداز (قرض الحسنه) میره و اصلاً وارد گردش مالی خانواده نمیشه. مگر یک امر خیلی خیلی خاص پیش بیاد.

قسمت اصلی ، طبق فایل اکسلی که تهیه کردم ، به هفت مولفه تقسیم میشه:
    یک قسط (66 هزار تومان) ؛
    پس انداز برای آینده فرزند (مسکن جوانان- بانک مسکن) ؛
    درمان بیماری همیشگی ام (چیز زیادی نمیشه)؛
    خرج روزانه ؛
    خرید عمده (چیزهایی که محدود به استفاده روزانه نمیشن: برنج ، گوشت و ...) ؛
    مقدار اندکی هم مخصوص خانم، تا برای موارد دلبخواه شخصی خودشون استفاده کنن ؛
    پس انداز.

هر کدوم از این مولفه ها، مقدار کاملا ثابتی دارن که در همه ماهها ، تغییر نمیکنه. یعنی با این جدول ، مقدار هزینه ماهیانه منزل ما و مقدار پس انداز مان ، هر ماه مبلغ ثابتی است.

خرج روزانه رو به چهار قسمت تقسیم کرده ، به صورت هفتگی تحویل همسرم میدم. ایشون مایحتاج یک هفته منزل رو با اون مقدار ، مدیریت می کنن.

طبق فایل اکسلم ، مولفه پس انداز،حدود 30% از قسمت ثابت درآمدم هست. من سعی در افزایش این درصد دارم.

سلام ، ببخشید شما هزینه مسافرت و زیارت ، هزینه تهیه کادو برای اقوام ، هزینه خرید لباس فصل ، هزینه تعمیر ماشین ، هزینه خرید یا تعمیر برخی وسایل منزل که نیاز به تعویض یا تعمیر دارند، هزینه مهمانی و .... را از کدام قسمت هزینه می کنید؟
    قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب

صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
    ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

17. صلوات ها 4

علاقه
    ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

نقل قول نوشته اصلی توسط ماه بانو نمایش پست ها
    سلام

آقایونی که شغل آزاد دارند چطور پس انداز می کنند ؟ :gig:

چون درآمد متغیر هست و مبلغ ثابتی نیست :labkhand:
    سلام خب به نظرم به همان درصدی که در آمد افزایش یافته یا کاهش یافته می توان پس انداز رو افزایش یا کاهش داد. البته اگر مقدار کاهش درامد از هزینه ثابت کمتر نباشد در صورت کاهش درآمد در مقدار پس انداز تغییری داده نشود.
    قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب

صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
    ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

19. صلوات ها 4

شروع کننده موضوع

نوشته
    723
    حضور
    6 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    2877

نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها
    سلام ، ببخشید شما هزینه مسافرت و زیارت ، هزینه تهیه کادو برای اقوام ، هزینه خرید لباس فصل ، هزینه تعمیر ماشین ، هزینه خرید یا تعمیر برخی وسایل منزل که نیاز به تعویض یا تعمیر دارند، هزینه مهمانی و .... را از کدام قسمت هزینه می کنید؟
    اولاً که منطق بنده در تنظیم هزینه ها ، بیشتر توجه به « ضروریات » است. حداقل تا زمانی که صاحب خانه نشده ام (ویلایی - آپارتمانهای مسکن مهر که یک داروی مسکن بیش نیستند) زیاد به این قبیل مستحبات نمی پردازم. خودم که ذاتاً اهل مسافرت و گردش نیستم. ولی برای خانواده ام، از لحاظ دینی و روانشناسی باید حتماً انجام بدهم...

ماشین که ندارم ؛
    مسافرت , اگر سالی یکی دو بار بشه توی برنامه گذاشت (اونم به خاطر خانواده نه خودم)، خوب از محل پس انداز برداشت میشه. چون اموری که سالی یکی دو بار روی می دهند ، طبیعتاً در قسمت « هزینه روزانه » قرار نمی گیرند.

کادو ، لباس ، تعمیرات ، میهمانی و ...
    در مورد کادو: موردش خیلی پیش نمی آید. البته در موقع خودش همیشه اصرار داشته ام خانمم کادوهای ارزشمند برای دیگران ببرد. من ممکن است برای زندگی خودم ، کمی سبک بگیرم. اما برای دیگران خیر.
    لباس هم که خیلی گران نیست (ما دنبال گرانهایش نمیرویم) ؛ همسرم هم اهل تجمل در لباس نیست.
    میهمانی هم که اولاً به ندرت کسی به کسی سر می زند. ثانیاً پذیرایی معمولی که خوب هم باشد ، هزینه چندانی ندارد.
    همه اینها از محل همان مولفه هزینه روزانه هستند.
    ویرایش توسط یاقوت احمر : ۱۳۸۹/۱۱/۰۷ در ساعت ۱۴:۳۲

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری