چت با ناشناس ؟؟؟؟؟

تب‌های اولیه

35 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چت با ناشناس ؟؟؟؟؟

باسمه تعالی
چت کردن باشخصی که از جنسیت او بی اطلاعیم ، چه حکمی دارد؟

باسمه تعالي

همه مراجع : اگر ترس افتادن به حرام باشد ، جایز نیست .
( دفتر همه مراجع )

یعنی چی

اینجور باشه بیشتر کارامون این حکم دارن ؟

guest;87720 نوشت:
اینجور باشه بیشتر کارامون این حکم دارن ؟

باسلام

نه بزرگوار بيشتر كارهامون ان حكم را ندارند

بحث گفتگو و نامه نگاري و چت و ....با نامحرم ( و همچنين كساني كه از جنسيت ان خبر نداريم و معلوم نيست در دنياي مجازي كيست و چيست؟؟؟) به علت خوف از افتادن در كناه و همچنين مفسده هايي كه تابع چنين اعمالي است اشكال دارد

با سلام و تشکر از جواب دوستان
بنده هم یک استفتاء با سند نظر مراجع خدمتتون عرض کنم:
پرسش:
Chat (چت) در اينترنت با جنس مخالف با اين شرط كه از حدود شرعي خارج نشويم (مثلاً براي تبادل نظر) چه حكمي دارد؟
پاسخ:
اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد.(پس همانطور که دوستان هم گفتند اگرترس از افتادن به حرام باشد که غالبا اینگونه است اشکال دارد)

(امام، استفتاءات، ج 3، نظر، س 52؛ حضرت آیت الله بهجت، توضيح المسائل م، 1936؛ حضرت آیت الله مكارم، استفتاءات، ج 1، س 819؛حضرت آیت الله تبريزي، استفتاءات، 1622؛ حضرت آیت الله صافي، جامع الاحكام، ج 2، ص 1673؛ حضرت آیت الله نوري، استفتاءات، ج 2، س 656؛ حضرت آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1718؛ حضرت آیت الله خامنه اي، اجوبه، س 1145؛ و دفتر حضرت آیت الله وحيد.

تبصره: البته اگر جنس مخالف زن جوان باشد، بهتر است گفتگوي با او (هر چند بدون قصد لذت هم باشد) ترك شود.

اگر به قصد انتخاب همسر باشد چه؟( ولو قهرا انسان ممکن است لذت ببرد)

[="DarkOrchid"]سلام به همه دوستان و اساتید بزرگوار[/]:Gol:

نقل قول:
اگر به قصد انتخاب همسر باشد چه؟

[="#9932cc"]دوست خوبم[/]

[="#9932cc"]همه ما میدونیم که واقعا نمیشه یکی همسرشو با چت کردن انتخاب کنه

به نظر من بعضی مواقع انسان به خاطر توجیه کردن کاری که در درون خودش احساس میکنه نادرسته ، یه برچسب منطقی و شایدم اعتقادی بهش میزنه که اونو درست جلوه بده در صورتی که اون کار در ذات خودش نادرسته
[/]

[="YellowGreen"]شاد و پیروز باشید :ok:

التماس دعا:Gol:
[/]

عمار;87732 نوشت:
اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد

پس همانطور که دوستان هم گفتند اگرترس از افتادن به حرام باشد

که غالبا اینگونه است اشکال دارد :!:

بنده هم که از صبح این جمله رو دیدم خیلی ذهنم مشغول شده .

اگر میشه روی جمله ی صورتی رنگ بیشتر توضیح بفرمایید .

سلام
به نظر بنده چت آخرش... به گناه گشیده میشه

عمار;87732 نوشت:
پرسش:
Chat (چت) در اينترنت با جنس مخالف با اين شرط كه از حدود شرعي خارج نشويم (مثلاً براي تبادل نظر) چه حكمي دارد؟
پاسخ:
اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد.(پس همانطور که دوستان هم گفتند اگرترس از افتادن به حرام باشد که غالبا اینگونه است اشکال دارد)

(امام، استفتاءات، ج 3، نظر، س 52؛ حضرت آیت الله بهجت، توضيح المسائل م، 1936؛ حضرت آیت الله مكارم، استفتاءات، ج 1، س 819؛حضرت آیت الله تبريزي، استفتاءات، 1622؛ حضرت آیت الله صافي، جامع الاحكام، ج 2، ص 1673؛ حضرت آیت الله نوري، استفتاءات، ج 2، س 656؛ حضرت آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1718؛ حضرت آیت الله خامنه اي، اجوبه، س 1145؛ و دفتر حضرت آیت الله وحيد.

[="purple"]نظر بیشتر مراجع عظام راجع به چت همانی است که استاد گرانقدر جناب عمار نقل فرموده اند به جز آیت الله مکارم شیرازی که نظر ایشان راجع به گفتگوی غیر مجازی با نامحرم همان است که گذشت اما در مورد چت نظر دیگری دارند که در اینجا نقل می کنم: [/]

[="teal"]
با توجه به اینکه اینگونه ارتباط ها غالبا منشأ مفاسدی می شود ، جایز نیست . (1)[/]
[="blue"]
پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات ج 3 س 683[/]

عباس علمدار;78137 نوشت:

همه مراجع :
اگر ترس افتادن به حرام باشد ، جایز نیست .
( دفتر همه مراجع )

لطفاً ترس افتادن به حرام رو بیشتر توضیح بیشتری بدین !

به نظرم خیلی از کارهایی که میخوایم انجام بدیم رو میشه چنین احتمالی داد .

ماه بانو;87829 نوشت:

نقل

نوشته اصلی توسط : عمار

اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد

پس همانطور که دوستان هم گفتند اگرترس از افتادن به حرام باشد
که غالبا اینگونه است اشکال دارد

بنده هم که از صبح این جمله رو دیدم خیلی ذهنم مشغول شده .
اگر میشه روی جمله ی صورتی رنگ بیشتر توضیح بفرمایید .

[="DarkOrchid"]
ترس از افتادن به حرام به این معناست که انسان احتمال بدهد که با کاری که انجام می دهد دچار گناه بشود اگر چنین احتمالی بدهد و چنین هراسی داشته باشد آن کار حرام خواهد بود .[/]

[="RoyalBlue"]در چت کردن هم همینطور است اگر کسی به قصد لذت چت کند یا احتمال می دهد اگر چت کند به حرام می افتد مثلا از سخنان و شکلک های مهیج و جهت دار استفاده خواهد کرد یا دچار لذت جنسی خواهد شد و ... ، چت کردن برای او جایز نیست . (1)[/]

[="Sienna"]پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، استفتائات سایت معظم له به آدرس: [/]

http://www.sistani.org/local.php?modules=nav&nid=5&cid=1011

[="darkred"]سلامممممممم بر دوستان
برام ی سوال پیش اومد
حالا اگه خودش ب گناه نیفته اما احتمال بده طرفهای مقابلش که دارن باهاش چت میککن ب گناه بیفتن اون موقع چی؟
خودش هم گناه میکنه؟؟
پیشاپیش ممنووووووون
[/]

با سلام

با توجه به سوال برخي از دوستان مبني بر خوف از افتادن درگناه مطالبي را خدمت دوستان عرض كنم:

برخي خوف ها و احتمالات از روي بي عقلي است و همچنين خلاف عقل است
و در مقابل برخي از خوف ها و احتمالات موافق عقل است و در تاييد عقل

مثلا خانه خرابه اي است و ديوارهايش در معرض افتادن
بنده از شما سوال مي پرسم

نسشتن زير سايه اين ديوار كه هر لحظه احتمال سقوط دارد هر چند نشستن زير سايه ان لذت هم دارد موافق عقل است يا مخالف ان؟؟
اين همان خوف افتادن در گناه است

بزرگوار
اين كه براي ترس از گناه در خانه بنشينيم و يا كاري نكينم كه مخالف عقل است و اين همه دستور مبني بر شركت در اجتماع و مبارزه با هواي نفس است و گناه

ولي برخي اعمال است كه درصد خوف افتادن در گناه بيشتر است و بايد رعايت احتياط كرد

از طرفي تجربه هم نشان داده است كه چه بلاها كه از اين گفتگو ها بر سر جوانان نيامده است

اين همان ديوار خراب و كج است كه عقل احتياط ان را شرط خود مي داند

گل گیسو;87934 نوشت:
برام ی سوال پیش اومد حالا اگه خودش ب گناه نیفته اما احتمال بده طرفهای مقابلش که دارن باهاش چت میککن ب گناه بیفتن اون موقع چی؟ خودش هم گناه میکنه؟؟

با سلام

هرچند قبول اين كه با چت يكي از طرفين به گناه مي افتد سخت است
ولي طبق فرض فوق

بزرگوار اين هم يكي از احتمالات است براي گناه
خودتان بيان مي كنيد كه طرف به گناه مي افتد

معاونت بر اثم هم گناه است

چطور راضي مي شويم كه انساني به دست ما و با همكاري يا صحبت كردن ما ارامش خودش را از دست دهد و به فكر ما باشد و شب روز نداشته باشد

فرض كنيد كسي اين كار را با ما بكند ؟؟؟؟!!؟!!؟!

سجاد;87901 نوشت:
در چت کردن هم همینطور است اگر کسی به قصد لذت چت کند یا احتمال می دهد اگر چت کند به حرام می افتد مثلا از سخنان و شکلک های مهیج و جهت دار استفاده خواهد کرد یا دچار لذت جنسی خواهد شد و ... ، چت کردن برای او جایز نیست . (1)

یکی از کاربران محترم سایت پرسیدند:

این احتمال از وقوع در گناه ضعیف و قوی داره یا نه همین که کوچکترین احتمالی بده حرام میشه ؟؟؟!!!

در پاسخ عرض شد:

احتمال باید عقلایی باشد به این معنا که عرف عقلا چنین احتمالی را بپذیرند برای اینکه مطلب محسوس تر باشد مثالی خدمتتان عرض می کنم :

اگر دختری یا پسری احتمال دهد که در چت با نامحرمی که اولین بار است با او آشنا می شود و از گذشته هیچ ذهنیتی درباره او نداشته است ، دچار حرام شود در حالی که هیچ وقت در گذشته که چت می کرده دچار حرام نشده بود ، این احتمال غیر عقلایی است .

اما اگر دختر یا پسری که قبلا هم نتوانست خودش را حفظ کند و دچار حرام شد با نامحرمی که اصلا با او آشنایی نداشته ، بخواهد گفتگوی اینترنتی داشته باشد و احتمال دهد که دچار حرام شود ، این احتمال عقلایی است .

و یا اگر دختر یا پسری که تا به حال دچار حرامی نشده است اما می خواهد با پسری چت کند که به او علاقه دارد و قبلا با او آشنایی داشته است ، در اینجا اگر احتمال دهد که دچار حرام شود ، باز هم عقلایی خواهد بود .

و ....

در پناه حق باشید

سجاد;88013 نوشت:
یکی از کاربران محترم سایت پرسیدند:

این احتمال از وقوع در گناه ضعیف و قوی داره یا نه همین که کوچکترین احتمالی بده حرام میشه ؟؟؟!!!

در پاسخ عرض شد:

احتمال باید عقلایی باشد به این معنا که عرف عقلا چنین احتمالی را بپذیرند برای اینکه مطلب محسوس تر باشد مثالی خدمتتان عرض می کنم :

اگر دختری یا پسری احتمال دهد که در چت با نامحرمی که اولین بار است با او آشنا می شود و از گذشته هیچ ذهنیتی درباره او نداشته است ، دچار حرام شود در حالی که هیچ وقت در گذشته که چت می کرده دچار حرام نشده بود ، این احتمال غیر عقلایی است .

اما اگر دختر یا پسری که قبلا هم نتوانست خودش را حفظ کند و دچار حرام شد با نامحرمی که اصلا با او آشنایی نداشته ، بخواهد گفتگوی اینترنتی داشته باشد و احتمال دهد که دچار حرام شود ، این احتمال عقلایی است .

و یا اگر دختر یا پسری که تا به حال دچار حرامی نشده است اما می خواهد با پسری چت کند که به او علاقه دارد و قبلا با او آشنایی داشته است ، در اینجا اگر احتمال دهد که دچار حرام شود ، باز هم عقلایی خواهد بود .

و ....

در پناه حق باشید

پس شما میفرمایید اگر عقلایی باشه حرامه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
و شرط برای حرام بودن عقلایی بودنه؟
لطفا بیشتر توضیح بدید ممنون:Gol:

نقل قول:
پس شما میفرمایید اگر عقلایی باشه حرامه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
و شرط برای حرام بودن عقلایی بودنه؟

فکر کنم یعنی از روی وسواس نبوده باشه، احتمال زیادی برای گناه وجود داشته باشه

121;106982 نوشت:
پس شما میفرمایید اگر عقلایی باشه حرامه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و شرط برای حرام بودن عقلایی بودنه؟ لطفا بیشتر توضیح بدید ممنون

منتقد;107047 نوشت:
فکر کنم یعنی از روی وسواس نبوده باشه، احتمال زیادی برای گناه وجود داشته باشه

با سلام خدمت کاربر محترم 121 و تشکر از سئوالشان

همانطور که سرکار منتقد محترم هم فرمودند یعنی باید احتمال گناهی که در ارتباط با چت یا هر ارتباط دیگری با نامحرم می دهید ناشی از وسواس و غیره نباشد بلکه واقعا احتمالی باشد که عقلا این احتمال را در آن موقعیت تأیید کنند گرچه در این مواقع احتیاط نیکوست .

در پناه حضرت حق باشید

فرزانه;87857 نوشت:
سلام
به نظر بنده چت آخرش... به گناه گشیده میشه

با سلام،

من کلا با چت مخالفم ولی در مواقعی که ضرورت ایجاب کنه به نظر من اگه طرفین به بلوغ اجتماعی و فرهنگی رسیده باشند می تونن جلوی گناه رو بگیرن.

سجاد;107139 نوشت:
با سلام خدمت کاربر محترم 121 و تشکر از سئوالشان

همانطور که سرکار منتقد محترم هم فرمودند یعنی باید احتمال گناهی که در ارتباط با چت یا هر ارتباط دیگری با نامحرم می دهید ناشی از وسواس و غیره نباشد بلکه واقعا احتمالی باشد که عقلا این احتمال را در آن موقعیت تأیید کنند گرچه در این مواقع احتیاط نیکوست .

در پناه حضرت حق باشید

نمیدونم چرا متوجه نمیشم :Ghamgin:منظورتونو .وسواس چی ؟؟؟؟:Gig::Gig:

با سلام و عرض ادب

کاربر گرامی منظور از وسواس در اینجا، بیشتر اشاره به وسواس فکری دارد، یعنی اگر احتمال گناه، ناشی از وسواس فکری باشد، قابل اعتنا نیست بلکه احتمال گناهی منظور است که منشا واقعی داشته باشد.

[="green"]سلام
بنده دنبال تنقيح موضوعي چت بودم.
تا حدود زيادي موضوع چت روشن شد.
الا اينكه در غير استماع صدا و مشاهده صورت!
كه هركدام به قصد لذت باشد حرام، و مقدمه رسيدن به آن هم حرام است.
اما در خصوص چت متني، اگر نوع متن مستهجن و عاطفي نباشد؟ (مشاهده،استماع،لمس،بوييدن هر چيزي كه تحريك كند! حرام است)
ايا باز هم فرض حرام و خوف وقوع در آن است؟
[/]

ashkan62;108689 نوشت:
اما در خصوص چت متني، اگر نوع متن مستهجن و عاطفي نباشد؟ (مشاهده،استماع،لمس،بوييدن هر چيزي كه تحريك كند! حرام است) ايا باز هم فرض حرام و خوف وقوع در آن است؟

با سلام خدمت جناب ashkan62 گرامی

روشن است که در چت متنی به ویژه اگر عاطفی یا مستهجن هم نباشد ، احتمال گناه بسیار پایین می آید اما از بین نمی رود چرا که امکان وقوع تحریک جنسی از راه های عادی و غیر عادی همیشه وجود دارد .

در پناه حضرت حق باشید

سجاد;108812 نوشت:
با سلام خدمت جناب ashkan62 گرامی

امکان وقوع تحریک جنسی از راه های عادی و غیر عادی همیشه وجود دارد .

طاها;87950 نوشت:

با سلام

هرچند قبول اين كه با چت يكي از طرفين به گناه مي افتد سخت است
ولي طبق فرض فوق

بزرگوار اين هم يكي از احتمالات است براي گناه
خودتان بيان مي كنيد كه طرف به گناه مي افتد

معاونت بر اثم هم گناه است

چطور راضي مي شويم كه انساني به دست ما و با همكاري يا صحبت كردن ما ارامش خودش را از دست دهد و به فكر ما باشد و شب روز نداشته باشد

فرض كنيد كسي اين كار را با ما بكند ؟؟؟؟!!؟!!؟!

ما می تونیم بفمیم که خودمون کی به گناه می افتیم یا کی نمی افتیم ولی از طرف مقابل نمیشه مطمئن بود
اگر هم بخواهیم همیشه احتیاط کنیم پس باید بگیم اصلا نباید چت کرد
در حالی که همون طور که دوستان می دونن و اشاره هم شد گاهی چت کردن فایده هایی هم داره
از طرفی با توجه به اینکه خدا در قرآن می فرماید در شراب و قمار برای شما سودهایی هم هست ولی زیانشون بیشتره، باید ببینیم در صورت رعایت همه جوانب احتیاط (مثلا عدم ارسال عکس و نداشتن چت صوتی و ....) ضررها بیشترن یا فایده ها؟

n3sa;138454 نوشت:

از طرفی با توجه به اینکه خدا در قرآن می فرماید در شراب و قمار برای شما سودهایی هم هست ولی زیانشون بیشتره، باید ببینیم در صورت رعایت همه جوانب احتیاط (مثلا عدم ارسال عکس و نداشتن چت صوتی و ....) ضررها بیشترن یا فایده ها؟

با سلام و احترام

مثال جالبي فرمودين؛

به نظر من حتي اگر تمام جوانب احتياط رعايت بشه، باز هم چت كردن با نامحرم آفت داره.

n3sa;138454 نوشت:

در حالی که همون طور که دوستان می دونن و اشاره هم شد گاهی چت کردن فایده هایی هم داره

خيلي متمايل هستم بدونم دوستان منافع چت رو چي ميدونند؟ (با ذكر چند مثال)

با تشكر
موفق باشيد

آذر بانو;138457 نوشت:

خيلي متمايل هستم بدونم دوستان منافع چت رو چي ميدونند؟ (با ذكر چند مثال)

خوب راستش من یه مدت با هدف تقویت مکالمه انگلیسی چت می کردم، ولی در کنارش چیزهای دیگه ای هم یاد گرفتم. مثلا در مورد مذهبشون، فرهنگشون، تاریخ کشور و ... می پرسیدم. با دیدگاه بقیه مردم جهان راجع به مسائل مذهبی، کشور خودم، و کلا زندگی آشنا شدم و توی بعضی موارد متوجه شدم من قبلا اشتباه فکر می کردم و ...
البته اینم بگم، در کنارش مضراتش هم قبول دارم

آیت الله مكارم شیرازی

سوال:نظر آیت الله مكارم شیرازی در باره چت كردن چیست؟

پاسخ : به نام خدا و با سلام :
چت کردن اشکال ندارد ؛ مگر اینکه این کار باعث ایجاد مفسده و ارتکاب گناه شود که در این صورت چت کردن اشکال دارد .

آيت الله لنکراني

سوال : آیا با غیر هم جنس چت كردن اشكالی دارد؟

پاسخ : با عرض سلام و تحیت.
چت کردن فی نفسه اشکالی ندارد ولی ارتباط با نامحرم اگر با قصد شهوت و یا ترس افتادن به حرام باشد و یا باعث مفسده شود جایز نبوده و حرام است، در غیر این صورت اشکال ندارد.
البته در این زمینه باید بدانید که بسیار بعید است دو جوان بتوانند از شهوت یا ریبه به دور بوده یا به دور بمانند.
در روایت است که امیرالمؤمنین(ع) به همه سلام می کرده اند، به جز زنان جوان؛ و می فرموده اند که از خطرش می ترسم.(نقل به مضمون) این سنت علوی، به خاطر آن است که اهمیت و لزوم احتیاط در این مسئله را نشان دهد.

آيت الله خامنه اي

سوال : با سلام میخواستم بدونم که صحبت کردن دختران با پسران تحت عنوان چت در مورد مسایل روز و گاهی شوخی البته در حد عرف و اداب اجتماعی اشکال داره؟

چت کردن با جنس مخالف با شرایطی که مطرح فرمودید و حفظ حرمتها اشکال ندارد .

آیت الله بهجت

سوال: چت كردن با یه جنس مخالف با رعایت حد و حدود شرعی از نظر آیت الله بهجت مانع شرعی دارد یا نه؟
یک نفر می تونه در موارد درسی یا كاری با جنس مخالفش ارتباط داشته باشه یا نه(البته با رعایت حد و حدود )؟

چت کردن با جنس مخالف مانند صحبت کردن با وی است ، که اگر باعث ایجاد مفسده نشود اشکال ندارد ؛ برای مثال صحبتهای معمولی مانند احوال پرسی و یا پرسشهای درسی اشکال ندارد ولی رد و بدل کردن صحبتهایی که باعث تحریک جنسی می شود جایز نیست

آیت الله مظاهری

سوال:می خواستم بدانم دوستی با جنس مخالف که صرفا به صحبت کردن بیانجامد وباعث فحشا نشود چه حکمی دارد؟
آیا می توان با همکلاسی های داخل دانشگاه دوست بود؟
دوستی های اینترنتی چه طور؟

پاسخ:ارتباط بین دختر و پسر در کلاس و چت و یا به صورت تلفنی اگر در حد رد و بدل کردن صحبت های معمولی و علمی باشد و باعث ایجاد مفسده و به گناه افتادن طرفین نشود ، اشکال ندارد ولی دوستی صمیمی که معمولا باعث ایجاد مفسده می شود جایز نیست .

آیت الله تبریزی

سوال : سلام
آیا چت كردن با جنس مخالف درصورتی كه فقط حرفهای معمولی گفته شود گناه دارد.

پاسخ : با عرض سلام و تحیت.
دفتر معظم له فرمودند:
در صورتی كه خوف مفسده وجود نداشته باشد، اشكالی ندارد ولی احتیاط در اینگونه امور بسیار مطلوب است.

n3sa;138475 نوشت:

خوب راستش من یه مدت با هدف تقویت مکالمه انگلیسی چت می کردم

با سلام و احترام

و تشکر از پاسخ گویی شما دوست گرامی

این موردی که اشاره کردین رو آیا نمیشه با جنس موافق انجام داد؟

به نظر من چت با نامحرم ضررش خیلی بیشتر از فوایدش هست و این امر بر کسی پوشیده نیست, و حتی الامکان با نامحرم چت نشه بهتره.

و این یک حقیقته که خداوند متعال بین دو جنس مخالف جاذبه ای قرار داده که قابل انکار هم نیست, برای همین گاهی هوس می کنیم سوال و گفتگویی رو که میشه با جنس موافق انجام داد با جنس مخالف انجام بدیم.

موفق باشید در پناه امام زمان ارواحنا له الفداه؛

تسنيم;138592 نوشت:
آیت الله مكارم شیرازی

سوال:نظر آیت الله مكارم شیرازی در باره چت كردن چیست؟

چت کردن اشکال ندارد ؛ مگر اینکه این کار باعث ایجاد مفسده و ارتکاب گناه شود که در این صورت چت کردن اشکال دارد .

آیت الله مکارم شیرازی کلا چت با نامحرم رو جایز نمیدونن :Gol:

1- آیا روابط دختر و پسر از طریق چت ایراد دارد؟
1- جایز نیست.

http://makaremshirazi.org/persian/estefta/index.php?it=1321
http://makaremshirazi.org/persian/estefta/index.php?it=836

سایت پاسخگو:

به نظر آیت الله مکارم با توجّه به این که این گونه ارتباط ها غالباً منشأ مفاسدى مى‏شود، جایز نیست.

سایت پاسخگو:

به نظرآيت الله بهجت چت با نامحرم مطلقا اشکال دارد، چون در معرض فساد است.

آيت الله بهجت، استفتاآت ،ج4 ،سوال 5302.

تا اونجایی که من تحقیق کردم بیشتر مراجع جایز نمیدونن ولی این پست شما میگه که هیچ کس مشکلی نمیدونه :Gig::Gig::Gig:
به هر حال به نظر میاد این فتوا ها فقط زاده ی خیال یک فرد باشه (همون فردی که ازش کپی کردین)
http://loghman.info/forum/viewtopic.php?f=201&t=7208#p20121./viewtopic.php?f=201&t=7208&sid=ea31f15f380a3a7d1d332d150bbef03c
ولی اگه من اشتباه میکنم لطفا لینک نظر مراجع رو بگذارید

با تشکر :Gol:

آذر بانو;138872 نوشت:

این موردی که اشاره کردین رو آیا نمیشه با جنس موافق انجام داد؟

نقل قول:

[="darkslategray"]سلام

جنس موافقم دردسرهای خودش داره حالا از 100 نفر شاید یه نفر پیدا شه که اینجوری چت کنه[/]

[="DarkSlateGray"]اونم اگه از دستون خسته نشه

اینم باید حواسمون باشه اگه ما زیاد به طرف اصرار کنیم یا فک میکنه ما ... یا اینکه سر کاره:khandeh!:[/]

افرین اینو میگن جواب محکم -اینم به افتخارت:Kaf::Gol:

به نام ایزد یکتا
با سلام
کاری که درش مفسده باشه حرامه این فرمول تشخیص روابطه چه جنسیت مشخص باشه چه نباشه چه چت باشه و چه رودر رو باشه.

سلام
چت کردن با جنس مخالف چه حکمی دارد؟
ارسال شکلک های عاشقانه و بوسه و ... در چت روم ها چه حکمی دارد؟
مرجع تقلید: مقام معظم رهبری

[="Tahoma"][="Black"]

ونداد;268585 نوشت:
سلام چت کردن با جنس مخالف چه حکمی دارد؟ ارسال شکلک های عاشقانه و بوسه و ... در چت روم ها چه حکمی دارد؟ مرجع تقلید: مقام معظم رهبری

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

پاسخ پرسش شما در صفحه اول همین تاپیک موجود است لطفا مطالعه فرمایید:

http://www.askdin.com/thread10134.html#post87896

اگر پس از مطالعه باز هم سئوالی باقی ماند در همین تاپیک ارسال فرمایید ان شاء الله کارشناسان سایت در خدمت شما هستند .

موفق و سلامت باشید[/]

موضوع قفل شده است