غسل جنابت ؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
غسل جنابت ؟

باسمه تعالي

بعد از جنب شدن ،بلا فاصله غسل جنابت بر انسان واجب مي شود ؟

همه مراجع :

خير. غسل جنابت تنها براي نماز وكارهايي كه در آن طهارت شرط است واجب ميشود ( عروةالوثقي ج1 احكام غسل )

سلام

پس کسانی که به مسجد نمی روند و نماز نمی خوانند !! چی ؟؟؟؟؟

madanchi11;77952 نوشت:
پس کسانی که به مسجد نمی روند و نماز نمی خوانند !! چی ؟؟؟؟؟

غسل جنابت برای کارهایی واجب میشود که طهارت در انها شرط است مانند نماز یومیه

آیا غسل جنابت وغسل جمعه را می شود با هم انجام داد ؟

delete;188752 نوشت:
آیا غسل جنابت وغسل جمعه را می شود با هم انجام داد ؟

با سلام و احترام

بله اشکال ندارد.اگر در بين چند غسل(واجب یا مستحب)،غسل جنابت باشد و به نيت آن غسل کند، از بقيه غسلها هم کفايت میکند. اگر چه احتياط اين است که همه آنها را نيّت نمايد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س187

نور;189027 نوشت:
با سلام و احترام بله اشکال ندارد.اگر در بين چند غسل(واجب یا مستحب)،غسل جنابت باشد و به نيت آن غسل کند، از بقيه غسلها هم کفايت میکند. اگر چه احتياط اين است که همه آنها را نيّت نمايد. آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س187

سلام

چه جالب سوال منم بود

فقط یه کم مبهمه

یعنی می توانیم بگوییم

غسل می کم به نیت تمامی غسل های واجب و مستحبی قربه الی الله؟

mkk1369;189034 نوشت:
یعنی می توانیم بگوییم غسل می کم به نیت تمامی غسل های واجب و مستحبی قربه الی الله؟

عرض سلام و ادب

بله مانعی ندارد،البته در نیت احتياط اين است که همه آنها را نيّت نمايد به نوع غسل(جنابت،جمعه و...) توجه نماید.

نور;189047 نوشت:
عرض سلام و ادب

بله مانعی ندارد،البته در نیت

احتياط اين است که همه آنها را نيّت نمايد به نوع غسل(جنابت،جمعه و...) توجه نماید.

با سلام و خسته نباشید. چندتا سوال خیلی‌ مهم دارم:
سوال 1 اینکه آیا میشه یک غسل به چند نیت: جنابت و مافی ذمه و حیض انجام داد؟
سوال 2 هم اینکه اگر شخصی‌ به واجب بودن غسلی شک داشته باشه و به این شک اعتنا کنه و غسل کنه مشکلی‌ که پیش نمیاد؟ یعنی‌ یه جورایی محکم کاری کنه! مشکلی‌ که نداره؟ آخه من خیلی‌ شک می‌کنم مخصوصاً در مورد جنابت و نمیتونم اعتنا نکنم
ممنون

با سلام خدمت کارشناس محترم احکام
اگر کسی در حال غسل کردن بعد از اینکه سر و گردن را شست، صورتش خون بیاید، آیا باید غسل را از اول شروع کرده و سر و گردن را دوباره بشوید؟ یعنی آیا لازم است در هنگام غسل همه بدن پاک باشد؟

muhammad-aga;200129 نوشت:
با سلام خدمت کارشناس محترم احکام اگر کسی در حال غسل کردن بعد از اینکه سر و گردن را شست، صورتش خون بیاید، آیا باید غسل را از اول شروع کرده و سر و گردن را دوباره بشوید؟
.

باسلام خدمت کاربر محترم
بافرض سوال اگر بعد از غسل نجاست (خون )عارض شده غسل صحیح است

سوال=یعنی آیا لازم است در هنگام غسل همه بدن پاک باشد؟
جواب:درغسل ترتیبی پاک بودن تمام بدن قبل غسل لازم نیست وهر قسمتی را پیش از غسل دادن ان قسمت اب بکشد کافی است
رساله مراجع /ج=1/م=372وعروة ج=1/احکام غسل

saharh54;199997 نوشت:
با سلام و خسته نباشید. چندتا سوال خیلی‌ مهم دارم: سوال 1 اینکه آیا میشه یک غسل به چند نیت: جنابت و مافی ذمه و حیض انجام داد؟

عرض سلام وخسته نباشید
همانطور استاد نور اشاره کردندانجام یک غسل به نیت همه انچه که بر ذمه شما هست کافی است (یعنی به نیت مافی الذمه شامل همه غسلهایی که بر ذمه شما هست می شود
اجوبه /س=187

saharh54;199997 نوشت:
سوال 2 هم اینکه اگر شخصی‌ به واجب بودن غسلی شک داشته باشه و به این شک اعتنا کنه و غسل کنه مشکلی‌ که پیش نمیاد؟ یعنی‌ یه جورایی محکم کاری کنه! مشکلی‌ که نداره؟ آخه من خیلی‌ شک می‌کنم مخصوصاً در مورد جنابت و نمیتونم اعتنا نکنم
saharh54;199997 نوشت:

درمواردی که شک به جنابت دارید جنب نیستیدو غسل جنابت بر شما واجب نیست بافرض سوال غسل شما که از روی وسواسی باشد ضمن اینکه گناه است اسراف اب و...رادر بر دارد ولی براین غسل نمی توانید احکام شرعی بار کنید مثلا نماز بخوانید و..
اجوبه /س=174و..

موضوع قفل شده است