جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شاعرانی که در جاهلیت پیامبر را مسخره می کردند پس از فتح مکه چه شدند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تیراندازی
  نوشته
  266
  حضور
  5 روز 7 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1192

  شاعرانی که در جاهلیت پیامبر را مسخره می کردند پس از فتح مکه چه شدند؟
  شاعرانی که در جاهلیت پیامبر را مسخره می کردند پی از فتح مکه چه شدند؟ کشته شدند یا بخشیده شدند؟ چطوری پیامبر را مسخره می کردند؟ چه می گفتند؟ چند نفر بودند؟ اسامی ایشان چی بود؟

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تیراندازی
  نوشته
  266
  حضور
  5 روز 7 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1192  این سوال من خیلی وقته جوابی براش داده نشده؟ چرا جواب منو نمی دید؟


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  شاعری بنام (حویرث بن نقیذ) که
  که حرفهای خیلی زشتی به پیامبر می زد و اشعارش ورد زبان مشرکان شده بود. مشرکان شراب می خوردند و می رقصیدند و پیامبر با اشعار این شخص مسخره می کردند. پیامبری که طبق صریح قرآن به سفر آسمانی و معراج رفته بود و بهشت و جهنم را با چشم خود دیده بود. پیامبر به دلیل آزارهای فراوانش دستور داد در فتح مکه او را بیابند و به قتل برسانند. يعقوبي مي گويد:‌«حويرث بن نقيذ بن وهب بن عبد قصى از كسانى كه در مكه رسول خدا را آزار مى‏ داد و سخنان زشت باو مى‏ گفت»‏.[1]


  [1] - تاريخ يعقوبى، احمد بن ابى يعقوب ابن واضح يعقوبى (م بعد 292)، ترجمه محمد ابراهيم آيتى ، تهران ، انتشارات علمى و فرهنگى ، چ ششم ، 1371ش، ج 1 ص 420

  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۸۹/۱۱/۰۷ در ساعت ۱۱:۱۳
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  دو كنيز آوازه خوان عبد اللّه بن خطل بودند كه در هجو رسول خدا صلى اللّه عليه و آله شعر ميخواندند و يكى از آنها نامش «فرتنى» بود، پيغمبر اسلام دستور داد آن دو را هر كجا يافتند بقتل برسانند.
  (: زندگانى محمد( ص)، سيد هاشم رسولى محلاتى‏،
  قم‏: كتابچى‏،چاپ پنجم‏، 1375 ش‏، ج 2 ص 272)  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  مطالعه ، نوشتن و ....
  نوشته
  70
  حضور
  2 روز 22 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  318  با سلام

  میخواستم بدانم در کجای اسلام آمده کسی که پیامبر را مسخره کند حکمش مرگ است
  تا جایی که من اطلاع داشتم فقط حکم قصاص قتل عمد ، زنای محصنه ، خروج از اسلام و اعلام آن، و محاربه محکوم به مرگ بودند و یادم هست که در کتاب های دینی مدرسه میخواندیم مثلا فردی این امام یا پیامبر را مسخره میکرد و در زمان بیماری به عیادت او می رفت و هیچ وقت به دنبال کینه توزی و انتقام شخصی نبودند

  این نوشته ها خیلی شبیه انتقام شخصی است مگر این که حکمی در اسلام برای مسخره کردن باشد
  نقل قول نوشته اصلی توسط کاوه نمایش پست ها
  شاعری بنام (حویرث بن نقیذ) که با سخنان شیوا و افشاگرایانه خود موجبات اذیت و آزار محمد پیامبر خدا را بر انگیخته و همچنین شتر دختران حضرت محمد(س)، فاطمه و ام کلثوم را رم داده بود به فرمان حضرت محمد رسول خدا و توسط امام علی علیه السلام به قتل رسید
  و http://www.porsojoo.com/fa/node/20472/print

  با تشکر

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  پژوهشگري
  نوشته
  28
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  133  باسلام به محضر دوست گرامی سید مهران


  در تکمیل پاسخ دوست و کارشناس محترم جناب کاوه ،آمده است که در روز فتح مکه پیامبر(ص)به فرماندهان لشکر اسلام دستور دادند که در مکه با کسی درگیر نشوند مگر آنکه قصد جنگ ودرگیری داشته باشند به استثنای عده ای که پیامبر(ص) دستور قتل آنان را صادر کرده بودحتی اگر به پرده کعبه آویزان شده باشند(1)که اسم این افراد را حمیری در کتاب قرب الاسناداز امام باقر (ع) نقل کرده است(2) در بین این افراد شعرایی بودند که به دلایل متعددی از جمله هجو و مسخره کردن،خواندن اشعار ی در این باره،فتنه انگیزی،شوراندن و تشویق مشرکان به جنگ با پیامبر(ص)و ...به این سرنوشت دچار شده بودند.که عبارتند از:

  1.مقیس بن صبابه لیثی،که در جنگ بنی ا لمصطلق مردی از انصار، برادر ش را به گمان این که از دشمنان است ،کشته بودومقیس بن صبابه از مکه به مدینه آمد و بعد از بازگشت پیامبر به مدینه اسلام آورد وخونبهای برادر ش را از پیامبر گرفت و طولی نکشید که بر کشنده برادر خود حمله برد واورا کشت وسپس مرتد شد وبه مکه بازگشت و اشعاری در خوشحالی از کشتن مرد انصاری، سرود، وی در روز فتح مکه به دست نمیلة بن عبد الله لیثی کشته شد(3) در حالی که شراب خورده بود و مست کرده بودودر حال سرودن شعر بود(4)
  2.ساره، زن خواننده ای که اشعاری در هجو پیامبر (ص)میخواند ودر روز جنگ احد مشرکان را به جنگ با رسول خئدا(ص) می شوراند.(5)به روایت مقریزی ساره در روز فتح مکه بدست علی بن ابیطالب کشته شد اما به روایت ابن اسحاق برای او از رسول خدا امان گرفتند وزنده بود تا اینکه بعدها بر اثر ضربه پای اسب کشته شد(6)
  3-فرتنی ،که یک کنیز آوازه خوان بود ودر جنگ احد مشرکان را بر جنگ با پیامبر (ص) می شوراند واشعاری در هجو پیامبر میخواند(7)فرتنی اسلام آورد وبه او امان داده شدوتازمان عثمان زنده بود تااینکه یکی از دنده هایش شکست وبه همین علت فوت کرد.(8)
  4-قریبه، که یک کنیز آوازه خوان از ابن خطل بود که اشعاری در جهت تخریب شخصیت پیامبر وهجو پیامبر می خواند وی در روز فتح مکه کشته شد(9)
  این افراد از جمله افراد مهدور الدم بودند که شاعر بودند ونام بقیه مهدور الدم ها را میتوان بدین ترتیب نام برد:{عبد الله بن سعد ابی سرح،عبد الله بن هلال خطل ادرمی،حوریث بن نقید بن وهب بن عبد بن قصی،عکرمةبن ابی جهل،هبار بن اسود بن مطلب بن اسد بن عبد العزی، هند دختر عتبةبن ربیعه،وحشی قاتل حمزه سید الشهداء،سهیل بن عمرو،هبیرةبن ابی وهب مخزومی،عبد الله بن زبعری سهمی،حویطب بن عبد العزی،صفوان بن امیةبن خلف جمحی ،عتبه ومعتب پسران ابولهب}که برخی کشته شدند وبعضی امان گرفتندوبعضی اسلام آوردند وبعضی از آنان گریختند.(10)

  امادر پاسخ به farzad123 گرامی عرض میشود که
  نقطه مشترک افراد فوق این بود که بر علیه شخص پیامبر اکرم(ص) فتنه بر پا میکردند وآتش جنگ را شعله ور میساختند وایه شریفه{ الفتنةاشد من القتل}(11)اشاره به این معنا دارد که اثر فتنه از قتل بیشتر است . که برای اطلاع بیشتر میتوانید به تفسیر المیزان رجوع نمایید.(12)  منابع:

  1-سیره ابن اسحاق،ج4،ص51.
  2-
  قرب الاسناد،ص61
  3-تاریخ پیامبر اسلام، آیتی، محمد ابراهیم،انتشارات دانشگاه تهران،چ چهارم،1366،ص563
  4-موسوعة التاریخ الاسلامی،محمد هادی یوسفی غروی،مترجم حسین علی عربی،مرکز انتشارات موسسه امام خمینی،1385،قم،ج4،ص203.
  5-قرب الاسناد،ص61،الارشاد،ج1،ص136.
  6-
  تاریخ پیامبر اسلام، آیتی، محمد ابراهیم،ص563. برای اطلاع بیشتر ر.ک به:سیره ابن هشام،ج4،ص53،چاپ حلبی،1355.
  7-موسوعة التاریخ الاسلامی،محمد هادی یوسفی غروی،ج4،ص187
  8-همان،ص187.
  9-تاریخ پیامبر اسلام، آیتی، محمد ابراهیم،ص563.
  10-برای اطلاع بیشتر از سرنوشت آنان ر.ک به
  ،تاریخ پیامبر اسلام، آیتی، محمد ابراهیم،صص561-565.
  11-سوره بقره،آیه 191.
  12-تفسیر المیزان، علامه طباطبایی،ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی، دفتر انشارات اسلامی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،1374،چ پنجم،ذیل آیه 191 سوره بقره،ج2،ص89.
  ویرایش توسط حسان : ۱۳۸۹/۱۱/۰۷ در ساعت ۱۹:۰۷ دلیل: تصحیح ارجاع
  پایان هرکتابی،آغازی است برای اندیشیدن آنچه خوانده ایم.

 12. صلوات ها 7


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود