121 سکه برای مهریه واقعاً زیاد هست ؟؟؟

تب‌های اولیه

56 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
121 سکه برای مهریه واقعاً زیاد هست ؟؟؟

سلام

میخوام ببینم 121 سکه از لحاظ عرف جامعه برای مهریه قرار دادن زیاد هست ؟

14 سکه برای مهریه خیلی کم نیست ؟؟؟ :Gig:

خواهشمندم کارشناسان محترم و اعضای گرامی سایت در این زمینه جدی تر و مستدل نظر بدن .

موفق و سلامت باشید :Gol:

من خودمو كارشناس نميدونم..چون عضو جديد هستم.به نظر من 14 تا يكم كمه گر چه دوستي دارم كه دوسال زندگي مشترك داشته بدون نفقه(چون همش تو قهر بودن) با 14 تا سكه ماه پيش طلاق گرفت ...محاسبه دادگاه با 2 سال زندگي مشترك+ مهريه كلا 9 ميليون تومن شد.كه شوهرش درجا بهش داد.البته بچه هم نداشتن خدا رو شكر.
121 خوب ومعقوله .به نظر من بين صد تا دويست تا سكه خوبه.هم خانواده پسر و هم دختر راضي هستن.
چون الان مهريه رو (خداي نكرده) قسط بندي ميكنن..كه بايد زن( و هم مرد) عمر نوح داشته باشه تا مهريه هزار تا سكه رو بگيره.بعدشم به خدا اونهايي كه مهريه بالا ميگن فقط به خاطر پز پزك هاي توخالي به قوم و خويش هاشونو كه ادم سمت اين خونواده ها نره بهتره ..چون ازدواج كه سر بگيره تازه معلوم نيست چه چيزهايي رو براشون بايد تامين كني تا بتونن بازم پز بدن...كلا بيچارت ميكنن.

121 عدد خيلي زياده درحقيقت 121*360000 هرار تومان ميشه حدود 44 ميليون تومان خيلي زياده يعني خانم خودشو با 44 ميليون تومان مهريه كه با توجه به تورم هر روز در حال بالا رفتنه عقد ميكنه

به نظر من مهريه 5 سكه هم زياده

سلام دوستان
خدمت دوست گرامی ماه بانو عرض ادب و احترام دارم
دوست عزیز سوال شما و جواب دوست خوبمان و دید خیلی از جوانان امروز ما به مهریه اشتباه است اگر به دنبال جواب قانع کننده هستی با ما همراه شوید.
برای شروع اول بگذارید ببینم مهریه چیست؟ و کم وزیاد آن به چه بستگی دارد؟
در ادامه یک مقاله در مورد تعریف مهریه از سایت تبیان قرار می دهم با ما همراه شوید

«وَ آتُوا النِّساءَ صَدُقاتِهِنَّ نِحْلَةً فَإِنْ طِبْنَ لَكُمْ عَنْ شَیْ‏ءٍ مِنْهُ نَفْساً فَكُلُوهُ هَنیئاً مَریئاً» (نساء، 4)؛ و مهر زنان را در كمال رضایت و طیب خاطر به آنها بپردازید، پس اگر چیزى از مهر خود را از روى رضا و خشنودى به شما بخشیدند، برخوردار شوید كه برایتان حلال و گوارا خواهد بود.

فلسفه مهریه

مهریه، هدیه و پیشکش مرد به زن برای نشان دادن صداقت در عشق و خواستاری اوست، نیز به جهت رعایت شان و منزلت زنان است. تفاوتهای زن ومرد، همواره جنس زن را مطلوب و جنس مرد را طالب قرار داده است. طالب بودن و به دنبال مرد دویدن، در شان زنان نیست. بلکه در عین تساوی در ازدواج و بهره مشترک گرفتن از مزایای آن، خودداری ظریف زنانه از رفتن به طرف مرد و معامله کردن با او، برای خلق عشق و لذت، و حفظ کرامت زن لازم است. این خودداری و نازفروشی، برای مرد هزینه بردار است که اگر صادق است و خواهان، باید هزینه‌اش را بپردازد. شهید مطهری می‌گوید: «مهر با حیا و عفاف زن یک ریشه دارد. (زن با گرفتن هزینه‌ای از مرد نشان می دهد که او طالب مرد نیست مرد طالب اوست.) زن به الهام فطری دریافته است که عزت و احترام او به این است که خود را رایگان در اختیار مرد قرار ندهد و به اصطلاح شیرین بفروشد.»
همچنین مهریه، قیمت خرید زن نیست. لفظ "نحله" در آیه تصریح در هدیه بودن مهریه دارد. مخصوصا آنکه در سیستم ازدواج اسلامی، زن با ازدواج، نه برده مرد می شود و نه مالش در اختیار او قرار می گیرد(تنها تمکین و عدم خروج از منزل، بدون در نظر گرفتن رضایت شوهر، که از لوازم تمکین است بر او واجب می‌شود.)
پس مهریه قیمت چه چیزی است؛ در حالی که حقیقتا این مرد است که برای تامین مایحتاج زن مامور به خدمت می شود! بنابراین مهر هر فلسفه‌ای داشته باشد؛ قیمت خرید زن نخواهد بود. به قول استاد شهید مطهری «مگر هر پولی که کسی به کسی می‌دهد، می خواهد او را بخرد؟ پس باید رسم هدیه و بخشش و پیشکش را منسوخ کنند. قرآن تصریح می کند که مهر، عنوانی جز عطیه و پیشکشی ندارد. بعلاوه اسلام قوانین خود را چنین تنظیم کرده که مرد حق هیچ گونه بهره‌برداری اقتصادی از زن ندارد. در این صورت چگونه می توان مهر را به عنوان قیمت زن یاد کرد ؟»
البته هر قانونی می تواند مزایای فراوانی داشته باشد که با نظر به تمام آن مزایا، وضع قانون صورت گرفته باشد. اکثر قوانین اسلامی از هر جهت که بررسی شوند از آن رو که هماهنگ با فطرت و نظام آفرینش هستند، مطلوب بوده و دلیلی برای تایید صحت و حمایتشان یافت می شود. لذا در باب فلسفه مهر در روایات هم، دلائلی ذکر شده است من جمله در روایتی از امام صادق(علیه السلام) آمده است که:
سرّ این كه مهر بر عهده مرد است نه زن با این كه فعل هر دو یكى مى‏باشد آن است كه: مرد وقتى نیازش از زن برطرف شد (مقصود اشباع شدن مرد از زن است در عمل نزدیكى) از او جدا شده و منتظر برطرف شدن حاجت زن نمى‏گردد از این رو مهر بر عهده او است نه بر ذمّه زن. (علل الشرائع، ترجمه ذهنى تهرانى، ج‏2، 643)
به هر حال در رابطه زناشویی فاعل مرد است لذا بسیاری از اوقات زن مانند مرد از این رابطه اشباع نمی‌شود. در بعضی از روایات نیز سخن از خرید و فروش است و مهریه بهای این معامله معرفی شده است. گفتنی است این خرید و فروش، خرید و فروش زن نیست بلکه نظر به همان فاعلیت مرد و اختیار داری او در روابط زناشویی است که امری طبیعی و فطری بوده و شرع آن را ملاحظه کرده است. لذا در روایتی از حضرت اباالحسن علىّ بن موسى الرّضا(علیه‌السّلام) نقل شده است که در پاسخ به این سوال فرمودند:
علّتش آن است كه بر مردان هزینه اداره زنان واجب است چه آنكه زن نفس خود را فروخته و مرد مشترى آن است و بدون شك بیع بدون ثمن نبوده و اساسا خرید بدون پرداخت ثمن تحقّق نمى‏یابد. (علل الشرائع، ترجمه ذهنى تهرانى، ج‏2، ص 601)
به هر حال حجب زن و رعایت شان و شئونات زنانگی باعث می شود که زن در روابط زناشویی به اندازه مرد، خرسند نگردد. این میتواند دلیل اخلاقی برای پرداخت مهر به زن تلقی شود.
از رسول خدا(صلی الله علیه و آله): و هر كس مهریه زنش را ندهد نزد خدا زناكار به شمار مى‏رود، و روز قیامت خدا به او مى‏گوید: اى بنده من، كنیزم را با پیمانى كه از تو گرفتم به همسرى تو در آوردم ولى تو به عهد من وفا نكردى. اینجاست كه خداوند خود حق آن زن را مطالبه مى‏كند و تمام حسنات مرد به حق آن زن مى‏رسد و فرمان صادر مى‏شود كه او را به دوزخ بیفکنید

وجوب مهریه و سفارش به پرداخت آن

"کی داده، کی گرفته"، یکی از ضرب المثل های معروف در باب مهریه است که نشان می دهد در عرف ما هر چند چانه زدن در بازار مهریه رایج است، و بازار مهریه های کلان، داغ است؛ اما تا پای طلاق وسط نیاید، مهریه دادن و گرفتنی در کار نیست. به عبارت دیگر خواستن مهریه در عرف ما مساوی با اعلام طلاق است. چنانچه زنی مهرش را مطالبه کند، عندالمطالبه طلاقش می دهند. البته این یکی از مضرات مهرهای سنگین است اگر مهریه ها سبکتر باشند، پرداخت آن با کینه‌ورزی و طلاق همراه نخواهد شد. اما از حق هم نگذریم معمولا مردان ایرانی مال زنانشان را به رسمیت نمی شناسند. مخصوصا اگر آن مال را خودشان به زن بخشیده باشند. لذا زن ایرانی معمولا به صلاحدید خود نمی تواند راجع به سرویس طلا یا مهریه اش، یا حتی آنچه اقوام موقع ازدواج به او هدیه کرده اند، تصمیم بگیرد. اینها مال مردان است هر چند در اختیار زنان قرار دهند.
گفتنی است که در شریعت مقدس اسلام پرداخت مهریه مستحب نیست؛ واجب است. آن هم واجبی که سفارش شده با رضایت خاطر انجام شود. همچنین آقایان نهی شده اند که زنان را مجبور به گذشت نمایند. «وَلا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُوا بِبَعْضِ ما آتَیْتُمُوهُنَّ ...»(نساء/19)؛ «آنها را تحت فشار قرار ندهید به خاطر این كه قسمتى از آنچه را به آنها داده‏اید (از مهر) تملك كنید.»
از رسول خدا(صلی الله علیه و آله): وَ مَنْ ظَلَمَ امْرَأَةً مَهْرَهَا فَهُوَ عِنْدَ اللهِ زَانٍ وَ یَقُولُ اللهُ لَهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ عَبْدِی زَوَّجْتُكَ أَمَتِی عَلَى عَهْدِی فَلَمْ تَفِ لِی بِالْعَهْدِ فَیَتَوَلَّى اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ طَلَبَ حَقِّهَا فَیَسْتَوْجِبُ حَسَنَاتِهِ كُلَّهَا فَلَا یَفِی بِحَقِّهَا فَیُؤْمَرُ بِهِ إِلَى النَّار(ثواب الأعمال و عقاب الأعمال،283)؛ و هر كس مهریه زنش را ندهد نزد خدا زناكار به شمار مى‏رود، و روز قیامت خدا به او مى‏گوید: اى بنده من، كنیزم را با پیمانى كه از تو گرفتم به همسرى تو در آوردم ولى تو به عهد من وفا نكردى. اینجاست كه خداوند خود حق آن زن را مطالبه مى‏كند و تمام حسنات مرد به حق آن زن مى‏رسد و فرمان صادر مى‏شود كه او را به دوزخ بیفکنید.(ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق، ترجمه انصارى، 557)
عدم پرداخت مهریه، پاکی و آن همه صدق و صفای ازدواج را از بین می برد هر چند شرعا و اخلاقا ازدواج محسوب شود، برکات ازدواج را نخواهد داشت زیرا در حق یکی از طرفین ظلم شده است.
وَ قَالَ الصَّادِقُ علیه السلام مَنْ تَزَوَّجَ امْرَأَةً وَ لَمْ یَنْوِ أَنْ یُوَفِّیَهَا صَدَاقَهَا - فَهُوَ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ زَان (من لا یحضره الفقیه، ج‏3، ص 399)؛ هر كس در مورد مهریّه به زنان ستم كند، مثل این است كه، به صورت «زنا» با آنان آمیزش كرده است! (نوادر راوندى، ترجمه صادقى اردستانی 256)

ندادن مهریه مساوی با دزدی است

همچنین امام صادق(علیه السلام) فرموده اند، دزدان سه گروهند: كسى كه زكات نپردازد. كسى كه مهریه و كابین زنان را نپردازد و خوردن آن را حلال بشمرد. و كسى كه وام بگیرد و قصد پرداخت آن را نداشته باشد. (ارشاد القلوب، ترجمه سلگى، ج‏1، 457)

سلام دوستان
عزیزان احکام اسلام برای بهتر شدن زندگی ما است اگر جایی می بینید که این احکام زندگی ما را دچار مشکل کرده اشکال از ما است و نحوی اجرای آن احکام نه از اسلام است در ادامه با مقاله در مورد مهریه چه فکر می کنید از سایت تبیان با ما همراه باشید.

در مورد مهریه چه فکر می‏کنید؟

اصلاً تا به حال به این فکر کرده‏اید که فلسفه وجودی مهریه چیست؟ مهریه که به آن مهر و

کابین و صداق نیز می‏گویند، مالی است که مرد در هنگام عقد، موظف می‏شود به همسرش پرداخت کند. تعیین مهر در عقد دائم واجب نیست و بدون آن نیز عقد صحیح است ولی پس از ازدواج، در صورت مطالبه‏ی زن، باید مهری معادل مهر رایج پرداخت شود، که در اصطلاح فقهی به این گونه مهر «مهر‏المثل» می‏گویند. «مهرالمسمی» مهری است که مقدار آن در ضمن عقد نکاح معین شده و در صورتی که مدتی برای مهر در عقد تعیین نشده باشد، زن حق دارد مهر خود را فوراً مطالبه کند.

مستحب است که مهریه بیش از مقدار «مهرالسنه» نباشد. مهرالسنه مهری است که پیغمبر صلی‏الله علیه‏واله وسلم برای همسران خود معین فرموده و مقدارش 500درهم، معادل پنجاه دینار طلا بود در احادیث فراوانی از تعیین مهریه‏های کلان نهی شده است. به موجب قانون مدنی ایران، هر چیزی که مالیت داشته و قابل تملک باشد می‏تواند موضوع مهریه قرار بگیرد، مثل وجه نقد، زمین، خانه، اتومبیل و غیره، در صورتی که مهریه مال غیرمنقول و متعلق به غیر باشد باید هنگام وقوع عقد یا پیش از آن به زوجه انتقال یابد. موضوع مهریه سال‏هاست که در بین خانواده‏های ایرانی مطرح بوده و افزایش و تعیین سقف برای آن مساله‏ای است که همواره از سوی کارشناسان و قانون‏گذاران بیان می‏شود. در سال‏های گذشته میزان مهر از یک جلد قرآن کریم، یک سکه طلا یا شاخه نبات فراتر نمی‏رفت اما ارقام نجومی که اکنون مطرح است باعث می‏شود به این بیندیشیم که آیا واقعا مهریه تضمین کننده خوشبختی و رفاه است؟
کسانی که معتقد به برابری حقوق زن و مرد هستند اغلب مهریه را نوعی قیمت گذاری بر زن می‏دانند. این افراد اعتقاد دارند که ریشه این سنت به نگاه جنسیتی موجود به زن بر می‏گردد و اینکه زن کالایی است که برای تملک آن باید مثل هر کالای دیگر بهایی پرداخت کند.

به جرات می‏توان گفت اگر فلسفه مهریه برای زن و مرد به خوبی روشن بود و خانواده‏‏ها چرایی این باور دینی را به خوبی درک می‏کردند بر میزان مهریه تاثیر می‏گذاشت. از نظر دین، مهریه عطیه‏ای است که عاشقانه‏ از طرف مرد به زن برای جلب محبت و عشق او داده می‏شود و قرار نیست، مهریه هم مانند خیلی از سندهای دیگر فقط نوشته و بایگانی شود بلکه قرار است این هدیه به زن اعطا شود. اینکه می‏گوییم «مهریه را چه کسی داده، چه کسی گرفته» یک باور غلط است. لذا مهریه‏ای قابل پرداخت است که وجه آن موجود- مطابق دارایی داماد- باشد. وقتی مردی، مهریه‏ای بسیار بیشتر از دارایی خود را قبول می‏کند در عمل خود صداقت ندارد چرا که او با این دید که فقط نوشته و پرداخت نمی‏شود، سند مهریه را امضا می‏کند و نتیجه‏ی این عمل چیزی جز افزایش زندانیان فراری از پرداخت مهریه نیست که تعدادشان هم مدام افزایش پیدا می‏کند.

براساس اعلام ستاد دیه کشور در حال حاضر 1300نفر به دلیل یک اشتباه در آغاز زندگی مشترک، حالا مدت‏ها در پشت میله ‏های زندان زندگی را سپری خواهند کرد. در مورد مهریه نظریات متعددی وجود دارد. مدافعان حقوق زنان با وجود اینکه این رسم را نوعی توهین به زن تلقی می‏کنند اما با این وجود در شرایط کنونی، آن را به روزنه‏ای برای بهبود نسبی وضعیت زن بعد از جدایی می‏دانند. کسانی که معتقد به برابری حقوق زن و مرد هستند اغلب مهریه را نوعی قیمت گذاری بر زن می‏دانند. این افراد اعتقاد دارند که ریشه این سنت به نگاه جنسیتی موجود به زن بر می‏گردد و اینکه زن کالایی است که برای تملک آن باید مثل هر کالای دیگر بهایی پرداخت کند. ستوده وکیل و حقوقدان معتقد است مهریه می‏تواند در مواقع خطر به کمک زن بیاید. به گفته این وکیل و حقوقدان، دیدگاه اجتماعی به مهریه زن به گونه‏ایست که زن را اساساً مستحق دریافت چنین مهریه‏ای نمی‏دانند.
متاسفانه آنقدر که تمرکز روی مهریه که بیشتر یک پرستیژ اجتماعی است تاکید می‏کنند، تقریباً هیچ‏کدام از دخترها روی هیچ‏یک از حقوقی که می‏توانند داشته باشند تاکید نمی‏کنند.

در زندگی مشترکی که به هر حال دو نفر با همکاری هم اموالی را جمع‏آوری کرده‏اند، قانون ما چنین می‏گوید که تمام اموال و دارایی‏هایی که ضروری مرد است باید محفوظ بماند و مهریه زن در وضعیت کاملاً نا متعادلی قرار می‏گیرد. ستوده دو کارکرد برای مهریه قائل است: زمانی که مرد بعد از سال‏ها زندگی مشترک بخواهد زن را طلاق دهد و زن با دریافت مهریه می‏تواند سرمایه‏ای برای خود دست و پا کند، البته اگر باز هم مرد بخواهد و بتواند مهریه را بپردازد. کارکرد دوم مهریه زمانی است که زن می‏خواهد به زندگی مشترک پایان دهد و مرد راضی به طلاق نیست که در این حالت زن با بخشش مهریه شاید بتواند مرد را راضی به طلاق سازد.ستوده به زمانی اشاره می‏کند که مهریه‏های بسیار کم رایج بود و طلاق‏هایی که به همین دلیل به سهولت انجام می‏گرفت: «در یک دوره‏هایی، در ایران مهریه‏های بسیار کمی برای زنان قرار داده می‏شد. یک جو اجتماعی ایجاد شده بود و می‏دانید که آن ماجراها به آسیب‏های بسیار متعددی علیه زنان و نهاد خانواده و کودکان منجر شد.

به این دلیل که بسیاری از مردان با تمسک به مهریه پایین خانم، بعد از 20 سال قید زندگی را می‏زدند و با زن جدیدی ازدواج می‏کردند و آن خانم با 3 یا 4بچه راهی کوچه و خیابان می‏شد در مقابل اما دیدگاه دیگری وجود دارد که می‏گوید دختران نباید به امید مهریه بمانند بلکه باید توانایی‏های خود را برای اداره یک زندگی مستقل بالا ببرند و یا از دیگر راه کارهای قانونی استفاده کنند. یک جامعه شناس، از طرفداران این دیدگاه می‏گوید: «در شرایط امروزه واقعیت این است که دختر و پسر باید آنقدر استقلال مالی، استقلال اجتماعی، استقلال فکری داشته باشند که، بخصوص دخترها، چشم به مهریه ندوزند که زندگی خودشان را از طریق مهریه‏ای که همسر به آنها می‏دهد بخواهند تامین کنند ما می‏بینیم که مهریه تا به امروز نه تضمین زندگی بوده، نه وقتی که میزان مهریه بالا رفته و زن‏ها توانستند آن را اجرا بگذارند صمیمت را در زندگی به وجود آورده، و از طرفی باعث شده یکسری از زن‏ها بدون پول بعد از طلاق بیرون انداخته بشوند و هیچ سهمی از اموال خانه نداشته باشند. با افزایش آن هم، مردان را به زندان انداختند».

اعزاری به شروط ضمن عقد اشاره می‏کند و اینکه علی رغم تمامی قوانین باز هم زنان می‏توانند در هنگام عقد امتیازاتی برای خود قائل شوند: «درست است که قانون ما هنوز این امکان را به زنان نمی‏دهد، اما موقع ازدواج دخترهای ما می‏توانند بسیاری از چیزها را در خواست کنند. متاسفانه آنقدر که تمرکز روی مهریه که بیشتر یک پرستیژ اجتماعی است تاکید می‏کنند، تقریباً هیچ‏کدام از دخترها روی هیچ‏یک از حقوقی که می‏توانند داشته باشند تاکید نمی‏کنند. دخترها در موقع ازدواج شروطی را که می‏توانند اضافه کنند. حتی می‏توانند در اموال هم شریک بشوند، اگر بخواهند این شروط را اضافه کنند. این منطقی‏تر به چشم من می‏آید تا بخواهند مهریه را زیاد کنند».

راستش از قدیم گفته‏اند سنگ بزرگ علامت نزدن است. . آیت‏الله محمد موسوی بجنوردی نیز می‏گوید: هدیه‏ای برای زن باید حد متعارفی داشته باشد که شوهر توان پرداخت آن را داشته باشد. وی در ادامه افزود: اگر بخواهیم سقف مهریه را پایین بیاوریم باید در جامعه فرهنگ‏سازی کنیم یعنی به گونه‏ای برای مردم بیان کنیم که ارزش زن به زیاد بودن مهریه نیست. متاسفانه امروزه تعریف و تلقی که از مهریه می‏شود غلط است. چرا که آن را ضمانت زندگی می‏دانند؟ در صورتی که اگر زوجین با هم تفاهم و سازگاری نداشته باشند، هیچ چیزی، نمی‏تواند مانع جدایی شود. آنچه در زندگی مهم است گذشت، تفاهم و شناخت است و برای تضمین می‏توان در عقدنامه شرط و شروطی گذاشت که مشکلات را به حداقل برسانند.

سلام

یک نکته هم من نقل کنم :

روزی داشتم تفسیر سوره ی نساء را می خواندم که نوشته بود :

در حدیث است ، بهترین اموال خود را برای سه مصرف قرار دهید :

1.مهریه

2. حج

3.کفن

اگر بهترین اموال را صرف مهریه کنید ، فرزندان شما صالح می شوند (تفسیر اطیب البیان ذیل آیه)

بدهی است که در اینجا منظور از بهترین اموال بیشترین نیست بلکه منظور از بهترین پاک ترین و حلال ترین است .

حال باید دید مرد تا چه مقداری می تواند مطمئن باشد که مهریه ای که می پردازد حلال است !!!

سلام دوستان
امیدوارم مقالات بالا تا حدودی جهت بحث را مشخص کرده باشد
دوست عزیز و گرامی ماه بانو یک نکته اینکه دید ما به مهریه با واقیعت اسلام تفاوت دارد
بعضی از افراد فکر می کنند مهریه یک عدد است برای کلاس و پرستیژ دختر و ارزش دختر را نشان می دهند
بعضی از افراد فکر می کنند مهریه اهرمی برای کنترل مرد است هر چه بیشتر باشد راحت تر می شود کنترل کرد
بعضی از افراد فکر می کنند مهریه مالی است که اگر کسی خواست زنش را طلاق بدهد باید آن را بپردازد
بعضی از افراد فکر می کنند اگر زنی مهریه خود را خواست کار خلاف شرع کرده و باید حتما طلاقش داد
بعضی از افراد فکر می کنند مهریه وسیله ای است که مرد هیچ وقت فکر طلاق به سرش نزند و یا اگر زد تاوانش را بدهد
بعضی از افراد فکر می کنند مهریه مالی است اگر مرد زنش را طلاق داد سرمایه ای برای آینده زن باشد
و...
در روز های آینده با مطالب مفید تر این بحث را ادامه خواهیم داد

با تشکر
در پناه حق موفق و پیروز باشید

من همه اينارو ميدونم ولي اينا دليل بر اين نميشه كه با اين شرايط زندگي كنيم 1)اگر بريم خواستگاري و با 121 سكه ازدواج كنيم بعد خانمي بياد مهريشو بذاره اجرا براي پول؟حقشه ديگه؟
2)ميريم خواستگاري و به شرط خانم جواب منفي ميديم كه ميشيم از زير ازدواج در رو منفي
3)دنبال يه خانم با مهريه پايين ميگرديم كه ميشيم خيالباف
پس براي ازدواج چي كار كنيم؟

سلام

راسل جان ازدواج کنی چی بشه ولش ! بیکاری باید شکم یک نفر دیگه را هم باید سیر کنی !
تازه به قول خود 44 میلیون هم باید مهریه (حقشه) باید بدیم !

عنه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
النِّكاحُ سُنَّتِى، فَمَن رَغِبَ عَن سُنَّتي فَلَيسَ مِنّي .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
ازدواج سنّت من است ؛ پس هر كه از سنّت من روى گرداند از (امّت) من نيست .

بحار الأنوار : 103 / 220 / 23 منتخب ميزان الحكمه : 252

ماه بانو;77408 نوشت:
عرف جامعه برای مهریه قرار دادن

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
أفضَلُ نِساءِ اُمَّتِي أصبَحُهُنَّ وَجها وأقَلُّهُنَّ مَهرا .

بهترين زنان امّت من ، خوبروترين و كم مهريه‏ترين آنان هستند .

بحار الأنوار : 103 / 237 / 25 منتخب ميزان الحكمه : 254

madanchi11;77477 نوشت:
سلام

راسل جان ازدواج کنی چی بشه ولش ! بیکاری باید شکم یک نفر دیگه را هم باید سیر کنی !
تازه به قول خود 44 میلیون هم باید مهریه (حقشه) باید بدیم !

آخه سيد بالاخره كه بايد ازدواج كرد ولي اهلش بايد پيدا بشه -همين كه اينجا اينارو مطرح ميكنيم شايد بعضي دخترا بفهمن چرا شوهر پيدا نميشه و خودشونو اصلاح كنن
و به قول معروف
چون نگردد پيدا در اين زمانه شوي
ز گهواره تا گور دانش بجوي

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
أربَعةٌ مِن سَعادَةِ المَرءِ : الخُلَطاءُ الصّالِحُونَ ، والوَلَدُ البارُّ ، والمَرأةُ المُؤاتِيَهُ ، وأن تَكونَ مَعِيشَتُهُ في بَلَدِهِ .

چهار چيز از خوشبختى مرد است : همنشينان شايسته ، فرزند نيكوكار ، زن سازگار و اين كه محل كسب او در شهر خودش باشد .

نوادر الروانديّ : 11 منتخب ميزان الحكمة : 272

راسل;77470 نوشت:
من همه اينارو ميدونم ولي اينا دليل بر اين نميشه كه با اين شرايط زندگي كنيم 1)اگر بريم خواستگاري و با 121 سكه ازدواج كنيم بعد خانمي بياد مهريشو بذاره اجرا براي پول؟حقشه ديگه؟

/quote]

با سلام.
به نظر من اگه طرفتون رو خوب بشناسین یا اینکه برای ازدواج دختری رو پیدا کنین که با ایمان باشه حتی اگه مهریشو(که به قول خودتون حقشم هست) بخواد اونو اجرا نمیذاره.اگه همسرش داشت بهش پرداخت می کنه در کمال رضایت و آرامش. اگه هم نداشت که هیچی...چون یه زن خوب سرسفره ی عقد تعهد میده که تا آخر باهمه ی خوبی هاو بدی ها و داروندار شوهرش بسازه

سلام و درود :Gol:

ببخشید من درست صفحات گذشته رو نخوندم (وقت نبود)

اما ...

به نظر من به وضع طرف برمیگرده اگه وضع مادی اش خوبه 121سکه کم هم هست

اگر خوب نیست که کافیه!!

ما اگر بخواهیم حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه رو در نظر قرار بیم و الگو بگیریم

میبینیم نسبت به اون زمان مهرشون کم نبوده:Sham:

با سلام و تشکر از تمامی کسانی که در این بحث شرکت کردند :Gol:

و تشکر ویژه از جناب مهدی 60 که در زمینه ی ازدواج از تجربه ها و راهنمایی ها و مطالب زیباشون در این سایت کمال استفاده رو می کنیم .

انشاالله بکارگیری این احادیث راهگشای موانع مسیر ازدواج جوانان باشد .

از مطالب تون بسیار خوشم میاد چون بر اساس دو حجت الهی ( اهلبیت علیهم السلام :hamdel: و عقل ) هست .

منتظر باقی مطالب زیباتون هستم ... :Gol:

در پناه امام عصر روحی له الفداه موفق باشید همه

po0neh;77532 نوشت:
سلام و درود :Gol:

به نظر من به وضع طرف برمیگرده اگه وضع مادی اش خوبه 121سکه کم هم هست

اگر خوب نیست که کافیه!!

پونه جان بنده براساس وضع مالی طرف نمیخوام مهریه رو مشخص کنم :Labkhand:

مدت زیادیه ذهنم درگیر این مساله هست حالا اینجا مطرح کردم که دوستان راهنماییم کنند :hamdel:

از 121 سکه به بالا هم اصلا دوست ندارم هرچند طرف میلیاردر باشه و میدونم مهریه ضامن خوشبختی نیست :Labkhand:

ضمن اینکه خود عدد 121 برام مهم هست

میخوام بدونم عرفا این مقدار سکه زیاد هست یا نه ؟

14 سکه رو هم به خاطر چهارده نور مقدس عالم دوست دارم و گاهی روش فکر می کنم
ولی حس می کنم خیلی کم هست و نمی تونم خودم رو راضی کنم به 14 سکه

موفق و پیروز باشید :Gol:

mahdi60;77432 نوشت:

اعزاری به شروط ضمن عقد اشاره می‏کند و اینکه علی رغم تمامی قوانین باز هم زنان می‏توانند در هنگام عقد امتیازاتی برای خود قائل شوند: «درست است که قانون ما هنوز این امکان را به زنان نمی‏دهد، اما موقع ازدواج دخترهای ما می‏توانند بسیاری از چیزها را در خواست کنند. متاسفانه آنقدر که تمرکز روی مهریه که بیشتر یک پرستیژ اجتماعی است تاکید می‏کنند، تقریباً هیچ‏کدام از دخترها روی هیچ‏یک از حقوقی که می‏توانند داشته باشند تاکید نمی‏کنند. دخترها در موقع ازدواج شروطی را که می‏توانند اضافه کنند. حتی می‏توانند در اموال هم شریک بشوند، اگر بخواهند این شروط را اضافه کنند. این منطقی‏تر به چشم من می‏آید تا بخواهند مهریه را زیاد کنند».

اگه میشه لطف کنید این بخش رو بیشتر توضیح بدین

با تشکر :Gol:

سلام دوستان
از همه دوستان که در بحث شرکت می کنند کمال تشکر را دارم و دوستان را به پیگیری بحث دعوت می کنم
در اول یک درخواست از دوستان دارم کسانی که وسط بحث می رسند یک سری به پست های قبلی بزنند و یک مطالعه جزیی داشته باشند ما مطالب خوبی قرار دادیم لطفا از دست ندهید
اما مهریه که دغدغه اکثر جوانان امروزه ما است من از مقالاتی که در قسمت های قبل مرور کردیم این طور نتیجه می گیریم که از نظر اسلام مهریه هدیه ای است از طرف مرد به زن هنگام ازدواج و میزان آن به درآمد مرد بستگی دارد ممکن است 121 سکه برای فردی مناسب باشد ولی برای کسی دیگر 14 تا هم زیاد باشد مثل راسل عزیز خودمان که میزان توانایی خود را 5 سکه اعلام می کند
چند نکته را توجه داشته باشید بعضی از دوستان 121 سکه را خیلی می داند حق هم دارن چون آن را با داریی و توانایی خود می سنجند
خانم های محترم توجه داشته باشند مهریه که از طرف مرد مورد قبول می شود بدهی فرد به زن است و اگر حتی فکر ندادن در سر داشته باشد آن عقد مشکل دار می شود
عزیزان خوب مهریه به هیچ وجه ضامنی برای خوشبختی و اهرمی برای حفظ زندگی نیست.
یک نکته مهم اسلام این اجازه را به مرد می دهد که چناچه هنگام عقد مالی در اختیار ندارد مالی را ضامن شود و بعدا آن را بپردازد ولی این مال نباید از حد توان پرداخت مرد بیرون باشد
به امید خدا در مطالب بعدی بیشتر در مورد واقعیت های مهریه صحبت می کنیم.

با تشکر موفق و پیروز باشید

mahdi60;77549 نوشت:
اگر حتی فکر ندادن در سر داشته باشد آن عقد مشکل دار می شود

با سلام

مهدی جان تا اون جایی که من میدونم مشکلی پیش نمیاد ولی اگر با منبع بفرمایید که کدام مرجع تقلید این عقد را دچار اشکال میدانند ممنون میشوم

121 هم بی کلاسیه 14 سکه درسته کمه ولی قشنگ هست جلوه خوبی هم داره (از نظر ظاهری)

farzadd123;77555 نوشت:
با سلام

مهدی جان تا اون جایی که من میدونم مشکلی پیش نمیاد ولی اگر با منبع بفرمایید که کدام مرجع تقلید این عقد را دچار اشکال میدانند ممنون میشوم

سلام دوستان
عرض ارادت و ادب خدمت دوست گرامیfarzadd123
من این موضوع را از چند روحانی معتبر شنیده ام مثل آقای قرائتی اما اگر منبع معتبر می خواهید باید جستجو کنم البته دوستان کارشناس هم می توانند کمک کنند
اما در مورد مهریه 121 سکه که گفتید بی کلاسی اصلا این طور نیست آن هم جای خودش درست است
14 سکه هم کم نیست معلوم وضعیت مالیت خیلی خوبه که به 14 سکه (معادل 5 میلیون ) می گویی کم

با تشکر
موفق و پیروز باشید

سلام دوستان
دوست عزیز farzadd123 حرف شما درست است در آن مورد عقد صحیح است از دفتر آیت الله مکارم پرسیدم
بابت این موضوع از دوستان معذرت می خواهم
مقاله زیر با نام مهریه های دردسرساز از سایت تبیان است

ازدواج در شكل صحیح خود علاوه بر اینكه یك پیوند الهی و عاطفی است، اعتماد هم هست كه آن را نمی‌توان با هیچ موضوعی مالی تامین كرد و اگر اعتماد كه باید ریشه در تحقیقات صحیح و به دور از احساسات آنی و زودگذر داشته باشد، شكل نگیرد و همان ابتدا شك و تردید میان دو طرف و خانواده‌های عروس وداماد پدیدار گردد؛ آن دو، افكار شكست‌پذیری را هر لحظه برای خود ردیف می‌كنند و دراین میان فراوانی سقف مهریه هیچ نقشی برای افزایش مهر و عاطفه ایفا نمی‌كند. مشكلی كه در زندگانی سرد و بی‌روح و عاطفه بسیاری از زوج‌های با مهریه گزاف قابل شمارش است.

مهریه زیاد تضمینی برای موفقیت در ازدواج نیست و معمولا به دو شكل خواهد شد یا به وضیعتی می‌رسد كه دختر برای نجات جان خود مهریه را می‌بخشد و یا مهریه به اجرا گذاشته می‌شود و مرد جوان به زندان می‌افتد.

این حقیقت با آنچه درفضای غم آلود دادگاههای خانواده و طلاق خودنمایی می‌كند، همخوانی دارد كه حس بی‌اعتمادی و شك و تردید را با مهریه‌های سنگین و عدم تحقیقات درباره فرد و خانواده زوج‌های جوان متولد می‌سازد و به مرور شك‌ها به یقین تبدیل می‌شوند.
گاهی در جامعه ما مطرح می‌شود كه اگر مهریه سنگین اشكال دارد، چرا برای آن حكم شرعی صادر نمی‌كنند. در حالیكه باید اعتراف كرد افراد فراوانی دین و باورهای دینی را هم تا آنجا كه به منافع خود نزدیك بدانند می‌پذیرند و بقیه را جدی تلقی نمی‌كنند!
آیت‌الله مكارم شیرازی به این موضوع با صراحت اشاره كرد ه و مبالغ زیاد مهریه را خطرناك توصیف نمود .
وی با بیان اینكه مهریه سنگین سرچشمه دشمنی است افزود: امروز مهریه‌های سنگین به راحتی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و به اجرا گذاشته می‌شود و اموال و دارایی‌های فرد توقیف می‌شود و همین وضعیت باعث ایجاد دشمنی‌ها خواهد شد.

آیت‌الله مكارم شیرازی بیان نمود:
من نمی‌گویم به سراغ مهریه خیلی سبك بروید اما از مهریه سنگین بپرهیزید كه بلایی برای خانواده‌‌هاست و جوانان هنگامی كه با مهریه‌های سنگین مواجه می‌شوند از ازدواج دوری می‌كنند كه همین وضعیت موجب شده تا جوانان پسر و دختر مجرد بمانند.
این مرجع تقلید با تأكید بر اینكه مهریه‌های خیلی سنگین باطل است گفت: هنگامی كه مهریه سنگین تعیین می‌شود می‌گویند چه كسی داده و چه كسی گرفته است؟ این بدان معنی است كه چنین مهریه‌ای جدی نیست و شرعا نیز باطل است.
وی ادامه داد: گاهی افراد ارقامی برای مهریه ذكر می‌كنند كه نشانه سفاهت است و سفیه نیز حرفش اعتبار ندارد و باطل است و این مهریه تبدیل به مهرالمثل می‌شود.

البته اگر مهریه كم بدون شناخت و با هم كفو بودن دختر و پسر همراه نباشد، تفاوتی با مهریه زیاد هم نخواهد داشت. زیرا هیچ ازدواجی بدون آگاهی و شناخت قابل دوام و استحكام نخواهد بود و در این میان آنچه ویرانگر ازدواج‌ها شده این است كه خانواده‌ها برای رفع مسئولیت تكمیل شناخت و تحقیقات به اصطلاح آسانترین راه را برای محكم كاری انتخاب می‌كنند و با تصور اینكه مهریه سنگین، وزنه‌ای به پای مردان محسوب می‌شود تا آنها پایبند زندگی باشند در حالیكه اگر عشق و علاقه و اعتماد وجود نداشته باشد، در ناامیدی از ادامه زندگی، تفاوتی میان زن و مرد نخواهد بود .

تعیین مهریه‌های سنگین و عدم توان پرداخت از سوی زوج یكی از مواردی است كه باعث ورود زندانیان جرایم غیرعمد به زندان‌ها شده و در این رابطه باید با فرهنگ سازی و ارائه آموزش‌های لازم به جوانان از تعیین مهریه‌های سنگین و نامتعارف جلوگیری كرد.

سلام

من يه بار مهريه دختر حضرت شعيب رو حساب كردم تقريبا معادل همون 120 سكه شد . البته اون موقع سكه ارزون تر بود .

يعني اومدم درامدي كه حضرت موسي قرار بود در ازاي چوپاني توي اون سال ها بگيره حساب كردم بعد حساب كردم چند تا سكه ميشه باهاش خريد .اينو به نرخ روز حساب كردم نه نرخ اون موقع .

البته حضرت موسي اين مهر رو در طي سالياني پرداخت كردن .

و ما الگوي ديگه اي هم براي مهريه داريم . اونم مهريه حضرت فاطمه (س ) است .

سلام خدمت همه دوستان
چی بگم!!!!!!!!مهریه 121سکه زیاده!!!!!پس بنده مهریمو نمیگم
اولا همونطور که دوستان گفتن مهریه زیاد ضامن خوشبختی نیست ولی یه حقیقتو میگم (مثلا مهریه زیاد باشه از قدیم گفتن مهریه رو کی داده کی گرفته )
ولی واستون یه داستان میگم
یه پسری به نام1 با دختری به نام 2 و یه دختره دیگه ای به نام 3 وهمه ی اینها رابطه دختر خاله و پسر خاله و از این حرفا
پسری1 با دختر خاله 2 عاشقو معشوق بودن و خانواده هاشون نمیدونستند ولی کمو بیش از رابطشون خبر دار بودن ولی چون دختر2 لیسانس داشتو پسرخاله دیپلمم به زور داشت از طرفی پسره هم راهه دور بود این رابطه همین جا از نظره همه پنهان شد بعد پسره چون نشون بده تو زندگیش خوشبخته میره خاستگاری اون دختر خاله که همسایه دیوار به دیوارشونه یعنی دختر3 خلاصه دختره هم تحصیل کرده بودو لیسانسو داشت کارمندو وخیلی چیزای دیگه مهریشو 14سکه میکنه وقتی اون دختر خاله2 اونهارو باهم میبینه بدجور یاده عشقو عاشقیش میوفته از طرفی پسره هم هنوز عاشقش بود ولی چرا چون مهریش14 سکه بود تونست راهت دختره خالشو طلاق بده.اون دختره خواست سنتارو نگه داره ولی چی شد دلش شکست از همه سیر شد چرا...بعدش شما اینجا با خودتون میگید 14سکه 9ملیون از سرشم زیاده با اون 9ملیون میتونی مثل اول بهش موقعیت بدی.ادامه داستان خیلی دردناکه پسره چه بلاهایی که سرش نیومده

ولی وقتی دخترو عرض میکنم نتونه با شوهرش زندگی کنه ترجیع میده مهرشو ببخشه
وقتی هم یه پسر نتونه با یه دختر زندگی کنه هزار تا روش بلده که مهرشو نده خودتون در جریانید شکنجه و کلی کاره دیگه دختره هم میگه جونم آزاد مهرم حلال

پس مهریه زیادو کمو بیخیال شین که چقدر میشه چقدر نمیشه به جای این کارا برین یکم رفتار درست باهمو مدریتو از این چیزها که میتونه خوشبختی بیاره یاد بگیرن وقتی میگین مهریه کمو از زمان امام علی و حضرت فاطمه یاد بگیرم کاش میگفتید اخلاق احترام و...دیگه هم یاد بگیرم امیدوارم کسی از نظرم ناراحت نشه بازم میام نظر میدم

فرزانه;77702 نوشت:
سلام خدمت همه دوستان
چی بگم!!!!!!!!مهریه 121سکه زیاده!!!!!پس بنده مهریمو نمیگم
اولا همونطور که دوستان گفتن مهریه زیاد ضامن خوشبختی نیست ولی یه حقیقتو میگم (مثلا مهریه زیاد باشه از قدیم گفتن مهریه رو کی داده کی گرفته )
ولی واستون یه داستان میگم
یه پسری به نام1 با دختری به نام 2 و یه دختره دیگه ای به نام 3 وهمه ی اینها رابطه دختر خاله و پسر خاله و از این حرفا
پسری1 با دختر خاله 2 عاشقو معشوق بودن و خانواده هاشون نمیدونستند ولی کمو بیش از رابطشون خبر دار بودن ولی چون دختر2 لیسانس داشتو پسرخاله دیپلمم به زور داشت از طرفی پسره هم راهه دور بود این رابطه همین جا از نظره همه پنهان شد بعد پسره چون نشون بده تو زندگیش خوشبخته میره خاستگاری اون دختر خاله که همسایه دیوار به دیوارشونه یعنی دختر3 خلاصه دختره هم تحصیل کرده بودو لیسانسو داشت کارمندو وخیلی چیزای دیگه مهریشو 14سکه میکنه وقتی اون دختر خاله2 اونهارو باهم میبینه بدجور یاده عشقو عاشقیش میوفته از طرفی پسره هم هنوز عاشقش بود ولی چرا چون مهریش14 سکه بود تونست راهت دختره خالشو طلاق بده.اون دختره خواست سنتارو نگه داره ولی چی شد دلش شکست از همه سیر شد چرا...بعدش شما اینجا با خودتون میگید 14سکه 9ملیون از سرشم زیاده با اون 9ملیون میتونی مثل اول بهش موقعیت بدی.ادامه داستان خیلی دردناکه پسره چه بلاهایی که سرش نیومده

ولی وقتی دخترو عرض میکنم نتونه با شوهرش زندگی کنه ترجیع میده مهرشو ببخشه
وقتی هم یه پسر نتونه با یه دختر زندگی کنه هزار تا روش بلده که مهرشو نده خودتون در جریانید شکنجه و کلی کاره دیگه دختره هم میگه جونم آزاد مهرم حلال

پس مهریه زیادو کمو بیخیال شین که چقدر میشه چقدر نمیشه به جای این کارا برین یکم رفتار درست باهمو مدریتو از این چیزها که میتونه خوشبختی بیاره یاد بگیرن وقتی میگین مهریه کمو از زمان امام علی و حضرت فاطمه یاد بگیرم کاش میگفتید اخلاق احترام و...دیگه هم یاد بگیرم امیدوارم کسی از نظرم ناراحت نشه بازم میام نظر میدم

1)شما نگفتي زياد و كم بالاخره چقدره 200 سكه كمتر بيشتر ؟؟
2)طرف اگر بخواد يكي طلاق بده اگه مهريش 1000 سكه هم باشه كار خودشو ميكنه نميكنه؟
3)شما به يك مشكلي اشاره كردين اونم بالا رفتن سطح تحصيلات خانمها بود كه راهكارش معلوم نيست
4)خانمها يك اخلاقي دارن اونم اينه كه (البته بيشترشون)خودشونو خيلي دانا فرض ميكنن

farzadd123;77555 نوشت:
با سلام

سلام بزرگوار
چرا 121 سکه بی کلاسیه ؟! :Gig:

شاید عدد 110 سکه رو زیاد شنیده باشید که این عدد به حروف ابجد میشه "علی"

عدد 121 هم به حروف ابجد میشه :hamdel:"یاعلی":hamdel: :Mohabbat: :Gol:

البته شاید این رو بعضیها بزارن به حساب احساسات خانمها ! :Labkhand:
ولی چی بگم که :

تمام لذت عمرم در این است
که مولایم :hamdel:امیرالمومنین :hamdel:است

موفق باشید :Gol:

با سلام

مطالب استاد دهنوي در مورد مهريه

خواندنيه
چند تايپك مي كنم كه حوصله دوستان سر نرره

مهریه ی مطلوب برای یک ازدواج خوب چقدر است ؟

اسلام برای مهریه حد و اندازه ای تعیین نکرده است. مهریه بستگی به توافق طرفین دارد .
نکته اش هم این است که اگر حداقلی را قرار می داد مثلا فرض کنید یک سکه قرار می داد شادی کسی پیدا می شد که همان یک سکه را هم نمی داشت و از ازدواج محروم میشود.

لذا اسلام حدی را برای مهریه معین کرده است. اما اسلام تاکید کرده است که مهریه زیاد نباشد . چه روایات هشدار دهنده ای در این رابطه داریم . حضرت علی (ع) می فرماید : مهریه ی را زیاد نکنید زیرا دشمنی می آورد .

به آقایان گفته بودیم که شما در جلسه ی اول خواستگاری باید حدود مهریه دست تان بیاید یعنی انتظار خانواده ی خانم را بدست بیاورید البته رقم لازم نیست .

ممکن است که یک مسیر طولانی تا بله برون را بروید و در آنجا به بن بست برسید . ما مواردی داریم که این مسئله ی مهریه مطرح نمیشود و تا بله برون پیش می روند و حتی در این مراسم خویشاوند هم شرکت می کنند و در آنجا خانواده ی دختر خانم مهریه ی سنگینی را در نظر می گیرند .

آقا در موقعیتی قرار گرفته که دیگر نمی تواند برگردد زیرا هم علقه ای ایجاد شده است و هم بحث آبرویش است چون همه فهمیده اند لذا زیر بار مهریه ی سنگین می رود اما در دلش کینه ایجاد میشود.

پیامبر فرمودند که مهریه را آسان بگیرید زیرا مرد مهریه را به زور می دهد اما در دل او کینه ایجاد میشود .

خیلی از مشکلات بعد از ازدواج به این مسائل برمیگردد .

از آقا می پرسند که چرا شما این قدر در حق خانم تان ستم می کنید ؟ ممکن است نگوید ولی در همان موقع این در ضمیر ناخودآگاهش رفته و کینه ایجاد شده است .
لذا اسلام تاکید کرده که مهریه ها خیلی زیاد نباشد.

متاسفانه الان چه مهریه هایی می گیرند ، به تاریخ تولدت و تاریخ میلادی .
این مهریه ها قطعا مطلوب اسلام نیست اما مهریه را هم تعیین نکرده است .

حالا ممکن است بعضی ها بگویند که این مهریه های سنگین برای بقای زندگی است و می خواهیم ضمانتی برای استمرار زندگی مان باشد.

واقعا چه کسی می تواند ادعاکند که مهریه ضامن بقای زندگی میشود ؟
اگر این جوری بود مگر ما در مهریه های سنگین کم طلاق می بینیم ؟
حالا بفرض برای بقای زندگی هم باشد ولی با چه کیفیتی ؟

وقتی مرد کینه دارد ، تحت فشار است و عقده ای شده است دیگر معلوم نیست که زندگی بکند .
این صورت زندگی است و در حقیقت مردگی است .
لذا این باعث بقای زندگی نمیشود .

ما موارد زیادی داشته ایم که مهریه های سنگین داشته اند و کارشان به طلاق کشیده شده است .
مردی که بخواهد زندگی نکند آنقدر راه کار بلد است و آنقدر مفر و گریزگاه دارد که مثلا می تواند خانم را تحت فشار قرار دهد تا خانم بگوید : مهرم حلال جانم آزاد .

البته این کاری که آقا می کند خیلی خطرناک است.
پیامبر فرمود : مردی که زنش را آزار بدهد تا از مهرش بگذرد ، خدا را به اندازه ای خشمگیمن می کند که گریه های یتیم خدا را خشمگین می کند .
این خیلی تکان دهنده است .

سراغ مهریه های زیاد نروید و خانواده های دختر خانم هم مهریه های سنگین را تحمیل نکنند البته از طرفی خانواده ی پسر هم نباید مهریه ی ناچیز را تحمیل نکنند.

بعضی مواقع آقا تمکن مالی دارد ولی زیر بار یک مهریه ی متعارف نمی رود .
بالاخره مهریه حق است .
مهریه برای زن پشتوانه است و خدا آنرا قرارداده است .

بنظر من مهریه در حد متعارف خوب است.
پس این طرفینی است.
خانواده ی دختر مهریه خیلی بالا را به آقا پسر تحمیل نکنند و از طرفی خانواده ی آقا پسر هم مهریه ی خیلی ناچیز که اصلا مهریه بحساب نمی آید را به دختر خانم تحمیل نکنند .

پس در حد توان خوب است و ببینند که آقا چقدر توان دارد .
در حدی که بتواند یک پشتوانه برای همسرش ایجاد بکند ، مهریه را تعیین کند .

من بسیار دیده ام که در مواردی بخاطر مهریه های ناچیز ، آقایی که انسان سالمی نیست و بعد می خواهد مشکلاتی درست کند با وقاحت تمام مشکلات ایجاد میکند .

مثلا ما داریم که آقا می گوید خانم بیا برویم محضر ، مهریه ات را بدهم و تو را طلاق بدهم زیرا مهریه اش یک سکه است .

او می تواند خیلی راحت این مهریه را بدهد ولی اگر متعارف باشد و باید قبل از این که به خانم بگوید که بیا محضر برویم اول حساب و کتابی بکند و دسترنج چند سالش باشد به این راحتی حرف از طلاق نمی زند .

قبلا گفتیم که خانم می گوید : مهرم حلال جانم خلاص .

حالا خانم با فردی به بن بست رسیده است یا با اعجوبه ای سر کار دارد و در ستم است و خودش میخواهد طلاق بگیرد .

خوب این مهری ندارد که بخواهد بگیرد.
و بگوید مهرم حلال جونم خلاص .

حداقل در این جور مواقع اهرم فشار خوبی است .

من کلاً با افراط و تفریط مخالف هستم .
در هرکاری افراط و تفریط غلط است .

روایت داریم که بهترین کارها حد وسط آن است .
روایت داریم که راست و چپ گمراهی است و راه راست همان حد وسط است .

طاها;77783 نوشت:

به آقایان گفته بودیم که شما در جلسه ی اول خواستگاری باید حدود مهریه دست تان بیاید یعنی انتظار خانواده ی خانم را بدست بیاورید البته رقم لازم نیست .

حالا برادر آدم اگه خواستگاري بره كه تا چشمش به عروس بيفته همه چي يادش ميره به نظر من بايد قبل از رفتن به خواستگاري موضع خودشو شفاف بيان كنه يعني بگه كه من اينقدر مثلاً مهريه ميدم تا مشكلي پيش نياد از لحاظ روحي و عاطفي.

سلام به همه دوستان خوب امیدوارم حالتان خوب باشد و همواره در زندگی شاد و پیروز باشید
تشکر ویژه از جناب طاهای عزیز به خاطر مطالب خوبشان
عرض ارادت و ادب خدمت راسل گرامی ، دوست خوبم من سراغ دارم زیاد هم سراغ دارم اگر واقعا مشتاق هستی بسم الله با ما همراه شوید
اول چند نکته را توجه کنید
چند وقت پیش یک فراخوانی شد که به زوج هایی با مهریه 14 سکه جایزه می دهیم و بیایید در باشگاه زوج آسمانی ثبت نام کنید دوستان آمار عجیبی ثبت شد برای اطلاع بیشتر مراجعه کنید به سایتhttp://www.14seke.ir
دوستان رهبر عزیز انقلاب برای خواندن خطبه عقد یک شرط دارد مهریه دختر نباید بیش از 14 سکه باشد
به امید خدا در مطالب بعدی مطالب مفیدتری را در اختیارتان می گذاریم

با تشکر
موفق و پیروز باشید

طاها;77783 نوشت:
[=arial]با سلام

سلام استاد گرامی
سرافرازمون کردین که تشریف آوردین :Gol:

واقعا عالی بود :Kaf:
بخصوص پست اول و دوم که در مورد ایجاد کینه بین همسران اشاره شده بود جالب بود .

طاها;77783 نوشت:

[=arial]به آقایان گفته بودیم که شما در جلسه ی اول خواستگاری باید حدود مهریه دست تان بیاید یعنی انتظار خانواده ی خانم را بدست بیاورید البته رقم لازم نیست .

[=arial]ممکن است که یک مسیر طولانی تا بله برون را بروید و در آنجا به بن بست برسید .

این مورد هم خیلی مهم هست که تا حالا دقت نکرده بودم :Labkhand:

چه برای پسر و چه برای دختر مشکل آفرین هست این موضوع ؛ اگه ازدواج جور بشه کینه ایجاد شده و اگه جور نشه آبروریزی هست تو فامیل

بنده خودم در فامیل شاهد بودم که تا مرز آخر ازدواج پیش رفتند ولی چون در آخر دختر مهریه رو به میزان سال تولدش گفته بود ازدواج به هم خورد .

با تشکر و آرزوی موفقیت :Gol:

راسل;77729 نوشت:
1)شما نگفتي زياد و كم بالاخره چقدره 200 سكه كمتر بيشتر ؟؟ 2)طرف اگر بخواد يكي طلاق بده اگه مهريش 1000 سكه هم باشه كار خودشو ميكنه نميكنه؟ 3)شما به يك مشكلي اشاره كردين اونم بالا رفتن سطح تحصيلات خانمها بود كه راهكارش معلوم نيست 4)خانمها يك اخلاقي دارن اونم اينه كه (البته بيشترشون)خودشونو خيلي دانا فرض ميكنن

سلام خدمت جناب راسل
مهریه بالا و پایین اون بستگی به خانواده دخترو پسر داره(توی استان ما و دوستانو آشیایان تا سقف 1000سکه شایدم بیشتر میرسه):Nishkhand: مهریه زیادم اصلا خوب نیست دیگه آخرش 600سکه خوبه ولی 5 سکه واقعا کمه معذرت
موندم جوابه سوال آخرتو چی بدم :Gig:

شما اگه یه دختره پاک دامن نجیب خوش اخلاق خانواده دار کدبانو واسه ازدواج پیدا کنید حاضری بخاطر 5سکه از دست بدیش و با دختری که بابه میلت نیست ازدواج کنی واونم راضی باشه به5 سکه فکر نکنم :Gig:

ماه بانو;77408 نوشت:
میخوام ببینم 121 سکه از لحاظ عرف جامعه برای مهریه قرار دادن زیاد هست ؟

14 سکه برای مهریه خیلی کم نیست ؟؟؟

سلام بر شما دوست عزیز :Gol:

به نظر من جواب سوالتون به شرایط زیادی بستگی داره البته نظر شخصی بنده اینه برخی افراد کلا اعتقاد به مهریه بالا دارن و افرادی هم کاملا بالعکس اعتقاد به مهریه پایین که تو همین تاپیکم نمونه هاییش وجود داره .

[="DarkRed"]نظر شخصی بنده اینه این سوالی که شما پرسیدید بستگی داره به شرایط دختر و پسر , شرایط خونواده ها و حتی میزان شناخت دختر و پسر از هم و ...[/]

به نظر من نمیشه کلا تجویز کرد مهریه کم باشه مثلا در حد 14 تا سکه و یا زیاد .

ممکنه 121 سکه برای یه خونواده خیلی زیاد باشه ولی برای یه خونواده خیلی کم !!

همونطور که هر کس به اندازه وسع و توان مالیش تو زندگیش هزینه میکنه و برای دیگران از جمله همسرش هدیه میخره و ... مهریه هم که هدیه مرد به زن است بستگی زیادی به شرایط مالی مرد داره .

[="DarkRed"]تو اسلام به این مساله اشاره شده که مرد باید طبق شان خانوادگی دختر برای اون خرج کنه و نفقه بده مواردی چون لباس , مسکن و ... به گذشته و وضعیت مالی خانواده دختر و رفاه اون هم بستگی داره پس من فکر میکنم مهریه هم از این مساله مستثنی نباشه . [/]

توافق به ساده زیستی خیلی خوبه ولی این صحبت ها در زمانیه که توافق در مساله ساده زیستی وجود نداره و یا اینکه تعریف ساده زیستی از نظر دختر و پسر و خونواده هاشون متفاوت باشه .
چه ایرادی داره اگه مردی وضعیت مالی خوبی داره مهریه بالاتری بندازه ؟!

دختر و پسری هر دو از خانواده ثروتمند هستند و پسر هم خودش از نظر مالی دارای استقلال و وضعیت مطلوبیه اینجا من فکر نمیکنم مهریه بالا مشکلی داشته باشه ولی مشکل اینجاست که بسیاری از افراد جامعه ما سطح زندگی خودشونو فراموش کردن .

همه میخوان مثل هم خرج کنن , مثل هم جهیزیه بدن , مثل هم مهریه برای دختر قرار بدن !! [="DarkRed"]و در یک کلام جایگاه مالی و اقتصادی خودشونو فراموش کردن و دچار چشم و هم چشمی شدن .[/]

مثلا تو یه روستا یا تو شهر خانواده ای در حد درآمدی متوسط و حتی پایین پسری رفته خواستگاری دخترشون خونواده دختر میگن مهریه دخترمون 600 تا سکه باید باشه !!! حالا اون پسر هنوز 2 میلیون دارایی هم نداره برای رهن خونه مشکل داره !!
توقعات باید متناسب باشه با حدود و شان خانوادگی .
دختر و پسری از خانواده ثروتمندی هستن خانواده پسر متناسب با وضعیت مالی خانواده دختر انتظار جهیزیه خوبو داره و دختر هم جهیزیه ای آورده نزدیک 60 میلیون خب مشخصه وقتی داماد هم در وضعیتی مالی مطلوبه باید مهریه بالایی قرار بده .

[="DarkRed"]باید رفتار انسان مطابق با جایگاه اقتصادی و اجتماعی اون باشه . [/]

یه راه حل برای حل مشکل مهریه های بالا قرار دادن شرط عند الاستطاعه است که من فکر میکنم راه حل خوبیه برای حل مشکل که اگه فرهنگو نمیشه به سرعت درست کرد که همه ساده زیست بشن و توقعات در مهریه پایین بیاد لااقل دین حال نباشه .

در مورد کسانی که مهریه های بسیار بالا پیشنهاد میدن این مساله هم خیلی مهمه که هدف خانواده دختر برای مهریه بالا چیه ؟ و آیا تو فامیلشون دچار و چشم و هم چشمی هستن یا نه ؟

اگه شرط مهریه بالا به خاطر مقایسه خانواده دختر با اقوام و اشنایانشون باشه تازه عقد شروع این مقایسه ها و مشکلات بعدیه چون چشم و هم چشمی ها و مقایسه تها تمومی نداره !!!

البته واقعا گاهی این سوالم پیش میاد که اصرار برخی پسرا برای خیلی پایین بودن مهریه چیه؟!!!
خیلی وقتا احکام دیگه اسلام و واجبات متروک مونده بعد فقط در مساله مهریه احادیث و .. در مورد ساده زیستی و یا استحباب کم بودن مهریه مورد توجه یه آقایی قرار میگیره !!! :Gig:
البته اگه آقایی در تمامی موارد انقدر به دین توجه کنه که استحباباتو هم با اصرار انجام بده و مورد اعتماد باشه بهتره خانوم حتی بدون مهریه هم به چنین مردی بله بده :khandeh!:

نظر آخر بنده خب اگر پسری داره چرا مهریه مطابق شان دختر قرار نده ؟! اگرم نداره در صورتی که خانومی مومن با شرایط مناسب به مهریه پایین اعتقاد نداره یه حد متوسط مهریه توافق بشه و چون پسر در حال حاضر نداره مهریرو از حالت عند المطالبه خارج کنه .

ماه بانو;77540 نوشت:
اگه میشه لطف کنید این بخش رو بیشتر توضیح بدین

با تشکر :gol:

سلام دوستان
دوست گرامی ماه بانو از تاخیر در جواب سوالتان معذرت می خواهم من در این زمینه اطلاعاتی داشتم ولی می خواستم مستند جواب داده باشم این که داشتم دنبال منبع می گشتم
بیبن دوست خوب دختر هنگام عقد می تواند یک سری شرط برای مرد بگذارد که لازم اجرا می شود یک مثال
مثلا شما شرط می کن که اگر مرد خانه خرید نصفش را به اسم شما کند یا شرط می کنی همیشه در نصف اموال مرد شریک باشی
راستش این موضوع یک بحث گسترده است که نظم این تایپیک را به هم می زند پیشنهاد می کنم یک تایپیک با این عنوان ایجاد کنید تا آنجا بحث را دنبال کنیم شما استارت کار را بزنید من با منابع و مستندات در خدمت هستم

با تشکر
موفق و پیروز باشید

سلام

من حاضرم که 2000 سکه را بپذیرم ولی شرط داره !!!؟؟

فرزانه;78177 نوشت:
سلام دوست عزیز خوب شما هم مثل بقیه پسرا یه شرطو شروطه خاصی دارید ولی شرط تا شرط داریم امیدوارم شرطتون منطقی و با عقل باشه

سلام

بذار شرطمو بگم وقتی دختر مهریه بالا میگه ! پسر هم شرطی میذاره که اصلاً این شرط ها برای زندگی مشترک خوب نیست ! اونم این است پسر درخواست جهازیه از دختر به اندازه سکه مهریه میکند !!!!

به نظر من همون مهریه کمتر دوام زندگی مشترک زیاد میکنه !

با سلام و تشکر از عرشیان عزیز بابت تذکرشون :Mohabbat:

فکر نمی کنم بشه چنین شرطی رو گذاشت در ازدواج :Labkhand:

چون خود جهیزیه هم وظیفه ی مرد هست منتهی برای اینکه از لحاظ مالی به مرد خیلی فشار نیاد و براساس رسومات تقسیم بندی میشه و ...

از جناب معدنچی هم ممنونم که هرچه زودتر شرط شون رو فرمودند و اعضا رو از سردرگمی درآوردن :Gol:

در کشور ما همه چیز برعکس شده ، مهریه هدیه مرد به زنه و باید اون رو مرد پیشنهاد بده وعروس خانم اون رو قبول یا رد کنه. اما الان مهریه رو عروس خانم پیشنهاد میده و بعد از کمی چک و چانه آقا داماد اون رو قبول می کنه. به نظر من که چند سالی هست که ازدواج کردم و یک دختر ویک پسر کوچک دارم بهترین راهی که میتونه جلوی این مهریه های بی رویه رو بگیره اینه که آقا داماد در زمان عقد مهریه رو تمام و کمال به عروس خانم بپردازه، این طوری هم پسر ها به طمع نپرداختن مهریه زیر بار هزاران سکه طلا نمی رن و هم عروس خانم وخانواده محترمشان که می بینند مهریه کاملا نقده با مهریه هایی به مراتب کمتر اونچه که الان روی کاغذ میاد حاضر به ازدواج میشن چرا که سرکه نقد به از حلوای نسیه. کلی از مشکلات طلاق و طلاق کشی هم حل میشه.:Nishkhand:

madanchi11;78197 نوشت:
بذار شرطمو بگم وقتی دختر مهریه بالا میگه ! پسر هم شرطی میذاره که اصلاً این شرط ها برای زندگی مشترک خوب نیست ! اونم این است پسر درخواست جهازیه از دختر به اندازه سکه مهریه میکند !!!! به نظر من همون مهریه کمتر دوام زندگی مشترک زیاد میکنه !

سلام جناب معدنچی ببینید برادر من واسه چی میخوای ازدواج کنی ؟ مشکل شما مهریئه که ازدواج نمیکنی

برادر عزیز اگه مشکل شما فقط پرداخت مهریه است،همون5تا سکه رو مهرکن و از راهکاری که جناب مهدی60 پیشنهاد دادن استفاده کن(منظورم شروط ضمن عقده)
درضمن تاپیک برای معیارهای انتخاب همسر هم موجوده

یه پیشنهاد هم دارم واسه همه دختر خانومای گل:Gol::

در کنار مهریه مادیتون(حالا هر چندتا سکه که هست)،تعداد خیلی زیادی(مثلا124000 تا)صلوات یا
آیهٌ الکرسی قرار بدین.

درطول زندگی به دردتون میخوره:Nishkhand::Nishkhand:

سلام به همه دوستان عزیز و گرامی
سید عزیز سید بزرگوار به شما حسودی می کنم با دو سه جمله چنان بحث را جذاب می کنی که کلی تایپیک ایجاد می شود ما کلی مقاله و مطلب مستند می نویسم یکی حتی یک سوال نمی کند اما برای یک جمله شما کلی سوال می کنند کلی راه حل می دهند سید یک عنایتی هم به ما کن این هنر را به ما هم یاد بده:kalafeh:
دوستان من فکر می کنم ما این طور به نتیجه نمی رسیم بحث ها خیلی زود به حاشیه می رود و از موضوع اصلی دور می شویم و دوستانی که دنبال بحث جدی هستند دیگر به موضوع سر نمی زنند مثل دوست خوبمانarshiyan
عزیزان خواهش می کنم از اینجا به بعد بحث را جدی دنبال کنید لازم نیست جواب این تایپیک را هم بدهید بر می گردیم به موضوع اصلی

به نظر شما 121 سکه برای مهر زیاد است؟

با تشکر موفق و پیروز باشید

سلام

اول از کسانی که فکر میکنم از دست من نارحت شدن شرمنده

به نظر من 121 سکه برای بعضی هم زیاد ولی برای بعضی ها که از نظر مادی وضعیتشون خوب است چیزی نیست ! مهریه بالا آدم خوشبخت نمیکنه

سلام دوستان
عرض ادب و احترام دارم خدمت همه عزیزان به ویژه سید گرامی
دوستان در مطالب قبلی به اندازه کافی موضوع را از منظر کارشناسان و مطالب مستند برسی کردیم حال فکر می کنم کسانی که بحث را دنبال کردند می دانند که مهریه چیست کم و زیاد آن به چه بستگی دارد و فسلفه وجود آن از نظر اسلام چیست
حال می خواهم نظر شخصی دوستان را در مورد مهریه بپرسم سوالات اول برای مجردین و سوالات قسمت دوم برای متاهلین است
سوالات مجردین
برای دختری که تمام معیار ها و شرایط شما را دارد حاضرید 121 سکه را به عنوان مهریه قبول کنید؟(ویژه پسران)
با پسری که تمام معیار ها و شرایط شما را دارد با مهریه 121 سکه ازدواج می کنید؟(ویژه دختران)
پایین ترین مهریه که ممکن است قبول کنید چقدر است؟(ویژه دختران)
بالاترین مهریه که به عنوان مهریه ممکن است قبول کنید چقدر است؟(ویژه پسران)
اگر دوستان دلیل جواب هایشان هم بگویند ممنون می شوم
سوالات متاهلین
مهریه شما یا مهریه خانم شما چقدر است؟(در صورت تمایل جواب بدهید)
اگر اکنون قرار بود ازدواج کنید آیا این مهریه را قبول می کردید؟اگر نه چه میزان تعیین می کردید؟
آیا تا کنون از مهریه چیزی دریافت یا پرداخت کرده اید؟
دوستان عزیز لطفا نظرات خود را صادقانه بنویسید و به نظرات دیگران کاری نداشته باشید ( منظورم این است که در جواب نظر کسی چیزی ننویسید)

سوالات مجردین
رابا پسری که تمام معیار ها و شرایط شما را دارد با مهریه 121 سکه ازدواج می کنید؟(ویژه دختران)
پایین ترین مهریه که ممکن است قبول کنید چقدر است؟(ویژه دختران)
quote]

با سلام.
1-اگه واقعا تمام شرایطمو داشته باشه با 121 سکه قبول میکنم.
2-احتمالا پایین تر از 110 تا قبول نمیکنم(اما بازم بستگی به شرایط داره)

سلام دوستان
اول خودم جواب بدهم که دوستان هم تشویق بشوند
من مجردم
خیلی دوست دارم که مهریه همسر آینده ام 14 سکه باشد به دو دلیل یک این مهریه بسیار نزدیک به مهریه حضرت فاطمه الزهراعلیه السلام است دوم چون مورد تایید رهبر معظم انقلاب است و من ایشان را نائب به حق حضرت ولی عصر(عج) می دانم و فکر می کنم چیزی که مورد تایید ایشان باشد مورد تایید و رضایت حضرت ولی عصر (عج) هم است اما اگر دختری را که تمام معیار ها و شرایط من را داشته باشد و این مهریه را قبول نکند حاضرم 121 سکه را قبول کنم چون توان مالی اش را دارم و پرداخت این مبلغ را به امید خدا در خود می بینم در مورد بالا ترین مقدار مهریه باید بگم که توان من تا 140 سکه بیشتر نیست و اگر بیش از این باشد قبول نمی کنم
ولی همیشه دوست داشتم مهریه همسرم 14 سکه باشد که همان سر سفره عقد آن را به ایشان تقدیم کنم
منظر جواب دوستان هستم

سلام و درود:Gol:

سیده مریم;78355 نوشت:
سوالات مجردین

mahdi60;78352 نوشت:
با پسری که تمام معیار ها و شرایط شما را دارد با مهریه 121 سکه ازدواج می کنید؟(ویژه دختران)

راستش به نظر من خانه یا زمین بهتره از سکه است

تا نقد هست آدم به نسیه نمی چسبه!!!

اگر کلا ملکی طرف مقابلم داشته باشه به ارزش .... مهر تعیین میکنم

حالا بستگی داره چند دنگ میشه

اگر هم ملک نداره

که هر وقت خرید به اندازه ی اون مقدار که شرط شده

به نام من میشه

mahdi60;78352 نوشت:
سوالات متاهلین مهریه شما یا مهریه خانم شما چقدر است؟(در صورت تمایل جواب بدهید) اگر اکنون قرار بود ازدواج کنید آیا این مهریه را قبول می کردید؟اگر نه چه میزان تعیین می کردید؟ آیا تا کنون از مهریه چیزی دریافت یا پرداخت کرده اید؟ دوستان عزیز لطفا نظرات خود را صادقانه بنویسید و به نظرات دیگران کاری نداشته باشید ( منظورم این است که در جواب نظر کسی چیزی ننویسید)

سلام :Gol:

mahdi60;78352 نوشت:
مهریه شما یا مهریه خانم شما چقدر است؟(در صورت تمایل جواب بدهید)

814 سکه

mahdi60;78352 نوشت:
اگر اکنون قرار بود ازدواج کنید آیا این مهریه را قبول می کردید؟اگر نه چه میزان تعیین می کردید؟

نه 1022 سکه نمیدونم ولی یکی از آرزوهام بود ولی روم نشد مهریه بالا بگم ولی اگه الان ازدواج میکردم مطمئنا 14سکه رو قبول میکردم شایدم کمتر به نظر من مهریه پائین قشنگ تره

mahdi60;78352 نوشت:
آیا تا کنون از مهریه چیزی دریافت یا پرداخت کرده اید؟

دریغ از یک سکه :Labkhand:

موضوع قفل شده است