جمع بندی تفاوت در مجازات روزه خواری و بد حجابی

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفاوت در مجازات روزه خواری و بد حجابی

مگه روزه خواری و بدحجابی هر دو گناه نیستن،پس چرا بدحجابی مثل روزه خواری مجازات نداره؟
روزه خواری در ملاء عام باعث میشه تا کسایی که روزه هستن و نمیتونن تا اذان مغرب چیزی بخورن دلشون غذا یا آب یا هرچیز دیگه بخواد.خب بدحجابی هم همینطوره دیگه.یه خانم بدحجاب باعث میشه جوانان مجرد تحت فشار قرار بگیرن.فهمیدید که چی میگم؟به نظر شما خطر شکم بیشتره یا شهوت؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب و تقدیر از پرسش زیبای شما
همان طور که روزه خواری در ملاء عام از دیدگاه شرع مقدس اسلام و همچنین از نگاه قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و شخص روزه خوار مجرم است شخص بی حجاب نیز هم از منظر شرع مقدس و هم از منظر قانون مجازات اسلامی مجرم بوده و مجازات خاصی برای بی حجابی در نظر گرفته شده است.
در ماده 638قانون مجازات اسلامی آمده است هر کس، عملا در انظار، اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا 74 ضربه شلاق جریمه می شود و ... .
قانون گذار، «بی حجابی» را، در تبصره 638 قانون مجازات اسلامی در فصل هجدهم که به جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی می پردازد، جرم دانسته است. «حجاب» یکی از ضروریات دین اسلام به شمار می رود که قانون گذار به آن اهمیت ویژه داده و ترک آن را جرم می داند.
طبق شرع و قانون، باید با گناهان علنی برخورد شود و در هیچ کجای دنیا بلااستثنا، هرگز نپذیرفته اند که در مورد ضروریات جامعه تنها به کار فرهنگی اکتفا کنند و قانون مجازات اسلامی ما هم به صراحت به جرم بودن بدحجابی اشاره کرده است.

هادی;704623 نوشت:
با سلام و عرض ادب و تقدیر از پرسش زیبای شما
همان طور که روزه خواری در ملاء عام از دیدگاه شرع مقدس اسلام و همچنین از نگاه قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و شخص روزه خوار مجرم است شخص بی حجاب نیز هم از منظر شرع مقدس و هم از منظر قانون مجازات اسلامی مجرم بوده و مجازات خاصی برای بی حجابی در نظر گرفته شده است.
در ماده 638قانون مجازات اسلامی آمده است هر کس، عملا در انظار، اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا 74 ضربه شلاق جریمه می شود و ... .
قانون گذار، «بی حجابی» را، در تبصره 638 قانون مجازات اسلامی در فصل هجدهم که به جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی می پردازد، جرم دانسته است. «حجاب» یکی از ضروریات دین اسلام به شمار می رود که قانون گذار به آن اهمیت ویژه داده و ترک آن را جرم می داند.
طبق شرع و قانون، باید با گناهان علنی برخورد شود و در هیچ کجای دنیا بلااستثنا، هرگز نپذیرفته اند که در مورد ضروریات جامعه تنها به کار فرهنگی اکتفا کنند و قانون مجازات اسلامی ما هم به صراحت به جرم بودن بدحجابی اشاره کرده است.
عجب!!!!!!!خب پس چرا هیچ برخوردی نمیشه؟شورشو در آوردن دیگه.:Moteajeb!:

hameda;702308 نوشت:
مگه روزه خواری و بدحجابی هر دو گناه نیستن،پس چرا بدحجابی مثل روزه خواری مجازات نداره؟

سلام
من یادم میاد قدیما تو خیابون هرکی استین کوتاه هم می بود می گرفتشون میبردن کارگری ازشون استفاده میکردن!

حالا حساب کنین اگه بی حجاب بودن و روسری نداشتن که هنوز بدتر

بعد گمونم قدرت افتاد دست یه عده دیگه و قدرت امر به معروف یهو کم شد و همون باعث شد یکم جامعه شل شد و خلاف یواش یواش رنگ خودش و نشون داد تو خیابونا!

پرنس کوچولو;704681 نوشت:

سلام
من یادم میاد قدیما تو خیابون هرکی استین کوتاه هم می بود می گرفتشون میبردن کارگری ازشون استفاده میکردن!

حالا حساب کنین اگه بی حجاب بودن و روسری نداشتن که هنوز بدتر

بعد گمونم قدرت افتاد دست یه عده دیگه و

قدرت امر به معروف یهو کم شد و همون باعث شد یکم جامعه شل شد و خلاف یواش یواش رنگ خودش و نشون داد تو خیابونا!

داداشم حرف شما متین!
بعضی چیزا به مصلحت نظامه!
طیف دین دارا کمتر شده!
گرونی و تحریم و هزار مسائل مردم رو داره ویرون میکنه!
"اگر یکم آزادی رو گسترش ندن ...."
فکر کنم فهمیده باشی قضیه رو............

پرنس کوچولو;704681 نوشت:
سلام

سلام
دقیقاً یه عامل حرکت نزولی جامعه همینه که اوایل زیادی شورش رو درآوردن و نتیجه اینکه الان به بی نمکی رسیده!
البته دلایل دیگه ای هم داره این بی حجابی ها و بدرفتاری های زنان و مردان امروز جامعه. اما یکی از مهمترین هاش همونه که عرض کردم

monji-sec;704706 نوشت:
داداشم حرف شما متین!
بعضی چیزا به مصلحت نظامه!
طیف دین دارا کمتر شده!
گرونی و تحریم و هزار مسائل مردم رو داره ویرون میکنه!
"اگر یکم آزادی رو گسترش ندن ...."
فکر کنم فهمیده باشی قضیه رو............
خب مگه گرونی واسه با حجابا نیست؟فقط اونا متحمل گرونی هستن؟
اینقدر بیتفاوتی نسبت به این موضوع تو جامعه ی اسلامی چه معنایی داره؟

hameda;704797 نوشت:
خب مگه گرونی واسه با حجابا نیست؟فقط اونا متحمل گرونی هستن؟
اینقدر بیتفاوتی نسبت به این موضوع تو جامعه ی اسلامی چه معنایی داره؟

خب تو شهر تهران نمیشه اصلا کاریش کرد! بخوای کسیو بگیری باید روزی 1500 نفرو بگیری یا کتک بزنی یا جریمه کنی یا ....! زندانا پر میشه!
بعدشم بگیرو ببند دیگه جواب نمیده! افکار تغییر کرده .....خیلیا هم افکارشونو غرب تغییر داده! همینجوریشم ناراضین میگن زندانیم آزادی میخوایم!
فکر کن بیان به استین کوتاه گیر بدن دیگه واویلا میشه!
در رابطه با حجاب خانم ها که سخت گیری میکنند!ولی پاسخ گو نیست چیکار کنن؟
ی مدت مثلا یک ماهه میان تهران همرو سوار ون میکنن میبرن!
فرداش میبینن عه این که سر جاشه!
این همه خانمی که گشت ارشاد گرفتشون رفتن چادری شدن؟؟؟
اگرم منظورتون مجازات و مثلا شلاقو ...که کمی بی رحمانس و همونطور که گفتم صدای ملت در میاد !قشر کمیم نیستن که بگیم صداشون دراد عیب نداره!
همین قضیه اسید پاشی رو میخواستن به ناحق نسبت بدن به برخورد با بی حجابی و مسئولین و تجمعاتی شد در اصفهان و........

monji-sec;704801 نوشت:
خب تو شهر تهران نمیشه اصلا کاریش کرد! بخوای کسیو بگیری باید روزی 1500 نفرو بگیری یا کتک بزنی یا جریمه کنی یا ....! زندانا پر میشه!
بعدشم بگیرو ببند دیگه جواب نمیده! افکار تغییر کرده .....خیلیا هم افکارشونو غرب تغییر داده! همینجوریشم ناراضین میگن زندانیم آزادی میخوایم!
فکر کن بیان به استین کوتاه گیر بدن دیگه واویلا میشه!
در رابطه با حجاب خانم ها که سخت گیری میکنند!ولی پاسخ گو نیست چیکار کنن؟
ی مدت مثلا یک ماهه میان تهران همرو سوار ون میکنن میبرن!
فرداش میبینن عه این که سر جاشه!
این همه خانمی که گشت ارشاد گرفتشون رفتن چادری شدن؟؟؟
اگرم منظورتون مجازات و مثلا شلاقو ...که کمی بی رحمانس و همونطور که گفتم صدای ملت در میاد !قشر کمیم نیستن که بگیم صداشون دراد عیب نداره!
همین قضیه اسید پاشی رو میخواستن به ناحق نسبت بدن به برخورد با بی حجابی و مسئولین و تجمعاتی شد در اصفهان و........
خب ینی اسلام کشک دیگه؟که یه موقع صدای کسی در نیاد

hameda;704803 نوشت:
خب ینی اسلام کشک دیگه؟که یه موقع صدای کسی در نیاد

نه منظورم اینه برخورد جواب نمیده از راه های دیگه باید اقدام کرد........
باید ببینیم ریشه این بی حجابی چیه؟
اینو باید درمان کرد.......

monji-sec;704804 نوشت:
نه منظورم اینه برخورد جواب نمیده از راه های دیگه باید اقدام کرد........
باید ببینیم ریشه این بی حجابی چیه؟
اینو باید درمان کرد.......

خب با عقل و منطق هم که گوش نمیکنن.چن شب پیش به خاله ی خودم گفتم موهاتو بیون نذار بهم گفت خودم عقل و شعور دارم.بهش اون حدیثو نشون دادم که گفته روز قیامت بدحجابارو از موهاشو اویزون میکنن و مغز سرشون میجوشه.گفت از بچگی اینارو بهمون گفتن.تازه بعد یه چیز هم بدهکار شدیم میگه شب قدر برات دعا میکنم هدایت بشی.چی میشه گفت به یه همچین آدمایی؟

hameda;704830 نوشت:
خب با عقل و منطق هم که گوش نمیکنن.چن شب پیش به خاله ی خودم گفتم موهاتو بیون نذار بهم گفت خودم عقل و شعور دارم.بهش اون حدیثو نشون دادم که گفته روز قیامت بدحجابارو از موهاشو اویزون میکنن و مغز سرشون میجوشه.گفت از بچگی اینارو بهمون گفتن.تازه بعد یه چیز هم بدهکار شدیم میگه شب قدر برات دعا میکنم هدایت بشی.چی میشه گفت به یه همچین آدمایی؟

خب دیگه تو امر به معروفتو کردی بقیش خودشو خداش:ok:
واقعا این موجب بی حجابی رو نمیشه شکست!
یادمه چند سال پیش ماهواره هارو میریختن جم میکردن..الانم اینجوریه؟خبر ندارم.......
ولی 2.3 سالیه میبینم ماهواره آزاد شده!فقط در مورد مضراتش زیاد حرف میزنن!یعنی با اعمال زور نتونستن مردمو از دیدن ماهواره سلب کنن!

monji-sec;704831 نوشت:
خب دیگه تو امر به معروفتو کردی بقیش خودشو خداش:ok:
واقعا این موجب بی حجابی رو نمیشه شکست!
یادمه چند سال پیش ماهواره هارو میریختن جم میکردن..الانم اینجوریه؟خبر ندارم.......
ولی 2.3 سالیه میبینم ماهواره آزاد شده!فقط در مورد مضراتش زیاد حرف میزنن!یعنی با اعمال زور نتونستن مردمو از دیدن ماهواره سلب کنن!
هر چی میکشیم از دست همین ماهواره ست.و الا زن ایرونی از کجا میدونست ساپورت چیه.جمع نکنن.دودش اول از هه تو چشم خودشون میره.و متاسفانه تو چشم جامعه.

[="DarkSlateBlue"]مملکت داغونه. اصن نمیشه کاسبی کرد تو این دوره زمونه. اگه بگم دخترها و خانم ها واسه گرفتن تخفیف چه کارهایی میکنن تو خیابون که راه میرید خدارو شکر میکنید .
جدا دارم میبرم............ نمیدونم چیکار کنم. اصن یه وضی...:god:
[/]

hameda;704654 نوشت:
عجب!!!!!!!خب پس چرا هیچ برخوردی نمیشه؟شورشو در آوردن دیگه.

با سلام مجدد

اینکه بی حجابی در حکومت اسلامی جرم است و شخص بی حجاب مجرم محسوب می شود شکّی نیست در این هم شکی نیست که قاضی می تواند شخص بی حجاب را مجازات کند، این قانون در برخی از شهرها همانند تهران در حال اجراست اما اینکه چرا به صورت جدّی دنبال نمی شود دلایل و علل متعددی می تواند داشته باشد که باید به صورت تخصصی به این موضع پرداخته شود.
به همین جهت برای تبیین نظری موضوع ، مقالاتی در این زمینه نوشته شده و هم اندیشی هایی برگزار گردیده و نظرهای مختلف ارائه شده و تا پخته شدن و رسیدن به یک نظر قطعی و اجماعی در این موضوع هنوز راه زیادی مانده است.
از جمله در همین زمینه همایشی به عنوان " حجاب ، اختیارات و مسئولیت های دولت اسلامی" در دهم خرداد سال 1386به همت پژوهشکده فقه و حقوق دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار شد و در این همایش صاحب نظران مختلف آراء خود را مطرح کردند و در معرض نقد قرار دادند و مجموعه مقالات آن هم منتشر شد و مجله پیام زن شماره های 184 و 185 خود را به این موضوع اختصاص داد و در یک ویژه نامه مفصل به بررسی این موضوع پرداخت.

هادی;705264 نوشت:
با سلام مجدد

اینکه بی حجابی در حکومت اسلامی جرم است و شخص بی حجاب مجرم محسوب می شود شکّی نیست در این هم شکی نیست که قاضی می تواند شخص بی حجاب را مجازات کند، این قانون در برخی از شهرها همانند تهران در حال اجراست اما اینکه چرا به صورت جدّی دنبال نمی شود دلایل و علل متعددی می تواند داشته باشد که باید به صورت تخصصی به این موضع پرداخته شود.
به همین جهت برای تبیین نظری موضوع ، مقالاتی در این زمینه نوشته شده و هم اندیشی هایی برگزار گردیده و نظرهای مختلف ارائه شده و تا پخته شدن و رسیدن به یک نظر قطعی و اجماعی در این موضوع هنوز راه زیادی مانده است.
از جمله در همین زمینه همایشی به عنوان " حجاب ، اختیارات و مسئولیت های دولت اسلامی" در دهم خرداد سال 1386به همت پژوهشکده فقه و حقوق دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار شد و در این همایش صاحب نظران مختلف آراء خود را مطرح کردند و در معرض نقد قرار دادند و مجموعه مقالات آن هم منتشر شد و مجله پیام زن شماره های 184 و 185 خود را به این موضوع اختصاص داد و در یک ویژه نامه مفصل به بررسی این موضوع پرداخت.

عجب
خیلی متشکر از شما.:hamdel:

جمع بندی
موضوع: تفاوت در مجازات روزه خواری و بد حجابی

پرسش:

مگر روزه خواری و بدحجابی هر دو گناه نیستن،پس چرا بدحجابی مثل روزه خواری مجازات نداره؟
روزه خواری در ملاء عام باعث میشودکسانی که روزه هستن و نمیتونن تا اذان مغرب چیزی بخورن دلشون غذا یا آب یا هرچیز دیگه بخواد.خب بدحجابی هم همینطوره! یه خانم بدحجاب باعث میشه جوانان مجرد تحت فشار قرار بگیرن.

پاسخ:
در ماده 638قانون مجازات اسلامی آمده است هر کس، عملا در انظار، اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا 74 ضربه شلاق جریمه می شود .
پرسشی که مطرح می شود این است که خب پس چرا هیچ برخوردی نمی شود؟
در پاسخ به این پرسش عرض می شود: بنیان حجاب، و هر امر ایمانی «حیاء» است که امیر المؤمنین علی علیه السلام می‌فرمایند: «ایمان و حیا هر دو به یک ریسمان بسته و با یکدیگر هستند و از هم جدا نشوند. (غررالحکم ، باب حیا)». حیا و عفاف نمی‌تواند با امر قضائی و انتظامی به انسان تحمیل شود، بلکه حاصل تربیت و اندیشه ورزی است. شاید بتوان از طریق قضایی و انتظامی مظاهر توسعه و تبلیغ نابهنجاری را از سطح شهر برچید و بعنوان آرام‌بخش مدت دار این امر لازم به نظر برسد، بدون حرکت نرم متقابل در قالب تربیت و اندیشه، حرکت انتظامی و قضایی تنها عوارض سرکوب را در قربانیان بدحجابی، به‌جای خواهد گذاشت و موضوع را درمان نخواهد کرد.
برای تبیین نظری موضوع ، مقالاتی در این زمینه نوشته شده و هم اندیشی هایی برگزار گردیده و نظرهای مختلف ارائه شده و تا پخته شدن و رسیدن به یک نظر قطعی و اجماعی در این موضوع هنوز راه زیادی مانده است.

موضوع قفل شده است