بهترین کتاب حدیث

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهترین کتاب حدیث

سلام--خدمت دوستان عزیز
ایا کتاب یا مجموعه کتابی است که بهترین حدیثهای پیامبر وامامان در ان جمع شده باشد برای خانه می خواهم که داشته باشم که به زبان فارسی باشد که یک مرجع خیلی خوبی باشد-------البته نمیدانم این تاپیک جای این سوال بود یانه در هر حالت ببخشید------خیلی متشکر

برچسب: 

سلام دوستان.

اتفاقا منم دنبال همچین کتاب یا نرم افزاری میگردم که در برگیرنده تمامی احادیث ائمه اطهار باشه البته بیشتر منظورم یک نرم افزار جامع الحادیث هست که بشه از طریق اون به کلیه احادیث دسترسی داشت.

اگر کسی خبری از این مورد محصولات داره لطفا معرفی کنه. مرسی

با سلام

منظورتان از بهترین چیست ؟ از نظر متن یا صحت سند و....

قبلا گفتیم که نرم افزارهای متعددی وجود دارد که به نظر من مکتب شامله قدرت خوبی دارد ومیتوانید به آن کتاب اضافه (واستخراج) و استفاده کنید .

البته در سایتها ترجمه فارسی و شرح اصول کافی و بعضی کتب دیگر وجود دارد .

ضمنا من هنوز کتابی که شامل همه احادیث باشد ندیدم وباید کتب مختلف را بررسی کرد و عقاید و نظرات ضعیف و صحیح را هم دید.

سلام "نرم افزار جامع احادیث 3/5جدیدیدترین وکاملترین نرم افزارحدیثی است ازمرکزتحقیقات نور وهم چنین نرم افزارهای گنجینه روایات و نورالعتره و...

با او
سلام و ادب؛

دوست عزیز اوّلا باید به این نکته توجّه داشته باشید که فهم درست از حدیث معصوم، کار نسبتا مشکلی است که باید به موانع احتمالی و لوازم لازم دقّت داشت.

موانع موارد متعددی است از جمله؛

1-تغییر معانی واژگان از عصر معصوم و صدور روایت تا زمان ما،یا تعدد معانی یک واژه، لذا واژه شناسی معنایی و تاریخی لازمه
2-خاص یا عام بودن مخاطب روایت و کلام معصوم
3-مطلق یا مقیّد بودن محتوای کلام معصوم
4-قاعده یا استثناء بودن محتوای کلام معصوم
5-محکم یا متشابه بودن محتوای کلام معصوم
6-صحّت سند و سلسله ی ناقلان هم در اصل صدور روایت و هم در درست و کامل نقل شدنِ روایتِ صادره
7-احتمال بودنِ توریه، تقیّه و اموری از این دست در کلام معصوم به جهت اقتضائات زمانی و مکانی و سیاسی و....
8-توجّه به هم خوانی محتوای روایت با معارف قرآن کریم و اصول مسلّم عقلی
9-توجّه به پیچیدگی های زبانی اعمّ از نکات صرفی،نحوی، بلاغت و معانی الحروف و...

لذا باید سعی کرد تا حدّ امکان اگر تخصص های لازم را نداریم، به منابع دست اول و بررسی نشده ی روائی رجوع مستقیم نکنیم. بلکه از کانل گزینش و شرح متخصصین و علما به احادیث و روایات و معارف اهل بیت مرتبط شویم.مثل کتاب های اخلاقی یا اعتقادی یا شروح که علما نوشته اند.مانند آثار مختلفِ علامه طباطبایی و شهید مطهری و آیت الله جوادی آملی و...
گرچه این حساسیّت ها در روایات اعتقادی و فقهی معمولا بیشتر است، تا روایات اخلاقی، ولی چه بسا با یک تحلیل درست متوجه بشیم که حسّاسیّت روایات اخلاقی که عمده ی مسائل روزمره ی زندگی را شکل می ده، کم تر از روایات اعتقادی و فقهی نباشه.

امّا با این حال باز اگر تصمیم به داشتن کتاب روائی خاصی دارید، من دو کتاب رو توصیه می کنم که تا حدّ قابل توجّهی دقیق و با نکته سنجی و دقّت گزینش و بررسی شده؛

1-تُحَفُ العُقول(مسائل مختلف اخلاقی و اعتقادی به تفکیک معصومین)
2-نهج الفصاحه(احادیث اخلاقی پیامبر اکرم در شاخه ها و موضوعات مختلف.)

پیوسته متعادل و متعالی
یاحق

كتب اربعه» یا «اصول اربعه» عنوان چهار كتاب مهم حدیثى شیعه است. از این كتابها در اصطلاح عالمان متأخر با عنوان «جوامع حدیثى متقدم» یا «جوامع اولیه» نیز یاد شده است. این چهار كتاب عبارت‏اند از: 1. الكافى، تألیف محمد بن یعقوب كلینى (متوفاى 329ق)؛
2. من لا یحضره الفقیه، تألیف محمدبن على بن بابویه، معروف به شیخ صدوق (متوفاى 381ق)؛
3 و 4. تهذیب الاحكام و الاستبصار فیما اختلف من الاخبار، تألیف محمد بن حسن طوسى، معروف به شیخ الطائفه (متوفاى 460ق).
این كتابها شامل 46775 حدیث است كه كافى با 18543 حدیث، مفصل‏ترین، و استبصار با 6437 حدیث مختصرترین آنها است.
نزدیكى دوران مؤلفان این چهار كتاب به عصر ائمّه، شخصیت علمى و آگاهى گسترده آنان از احادیث، شیوه تبویب و جامعیت كتابهاى فراهم آمده، ارزش و اعتبارى ویژه، در مقایسه با سایر آثار روایى، به آنها بخشیده است، به گونه‏اى كه عالمان شیعه از آغاز تاكنون شروح بسیارى بر آنها نوشته‏اند.

خیر البریه;211848 نوشت:

با سلام

منظورتان از بهترین چیست ؟ از نظر متن یا صحت سند و....

قبلا گفتیم که نرم افزارهای متعددی وجود دارد که به نظر من مکتب شامله قدرت خوبی دارد ومیتوانید به آن کتاب اضافه (واستخراج) و استفاده کنید .

البته در سایتها ترجمه فارسی و شرح اصول کافی و بعضی کتب دیگر وجود دارد .

ضمنا من هنوز کتابی که شامل همه احادیث باشد ندیدم وباید کتب مختلف را بررسی کرد و عقاید و نظرات ضعیف و صحیح را هم دید.

متشکر---منظور این است اکثر احادثی که روایت می شود ار بحار النوار است مثل همچنین کتابی اما کاملا کمپکت وجم جور چون خود بحار 110 جلد است--

پیام;211995 نوشت:
سلام "نرم افزار جامع احادیث 3/5جدیدیدترین وکاملترین نرم افزارحدیثی است ازمرکزتحقیقات نور وهم چنین نرم افزارهای گنجینه روایات و نورالعتره و...

این نرم افزار از جدا گیر بیاورد ویا دانلود کنم---

پیام;212205 نوشت:
كتب اربعه» یا «اصول اربعه» عنوان چهار كتاب مهم حدیثى شیعه است. از این كتابها در اصطلاح عالمان متأخر با عنوان «جوامع حدیثى متقدم» یا «جوامع اولیه» نیز یاد شده است. این چهار كتاب عبارت‏اند از:1. الكافى، تألیف محمد بن یعقوب كلینى (متوفاى 329ق)؛
2. من لا یحضره الفقیه، تألیف محمدبن على بن بابویه، معروف به شیخ صدوق (متوفاى 381ق)؛
3 و 4. تهذیب الاحكام و الاستبصار فیما اختلف من الاخبار، تألیف محمد بن حسن طوسى، معروف به شیخ الطائفه (متوفاى 460ق).
این كتابها شامل 46775 حدیث است كه كافى با 18543 حدیث، مفصل‏ترین، و استبصار با 6437 حدیث مختصرترین آنها است.
نزدیكى دوران مؤلفان این چهار كتاب به عصر ائمّه، شخصیت علمى و آگاهى گسترده آنان از احادیث، شیوه تبویب و جامعیت كتابهاى فراهم آمده، ارزش و اعتبارى ویژه، در مقایسه با سایر آثار روایى، به آنها بخشیده است، به گونه‏اى كه عالمان شیعه از آغاز تاكنون شروح بسیارى بر آنها نوشته‏اند.

متشکر-- ایا این کتابها فارسی است یا نه؟؟؟

اگر همچین کتابی پیدا نمی شود ایا کتابی معتبری است که مثلا 1000 حدیث خوب وعالی با مزامین مختلف وجود داشته باشد-----متشکر

poloton7;212278 نوشت:
متشکر---منظور این است اکثر احادثی که روایت می شود ار بحار النوار است مثل همچنین کتابی اما کاملا کمپکت وجم جور چون خود بحار 110 جلد است--

با سلام

متوجه نشدم !

poloton7;212278 نوشت:
این نرم افزار از جدا گیر بیاورد ویا دانلود کنم---

قم مركز تحقيقات نور توليد كننده اين نرم افزارهست ازفروشگاه خودشون يادرهرشهري ارائه كننده نرم افزار هاي علوم اسلامي ميشه اونرا تهيه كرد.
كتابهي ذكر شده ترجمه فارسي هم داره.

شاید برای غرض شما منتخب میزان الحکمه مناسب تر باشد

احادیث در یک جلد در انواع موضوعات اخلاقی و ...

اصل میزان الحکمه 14 جلده ولی به اشکال مختلف یک جلدیش هم وجود داره

با سلام

از دید برخی از علما و محققین ، کتاب کافی کلینی معتبرترین کتاب حدیثی می باشد که مانندش نوشته نشده است.

شیخ مفید گوید : کافی در ردیف جلیل ترین کتب شیعه و سودمندترین آنهاست.

محمد بن مکی شهید اول در اجازه خود به ابن خازن گوید : کتاب کافی در علم حدیث است و امامیه مانندش را ننوشته اند.

محقق کرکی در اجازه خود بقاضی صفی الدین عیسی گوید : کتابی بزرگ در موضوع حدیث بنام کافی است که مانندش نوشته نشده.این کتاب از احادیث شرعی و اسرار دینی مقداری جمع آوری نموده که در کتاب دیگری یافت نمیشود.

فیض کاشانی گوید : کافی شریفترین و کاملترین و جامعترین کتب است زیرا که در میان آنها شامل اصول و خالی از عیب و فضول است.

شهید ثانی گوید : کتاب کافی آبشخور صافی است که به جان خودم هیچ نویسنده ئی مانندش را برشته تالیف در نیاورده است و قدر و منزلت کلینی و جلالت او از این کتاب هویدا گردد.

علامه مجلسی می فرماید: کتاب کافی با ضابطه ترین و کامل ترین کتاب روایی و بهترین و بزرگترین تألیف مذهب بر حق شیعه است.

مولی محمد امین استرآبادی : در کتاب (( فوائد المدینه )) گوید : ما از اساتید و علماء خود شنیده ایم که در اسلام کتابی تالیف نشده که برابر یا نزدیک به کتاب کافی باشد.

یکی از امتیازات کتاب کافی این است که مولفش در زمان سفراء امام زمان (عج) ( نوائب خاصه امام زمان عج) زنده بوده و بقول سیدبن طاوس این خود برای ما راهی باز میکند که نوشتجات کلینی را توام با حقیقت بدانیم.

سلام--
من در یک از سخنرانهای ایت الله مجتهدی تهرانی شنیدم می گفتند:یک نفر کتاب بحار النوار را به صورت خلاصه وموضوعی به 8 یا 10 جلد خلاصه کرده ولی من تا حالا جایی این کتاب راندیدم--ومتاسفانه این کتاب بحار هنوز عربی است وکسی تاحالا به فارسی ترجمه نکرده تا جایی من خبر دارم---
البته دوست خوبم رسا گفتند که کتاب اصول کافی خیلی معتبر وانسانهای بزرگی ان را تایید کردند------متشکر

تلخیص کتاب کافی به زبان فارسی نیز موجود است.از جمله :

"برگزیده کتاب شریف اصول کافی " که توسط ابوالقاسم کردستانی گردآوری شده است.در مجموعه حاضر گزیده‌ای از مطالب چهار جلد کتاب 'اصول کافی' نوشته 'شیخ کلینی' گردآوری شده است. این کتاب دربردارنده بحث‌های اعتقادی, اجتماعی و اخلاقی است که در هر موضوع احادیثی از ائمه نقل شده است.
http://vista.ir/?view=article&id=454250

با صلوات بر محمد وآل محمد
و با سلام بر شما پوینده راه ائمه اطهار
دو کتاب معرفی می کنم ان شا الله بتوانید از آ ن ها استفاده کنید.
1- میزان الحکمه که از آیةالله ری شهری می باشد و دارای ترجمه هم هست .( و یکی از دوستان هم اشاره کرده اند .)
2- کتاب الحیاةاز برادران حکیمی که هم دسته بند ی خوبی دار د و هم ترجمه شده است . وکتاب ارزنده ای است .
موفق باشید
التماس دعا :Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

با سلام .

دوستان میتونن برای داشتن 1 منبع حدیثی جامع و ترجمه فارسی نرم افزار جامع الاحادیث 3/5 رو خریداری کنن

http://www.noorshop.ir/product.php?id_product=144

قیمت از خود کتاب خیلی ارزانتر تموم میشه . فقط 10000تومان

البته نرم افزارترجمه دار" گنجیه روایات" هم هست.

موضوع قفل شده است