حکم غسل بعد از علم به وجود مانع در اعضای غسل

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم غسل بعد از علم به وجود مانع در اعضای غسل

[="Navy"]با عرض سلام و و قت بخیر خدمت کارشناس محترم

ببخشید اگر فردی یک روز بعد از انجام غسل متوجه وجود مانع در یکی از اعضای غسل شود چه حکمی دارد؟

یعنی آیا :

1- مجدد پس از رفع مانع غسل نماید ؟

و 2- حکم نمازهای خوانده شده با این غسل چیست ؟ ایا نیاز به اعاده دارد یا خیر؟

با تشکر
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

حوراء;384243 نوشت:
با عرض سلام و و قت بخیر خدمت کارشناس محترم

ببخشید اگر فردی یک روز بعد از انجام غسل متوجه وجود مانع در یکی از اعضای غسل شود چه حکمی دارد؟

یعنی آیا :

با تشکر

با سلام و عرض ادب

اگر یقین داشته باشد مانع از قبل از غسل بوده است و اوفراموش کرده یامتوجه مانع نشده است غسلش صحیح نبوده و باید مانع را برطرف کرده و غسل را تکرار نماید البته درصورتی که مانع در طرف چپ بدن بوده است لازم نیست دوباره سرو گردن را غسل دهد بلکه همان قسمت را بعد از رفع مانع به نیت غسل زیر شیر آب بشوید کافی است و همچنین اگر طرف راست بدن بوده است لازم نیست سرو گردن را دوباره غسل دهد بلکه همان قسمت و طرف چپ را به نیت غسل بشوید کافی است ولی اگر مانع در سرو گردن باشد باید دوباره کل غسل را تکرار کند و درهرصورت نمازهایی که با غسل باطل خوانده شده قضا نماید.

امام خمینی،توضیح المسائل،احکام غسل(مطابق با نظر مقام معظم رهبری)

البته فکر کنم با توجه به اینکه یکروز گذشته کل غسل رو باید از اول بجا بیارن چون حدثی سر زاده در طول یکروز درسته؟
اونی که شما گفتین برای وقتی هست که زمان زیادی نگذشته و حدثی رخ نداده درسته دیگه؟
با تشکر

MD66;390820 نوشت:
البته فکر کنم با توجه به اینکه یکروز گذشته کل غسل رو باید از اول بجا بیارن چون حدثی سر زاده در طول یکروز درسته؟
اونی که شما گفتین برای وقتی هست که زمان زیادی نگذشته و حدثی رخ نداده درسته دیگه؟
با تشکر

با سلام و عرض ادب

درجایی که بین غسل حدثی سربزند نظرمراجع دراینکه غسل را از سر بگیریم یا ادامه دهیم متفاوت است که برای اطلاع بیشتر به پست10تاپیک http://www.askdin.com/thread43.htmlمراجعه نمایید به نظر امام و مقام معظم رهبری بااتفاق حدث در بین غسل،غسل صحیح است و لازم نیست ازسربگیرد ولی اگر مثل غسل جنابت باشد باید برای نماز وضو بگیرد.

توضیح المسائل، امام خمینی،احکام غسل
اجوبه الاستفتائات،مقام معظم رهبری،احکام غسل

نور;391594 نوشت:
به نظر امام و مقام معظم رهبری بااتفاق حدث در بین غسل،غسل صحیح است و لازم نیست ازسربگیرد ولی اگر مثل غسل جنابت باشد باید برای نماز وضو بگیرد.

ممنون واسه توضیحتون
نمیدونستم اینو
میشه نظر آیت الله بهجت رو هم بگین + فتوا دادن یا خیر + آیت الله وحید.
مثلا در حال شستن سمت راست حدثی رخ بده باید سمت راست رو از اول شروع کرد یا نه کلا هیچ فرقی نداره و باید به شستن ادامه داد؟

MD66;392613 نوشت:
ممنون واسه توضیحتون
نمیدونستم اینو
میشه نظر آیت الله بهجت رو هم بگین + فتوا دادن یا خیر + آیت الله وحید.
مثلا در حال شستن سمت راست حدثی رخ بده باید سمت راست رو از اول شروع کرد یا نه کلا هیچ فرقی نداره و باید به شستن ادامه داد؟

با سلام و احترام

همانطور که بیان شد در این تاپیک نظر مراجع آمده است:

http://www.askdin.com/thread43.html#post2907
درمورد سوال،طبق نظر مراجعی که حدث در بین غسل،مبطل غسل نیست اگر در حال شستن سمت راست حدثی رخ دهد از همان قسمت را ادامه داده و لازم نیست سمت راست را از سر بگیرد.
به نظر آیه الله بهجت،بنابراحتياط واجب به قصد وظيفه واقعيّه (اعمّ از تمام يا اتمام) غسل را دوباره از سر شروع كند و بنابراحتیاط براي نماز و كاري كه وضو لازم دارد وضو بگيرد.

موفق و موید باشید.

ممنون ولی فکر کنم بعضی احکام مثل آیت الله مکارم بروز نیست یا اینایی که من دیدم بروز نیست یا تاپیکی که دادین لطفا بررسی کنین

نقل قول:

اگر در اثناي غسل جنابت، حدث اصغر (بول، باد معده و... ) خارج شود، آيا غسل صحيح است؟
آيات عظام امام، خامنه‏اى، صافى، فاضل و نورى: غسل باطل نمى‏شود ؛ و آن را تمام كند ؛ ولى بهتر (احتياط مستحب ) است آن را به قصد آنچه بر ذمه او است (از اتمام يا اعاده ) از سر گيرد. در هر صورت بايد براى نماز و هر كارى كه در آن طهارت لازم است، وضو نيز بگيرد. امام، تحرير الوسيلة، ج 1، واجبات الغسل، م 19 ؛ توضيح‏المسائل مراجع، م 386 ؛ خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، س 185 و نورى، توضيح المسائل، م 387 و تعليقات على العروة، فصل فى مستحبات الغسل، م 8.
آيةاللَّه بهجت: لازم نيست غسل را تمام كند و بنابر احتياط واجب بايد آن را به قصد آنچه بر ذمه او است (اتمام يا اعاده )، از سر گيرد و براى نماز و هر كارى كه در آن طهارت لازم است، وضو نيز بگيرد. بهجت، وسيلةالنجاة، ج 1، م 218.
آيةاللَّه تبريزى: بايد غسل را از سر گيرد و بنابر احتياط واجب، بايد براى نماز و هر كارى كه در آن طهارت لازم است، وضو نيز بگيرد. تبريزى، منهاج الصالحين، ج 1، م 204.
آيةاللَّه سيستانى: غسل باطل نمى‏شود ؛ ولى بنابر احتياط واجب، بايد براى نماز و هر كارى كه در آن طهارت لازم است، وضو بگيرد. توضيح‏المسائل مراجع، م 386.
آيةاللَّه مكارم: بنابر احتياط واجب، بايد غسل را از سر گيرد و براى نماز و هر كارى كه در آن طهارت لازم است، وضو نيز بگيرد. همان، م 386.
آيةاللَّه وحيد: بنابر احتياط واجب بايد غسل را تمام كند و دوباره از سر گيرد و براى نماز و هر كارى كه در آن طهارت لازم است، وضو نيز بگيرد. وحيد، توضيح‏المسائل، م 392.

نور;393161 نوشت:
با سلام و احترام

همانطور که بیان شد در این تاپیک نظر مراجع آمده است:

http://www.askdin.com/thread43.html#post2907
درمورد سوال،طبق نظر مراجعی که حدث در بین غسل،مبطل غسل نیست اگر در حال شستن سمت راست حدثی رخ دهد از همان قسمت را ادامه داده و لازم نیست سمت راست را از سر بگیرد.
به نظر آیه الله بهجت،بنابراحتياط واجب به قصد وظيفه واقعيّه (اعمّ از تمام يا اتمام) غسل را دوباره از سر شروع كند و بنابراحتیاط براي نماز و كاري كه وضو لازم دارد وضو بگيرد.

موفق و موید باشید.

MD66;397022 نوشت:
ممنون ولی فکر کنم بعضی احکام مثل آیت الله مکارم بروز نیست یا اینایی که من دیدم بروز نیست یا تاپیکی که دادین لطفا بررسی کنین

با سلام و عرض ادب و تشکر از توجه شما

آدرس تاپیک ارائه شده با نظر مراجع، تطبیق شده و صحیح است و بنابر نظر آیه الله مکارم هم همانطور که بیان شد:اگر در اثناء غسل، حَدَث اصغر از او سر زند (مثلاً بول كند) ضررى به غسل او نمى زند ولى براى نماز و مانند آن، بايد وضو بگيرد.

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م398

با عرض سلام و ادب چند سوال از محضرتان داشتم که دلم میخواهد مثل همیشه کامل و با سعه صدر همیشگیتان پاسخ بفرمایید.
1-میگویند اگر ناخن بلند باشد جرم زیر آن جزو ظاهر محسوب میشود و برای غسل و وضو بایست پاک شود.حال سوال من آیا فقط بایست تا آن قسمت که از سرانگشتان بالاتر رفته را جرم زدایی کنیم یا کاملا ؟
2-من بعد از حمام متوجه وجود جرم در نافم شدم.تا قبل از این اصلا به نافم برای غسل توجه نمیکردم.حج هم رفته ام.تکلیف اعمال و عباداتم چیست؟
3-ناخن پا اگر بلند باشد ولی انگشت شستمان را در سجده اگر کمی حایل بگذاریم(یعنی نه کاملا صاف و عمودی ) آیا مجاز است؟
4-گاهی در مناطق مرطوب با خارش بدن یا سرمان مقداری چربی سر و بدن زیر ناخنمان می ماند آیا این جرم است و مانع غسل و وضو؟
خیلی ممنون خواهم شد اگر جداگانه این سوالاتم را پاسخ بفرمایید و نظر مراجع بزرگوار را مرقوم فرمایید.روزتان خوش

ترنم بارانی;438889 نوشت:
1-میگویند اگر ناخن بلند باشد جرم زیر آن جزو ظاهر محسوب میشود و برای غسل و وضو بایست پاک شود.حال سوال من آیا فقط بایست تا آن قسمت که از سرانگشتان بالاتر رفته را جرم زدایی کنیم یا کاملا ؟

با سلام و عرض ادب

بله برطرف کردن جرم همان قسمت که از ظاهر محسوب می شود کافی است.

ترنم بارانی;438889 نوشت:
2-من بعد از حمام متوجه وجود جرم در نافم شدم.تا قبل از این اصلا به نافم برای غسل توجه نمیکردم.حج هم رفته ام.تکلیف اعمال و عباداتم چیست؟

شستن ظاهر ناف کافی است و نسبت به گذشته که یقین به وجود جرم یا عدم آن در ظاهر ناف ندارید شک نکنید و حجتان صحیح است.

ترنم بارانی;438889 نوشت:
3-ناخن پا اگر بلند باشد ولی انگشت شستمان را در سجده اگر کمی حایل بگذاریم(یعنی نه کاملا صاف و عمودی ) آیا مجاز است؟

اگر سر انگشت شست روی زمین باشد نماز صحیح است.

ترنم بارانی;438889 نوشت:
4-گاهی در مناطق مرطوب با خارش بدن یا سرمان مقداری چربی سر و بدن زیر ناخنمان می ماند آیا این جرم است و مانع غسل و وضو؟

اگر یقین کنید که چربی به حدی است که مانع محسوب می شود و ناخن هم بلند باشد به آن مقدار که از ظاهر است باید مانع را برطرف نمایید.

موفق و موید باشید

با سلام مجدد.
در مورد گزینه 3-منظورم از چگونگی گذاشتن شست پا آیا بواسطه ی سجده، اگر شست پا کمی تا شود اشکال داره؟یعنی چون ناخنش قدری بلند است شست کمی تا میشود .یا بایست کاملا صاف و قسمت ناخندارش به زمین مماس باشد؟
-درمورد گزینه 4-من اکنون به این فراستها افتادم و توجه میکنم .یعنی نمی دانم قبلا جرمی زیر ناخنم بوده و آیا مانع بوده یا خیر.معمولا هم ناخنم بلند است.با این حساب تکلیف اعمالم (حج . نمازها...) چیست؟
و در آخر یادم رفت بپرسم این مواردی که قبلا فرمودید و اکنون خواهید فرمود مطابق با نظر همه مراجع است؟ اختلافی نیست؟
خیلی مزاحم وقت شریفتان شدم.ممنون و متشکر

ترنم بارانی;439325 نوشت:
با سلام مجدد.
در مورد گزینه 3-منظورم از چگونگی گذاشتن شست پا آیا بواسطه ی سجده، اگر شست پا کمی تا شود اشکال داره؟یعنی چون ناخنش قدری بلند است شست کمی تا میشود .یا بایست کاملا صاف و قسمت ناخندارش به زمین مماس باشد؟
-درمورد گزینه 4-من اکنون به این فراستها افتادم و توجه میکنم .یعنی نمی دانم قبلا جرمی زیر ناخنم بوده و آیا مانع بوده یا خیر.معمولا هم ناخنم بلند است.با این حساب تکلیف اعمالم (حج . نمازها...) چیست؟
و در آخر یادم رفت بپرسم این مواردی که قبلا فرمودید و اکنون خواهید فرمود مطابق با نظر همه مراجع است؟ اختلافی نیست؟
خیلی مزاحم وقت شریفتان شدم.ممنون و متشکر

با سلام و عرض ادب

1.اشکالی ندارد.
2.نسبت به قبل تکلیفی ندارید و اعمالتان صحیح است.
3.اختلافی در نظر مراجع،یافت نشد.

موفق و موید باشید

با عرض سلام و و قت بخیر خدمت کارشناس محترم

یعنی آیا :

[/HR]با سلام

اگر یقین دارید که مانع قبل از غسل بوده باید دوباره غسل و نماز های خوانده شده قضا شودولی اگر مانع بعد از غسل دیده شود غسل صحیح است ونیازی به قضای نماز ندارد.

(استفتائات رهبری)

موضوع قفل شده است