جمع بندی آیا این فساد، ظلم، اختلاس و فقر و ... به نظام ارتباطی ندارد؟

تب‌های اولیه

130 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این فساد، ظلم، اختلاس و فقر و ... به نظام ارتباطی ندارد؟

سلام

حرفهامان طلاست، چِل سال است
قــصــد احــداث زرگـــــری داریــم!

در اینکه انقلاب ما و هدفش درست بود شکی ندارم و به هدف امام خمینی(ره) اعتقاد دارم و پیرو ایشان هستم
اما این 22 بهمن‌های ما شده مانند اینکه یک نفر یک روز نماز بخواند، بعد تا آخر عمر دیگر نماز نخواند و بجایش هر روز برای همان نمازی که خوانده جشن بگیرد!
امام علی(ع) می‌فرمایند: "هر روزی که در آن خدا را نافرمانی نکنی، همان روز عید است"
اما در کشور ما خدا هر روز دارد نافرمانی می‌شود! آن هم نه توسط مردم عامی، که توسط آنهایی که قرار است گره از کار ما بگشایند!
هر چه بگندد نمکش می‌زنند، وای به روزی که بگندد نمک!

بنده زمانی در جشن 22 بهمن شرکت می‌کنم که بدانم کسی دلش برای این انقلاب و برای این سرزمین و مردمش می‌سوزد
و قدمی درست و حسابی برای پیشرفت برداشته شده است

یک روز گفتیم برخی مدیران رده پایین مشکل دارند، پاسخ شنیدیم به اصل نظام ربطی ندارد!
یک روز گفتیم مدیران رده بالا مشکل پیدا کرده‌اند، پاسخ شنیدیم به اصل نظام ربطی ندارد!
بعدش گفتیم برخی نماینده‌های مجلس مشکل دار شده اند، دوباره پاسخ شنیدیم به اصل نظام ربطی ندارد!
روز دیگری گفتیم وزرای کابینه ها هم مشکل پیدا کرده‌اند، مجدداً پاسخ شنیدیم به اصل نظام ربطی ندارد!
کار به خراب‌کاری‌های رئسای جمهور و مدیران بانک و انواع اختلاس و بخور بخور مسئولین و پایمال کردن حق مردم رسیده، همچنان به اصل نظام ربطی ندارد!
من واقعاً نمی‌فهمم یعنی کل نظام جمهوری اسلامی ما یک نفر است و آن هم رهبر است؟!

رشوه‌ای شدن اکثر ارگان‌های دولتی از شهرداری بگیرید تا اماکن تا راهنمایی و رانندگی تا نیروی انتظامی و حتی دادگاه
شکاف طبقاتی که کم‌کم باید با سال نوزی محاسبه شود! برداشت مالیات کارمندان قبل از پرداخت حقوق، و خواهش و تمنا از فراریان مالیاتی!
پرداخت حقوق بخور و نمیر به قشر متوسط و پایین جامعه، تا جایی که تامین ابتدایی‌ترین نیازها برایشان آرزو باشد
انحصار برخی صنایع در دست بعضی افراد و عدم وجد بازار رقابتی که نتیجه فاجعه بارش را در مخابرات و تولید اتوموبیل شاهد هستیم
انواع مدل‌های اختلاس، مدل بانکی، مدل بیمه‌ای، مدل شرکتی، مدل پول‌شویی، مدل فَشِن، مدل ایکس لارژ، مدل بیتِلی و انواع مدل‌های دیگر
هیچکدام هم به اصل نظام ربطی ندارد!!!

خواهشاً یک نفر به من بگوید دقیقاً چه چیزی به اصل نظام و حکومت ربط دارد؟!

با سلام
جناب رضا, راستش از شما انتظار نداشتم که چنین پستی بزنید, نه اینکه اعتراضی نداشته باشید, اینکه به نظرم کمی سطحی در برخی موضوعات نگاه کرده اید.

Reza-D;966425 نوشت:
در اینکه انقلاب ما و هدفش درست بود شکی ندارم و به هدف امام خمینی(ره) اعتقاد دارم و پیرو ایشان هستم
اما این 22 بهمن‌های ما شده مانند اینکه یک نفر یک روز نماز بخواند، بعد تا آخر عمر دیگر نماز نخواند و بجایش هر روز برای همان نمازی که خوانده جشن بگیرد!
امام علی(ع) می‌فرمایند: "هر روزی که در آن خدا را نافرمانی نکنی، همان روز عید است"
اما در کشور ما خدا هر روز دارد نافرمانی می‌شود! آن هم توسط مردم عامی، که توسط آنهایی که قرار است گره از کار ما بگشایند!

این موضوع درست و بنده هم واقعا گله دارم. ولی خب چکار کنیم؟ غیر از این است که باید هر کسی خودش را اصلاح کند تا جامعه اصلاح بشود. آیا راهکار اعتراض به این وضعیت, شرکت نکردن است؟ اگر بخواهیم پاسخ این موضوع را با شرکت نکردن بدهیم, باور کنید ضرری که می کنیم (در صورت تحقق این موضوع در سطح گسترده مردمی) چندین برابر این است که مثلا با شرکت نکردن می خواستیم اعتراضی داشته باشیم.

Reza-D;966425 نوشت:
بنده زمانی در جشن 22 بهمن شرکت می‌کنم که بدانم کسی دلش برای این انقلاب و برای این سرزمین و مردمش می‌سوزد

واقعا کسی دلش نمی سوزد؟ و قدم درست و حسابی بر نداشته است؟ (ببینید نمی خواهم کسی فکر کند دارم سطحی و ساده انگارانه به موضوع نگاه می کنم, بنده هم تا حدودی از کم کاری برخی ها و برخی سازمان ها و نهادها اطلاع دارم و...)

شما همین دوره مدیریت آقای قالیباف در شهرداری را ببینید, واقعا آیا با بقیه دوره های کل شهرداری ها در پس از انقلاب قابل مقایسه است؟ آمار دقیقی ندارم ولی شاید این 12 سال دوره شهرداری, از کل مدیریت های کل شهرداری های پس از انقلاب در تهران برتر باشد! خب این ماحصل و انتخاب چیست؟ آیا غیر از این است که انتخاب شورای شهر بوده و شورای شهر هم انتخاب خود مردم بوده است. خب حالا شما به این دوره جدید شهرداری در همین چند ماهه نگاه بیندازید! و یا می خواهید بگذارید پس از 4 سال ببینید چه دستاوردی خواهد داشت هر چند شاید به 4 سال نرسد! حالا بگذارید دیگر به نحوه انتخاب مردم برای شورای شهر اشاره ای نکنم که بر چه اساسی انتخاب کرده اند. خب اینجا تقصیر کیست, آیا واقعا تقصیر حکومت است.

در رابطه با دولت و کابینه جدید هم بنده تا حدودی از وزارت ارتباطات و آقای آذری جهرمی اطلاع دارم که انصافا ایشان دارند کار می کنند و طرح جدید اینترنت هم در این چند ماهی که هستند, اجرایی کرده اند. حالا بهتر است درباره برخی از وزارت ها مثل نفت و بهداشت و راه و شهرسازی صحبتی نکنم!

و ... حالا در برخی از دستگاه ها و مدیران بالایی و پایینی, در بین برخی از افراد خورده شیشه هایی وجود دارد ولی انصافا تعداد مدیرانی که درستکار هستند بیشتر از این افراد است و ممکن است یک عده هم به نظام زیاد اعتقاد نداشته باشند ولی باز کشور خودشون رو که دوست دارند و اگر برای کشور خودشون هم کار کنند, باز هم مشکل خاصی از این نظر نیست.

Reza-D;966425 نوشت:
رشوه‌ای شدن اکثر ارگان‌های دولتی از شهرداری بگیرید تا اماکن تا راهنمایی و رانندگی تا نیروی انتظامی و حتی دادگاه
شکاف طبقاتی که کم‌کم باید با سال نوزی محاسبه شود! برداشت مالیات کارمندان قبل از پرداخت حقوق، و خواهش و تمنا از فراریان مالیاتی!
پرداخت حقوق بخور و نمیر به قشر متوسط و پایین جامعه، تا جایی که تامین ابتدایی‌ترین نیازها برایشان آرزو باشد
انحصار برخی صنایع در دست بعضی افراد و عدم وجد بازار رقابتی که نتیجه فاجعه بارش را در مخابرات و تولید اتوموبیل شاهد هستیم
انواع مدل‌های اختلاس، مدل بانکی، مدل بیمه‌ای، مدل شرکتی، مدل پول‌شویی، مدل فَشِن، مدل ایکس لارژ، مدل بیتِلی و انواع مدل‌های دیگر

Reza-D;966425 نوشت:
یک روز گفتیم برخی مدیران رده پایین مشکل دارند، پاسخ شنیدیم به اصل نظام ربطی ندارد!
یک روز گفتیم مدیران رده بالا مشکل پیدا کرده‌اند، پاسخ شنیدیم به اصل نظام ربطی ندارد!
بعدش گفتیم برخی نماینده‌های مجلس مشکل دار شده اند، دوباره پاسخ شنیدیم به اصل نظام ربطی ندارد!
روز دیگری گفتیم وزرای کابینه ها هم مشکل پیدا کرده‌اند، مجدداً پاسخ شنیدیم به اصل نظام ربطی ندارد!
کار به خراب‌کاری‌های رئسای جمهور و مدیران بانک و انواع اختلاس و بخور بخور مسئولین و پایمال کردن حق مردم رسیده، همچنان به اصل نظام ربطی ندارد!

خب واقعا اینها به نظام ربطی دارد؟!
مدیران رده پایینی را چه کسانی انتخاب می کنند؟ مدیران رده بالایی
مدیران رده بالایی را چه کسانی انتخاب می کنند؟ مدیران اصلی هر سیستم
مدیران اصلی را چه کسانی انتخاب می کنند؟ برای هر وزارت و نهاد, وزیر مربوط به خودش
وزرا را چه کسی انتخاب می کند؟ شخص رئیس جمهور با رای اعتماد نمایندگان مجلس
نمایندگان مجلس را چه کسی انتخاب می کند؟ مردم!
رئیس جمهور را چه کسی انتخاب می کند؟ مردم!!

خودتان قضاوت کنید, در اشتباهاتی که بین این افراد رخ می دهد و با علم به اینکه ممکن است یک عده ای هم سابقه خوبی نداشته باشند, در اصل چه کسی مقصر است؟

کل نظام ما فقط رهبر نیست, رهبر هم انتخاب مجلس خبرگان و مجلس خبرگان هم باز انتخاب مردم است. در واقع تعداد زیادی از افراد که در زیر شاخه نظام فعالیت می کنند, در آخر به انتخاب خود مردم بر می گردد.

Reza-D;966425 نوشت:

می توانید همه این موارد را در یک تاپیک جداگانه مطرح کنید تا کارشناس شما را راهنمایی و پاسخ های شما را بدهند, شاید پاسخ های بنده هم اشتباه باشد.

ولی این را بدانید که چاره مشکلات در این نیست که کسی شرکت نکند چون همانطور که گفتن چندین برابر ضرر می کنیم و دشمن حریص هم بیکار ننشسته است, چاره مشکلات در جاهای دیگر است که از حوصله تاپیک خارج است.

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور

Reza-D;966425 نوشت:
سلام

اما در کشور ما خدا هر روز دارد نافرمانی می‌شود! آن هم توسط مردم عامی، که توسط آنهایی که قرار است گره از کار ما بگشایند!

سلام رضای عزیز@};-

چون در آستانه یوم الله 22 بهمن هستیم فرصت چندانی نیست که بخواهم تفصیلاً با هم گفتگو کنیم. اجمالاً عرض کنم با مطالبی که دوست عزیزمان کاربر محترم "طاها" اشاره فرمودند موافقم مضافاً اینکه لازم بذکر است: نظام اسلامی چنانکه مستحضر هستید دارای دو بُعد رویکردی و عملکردی است و چنانکه خود حضرتعالی هم اشاره کردید با آرمانها انقلاب، امام و شهدا که مأخوذ از آرمانهای اسلام عزیز است مشکلی ندارید بلکه اتفاقاً فرموده اید:

Reza-D;966425 نوشت:
انقلاب ما و هدفش درست بود شکی ندارم و به هدف امام خمینی(ره) اعتقاد دارم و پیرو ایشان هستم

مشکلاتی که بصورت مصداقی مطرح فرمودید چه در سطح مدیران پایین، میانی و ارشد نظام:

اولاً اینها به بُعد عملکردی افراد و اشخاص و برخی جریانات سیاسی بر می گردد و البته آنطور هم که توسط دستگاه های تبلیغاتی دشمن و رسانه های مخالف و معاند سیاه نمایی شده و در افواه الرجال دهان به دهان می گردد هم نیست.

ثانیاً از جهت دیگری به سیستم نظارتی و قضائی بیمارگونه کشور ما باز می گردد که باید آسیب شناسی شود که چرا سیستم نظارتی و قضایی کشور ما آنطور که باید و شاید عملکرد روشن و مورد قبولی در برخورد با جریانات و افراد مفسد و سوء استفاده گر ندارد؟! (این خودش می تواند موضوع یک تایپیک مستقل باشد).

ثالثاً نباید سهم مردم در مسائل و مشکلاتی که در کشور ما رخداد کرده را نادیده گرفت، ار طرفی مردم انگونه که همیشه در طول تاریخ انقلاب، مورد تأکید رهبران انقلاب (امام خمینی و امام خامنه ای) و دیگر دلسوزان انقلاب بوده، در انتخاب نمایندگان و مسئولان دقت و بصیرت لازم را بخرج نداده و معمولاً تابع احساسات شان بوده اند. و از طرف دیگر حضور و مشارکت مردم در تعیین مدیران و نمایندگان کشور و نقش آفرینی در سرنوشت کشورشان، تنها تا پای صندوق های رأی بوده و پس از انتخابات (که معمولاً تابع احساس و متأثر از تبلیغات ناسالم است) هر کسی به سراغ کار و زندگی خودش میرود و دیگر فراموش می کنند که باید بر عملکرد نمایندگان و مسئولانشان نظارت کنند. بعبارتی کشور از سازوکاری بنام نظارت عمومی خالی است و این فضای خالی را سوء استفاده گردان و بادمجان دور قابچین ها پر می کنند و اوضاع را بنفع خود و اطرافیان و جریان خاصی می چرخانند و این یعنی سوء استفاده از موقعیت های عمومی، یعنی آغاز فساد و بهره برداری شخصی و جریانی و ...!!!

رابعاً در کشور ما چیزی بنام پرسشگری و مطالبه گری معنا ندارد و مردم اصلاً این برنامه ها میانه ای ندارند، نه عوام و نه خواص، هیچ انگیزه ای برای این مهم ندارند، تا جاییکه رهبر معظم انقلاب سال کذشته در جمع دانشجویان به این مطلب، یعنی پرسشگری و مطالبه گری و نظارت عمومی مردم از یکسو و پیگیری برای پاسخگویی مسئولین از سوی دیگر تأکید کردند. مادامیکه مردم و نهادهای مردمی، خواص و فرهیختگان و دلسوزان انقلاب، هیچ عزمی برای این مهم نداشته باشند، انتظار اصلاح و رفع فساد و سوء استفاده، انتظاری غیر عملی و نابجاست.

با این بیان، نمی توان فسادها و سوء استفاده گری، اختلاسها و ... را به پای نظام بویژه از بُعد رویکردی و اهداف و آرمانهای نظام انداخت، و البته همه مشکلاتی که در بُعد عملکردی در جامعه ما وجود دارد را نیز نمی توان به نظام نسبت داد فقط آنچه که در بخش دوم و چهارم گفتیم (ثانیاً و رابعاً) این دو بخش کوتاهی و قصور دولتمردان و ارکان نظام محسوس است. زیرا از یکسو باید حکومت روی سیستم نظارتی و قضایی کشور بسیار حساس و پیگیر باشد و از سوی دیگر باید تلاش کند تا فرهنگ و ساز و کار و راهکارهای علمی و عملی فرصت و فضای پرسشگری، مطالبه گری و نظارت عمومی مردم و بستر پاسخگویی مدام و همیشگی مسئولان به مردم را تدارک ببیند.

بنابراین می توان گفت حکومت و نظام اسلامی از بُعد رویکردی مبرا از این اتهامات است و اما از بُعد عملکرید در بعضی موارد و مصادیق باید اصلاحات و تغییرات و تحولاتی را پذیرا باشد.

تذکر:

[=book antiqua]* لطفاً دوستانی که در بحث مشارکت می کنند تلاش کنند بحث را بنحو منطقی و منصفانه پیش برده نظراتشان را مطرح کنند! و از توهین به افراد و جریانات سیاسی و ارکان نظام بپرهیزند(در صورت مشاهده پست ایشان حذف و اعلام گزارش خواهد شد)

[=book antiqua]* همکاران اجرایی و نظارتی سایت، لطفاً در صورت مشاهده تخلف، برخورد کنند. با تشکر و سپاس@};-

موفق باشید ...@};-

*taha*;966463 نوشت:
خب واقعا اینها به نظام ربطی دارد؟!
مدیران رده پایینی را چه کسانی انتخاب می کنند؟ مدیران رده بالایی
مدیران رده بالایی را چه کسانی انتخاب می کنند؟ مدیران اصلی هر سیستم
مدیران اصلی را چه کسانی انتخاب می کنند؟ برای هر وزارت و نهاد, وزیر مربوط به خودش
وزرا را چه کسی انتخاب می کند؟ شخص رئیس جمهور با رای اعتماد نمایندگان مجلس
نمایندگان مجلس را چه کسی انتخاب می کند؟ مردم!
رئیس جمهور را چه کسی انتخاب می کند؟ مردم!!

خودتان قضاوت کنید, در اشتباهاتی که بین این افراد رخ می دهد و با علم به اینکه ممکن است یک عده ای هم سابقه خوبی نداشته باشند, در اصل چه کسی مقصر است؟

کل نظام ما فقط رهبر نیست, رهبر هم انتخاب مجلس خبرگان و مجلس خبرگان هم باز انتخاب مردم است. در واقع تعداد زیادی از افراد که در زیر شاخه نظام فعالیت می کنند, در آخر به انتخاب خود مردم بر می گردد.

می توانید همه این موارد را در یک تاپیک جداگانه مطرح کنید تا کارشناس شما را راهنمایی و پاسخ های شما را بدهند, شاید پاسخ های بنده هم اشتباه باشد.

ولی این را بدانید که چاره مشکلات در این نیست که کسی شرکت نکند چون همانطور که گفتن چندین برابر ضرر می کنیم و دشمن حریص هم بیکار ننشسته است, چاره مشکلات در جاهای دیگر است که از حوصله تاپیک خارج است.

با تشکر

سلام .
من با صحبتهاتون مخالف هستم .

روش و اصول و ریل گذاری ها باید ببینیم که چجوری هست ؛
کسی که ریل گذاری میکنه در حقیقت داره خط مشی رو تعیین میکنه ؛ تعیین میکنه که یک کشور به کدوم سمت حرکت کنه .

یک جامعه اسلامی میتونه خودش رو درگیر این بکنه که جوانهاش زودتر سر و سامان بگیرن ؛ فساد و فحشا کم بشه ؛ دزدی و اختلاص کمتر بشه .
یک جامعه اسلامی دیگر هم میتونه جهت گیریش به سمته این باشه که بریم و قبل از روز قدس دو تا نارنجک بندازیم تو اسرائیل و روز قدس رو گرم کنیم . بعدش هم بابتش ... یا بکشیم و یا کشته شویم .

یک جامعه اسلامی اینجوری فکر میکنه که اون زمینها دیگه از بین رفتند ؛ اون چیزی که باقی میونده رو بچسبندن و سعی کنند که افراد باقیمانده رو سر و سامان بدند ؛ فرهنگشون رو بالا ببرند ؛ علم و سواد و دانش رو بینشون گسترش بدن .
و یک جامعه اسلامی دیگر هم به این فکر میکنند که ...

الان کشور ما افتاده تویه دور اختلاص کردن و دزدی کردن و مال مردم خوری کردن . اینها ارزش شدن ...
و کسایی که ریل گذاری میکنند نباید میزاشتند چنین اتفاقهایی بیوفته ...

من هنوزه که هنوزه نفهمیدم ... چرا باید مساله جنگ با اسرائیل و آمریکا مساله درجه 1 ما باشه ... یعنی تمام ثروت جامعه رو بدیم که با اسراییل و آمریکا درگیر بشیم ...

میتونستیم جهت خرج شدن ثروت رو حهتی دیگر بهش بدیم ...
اگر مردم رفاه داشتند ... این همه فسادها ( از هر نوعش ) بوجود نمیومد ...

حالا این همه رفتیم و هزینه کردیم ...
چی شد ...

فلسطینی ها مسلمون تر شدند ... کافر تر شدند ؟؟؟
سوریه ای ها مسلمون تر شدند ... کافر تر شدند ؟؟؟

اسرائیل و آمریکا کارهایی رو که میخواستند کردند ؟؟؟ نکردند ؟؟؟

وقتی جهت گیری ها و ریل گذاری ها اشتباه باشه ... همین میشه ...

من هیچ مشگلی با شعار مرک بر اسرائیل و آمریکا ندارم ... ولی شرط دارم براش ... شرطم این هستش که بابتش کل زندگیم رو از دست ندم ... اطرافیانم افسردگی نگیرن ... بتونم زندگیم رو کنترل کنم و ... و با یک سری دزد و قاتل و مال مردم خور سر و کله نزنم .

مشکور;966687 نوشت:
با مطالبی که دوست عزیزمان کاربر محترم "طاها" اشاره فرمودند موافقم

به عبارتی نظرتان به نظر ایشان نزدیکتر است happy

مشکور;966687 نوشت:
آنطور هم که توسط دستگاه های تبلیغاتی دشمن و رسانه های مخالف و معاند سیاه نمایی شده و در افواه الرجال دهان به دهان می گردد هم نیست
برادر من اصلاً رسانه‌های بیگانه را به رسمیت نمی‌شناسم!
آنچه عرض کردم مشاهدات خودم است

مشکور;966687 نوشت:
ثانیاً از جهت دیگری به سیستم نظارتی و قضائی بیمارگونه کشور ما باز می گردد که باید آسیب شناسی شود که چرا سیستم نظارتی و قضایی کشور ما آنطور که باید و شاید عملکرد روشن و مورد قبولی در برخورد با جریانات و افراد مفسد و سوء استفاده گر ندارد؟! (این خودش می تواند موضوع یک تایپیک مستقل باشد)
آن قسمت بولد شده را می‌توان به دو صورت خواند
1 - چرا سیستم نظارتی و قضایی ما عملکرد قابل قبولی در برخورد با مفاسد ندارد؟
2 - چرا سیستم نظارتی و قضایی ما نمی‌خواهد عملکرد قابل قبولی در برخورد با مفاسد داشته باشد؟

برادر عزیز، این ایرادات چیزی نیست که به عقل منِ عامی رسیده باشد اما از چشم مدیران دور مانده باشد
موضوع این است که این آب باید گل آلود باقی بماند تا بشود از آن ماهی گرفت

مشکور;966687 نوشت:
ثالثاً نباید سهم مردم در مسائل و مشکلاتی که در کشور ما رخداد کرده را نادیده گرفت، ار طرفی مردم انگونه که همیشه در طول تاریخ انقلاب، مورد تأکید رهبران انقلاب (امام خمینی و امام خامنه ای) و دیگر دلسوزان انقلاب بوده، در انتخاب نمایندگان و مسئولان دقت و بصیرت لازم را بخرج نداده و معمولاً تابع احساسات شان بوده اند
عجب! پس بهتر است ما هم از این به بعد دست از سر دونالد ترامپ برداریم و یقه مردم آمریکا را بگیریم که او را انتخاب کردند!

مرد ثروتمندی یک اسب اصیل و زیبا داشت که خیلی آن را دوست داشت
یک شب دید در باغ سر و صدا بلند شده. بیرون آمد و پرسید چه خبر است؟ گفتند اسبتان را دزدیده‌‌اند
نگهبان گفت تقصیر من نیست قربان، مقصر این باغبان است که چراغ‌ها را خاموش کرد و من دزد را ندیدم
باغبان گفت گناه من چیست؟! تقصیر مسئول طویله است که در را نبست و دزد راحت وارد شد
مسئول طویله گفت به من چه ربطی دارد؟ گرفتن دزد مسئولیت نگهبان است، نه من!

در این لحظه مرد ثروتمند زد زیر خنده! کارکنانش با تعجب پرسیدند قربان چرا می‌خندید؟
مرد پاسخ داد: "
آخر اینطور که شما میگوئید، بی‌گناه‌ترین آدم خودِ دزد است!!"

مشکور;966687 نوشت:
از طرف دیگر حضور و مشارکت مردم در تعیین مدیران و نمایندگان کشور و نقش آفرینی در سرنوشت کشورشان، تنها تا پای صندوق های رأی بوده و پس از انتخابات (که معمولاً تابع احساس و متأثر از تبلیغات ناسالم است) هر کسی به سراغ کار و زندگی خودش میرود و دیگر فراموش می کنند که باید بر عملکرد نمایندگان و مسئولانشان نظارت کنند
استاد عزیز من 38 سال سن دارم و هنوز اوایل انقلاب را به خاطر دارم
در آن زمان حتی بردن نام مسئولین مساوی با شرک به خدا حساب می‌شد!
پسر و دختر را در خیابان به جرم بدحجابی و لباس جلف سوار ماشین می‌کردند و بازداشت می‌کردند
با تمام انتقادات شدیدی که به امثال آقای خاتمی دارم، ولی همین مقدار آزادی بیان که داریم
(و خیلی کم است) را نیز مدیون او هستیم
می‌خواهم بگویم مردم ما با سکوت کردن و ترس از حرف زدن بزرگ شده اند، آن وقت شما حرف از مطالبه از مسئولین می‌زنید؟

مشکور;966687 نوشت:
رابعاً در کشور ما چیزی بنام پرسشگری و مطالبه گری معنا ندارد و مردم اصلاً این برنامه ها میانه ای ندارند، نه عوام و نه خواص، هیچ انگیزه ای برای این مهم ندارند
استاد ما دقیقاً با چه عنوانی انقلاب کردیم؟ جمهوری؟ یا جمهوری اسلامی؟
ما دم از حکومت علوی زدیم و مدعی رساندن پرچم به دست امام زمان(عج) شدیم
اگر الگوی ما علی(ع) است، بفرمائید امام علی(ع) به مردم نامه نوشت که ای مردم از مالک مطالبه‌گری کنید؟
یا به مالک نامه نوشت و از او خواست به مردم پاسخگو باشد؟

برادر عزیز، مطالبه‌گری مردم زمانی موضوعیت پیدا می‌کند که دیگر امیدی به شفاف‌سازی مسئولین آن کشور نباشد
حرف من هم همین است که ما از این نظر در انتهای جدول جهانی هستیم! سخنرانی
"شفافیت مسئولین" استاد رائفی‌پور را ببینید
کاری ندارم که ایشان مورد قبول هستند یا خیر، حرفهای ایشان کاملاً مستند هستند

اصلاً بفرمائید چرا مردم سایر کشورها از مسئولین خود مطالبه‌گری می‌کنند ولی مردم ایران نه؟
یک پاسخ این است که بگوئیم مردم ما از مطالبه‌گری ترس دارند. که این یعنی دیکاتور بودن نظام ما و مسئولین ما
یک پاسخ هم این است که بگوئیم مردم ما برای این موضوع تربیت نشده اند. که این هم یعنی ناکارآمدی نظام ما در تربیت مردم!
بنده پاسخ دیگری به ذهنم نمی‌رسد. شما اگر می‌دانید، می‌شنوم

چقدر جالب من هم امروز داشتم به همین مساله فکر میکردم که این اختلاس ها این دزدی ها و این تبعیض ها بالاخره داره توی همین نظام اتفاق میفته و دقیقا امروز این تاپیک رو توی سایت دیدم !
آخه تا کی دلمون رو خوش کنیم؟ من وقتی توی یه جشن شرکت میکنم که توی اون احساس خوشحالی کنم چرا خودم رو گول بزنم من ۲۲ بهمن خوشحال نیستم!
شما استاد گرامی فرمودید مردم مطالبه گر نیستند بله درست میفرمایید اما خودتان میدانید که در جامعه بسته ما اگر کسی دم از حق بزند هستی اش بر فناست.

[="Times New Roman"][="Black"]به نظر من ایراد از علما و بزرگان دین هست..

ایراد از همه ی مردم انقلابی هست.

این عزیزان فکر میکنن با گوشه نشینی و رها کردن مقام های دنیوی خیلی کارشون درسته.

نخیر کارشون غطه.

چند ماه پیش می خواستم یه تاپیک بزنم درباره اینکه

چرا افراد با ایمان و درست کار مثل کارشناسان سایت که به پاک بودن و شجاع بودنشون ایمان دارم برنامه بلند مدت نمی ریزن برای ورود به مجلس.

یعنی در هر شهر یه آدم مومن و با ایمان که همه شرایط لازم رو داشته باشه نداریم که روش سرمایه گذاری کنیم وارد مجلسش کنیم.

همش مسئول تبلیغات و کار فرهنگی و امام جماعت و نماز خونه و کتاب خونه و غرفه باید باشن ؟

خب صد تا از اینا جمع کنیم برنامه بلند مدت بریزیم واسشون رای جمع کنیم وارد مجلس بشن مردم رو نجات بدن دیگه.

تا کی می خوایم با حرف درمانی مردم رو با ایمان کنیم.

آقای مکارم صد تا کتاب هم بنویسه درباره ایمان تقوا عمل صالح معاد نبوت و ... تا وقتی که مردم چیزی نبینن فایده ای نداره.

در مورد راهپیمایی، در هر شرایطی وظیفه همه ی ما هست که شرکت کنیم.

گاهی باید اینطوری نگاه کنیم که با این میزان فساد و مشکلات و فشاری که روی مردم وجود داره آیا پا برجا موندن نظام عجیب نیست ؟

ما آنچه داریم رو احساس نمی کنیم. آنچه نداریم رو احساس میکنیم.

مثلا امنیت رو احساس نمی کنیم. چون همیشه داریمش. چپ و راست بمب زیر پامون منفجر نمیشه. پس نعمتش رو احساس نمی کنیم.

بین این همه مسئول فاسد آدم های سالم هم زیادند که اونها رو احساس نمی کنیم. چون همیشه داریمش.

برخی فکر میکنند ما یک مملکت آباد و گل و بلبل رو از شاه ملعون تحویل گرفتیم و حالا هرچی اون ملعون رشته کرده بود ما پنبه کردیم.

بله اگر همه ی ما مسیر امام خمینی و امام خامنه ای رو می رفتیم الان خیلی جلوتر بودیم.

ولی همین نعمت هایی هم که داریم رو از لطف خدا و تلاش شبانه روزی انسان های پاک و با ایمان داریم.

همیشه قرار نیست بقیه بکارن و ما درو کنیم. اگر اینجوری بود نسل های قبل چیزی برای ما نمی کاشتند.

ما باید تلاش کنیم که برای خودمون و نسل های بعد مفید و موثر باشیم و رد پایی از خودمون در این دنیا باقی بگذاریم.

همه ی ما باید یک امام خمینی و یک امام خامنه ای کوچک باشیم.

[SPOILER]
لطفا کسی نره توی فاز ما کجا و اونها کجا happy
[/SPOILER][/]

با سلام

چارچوب کلیت نظام و امام رحمه الله علیه و مقام معظم رهبری جدا ومبری از این موضوع می باشند .

هر چه است . از بی کفایتی و عدم نظارت و زده بندهها ی جناحی و خطی دولت هها است . .

متاسفانه معظل اختلاس و رانت و غارت بیت المال را دقیقا تحت عنوان سازندگی و مشخصا گردانندگان

جزب اشرافی کار گزاران سازندگی کلید زده شد .

یادمآن نمی رود وزیر مولتی میلیاردر دولت س .......

تا وقتی شایسته سا لاری جای خودش را به حزب و جناح بازی و فامیل سالآری بدهد

شاهد اختلاس و رانت و فساد و فقر خواهیم بود

Reza-D;966425 نوشت:
آیا این فساد، ظلم، اختلاس و فقر و ... به نظام ارتباطی ندارد؟

خیر دوست عزیز

Reza-D;966425 نوشت:

کسی در حرف شما شک نمیکند همینطور که جناب *taha*فرمودند
*taha*;966460 نوشت:
با سلام
جناب رضا, راستش از شما انتظار نداشتم که چنین پستی بزنید, نه اینکه اعتراضی نداشته باشید, اینکه به نظرم کمی سطحی در برخی موضوعات نگاه کرده اید.

این مشکلات هست و کسی منکرآنها نیست ولی واقعا چه ربطی دارد

Reza-D;966425 نوشت:

[=IRAN]«[=arial]حفظ نظام جمهوری اسلامی ... از اهمّ واجبات عقلی و شرعی است.» (صحیفه امام، ج ۱۹، ص ۱۵۳). ‏[=arial]«... آحاد مردم یکی یکیشان تکلیف دارند برای حفظ جمهوری اسلامی ... از نماز اهمیتش بیشتر است؛ برای اینکه این حفظ اسلام است ...» (صحیفه امام، ج‏۱۹، ص ۴۸۶)

به امید بصیرت بیشتر
موفق باشید

سلام

مشکور;966687 نوشت:
اولاً اینها به بُعد عملکردی افراد و اشخاص و برخی جریانات سیاسی بر می گردد و البته آنطور هم که توسط دستگاه های تبلیغاتی دشمن و رسانه های مخالف و معاند سیاه نمایی شده و در افواه الرجال دهان به دهان می گردد هم نیست.

اگر میشه یک خط کش و معیاری از موفقیت یک نظام ارائه بدین تا ببینیم سیاه نمایی اتفاق افتاده یا خیر. البته اگر امکانش هست از معیارهای انتزاعی دوری کنیم و به آمارهای قابل اندازه گیری استناد کنیم.
اگر میشه راجع به مطالبه گری مردم نیز توضیح بیشتر بدین. به طور مثال مردم چه کاری باید انجام میداده اند که انجام نداده اند؟

شایا;966769 نوشت:
اگر میشه راجع به مطالبه گری مردم نیز توضیح بیشتر بدین. به طور مثال مردم چه کاری باید انجام میداده اند که انجام نداده اند؟

البته اینها تعارف است.
مردم چکاره هستند که بخواهند مطالبه گری کنند.
قانون اساسی مراجعه بفرمایید. حکومت از آن الله است. که از سوی ایشان تفویض شده است به رسول بعد ائمه...تا میرسیم به حضرت حجت و بعد هم ولایت فقیه. شما در این وسط مردم میبینی؟
مردم زمانی میتوانند مطالبه گر باشند که حکومت از آن مردم باشد. به نظر نمیرسد چنین حقی داشته باشند.

متحیر;966748 نوشت:
«حفظ نظام جمهوری اسلامی ... از اهمّ واجبات عقلی و شرعی است.» (صحیفه امام، ج ۱۹، ص ۱۵۳). ‏«... آحاد مردم یکی یکیشان تکلیف دارند برای حفظ جمهوری اسلامی ... از نماز اهمیتش بیشتر است؛ برای اینکه این حفظ اسلام است ...» (صحیفه امام، ج‏۱۹، ص ۴۸۶)

سلام
اثبات شی نفی ما عدا نمی‌کند
بله سخن کاملاً درستی است. حفظ نظام جمهوری اسلامی از مهمترین واجبات است
ولی در مقابل مسئولیت‌های دولت نسبت به مردم هم گفته شده

ما تابع آراي ملت هستيم. ملت ما هر طوري رأي داد ما هم از آنها تبعيت مي‌کنيم. ما حق نداريم، خداي تبارک و تعالي به ما حق نداده است، پيغمبر اسلام‌(ص) به ما حق نداده است که ما به ملت‌مان يک چيزي را تحميل کنيم
صحيفه نور، ج 3، ص 27

عهده‌دار شدن حکومت في حد ذاته شأن و مقامي نيست، بلکه وسيله انجام وظيفه اجراي احکام و برقراري نظام عادلانه اسلام است
همان، ص 141

با کمال دقت ملاحظه کنيد که کساني به عنوان اسلام، به عنوان مسلمين، به عنوان معممين يک قدم برخلاف برندارند که خداي نخواسته چهره اسلام را برخلاف آن‌طوري که هست قبيح نشان دهند
صحيفه نور، ج 7 ، ص 33

به مجلس و دولت و دست‌اندرکاران توصيه مي‌کنم که قدر اين ملت را بدانيد و در خدمتگزاري به آنان، خصوصاً مستضعفين و محرومان و ستمديدگان که نور چشمان ما و اولياي نعم ما هستند و جمهوري اسلامي رهاورد آنان و با فداکاري‌هاي آنان تحقق پيدا کرد و بقاي آن نيز مرهون خدمات آنان است، فرو‌گذار نکنيد
نگرش موضوعي بر وصيتنامه حضرت امام ، ص 98

منتهی مشکل کشور ما این است که تمام تلا‌شها فقط برای حفظ بخش اول است، یعنی حفظ نظام (بهتر است بگوئیم حفظ قدرت افراد، به اسم حفظ نظام!)
اما برای بخش دوم یعنی بهبودی وضع مردم و تلاش برای پیشرفت، نمی‌گویم تلاشی نیست، اما خیلی کم است

manmehdiam;966796 نوشت:
مردم چکاره هستند که بخواهند مطالبه گری کنند.
قانون اساسی مراجعه بفرمایید. حکومت از آن الله است. که از سوی ایشان تفویض شده است به رسول بعد ائمه...تا میرسیم به حضرت حجت و بعد هم ولایت فقیه. شما در این وسط مردم میبینی؟
اولاً حکومت همیشه مال الله بوده و هست و خواهد بود. ما انسان‌ها فقط توهم این را داریم که می‌توانیم مستقل عمل کنیم
حکومت اسلامی هم تحقق حکومت الله نیست، بلکه گردن نهادن بر این حقیقت است

ثانیاً تحقق حکومت الله نه تنها منافاتی با مطالبه‌گری مردم ندارد، بلکه خوشبختی حقیقی در سایه حکومت الله امکان‌پذیر است و لاغیر
به قولی، چون که 100 آمد 90 هم پیش ماست

ثالثاً لطف بفرمائید در چهارچوب پرسش تاپیک مطالبتان را عرضه کنید. با تشکر

Reza-D;966803 نوشت:
منتهی مشکلی که در کشور ما بوجود آمده این است که تمام تلا‌شها فقط برای حفظ بخش اول است، یعنی حفظ نظام

نکته ای را فراموش کردم دوستان
حتی همین بخش اول نیز بیشتر ادا درآوردن است تا تلاش حقیقی برای حفظ نظام و انقلاب!
چون اگر کسی حقیقتاً هدف انقلاب را فهمیده باشد و دلش برای آن بسوزد، هر قدمی که برمیدارد به منظور اصلاح مشکلات خواهد بود
اما متاسفانه عده‌ای که دزدتر از خودشان، خودشان هستند، شده‌اند داعیه دار حفظ انقلاب

پدرم همیشه می‌گویند: اما خمینی(ره) گفتند: "نگذارید انقلاب به دست نامحرمان و نااهلان بیفتند" اما کسی گوش نداد

و البته از نظر من متهم اصلی این اتفاق در درجه اول مسئولین بلندپایه و در درجه دوم روحانیون و در نهایت خود مردم هستند
به این دلیل که از همان اول انقلاب، بنای ظاهربینی نهاده شد. و وقتی ظاهربینی نهادینه بشود، ظاهرسازی هم بروز خواهد کرد

وقتی برای استخدام در ادارات به اندازه ریش، میزان کثیف بودن پیراهن(!!) و بلندی تسبیح نگاه شد
وقتی سابقهء بسیج وسیله‌ای برای معافیت سربازی و یک سری امتیازات دیگر شد
وقتی معیار سنجش افراد شد فقط دیدن ظاهر
همان موقع مسیر انقلاب ما عوض شد

پارسا مهر;966807 نوشت:
منظور از نظام چیه؟یعنی شکل حکومت و اون اسلامی که اساس و پایه و مبنا قرار داده؟
سلام پارسا جان
اصلاً بحث اینکه نظام چگونه است مطرح نیست یا لااقل اصل بحث این نیست
منظور ما در این تاپیک نظام حاکم است که طبق گفتهء خودش اسلامی است
یعنی نظام جمهوری اسلامی با تمام قواعد، مسئولیت‌ها، مسئولین ، قوانین و چهارچوبش
(اگر اسلامی هم نبود و شرایط فعلی حاکم بود، باز همین سوال‌ها مطرح بود)

حرف من این است که هر اتفاقی در کشور میفتد، گفته میشود به نظام ارتباط ندارد
یکی از کاربران خیلی خوب اشاره کردند:
مهربون;966718 نوشت:
من هم امروز داشتم به همین مساله فکر میکردم که این اختلاس ها این دزدی ها و این تبعیض ها بالاخره داره توی همین نظام اتفاق میفته....

و همچنین این کاربر:
شایا;966769 نوشت:
اگر میشه یک خط کش و معیاری از موفقیت یک نظام ارائه بدین تا ببینیم سیاه نمایی اتفاق افتاده یا خیر

به نظر من هم بزرگترین مشکل ما این است که مدام می‌خواهیم صورت مسئله را پاک کنیم
به قول
"مسعود فریمن" (با مورگان فریمن نسبتی ندارد happy) جملهء: "البته ما منکر مشکلات نیستیم" نیز بیشتر برای خاموش کردن پرسشگر است
اگر روحانیون و علما مشکلات را قبول دارند پس کو اعتراض؟ کو مطالبه‌گری؟ کو راهپیمایی؟ کو تشکیل کمپین‌های مطالبه‌گر؟
مگر دزدی‌ها و بی‌عدالتی‌ها و رشوه‌گرفتن‌ها دارد در کشور دیگری انجام می‌شود که مدام میگوئیم به نظام ربطی ندارد؟

مثلاً درمورد ربای بانکی آیت الله جوادی عاملی چندبار صحبت کردند و یکی دو نفر دیگر و تأثیراتی هم داشت (هرچند اندک)
حال تصور کنید اگر تمام علما و روحانیون یک صدا جلوی این موضوع می‌ایستادند چه میشد؟
چطور می‌توانیم در 22 بهمن هم‌صدا بشویم، اما در باب این موضوع که خداوند در قرآن صراحتاً اعلام کرده جنگ با من است، نمی‌توانیم؟!

با سلام به دوستان خوبم.

می بخشید که بین بحث شما وارد می شوم. اول اینکه

کارشناس محترم فرمودند اگر کسی حرفی بزنند که

مخالف منافع کشور باشد نوشته ایشان حذف می شود

و به بالا گزارش میشود. البته عین جملات ایشان نیست

ولی آیا این حق است که کسی از ستم و بیداد در

جامعه سخن نگوید و تنها نظاره گر باشد. آخر همین

دیار خوزستان که سالهای متمادی است تمام کشور را

با پول نفتش می چرخانند و شهرهای تهران و اصفهان

وبعضی مناطق سود آن را می برند در طی جنگ و بعد

از جنگ چقدر رشد کرده. هیچ هنوز هم حق مردم

مومن و خونگرم خوزستان ضایع میشود و کسی

پاسخگو نیست. چرا باید مردم مظلوم خوزستان از

هوای آلوده و کمبود امکانات جان خود را از دست

بدهند. چرا کسی به فکر مردم خوزستان نیست که

حتی آب را هم از آنان دریغ می کنند. آیا باز هم باید

گفت که تقصیر خود مردم است و کسی در نظام

و مدیریت کشور کوتاهی نکرده است. من نمیدانم

اما فقط این را درک می کنم که حق و حقوق مردم

این دیار خیلی بیشتر از این حرفها است.

بیایید بی غرض به مسائل بنگرید و ببینید که چگونه

می توان مانع اختلاس و دزدی حق و حقوق مردم

این آب و خاک شد. و آنچه که باید به مردم این دیار

عرضه شود را صادقانه به آنها باز گرداند. و اگر

کسی خواست حرف حقی بزند گوش شنوایی داشته

باشیم تا دین را در عمل پیاده کنیم.

به قول مولا امام حسین اگر دین ندارید لااقل آزاده

باشید.

یا حق.

Reza-D;966425 نوشت:
سلام

اما در کشور ما خدا هر روز دارد نافرمانی می‌شود! آن هم نه توسط مردم عامی، که توسط آنهایی که قرار است گره از کار ما بگشایند!

سلام

چند مطلب رو باید خدمت شما عرض کنم
اول به عقیده بنده فساد در این نظام به صورت سیستماتیک هست و لذا درمانی نداره
دوم اینکه فرمایش یا گله شما درسته باید دید اصل نظام چیه؟
اگر منظور اینه که یک سری گفتار خوب اصل نظام رو تشکیل میده مثلا شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی صرف شعار دردی از مردم دوا نمیشه
بنابرین باید دید اصل نظام چی هست؟
آیا قوانین مملکت جز اصل نظام هست یا خیر؟
آیا رجال سیاسی مملکت جز اصل نظام هستند یا خیر؟
بالاخره منظور از این نظام چیه؟

ملاک ناکارمدی یک نظام سیاسی چیه؟ اینکه فقط شعار خوب داشته باشیم ملاک خوب بودنه؟!
به هر حال باید اول این سوالات جواب داده بشه

اما عقیده این حقیر اینه که تمام مشکلاتی که وجود دارد تا حدی مربوط به اصل نظامه
ببینید ما در تحریم اقتصادی هستیم این بخاطر اصل نظامه نمیتونیم بگیم ما حرف حق زدیم و دیگران به ما ظلم کردن و تمام اصل حق طلبی حالا به ظاهر البته مساوی با مشکلات لذا حق طلبی
همراه با مشکلاته و قابل جدا شدن نیستن
فساد و رشوه جز این نظامه چون اعضا این نظام دارن فساد میکنن اینکه دیگه کار آمریکا نیست ما نمیتونیم بگیم مثلا ایکس رئیس جمهور این نظامه ولی فساد که کرد مشکل از نظام نیستم
وقتی جزئی از نظام فساد میکنه پس نظامه که مشکل داره
اصل نظام ما مبتی بر حضور بیش از اندازه روحانیت در ارکان حکومتیه و این مخالف بحث تخصصگراییه نتیجه جبری این قضیه فساده سیستماتیکه
اشتباه نشه من موافق جدایی دین و سیاست نیستم ولی موافق جدایی روحانیت از بسیاری از پست های سیاسی هستم.
خیلی بخض های مدیریتی کشور دست روحانیته خوب اینها نه تخصص در علم مدیریت دارن نه اقتصاد نمیتونن نیروهای تحت مدیریتشونو کنترل کن نه برنامه ریزی درستی بکنن
از اول انقلاب چند سال رئیس جمهور این مملکت روحانی بوده؟! قوه قضا چند سال تحت مدیریت روحانیت بوده؟ هر دوره مجلس چند روحانی داشتیم در مجلس خبرگان رهبری و خود رهبر و که دیگه لازم نیست بگم
همه دست روحانیته و این عدم تخصص فساد آورده و متاسفانه گویا جز اصل نظام ماست که روحانیت در راس امور باشن

جوجه اردک زشت;966817 نوشت:
اصل نظام ما مبتی بر حضور بیش از اندازه روحانیت در ارکان حکومتیه و این مخالف بحث تخصصگراییه نتیجه جبری این قضیه فساده سیستماتیکه

باسلام
یعنی قبلا دست روحانیت نبود قبل انقلاب منظورمه هیچ میشکلی نبود !!! پس چرا انقلاب کردند اگه تو این مملکت گل و بلبل بود

اللیل والنهار;966818 نوشت:
اسلام
یعنی قبلا دست روحانیت نبود قبل انقلاب منظورمه هیچ میشکلی نبود !!! پس چرا انقلاب کردند اگه تو این مملکت گل و بلبل بود

سلام
نظام قبلی هم فساد سیستماتیک داشت ولی علتش روحانیت نبودن علتش وابستگی سیاسی بودن به بیگانه که نتیجش میشد دزدی از ملت برای خارجی برای حفظ خود
و البته اصل شاهنشاهی بودن و خاندانی بودن که نتیجش حذف نیروهای کارآمد و متخصص و لایق بود

جوجه اردک زشت;966821 نوشت:
سلام
نظام قبلی هم فساد سیستماتیک داشت ولی علتش روحانیت نبودن علتش وابستگی سیاسی بودن به بیگانه که نتیجش میشد دزدی از ملت برای خارجی برای حفظ خود
و البته اصل شاهنشاهی بودن و خاندانی بودن که نتیجش حذف نیروهای کارآمد و متخصص و لایق بود

پس این موضوع ربطی به روحانیت و غیر روحانیت نداره

اللیل والنهار;966822 نوشت:
پس این موضوع ربطی به روحانیت و غیر روحانیت نداره

چرا دیگه منظور منو متوجه نشدید
فساد سیستماتیک علل مختلف میتونه داشته باشه
در این حکومت حضور زیاد روحانیت در ارکان حکومتی یکی از دلایل مهمشه
در حکومت قبل شاهنشاهی بودن حکومت و ...
ببینید من مشکلی با کل روحانیت ندارم احتمالا دفاع شمام برای این هدفه ه بگید رواحنی خوب و بد داریم و...
ولی عامل بسیاری از مشکلات فعلی عده ای از روحانیت هستن بدون شک

جوجه اردک زشت;966823 نوشت:
چرا دیگه منظور منو متوجه نشدید
در حکومت قبل شاهنشاهی بودن حکومت و ...
ببینید من مشکلی با کل روحانیت ندارم احتمالا دفاع شمام برای این هدفه ه بگید رواحنی خوب و بد داریم و...
ولی عامل بسیاری از مشکلات فعلی عده ای از روحانیت هستن بدون شک

شما روحانیت رو منظورتون چیه نوع پوشش

مهم این نیست که نوع پوشش چیه مهم اینکه کاری که باید انجام شود میشود یا نمی شود

حال پوشش هر طور باشد نمیدونم متوجه منظور بنده میشید:)

اللیل والنهار;966825 نوشت:
شما روحانیت رو منظورتون چیه نوع پوشش

مهم این نیست که نوع پوشش چیه مهم اینکه کاری که باید انجام شود میشود یا نمی شود

حال پوشش هر طور باشد نمیدونم متوجه منظور بنده میشید:)

عجیبه که تفاوت روحانیت رو در لباس میدونید!
روحانیت قشر خاصی هستن در جامعه با وظایف خاص خودشون بحث من واضحه به نظر من این قشر در اموری که تخصص و توانشو نداره وارد شده و مشکلات جدی در مدیریت کشور ایجاد کرده

سلام علیکم

اگر حاکمیت ایران رو بصورت تئوریک در شکل جمهوری و محتوی اسلامی اش در نظر بگیریم (بنا بر توصیف شهید مطهری ، پیرامون انقلاب اسلامی ، انتشارات صدرا ص ۸۰ ) در کلیت تئوریک آن مشکلی نیست . ولی ما وقتی درباره حاکمیت صحبت میکنیم عملا داریم به عملکرد کارگزاران حکومتی و بازدهی و عملکرد آنها اشاره میکنیم .

اگر تخلفی شکل میگیرد ما تخلف آنها را با آن مفاهیم میسنجیم . مثلا میپرسیم اگر حکومت اسلامی است چرا فلان کارگزار حکومتی پرونده فساد دارد دوباره به کار گماشته میشود . این اشتباه را حتی در کشورهای غیر اسلامی مرتکب نمیشوند .

یا میپرسیم چرا یک مسئول در بدنه اجرائی حاکمیت هست که نه تنها خودش تجمل پرست است بلکه زمینه شیوع تجمل گرائی در جامعه را شکل داده .

دلیل این ضعف ها و مشکلات این است که آن تئوری اولا درست تبئین نشده و سیستمی مبتنی بر آن شکل نگرفته و نتیجتا متخلف با مانع قانونی دینی مرتب با تخلفش رو برو نمیشود لذا در این خلا قانونی و سیستمی مرتکب فساد میشود .

مشکل بزرگ دیگر در کشور ما این است که با قدرت گرفتن احزاب و گروه ها نه تنها از خلا و نواقص قانونی سو استفاده میشود بلکه حتی این گروه ها و احزاب بدلیل نفوذشان از حاشیه امنیتی برخوردار میشوند که به آنها این امکان را میدهد که فراتر از قانون باشند.

این دو مورد به تنهائی برای شکل گیری هرج و مرج در هر کشوری با هر شاکله و محنوای حکومتی کافیست . یعنی تخلف اینها دیگر ارتباطی به نوع حاکمیت ندارد .حاکمیت هر شکل و تعریفی که داشته باشد مانند میوه ای است که این آفتها آن را به سادگی فاسدش میکنند.

جوجه اردک زشت;966827 نوشت:
عجیبه که تفاوت روحانیت رو در لباس میدونید!
روحانیت قشر خاصی هستن در جامعه با وظایف خاص خودشون بحث من واضحه به نظر من این قشر در اموری که تخصص و توانشو نداره وارد شده و مشکلات جدی در مدیریت کشور ایجاد کرده

یعنی شما متوجه این موضوع میشوید که آنها توانایی دارند یا ندارند بعد این همه آدم (ملت ) نمیدونند

مشکل شما هم اینکه که فکر میکنید هر کس این پوشش را داشته باشد باید فقط در مسجد پای سجاده یافت شود

Smile

اونا هم می تونند دارای تخصص مدیریت و... باشند

جوجه اردک زشت;966823 نوشت:

سلام
با بیشتر حرفهایی که در پست 18 گفتید موافقم، ولی با این بخش زیاد موافق نیستم
صحت این حرف شما زمانی است که ببینیم فساد در غیرروحانیون وجود ندارد، درحالیکه اتفاقاً خیلی خیلی بدتر است

من همین سخن شما را به گونه دیگری می‌بینم:

1 - اولویت دادن بیش از حد به حزب‌اللهی بودن
(و نه روحانی بودن) افرادی که قرار است پست بگیرند، تا جایی که تخصص نادیده گرفته می‌شود یا بسیار کمرنگ است
بدتر اینکه همان توجه به حزب‌اللهی بودن نیز بیشتر ظاهری و جناحی است و مبنایش چندان با اصل دین سازگار نیست

2 - شبیه شدن حوزه به دانشگاه

(با توجه به اینکه سیستم دانشگاهی ما مشکلات فراوان داشته است و حوزه از آن خیلی بهتر بود)
در نتیجه بیرون آمدن روحانیونی از حوزه که صرفاً تعدادی واحد پاس کرده‌اند، اما آموزه‌های دین بطور ریشه‌ای با آنها اجین نشده است
و بعد هم بکارگیری این نوع روحانیون در بخش‌های مختلف حکومتی

در واقع ایراد شما و برخی دیگر از کاربران به "چه؟" است و ایراد من به "چگونه؟"
یعنی بنده با توجه به حزب‌اللهی بودن موافق هستم. اما چگونه؟ تا چه حد و به چه شکلی؟
با حضور روحانیون در عرصه‌های مختلف موافقم. اما چگونه؟ به چه شکل و با چه شرایطی؟

اللیل والنهار;966818 نوشت:
س چرا انقلاب کردند اگه تو این مملکت گل و بلبل بود

قبل انقلاب هم خوب نبود.حالا ما اون زمان بدنیا نیومده بودیم.از بزرگترها شنیدیم.مردم انقلاب کردند از دیکتاتور و مشکلات معیشتی و وابستگی به غرب خلاص شوند.

اما الان هم مردم از وضع کنونی راضی نیستند.چه فقیر چه ثروتنمد.بحث فقط مسائل اقتصادی نیست.حقیقت رو باید در بین مردم دید.اصل مردم اند.اگر مردم از حکومت راضی نباشند حکومت ارزشی ندارد چه طاغوتی باشد چه اسلامی بودن رو یدک بکشه.مردم از نظام طاغوتی زیاد انتظار ندارند اما خب نظام اسلامی فرق میکنه.مردم انتظار دارند حد اقل در حده توان مسولین
بهتره سرمون رو از زیر برف بیرون بیاریم.

Miss.Narges;966838 نوشت:
قبل انقلاب هم خوب نبود.حالا ما اون زمان بدنیا نیومده بودیم.از بزرگترها شنیدیم.مردم انقلاب کردند از دیکتاتور و مشکلات معیشتی و وابستگی به غرب خلاص شوند.

اما الان هم مردم از وضع کنونی راضی نیستند.چه فقیر چه ثروتنمد.بحث فقط مسائل اقتصادی نیست.حقیقت رو باید در بین مردم دید.اصل مردم اند.اگر مردم از حکومت راضی نباشند حکومت ارزشی ندارد چه طاغوتی باشد چه اسلامی بودن رو یدک بکشه.مردم از نظام طاغوتی زیاد انتظار ندارند اما خب نظام اسلامی فرق میکنه.مردم انتظار دارند حد اقل در حده توان مسولین
بهتره سرمون رو از زیر برف بیرون بیاریم.

مردم برای مشکلات معیشتی انقلاب کردند:-b:-ox_xهر سال این راهپیمایی ها چی میگه :iran: یه مطالعه در باره حکومت و جمهوری داشته باشید شاید بخشی از موضوع براتون حل بشه

سلام و عرض ادب
تاپیک متاسفانه از مسیر اصلی خودش انحرافاتی پیدا کرده
که تا حضور کارشناس تقاضا دارم کاربران محترم کمی صبر کنند
با تشکر

[=113]

Reza-D;966703 نوشت:
برادر من اصلاً رسانه‌های بیگانه را به رسمیت نمی‌شناسم!
آنچه عرض کردم مشاهدات خودم است

سلام در خصوص شما ان شاء الله همینطور است. اما آیا معتقدید مشاهدات شما هیچ محدودیت و خطایی ندارد؟

Reza-D;966703 نوشت:
آن قسمت بولد شده را می‌توان به دو صورت خواند
1 - چرا سیستم نظارتی و قضایی ما عملکرد قابل قبولی در برخورد با مفاسد ندارد؟
2 - چرا سیستم نظارتی و قضایی ما نمی‌خواهد عملکرد قابل قبولی در برخورد با مفاسد داشته باشد؟

سیستم نظارتی و قضایی ما که معصوم نیست و آیا امکان نفوذ و رسوخ افراد سوء استفاده گر در این مراکز بطور کلی منتفی است؟ اگر منتفی نیست قاعدتاً تخلفاتی هم در این مراکز اتفاق می افتد، خواسته یا ناخواسته.

Reza-D;966703 نوشت:
عجب! پس بهتر است ما هم از این به بعد دست از سر دونالد ترامپ برداریم و یقه مردم آمریکا را بگیریم که او را انتخاب کردند!

مرد ثروتمندی یک اسب اصیل و زیبا داشت که خیلی آن را دوست داشت
یک شب دید در باغ سر و صدا بلند شده. بیرون آمد و پرسید چه خبر است؟ گفتند اسبتان را دزدیده‌‌اند
نگهبان گفت تقصیر من نیست قربان، مقصر این باغبان است که چراغ‌ها را خاموش کرد و من دزد را ندیدم
باغبان گفت گناه من چیست؟! تقصیر مسئول طویله است که در را نبست و دزد راحت وارد شد
مسئول طویله گفت به من چه ربطی دارد؟ گرفتن دزد مسئولیت نگهبان است، نه من!

در این لحظه مرد ثروتمند زد زیر خنده! کارکنانش با تعجب پرسیدند قربان چرا می‌خندید؟
مرد پاسخ داد: "آخر اینطور که شما میگوئید، بی‌گناه‌ترین آدم خودِ دزد است!!"

اساساً سیستم انتخابتی آمریکا و ایران و دخالت مردم ایران در سرنوشت شان با انچه در امریکا بصورت نمادین و سمبلیک اتفاق می افتد ماهیتاً متفاوت است فلذا قیاس شما مع الفارق است.

اما در باره تمثیل شما نظام ما مبتنی بر مسئولیت همگانی است (کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته) فلذا تمثیلتان هم در این خصوص ناوارد است. پاسخ تمثیل تان را با تمثیلی از استاد قرائتی پاسخ می دهم که خالی از لطف نیست.

استاد قرائتی: شما سوار یه اتوبوسی میشی،
میشینی کنار یکی، بو سیگارش اذیتت میکنه!

مبنای 2;966699 نوشت:
سلام .
من با صحبتهاتون مخالف هستم .

روش و اصول و ریل گذاری ها باید ببینیم که چجوری هست ؛
کسی که ریل گذاری میکنه در حقیقت داره خط مشی رو تعیین میکنه ؛ تعیین میکنه که یک کشور به کدوم سمت حرکت کنه .

یک جامعه اسلامی میتونه خودش رو درگیر این بکنه که جوانهاش زودتر سر و سامان بگیرن ؛ فساد و فحشا کم بشه ؛ دزدی و اختلاص کمتر بشه .
یک جامعه اسلامی دیگر هم میتونه جهت گیریش به سمته این باشه که بریم و قبل از روز قدس دو تا نارنجک بندازیم تو اسرائیل و روز قدس رو گرم کنیم . بعدش هم بابتش ... یا بکشیم و یا کشته شویم .

یک جامعه اسلامی اینجوری فکر میکنه که اون زمینها دیگه از بین رفتند ؛ اون چیزی که باقی میونده رو بچسبندن و سعی کنند که افراد باقیمانده رو سر و سامان بدند ؛ فرهنگشون رو بالا ببرند ؛ علم و سواد و دانش رو بینشون گسترش بدن .
و یک جامعه اسلامی دیگر هم به این فکر میکنند که ...

الان کشور ما افتاده تویه دور اختلاص کردن و دزدی کردن و مال مردم خوری کردن . اینها ارزش شدن ...
و کسایی که ریل گذاری میکنند نباید میزاشتند چنین اتفاقهایی بیوفته ...

من هنوزه که هنوزه نفهمیدم ... چرا باید مساله جنگ با اسرائیل و آمریکا مساله درجه 1 ما باشه ... یعنی تمام ثروت جامعه رو بدیم که با اسراییل و آمریکا درگیر بشیم ...

میتونستیم جهت خرج شدن ثروت رو حهتی دیگر بهش بدیم ...
اگر مردم رفاه داشتند ... این همه فسادها ( از هر نوعش ) بوجود نمیومد ...

حالا این همه رفتیم و هزینه کردیم ...
چی شد ...

فلسطینی ها مسلمون تر شدند ... کافر تر شدند ؟؟؟
سوریه ای ها مسلمون تر شدند ... کافر تر شدند ؟؟؟

اسرائیل و آمریکا کارهایی رو که میخواستند کردند ؟؟؟ نکردند ؟؟؟

وقتی جهت گیری ها و ریل گذاری ها اشتباه باشه ... همین میشه ...

من هیچ مشگلی با شعار مرک بر اسرائیل و آمریکا ندارم ... ولی شرط دارم براش ... شرطم این هستش که بابتش کل زندگیم رو از دست ندم ... اطرافیانم افسردگی نگیرن ... بتونم زندگیم رو کنترل کنم و ... و با یک سری دزد و قاتل و مال مردم خور سر و کله نزنم .

سلام

مشکل شما و کسانی که همسو با شما می اندیشند اینست که اسلام و انقلاب و آرمانهای آن را درست نشناخته اید و فقط در دو جهت(ریل) ترسیم می کنید اینکه یک راه اینست که ما فقط و فقط به ایجاد رفاه و آسایش و به مردم خودمان بیندیشیم و در قبال هیچ کس و دیگر ملتهای مسلمان و مظلوم و درقبال مبارزه با ظلم و فساد استکبار هیچ مسئولیتی نداریم و یا اینکه همه سرمایه و توان خود را ببریم خارج از این نظام و مردم و برای دیگران و برای مقابله با استکبار جهانی صرف کنیم. اساساً تقسیم بندی شما غلط است! فرض سوم و راه و ریل شوم اینست که هم برای خواسته ها و نیازهای داخلی و پیشرفت و تعالی ملت و مملکت خودمان برنامه داشته باشیم و هم نسبت به دیگر مسلمانان مظلوم جهان و مبارزه با استکبار جهانی برنامه داشته باشیم، اینها هیچ منافاتی با هم نداشته و قابل جمع هستند، همین سیاستی که حکومت اسلامی ایران در بعد آرمانها و اهداف و قانون اساسی و سیاست های کلان خود در نظر داشته و پیگیر هست. و البته تعمیم دادن کاستی ها و نارسایی ها و موارد جزیی بدعملی و فساد و سوء استفاده گری ها به کل نظام و به همه مسئولان کار دشمنان و بدخواهان نظام است، از عصبانیت شان از اقتدار و توفیقات این ملت و مملکت است و بقول معروف بگذار از این عصبانیت بمیرند!

موفق باشید ...

مهربون;966718 نوشت:
چقدر جالب من هم امروز داشتم به همین مساله فکر میکردم که این اختلاس ها این دزدی ها و این تبعیض ها بالاخره داره توی همین نظام اتفاق میفته و دقیقا امروز این تاپیک رو توی سایت دیدم !
آخه تا کی دلمون رو خوش کنیم؟ من وقتی توی یه جشن شرکت میکنم که توی اون احساس خوشحالی کنم چرا خودم رو گول بزنم من ۲۲ بهمن خوشحال نیستم!
شما استاد گرامی فرمودید مردم مطالبه گر نیستند بله درست میفرمایید اما خودتان میدانید که در جامعه بسته ما اگر کسی دم از حق بزند هستی اش بر فناست.

سلام با نگاه شما که متأثر از نگاه کاملاً بدبینانه است موافق نیستم مشکل ضعف مطالبه گری و پرسشگری و نظارت عمومی مردم ما قابل حل است، کارهایی دارد می شود، از همان اول انقلاب مطالبه گری همیشه بوده اما برای تقویت سازوکارهای آن تلاشی نکرده ایم. مردم و نهادهای انقلاب یو مردمی و کانونهای مردم نهاد فعال نیستند بعلاوه مردم، همگرایی و همدلی و وحدتی که باید همچون دانه های یک تسبیح با هم داشته باشند و مشکل و معضل یک عضو و قشر از جامعه را مشکل و معضل خودشان بشمارند و همه با هم همصدا و همراه، مطالبه گر باشند را ما تجربه نکرده ایم. به اعتقاد بنده راه برای تغییر در برخی اتفاقات نامطلوب که در بدنه ارکان حکومت از طریق نفوذی ها و سوء استفاده گران اتفاق می افتد باز است. و نگاه بدبینانه هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.

موفق باشید ...@};-

شایا;966769 نوشت:
اگر میشه یک خط کش و معیاری از موفقیت یک نظام ارائه بدین تا ببینیم سیاه نمایی اتفاق افتاده یا خیر. البته اگر امکانش هست از معیارهای انتزاعی دوری کنیم و به آمارهای قابل اندازه گیری استناد کنیم.

سلام و ادب@};-

برای اینکه خط کش خوبی بدست بیاید و ببینیم نظام ما در چه سطحی از توفیق و یا نقصان هست پاسخ شما را در چهار محور عرض می کنم:

اول. رهبری نظام: در طول 4 دهه انقلاب وقتی به جایگاه رهبری نظام دینی و مردمی کشورمان نگاه می کنیم در کمال سلامت و اقتدار وظایف رهبری را انجام داده و هم به مردم و مسئولین راهبردها، روشنگری ها و سیاست های لازم را بیان فرموده و در برابر هزاران توطئه دشمن، محکم و استوار کشتی انقلاب را هدایت نموده است.

دوم. قانون اساسی: کشور ما از لحاظ قانون اساسی نیز در وضعیت مطلوب و ارمانی قرار دارد زیرا از یکسو هم قوانین الهی شرع مقدس را در خود نهفته و هم به حقوق اساسی و شهروندی توجه ویژه داشته است.

پس تا اینجا چنانکه قبلا هم اشاره کردیم انقلاب ما در ناحیه آرمانهای انقلاب و قیادت و رهبری هیچ مشکلی ندارد و هر چه که دشمنان بدنبال سیاه جلوه دادن این دو بعد هستند، در دایره سیاه نمایی قرار می کیرد.

سوم. فرایند امور: این بخش به ساختار علمی و عملی نظام در بخش عملکردها و کانالهای توسعه و پیشرفت جامعه مربوط می شود چنانکه در قانون اساسی تدوین شده مبتنی بر آرمانهای انقلاب و قوانین و سیاست های کلان جمهوری اسلامی به منصه ظهور می رسد و البته از انجاییکه دست دخالت افراد غیرمعصوم چه در مرحله قانون گذاری های عملیاتی و چه در مرحله اجراء منتفی نیست و امکان نفوذ و رسوخ سوء استفاده گران و رانت خواران وجود دارد گاهی میدان فساد و سوء استفاده برخی قرار می گیرد و البته نظام اسلامی، رهبر یو قانون و خدمتگذاران اصیل انقلاب عزم جدی برای مقابله با فساد دارند. اما اینطور نیست که کسی تصور کند کلیت فرایند و تمام کارگزاران فعال در نظام از قوای سه گانه گرفته تا دیگر نهادهای انقلابی همه به فساد و سوء استفاده مشغولند. بی شک احدی از ملت انقلابی چنین تصوری در باره فرایند اجرا در کشور ندارد (گواه این مطلب حضور مردم در صحنه های مختلف انقلاب و خصوصاً راه پیمایی تماشایی همین امسال بود) و بی شک تنها بدخواهان نظام بدنبال تاریک جلوه دادن فرایند اجرا و عمل و تعمیم و تسری آن به همه ابعاد و جزء جزء مسئولان در نظام اسلامی هستند.

چهارم. لیاقت: و البته در این خصوص کارهای بسیاری باید پیگیری شود که مغفول مانده است زیرا لیاقت مردم و کشور ما خیلی بیشتر از چیزی است که مشاهده می کنیم. از یکسو باید مردم و نظام ما بدنبال تحقق شایسته سالاری به معنای واقعی کلمه باشند (تخصص و تعهد) و تا زمانیکه وابستگی به جریانات سیاسی و حزب و خط بازی حاکم باشد، نه انتخابها و دادن امور به مسئولان بر اساس لیاقت خواهد بود و نه مردم به آن شأن و منزلت و لیاقت واقعی شان خواهند رسید! باید چند کار را وجهه همت خود قرار دهیم (هم مسئولان انقلابی و دلسوز، هم نخبگان و فرهیختگان و هم مردم)

اولاً برای رسیدن به قله های لیاقت، باید تدابیر و برنامه هایی را تدبیر نمود که ظرفیت ها و استعدادهای عالی که نسبت به آرمانهای انقلاب متعهدند شناسایی شده و مورد تربیت های لازم قرار گیرند بعبارتی باید یک نظام کامل برای تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد را تدبیر و اجرایی کنیم. ثانیاً آگاهی های لازم به مردم داده شود تا در مواقف انتخاب، چه فاکتورهایی را بعنوان بصیرت و هوشیاری در نظر داشته باشند تا غیرمتخصصان و غیرمتعهدان به عرصه اشغال امور مردم راه پیدا نکنند همو که امام ره فرمود: نگذارید امور مملکت تان بدست نامحرمان بیفتد. (البته با وجود اینکه رهبری معظم اینهمه شاخصها را بیان می کنند اما در مقام عمل، آنچه شاهدش هستیم چیز دیگری است و مردم بیش از اینکه از عقل و وجدان و بصیرتشان تبعیت کنند در مقام انتخاب تابع احساس و تمایلات شخصی و حزبی می شوند) و ثالثاً باید سازوکارهای مطالبه گری که در پست های قبلی به بخشهایی از آن اشاره کردیم توسط همگان، مسئولان انقلابی، نهادها، فرهیختگان و مردم احیاء و پیگیری و اجرایی شود.

ان شاء الله در باره مطالبه گری و روشهای آن باز هم خواهم نوشت ...@};- وقت اذان مغرب به افق خراسان رضوی، ملتمس دعا@};-

سلام مجدد@};-

برخی دوستان و کاربران چارچوبهای بحث را رعایت نمی کنند و تا تایپیکی برای گفتگوی آزاد پیرامون مسائل انقلاب، بررسی ضعفها، نواقص و کاستی ها پیش می آید شروع می کنند به عقده گشایی و برخی خط قرمزها را رعایت نمی کنند بقول معروف از هول حلیم می افتند داخل دیگ، هم باعث تعطیلی تایپیک می شوند و هم دیگر اعضا را از بحث و گفتمان منطقی و روشن شدن بسیاری نقاط ابهام و خاکستری که در نظرشان تاریک می نماید، محروم می کنند.

بنده و همکاران سایت، بهیجوجه مایل به بستن تایپیک نیستیم اما به هر چه اعتقاد دارید کمی رعایت کنید!@};-

با سلام به برادر کارشناس عزیز.

اگر منظور شما از عبور از خط قرمز ها و عقده گشایی ها

سخنان من در رابطه با مشکلات خوزستان و مشکلات

مردم آن است باید بگویم که خوزستان حق زیادی به

گردن این انقلاب دارد و هر چه از مظلومیت آن بگویم

کم گفته ام. پس بهتر است که من زبان در کام فرو کنم

و دیگر سخنی نگویم چرا که سخنان من در اینجا

جایی ندارد .و بهتر است دیگر اوقات شما را تلف

نکنم.یا حق.

مشکور;967074 نوشت:
بنده و همکاران سایت، بهیجوجه مایل به بستن تایپیک نیستیم

من از ابتدای تاپیک هر چه نگاه کردم ذره‌ای انحراف در مباحث ندیدم
هم از آن بخشی که دوست عزیزمان تاپیک را بستند تعجب کردم و هم از این گفتار شما
ممنون می‌شوم اگر یک مصداق برای انحراف از موضوع تاپیک نشان دهید

مشکور;967047 نوشت:
اما آیا معتقدید مشاهدات شما هیچ محدودیت و خطایی ندارد؟
بله قطعاً نگاه هر کسی ممکن است با خطا همراه باشد
اما خطا داشتن نگاه دلیل نمی‌ود بگوئیم دیگر به نگاه خود اهمیت ندهیم!
شما می‌فرمائید مردم باید مطالبه‌گر باشند. خب کافیست مسئولین در مقابل مطالبه‌گری مردم همین پاسخ را بدهند
یعنی هر انتقادی به آنها شد، بگویند این نگاه شما است که خطا دارد نه عملکرد ما! کما اینکه معمولاً همین پاسخ را هم می‌دهند

مشکور;967047 نوشت:
نباید از اتوبوسی که چون مسافرانش خلاف دارن ولی اصلش سالمه و رانندش سالمه بیرون اومد... چون اتوبوس و راننده ی سالم دیگه ای وجود نداره.
پس باید بود و خلاف هر مسافری رو هشدار داد و جلوگیری کرد...
باید خلاف هر مسئولی رو هشدار داد و جلو گیری کرد... ولی از اصل نظام و رهبری نباید روی گردان بشیم
استاد عزیز با عرض معذرت این پاسخ شما سراسر مغلطه بود
حرف شما این است که اگر مسافران چنین و چنان بودند نباید از اتوبوس پیاده شد، بلکه باید مسافران را اصلاح کرد

اما:

1 - موضوع این است که ما اتوبوس قبلی را آتش زدیم و راننده‌اش را بیرون انداختیم به امید سوار شدن بر اتوبوسی بهتر
اگر قرار بود اتوبوس جدید هم مثل همان اتوبوس قبلی باشد، خب با همان اولی سر می‌کردیم و مشکلات انقلاب را هم به جان نمی‌خریدیم

2 -
شما با این مثال سوال اصلی تاپیک را کلاً تغییر دادید!
بنده نپرسیدم برای رفع مشکلات باید چه کنیم که شما این توضیحات را می‌فرمائید
سوال من این بود که اصلاً چرا در یک نظام اسلامی باید بیشتر مسافران
(بلکه رانندگان اتوبوس‌ها) دهانشان بوی سیگار بدهد؟
بنده پرسیدم اینکه یک مسئول دهانش بوی سیگار می‌دهد تقصیر کیست؟

3 - در این مثال، شما (و جناب قرائتی) مسئولین را به عنوان مسافر معرفی کردید و تنها مسئول را راننده معرفی کردید
درحالیکه یک دولت و یک حکومت تشکیل شده از 1 نفر نیست! بلکه مجموعهء مسئولین و ساز و کارها و قوانین و اجرائیات آن است
البته می‌دانم مثال برای تفهیم بهتر موضوع است، اما معتقدم که این مثال با اصل بحث تناسب ندارد

کل حکومت یک اتوبوس بزرگ است و راننده‌ای دارد به نام "رهبر" که من مخلص ایشان هم هستم
اما در ابعاد کوچکتر، هر کدام از بخش‌های دولتی خودش یک اتوبوس مستقل است و راننده خودش را دارد
(نه اینکه همه مسافر باشند!)
باز هرکدام از این نهادها و بخش‌ها، واحدهای کوچکتری در دل خود دارند که آنها نیز اتوبوسی مستقل با راننده ای مستقل هستند

لذا مشکل این نیست که فلان مسافر دهانش بوی سیگار می‌دهد، بلکه این است که راننده بیشتر این اتوبوس‌ها یا مست کرده‌اند یا مواد زده‌اند!
اینجا دیگر نمی‌شود با عوض کردن صندلی موضوع را حل کرد، بلکه باید راننده خاطی جریمه شود
و جریمه هم کار مسافران نیست، بلکه کار ناظران پلیس‌راه و نیروهای انتظامی است

مشکور;967047 نوشت:
در این خصوص هم بر خلاف آنچه گفتید (مشاهدات عینی) سن و سالتان اقتضا نمی کند
بله حق با شماست. هنوز مرا از شیر نگرفته‌اند!

مشکور;967047 نوشت:
شما که انتظار ندارید با تشکیل جمهوری اسلامی و تحقق حکومت دینی همه کارگزاران آن معصوم بشوند؟
به هیچ عنوان
چنین تصوری نشان از جهالت شخص است

اما انتظار هم ندارم اتوموبیل‌سازی را با کره جنوبی شروع کنیم و بعد از 30 سال به اندازه 30 قرن از کره عقبتر باشیم
انتظار هم ندارم کارم فقط با دادن رشوه راه بیفتد. در شهرداری، دادگاه و.....
انتظار هم ندارم هر روز خبر یک اختلاس جدید را بشنوم، آن هم توسط بالاترین رده‌های مسئولیتی
انتظار هم ندارم بانک‌ها وام با سود 24 درصد بدهند و در زمان دریافت اقساط هم اول سود را بگیرند، بعد اصل پول را
انتظار هم ندارم عروس و داماد برای گرفتن وام ازدواج بروند توی نوبت، اما وام خودرو را چند روزه تحویل بدهند تا خودروسازان خودروهای آشغال خود را بفروشند
انتظار هم ندارم بعد از آسفالت شدن جاده یک محل، یک بار برای نصب لوله گاز آن را بکنند، یک برا برای آب، یک بار برای تلفن و......
انتظار هم ندارم مالیات منِ کارمند قبل از پرداخت حقوقم کسر گردد، اما افرادی داشته باشیم که بدهی مالیاتی آنها به اندازه بودجه یک سال کشور است

مشکور;967047 نوشت:
نظارت عمومی مردمی و مطالبه گری و پرسشگری هم تعطیل!
پاسخش در سخنان خودتان است:
مشکور;967074 نوشت:
برخی دوستان و کاربران چارچوبهای بحث را رعایت نمی کنند و تا تایپیکی برای گفتگوی آزاد پیرامون مسائل انقلاب، بررسی ضعفها، نواقص و کاستی ها پیش می آید شروع می کنند به عقده گشایی و برخی خط قرمزها را رعایت نمی کنند
من می‌دانم که منظور شما چیست و نمی‌خواهم از یک جمله شما سوء استفاده کنم
اما می‌بینید که حتی در این تاپیک هم مدام باید مراقب خط قرمزها باشیم
اگر منصفانه نگاه کنیم، مطالبه‌گری در کشور ما آنچنان معنایی ندارد، چرا که مسئولین دارای مصونیت‌هایی هستند

مشکور;967047 نوشت:
مطالب این فراز اخیر شما خصوصاً دیکتاتور خواندن نظام، ناقص نگاه اولتان است که گفتید به آرمانهای انقلاب و امام راحل اعتقاد دارید و پایبند هستید! آیا اینکه میگویید نظام اسلامی دیکتاتوری است یعنی آرمانهای انقلاب و امام و خط ولایت فقیه مبتنی بر تفکر دیکتاتوری است؟
من کجا چنین حرفی زدم استاد؟!
بنده گفتم دلایلی که قابل وقوع بوده و به ذهن من می‌رسد اینهاست، و دو دلیل هم مطرح کردم. یکی دیکتاتور بودن و یکی هم عدم تربیت صحیح
در ادامه هم گفتم شما اگر دلیل دیگری می‌شناسید بفرمائید

درمورد دیکتاتوری ابداً اعتقاد ندارم اصل نظام ما دیکتاتوری باشد و داشتن چهارچوب را متفاوت از دیکتاتوری می‌دانم
اما با قاطعیت می‌گویم سیستم ایران دیکتاتوری است و به گونه‌ای طراحی شده که مطالبه‌گری در آن بسیار دشوار است

مشکور;967047 نوشت:
البته مردم ما تربیت شده اسلام و انقلاب هستند و این مطلب را در جریان تحقق انقلاب و حفظ دستاوردهای آن در طول این 40 سال ثابت کرده اند اما باید بیشتر از اینها تقویت شود که مسئولیت آن تنها متوجه حکومت نیست بلکه فرهنگ سازی اقبال مردمی را هم می طلبد
صددرصد موافقم
من همیشه گفته‌ام دلیل عدم پیشرفت ایران در حد مطلوب، سه چیز است

1 - نبود سیستم قانونی و نظارتی صحیح در کشور که این ایراد متوجه نخبگان و مسئولین است
2 - غرب زدگی و شیفته تجملات ظاهری شدن که متوجه تودهء مردم است
3 - دشمنی‌های غرب با ما که با انواع تحریم‌ها و ستمگری‌ها کار را برای ما دشوار کرده‌اند

ببینید استاد، من فکر می‌کنم شما منظور بنده را بد برداشت کرده‌اید. از شمایی که بنده را می‌شناسید تعجب می‌کنم
شما بارها دیده‌اید که من در مباحث در مقابل غرب‌زدگی استاده‌ام و از نظام دفاع کرده‌ام. هنوز هم همین عقیده را دارم
اما حرف من این است که با وجود تمام دشمنی‌های غرب و تحریم‌ها و..... هنوز هم می‌توانستیم خیلی خیلی جلوتر باشیم

مشکل این است که ما می‌خواهیم همه چیز را گردن غرب بیندازیم!
آیا ساختن جنس بی‌کیفیت هم تقصیر غرب است؟ نداشتن برنامه چطور؟
آیا توجه بیش از حد به سرمایه‌داران و بی‌توجهی به جوانان و اقشار ضعیف هم تقصیر غرب است؟
نبود سیستم نظارتی مناسب و خلاء‌های مختلف قانونی هم تقصیر غرب است؟

تکرار اشتباهات مختلف برای بارها و بارها و بارها، تقصیر غرب است؟
به کارگیری مدیران نالایق بجای مدیران با استعداد هم تقصیر غرب است؟

برای نمونه آموزش و پرورش را نگاه کنید که قرار است اساس رشد و بلوغ فرزندان ما باشد
یک بار نظامش شد سالی واحدی، بعد ترمی واحدی، خلاصه ده مدل آن را عوض کردند و بچه‌های مردم هم موش آزمایشگاهی بودند
خب در آخر چه شد؟ سیستم را برگرداندند به زمان قبل از انقلاب!! خب به نظر شما این تقصیر غرب است یا تقصیر مردم که مطالبه‌گر نبودند؟

با سلام و عرض احترام

امیدوارم حرف های بنده را دوستان مجددا به معنی ضد انقلاب بودن بنده نگذارند!

در حال حاضر تنها را ایستادن جلوی انتخاب اجباری انتخاب نکردن هست!

انتخاب بین بد و بدتر به نظر بنده کار درستی نیست

مثل اینکه بگن بین معاویه یا یزید یکی رو انتخاب کن

اگر فرد روحیه حسینی داشته باشه هیچ کدوم رو انتخاب نمی کنه

وقتی تعداد آرا کمتر از حد نصاب باشه قانون گذار معنای انتخاب تحمیلی رو خواهد چشید

حق نگهدارتون

[="Times New Roman"][="Black"]

مشکور;967070 نوشت:

کشور ما از لحاظ قانون اساسی نیز در وضعیت مطلوب و ارمانی قرار دارد

مشکور;967070 نوشت:

بی شک تنها بدخواهان نظام بدنبال تاریک جلوه دادن فرایند اجرا و عمل و تعمیم و تسری آن به همه ابعاد و جزء جزء مسئولان در نظام اسلامی هستند.

مشکور;967070 نوشت:

البته در این خصوص کارهای بسیاری باید پیگیری شود که مغفول مانده است

مشکور;967070 نوشت:

باید مردم و نظام ما بدنبال تحقق شایسته سالاری به معنای واقعی کلمه باشند

مشکور;967070 نوشت:

برای رسیدن به قله های لیاقت، باید تدابیر و برنامه هایی را تدبیر نمود

مشکور;967070 نوشت:

باید یک نظام کامل برای تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد را تدبیر و اجرایی کنیم.

مشکور;967070 نوشت:

آگاهی های لازم به مردم داده شود تا در مواقف انتخاب، چه فاکتورهایی را بعنوان بصیرت و هوشیاری در نظر داشته باشند

مشکور;967070 نوشت:

همو که امام ره فرمود: نگذارید امور مملکت تان بدست نامحرمان بیفتد.

مشکور;967070 نوشت:

مردم بیش از اینکه از عقل و وجدان و بصیرتشان تبعیت کنند در مقام انتخاب تابع احساس و تمایلات شخصی و حزبی می شوند

مشکور;967070 نوشت:

باید سازوکارهای مطالبه گری توسط همگان، مسئولان انقلابی، نهادها، فرهیختگان و مردم احیاء و پیگیری و اجرایی شود.

مخلص استاد مشکور@};-@};-@};-[/]

فایل: 

اللیل والنهار;966839 نوشت:
مردم برای مشکلات معیشتی انقلاب کردندهر سال این راهپیمایی ها چی میگه یه مطالعه در باره حکومت و جمهوری داشته باشید شاید بخشی از موضوع براتون حل بشه

من نگفتم اهداف انقلاب صرفا مشکلات معیشتی بود.
اهداف دیگری هم عرض کردم
ولی شما گفتید مگر قبل انقلاب گل و بلبل بود؟(که میگید نبود)
و منم گفتم خب یکی از انگیزه های قیام مردم مشکلات معیشتی بود
در مورد اهداف انقلاب و شعار راهپیمایی مطالعه کردم و اندازه کافی اشنایی دارم
بحث اینه که مسوولین ما چقدر این اهداف و ارمانهای انقلابی رو که افتاد رو واقعا پیاده کردند.

صرفا با شعار دادن که چیزی بدست نمیاد.باید ببینیم آیا افرادی که مسولیت ها ی بزرگ نظیر وزرا , رئیس جمهور, رهبری و ... قبول میکنند واقعا تونستند مردم رو در حده توان راضی کنند؟ وای به حالشون اگر کوتاهی می کنند.چون قبول مسولیت بزرگ عواقب بزرگی در اخرت داره.

با سلام و عرض احترام

نگاهی به راهپیمایی های میلیونی طرفدار حکومت
و سخنرانی های روحانیت در دفاع از حکومت
در سال های قبل از انقلاب دوم (قبل از 55) داشته باشید

این راهپیمایی ها وسخنرانی ها عوامانه بوده و هیچ پشتوانه ای برای حکومت در هنگام خطر نخواهد داشت

سرمایه و پشتوانه هر حکومت نخبگان آن حکومت هستند
نه عوام
نخبگان این حکومت اکثرا در سال های ابتدایی ((شهیدانده)) شدند!!

مشکور;967047 نوشت:

سلام در خصوص شما ان شاء الله همینطور است. اما آیا معتقدید مشاهدات شما هیچ محدودیت و خطایی ندارد؟

سیستم نظارتی و قضایی ما که معصوم نیست و آیا امکان نفوذ و رسوخ افراد سوء استفاده گر در این مراکز بطور کلی منتفی است؟ اگر منتفی نیست قاعدتاً تخلفاتی هم در این مراکز اتفاق می افتد، خواسته یا ناخواسته.

اساساً سیستم انتخابتی آمریکا و ایران و دخالت مردم ایران در سرنوشت شان با انچه در امریکا بصورت نمادین و سمبلیک اتفاق می افتد ماهیتاً متفاوت است فلذا قیاس شما مع الفارق است.

اما در باره تمثیل شما نظام ما مبتنی بر مسئولیت همگانی است (کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته) فلذا تمثیلتان هم در این خصوص ناوارد است. پاسخ تمثیل تان را با تمثیلی از استاد قرائتی پاسخ می دهم که خالی از لطف نیست.

استاد قرائتی: شما سوار یه اتوبوسی میشی،
میشینی کنار یکی، بو سیگارش اذیتت میکنه! ������
میری اونور تر کنار یکی دیگه میشینی ،دهنش بو سیر میده!
میری اونورتر میشینی میبینی یکی بچش خرابکاری کرده!
درسته تحمل این وضع سخته...
اما شما نمیتونی از اتوبوس بری بیرون چون اصل اتوبوس سالمه!
چون راننده اتوبوس سالمه.
شما برای رسیدن به مقصد نیاز به اتوبوس سالم و راننده سالم داری. درسته؟
������������ جمهوری اسلامی و رهبری این نظام مصداق اتوبوس سالم و راننده سالم هست.
اگه این اتوبوس رو ترک کنید اتوبوسهای دیگه شما رو به مقصد نمیرسونن.
اتوبوس آمریکارو ببینید.
اتوبوس اروپارو ببینید.
⛔️ هم اصل اتوبوسش ناسالمه هم رانندش مسته!
حالا اینجا بعضی مسؤلین خطایی میکنن!
این دلیل بر ناسالم بودن اصل نظام و راهبرد اون نیست.
پس نباید از اتوبوسی که چون مسافرانش خلاف دارن ولی اصلش سالمه و رانندش سالمه بیرون اومد... چون اتوبوس و راننده ی سالم دیگه ای وجود نداره.

پس باید بود و خلاف هر مسافری رو هشدار داد و جلوگیری کرد...
باید خلاف هر مسئولی رو هشدار داد و جلو گیری کرد... ولی از اصل نظام و رهبری نباید روی گردان بشیم.

در این خصوص هم بر خلاف آنچه گفتید (مشاهدات عینی) سن و سالتان اقتضا نمی کند و حتی سنتان از عمر انقلاب هم کمتر است و بسیاری از این گزارشات سیاه نمایی و بزرگنمایی است که کار بدخواهان نظام است، اما اگر منظورتان از نفس آزادی و آزادی بیان لاابالی گری و هنجارشکنی اخلاقی و گزاف گویی های بعضی کج اندیشان است، اینکه نظام اسلامی با متخلفان و مروجان فساد و لاابالی گری و کج اندیشی برخورد نکند این دیگر آزادی نیست این عین فساد و لاابالی گری است که اسلام با چنین آزادی ای اساساً مخلف است.

شما که انتظار ندارید با تشکیل جمهوری اسلامی و تحقق حکومت دینی همه کارگزاران آن معصوم بشوند؟ همه امور به سامان برسد؟ هیچ مشکل و نقصان و بدعملی در کارگزاران مشاهده نشود؟ و ....؟ اگر چنین وعده ای و چنین مهمی در گوشه ای از جهان به اسم نظام اسلامی قابل تحقق و عینیت یافتن بود خوب همه می امدند و مسلمان می شدند! همه چیز در پرتو حکومت اسلامی می شد گل و بلبل! دیگر مردم چه می خواهند؟! اما شما هم میدانید که اینطور نیست حتی در حکومتی که در رأس آن ولی معصوم هست، بقیه کارگزاران فاقد عصمت اند و امکان تخلف و فسادشان منتفی نیست. خوب جمهوری اسلامی ایران نه ولی فقیه اش که رهبر و امام جامعه است معصوم است! و نه باقی کارگزاران! باید انتظارات را درست تنظیم کرد.

اینکه ولی فقیه و امام جامعه در حکومت دینی هم از مردم و هم از مسئولین بخواهد که پاسخگو باشند و هم مطالبه گر هیچ منافاتی با هم ندارد،(کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته) اینکه بگوییم چون امیرمؤمنان نامه به امراء و حاکمان می نوشت دلیل نمی شود که به مردم وظایفشان را گوشزد نمی کرده از طرفی (اثبات شدء نفی ما عدا نمی کند) و از طرف دیگر (قطعاً در خطبه های نهج البلاغه می توان این توصیه ها و تذکرات را یافت) بالاخره این توصیه ها و تذکرات رهبری معظم هم به مردم و هم به مسئولان، همپوشانی دارند، خلاء ها را پر می کنند و جلوی خیلی از سوء استفاده ها را می گرد.

رضای عزیز کمی وسیع تر به قضیه نگاه کنید! شما مطالبه گری را فقط منوط به این کردید که کار از کار گذشته باشد و دیگر امیدی به شفاف سازی نباشد این تحلیل درستی نیست اتفاقاً اصل مطالبه گری ممدوح زمانی است که هنوز حکومت دچار فساد نشده فلذا جامعه برای پیشگیری از رسوخ و رخنه فساد در همه ابعاد حکومت و جامعه، باید مطالبه گر باشد. صحبت و دغدغه رهبری معظم و اشاره حقیر هم به همین معضل است (شفافیت مسئولین) و البته این وظیفه مسئولین است اما گفتیم که امکان خطا و فساد در آنها هم منتفی نیست و در مواردی از شفاف سازی رهیز می کنند دلیلش هم روشن است وقتی از یکسو دستگاه نظارتی کشور ما از حیث عملکردی بیمار باشد و از سوی دیگر نظارت عمومی مردمی و مطالبه گری و پرسشگری هم تعطیل! نتیجه ای بهتر از این حاصل نخواهد شد. موضوع به مثابه این می ماند که والدین در یک خانه برخی امور خطیر اقتصادی و اجرایی را به فرزندان بسپارند و اما بر کار آنها نظارت نکنند و یا مجمع عمومی یک شرکت تعاونی اقتصادی هیأت مدیره ای انتخاب کنند و به مدیرعامل اختیارات تام داده شود اما نه هیئت مدیره و نه هیأت بازرسی و نه دیگر اعضا مجمع عمومی هیچ نظارتی بر کار مدیرعامل نداشته و اصلاً مطالباتشان را پیگیری نکنند. خوب مسلماً در چنین وضعیتی فساد و سوء استفاده گریز ناپذیر است. (نه اینکه بگوییم دزد بی گناه ترین است نظیر تمثیل شما) بلکه همه در این اتفاق یعنی اختلاسی اتفاق افتاده مقصرند.
البته بنده خودم به دیدگاه های استاد رائفی پور انتقاد شدید دارم اما انتساب تمام اشکال و نقصان به مسئولان از انصاف بدور است. بقول معروف (مالت را محکم بگیر همسایه را دزد نخوان)

اینکه بگوییم مردم ما اصلاً مطالبه گری نمی کنند حرف درستی نیست بلکه هم از طریق نمایندگانشان در مجلس (سازوکارهای قانونی که هست) از مسئولین مطالبه گری می کنند! مردم از طریق رسانه ها و خبرگزاری ها از مسئولین مطالبه گری می کنند! نهادهای انقلابی و مردمی هم به اقتضاء موضوع مطالبه گری دارند! و ....
اما اینها کافی نیست، خیلی تا آن نقطه مطلوب فاصله دارد باید ظرفیت های این نظام و سازوکارهای این امر (مطالبه گری) را در قالب یک نهضت همگانی (مسئولین - مردم) تقویت کرد گام اول تقویت کانونهای گفتمان آزاد بین همه جریانات و کانونهای سیاسی و مردمی است، باید مسئولین بیایند وسط میدان، حلقه های گفتمان در همه کانونها تقویت شود. (مردم و مسئولین)؛ (اساتید و دانشجویان)؛ (روحانیت با کانونهای دینی و مردم)؛ (گفتمان کارفرما و کارگران)؛ (گفتمان حلقه های اصناف)؛ (گفتمان حلقه های اقشار مختلف) و ... یعنی همه جامعه به سمت و سوی بلوغ و نبوغ هدایت شوند و نسبت به حقوق اساسی و حقوق شهروندی و حقوق و تکالیف اسلامی حاکمان و مردم آگاهیها توسعه داده شد.

میدان کار خیلی وسیع است و تا مطلوب خیلی فاصله داریم اما برای تعالی فرد و جامعه لاجرم راهی است که باید پیمود و البته شدنی هم هست. سد شوم نگاه بدبینانه ای که بر همگان حتی نخبگان سایه انداخته باید شکسته شود و لازمه آن اینست که همگان در نظام اسلامی، در هر جایگاهی که هستند به قول علامه حسن زاده آملی باید گوششان به دهان رهبری باشد ... .

مطالب این فراز اخیر شما خصوصاً دیکتاتور خواندن نظام، ناقص نگاه اولتان است که گفتید به آرمانهای انقلاب و امام راحل اعتقاد دارید و پایبند هستید! آیا اینکه میگویید نظام اسلامی دیکتاتوری است یعنی آرمانهای انقلاب و امام و خط ولایت فقیه مبتنی بر تفکر دیکتاتوری است؟

البته مردم ما تربیت شده اسلام و انقلاب هستند و این مطلب را در جریان تحقق انقلاب و حفظ دستاوردهای آن در طول این 40 سال ثابت کرده اند اما باید بیشتر از اینها تقویت شود که مسئولیت آن تنها متوجه حکومت نیست بلکه فرهنگ سازی اقبال مردمی را هم می طلبد. بعبارتی مسئولیت عدم توفیق در تربیت کامل مردم فقط متوجه حکومت نیست تا بدلیل عدم تحقق، ناکارمدی آن را نتیجه گرفت. زیرا اگر چنین باشد باید نتیجه بگیریم که اصل ارسال دین بعنوان لطف الهی و تلاش انبیاء الهی برای هدایت بشر با شکست مواجه شده در حالیکه دین و تلاش و عزم انبیاء کارامد بوده اما این جهل و نادانی و هواخواهی عموم بشر است که موجب حرمان و عدم برخورداری ایشان گردیده است. مسائلی که در خصوص کشور عزیزمان هم صحبت می کنید نسبتاً از همین جنس است. نباید عدم اقبال و عزم و همت مردم را در قضاوت وضعیت فعلی نادیده گرفت.

موفق باشید ...@};-

با سلام و عرض ادب و احترام

رسیدن به مقصد با اتوبوس پنچر (حتی یک چرخ) ، حتی با راننده ماهر ، دشوار (گاهاً نا ممکن) است!

منظور شما از اینکه حکومت هنوز فاسد نشده چیست؟

حتما راننده هم باید فاسد شود تا باور کنید چه اتفاقی افتاده؟

نگاهی به حکومت داری کفار بی اندازید ... نخبگان همه راهی شدند...

ببینید چگونه با اجرای قوانین اسلامی مثل بانکداری بدون ربا و ... به اوج رسیده اند

نخبگانی که مانده اند برای اسلام مانده اند ، نه برای حکومت...

سلام بر شما
استاد محترم شما نگاه من را بدبینانه توصیف کردید. من اتفاقا جزو همان خوش بین ها بودم تا جایی که خیلی ها مرا ساده لوح تصور میکردند! چی میشه که یه ایرانی به اینجا میرسه؟ چی میشه که بدبینی جای خوش بینی رو میگیره؟
( هر چند هنوز هم با اصل انقلاب و راهی که رفتیم مشکلی ندارم ) اما ببینید همون هایی که باعث این فساد و ظلم در جامعه شدند اونقدر جای پاشون محکمه که به این راحتی هاکنار نخواهند رفت. و یکی از چیزهایی که باعث میشه این آدم ها بر مسند قدرت باقی بمونن ریاکاری و دورویی هست که طرف هیچ اعتقادی به هیچی نداره اما برای اینکه کارش راه بیفته خودش رو جوری نشون میده که موجه باشه. نمونه ها را خودتون میتونید توی ذهنتون پیدا کنین. یکی از دلایلی هم که ریاکاری و تظاهر زیاد شده به نظر من این هست که معیارهای بسیار سطحی برای متعهد بودن آدم ها در نظر گرفتیم . توی مصاحبه های ارگان ها و سازمان ها بعضی وقت ها سوالاتی میپرسن که واقعا خنده داره. در حالیکه اسلام معیار رو روی صداقت و امانت دار بودن آدمها گذاشته ما دست روی چیزهایی میگذاریم که حتی اسم ( فرع) هم نمیشه روشون گذاشت.
من هنوز سر حرف خودم هستم انتقاد و مطالبه گری مساوی است با متهم شدن و محکومیت و حبس و ... .
همین الان منی که دارم این متن رو مینویسم نگرانم ، شمایی هم که این سایت رو اداره میکنید نگرانید که حرفی زده نشه که کار دستتون بده ما حتی توی فضای مجازی هم نمی تونیم مطالبه گر باشیم چه برسه در فضای واقعی جامعه.
چرا تا چند نفر میان اعتراض کنن سریع برچسب ضد انقلاب و منافق و... بهشون میچسبونند و دستگیر میشن؟ من موافق آشوب و اغتشاش نیستم. با خرابکاری و هرج و مرج موافق نیستم اما چرا تا یکی میاد اعتراض کنه مسئولین میان میگن اعتراض باید از مجرای قانونی باشه.مجرای قانونی چیه که همش میگن مجرای قانونی!!

با سلام و عرض ادب و احترام

در این شرایط راه نجاتی جز چنگ زدن به ریسمان الهی نیست

1-با عمل به دستورات کتاب خدا (بدون کم کاری ودر نظر گرفتن صلاح شخصی)

2-پیروی از سنت رسول خدا(ص) (نه سنت ملایی)

3-و اجرای عدالت علی(ع) گونه (بدون ترس از عوام)

زمان صلح حسن به پایان رسیده
راه رسیدن به این ریسمان حسینی بودن است

حواسمان باشد خورشید پشت ابر را تنها نگذاریم به بهانه لامپ...

Reza-D;966425 نوشت:

سلام

امام علی(ع) می‌فرمایند:

"هر روزی که در آن خدا را نافرمانی نکنی، همان روز عید است"

رشوه‌ای شدن اکثر ارگان‌های دولتی از شهرداری بگیرید تا اماکن تا راهنمایی و رانندگی تا

نیروی انتظامی و حتی دادگاه

سلام

ابتدا نظام و ساختار و قوانین را از مدیران و مدیریت جدا کنید...

الف
نظام و ساختار :
خود این نظام چند سطح دارد :
قانون اساسی
قوانین مجلس
بودجه ریزی دولت و قوانین دولت و ادارات و سازمانها در
قوانین دیگر : شهرداری و راهنمایی و رانندگی و ...

در همه این قوانین ، کسب پول و قدرت حرف اول را میزند...
و در همه اینها اشکالاتی مطرح است... و مشکلات جامعه نیز به همین قوانین مربوط است...
ساختار مشکل دارد...

و الا مدیران ما ذاتا فرق خاصی با کفار و اهل کتاب و به تعبیر دیگر کشورهای خارجی ندارند...
امارات و عربستان و کره جنوبی و ایتالیا و بلغارستان و تاجیکستان، تافته جدا بافته ای نیستند که بخواهیم ایرانی ها را یک موجودات عجب وجقی! بدانیم...
آنها هم ممکن است پول پرست و دزد باشند و مدیران ما نیز....
لکن سیستم آنها به گونه ای است که رئیس مجلس نخواهد گفت بدین مضمون : دولت آن قدر بودجه میخورد که پولی برای آبادانی نمیماند...
سیستم آنها به گونه ای است که بهره بانکی 3 درصد دارند و ما 18 درصد
سیستم اقتصادی آنها خصوصی است و ما خصولتی
سیستم مالیاتی و بودجه آنها روی مانیتور دیده میشود و ثانیه شمار دارد اما سیستم ما فی ظلمات ثلاث...

البته بزرگترین مشکلات کشور با حذف بسیاری از قوانین مجلس و دولت و اصلاح آنها حل میشود و لذا ابتدا سراغ قانون اساسی نمیرویم و باید مجلس و دولت را اصلاح کرد...
البته به نظرم اصلا وجود مجلس و دولت اشتباه است و این سیستم هرزگرد دارد باید یک قوه باشند...
و این نیاز به تغییر قانون اساسی دارد....

ب

بزرگترین مشکل بر سر راه اصلاح مواجب بگیران هستند...
کسانی که از وضع موجود دفاع میکنند در اینجا و پول افکارشان را جهت داده است و پیرو هوای نفسشان شده اند..
مثلا الان همین علما اگر زمان شاه بود کمترین کارشان بست نشینی و اعلامیه و اعتراض بود اما الان نه...
متاسفانه علمای ما مرده اند و وظیفه شان را در سخنرانی و نصیحت خلاصه کردند...
وقتی در سیستم خمس پورسانت سی درصد میگیرند و مقابله نمیکنند و حیف و میلها..
آیا انتظار دارید سیستم را متحول کنند؟

در قرآن رباخواری جنگ با خدا و رسول است
آیا علما کاری کردند؟! ( حرف زدن که کار نیست خدا 1400 سال پیش بهتر از شما حرف زد)
یعنی چه گناهی بزرگتر از رباخواری باید انجام میگرفت که علما قیام کنند و عده ای مواجب گیر با ما مخالفت نکنند؟!!!!!!!

بعضی از دوستان چنان حرف می زنند که انگار رهبر نقشی ندارد و فقط مردم انتخاب های غلط داشته اند
همه میدانیم تمام مسئولین قوای مقننه٬ مجریه و قضاییه به توسط رهبر انتخاب میشوند
حال چه به صورت مستقیم و یا به صورت غیر مستقیم(با نظارت استصوابی شورای نگهبان)
اختیارات ایشان در قانون اساسی بسیار بالاست
نقش شان در سیاست‌گذاری‌های کلان کشور مثل تندروی های زمان دولت نهم که ایران را تا آستانه جنگ پیش برد و چه برجام
که باعث رونق نسبی اقتصادی شد محرز است
و اینکه مردم چگونه مطالبه کنند در صورتی که از بیان حقایق می‌ترسند
وقتی در میان شان می گویی چرا این را بیان نمی‌کنید می‌گویند ممکن است فردا که استخدامی است استخدام نکنند
مشکلات در کشور فراوان است
از عدم مدیریت بحران آب و خشکی تالاب ها
تا بحران بیکاری
و فقر و فساد
مثلا قضییه حصر را در نظر بگیرید
چرا دادگاهی برگزار نمی‌شود
مشکلات واقعاً زیاد است
و در مورد رسانه های فارسی زبان خارج از کشور نیز الکی که از خودشان حرف نمی زنند چون اگر اینگونه بود مردم می فهمیدند و آنها را اصلاً دنبال نمی کردند
باید توجه کنیم اگر کلام حقی را اگر دشمن هم بگوید باید بپذیریم
باید یک نکته را هم در مورد بحث های سیاسی در انجمن مطرح کنم(قبلاً دیده بودم که کاربری گفته بود بحث های سیاسی را نباید اینجا مطرح کرد چون باعث مشکل برای انجمن می شود)
اگر در این سایت اجازه مطرح کردن مشکلات نباشد, مشکلاتی که مردم آن ها را به خاطر لباس مسئولین از دین می بینند کجا باید مطرح شود (در حمایت از مطرح شدن چنین تاپیکهایی)

[="Arial"]

مشکور;966687 نوشت:
مورد تأکید رهبران انقلاب (امام خمینی

[=arial]سلام و وقت همگی بخیر
اولا جناب مشکور خوشحالم کارشناس این بحث شما هستین
چون تو انجمن کسی به اندازه شما با افکار و عقاید من آشنا نیست
و بنده هم بر طبق منش و عقایدی که از شما دیدم
فکر نمیکنم غرضی توی پاسخهاتون باشه
ثانیا یه سوال میپرسم که شاید به نظر بقیه دوستان بی ربط بیاد
ولی حداقل شما خوب میدونین این سوال چطوری و از کجا میاد
و ممنون میشم جوابمو مثل همیشه مختصر و صدالبته دقیقا مرتبط با سوال بدین

قبول دارید که فرض محال محال نیست
حالا فرض میکنیم
رهبر کبیر انقلاب امام خمینی رحمت الله علیه به کسی گوشزد کنن
در این برهه از تاریخ شخصا هیچکدوم از مسئولین کشوری رو تائید نمیکنم
حالا تکلیف این فرد چیه ؟؟؟

سلام
هدف از ایجاد حکومت اسلامی ولایت الله است و همین موجب ایستادگی پای هدف تا جان و مال خواهد بود .

ازردگی خاطر از هدف اصلی نیست که پشیمانی از ایجاد آن ببار بیاورد بلکه مغفول ماندن اجرای آن از طرف کارگزاران قوانین الهی است که در راس آن متولیان دینی و دولتمردان در این عرصه است که از ابتدای انقلاب اسلامی اکثر صاحب منصبان و مسئولان حوزه های مختلف از دل حجره های مدارس دینی بوده اند!

و تا حدودی هم ریزش در سطوح مختلف متولیان و لرزش در ارزش ها در همه انقلاب ها و تحولات می تواند طبیعی باشد ولی بعد از 40 سال دیگر طبیعی نیست بیشتر تغافل و تغییر جهت از هدف است.

و همانطور که رهبر معظم در فرمایشات اخیرشان، علت عدم موفقیت را در اینکه دین را سیاسی کردند به جای انکه سیاست را دینی کنند دانستند،
در همه عرصه ها همین دیده شد، دین را اقتصادی کردند، به جای اینکه اقتصاد را دینی کنند در امور اجتماعی و فرهنگی و خانوادگی و ... نیز جهت عملکردها در همین سو بوده است.
در این فرمایش رهبر آسیب شناسی دقیقی صورت گرفته نخبگان و خواص می توانند بعنوان کد از آن در اسیب زدایی استفاده کنند و دینی کردن همه جانبه جامعه را شروع و اقدام کنند.

این یک تصویر کلی است از نظام که میتوان داشت ولی وقتی وارد جزئیات می شویم که نشات گرفته از کلیات است ضعف اساسی و گاهی غیر قابل جبران را می بینیم، جامعه ما درگیر ربا است بطور علنی و واضح! مال حرام شکم فرزندانمان را پر می کند و عوارض وضعی خود را در حال شکل دادن است! ربا فقط یک نمونه از این مصادیق است که خود میتواند راس لرزندان ارزشها و پایه های یک جامعه دینی باشد.

عکس العمل در مورد ربا تاکنون چه بود!؟

مشکور;967047 نوشت:
در این خصوص هم بر خلاف آنچه گفتید (مشاهدات عینی) سن و سالتان اقتضا نمی کند و حتی سنتان از عمر انقلاب هم کمتر است و بسیاری از این گزارشات سیاه نمایی و بزرگنمایی است که کار بدخواهان نظام است، اما اگر منظورتان از نفس آزادی و آزادی بیان لاابالی گری و هنجارشکنی اخلاقی و گزاف گویی های بعضی کج اندیشان است، اینکه نظام اسلامی با متخلفان و مروجان فساد و لاابالی گری و کج اندیشی برخورد نکند این دیگر آزادی نیست این عین فساد و لاابالی گری است که اسلام با چنین آزادی ای اساساً مخلف است.

استاد مشکور گرامی (ریا نباشه:d) سنم بیشتر از عمر انقلاب است، گزارشاتی که شما ان را سیاه نمایی می دانید را از نزدیک لمس کردم و ترکشش را نیز خورده ام!!!!

ایا پوشیدن جوراب سفید داخل کفش کتونی لااباگری بود که دختر نوجوان را بعنوان مجرم به پوشیدن آن سر صف معرفی میکردند؟!
ایا به همراه داشتن آینه در کیف مدرسه عین فساد بود که وسیله شخصی دانش اموز از او گرفته می شد و به او پس داده نمی شد؟!
ایا عدم حضور یک نوجوان در دعای توسل صبحگاهی هنجار شکنی دینی است که نمره انضباطش را تحت تاثیر قرار میداد؟!
کم نداشتیم که دختر و پسر جوان حتی نوجوانی که از روی هیجان، بی دینی اصلا، با هم هم صحبت شدند و بزور گشت ارشاد باید به عقد هم در می امدند!!!!!!!!!! ایا دین اسلام اینست؟!

بچه هایی که امروز در جامعه بعنوان افراد هرزه در خیابان می شناسیم از همان نسل هستند، نسلی که از دین و اسلام فقط احکامش را آن هم بطور سلیقه ای و شخصی به او معرفی کردند!!
اسیب زیادی در سن نوجوانی از این امور دیده ام ولی به کمک خدا نه کج اندیشم و نه بدخواه نظام ...
------------------------

مدیر اجرایی;966840 نوشت:
سلام و عرض ادب
تاپیک متاسفانه از مسیر اصلی خودش انحرافاتی پیدا کرده
که تا حضور کارشناس تقاضا دارم کاربران محترم کمی صبر کنند
با تشکر

مشکور;967074 نوشت:
برخی دوستان و کاربران چارچوبهای بحث را رعایت نمی کنند و تا تایپیکی برای گفتگوی آزاد پیرامون مسائل انقلاب، بررسی ضعفها، نواقص و کاستی ها پیش می آید شروع می کنند به عقده گشایی و برخی خط قرمزها را رعایت نمی کنند بقول معروف از هول حلیم می افتند داخل دیگ، هم باعث تعطیلی تایپیک می شوند و هم دیگر اعضا را از بحث و گفتمان منطقی و روشن شدن بسیاری نقاط ابهام و خاکستری که در نظرشان تاریک می نماید، محروم می کنند.

Beee

رهگذر آسمان;967165 نوشت:

[=arial]سلام و وقت همگی بخیر
اولا جناب مشکور خوشحالم کارشناس این بحث شما هستین
چون تو انجمن کسی به اندازه شما با افکار و عقاید من آشنا نیست
و بنده هم بر طبق منش و عقایدی که از شما دیدم
فکر نمیکنم غرضی توی پاسخهاتون باشه
ثانیا یه سوال میپرسم که شاید به نظر بقیه دوستان بی ربط بیاد
ولی حداقل شما خوب میدونین این سوال چطوری و از کجا میاد
و ممنون میشم جوابمو مثل همیشه مختصر و صدالبته دقیقا مرتبط با سوال بدین

قبول دارید که فرض محال محال نیست
حالا فرض میکنیم
رهبر کبیر انقلاب امام خمینی رحمت الله علیه به کسی گوشزد کنن
در این برهه از تاریخ شخصا هیچکدوم از مسئولین کشوری رو تائید نمیکنم
حالا تکلیف این فرد چیه ؟؟؟

مشکل از آن جا شروع شد که راننده را معصوم پنداشتیم و غیر قابل نقد!

لحظه ای فکر نکردیم که چرا کسانی که سردمدار مفسدین هستند باید راننده معصوم انتخاب کنند!

و لحظه ای فکر نکردیم به این جمله چمران:

آن کس که تخصص ندارد و مسئولیت می پذیرد هر چند تدین دارد اما تقوا ندارد...

خباء;967152 نوشت:

البته به نظرم اصلا وجود مجلس و دولت اشتباه است و این سیستم هرزگرد دارد باید یک قوه باشند...
و این نیاز به تغییر قانون اساسی دارد....

عجب
چه براحتی اصل تفکیک قوا را زیر سوال می برید
در کشور ما اگر هر یک از قوا به طور واقعی کار خود را انجام می داد
و واقعاً از هم مستقل بودند
این همه مشکلات معیشتی و سیاسی وجود نداشت

موضوع قفل شده است