به اختراعات جدید چه واکنشی نشان دهیم؟! ::: تکلیف مقلدان چیست؟!

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به اختراعات جدید چه واکنشی نشان دهیم؟! ::: تکلیف مقلدان چیست؟!

با سلام
1- سوال اولم اینه که به اختراعات جدید باید چطوری واکنش نشون بدیم؟
اگه مشکل شرعی در اون نبینیم میتونیم ازش استفاده کنیم یا این کافی نیست و باید اطلاعاتی 100 درصدی در موردش به دست بیاریم؟
در مورد بسیاری از اختراعات به دست آوردن اطلاعات کامل تقریباً غیر ممکنه!

2- یه سوال دیگه هم اینکه متاسفانه بسیاری از مراجع تقلید در مورد همه مسائل روز اطلاعات 100% کاملی ندارند و البته امکان کسب اطلاعات کامل در مورد مسائل روز و اختراعات جدید بشر نیز برای هیچ انسانی وجود ندارد! تکلیف مقلدان آن ها چیست؟ تا چه مدت باید صبر کنیم؟!

مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی

با نام الله

:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

farshidss;493799 نوشت:
با سلام
اگه مشکل شرعی در اون نبینیم میتونیم ازش استفاده کنیم یا این کافی نیست و باید اطلاعاتی 100 درصدی در موردش به دست بیاریم؟

2- یه سوال دیگه هم اینکه متاسفانه بسیاری از مراجع تقلید در مورد همه مسائل روز اطلاعات 100% کاملی ندارند و البته امکان کسب اطلاعات کامل در مورد مسائل روز و اختراعات جدید بشر نیز برای هیچ انسانی وجود ندارد! تکلیف مقلدان آن ها چیست؟ تا چه مدت باید صبر کنیم؟!

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

لطفا سؤالات خود را به صورت موردی مطرح فرمایید مثلا مثالی در مورد سؤال بزنید تا بتوانیم پاسخ دقیق تری ارائه دهیم .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

farshidss;494053 نوشت:
با سلام

سجاد;494053 نوشت:
با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

لطفا سؤالات خود را به صورت موردی مطرح فرمایید مثلا مثالی در مورد سؤال بزنید تا بتوانیم پاسخ دقیق تری ارائه دهیم .

همیشه سلامت و موفق باشید

- در مورد سوال اول مثلاً پول الکترونیکی بیت کوین!
تاخیر در شروع فعالیت در این مورد باعث ضرر و زیان بسیار بالای مالی برای افراد میشود. به عبارت دیگر اگر کسی قصد فعالیت در این زمینه را دارد هر چه زود تر فعالیتش را آغاز کند به نفع اوست و بالعکس!
اگر مشکل شرعی در بیت کوین نبینیم میتونیم ازش استفاده کنیم یا این کافی نیست و باید اطلاعاتی 100 درصدی در موردش به دست بیاریم؟ اگه به دست آوردن اطلاعات 100 درصدی امکان پذیر نباشه چی؟ مثلاً کی الان میتونه ادعا کنه همه چیز رو در مورد دلار میدونه؟ از تاریخچش تا پشت پرده هایی که داره و ...

- سوال دوم هم که فکر نمیکنم نامفهوم باشه. در چنین مواردی که مرجع تقلید هنوز اطلاعات کافی در مورد یک اختراع (برای مثال در اینجا بیت کوین) نداره تلکیف ما چیه؟ میتونیم خودمون تصمیم بگیریم؟ چون همون طور که گفتم نمیشه زیاد منتظر موند و تاخیر در شروع فعالیت در این مورد باعث ضرر و زیان بسیار بالای مالی برای افراد میشود.

[="Tahoma"][="Black"]

farshidss;494065 نوشت:
- در مورد سوال اول مثلاً پول الکترونیکی بیت کوین!
تاخیر در شروع فعالیت در این مورد باعث ضرر و زیان بسیار بالای مالی برای افراد میشود. به عبارت دیگر اگر کسی قصد فعالیت در این زمینه را دارد هر چه زود تر فعالیتش را آغاز کند به نفع اوست و بالعکس!
اگر مشکل شرعی در بیت کوین نبینیم میتونیم ازش استفاده کنیم یا این کافی نیست و باید اطلاعاتی 100 درصدی در موردش به دست بیاریم؟ اگه به دست آوردن اطلاعات 100 درصدی امکان پذیر نباشه چی؟ مثلاً کی الان میتونه ادعا کنه همه چیز رو در مورد دلار میدونه؟ از تاریخچش تا پشت پرده هایی که داره و ...

- سوال دوم هم که فکر نمیکنم نامفهوم باشه. در چنین مواردی که مرجع تقلید هنوز اطلاعات کافی در مورد یک اختراع (برای مثال در اینجا بیت کوین) نداره تلکیف ما چیه؟ میتونیم خودمون تصمیم بگیریم؟ چون همون طور که گفتم نمیشه زیاد منتظر موند و تاخیر در شروع فعالیت در این مورد باعث ضرر و زیان بسیار بالای مالی برای افراد میشود.

با تشکر از توضیح شما

تا آنجا که بنده اطلاع دارم پول بیت کوین در مجامع علمی و اقتصادی هنوز به عنوان یک واحد پولی رایج و معتبر پذیرفته نشده و نه تنها نمی توان آن را با دلار مقایسه کرد و گفت که ما از دلار هم صد در صد اطلاعات نداریم بلکه باید گفت که آگاهی ما نسبت به آن که بتواند اعتماد ساز باشد کمتر از حدی است که حداقل در تبدیل دلار به ارز یک کشور نه چندان قابل توجه از نظر اقتصادی وجود دارد چرا که این پول منشأ بسیار مبهم ، ارزش غیر قابل اعتماد و پشتوانه ای متزلزل دارد .

صرف نظر از دیدگاه شرعی به نظر حقیر پرهیز از سرمایه گذاری به وسیله این پول و تأخیر در آن برای تحقیق بیشتر و روشن شدن موضوع ، کاری بسیار عاقلانه و مطابق حداقل های منطق اقتصادی ریسک پذیر است.

این نکته ای نیست که تنها ما به آن رسیده باشیم بلکه حتی سایت های مروج آن نیز به آزمایشی بودن یا غیر قابل اعتماد بودن آن اشاره داشته و توصیه به سرمایه گذاری مداوم با آن نمی کنند .

از نظر شرعی نیز همچون مسائل نوپدید دیگر مانند شرکت های هرمی و ... نیاز به بررسی بیشتر و روشن شدن ابعاد آن توسط مراجع عظام دارد که در این زمینه استفتاء کتبی صورت گرفته و به محض دریافت پاسخ در اینجا درج خواهد شد .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;495482 نوشت:

تا آنجا که بنده اطلاع دارم پول بیت کوین در مجامع علمی و اقتصادی هنوز به عنوان یک واحد پولی رایج و معتبر پذیرفته نشده و نه تنها نمی توان آن را با دلار مقایسه کرد و گفت که ما از دلار هم صد در صد اطلاعات نداریم بلکه باید گفت که آگاهی ما نسبت به آن که بتواند اعتماد ساز باشد کمتر از حدی است که حداقل در تبدیل دلار به ارز یک کشور نه چندان قابل توجه از نظر اقتصادی وجود دارد چرا که این پول منشأ بسیار مبهم ، ارزش غیر قابل اعتماد و پشتوانه ای متزلزل دارد .

ببخشید منشاء بیتکوین چطور مبهم است؟ واضح ترین منشاء ارز جهان را بیتکوین دارد! حالا شما نمی دانید که نمیشه فتوا داد منشاء مبهمی دارد! ارزش غیرقابل اعتماد یا پشتوانه متزلزل هم ربطی به فقه و اسلام نداره و یک تصمیم اقتصادی است! ما در اسلام احکام نداریم که فلان جا خونه نخرید چون ارزش اقتصادی پایینی داره یا قیمت زمین اونجا پایین است!

وایسلی گوجا;495511 نوشت:
ببخشید منشاء بیتکوین چطور مبهم است؟ واضح ترین منشاء ارز جهان را بیتکوین دارد! حالا شما نمی دانید که نمیشه فتوا داد منشاء مبهمی دارد! ارزش غیرقابل اعتماد یا پشتوانه متزلزل هم ربطی به فقه و اسلام نداره و یک تصمیم اقتصادی است! ما در اسلام احکام نداریم که فلان جا خونه نخرید چون ارزش اقتصادی پایینی داره یا قیمت زمین اونجا پایین است!

سلام ...
جناب وایسلی گوجا ... امکانش هست یه توضیح بدین پشتبانه ارزشی بیتکویین چی هستش !!!

سجاد;495482 نوشت:
از نظر شرعی نیز همچون مسائل نوپدید دیگر مانند شرکت های هرمی و ... نیاز به بررسی بیشتر و روشن شدن ابعاد آن توسط مراجع عظام دارد که در این زمینه استفتاء کتبی صورت گرفته و به محض دریافت پاسخ در اینجا درج خواهد شد .

اگه امکان داره در تکمیل نامه قبلیتون این رو هم ارسال کنید لطفاً:

- عمدتاً بیت کوین از 3 راه به دست می آید:
1- خرید بیت کوین در قبال پول های سنتی رایج. مانند ریال و دلار و ...
2- از طریق ماینینگ (استخراج بیت کوین)
3- دریافت بیت کوین در ازای انجام کاری (که معمولاً در بین کاربرای اینترنت به بیت کوین رایگان معروف است. البته تا انجایی که بنده اطلاع دارم بیت کوین رایگان با بیت کوین هایی که از طرق دیگر به دست می آید هیچ تفاوتی ندارد)
بعضی از سایت ها (که تقریباً 100% آنها خارجی هستند) در قبال کاری که انجام میدهیم به ما بیت کوین رایگان میدهند. مثلاً در ازای تماشای تبلیغات؛ کلیک روی تبلیغات و ... اینکه کسب درآمد از این کارها (مشاهده تبلیغات و ...) صحیح است یا نه بحثی جدا دارد. الان بحث بر سر این است که در ازای این کار ها چه به ما دلار بدهند و چه بیت کوین! پول، پولست دیگر! البته با فرض این که بیت کوین پولی بدون مشکل شرعی است. (البته اگر در مورد کسب درآمد با مشاهده تبلیغات و ... هم توضیحی بدهید ممنون میشوم)

- در سایت ویکیپدیا نوشته شده نحوه عملکرد این سایت ها عمدتاً مبتنی بر بخت آزمایی است. البته این که این مطلب درست است یا نه خود جای تحقیق بیشتر دارد. اما لطفاً بگویید این بخت آزمایی ها در چه صورت از نظر شرعی نادرست است؟ اگر برد و باختی نباشد بدون مشکل است؟

- منظور از برد و باخت فقط بردن و باختن "پول و سکه و مثل آن" است؟ مثلاً بی نتیجه ماندن "وقتی که یک فرد در یک بخت آزمایی صرف میکند" باختن محسوب نمیشود؟

- برخی یکی از مشکلات بیت کوین را ارزش غیر قابل اعتماد آن می دانند. می شود در این مورد آن را با سهامی که در بورس می خریم مشابه دانست؟ چون ارزش سهام نیز ممکن است به یک باره سقوط کند. (البته در درست بودن مقایسه این دو، خودم نیز تردید دارم!)

- توجه داشته باشید که بیت کوین بر پایه اثبات دانایی صفر است. البته شاید بتوان گفت در این مورد مشابه پول های کاغذی (سنتی) است.

- بیت کوین در کنار نکات مثبت بسیار زیادی که دارد و خدمات زیادی که برای بشریت به ارمغان آورده نکات منفی نیز دارد. مانند چاقو که میتوان هر نوع استفاده ای از آن برد! میتوان از ان استفاده مناسب کرد و همچنین با ان به دیگران صدمه زد!

- به این نکته نیز توجهی ویژه داشته باشید: به نقل از ویکیپدیا؛ بیت کوین پروژه ای نسبتاً جدید و شدیداً تحت توسعه است.

- و در آخر اینکه برای درک بیشتر سوالات و مسائلی که در بالا مطرح شد کدام قسمت از رساله (آیت الله مکارم شیرازی) را مطالعه کنیم؟

با تشکر

سلام ...
بحث برد و باخت در درون الگوریتم های کامپیوتری معنایی متفاوت دارند ... تمام روترها ... اکثر الگوریتم های کامپیوتری ... فتوشاپ ... همشون دارای الگوریتم های برد و باخت هستند ... به عنوان مثال کسانی که الگوریتمی برای برنامه های شطرنج مینویسن ... شروع به حل مساله و گسترش درختهای جواب میشن ... سپس درختها رو رتبه بندی میکنند و در درون الگوریتم های کامپیوتری به هر درخت درجه برد و باخت میدهند و سپس بر اساس این درجه ها الگوریتم رو پیش میبرن ...

نفرنفر;495514 نوشت:
سلام ...
جناب وایسلی گوجا ... امکانش هست یه توضیح بدین پشتبانه ارزشی بیتکویین چی هستش !!!

هیچ چیز. نکته اصلی همینه. بیتکوین ارزیه که بر خلاف سایر ارز ها پشتوانه مالی نداره چون نیازی به پشتوانه مالی نداره (ارزها پشتوانه مالی دارند که اگه دولت شروع به چاپ اسکناس بیش از حد کرد ارزش نهایی کل اسکناس ها روی هم محدود باشه، در بیتکوین به خاطر غیرمجمتمع بودن و سایز ثابت بلاک ها چنین چیزی غیرممکن است و طبیعتا نیاز به پشتوانه ارزشی از بین میره).

[="Tahoma"][="Black"]

وایسلی گوجا;495511 نوشت:

با تشکر از اظهار نظر جناب عالی

1. دوباره متن نوشته خود را خواندم که ببینم کجا بنده اظهار نظر فقهی کردم ! به صورت واضح در عبارت بنده موجود است که ثبت نظر و فتوای فقهی را موکول به پاسخ استفتاء کتبی نموده ام از این رو اشکال شما نیاز به تجدید نظر دارد .

2. لطفا برای اثبات وضوح منشأ پیدایش بیت کوین که فرمودید ، مستندات واضح ارائه دهید و ضمن مقایسه با دیگر ارز های جهان بفرمایید وجه روشن تر بودن منشأ آن نسبت به سایر ارزها چیست؟

3. لطفا ارزش قابل اعتماد و پشتوانه غیر متزلزل این پول را جهت یک تصمیم اقتصادی برای حقیر و دیگر دوستان اثبات بفرمایید.

وایسلی گوجا;495614 نوشت:
هیچ چیز. نکته اصلی همینه. بیتکوین ارزیه که بر خلاف سایر ارز ها پشتوانه مالی نداره چون نیازی به پشتوانه مالی نداره (ارزها پشتوانه مالی دارند که اگه دولت شروع به چاپ اسکناس بیش از حد کرد ارزش نهایی کل اسکناس ها روی هم محدود باشه، در بیتکوین به خاطر غیرمجمتمع بودن و سایز ثابت بلاک ها چنین چیزی غیرممکن است و طبیعتا نیاز به پشتوانه ارزشی از بین میره).

4. اگر راجع به یک بازی صحبت می کنید حرفی نیست ! اما اگر صحبت از سرمایه های ناچیز مردم فقیر دنیاست که قرار است به شیوه جدیدی مانند گلدکوئیست به دست سرمایه داران جهانخوار و زالو صفت بیفتد ، راه بسیار مطمئنی است که نیازی به پشتوانه هم ندارد !

موفق باشید[/]

سجاد;495709 نوشت:

با تشکر از اظهار نظر جناب عالی

1. دوباره متن نوشته خود را خواندم که ببینم کجا بنده اظهار نظر فقهی کردم ! به صورت واضح در عبارت بنده موجود است که ثبت نظر و فتوای فقهی را موکول به پاسخ استفتاء کتبی نموده ام از این رو اشکال شما نیاز به تجدید نظر دارد .

2. لطفا برای اثبات وضوح منشأ پیدایش بیت کوین که فرمودید ، مستندات واضح ارائه دهید و ضمن مقایسه با دیگر ارز های جهان بفرمایید وجه روشن تر بودن منشأ آن نسبت به سایر ارزها چیست؟

3. لطفا ارزش قابل اعتماد و پشتوانه غیر متزلزل این پول را جهت یک تصمیم اقتصادی برای حقیر و دیگر دوستان اثبات بفرمایید.

4. اگر راجع به یک بازی صحبت می کنید حرفی نیست ! اما اگر صحبت از سرمایه های ناچیز مردم فقیر دنیاست که قرار است به شیوه جدیدی مانند گلدکوئیست به دست سرمایه داران جهانخوار و زالو صفت بیفتد ، راه بسیار مطمئنی است که نیازی به پشتوانه هم ندارد !

موفق باشید

من دلیل جبهه گرفتن شما رو نمی فهمم وقتی با چیزی آشنایی ندارید چرا باهاش مخالفت می کنید! این نمونه بارز برخورد ادیان و اسلام با تکنولوژی و اختراعات است و امیدوارم دوستی که سوال پرسید از این نحوه برخورد با مسئله پاسخ سوالش رو به خوبی گرفته باشه!

1. حق با شماست نمی دانستم کارشناسان فقه و احکام مشاوره اقتصادی به مردم می دهند :Gig:

2. شما به صفحه ویکیپدیا بیتکوین مراجعه کنید ساختارش رو می بینید. منشاء پیدایش بیتکوین الگوریتم های متن باز است، محل پردازش این اطلاعات کامپیوترهای مردم است و هیچ مرکز و مرکز قدرت و کنترل کننده ای وجود ندارد که مشخص است تفاوتش با سایر ارز ها.

3. من چنین ادعایی نکردم و فقط گفتم فقه ربطی به مشاوره اقتصادی ندارد و در بحث احکام قرار نیست به دلیل شک در سودآوری اقتصادی بگیم کاری جایز است یا نیست.

4. بیتکوین یک سیستم غیرمتمرکز و اپن سورس است و هیچ نقطه ناواضحی در آن وجود ندارد و به تنهایی در اختیار هیچ کس هم نیست (جالبه بدانید دولت های جهانخوار خودشون با بیتکوین به خاطر ماهیت باز و غیرقابل کنترل بودن مشکل دارند). قیاس شما با گلدکوئیست کاملا مع الفارغ و ناشی از ادعا در حین بی اطلاعی است.

وایسلی گوجا;495614 نوشت:

سلام ...
منظورتون این هستش که همونجور که طلا به خاطر تقاضا ارزشش رفته بالا و واقعا به هیچ دردی نمیخره .... این پردازش های بیت کویینی هم واقعا به هیچ دردی نمیخورن ولی از اونجهت ارزش پیدا میکنند که تقاضا براش وجود داره ؟؟؟
درست فهمیدم ؟؟؟

نفرنفر;495878 نوشت:
سلام ...
منظورتون این هستش که همونجور که طلا به خاطر تقاضا ارزشش رفته بالا و واقعا به هیچ دردی نمیخره .... این پردازش های بیت کویینی هم واقعا به هیچ دردی نمیخورن ولی از اونجهت ارزش پیدا میکنند که تقاضا براش وجود داره ؟؟؟
درست فهمیدم ؟؟؟

دقیقا همینطوره. بیتکوین = طلای دیجیتال. تعداد بیتکوین ها در دنیا هم محدود است و الکی نمیشه بیتکوین تولید کرد (برعکس ریال و دلار که دولت ها می تونند چاپ کنند و برای همین به پشتوانه مالی نیاز دارند).

یه مشکلی که به نظر من بعضی وقتا پیش میاد:

مثلاً من خواستار پاسخ به یه سری سوالات شرعی در مورد بیت کوین هستم و به خاطر منافعی که برام میتونه داشته باشه آرزوی شرعی بودن بیت کوین رو دارم.
کاملاً مشخصه که من در بیت کوین ویژگی های مثبتی (حداقل برای خودم و نه بشریت!) دیده ام که می تونه به من (و بشریت) کمک کنه. البته شاید نکات منفی هم باشد و من هم متوجه آن نکات منفی باشم ولی در مجموع و پس از کنار هم گذاشتن نکات مثبت و منفی آن، رای به بودن بیت کوین میدهم. همان طور که دلار نیز بدون مشکل و نکات منفی نیست ولی استفاده از دلار و خرید و فروش آن و ... از نظر فقها ظاهراً جایز می باشد. (و مثالی دیگر که شاید کمک کند: مثال معروف چاقو و نحوه استفاده از آن)

پس مشخصه که وقتی از یک کارشناس دینی در مورد بیت کوین سوال میکنم به دنبال اینم و دوست دارم که کارشناس بگه بنا بر فلان دلیل استفاده از بیت کوین مشکلی ندارد. اما بعضی وقتا پس از خواندن نظر یک کارشناس این برداشت رو دارم که اون کارشناس به دنبال اثبات غیر شرعی بودن آن است و نه بدون مشکل شرعی بودن آن! و اگر این طور باشد (تاکید میکنم، اگر!) در نهایت میشه نتیجه گرفت که علت عقب ماندگی جوامع اسلامی همین واکنش نه چندان مثبت نسبت به اختراعات جدید است!

خوشحال میشم کارشناسای سایت بگن برداشت من درست بوده یا سوء برداشت بوده؟
با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

farshidss;495900 نوشت:
یه مشکلی که به نظر من بعضی وقتا پیش میاد:

مثلاً من خواستار پاسخ به یه سری سوالات شرعی در مورد بیت کوین هستم و به خاطر منافعی که برام میتونه داشته باشه آرزوی شرعی بودن بیت کوین رو دارم.
کاملاً مشخصه که من در بیت کوین ویژگی های مثبتی (حداقل برای خودم و نه بشریت!) دیده ام که می تونه به من (و بشریت) کمک کنه. البته شاید نکات منفی هم باشد و من هم متوجه آن نکات منفی باشم ولی در مجموع و پس از کنار هم گذاشتن نکات مثبت و منفی آن، رای به بودن بیت کوین میدهم. همان طور که دلار نیز بدون مشکل و نکات منفی نیست ولی استفاده از دلار و خرید و فروش آن و ... از نظر فقها ظاهراً جایز می باشد. (و مثالی دیگر که شاید کمک کند: مثال معروف چاقو و نحوه استفاده از آن)

پس مشخصه که وقتی از یک کارشناس دینی در مورد بیت کوین سوال میکنم به دنبال اینم و دوست دارم که کارشناس بگه بنا بر فلان دلیل استفاده از بیت کوین مشکلی ندارد. اما بعضی وقتا پس از خواندن نظر یک کارشناس این برداشت رو دارم که اون کارشناس به دنبال اثبات غیر شرعی بودن آن است و نه بدون مشکل شرعی بودن آن! و اگر این طور باشد (تاکید میکنم، اگر!) در نهایت میشه نتیجه گرفت که علت عقب ماندگی جوامع اسلامی همین واکنش نه چندان مثبت نسبت به اختراعات جدید است!

خوشحال میشم کارشناسای سایت بگن برداشت من درست بوده یا سوء برداشت بوده؟
با تشکر

با تشکر از اظهار نظر شما

سؤالات شما رو ان شاء الله مرجع تقلیدتان پاسخ خواهند داد و خدمتتان تقدیم خواهد شد.

از همان ابتدا این نکته را خصوصا خدمت شما که سؤال کردید ، عرض کردم پس بحث اثبات شرعی یا غیر شرعی بودن آن نیست که مورد اشکال یا توهم باشد بلکه عرضم غیر عقلایی بودن اقدام به این کار است تا زوایای آن روشن شود .

اگر فرض را بر این بگیریم که هر چیز نوپدید و اختراع جدیدی به نفع بشریت است و دینی که با تأخیر و تأمل می خواهد آن را بررسی کند و سپس اظهار نظر نماید ، مخالف بشریت ؛ حرفی نیست اما روشن است که چنین گزاره ای کاملا غیر منطقی و ادعایی غیر عقلایی است.

بیت کوین هم پولی نوپدید است که به ادعای طرفداران آن بخاطر عدم اتکای آن به دولت ها و به اصطلاح اپن سورس بودن آن قابل اعتمادتر است اما به ادعای مخالفان دقیقا همین نکته نیاز به بررسی بیشتر دارد که آیا این مسئله واقعا موجب اعتماد بیشتر است یا تنها چنین القاء می شود !

طی این صدها صفحه ای که قبل از اظهار نظر در مورد بیت کوین مطالعه کردم ، برخی مدعی بودند که بیت کوین پولی است که تنها عده ای خوره رایانه به آن اعتماد صد در صد داشته و آن را تبلیغ می کنند و در میان دیگر اقشار چندان مورد اعتماد نیست ، صرف نظر از پذیرش یا عدم پذیرش این ادعا که به سادگی ممکن نیست ، به نظر می آید بلند شدن از پشت رایانه ها و قدم زدن در فضای اقتصادی جامعه و استفاده از تجربه شکست های اقتصادی دیگران خصوصا بعد از روشن شدن ماهیت استثماری پروژه هایی مانند پنتاگونو و گلدکوئیست ، کمک خوبی برای تأمل بیشتر و بی گدار به آب نزدن است .

به هر حال به قول معروف از ما گفتن بود :ok:

همیشه موفق و سلامت باشید

با عرض معذرت این تاپیک هم تا دریافت پاسخ فقهی بسته می ماند اگر دوستی تمایل داشت بحث فقهی در این زمینه داشته باشد حقیر را با پیام خصوصی مطلع فرماید تا تاپیک باز شود .[/]

موضوع قفل شده است