تشخیص اعلم

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تشخیص اعلم

با سلام
زمانی که میخواستم مرجع انتخاب کنم و راه های تشخیص اعلم رو خوندم یکی از موارد اینکه خود شخص یقین کند .منم طبق برداشت و کم فهمی خودم :Gig:و بنابر این که میدیدم و میشنیدم خیلی ها از ایت الله مکارم تقلید میکنند گفتم که خب حتما ایشون خوب هستن (و اصلا معنی اعلم رو نمیدونستم که یعنی داناترین) این گونه به یقین رسیدم و انتخاب کردم الانم چندین ساله که از ایشون تقلید میکنم.
حالا تکلیف این مدت چیه؟
باید دوباره مرجع انتخاب کنم؟
و... اگر نکته ای دیگه ای هم هست راهنمایی کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

majid_08;542675 نوشت:
با سلام
زمانی که میخواستم مرجع انتخاب کنم و راه های تشخیص اعلم رو خوندم یکی از موارد اینکه خود شخص یقین کند .منم طبق برداشت و کم فهمی خودم و بنابر این که میدیدم و میشنیدم خیلی ها از ایت الله مکارم تقلید میکنند گفتم که خب حتما ایشون خوب هستن (و اصلا معنی اعلم رو نمیدونستم که یعنی داناترین) این گونه به یقین رسیدم و انتخاب کردم الانم چندین ساله که از ایشون تقلید میکنم.
حالا تکلیف این مدت چیه؟
باید دوباره مرجع انتخاب کنم؟
و... اگر نکته ای دیگه ای هم هست راهنمایی کنید.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال انتخاب مرجع شما علی الظاهر صحیح نبوده و لازم است انتخاب صحیحی داشته باشید.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سجاد;543037 نوشت:

در فرض سؤال انتخاب مرجع شما علی الظاهر صحیح نبوده و لازم است انتخاب صحیحی داشته باشید.

همیشه سلامت و موفق باشید

سلام
با تشکر
اگر یکی از مراجعی که جامعه مدرسین معرفی کردند را به دلخواه انتخاب کنم صحیح است.
ایا میشود چون ایت الله مکارم هم در لیست هست . باقی بر تقلیدشون بمونم یا بهتره مرجع رو عوض کنم.
تکلیف اعمالی که تو این مدت بر اساس فتاوای ایشون عمل کردم چگونه است.ودر اینده چطور؟

majid_08;543102 نوشت:
سلام
با تشکر
اگر یکی از مراجعی که جامعه مدرسین معرفی کردند را به دلخواه انتخاب کنم صحیح است.
ایا میشود چون ایت الله مکارم هم در لیست هست . باقی بر تقلیدشون بمونم یا بهتره مرجع رو عوض کنم.
تکلیف اعمالی که تو این مدت بر اساس فتاوای ایشون عمل کردم چگونه است.ودر اینده چطور؟

با عرض سلام و احترام مجدد

می توانید با اطمینانی که به جامعه مدرسین دارید یکی از مراجع معرفی شده توسط ایشان یا حضرت آیت الله مکارم شیرازی را انتخاب نموده و مقلد ایشان شوید .

اعمال گذشته شما هم اگر مطابق فتواى اين مجتهد باشد صحيح است و گرنه نظر مرجع خود را درباره آن سؤال کرده و مطابق آن عمل می کند. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 14

با سلام
من وقتی به سن تکلیف رسیدم از یک خانمی که ایشان را به عنوان مومنی قبول داشتم درباره مرجع پرسیدم و ایشون اقای صافی را پیشنهاد دادند و من هم از ایشون تقلید کردم.
1.ایا تقلید من درست بوده؟
2.چگونه مرحعم رو عوض کنم راهی داره ؟ من میخوام مرجعم رو به اقای خامنه ای یا مکارم تغییر بدم

باتشکر:Mohabbat::hamdel:

[="Tahoma"][="Black"]

ازاده;544656 نوشت:
با سلام
من وقتی به سن تکلیف رسیدم از یک خانمی که ایشان را به عنوان مومنی قبول داشتم درباره مرجع پرسیدم و ایشون اقای صافی را پیشنهاد دادند و من هم از ایشون تقلید کردم.
1.ایا تقلید من درست بوده؟
2.چگونه مرحعم رو عوض کنم راهی داره ؟ من میخوام مرجعم رو به اقای خامنه ای یا مکارم تغییر بدم

باتشکر

1. اگر تقلید شما بر اساس انتخاب صحیح ایشان بوده و به آن اطمینان داشته اید ، صحیح است و گرنه دوباره باید مرجع اعلم را انتخاب کنید.

2. تغییر مرجع به این سادگی نیست ، لازم است از طرق شرعی که در ابتدای رساله ها آمده ، یقین کنید که مرجع دیگری اعلم است در این صورت مرجع دوم را انتخاب کنید.

سلام علیکم.
بنده در گذشته بدلیل عالم دانستن مقام معظم رهبری در مسائل سیاسی و رهبری مقلد ایشان بودم و از عالمان شهرمان هم فکر نمیکنم سوال کرده باشم ولی مطمئن بودم آنها هم ایشان را حداقل مجتهد میدانند.در کل ازدوستان و بقیه غیر مجتهد میپرسیدم ایشان را قبول داشتند.
حال میخواهم ببینم آیا انتخاب بنده درست بوده؟
علاوه بر این چند وقت پیش با خواندن مطالبی مثل قضیه مرجعیت رهبری و موارد دیگه به شک افتاده ام که شاید ایشان اعلم از همه مراجع نیست در فقه .
آیا باید مرجع تقلیدم را عوض کنم یا میتوان به انتخاب اساتید و مجتهدین حوزه علمیه قم که چند اعلم رو معرفی کردند اقتدا کنم؟
و یه سوال دیگه اینکه بنده آیت الله وحید و آیت الله سیستانی رو جزو اعلم ها میدونم ولی بعضی از حرف های این بزرگواران رو قبول ندارم مثلا صحبتهای که درمورد عرفان یا فلسفه میکنند یا قمه زنی..آیا میتوانم از یکی از این دو بزرگوار تقلید کنم.
و من الله توفیق.

[="Tahoma"][="Black"]

سید حسین موسوی;546956 نوشت:
سلام علیکم.
بنده در گذشته بدلیل عالم دانستن مقام معظم رهبری در مسائل سیاسی و رهبری مقلد ایشان بودم و از عالمان شهرمان هم فکر نمیکنم سوال کرده باشم ولی مطمئن بودم آنها هم ایشان را حداقل مجتهد میدانند.در کل ازدوستان و بقیه غیر مجتهد میپرسیدم ایشان را قبول داشتند.
حال میخواهم ببینم آیا انتخاب بنده درست بوده؟
علاوه بر این چند وقت پیش با خواندن مطالبی مثل قضیه مرجعیت رهبری و موارد دیگه به شک افتاده ام که شاید ایشان اعلم از همه مراجع نیست در فقه .
آیا باید مرجع تقلیدم را عوض کنم یا میتوان به انتخاب اساتید و مجتهدین حوزه علمیه قم که چند اعلم رو معرفی کردند اقتدا کنم؟
و یه سوال دیگه اینکه بنده آیت الله وحید و آیت الله سیستانی رو جزو اعلم ها میدونم ولی بعضی از حرف های این بزرگواران رو قبول ندارم مثلا صحبتهای که درمورد عرفان یا فلسفه میکنند یا قمه زنی..آیا میتوانم از یکی از این دو بزرگوار تقلید کنم.
و من الله توفیق.

با عرض سلام واحترام و تشکر از سؤال شما

از اظهار نظر در مورد اشخاص معذوریم اما اگر مرجعی را انتخاب بفرمایید و انتخاب شما صحیح و شرعی باشد تا زمانی که یقین به اعلم بودن دیگری پیدا نکنید نمی توانید مرجع خود را تغییر دهید و احتمال اعلم بودن دیگری هم چنین حکمی دارد .

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;547925 نوشت:

با عرض سلام واحترام و تشکر از سؤال شما

از اظهار نظر در مورد اشخاص معذوریم اما اگر مرجعی را انتخاب بفرمایید و انتخاب شما صحیح و شرعی باشد تا زمانی که یقین به اعلم بودن دیگری پیدا نکنید نمی توانید مرجع خود را تغییر دهید و احتمال اعلم بودن دیگری هم چنین حکمی دارد .

در پناه حضرت حق باشید

ضمن عرض سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما.
بنده هنوز به پاسخ سوالم نرسیدم.

در گذشته برای انتخاب مرجع تقلیدم (آیت الله خامنه ای)
از عالمان شهرمان هم فکر نمیکنم سوال کرده باشم ولی
مطمئن
بودم آنها هم ایشان را حداقل مجتهد میدانند.
البته بعضی از دوستان هم میگفتند پرسیده اند و تائید کردند.در کل ازدوستان و بقیه غیر مجتهد میپرسیدم ایشان را قبول داشتند.

سوال: انتخاب مرجع تقلید به اینصورت قبول بوده یا نه؟
سوال 2:در صورت قبول نبودن آیا میتوانم از
انتخاب اساتید و مجتهدین حوزه علمیه قم که چند اعلم رو معرفی کردند استفاده کنم و دوباره ایشان را انتخاب کنم(به دلیل اینکه اعمال گذشته ام بر طبق فتاوای همین مرجع درست باشد).و بعدا با مطالعه خودم و شناخت بیشتر پی به اعلم بودن یکی از این بزرگواران ببرم؟
ومن الله توفیق.

[="Tahoma"][="Black"]

سید حسین موسوی;548213 نوشت:
ضمن عرض سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما.
بنده هنوز به پاسخ سوالم نرسیدم.

در گذشته برای انتخاب مرجع تقلیدم (آیت الله خامنه ای)
از عالمان شهرمان هم فکر نمیکنم سوال کرده باشم ولی
مطمئن
بودم آنها هم ایشان را حداقل مجتهد میدانند.
البته بعضی از دوستان هم میگفتند پرسیده اند و تائید کردند.در کل ازدوستان و بقیه غیر مجتهد میپرسیدم ایشان را قبول داشتند.
سوال: انتخاب مرجع تقلید به اینصورت قبول بوده یا نه؟
سوال 2:در صورت قبول نبودن آیا میتوانم از
انتخاب اساتید و مجتهدین حوزه علمیه قم که چند اعلم رو معرفی کردند استفاده کنم و دوباره ایشان را انتخاب کنم(به دلیل اینکه اعمال گذشته ام بر طبق فتاوای همین مرجع درست باشد).و بعدا با مطالعه خودم و شناخت بیشتر پی به اعلم بودن یکی از این بزرگواران ببرم؟
ومن الله توفیق.

با عرض سلام و احترام مجدد

اگر بر اساس اطمینان به انتخاب درست و شرعی کسی مرجع تقلید را انتخاب کرده باشید ، صحیح است.

اگر هم این طور نبوده الان می توانید بر اساس اعتماد به نظر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که شش نفر از مراجع را به عنوان جایز التقلید اعلام کرده اند مرجع خود را انتخاب فرمایید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

از کجا بفهمم انتخاب ایشون صحیح بوده؟ولی فکر کنم ایشون گفتند که به وسیله تحقیقات حوزوی که داشتند تقلید کردند از اقای صافی گلپایگانی
2.من واقعا نیاز دارم به دلیل سخت گیری های اقای صافی مرجعم رو عوض کنم و ابتدای رساله ایشون نوشته بود باید بفهمم مرجع دیگری اعلم تر هستند چگونه متوجه اعلم بودن دیگری بشم؟ملاک های اعلم بودن چیست؟

سجاد;543037 نوشت:
لازم است انتخاب صحیحی داشته باشید.

انتخاب صحیح یعنی چی؟
من از کجا بدونم انتخابم صحیحه یا خیر؟
من برای اینکه قادر باشم اعلم رو تشخیص بدم که خودم بر اونها باید ارجح باشم.
یک بچه هم میفهمه که کسی که به مقام مرجعیت تقلید نرسیده باشه نمیتونه تشخیص بده کدوم مرجع اعلمه.
ببخشید که سوالای بدیهی میکنم چون من تازه اسلام آوردم (قلباً) و هنوز مرجع تقلید ندارم. ولی پیش خودم با این عقل ناقص اینطور استدلال کردم که قاعدتاً باید اعلم مقام معظم رهبری باشند دیگه.
اما کلاً اگه نخوایم مقام رهبری رو در نظر بگیریم چطور باید بفمیم چه کسی اعلمه؟ دنبال این نیستم که بهم به طور خاص بگید کی اعلمه اما خواهش میکنم لااقل راه استدلال اعلم بودن رو کاملا منطقی بهم یاد بدید. البته بعید میدونم بشه. چون همونطور که قبلاً هم گفتم کسی که به مقام مراجع نرسیده چطور میخواد تشخیص بده این مرجع بزرگوار درست تر میگه یا اون یکی مرجع بزرگوار. عملاً غیرمنطقی و مسخره است.

[="Tahoma"][="Black"]

ازاده;549465 نوشت:
از کجا بفهمم انتخاب ایشون صحیح بوده؟ولی فکر کنم ایشون گفتند که به وسیله تحقیقات حوزوی که داشتند تقلید کردند از اقای صافی گلپایگانی
2.من واقعا نیاز دارم به دلیل سخت گیری های اقای صافی مرجعم رو عوض کنم و ابتدای رساله ایشون نوشته بود باید بفهمم مرجع دیگری اعلم تر هستند چگونه متوجه اعلم بودن دیگری بشم؟ملاک های اعلم بودن چیست؟

با تشکر از سؤال شما

صحت یا عدم صحت انتخاب با تطبیق کیفیت انتخاب بر موازین و ملاک هایی که در ابتدای رساله ها آمده و یا با اطمینان بر اساس قرائن مشخص می گردد مثل اطمینان اهل مسجد به انتخاب صحیح امام جماعتشان

ملاک های اعلم بودن هم در ابتدای رساله ها آمده است و شما با مراجعه به رساله مرجع تقلیدتان از این ملاک ها آگاه می شوید اما برای تغییر مرجع باید از یکی از راه های انتخاب مرجع اعلم به یقین برسید که مرجع دیگری اعلم از مرجع شماست.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

شُکر;549553 نوشت:
انتخاب صحیح یعنی چی؟
من از کجا بدونم انتخابم صحیحه یا خیر؟
من برای اینکه قادر باشم اعلم رو تشخیص بدم که خودم بر اونها باید ارجح باشم.
یک بچه هم میفهمه که کسی که به مقام مرجعیت تقلید نرسیده باشه نمیتونه تشخیص بده کدوم مرجع اعلمه.
ببخشید که سوالای بدیهی میکنم چون من تازه اسلام آوردم (قلباً) و هنوز مرجع تقلید ندارم. ولی پیش خودم با این عقل ناقص اینطور استدلال کردم که قاعدتاً باید اعلم مقام معظم رهبری باشند دیگه.
اما کلاً اگه نخوایم مقام رهبری رو در نظر بگیریم چطور باید بفمیم چه کسی اعلمه؟ دنبال این نیستم که بهم به طور خاص بگید کی اعلمه اما خواهش میکنم لااقل راه استدلال اعلم بودن رو کاملا منطقی بهم یاد بدید. البته بعید میدونم بشه. چون همونطور که قبلاً هم گفتم کسی که به مقام مراجع نرسیده چطور میخواد تشخیص بده این مرجع بزرگوار درست تر میگه یا اون یکی مرجع بزرگوار. عملاً غیرمنطقی و مسخره است.

با تشکر از سؤال شما

اگر این طور که می فرمایید باشد ، انتخاب داناترین پزشکان یا مهندسان یا هر فن و علمی باید محال باشد اما این طور نیست !

انسان در هر رشته ای از علم که توانا شود به راحتی می تواند توانا تر از خود تشخیص دهد.

از این رو با پرس و جو از کارشناسان عادلی که توانایی تشخیص اعلم از غیر اعلم را پیدا کرده اند می توانید اعلم را بیابید یا لااقل گمان به اعلم پیدا کنید تا بتوانید تقلید صحیحی داشته باشید.

یا می توانید از نظر گروهی از کارشناسان تبعیت کنید و مرجع خود را انتخاب فرمایید:

jameehmodarresin.org

سجاد;549691 نوشت:
اگر این طور که می فرمایید باشد ، انتخاب داناترین پزشکان یا مهندسان یا هر فن و علمی باید محال باشد اما این طور نیست !

انسان در هر رشته ای از علم که توانا شود به راحتی می تواند توانا تر از خود تشخیص دهد.

ممنون از پاسخ شما
اما من باور دارم که پیدا کردن داناترین پزشک یا مهندس و یا هر فن دیگه ای آسون تر از آب خوردنه چون با مقایسۀ نتیجۀ کارهاشون حاصل میشه و از اونجایی که نتیجۀ کارشون در همین دنیا قابل دیدن با چشم هست این مهم به راحتی انجام پذیره.
اما در مورد مراجع تقلید موضوع کاملا متفاوته. نتیجۀ اعمال توصیه شده توسط یک مرجع تقلید کمِ کمش در برزخ قابل مشاهده است. یعنی من اگر فرضاً نماز رو طوری بخونم که مرجع ایکس فرمودند یا طوری که مرجع ایگرگ تفاوت نتیجه اش در این دنیا با چشم برای من قابل دیدن نیست. فلذا لازم و ضروری است تا خودم به مقام مرجعیت رسیده باشم تا بتونم فرق این دو را تشخیص بدم.
لطفا کمی منطقی تر و عمیق تر بحث کنید.
مشتاقانه خواندن منتظر پاسخ شما هستم. ممنون

[="Tahoma"][="Black"]

شُکر;549752 نوشت:
ممنون از پاسخ شما
اما من باور دارم که پیدا کردن داناترین پزشک یا مهندس و یا هر فن دیگه ای آسون تر از آب خوردنه چون با مقایسۀ نتیجۀ کارهاشون حاصل میشه و از اونجایی که نتیجۀ کارشون در همین دنیا قابل دیدن با چشم هست این مهم به راحتی انجام پذیره.
اما در مورد مراجع تقلید موضوع کاملا متفاوته. نتیجۀ اعمال توصیه شده توسط یک مرجع تقلید کمِ کمش در برزخ قابل مشاهده است. یعنی من اگر فرضاً نماز رو طوری بخونم که مرجع ایکس فرمودند یا طوری که مرجع ایگرگ تفاوت نتیجه اش در این دنیا با چشم برای من قابل دیدن نیست. فلذا لازم و ضروری است تا خودم به مقام مرجعیت رسیده باشم تا بتونم فرق این دو را تشخیص بدم.
لطفا کمی منطقی تر و عمیق تر بحث کنید.
مشتاقانه خواندن منتظر پاسخ شما هستم. ممنون

با تشکر از پاسخ شما

استدعا این است که پاسخ بنده با دقت مطالعه شده و به صورت کامل و غیر گزینشی مورد نقد و بررسی قرار گیرد ، در مطالبی که بیان شد گزاره های از پاسخ حقیر که اتفاقا کلیدی است نادیده گرفته شده از این رو احساس می شود که بحث منطقی و عمیق نیست .

روشن است که بنده صحبت از نتیجه نکردم و کلام تنها معطوف به حیطه علمی است نه عملی از این رو عرض شد برای کسی که اهل علم باشد قابل ارزیابی و تشخیص است و قطعا کسی که قدم هایی در وادی خاص علمی یا فنی یا هنری برداشته بهتر می تواند صاحبان فکر و اندیشه و افراد خبره و حاذق تر در آن موضوع را تشخیص دهد .

با در نظر گرفتن پست گذشته ، سایر ملکفان هم با تشخیص اهل علم در آن رشته می توانند به نتیجه برسند یا حداقل از طریق انتخاب افراد مورد اطمینان ، انتخاب مرجع صحیح و شرعی داشته باشند.

سجاد;549873 نوشت:

با تشکر از پاسخ شما

استدعا این است که پاسخ بنده با دقت مطالعه شده و به صورت کامل و غیر گزینشی مورد نقد و بررسی قرار گیرد ، در مطالبی که بیان شد گزاره های از پاسخ حقیر که اتفاقا کلیدی است نادیده گرفته شده از این رو احساس می شود که بحث منطقی و عمیق نیست .

روشن است که بنده صحبت از نتیجه نکردم و کلام تنها معطوف به حیطه علمی است نه عملی از این رو عرض شد برای کسی که اهل علم باشد قابل ارزیابی و تشخیص است و قطعا کسی که قدم هایی در وادی خاص علمی یا فنی یا هنری برداشته بهتر می تواند صاحبان فکر و اندیشه و افراد خبره و حاذق تر در آن موضوع را تشخیص دهد .

با در نظر گرفتن پست گذشته ، سایر ملکفان هم با تشخیص اهل علم در آن رشته می توانند به نتیجه برسند یا حداقل از طریق انتخاب افراد مورد اطمینان ، انتخاب مرجع صحیح و شرعی داشته باشند.

همیشه سلامت و موفق باشید

سلام. ممنون از پاسخ
درسته شما صحبت از نتیجه نکردید.
شما میفرمایید کلام تنها معطوف به حیطۀ علمی است و برای کسی که اهل علم باشد قابل ارزیابی و تشخیص است.
من به شخصه هیچ علمی در این زمینه ندارم. دانشجو هستم. حال سوال اینجاست که مادربزرگ بیسواد من چطور باید تشخیص دهد؟
تنها راهی که میمونه اینه:

سجاد;549691 نوشت:
از این رو با پرس و جو از کارشناسان عادلی که توانایی تشخیص اعلم از غیر اعلم را پیدا کرده اند می توانید اعلم را بیابید یا لااقل گمان به اعلم پیدا کنید تا بتوانید تقلید صحیحی داشته باشید.

حال سوال بعدی پیش میاد که من چطور بفهمم یک کسی کارشناس عادل است و توانایی تشخیص اعلم را پیدا کرده است؟
تنها راهی که به ذهنم میرسه اینه که باید قلباً به یکی اعتماد کنم و راه اونو پیش بگیرم. آیا تایید میفرمایید؟
(باز هم عذرخواهی میکنم از اینهمه سوال که شاید برای شما بدیهی هم باشه. همونطور که گفتم هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم و مایلم صحیح ترین کار رو بکنم. یه وقت از تعداد زیاد سوالام اینطور برداشت نشه که غرض ورزانه است و قصد لج کردن دارم. فقط قانع نمیشوم همین.)
منتظر راهنماییتون هستم. ممنون

[="Tahoma"][="Black"]با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

بنده مشکلی با کثرت سؤال ندارم فقط سعیم این است که مطلب درست منتقل شود تا شما بزرگوار و دیگرانی که تاپیک را از نظر می گذرانند به نتیجه صحیحی برسید.

شُکر;549889 نوشت:
حال سوال اینجاست که مادربزرگ بیسواد من چطور باید تشخیص دهد؟

با توجه به عرایض گذشته پاسخ این سؤال روشن می شود که چنین انسان هایی می توانند با اطمینان به انتخاب صحیح دیگران مثل امام جماعت محل یا هر متدین دیگری که بتواند تحقیق و بررسی کند ، به انتخاب درست مرجع تقلید برسند.

اما شما که دانشجو هستید قطعا می توانید با پی گیری و پرس و جوی بیشتر به نتیجه برسید .

سجاد;549691 نوشت:

یا می توانید از نظر گروهی از کارشناسان تبعیت کنید و مرجع خود را انتخاب فرمایید:

jameehmodarresin.org

اگر هم یقین حاصل نشده و شناختن اعلم مشكل باشد به احتياط واجب بايد از كسي تقليد كنید كه گمان به اعلم بودن او دارید ، بلكه اگر احتمال ضعيفي هم بدهید كه كسي اعلم است و بدانید ديگري از او اعلم نيست ، به احتياط واجب بايد از او تقليد نمايید و اگر چند نفر در نظر او اعلم از ديگران و با يكديگر مساوي باشند بايد از يكي از آنان تقليد كنید .

اگر سؤال دیگری دارید حتما بیان فرمایید .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
توضیح المسائل مراجع[/]

ازاده;549465 نوشت:
من واقعا نیاز دارم به دلیل سخت گیری های اقای صافی مرجعم رو عوض کنم

سلام علیکم
خواهر بزرگوار، سخت گیر بودند مرجع تقلیدتان جواز عدول شما از از مرجع تقلید نیست ! یکی از موارد جواز و وجوب عدول از مرجع زنده به زنده این است که بدانیم مرجع دیگری اعلم از مرجع ما است ،باید مراجع تقلید از نظر اعلمیت بررسی شوند نه سختگیر بودن یا آسان گیر بودن انان!
التماس دعا ، یا زهرا(س)

یارب;550132 نوشت:
سلام علیکم
خواهر بزرگوار، سخت گیر بودند مرجع تقلیدتان جواز عدول شما از از مرجع تقلید نیست ! یکی از موارد جواز و وجوب عدول از مرجع زنده به زنده این است که بدانیم مرجع دیگری اعلم از مرجع ما است ،باید مراجع تقلید از نظر اعلمیت بررسی شوند نه سختگیر بودن یا آسان گیر بودن انان!
التماس دعا ، یا زهرا(س)

سلام
شاید منظورشون بروز نبودن و عدم درک شرایط زمانه هست که اینطور بیان کردند:ok:
یا حق

با عرض سلام: اصلا من هر چه فکر کردم از اون سه راهی که برا تشخیص اعلم تو رساله ها ذکر شده ممکن نیست ادم بتونه اعلم رو انتخاب بکنه،منو راهنمایی کنید،ممنون

[="Tahoma"][="Black"]

rajabnia48;556443 نوشت:
با عرض سلام: اصلا من هر چه فکر کردم از اون سه راهی که برا تشخیص اعلم تو رساله ها ذکر شده ممکن نیست ادم بتونه اعلم رو انتخاب بکنه،منو راهنمایی کنید،ممنون

این تاپیک را از ابتدا مطالعه فرمودید؟ کجا ابهام دارد ؟[/]

موضوع قفل شده است