پوشیه در فصل تابستان

تب‌های اولیه

349 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پوشیه در فصل تابستان

[="Tahoma"][="DarkOrchid"]السلام علیک یا صاحب الزمان
سلام
بنده از پوشیه استفاده میکنم و مرجع تقلیدم هم رهبر هستند. در تاپیکهای قبلی گفته شد که اگر پوشیه لباس شهرت نباشه استفاده از اون اشکالی نداره و در جایی دیگر بیان شد که پوشیه لباس شهرت نیست.
میخواستم یک بار دیگه برای رفع ابهام این موضوع رو جویا بشم که نظر رهبر راجع به استفاده از پوشیه برای خانم ها چیه و در این مورد حکمشون برای همه ی خانمها یکسانه یا برای کسانی که اگر پوشیه نزنند موجب مفسده میشه فرق میکنه؟
و در فصل تابستان، اگر استفاده از پوشیه برای عده ای سختی و مشقت داشته باشه آیا حکم تغییری میکنه یا خیر؟
اگر شخصی معتقد باشه که اگر قرار باشه از پوشیه استفاده کنه باید همه جا ازش استفاده کنه آیا این حلال خدا رو حرام کردن نیست؟
ممنون
[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

مسـافر;685252 نوشت:
السلام علیک یا صاحب الزمان
سلام
بنده از پوشیه استفاده میکنم و مرجع تقلیدم هم رهبر هستند. در تاپیکهای قبلی گفته شد که اگر پوشیه لباس شهرت نباشه استفاده از اون اشکالی نداره و در جایی دیگر بیان شد که پوشیه لباس شهرت نیست.
میخواستم یک بار دیگه برای رفع ابهام این موضوع رو جویا بشم که نظر رهبر راجع به استفاده از پوشیه برای خانم ها چیه و در این مورد حکمشون برای همه ی خانمها یکسانه یا برای کسانی که اگر پوشیه نزنند موجب مفسده میشه فرق میکنه؟
و در فصل تابستان، اگر استفاده از پوشیه برای عده ای سختی و مشقت داشته باشه آیا حکم تغییری میکنه یا خیر؟
اگر شخصی معتقد باشه که اگر قرار باشه از پوشیه استفاده کنه باید همه جا ازش استفاده کنه آیا این حلال خدا رو حرام کردن نیست؟
ممنون

با سلام و عرض ادب

لباس شهرت لباسى است که پوشيدن آن براى شخص، به خاطر رنگ يا کيفيت دوخت يا مندرس بودن آن و علل ديگر مناسب نيست، به‌طورى که اگر آن را در برابر مردم بپوشد توجه آنان را به خود جلب نموده و انگشت نما مى‏ شود.(1)
در مورد اینکه پوشیه زدن لباس شهرت محسوب می شود یا خیر،به استفتای زیر توجه بفرمایید:
آيا پوشيه زدن در يك شهر غير مذهبي از نظر مقام معظم رهبري(حفظه الله) اشكال داشته و لباس شهرت محسوب مي-شود؟
پوشیه زدن لباس شهرت نيست و اشكال ندارد
(2)

پوشیه زدن به خودی خود واجب نیست ولی اگر نپوشاندن صورت مفسده دارد چنانچه فرمودید باید بپوشاند و اگر پوشاندن واجب باشد حکم در تابستان و.. تغییر نمی کند مگراینکه مشقت غیرقابل تحملی داشته باشد که درآن صورت هم در مواقعی که ضرورت ندارد نباید درمعرض دید نامحرم قرار بگیرد.درصورتی که خانمی خودش دوست دارد پوشیه بزند(پوشیه زدنش واجب نیست) و گاهی استفاده کند و گاهی استفاده نکند اشکال ندارد و تغییر حلال و حرام نیست.

پی نوشت:

1.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س 1361
2. استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعه الزهرا(سلام الله علیها)به آدرس:
http://pbs.jz.ac.ir/ViewPasokh4.aspx?id=1045
3. استفتائات شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری در قم

والا خدا کنه این پوشیه موردپسند خدا نباشه که از نظر من پوشیه جز اینکه ارزش زن رو پایین میاره نفع دیگه ای نداره
به قول معروف گفتار و پندار و کردارت رو نیک کن و طوری زندگی کن که مردم از بودنت خوشحال شن نه از نبودنت! دیگه پوشیه بستن چه معنی ای میده؟

نور;686420 نوشت:
لباس شهرت لباسى است که پوشيدن آن براى شخص، به خاطر رنگ يا کيفيت دوخت يا مندرس بودن آن و علل ديگر مناسب نيست، به‌طورى که اگر آن را در برابر مردم بپوشد توجه آنان را به خود جلب نموده و انگشت نما مى‏ شود.(1)

سلام
این مطلبی که شما فرمودید حکم است یعنی لباس شهرت به این معنا حرام است.
حال تشخیص موضوع حکم به عهده کیست؟ به عهده مقلد است مگر در موضوعات مستنبطه شرعی که این مورد موضوعات مستنطه شرعی نیست پس مرجع تقلید نمی تواند هم حکم بدهد و هم موضوع حکم را مشخص نماید زیرا تشخیص موضوع حکم به عهده مکلف است بنا بر این این فتوای زیر ارزش فقهی ندارد:
نور;686420 نوشت:
پوشیه زدن لباس شهرت نيست و اشكال ندارد(2)

آیا مجتهد می‌تواند تعیین مصادیق عرفیه کند و یا باید به عرف واگذارد. و اگر در موردی نظر مقلد با مجتهد متفاوت بود, کدام یک از انظار لازم‌الاتباع است؟»
امام خمینی می‌نویسد:
«میزان عرف است و اگر بین مجتهد و مقلّد اختلاف باشد, باید از عرف نظرخواهی کنند, و اگر هریک مدعی است که عرف چنین است, هریک به نظر خود عمل کند»

من که خودم هنوز حکمت پوشیه رو تو جامعه امروز متوجه نشدم!! نمیگم نادرسته ولی بنظرم سخت گرفتن و وسواس بیش از حده! در حالیکه خدا برای زن پوشاندن صورت و دستها تا مچ رو واجب نکرده پس تو این جامعه ای که بدحجابی بیشتر و بیشتر شده همون حجاب معمولی کافیه بنظرم!! گاهی هم ممکنه پوشیه زدن باعث جلب توجه بیشتر و مثلا تیکه انداختن بعضی پسرا بشه...

آیت الله سیستانی
پرسش:
اگر پوشیه و نقاب زدن بر چهره در یک شهری مایه شگفتی و پرس و جو شود و لباس شهرت تلقی گردد واجب است آن را کنار گذاشت؟
پاسخ: واجب نمی شود مگر زمانی که پوشیه زدن بر صورت توجّه بیشتری را جلب کند و یا مردم شهر آن را زشت و غیر عادی بشمارند و لباس شهرت به حساب آید که کنار گذاشتن آن واجب است.

http://www.sistani.org/persian/qa/0881/#12258

[="Tahoma"][="DarkOrchid"]بسم رب المهدی
من نمیخواستم بحث های حاشیه ای تو این تاپیک ایجاد بشه ولی ظاهرا ایجاد شده!
ببینید هدف از خلقت، بندگی و عبادت خداست. حالا هر کی بیشتر عبادت کنه بیشتر به هدفش از خلقت نزدیک شده. نمیگم همه چیم درسته یه دونه پوشیه مونده بود که اونم الحمدلله حل شد! نه، منم خیلی نقص ها دارم ولی سعی میکنم یکی یکی رفعشون کنم انشالله. در ضمن ملاک برای بنده نظر رهبرم و مرجع تقلیدم هست نه نظر مردم و.... . که اگر اونم رهبر بفرمایند که ملاکه برای بنده هم ملاک خواهد بود.
[/]

مسـافر;686457 نوشت:
بسم رب المهدی
من نمیخواستم بحث های حاشیه ای تو این تاپیک ایجاد بشه ولی ظاهرا ایجاد شده!
ببینید هدف از خلقت، بندگی و عبادت خداست. حالا هر کی بیشتر عبادت کنه بیشتر به هدفش از خلقت نزدیک شده. نمیگم همه چیم درسته یه دونه پوشیه مونده بود که اونم الحمدلله حل شد! نه، منم خیلی نقص ها دارم ولی سعی میکنم یکی یکی رفعشون کنم انشالله. در ضمن ملاک برای بنده نظر رهبرم و مرجع تقلیدم هست نه نظر مردم و.... . که اگر اونم رهبر بفرمایند که ملاکه برای بنده هم ملاک خواهد بود.

حرف شما درست و هدفتون هم مقدسه! اما پوشیه زدن جزو ملاکای عبادت بیشتر محسوب میشه!؟ من میگم نه! چون که معمولا بیشتر زیبایی صورت زن در چشماشه و پوشیه زدن یجورایی باعث میشه تنها چشم های یک خانم پیدا بشه و برجسته باشه و یجورایی شاید باعث جلب توجه بشه. البته این صرفا نظر منه و هرکس هرجور خودش فک میکنه درسته باید عمل کنه!! اگر هم توجه کنین رهبر و مراجع تقلید هیچکدوم نگفتن پوشیه زدن حجاب کاملتره و ثوابش بیشتره بلکه یجورایی فقط گفتن که اگه باعث جلب توجه نشه "اشکال نداره"

مسـافر;686457 نوشت:

سلام
هدف عبودیت است اما گاهی اوقات عبودیت را گم می کنیم.
«أَوْرَعُ النّاسِ مَنْ وَقَفَ عِنْدَ الشُّبْهَةِ، أَعْبَدُ النّاسِ مَنْ أَقامَ عَلَى الْفَرائِضِ أَزْهَدُ النّاسِ مَنْ تَرَكَ الْحَرامَ، أَشَدُّ النّاسِ اجْتَهادًا مَنْ تَرَكَ الذُّنُوبَ.»:
پارساترين مردم كسى است كه در هنگام شبهه توقّف كند. عابدترين مردم كسى است كه واجبات را انجام دهد. زاهدترين مردم كسى است كه حرام را ترك نمايد. كوشننده ترين مردم كسى است كه گناهان را رها سازد.
(تحف العقول ، ص 489)
اگر به همین یک حدیث عمل کنیم خدا شاهد است که مشکل دنیا و اخرت ما حل می شد.

معنای شبهه در این روایت چیست که امام می فرمایند پارسا ترین مردم آن کسی است که در شبهه توقف می کند؟!!

شبهه به معنای این است که مثلا موضوعی است که گروهی قائل به جواز یا استحباب چیزی هستند و گروهی قائل به حرمت هستند اینجا امام می فرماید اورع مردم اینچنین شخصی است که اینجا شخص توقف کند و اصلا روایت هم نداشته باشیم عقل حکم می کند که اگر هم فرض کنیم که در واقع و عالم حقیقت فتوای گروه اول صحیح بود مبنی بر استحباب،چیزی که عاید بنده می شود یک مستحب است اما اگر حرام بود در عالم واقع هر چند که من مسئولیتی نداشته باشم اما آیا اثرات تکوینی آن جرام از بین می رود؟ یقینا خیر و روایت معوصم هم داریم که امام علیه السلام می فرماید: توقف هنگام شبهه از اقتحام و افتادن در هلاکت بهتر است.

بنا بر این روایت هم نداشته باشم عقل حکم می کند که در شبهات توقف کنیم.

در واقع چقدر حکم مستحبی که عده قلیلی آن را انجام می دهند که هیچ شبهه ای در مورد ان وجود ندارد و شخصی برای شروع بخواهد برود از چیزی شروع کند که شبهه حرمت آن در صورت لباس شهرت بودن وجود دارد،کمی به نظر بنده عجیب است.

البته در مورد حکم رهبر هم ما سوال داریم که خود مراجع می فرمایند تشخیص موضوع به عهده مکلف است و در برخی موارد به عهده عرف است اما اینکه خودشان بیایند برای حکم موضوع تعیین کنند در حالی که موضوع مستنبطه شرعی نباشد،از لحاظ شرعی و مبانی خود رهبر و سایر مراجع صحیح نیست.

دوست عزیز تاپیک های زیادی درباره پوشیه زده شده بود و در تموم اونا کارشناسان حکم پوشیه رو گفته بودند البته فکر کنم شما هم در اون تاپیک ها شرکت کرده بودید قصد ندارم بگم کسی حق نداره تاپیک بزنه ولی شما که نگران به حاشیه کشیده شدن پستتان بودید میتوانستید در همون تاپیک های قبلی جوابتون رو بیابید یا خصوصی بپرسید چون تا زمانی که بنده در این انجمن حضور داشته باشم وظیفه خود میدانم نظرم رو درباره این مسائل بیان کنم حال اینکه دوستان از نظرات ما ناراحت میشوند یا دوست ندارند ما در این تاپیک ها شرکت کنیم مشکل ما نیست

تا وقتی هم که فرق بین زنده به گور کردن دختران، در صندوق گذاشتن زنان، و پوشیه بستن رو ندانم هرگز قبول نمیکنم که چنین چیزی خواست خداست بلکه مطمئنم چنین مسائلی ناشی از فرهنگ جاهلانه عرب می باشد که براشون افت داشته کسی زنشون رو ببینه همین الانم این فرهنگ در خیلی از جاها وجود داره مثلا در برخی از خانواده ها دیدم خجالت میکشن دخترشان دم خانه بیاد میگن برو تو زشته کسی تو رو ببینه

پست من کلی بود و نگفتیم که شما همه کارهاتو کردی پوشیه زدنت مونده بود اینکه پوشیه ببندی یا نه به خودتون مربوط میشه ولی منم حق خود میدانم بیام نظر بدم و امیدوارم از صحبت های ما ناراحت نشید بهرحال به نظر من حتی کسی هم که به کمال رسیده باشه نیازی نیست خودش رو از مردم مخفی کنه

[="Tahoma"][="DarkOrchid"]

ahmad70;686465 نوشت:
رهبر و مراجع تقلید هیچکدوم نگفتن پوشیه زدن حجاب کاملتره و ثوابش بیشتره بلکه یجورایی فقط گفتن که اگه باعث جلب توجه نشه "اشکال نداره"

خدمت شما :
نور;686420 نوشت:
پوشیه زدن به خودی خود واجب نیست ولی اگر نپوشاندن صورت مفسده دارد چنانچه فرمودید باید بپوشاند و اگر پوشاندن واجب باشد حکم در تابستان و.. تغییر نمی کند
[/]

بعضي دخترها بدون ارايش و با حجاب كامل هم چهره شون گيرايي داره پوشيه براي همچين وقت هايي هست :ok:

زنده به گور كردن = صندوق گذاشتن = پوشيه !!!!!:Moteajeb!:
مرواريد تو صدفه ... از چيز هاي با ارزش بايد نگهداري كرد :Gol:

האיסלאם;686473 نوشت:
شبهه به معنای این است که مثلا موضوعی است که گروهی قائل به جواز یا استحباب چیزی هستند و گروهی قائل به حرمت هستند اینجا امام می فرماید اورع مردم اینچنین شخصی است که اینجا شخص توقف کند

اینم خدمت شما:
نور;686420 نوشت:
پوشیه زدن به خودی خود واجب نیست ولی اگر نپوشاندن صورت مفسده دارد چنانچه فرمودید باید بپوشاند و اگر پوشاندن واجب باشد حکم در تابستان و.. تغییر نمی کند

راجع به موضوع حکم هم به نظرم یک مرجع تقلید وظیفه ی خودش رو بهتر از یک مقلد بدونه![/]

من فقط یه سوالی دارم از خانومایی که پوشیه میزنن

اگه معلم باشید مثلا معلم زبان که دیده شدن لب دهنتون واجبه

اگه دندونپزشک باشید

اگه توی جایی مثل بانک کار کنید که باید یونیفرم خاص بپوشید

پوشیه رو جیکارش میکنین؟؟؟

کارتونو ول میکنین یا پوشیه رو؟؟؟

فرض بگیریم به شغلتونم احتیاج دارید و نمیتونید به همین راحتیا بیخیالش بشید

ميس چادري جان ميشه فقط معلم زبان خانومها بود يا به جاي رشته دندونپزشكي از اول يه رشته كه مراجعين فقط زن هستن انتخاب كرد من سراغ اين كارها نميرم از اول تا وسطش ولش كنم كارهايي كه با شرايطم جور هست رو إنجام ميدم

[="Tahoma"][="DarkOrchid"]در ضمن جناب احمد با پوشیه نگاه ها از سوی نامحرم خیلی خیلی کمتر میشه.
میس چادری جان هر وقت تو شرایطش باشم یه راهی هم پیدا میکنم. این شغلایی که گفتی خیلی هم مانع پوشیه نیست به جز معلمی که اونم آدم میتونه معلم دخترا بشه!
[/]

ريحانه سادات;686507 نوشت:
ميس چادري جان ميشه فقط معلم زبان خانومها بود يا به جاي رشته دندونپزشكي از اول يه رشته كه مراجعين فقط زن هستن انتخاب كرد من سراغ اين كارها نميرم از اول تا وسطش ولش كنم كارهايي كه با شرايطم جور هست رو إنجام ميدم

قرار شد تصور کنی که تو شرایطش قرار گرفتی

مسافر جان شما هم همینطور

يعني همه پوشيه اي ها زيباي خفته هستن؟:khaneh: مسخره نميكنم واقعا برام سواله

Miss Chadoriii;686519 نوشت:
مسافر جان شما هم همینطور

گفتم که... بعدشم این سوالا چه فایده ای داره؟
آدم اگه تو شرایطش باشه قطعا بهتر میتونه تصمیم بگیره. شاید بتونه انتقالی بگیره، شاید شغلشو عوض کرد، شاید... نهایتا پوشیه رو به مواقع ضروری محدود میکنه.[/]

من شغلم رو رها ميكنم چون كلا با كار زن تو بيرون مخالفم :Nishkhand:

افراط و تفریط پدرمان را درآورد.
خدایا خودت کمکان کن.

Mohammad-Za;686529 نوشت:
افراط و تفریط پدرمان را درآورد.
خدایا خودت کمکان کن.

شما ثابت كن پوشيه افراطه نه با نظر شخصي با نظر مراجع و روايات

اون دختر مانتويي هم ادعا ميكنه چادر افراطه اون بي حجابه هم ادعا ميكنه مانتو افراطه ... تو حجاب هرچي افراط به خرج بديم به قول شماها برامون بهتره

مسـافر;686522 نوشت:

گفتم که... بعدشم این سوالا چه فایده ای داره؟
آدم اگه تو شرایطش باشه قطعا بهتر میتونه تصمیم بگیره. شاید بتونه انتقالی بگیره، شاید شغلشو عوض کرد، شاید... نهایتا پوشیه رو به مواقع ضروری محدود میکنه.

مسافر یادته سر تاپیک پوشیه نهال یه هفته ما تو پروفایل باهم مبارزه کردیم:Khandidan!: یادش بخیر :khandeh!:

من راستش از پرسیدن این سوال فقط میخواستم بفهمم شما هم قبول دارید پوشیه محدودیت هست یا نه

بعد یه سوال مهم تر

چرا ما ایرانیا فکر میکنیم تافته جدا بافته ایم؟؟

روی حجاب ترکیه ای ها و مالزیایی ها برچسب ناقص میچسبونیم؟؟؟

ميس جان حجاب تركيه كه همه حجم بدنش معلومه از نظر تو إيراد نداره ؟ فقط پوشاندن مو كه حجاب نيست

ملورين;686520 نوشت:
يعني همه پوشيه اي ها زيباي خفته هستن؟ مسخره نميكنم واقعا برام سواله

ملورین جان به مزایاش فکر کن
من دو روز رفتم قم واقعا کلافه شدم هر دقیقه صورت بشور برای نماز بعد بخوای زیر این آفتاب سوزانش بری بیرون کم کمش باید یه ضدآفتاب بزنی دیگه آرایش پیشکش
فرض کن با یه پوشیه چقدر کار راحت میشه یه پوشیه میزنی راحت میری بیرون نه نگران نگاه مردم هستی نه نگران صورت بهم ریخته ات نه نگران آفتاب کشنده ش
به نظر من یکی از دلایل اصلی پوشیه زدن اعراب همین بوده نجات از آفتاب دلیل خاص دیگه ایی نداشته

وگرنه در این دوره زیبایی چهره مردان هم کم نیست آیا اونا هم باید پوشیه بزنن
در ضمن پوشیه رو فقط در قم و شهرهای عرب نشین جنوب میشه دید شهر قم هم اکثریت عرب هستند پس دیده شدن پوشیه چندان چیز عجیبی نیست

ريحانه سادات;686528 نوشت:
من شغلم رو رها ميكنم چون كلا با كار زن تو بيرون مخالفم

خدا پدرتو بیامرزه حرف آخر رو اول زدید
اصل بر این است زن از خونه بیرون نیاد چه با پوشیه چه بی پوشیه

ريحانه سادات;686537 نوشت:
شما فكر كن اقا هستم !!!!! بنده فقط نظر شخصيم رو گفتم چون دلم نميخواد بيرون كار كنم نتيجة گرفتي مرد هستم !!!!! منم ميتونم همين ادعا رو براي شما بكنم

البته کاش من پسر بودم دیگه مشکلی با احکام شما نداشتم
الان من یه سوال از شما پرسیدیم واقعا خدایی شما خانم هستید یا نه؟ فقط یه جواب میخوام اره یا نه؟

Miss Chadoriii;686538 نوشت:
مسافر یادته سر تاپیک پوشیه نهال یه هفته ما تو پروفایل باهم مبارزه کردیم یادش بخیر

من راستش از پرسیدن این سوال فقط میخواستم بفهمم شما هم قبول دارید پوشیه محدودیت هست یا نه

بعد یه سوال مهم تر

چرا ما ایرانیا فکر میکنیم تافته جدا بافته ایم؟؟

روی حجاب ترکیه ای ها و مالزیایی ها برچسب ناقص میچسبونیم؟؟؟

آره یادمه ولی یه هفته نبود یه روز بود:khaneh:
ببین عزیزم وقتی چادر میپوشی یه سری کارا برات کسر شان میشه... مثلا این که بری اسکی بازی کنی. نمیگم منظور تو اسکی و... بوده در مثل مناقشه نیست کلی گفتم. وقتی هم پوشیه میزنی برات محدودیت نداره فقط جامعه نمیپذیره. و إلا پوشیه هیچ نقصی نداره:Sham:
سوال آخریت هم نمیدونم. بهش فکر نکردم[/]

شبنم خانوم زن بايد به ضرورت بيرون بياد نه كه كلا نياد فكر ميكنم منظورم واضح باشه ، اون بخشي هم كه گفتم زن بيرون كار نكنه فقط اعتقاد شخصي خودم بود حكم كلي ندادم كه !

ريحانه سادات;686540 نوشت:
ميس جان حجاب تركيه كه همه حجم بدنش معلومه از نظر تو إيراد نداره ؟ فقط پوشاندن مو كه حجاب نيست

متن صریح قران حرفی از پوشاندن حجم بدن نزده ... درسته؟؟؟

به نظر من همه ی ججاب هایی که سر تا پای بدن رو میپوشنن حجاب کاملن

از کت و دامن ترکیه ای ها گرفته

تا چادر مشکی ما

به علاوه لباسی حجم بدن رو نمایان میکنه که مثل ساپورت باشه مثلا

ولی خب یه کت و دامن خوش دوخت و شیک و آستین بلند

البته در حالی که هیکلت هم نرمال باشه و چاق و چله نباشی

چه جلب توجه ای داره خب

مسـافر;686543 نوشت:

آره یادمه ولی یه هفته نبود یه روز بود:khaneh:
ببین عزیزم وقتی چادر میپوشی یه سری کارا برات کسر شان میشه... مثلا این که بری اسکی بازی کنی. نمیگم منظور تو اسکی و... بوده در مثل مناقشه نیست کلی گفتم. وقتی هم پوشیه میزنی برات محدودیت نداره فقط جامعه نمیپذیره. و إلا پوشیه هیچ نقصی نداره:Sham:
سوال آخریت هم نمیدونم. بهش فکر نکردم

یادمه به دوستاتم گفته بودی بیان بخونن ببینن خوب جواب دادی یا نه :khandeh!: یادتهههههه:khandeh!:

اون موقه حس این بچه هایی که تک میوفتن بقیه با بچه محلاشون میریزن که بزننشو داشتم:Khandidan!:

.

محدودیت نداره؟؟؟ وقتی یه سری کارا رو نمیتونی انجام بدی ...کلمه ای که مناسب این شرایطه ... فقط محدودیته ها

خودت گفتی که مثلا بیخیال کار میشی یا یه جاهایی بیخیال پوشیه

خب این اگه محدودیت نیس پس چیه؟؟

Miss Chadoriii;686564 نوشت:

به نظر من همه ی ججاب هایی که سر تا پای بدن رو میپوشنن حجاب کاملن

از کت و دامن ترکیه ای ها گرفته

تا چادر مشکی ما

به علاوه لباسی حجم بدن رو نمایان میکنه که مثل ساپورت باشه مثلا

ولی خب یه کت و دامن خوش دوخت و شیک و آستین بلند

البته در حالی که هیکلت هم نرمال باشه و چاق و چله نباشی

چه جلب توجه ای داره خب

كت دامن اصلا قابل مقايسه با چادر نيست كه برجستگي هاي بدن رو نشون ميده

ريحانه سادات;686577 نوشت:
كت دامن اصلا قابل مقايسه با چادر نيست كه برجستگي هاي بدن رو نشون ميده

متن صریح قران از اینکه با چی خودتو بپوشونی حرفی زده؟؟؟

نزده دیگه

من اعصابم از این خورد میشه که ما ها خودمونو توی حجاب برتر میدونیم

اوکی حجاب ما خوبه

حجاب اون خانم مالزیایی هم خوبه

حجاب ترکیه ای هم خوبه

چرا ما میگیم حجاب ما بهتره؟؟؟ کاملتره؟؟؟ دقیقن روی چه اساسی این حکمو میدیم؟

Miss Chadoriii;686580 نوشت:

نزده دیگه

اوکی حجاب ما خوبه

حجاب ترکیه ای هم خوبه

قران ميگه زينت رو بپوشونيم به نظر تو زينت فقط مو هستش ؟

ريحانه سادات;686531 نوشت:
شما ثابت كن پوشيه افراطه نه با نظر شخصي با نظر مراجع و روايات

وقتی میگویند واجب نیست، استفاده از آن به نوعی افراط محسوب میشود.
در ضمن کسی به چادری ها نمیگوید افراطی اگر بگوید نادان است. اگر کسی پوشش اسلامی را رعایت کند اسمش نه افراط است و نه تفریط. کم و زیاد کردنش افراط و تفریط محسوب میشود.

به عنوان مثال شما تصاویر امام خمینی و همسرشان را دیده اید؟! آیا دیدیه اید پوشیه استفاده کنند؟! شما که از امام خمینی عالم تر نیستید.

این پوشش بین اعراب مرسوم است مثلا زنان داعشی همگی پوشیه میزنند. و در عربستان هم اکثرا میزنند.

ولی خوب ازنظر سلیقه شخصی میتوانید از پوشیه استفاده کنید ولی من فکر نمیکنم نتیجه ای برایتان داشته باشد خصوصا اینکه در جامعه ما مرسوم نیست.

Miss Chadoriii;686564 نوشت:

یا أیها النبی قل لأزواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهن من جلابیبهن …
ای پیغمبر به همسران و دخترانت و به زنان مؤمنین بگو که جلبابهای خویش را به خود نزدیک سازند.
(سوره احزاب، آیه 59)
اون موقع هم بهت گفتم قرآن رو بیشتر بخون.[/]

ريحانه سادات;686585 نوشت:
قران ميگه زينت رو بپوشونيم به نظر تو زينت فقط مو هستش ؟

زینت ینی اینکه شما بیای آستیناتو تا آرنج بزنی بالا

کلی از خودت جینگیلی مینگیلی آویزون کنی

سرخاب سفیداب کنی

خب؟؟

اما وقتی یه کت و دامن پوشیده

آستین بلند و دامن بلند

سایز معمولی خودت

نه خیلی گشاد نه خیلی تنگ و جذب که دکمه هاش بهم نرسه مثلا

بپوشی

کجاش ایراد داره که شما میگید پوشیه حجاب کاملتره؟؟؟

من حرفم اینه که هر حجابی کامله .... هر حجابی که سر تا پای شما رو بپوشونه

Miss Chadoriii;686580 نوشت:

نزده دیگه

اوکی حجاب ما خوبه

حجاب ترکیه ای هم خوبه

کمتر لباس گشادی پیدا میشه تو این بازارا که برجستگی های خاص رو کمرنگ کنه
فیلمای قدیمی رو نگاه کنید
ببینید عین اونا لباس پیدا میشه الان ؟ و حاضرید با اون لباسا بیاید بیرون ؟

مسـافر;686591 نوشت:

ای پیغمبر به همسران و دخترانت و به زنان مؤمنین بگو که جلبابهای خویش را به خود نزدیک سازند.
(سوره احزاب، آیه 59)
اون موقع هم بهت گفتم قرآن رو بیشتر بخون.

خب این کجاش گفته حجم بدن؟؟؟

Miss Chadoriii;686568 نوشت:
یادمه به دوستاتم گفته بودی بیان بخونن ببینن خوب جواب دادی یا نه یادتهههههه

اون موقه حس این بچه هایی که تک میوفتن بقیه با بچه محلاشون میریزن که بزننشو داشتم

.

محدودیت نداره؟؟؟ وقتی یه سری کارا رو نمیتونی انجام بدی ...کلمه ای که مناسب این شرایطه ... فقط محدودیته ها

خودت گفتی که مثلا بیخیال کار میشی یا یه جاهایی بیخیال پوشیه

خب این اگه محدودیت نیس پس چیه؟؟

آره به یکیشون گفتم بیاد بخونه ببینه آیا من عصبانی شدم یا نه؟ تو هم بعدش پستات و حذف کردی:khandeh!:
محدودیت هم داشته باشه برای من یکی نداره...[/]

کنجکاو بی گناه;686594 نوشت:
کمتر لباس گشادی پیدا میشه تو این بازارا که برجستگی های خاص رو کمرنگ کنه
فیلمای قدیمی رو نگاه کنید
ببینید عین اونا لباس پیدا میشه الان ؟ و حاضرید با اون لباسا بیاید بیرون ؟

خیاط هر لباسی رو که شما بخوایید براتون میدوزه

در مورد سوالتونم

من توی ایران چادریم .... چادرمم دوس دارم .... بهشم افتخار میکنم

اما توی جاهای دیگه نه .... زیاد مسافرت خارج از کشور میرم و جاهای دیگه حجابم کت و دامنه ...یا تونیک دامنه البته چادرم همیشه توی مسافرتا هم همرامه

چون به محض پیاده شدن از هواپیما و ورود به گمرک مجدد میس چادریم :khandeh!:

الان من دلم واسه ترکیه ای ها و مالزیای ها نسوخته

دارم از حجاب خودم دفاع میکنم:khandeh!:

Miss Chadoriii;686596 نوشت:
خب این کجاش گفته حجم بدن؟؟؟

درسته لفظ حجم بدن رو به کار نبرده ولی داره میگه چادر و مقنعه شون رو به صورتشون نزدیک کنن و اونو رها نکنن. به قولی مثل شنل نباشه. خب این پوشوندن حجم بدن نیست؟[/]

السلام علیکم و رحمة الله
کاربر محترم، خانم مسافر
کار شما کاملاً صحیح و خداپسند است....خدا حفظتان کند و امثال شما را زیاد کند

حجاب واجب دارای حد و حدود خاص است
اما حجاب مستحب فاقد حد و مرز می باشد.
همانگونه که حضرت زهرا سلام الله علیها وصیت کردند که ایشان را در تابوت یمنی حمل کنند تا حجم پیکرشان مشخص نباشد. آن هم در تشییع جنازه ای که تنها محارمش حضور داشتند و آن هم در شب تاریک!
ایشان، حجت را برهمگان تمام کردند تا جای هیچ شبهه ای نماند....

ضمناً در تابستان هم مناسب تر به نظر می رسد
چون علاوه بر فواید شرعی، پوست در برابر آفتاب شدید هم حفظ می شود...

برخی از دوستان گفتند که

نقل قول:
زیبایی زنان در چشم آنان است. پوشیه زدن باعث جلب توجه بیشتر به چشم می شود

اگر اینجوری باشد کسی چادر هم نباید سر کنه...چون اوج زیبایی زن در صورتش است و اینگونه صورتش بیشتر نمایان است!
یا حتی کسی نباید مانتوی بلند بپوشه!

برخی دیگر هم گفتند:

نقل قول:
درجامعه ای که بدحجابی انقدر زیاده پوشیه زدن لازم نیست!! همین که حجاب کاملو داشته باشیم کافیه

اگر اینگونه باشد....
به زودی باید همین حکم را راجع به چادر هم صادر کنیم...چون بدحجابی، روز به روز بدتر و فجیح تر می شود...
یه روزی هم می رسه که میگن "تو این اوضاع بدحجابی، چادر دیگه لازم نیست"
چندسال بعدش هم میگن "مانتوی بلند لازم نیست"
و همینطور ادامه دارد.....

اگر پوشیه زدن برابر با زنده به گور کردن و حبس کردن زنان باشد...
پس روزه گرفتن هم برابر با گرسنگی کشیدن و مُردن است!!!!
نماز خواندن هم مثل وردخواندن های رمال ها است!!!
مکه رفتن هم مثل چرخیدن دور بتخانه هاست!!!!
زکات و خمس دادن هم مثل باج دادن و زورگیری کردن است!!!
و.....

سوال: وقتی که خدا خودش گفته گردی صورت می تونه نمایان باشه چرا بپوشونیمش؟!
جواب: خدا هفده رکعت، نماز را واجب کرده....چرا مؤمنان واقعی، نماز شب هم می خونن؟!...چون مؤمن می کوشد به مستحبات هم عمل کند....خدا فقط سی روز روزه ی رمضان را واجب کرده...اما خیلی ها در ماه رجب و شعبان و... هم خیلی روزها رو روزه هستند.

پوشیه زدن نماد جاهلیت عرب نیست.
چرا که حضرات زهرا و زینب(سلام الله علیهما) نیز هم چادر سر می کردند و هم پوشیه می زدند.

نکته ی آخر:
انجام مستحبات به علایق و سلایق ما بستگی دارد...
کسی که علاقه اش با ما متفاوت است نباید سرزنش شود...
یکی پوشیه نمی زنه ایرادی نداره....خب خوشش نمیاد!
کسی هم که می زنه خوشش میاد!
مثل کسی که دعای کمیل را دوست داره...ولی یکی دیگه دعای توسل را بیشتر می پسندد...پس اگر از چیزی خوشمون نیومد به صراحت بگیم من خوشم نمیاد و تموم!!!! دیگه فلسفه بافی هایی نکنیم که کلاً برخلاف دین و شرع و حکم مراجع معظم است...

والسلام

Mohammad-Za;686590 نوشت:
وقتی میگویند واجب نیست، استفاده از آن به نوعی افراط محسوب میشود.

نماز غفیله یا نماز شب خواندن هم افراط است؟!
و هیچ سودی به حال ما ندارد؟!
زیارت عاشورا خواندن چی؟ اون هم واجب نیست!
شرکت در مراسم عزاداری اهل بیت چطور؟ اونم واجب نیست....
از نظر شما خیلی ها افراطی اند.

مسـافر;686601 نوشت:

درسته لفظ حجم بدن رو به کار نبرده ولی داره میگه چادر و مقنعه شون رو به صورتشون نزدیک کنن و اونو رها نکنن. به قولی مثل شنل نباشه. خب این پوشوندن حجم بدن نیست؟

تو پست قبل اینو گفتی :

مسـافر;686591 نوشت:

(سوره احزاب، آیه 59)
اون موقع هم بهت گفتم قرآن رو بیشتر بخون.

الان میگی به صورت

Fool

برداشت آزاد ؟؟؟ از قرآن ؟؟؟:khandeh!::Narahat az:

[="Tahoma"][="Black"]

neɠïn;686428 نوشت:
والا خدا کنه این پوشیه موردپسند خدا نباشه که از نظر من پوشیه جز اینکه ارزش زن رو پایین میاره نفع دیگه ای نداره
به قول معروف گفتار و پندار و کردارت رو نیک کن و طوری زندگی کن که مردم از بودنت خوشحال شن نه از نبودنت! دیگه پوشیه بستن چه معنی ای میده؟

اتفاقا اگر بدونید چقدر زن در حجاب و پوشیه جذاب میشه.[/]

Miss Chadoriii;686606 نوشت:
برداشت آزاد ؟؟؟ از قرآن ؟؟؟

نه اینو استادمون میگفت. حالا یا به صورت یا به خود... بالاخره که میگه نزدیک کنین دیگه.[/]

مسـافر;686608 نوشت:

نه اینو استادمون میگفت. حالا یا به صورت یا به خود... بالاخره که میگه نزدیک کنین دیگه.

خب

نزدیک کنین

ینی شل و ول نگیریدش درسته؟؟؟

حد جچاب هم که مشخصه .... دستها تا مچ ... پاها تا مچ و گردی صورت

خب؟؟؟

پس پوشیه دیگه این وسط ینی چی؟؟؟

مهم تر از اون چرا پوشیه زن ها خودشونو کاملتر میدونن ؟؟ در حالی که حد حجاب مشخصه و هر کسی که این حدو نگهداره کامله؟

چقدر پست خارج از موضوع تاپیک زدید
اومدم بخونم بیشتر پستها هیچ ربطی به موضوع نداره و کل کل شخصیه
اعصابم خورد شد

موضوع قفل شده است