جمع بندی دوستی دارم که به بعضی از مسائل شرعی عمل نمی کند. چه کنم؟

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دوستی دارم که به بعضی از مسائل شرعی عمل نمی کند. چه کنم؟

سلام خدمت همه
سال فاطمی همه مبارک
یه سوال
من یه ماهه که با یه نفر تو مدرسمون دوست شدم
این دوست من
خیلی خوشگله ولی من بخاطر قیافه اش باهاش دوست نشدم
بعدش ازش پرسیدم
نمازاشو میخونه اغلب مواقع
اما در کنارش
گوش دادن به صدای زن رو مشکل نمیدونه
و بعضی چیزای دیگه رو
مثلا روبوسی و دست دادن با نامحرمای فامیل
اما من خودم اینا رو حرام میدونم
حالا به نظرتون چیکار کنم؟
آخه خیلی پسر خوبیه
باادبه
درسش خوبه
اما گفتم دیگه
البته نه اینکه خودم معصوم باشما
ادامه ی دوستی و سعی در اصلاح؟
قطع دوستی؟
.
.
.
لطفا نظراتتون رو ید دوستان
ممنون
یاعلی
در ضمن
من 17 سالمه

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

دوستی شما می تواند فرصت خوبی باشد که روی ایشان اثر مثبت بگذارید و نقص ها و اشتباهاتش را به او گوشزد کنید تا آنها را اصلاح کند. منتها شرط ادامه این دوستی این است که مواظب باشید از او اثر منفی نگیرید. لذا هر موقع چنین احساسی کردید باید دوستی را قطع کنید و دیگر ادامه ندهید.

برای اثر گذاری باید ببینید علت اشتباهات او چیست؟ گاهی اوقات ندانستتن حکم شرعی موجب آن می شود؛ گاهی ضعف اعتقادی؛ گاهی جوّ خانوادگی و ...

بعد مطابق همان با او برخورد کنید و به او تذکر دهید. البته تذکر همیشه زبانی نیست بلکه گاهی اوقات رفتار و برخورد شما بهترین اثر گذاری را خواهد داشت. به عنوان مثال وقتی آهنگ زن گوش می دهد شما ناراحتی خودت را ابراز کن و از پیشش برو. در عوض وقتی چنین کاری نمی کند رفتار خیلی گرم و صمیمی با او داشته باش. این باعث می شود که به مرور آن کار را کنار بگذارد. البته این نکته را هم نباید فراموش کنید که اصلاح چنین خصوصیاتی نیاز به گذر زمان دارد و نباید انتظار داشته باشید که به این زودی نتیجه دهد.

این تاپیک را هم ببینید:دوستی های دوران دبیرستان را چطور مدیریت کنیم؟

پیروز و سربلند

اگه خودتون آدم محكمي هستيد به قصد اصلاح آدامه بديد

ول كن اينارو بچسب به درس و مشقت. دوستي آدم رو از كار و زندگي مياندازه. نذار روت اثر منفي بذاره باهاش خيلي صميمي نشو.

یعنی چی خیلی خوشگله ولی من بخاطر قیافش باهاش دوست نشدم؟؟؟؟:Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:
حالا تو زمینه ازدواج به قیافه جنس مخالف توجه میکنن که تازه اونم کاملا درست نیست یه چیزی
ولی قیافه در دوستی با جنس موافق؟:Moteajeb!::Moteajeb!:
جل الخالق...!

*حامد*;655727 نوشت:
سلام خدمت همه
سال فاطمی همه مبارک
یه سوال
این دوست من
بعدش ازش پرسیدم
اما در کنارش
و بعضی چیزای دیگه رو
آخه خیلی پسر خوبیه
باادبه
درسش خوبه
اما گفتم دیگه
قطع دوستی؟
.
.
.
ممنون
یاعلی
در ضمن
من 17 سالمه

خوب میتونی به مرور زمان روش اثر بزاری
دوستی چیز باارزشی حالاکه چنین دوستی داری محکم بچسبش:solh::yes:
ولی سعی کن این اخلاق اون روتو اثر نزاره

jillwest;656515 نوشت:
ول كن اينارو بچسب به درس و مشقت. دوستي آدم رو از كار و زندگي مياندازه. نذار روت اثر منفي بذاره باهاش خيلي صميمي نشو.

کاملا مخالفم:Ealam:

mehrant;656518 نوشت:
ولی قیافه در دوستی با جنس موافق؟
جل الخالق...!

خب طبیعیه که انسان به زیبایی جذب بشه
نکنه شما اینطوری نیستید؟
جل الخالق...:moteajeb:

rreezzaa;656534 نوشت:
خوب میتونی به مرور زمان روش اثر بزاری
دوستی چیز باارزشی حالاکه چنین دوستی داری محکم بچسبش:solh::yes:
ولی سعی کن این اخلاق اون روتو اثر نزاره

کاملا مخالفم:Ealam:

خب طبیعیه که انسان به زیبایی جذب بشه
نکنه شما اینطوری نیستید؟
جل الخالق...:moteajeb:

یعنی وقتی مثلا شما سال اول دانشگاه قبول میشید و هیچکس رو نمی شناسید، میرید ببینید کدوم یکی از آقایون از همه زیباتره با اون میرید دوست میشید؟
یا با یه کسی که کنار دستتون نشسته، باهاتون هم مسیره و هر روز رفت و آمد دارید، یا یکی که سلایق و اخلاقش شبیه تونه، یا...؟

mehrant;656539 نوشت:
یعنی وقتی مثلا شما سال اول دانشگاه قبول میشید و هیچکس رو نمی شناسید، میرید ببینید کدوم یکی از آقایون از همه زیباتره با اون میرید دوست میشید؟
یا با یه کسی که کنار دستتون نشسته، باهاتون هم مسیره و هر روز رفت و آمد دارید، یا یکی که سلایق و اخلاقش شبیه تونه، یا...؟

صوبت دانشگاه و دوستی نیست
ثهبط گرایش به زیبایی در نوجوانیه

rreezzaa;656541 نوشت:
صوبت دانشگاه و دوستی نیست
ثهبط گرایش به زیبایی در نوجوانیه

من که الان 24 سالمه
عقیده ام همون بود که گفتم
ولی در اون دوران نوجوانی هم چنین گرایش و عقیده ای نداشتم

[h=5][/h]دوست خوب توی زندگی از هرچیزی باارزش تره،سعی نکن از افراد دوری کنی،چندتا رفیق خدادوست پیدا کن،خیلی به دردت میخورن
[h=5]جانم فدای مولا،داداش جانم در مورد دوستی هات این حدیث رو مد نظر داشته باش،بقیه اش حله[/h][h=5]امام علی (ع):[/h]

اُبذُل لِصَدیقِکَ کُلَّ المَوَدَّةِ وَ لاتَبذُل لَهُ کُلَّ الطُّمانینَهِ.
هر چه محبت داری نثار دوستت کن امّا هر چه اطمینان داری به پای او مریز.
یا علی

من بعضی عقایدم با دوستای خیلی نزدیک و دورم فرق میکنه.قبلا با چندتاشون قطع رابطه کردم.ولی دیدم اگه این کارو بکنم دیگه دوستی نمیمونه.چندتا تصمیم گرفتم.1.راجب عقاید و باورهای همدیگه صحبت نکنیم و کاری نداشته باشیم.2.رابطمو از حالت رفاقت خیلی نزدیک به حالت رفاقت خالی تغییر دادم که زیاد در ارتباط نباشیم که نتیجش این شد که هیچ رفیق فابریکی ندارم الان.

از نظرات همه ی دوستان ممنونم
من دوست خدا دوست زیاد دارم
در جواب اون دوستمون هم که گفت مگه آدم جذب زیبایی میشه
شما یکسر بیا مدرسه ما ببین چن نفر بخاطر زیبایی به ایشون نظر دارن
بله
بازم ممنونم از همگی
جواب های متفاوتی داشتیم
که بعضیا در تضاد بودن با هم
آقا محسن که دو تا شرط گذاشته ولی من نظرم مخالف اینه کاملا
اون دوستمم همینو میگه
میگه به عقاید هم کاری نداشته باشیم
منم گفتم عمرا
درضمن
من نگفتم که مجذوب زیباییش شدما
اشتباه برداشت نکنید
منظورم این بود که الآن خیلیا دوس دارن فقط واس قیافش باهاش صمیمی بشن ولی هیچکدوم موفق نشدن
اصن اشتباهه واس قیافه ی یارو باهاش دوست شد
البته ظاهر باید مناسب باشه ها.ظاهر بد هم بحثش جداست
خلاصه دیگه
بازم منتظر نظراتتونم دوستان
بازم ممنون

ای بابا
اینو واجب شد بگم
دوستان گرامی
من گفتم اصن مجذوب قیافش نشدم
چرا اشتباه برداشت میکنین و قبل از اطمینان کامل در دیگر تاپیکا مطرح میکنید؟
من باهاش دوست شدم تا باهم عقاید رو به اشتراک بذاریم و به درجه های ایمانمون بیفزاییم
اصن قیافش برام مهم نبوده و نیست
بله
واجب شد بگم دیگه
بازم منتظر نظرات هستم
یاعلی

*حامد*;655727 نوشت:
سلام خدمت همه
سال فاطمی همه مبارک
یه سوال
این دوست من
بعدش ازش پرسیدم
اما در کنارش
و بعضی چیزای دیگه رو
آخه خیلی پسر خوبیه
باادبه
درسش خوبه
اما گفتم دیگه
قطع دوستی؟
.
.
.
ممنون
یاعلی
در ضمن
من 17 سالمه

سلام دوست عزیز
منم ی دوستی داشتم که به اصطلاح امروزی ها روشن فکر بود. خواستم اونو اصلاح کنم، خودم مفسد شدم!!!:Khandidan!:
اگر میتونی مثبت باشی بسم ا... اما اگر نمیتونی فوراً دست بکش. روایت هم داریم با هر کس بگردی در دینش شریک میشی و روایت دیگری داریم اگر کسی را می خواهی بشناسی به دوستانش نگاه کن

ضمناً موضوع اسف باری که وجود داره چرا میگین دوستم زیباست و خوشگله!!! حالا بحث آراستگی چیز دیگه ای است
اما زیبایی و خوشگلی مرد برای مرد اصلاً نباید پارامتر مهمی باشد و حتی نباید به آن اشاره می کردید. می تونستید بگید همیشه موهاشو شونه میکنه، عطر و ادکلن میزنه، لباساش مرتبه و....
اما اینکه میگید زیباست خب چه ربطی داره!!!

سلام دوست عزیز
مشکلی که دوست شما قابل اصلاحه...حجاب و محرم و نامحرم موضوع پیچیده ای هستش...ولی شما اگه از اینکه ممکنه عقاید شما رو تغییر بده روابط خودتون رو باهاش کمتر کنین ولی اگه از اعتقاد قوی برخوردارین سعی به اصلاح دوستتون بکنین...انشاالله دوستتون هم اعتقادشون قوی میشه...

mousavi928;657748 نوشت:
سلام دوست عزیز
منم ی دوستی داشتم که به اصطلاح امروزی ها روشن فکر بود. خواستم اونو اصلاح کنم، خودم مفسد شدم!!!:Khandidan!:
اگر میتونی مثبت باشی بسم ا... اما اگر نمیتونی فوراً دست بکش. روایت هم داریم با هر کس بگردی در دینش شریک میشی و روایت دیگری داریم اگر کسی را می خواهی بشناسی به دوستانش نگاه کن

ضمناً موضوع اسف باری که وجود داره چرا میگین دوستم زیباست و خوشگله!!! حالا بحث آراستگی چیز دیگه ای است
اما زیبایی و خوشگلی مرد برای مرد اصلاً نباید پارامتر مهمی باشد و حتی نباید به آن اشاره می کردید. می تونستید بگید همیشه موهاشو شونه میکنه، عطر و ادکلن میزنه، لباساش مرتبه و....
اما اینکه میگید زیباست خب چه ربطی داره!!!

درسته اصن نیازی به مطرح کردنش نبود
ولی من گفتم دلیل دوستیم ظاهرش نبوده بر خلاف خیلیا که به خاطر ظاهرش میخوان دوستش شن
منم به کمک خدا ان شاءالله که بتونم به راه درست هدایتش کنم

یک سوال
من اگه بخوام یک پستی رو حذف کنم یا یک تاپیک رو که خودم ایجاد کردم باید چه کنم؟

*حامد*;661979 نوشت:
یک سوال
من اگه بخوام یک پستی رو حذف کنم یا یک تاپیک رو که خودم ایجاد کردم باید چه کنم؟

سلام

برای حذف پست میتونید قسمت ویرایش رو بزنید و بعد حذف

اما برای حذف تاپیک باید با مدیر ارجاع جناب طاهر هماهنگ کنید

[="Indigo"]سلام

من هم مثله بقیه دوستان فکر میکنم اگه به اعتقادات خود مطمئن هستید باهاش دوست باشید. من هم یه دوسته صمیمی از دوران دبیرستان دارم که دقیقا تفاوت هاش مثله دوست شماست.

این چندوقتی که باهم دوستیم من به اعتقادات خودم خیلی پابرجا بودم. البته بگم دوستم دین گریز نبود فقط طبق عادت خونوادگی حجاب و نماز و... را نداشت. در این مدت چون من همیشه به اعتقاد خودم رفتار میکردم و به اعتقادات اون هم کاری نداشتم و مستقیم راجع بهشون صحبت نمیکردم. الان دوستم کم و بیش نماز میخونه و حتی گاهی نذر و... میکنه.

اینا رو گفتم که بگم اگه به نظرتون اخلاقش خوبه و خودتون تحت تاثیر اعتقاداتش قرار نمیگیرید باهاش ادامه بدید و اگه خواستید تغییری درش به وجود بیارید با رفتارتون باشه نه زبونی. همچنین به قول یکی از دوستان اگه دیدید داری میزنی جاده خاکی اونموقه دیگه باید رهاش کنید.[/]

السلام علیکم و رحمةالله
پرسشگر عزیز، بسیار کار خوب و پسندیده ای می کنند که انقدر در انتخاب و ادامه ی دوستی، دقت دارند و به آن اهمیت می دهند و به خاطرش مشورت می کنند.
ایشان قطعاً می دانند که هیچکس به اندازه ی دوست در رفتار انسان، مؤثر نیست. و در واقع، انسان به دین دوستانش می باشد.

سوال ایشان شاید برای خیلی از افراد بی اطلاعی که توهم روشنفکری و همه دانی دارند، بسیار خنده دار و مسخره به نظر آید.

خدا خیرتان دهد...التماس دعا

[="Arial Black"][="Black"]با سلام
قطعاً در حال حاضر ایشان نمی‌توانند دوست بسیار صمیمی و نزدیک شما باشند.
اما می‌توانید در حد یک دوستی محدود ادامه دهید مشروط بر اینکه تأثیر منفی از ایشان نگیرید.
ولی هرگز به عنوان یک دوست صمیمی روی ایشان حساب نکنید.
در ارتباط با دوستان اینچنینی که در عقایدشان تفاوت‌های آشکاری با شما دارند بسیار دقت کنید. تأثیرپذیری از دوستان چنان نامحسوس است که اغلب، انسان این تأثیرات را حس نمی‌کند و زمانی متوجه می‌شود که دیگر عقاید قبلی خودش را باور ندارد.
با کسانی دوستی کنید که در مراوده با آنها یاد خدا در دلتان زنده شود. دوستی که موجب سعادتمندی انسان نباشد چه کاربرد دیگری خواهد داشت؟

والسلام علی من اتبع الهدی[/]

سلام ...
ب نظرم خیلی سخت نگیر بابا ...
دوستای مدرسه اگه خیلی باهم رفیق بشین خوبه ک باهاتون بمونن بعداها قدر همدیگه رو خیلی خیلی خیلی میدونین بالاخره شمام حتما از نظر اون یه سری عیوب دارین دیگه سعی کنین باهم پیشرفت کنین و نذار این دوستی ها بهم بخوره.چ عیبی داره آدم بین شونصد تا دوست هم فکر خودش یه چن تا دوست مخالف هم داشته باشه.من اینو تجربه کردم بعضی اوقات حرفاشون یا تفکراتشون باعث میشه آدم دید بهتری داشته باشه ... قدر سن و سال و دوستی های مدرسه رو خیلی زیاد بدون ... موفق باشی ...

با سلام.
بچه ها به طور کلی در دوستی باید جانب اعتدال را رعایت کرد.
زیاده روی هرگز.
با تشکر

پرسش:
یک ماه است که با یک نفر در مدرسه دوست شدم. این دوست من نمازهایش را اغلب مواقع می خواند؛ اما در کنارش گوش دادن به صدای زن را هم مشکل نمی داند و ...، من خودم اینها را حرام می دونم. او خیلی پسر خوبی است. با ادب؛ درس خوان و ...؛ حالا به نظرتان چکار کنم؟ ادامه دوستی و سعی در اصلاح یا قطع دوستی؟

پاسخ:
دوستی شما می تواند فرصت خوبی باشد که روی ایشان اثر مثبت بگذارید و نقص ها و اشتباهاتش را به او گوشزد کنید تا آنها را اصلاح کند. منتها شرط ادامه این دوستی این است که مواظب باشید از او اثر منفی نگیرید. لذا هر موقع چنین احساسی کردید باید دوستی را قطع کنید و دیگر ادامه ندهید.
برای اثر گذاری باید ببینید علت اشتباهات او چیست؟ گاهی اوقات ندانستن حکم شرعی موجب آن می شود؛ گاهی ضعف اعتقادی؛ گاهی جوّ خانوادگی و ...
بعد مطابق همان با او برخورد کنید و به او تذکر دهید. البته تذکر همیشه زبانی نیست؛ بلکه گاهی اوقات رفتار و برخورد شما بهترین اثر گذاری را خواهد داشت. به عنوان مثال وقتی آهنگ زن گوش می دهد شما ناراحتی خودت را ابراز کن و از پیشش برو. در عوض وقتی چنین کاری نمی کند رفتار خیلی گرم و صمیمی با او داشته باش. این باعث می شود که به مرور آن کار را کنار بگذارد. البته این نکته را هم نباید فراموش کنید که اصلاح چنین خصوصیاتی نیاز به گذر زمان دارد و نباید انتظار داشته باشید که به این زودی نتیجه دهد و حتی ممکن است در دوران دوستی شما اصلاحی صورت نگیرد؛ منتها شما وظیفه دینی خودت را قبال ایشان انجام بده.

در مورد دوستی های دوران دبیرستان به این نکات هم توجه کنید:
1- سعی کنید از دوستی انحصاری و دو نفره بپرهیزید و همزمان چند نفر با هم دوست باشید. دوستی گروهی خیلی از مشکلات مثل وابستگی و انحرافات و ... را رفع می کند. حتی در مورد شما که ممکن است به دلیل زیبایی ظاهری دوستتان در معرض تهمت هستید، این نوع دوستی کمک خیلی زیادی می کند که دیگران در مورد شما فکر بد نکنند. لذا سعی کنید او را با دیگر دوستان خود که افراد خوبی هستند آشنا کنید و اوقات فراغتتان را به صورت جمعی بگذرانید و تا حد امکان دونفری نگردید.

2- توقعات را در دوستی زیاد نکنید تا از وابستگی طرفین به هم جلوگیری کنید. مثلا اگر با هم به مدرسه می روید، گاهی اوقات بدون اطلاع قبلی با فرد دیگری بروید. یا اگر با هم به جایی مثل فوتبال یا ... می روید گاهی با دوستان دیگرتان بروید. باید طوری رفتار کنید که به طرف بفهمانید که او تنها دوست شما نیست و شما دوستان دیگری هم دارید و نباید انتظار داشته باشد که شما همه جا با هم باشید یا مثلا اگر در کلاس کنار هم می نشینید گاهی اوقات جای خود را عوض کنید. به او هم این را یاد بدهید که نباید فقط یک دوست داشته باشد و باید با دیگران هم در تعامل باشد. این نکته به خاطر این است که در این سن ممکن است وابستگی شدیدی بین طرفین ایجاد شود و اختلالاتی در زندگی و تحصیل و ... ایجاد کند.

3- سعی کنید او را با خانواده خودتان آشنا کنید و شما هم با خانواده او در ارتباط باشید. نظارت بزرگترها بر دوستی شما هم از بروز خیلی از مشکلات جلوگیری می کند.

4- سعی کنید به دوستیتان روح معنوی ببخشید. هر چه دوستی شما معنوی تر باشد، فایده آن بیشتر و ضررش کمتر خواهد بود. شرکت در مجالس مذهبی و گفت و گوهای دینی و ارتباط با روحانیونی که می شناسید و ... به دوستی شما جهت مثبت می دهد. برای حل بعضی مشکلات دینی ایشان، از همین طریق هم می توانید به او کمک کنید که خودش را اصلاح کند؛ مثلا می توانید از روحانی که با او در ارتباط هستید بخواهید که با او در این موارد صحبت کند؛ البته بدون اینکه حرفی از شما بزند و ...

5- هر موقع احساس کردید شما یا او دچار وابستگی شدید، رابطه را برای مدتی کم و یا حتی قطع کنید؛ چون ادامه پیدا کردن آن به این شکل مشکل ساز می شود.

موضوع قفل شده است