خواندن «آیة الکرسی» در سجده نماز

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواندن «آیة الکرسی» در سجده نماز

[=&amp] با سلام و خسته نباشید[/]
[=&amp]لطفا بفرمایید خواندن "آیت الکرسی" در سجده نمازهای واجب و مستحب صحیح است؟[/]
[=&amp]وقتی دوستانم به من گفتند که میشود آیت الکرسی را در سجده نماز خواند شک کردم که چطور میشود یک آیه از یک سوره را در سجده نماز خواند برای همین ترجیح دادم در این سایت از اساتید محترم بپرسم[/]

[=&amp]1- اگر جواب مثبت هست و میشود خواند لطفا بفرمایید فقط آیه 255 هست یا 256و257هم باید خوانده شود؟ آیا بعد از "سبحان الله" باید خوانده شود یا کلاً بجای "سبحان الله" آیت الکرسی بخوانیم؟[/]
[=&amp]2- اگر در یک سجده خوانده شود الزاماً باید در سجده های دیگر همان نماز هم خوانده شود یا مثلا اگر در سجده آخر یک نماز خوانده شود اشکالی ندارد؟[/]
[=&amp]لطفا یک توضیح کامل به زبان ساده بفرمایید[/]
[=&amp]مرجع: حضرت آیت الله سیستانی
تشکر [/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

Mohamad1;775704 نوشت:
با سلام و خسته نباشید
لطفا بفرمایید خواندن "آیت الکرسی" در سجده نمازهای واجب و مستحب صحیح است؟
وقتی دوستانم به من گفتند که میشود آیت الکرسی را در سجده نماز خواند شک کردم که چطور میشود یک آیه از یک سوره را در سجده نماز خواند برای همین ترجیح دادم در این سایت از اساتید محترم بپرسم

1- اگر جواب مثبت هست و میشود خواند لطفا بفرمایید فقط آیه 255 هست یا 256و257هم باید خوانده شود؟ آیا بعد از "سبحان الله" باید خوانده شود یا کلاً بجای "سبحان الله" آیت الکرسی بخوانیم؟
2- اگر در یک سجده خوانده شود الزاماً باید در سجده های دیگر همان نماز هم خوانده شود یا مثلا اگر در سجده آخر یک نماز خوانده شود اشکالی ندارد؟
لطفا یک توضیح کامل به زبان ساده بفرمایید
مرجع: حضرت آیت الله سیستانی
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی:

قرآن خواندن در سجده، مکروه شمرده شده است.1

گفتن هر ذكری كه در آن تعظیم و تمجید خداوند متعال باشد، کافی است،که اگر بخشی را که تعضیم یا تمجید خداوند است به قصد ذکر بگویید کافی است .2

اگر در یک سجده خوانده شود لازم نیست، در سجده های دیگر همان نماز هم خوانده شود ،مثلا اگر در سجده آخر یک نماز خوانده شود اشکالی ندارد.

پی نوشت:

1-رساله آیت الله سیستانی،احکام نماز،واجبات نماز،سجده،مکروهات سجده
2-همان،واجبات سجده

با سلام

آية الكرسي يكي از آيات قرآن است كه در عظمت آن بسيار نگاشته اند. برخي از معجزات بزرگ اين آيه شريف در پي مي‌آيد:

آية الكرسي براي رضايت و خوشنودي خداوند

پيامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: وقتي كه خداوند تعالي فاتحه الكتاب (سوره حمد) و آية الكرسي را نازل كرد بر عرشش معلق كرد كه هيچ چيزي بين اينها و خداوند حجاب نبود…، پس خداوند فرمود: به عزت و جلالم قسم اگر بنده اي از بندگان من اين آيات را بعد از هر نمازي قرائت كند من او را در حظيرة القدس و آنچه كه در آن است ساكنش مي‌كنم.و در هر روز هفتاد بار او را نظر مي‌كنم به نگاه خاصي. . . و در هر روز هفتاد حاجت او را كه كمترينش مغفرت و عفو من باشد براي او برآورده مي‌كنم و در نزد تمام دشمنانش عزيز و نصرتش مي‌دهم و هيچ چيزي مانع دخولش در بهشت نيست.در كتاب خواص الايات ص۱۹ آمده: در روايات آمده است: هركسي بعد از هر نماز واجبي به خواندن آية الكرسي مداومت داشته كند، از دنيا نخواهد رفت تا زماني كه جايگاه خود را در بهشت ببيند.

شفا;776642 نوشت:
سلام علیکم
قرآن خواندن در سجده، مکروه شمرده شده است.1
گفتن هر ذكری كه در آن تعظیم و تمجید خداوند متعال باشد، کافی است،که اگر بخشی را که تعضیم یا تمجید خداوند است به قصد ذکر بگویید کافی است.
اگر در یک سجده خوانده شود لازم نیست، در سجده های دیگر همان نماز هم خوانده شود ،مثلا اگر در سجده آخر یک نماز خوانده شود اشکالی ندارد.

با سلام و خسته نباشید و تشکر از شما جناب شفا
اگر خواندن آیت الکرسی در سجده نماز مکروه است پس چرا بعضی افراد توصیه میکنند؟ به دلیل عدم آگاهیشان است یا نظر مراجع متفاوت است؟
همچنین بفرمایید پس اگر بخواهیم سجده نماز را طولانی کنیم، گفتن چه ذکری از همه بهتر است و ثواب بیشتری دارد؟
با تشکر

سلام علیکم

1- در سجده‏ها صلوات بفرستد.
2-
در سجده دعا كند و از خداوند متعال حاجت بخواهد و این دعا را بخواند: «یا خَیرَ المَسْؤُوْلینَ وَیا خَیرَ الْمُعْطینَ، ارْزُقْنیٖ وَارْزُقْ عیٖالی مِنْ فَضْلِك، فَاِنَّكَ ذُو الْفَضْلِ الْعَظیمِ» یعنی «ای بهترین كسی كه از او درخواست می‌كنند و ای بهترین عطا كنندگان، از فضل خودت به من و خانواده من روزی بده، پس به درستی كه تو دارای فضل بزرگی هستی».
3-سجده را طولانی كند و تسبیح و ذكر را زیاد بگوید.

پی نوشت:
رساله آیت الله سیستانی،واجبات نماز،سجده،مساله1289

[="Navy"]سلام
منم یک سوالی داشتم
جایی خوندم وقتی ایه الکرسی رو می اوردن دنیا تا بخونن اون در عرش گریه میکرد!!

مگه ملائکه بود که گریه میکرد؟[/]

السلام علیکم و رحمةالله و برکاته
یک سوال هم من داشتم....

من مقلد مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) هستم...

آیا در قنوت یا سجده ی نماز می توان غیرخدا را خطاب قرار داد؟!
مثلا بگوییم "صلی الله علیک یا اباعبدالله..." یا "السلام علیک یا صاحب الزمان" یا اینکه دعای الهی عظم البلاء را بخوانیم که در اواسطش می گوید "یا محمد یا علی .. یا علی یا محمد اکفیانی..."
متشکرم

لبیک یا علی النقی;777267 نوشت:
السلام علیکم و رحمةالله و برکاته
یک سوال هم من داشتم....

من مقلد مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) هستم...

آیا در قنوت یا سجده ی نماز می توان غیرخدا را خطاب قرار داد؟!
مثلا بگوییم "صلی الله علیک یا اباعبدالله..." یا "السلام علیک یا صاحب الزمان" یا اینکه دعای الهی عظم البلاء را بخوانیم که در اواسطش می گوید "یا محمد یا علی .. یا علی یا محمد اکفیانی..."
متشکرم

سلام علیکم

در نماز اگراز روی عمد،غیر خدا را مورد خطاب قرار بدهید،نماز باطل است.

پی نوشت:
سایت رهبری،استفتائات جدید،مخاطب قرار دادن غير خدا در قنوت

پرنس کوچولو;777265 نوشت:
سلام
منم یک سوالی داشتم

مگه ملائکه بود که گریه میکرد؟

سلام علیکم

این سوال را از دوستان کارشناس حدیث سوال بفرمایید.

شفا;777275 نوشت:
سلام علیکم

در نماز اگراز روی عمد،غیر خدا را مورد خطاب قرار بدهید،نماز باطل است.

پی نوشت:

سایت رهبری،استفتائات جدید،مخاطب قرار دادن غير خدا در قنوت

سلام علیکم
یه عالمه از نمازای من که باطل شد
هیچ تخمینی ندارم چه مقدار بوده
چقدر باید نماز قضا بخونم؟
آیت الله فاضل لنکرانی و سیستانی

پرنس کوچولو;777265 نوشت:
سلام
منم یک سوالی داشتم

مگه ملائکه بود که گریه میکرد؟

با سلام

داستان نزول آیت الکرسی

امام محمد باقر(ع) از امیر المومنین علی (ع) روایت فرموده:
هنگامی که آیت الکرسی نازل شد رسول خدا (ص) فرمود: آیت الکرسی آیه ای است که از گنجینه ای در زیر عرش نازل شده و زمانی که این آیه نازل گشت هر بُتی که در جهان بود, با صورت به زمین افتاد .
در این زمان ابلیس شیطان ترسید و به قومش گفت: امشب حادثه ای بزرگ اتفاق افتاده است,باشید تا من عالم را بگردم و متوجه حادثه شوم که چه بوده است .
ابلیس عالم را گشت تا به شهر مدینه رسید, مردی را دید و از او سوال کرد( باید توجه داشت که آن طور از روایات استفاده می شود, شیطان به تمام اشکال موجودات عالم ممکن است ظاهرگردد و در اینجا هم به صورت انسانی در آمده و از مرد سوال می کند ) دیشب چه حادثه ای اتفاق افتاد؟
مرد گفت: رسول خدا (ص) به ما فرمود : آیه ای از گنجهای عرش نازل شده است که بتهای جهان به خاطر آن همگی با صورت به زمین خورده اند ابلیس بعد از شنیدن حادثه به نزد قومش رفت و خادثه را به آنها خبر داد

[=&quot][=&quot]رسول خدا (ص)[=&quot] فرمود: در شب معراج دو لوح را دیدم ، که در یک لوح سوره حمد و در لوح دیگر کل قرآن قرار داشت که سه نور از آن می درخشید . پس گفتم ای جبرئیل این نور چیست؟ جبرئیل در جواب گفت : آن سه نور یکی سوره توحید و یکی سوره یاسین و دیگری آیه الکرسی می باشد.
[=&quot]پیامبر (ص)[=&quot] فرمودند: در معراج در آسمان هفتم دیدم که ملائکه حجب سوره نور را می خوانند ، خزان کرسی آیت الکرسی و حمل عرش سوره مومن را می خوانند و گریه میکنند...

kobram;777285 نوشت:
سلام علیکم

سلام علیکم
دوست عزیز مسائل شرعی رو دست کم نگیرید، هرچند همه ما مسلمانیم و اطلاعات کاملی از دین خود داریم اما آنقدر جزئیات هم هست که بهتره قبل از انجام هرکاری سئوال کنیم هرچند جواب آن را بدانیم حداقل مطمئن تر میشویم و مرجع تقلید هم برای همین هست دیگه. پرسیدن که عیب و ایرادی ندارد بگذارید هرکی هرچی دلش میخواهد بگوید. بعضاً خجالت میکشن سئوال بپرسن و با خودشان میگویند، شاید به من بخندند، شاید فکر کنند من مسائل شرعیم را نمیدانم و غیره، ولی واقعا اینطور نیست چراکه جزئیات بسیاری در مسائل شرعی وجود دارد.
در رابطه با نمازهاتون دقیقاً باید بگید چه ذکری میگفتید شاید درست باشد لذا پیشنهاد میکنم حتما در بخش نمازهای واجب مسئله خود را به طور کامل بیان و راهکار آن را پرسش نمایید.
در پناه حق

kobram;777285 نوشت:
سلام علیکم

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله فاضل لنکرانی و آیت الله سیستانی:

[=Noor_Lotus][=Noor_Lotus] اگر به واسطۀ ندانستن مسأله، چيزى از اجزاء نماز را كم يا زياد كند اگر آن جزء، ركن نباشد نمازش صحيح است،اگر جاهل قاصر باشد، و الا به احتياط واجب، نماز باطل است.

و هر مقداری را که مطمئن هستید ، به این صورت خوانده اید ، بنابر احتیاط واجب باید قضا کنید ، و هر مقداری را که شک دارید لازم نیست قضایش را بجا آورید.

[=Noor_Lotus][=Noor_Lotus] o[=Noor_Lotus][=Noor_Lotus][=Noor_Lotus]

موضوع قفل شده است