دوستان اسک دینی بیایید نماز لیلة الدّفن (نماز وحشت) برای امواتمان بخوانیم!

تب‌های اولیه

68 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دوستان اسک دینی بیایید نماز لیلة الدّفن (نماز وحشت) برای امواتمان بخوانیم!

***به نام الله***

سلام

پیامبر (ص) فرمود:

هیچ ساعتى در نزد میت سخت تر از شب اول قبر نیست، پس بر مردگان خود رحم کنید با صدقه دادن و اگر قدرت صدقه دادن نداشتى دو رکعت نماز براى میت.
حاشیه مفاتیح، نماز براى اموات، ص ۳۵۴٫

نماز وحشت یا نماز «لیلة الدفن» ، نمازى است که در شب اول دفن مؤمنی که از دنیا رفته است براى او خوانده مى شود. به این خاطر نماز وحشت نامیده شده که فردى که از دنیا رفته هنوز با عالم قبر آشنایى و انسى ندارد و در خود احساس ترس و وحشت دارد و این نماز با فضل الهى وحشت را از او دور مى کند، در روایت آمده که این نماز باعث راحتى میت وگشادگى قبر او تا روز قیامت و زیاد شدن حسنات و ثواب هاى انجام دهنده این نماز و بالارفتن درجه او مى شود. [۱] پس در واقع نماز رفع وحشت است نه نماز وحشت.

دوستان بزرگوار من یه پیشنهادی میدهم اگر شما نیز انتقاد و یا نظری داشتید بفرمایید تا استفاده ببریم
هدفم از ایجاد این تاپیک این است که اگر خدای نکرده اقوام و آشنایان هر کدام از بچه های اسک دین به رحمت ایزدی پیوست
در این تاپیک نامش را ثبت کند تا در اولین شب به خاکسپاری اش
همگی نماز میت برای آن عزیز درگذشته بخوانیم!

بسم الله....

چگونگى خواندن نماز وحشت:

مستحب است در شب اوّل قبر، دو رکعت نماز وحشت براى میّت بخوانند، به این ترتیب که در رکعت اوّل بعد از حمد، یک مرتبه «آیة الکرسى» و در رکعت دوم بعد از حمد، ده مرتبه سوره «انّا انزلناه» و بعد از سلامِ نماز بگوید:

«اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّـد وَ آلِ مُحَمَّـد، وَ ابْعَثْ ثَوابَهُما إلى قَبْرِ فُلان»
خدایا درود فرست بر محمّد و آل محمّد و بفرست ثواب این نماز را به سوى قبر این مرده فلانى پسر فلانى.

(و به جاى کلمه فلان، اسم میّت را ببرد).

زمان خواندن نماز وحشت:

«نماز وحشت» را در هر موقع از شب اوّل قبر مى توان بجا آورد، ولى مناسبت تر است در اوّل شب، بعد از نماز عشاء باشد و اگر دفن میّت به علّتى تأخیر بیفتد، باید نماز وحشت را تا شب اوّل دفن او تأخیر اندازد.

تأثیر نماز وحشت در گشایش کار اموات

« روزی آیت الله بهجت پیرامون تأثیر عمل نیک و قبول شدن عمل خالص فرمودند:
مرحوم آیت الله حاج شیخ فتحعلی کاظمینی ( از آیات عظام و جامع فقه و اصول و عرفان) که در حرم کاظمین علیهماالسلام تدریس می کرد، خیلی از اوقات در اثنای درس ایشان میت می آوردند و دفن می کردند و رسم آقا هم این بود شبها نماز وحشت برای آنان می خواند یکی از بزرگان کاظمین شبی یکی از بستگان خود را در خواب می بیند و از حال او می پرسد وی می گوید: وضعم خراب بود، نماز آقا به دادم رسید و موجب گشایش کار من شد.»

[=Microsoft Sans Serif]

[=Microsoft Sans Serif]باید به یاد داشته باشیم که اگر خدای ناکرده عزیزی را از دست دادیم فغان و ناله ما کاری برای وی نمی کند به جای ناآرامی و بی تابی از فراغ ایشان باید بکوشیم برای شادی روحشان کاری انجام دهیم و فراموش نکنیم شب اول قبر شب هولناکی است گذشتگانمان را در این شب دریابیم باشد که ما را نیز در شبی که خواه ناخواه پیش رو داریم دریابند.

[=Arial Black]منبع:http://www.yahosein72

سلام

ممنون از موضوعتون

من یه سوال دارم

می شه همین طوری هم خواند؟

بدون اینکه نام کسی رو برد
سپرد به خود خدا تا به سمت یکی بفرسته؟!:Gig:

mkk1369;205836 نوشت:

با عرض سلام و تشکر
طبق این استفتائی که در سایت آیت الله مکارم دیدم فکر نمیکنم بتوانید
همینطور بخوانید

شب اول قبر یک فرد در فوت شده را از روز خاکسپاری حساب می کنند یا از روزی که فوت کرده است. (منظور این است که نماز وحشت را کی باید خواند)
با تشکر
شب اول قبر شب اول بعد از دفن میت است.

منتظر منتقم;205853 نوشت:
طبق این استفتائی که در سایت آیت الله مکارم دیدم فکر نمیکنم بتوانید همینطور بخوانید

سلام

فکر کنم اشتباهی شده

منظورم این بود که هر شب بخونیم به نیت یک مومنی که شب اول قبرشه بدون ذکر نام
و برسه بهش:Gol:

mkk1369;205854 نوشت:
منظورم این بود که هر شب بخونیم به نیت یک مومنی که شب اول قبرشه بدون ذکر نام

ببخشید
فکر کنم اگر کارشناسان پاسخ بدهد،خیلی خوب است
بنده اطلاعی ندارم در این مورد!
با تشکر

منتظر منتقم;205834 نوشت:

همگی نماز میت برای آن عزیز درگذشته بخوانیم![/][/][/b][/][/]

بسم الله....

[/center]
[/center]

سلام
من تو این ثواب شرکت میکنم .

mkk1369;205836 نوشت:
سلام

ممنون از موضوعتون

من یه سوال دارم

سلام

:Kaf:

فکر کنم بله

پیشنهاد می کنم ثوابش را اهدا کنید به همه مومنین و مسلمین زن و مردی که در آن شب وفات یافته اند.

التماس دعا

منتظر منتقم;205834 نوشت:
دوستان بزرگوار من یه پیشنهادی میدهم اگر شما نیز انتقاد و یا نظری داشتید بفرمایید تا استفاده ببریم هدفم از ایجاد این تاپیک این است که اگر خدای نکرده اقوام و آشنایان هر کدام از بچه های اسک دین به رحمت ایزدی پیوست در این تاپیک نامش را ثبت کند تا در اولین شب به خاکسپاری اش همگی نماز میت برای آن عزیز درگذشته بخوانیم!

بنام خداوندبخشنده و مهربان

پیشنهاد خوبیست ! من هم شرکت می کنم شاید انشالله روزی هم کسی به داد ما رسید! (جای سرکار رفتگر خیلی خالیست! :ok:)

راستی دوستان ببخشید نمی دانستم از کی و کجا باید سوال کنم ! کسی از جناب عرفان خبری ندارد؟
یعنی سفر تعطیلات عید به نقاط محروم تا الان طول کشیده است ؟!!

mkk1369;205836 نوشت:
سلام

ممنون از موضوعتون

من یه سوال دارم

برادران و خواهران فاین تذهبون ؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بزرگواران آیا میشود عملی شرعی را بدون نیتی انجام داد !!!!!!!
خواهران و برادران گرامیم مگر ما از لسان مبارک نبی مکرم اسلام نداریم که فرمودند انما الاعمال بالنیات هر عملی در گرو نیتی خلاصه میشه در سرتاسر فقه اسلامی بگردیم حتی یک عمل مباح هم نداریم که بدون نیت انجام گیرد تا چه رسد به اعمال با مناسک خاص

نماز لیله الدفن که به نماز وحشت معروف است باید در شب اولی که میت را دفن کردند خوانده شود سوال اینجاست که زمان نیت نماز چه می گوئید ؟؟؟ میگوئید نماز میخوانم برای روح هر مومنی که از شرق تا غرب عالم از دنیا رفته قربه الی الله :khaneh::khaneh:

انصافا این نماز به کجا میرود سرنوشت نامعلوم این نماز چه میشود ؟؟؟؟؟؟

بعد از نماز باید ثواب آنرا به میت هدیه بدیم چی میگید ؟؟؟ اللهم و ابعث ثوابها الی هر مومنی که در از دنیا رفته ؟؟؟؟ !!!!!!

نیت شرط اصلی هر نمازیست که باید بصورت شفاف مشخص شود :ok::ok::ok:

جناب استاد رحیمی ، سرکار گرامی معلم شهید و ..... آیا میشود بدون نیت خاص نمازی را خواند ؟؟؟؟

شرکت در این تایپیک خوب هست ولی باید بگوئیم شرکت میکنیم بشرط اینکه اگر شخصی از دار دنیا رفت خودمان را ملزم بدانیم نماز لیله الدفن را برایش بخوانیم و مثلا بیائیم و اینجا بگیم که چنین کاری کردیم

در نماز وحشت که در رکعت اول بعد از حمد یک آیه الکرسی و در رکعت دوم بعد از حمد 10 مرتبه سوره قدر خوانده میشود و بعد از سلام نماز این جمله خوانده میشود که اللهم صلی علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان یا در بعضی متون اللهم و ابعث ثواب هذه الصلوه الی قبر فلان که بجای کلمه فلان باید نام میت ذکر شود که سرکار گرانقدر منتظر منتقم بسیار زیبا بیان فرمودند

موفق باشید انشالله :Gol:

رحیق مختوم;205916 نوشت:
جناب استاد رحیمی ، سرکار گرامی معلم شهید و ..... آیا میشود بدون نیت خاص نمازی را خواند ؟؟؟؟

سلام استاد گرامی !خداقوت:Gol:
به من چه استاد؟!! :khaneh:
نظراستادرحیمی و جناب mkk1369 را به پای همه گذاشتید رفت استاد عزیز! :khaneh:
من با پستی که نقل قول کردم موافق بودم یعنی اگر از آشنایان کاربران محترم از دنیا رفتند(بعد200سال )نام و نام پدرشان را در این تاپیک بفرمایند ما هم نماز وحشت برای ایشان و به نیت ایشان می خوانیم (انشالله )
دوستان حواستان جمع باشد! جدیدا" این استاد گرانقدر ما هم ,خشک و تر را با هم می سوزاند ,خلاص!!(مزاح) :khaneh:
خیلی ببخشید الان باز دوستان می گویند چرا اینقدر خندیدی سنگین باش .چشم. التماس دعا.

رحیق مختوم;205916 نوشت:
نماز لیله الدفن که به نماز وحشت معروف است باید در شب اولی که میت را دفن کردند خوانده شود سوال اینجاست که زمان نیت نماز چه می گوئید ؟؟؟ میگوئید نماز میخوانم برای روح هر مومنی که از شرق تا غرب عالم از دنیا رفته قربه الی الله

سلام

زدید تو خال:ok:

به این متن پرسش از بخش انلاین توجه کنید:Gol:

Show Recent Messages (F3)

mkk1369: سلام
pasokhgoo_57: پرسشگر گرامي شما نفر دوم از ليست انتظار هستيد لطفا پرسش خود را مطرح نموده و منتظر دريافت جواب بمانيد

pasokhgoo_57: پرسشگر گرامي شما با کارشناس
احکام شرع در ارتباط هستيد اگر سوال شما در اين زمينه است لطفا منتظر بمانيد در غير اين صورت از لينک زير پاسخگوي مورد نظر خود را انتخاب کنيد
مرکز ملي پاسخگويي به سوالات ديني
09640.ir

Last message received on 04/08 at 07:46 ب.ظ
pasokhgoo_57: سلام
pasokhgoo_57: بفرماييد
mkk1369: می خواستم بدانم آیا می شود نماز وحشت را برای زندگان خواند یا برای مردگانی که ما نمی شناسیم و نام ایشان را نمی دانیم؟
pasokhgoo_57: براي مردگان اشکال نداره
mkk1369: اگر نامی در اخر نگوییم؟
mkk1369: به جای فلان بن فلان
mkk1369: کل مومنین و مومنات بگوییم
mkk1369: یا بگوییم مومن بن علی
mkk1369: مومن بن فاطمه
mkk1369:
pasokhgoo_57: همون کل مومنات و مومنين کافيه
mkk1369: نیت خود نماز چه طور؟
pasokhgoo_57: همين رو بگيد
mkk1369: برای جواب به این پست می خواهم
mkk1369: http://www.askdin.com/post205836.html#post205836
pasokhgoo_57: بگيد نماز وحشت مي خونم براي شادي مومنين و مومنات در گذشته امشب
mkk1369: فارسی کفایت می کند؟
mkk1369: و کیفیتش هم همین است؟
mkk1369: که در مفاتیح هست؟
pasokhgoo_57: فارسي و يا اينکه تو ذهنش هم بيايد همينکه قصد ميکنه کافيه
mkk1369: و در اخر نیتش به نیت رجاء باید باشد یا ورود؟
pasokhgoo_57: همون نيتي که عرض کردم کفايت ميکنه
mkk1369: ممنون
mkk1369: پس من این متن را در موضوع مربوطه قرار می دهم
mkk1369: از نظر شما مشکلی ندارد؟
pasokhgoo_57: اشکال نداره
mkk1369: خدا نگهدار
pasokhgoo_57: خواهش ميکنم
pasokhgoo_57: خدا حافظ
mkk1369: پاسخگو بخش انلاین ---ساعت 7:57
mkk1369: روز یک شنبه

mkk1369;205938 نوشت:
سلام زدید تو خال به این متن پرسش از بخش انلاین توجه کنید

سلام

بخشید جناب mkk1369 اینجا یک سوال فنی پیش می آید!!

آنوقت اگر احیانا" روزی روزگاری جای جناب پاسخگو 57 جناب رحیق مختوم گرامی نشسته بودند چه اتفاقی می افتاد؟!!
از کجا معلوم پاسخگو57 درست می گویند و جناب رحیق مختوم (که ایشان هم کارشناس هستند)درست نمی گویند؟!!:Gig:

نتیجه ی اخلاقی داستان: اینطوری به پاسخ متقن و محکمی نمی رسیم!!ا

رحیق مختوم;205916 نوشت:
آیا میشود بدون نیت خاص نمازی را خواند ؟؟؟؟

با سلام و عرض ادب خدمت کارشناس گل سایت:Gol:

از پاسخ تان ممنونم

سعی می کنم در مباحثی که هیچ سررشته ای ندارم شرکت نکنم

احتمالا سوء تفاهمی شده, امیدوارم کارشناسان سایت کفایت کنند.

منظور بنده اهدای ثواب نماز وحشت به تمام مومنین زن و مرد که از دنیا رفته اند بود. (یا مسلمانان یا مومنینی که کسی ندارند:Ghamgin: و از دنیا رفته اند و ....)

اگر لازم شد از دفتر مراجع تقلید جویا شده و خدمت تان عرض می کنم

راستی من یک دانشجوی ساده هستم

التماس دعا

پ .ن:

mkk1369 عجب سرعتی!

معلم شهید;205940 نوشت:
آنوقت اگر احیانا" روزی روزگاری جای جناب پاسخگو 57 جناب رحیق مختوم گرامی نشسته بودند چه اتفاقی می افتاد؟!! از کجا معلوم پاسخگو57 درست می گویند و جناب رحیق مختوم (که ایشان هم کارشناس هستند)درست نمی گویند؟!!

سلام

در اینجا اگر جناب رحیق مختوم گرامی از حکم مطلع نبودند

خوب مسئله ایی نیست
و حال دانستند

ولی اگر ایشان هم مسر اند که نظرشان درست است

می رسد به فرد سوم

که کارشناس فقه سایت هستند:Gol:

رحیمی;205941 نوشت:
mkk1369 عجب سرعتی!

سلام

:khandeh!::dohkhtar::nishkand::khejalati:

عصر عصر ارتباطاته دیگه:okey:

سلام . احسنت به[="Red"] "منتظر منتقم "[/]عزیزم. خدا خیرتون بده . بهترین پیشنهاد بود.

mkk1369;205938 نوشت:

سلام
زدید تو خال:ok:
به این متن پرسش از بخش انلاین توجه کنید:Gol:
Show Recent Messages (F3)
mkk1369: سلام
pasokhgoo_57: پرسشگر گرامي شما نفر دوم از ليست انتظار هستيد لطفا پرسش خود را مطرح نموده و منتظر دريافت جواب بمانيد
pasokhgoo_57: پرسشگر گرامي شما با کارشناس
احکام شرع در ارتباط هستيد اگر سوال شما در اين زمينه است لطفا منتظر بمانيد در غير اين صورت از لينک زير پاسخگوي مورد نظر خود را انتخاب کنيد
مرکز ملي پاسخگويي به سوالات ديني
WWW.09640.ir
Last message received on 04/08 at 07:46 ب.ظ
pasokhgoo_57: سلام
pasokhgoo_57: بفرماييد
mkk1369: می خواستم بدانم آیا می شود نماز وحشت را برای زندگان خواند یا برای مردگانی که ما نمی شناسیم و نام ایشان را نمی دانیم؟
pasokhgoo_57: براي مردگان اشکال نداره
mkk1369: اگر نامی در اخر نگوییم؟
mkk1369: به جای فلان بن فلان
mkk1369: کل مومنین و مومنات بگوییم
mkk1369: یا بگوییم مومن بن علی
mkk1369: مومن بن فاطمه
mkk1369:
pasokhgoo_57: همون کل مومنات و مومنين کافيه
mkk1369: نیت خود نماز چه طور؟
pasokhgoo_57: همين رو بگيد
mkk1369: برای جواب به این پست می خواهم
mkk1369: http://www.askdin.com/post205836.html#post205836
pasokhgoo_57: بگيد نماز وحشت مي خونم براي شادي مومنين و مومنات در گذشته امشب
mkk1369: فارسی کفایت می کند؟
mkk1369: و کیفیتش هم همین است؟
mkk1369: که در مفاتیح هست؟
pasokhgoo_57: فارسي و يا اينکه تو ذهنش هم بيايد همينکه قصد ميکنه کافيه
mkk1369: و در اخر نیتش به نیت رجاء باید باشد یا ورود؟
pasokhgoo_57: همون نيتي که عرض کردم کفايت ميکنه
mkk1369: پس من این متن را در موضوع مربوطه قرار می دهم
mkk1369: از نظر شما مشکلی ندارد؟
pasokhgoo_57: اشکال نداره
mkk1369: خدا نگهدار
pasokhgoo_57: خواهش ميکنم
pasokhgoo_57: خدا حافظ
mkk1369: پاسخگو بخش انلاین ---ساعت 7:57
mkk1369: روز یک شنبه

با سلام و درود بر برادر خوبم جناب mkk1369

از اطلاع رسانی حضرتعالی بسیار ممنونم ولی در بدو امر فرمایش آن پاسخگو را نباید همینطوری قبول کرد چرا ؟؟

بخاطر اینکه آن بزرگوار سند و مدرک را نیاوردند که بنده ضمن مکاتبه با استاد عزیزم جناب سجاد گرامی خبر این قضیه را دادم که تشریف بیاورند و ما را مستفیض بفرمایند

خودم هم دارم در لابلای کتب فقهی میچرخم ببینم آیا فرمایشات پاسخگوی بزرگوار درست است یا خیر انشاالله درست مطلب را در اولین فرصت خدمتتان عرض خواهم کرد :ok::ok::ok:

موفق باشید :Gol:

vahid_barvarz;206015 نوشت:
خدایی همیشه یک مشکلی پیش میاد بلاخره تایپیک چی بود چی شد این گل هم هدیه به کسایی که فکر میکنن منظورم به اوناست باور کنید کلی گفتم کاری به این بحث ندارم . مشکل همه انجمن ها همین هست نه فقط اینجا . مدیونید اگر ناراحت بشید و بهم نگید . پیش پیش معذرت میخوام . حلال کنید

سلام

با عرض معذرت از استارتر موضوع

خوب مهمه دیگه

مثلا فکر کن به جای اینکه منتظر باشی کی بمیره
برای یک مومن بخونی!!
خوب هم عادتی می شه و هم ثواب بیشتری داره(با توجه به رویه منظم)

اگر این کار بشه

که منم منتظر نظر استاد گرامی جناب سجاد عزیز گل و گلاب :hamdel: میمانم

خیر پیش یا حق:Gol:

mkk1369;206016 نوشت:

سلام

با عرض معذرت از استارتر موضوع

خوب مهمه دیگه

مثلا فکر کن به جای اینکه منتظر باشی کی بمیره
برای یک مومن بخونی!!
خوب هم عادتی می شه و هم ثواب بیشتری داره(با توجه به رویه منظم)

اگر این کار بشه

که منم منتظر نظر استاد گرامی جناب سجاد عزیز گل و گلاب :hamdel: میمانم

خیر پیش یا حق:Gol:

سلام .
چه سریع جواب دادی . من که پاک کردم سریع که کسی پیامم رو نبینه!!!!!:Moteajeb!:

اینجا چیزی از چشم نمیوفته :ok::khandeh!:

vahid_barvarz;206021 نوشت:
سلام . چه سریع جواب دادی . من که پاک کردم سریع که کسی پیامم رو نبینه!!!!! اینجا چیزی از چشم نمیوفته

سلام

:khaneh:

دیگه دیگه یه نکته اخلاقی

ممکنه پشیمونی دیر باشه

:Nishkhand:

سلام
طرح عالیه منم هستم
فقط دوستان راجع به نماز وحشت برای هر مومن یه کاری کنیم از دفتر مراجع بپرسیم و خلاص دیگه اینقدر بحث نداره

با سلام و درود بر حضرات کاربران متعالی انشاالله دست پر کفایت آقا امام زمان روحی فداه بر سر همه ما مستدام باد

گفتگوی بین حقیر و کارشناس سایت پاسخگو (09640 ) را بخوانید

Last message received on 2012/04 at 11:07 ب.ظ

jozef_ysz: آیا میشود نماز لیله الدفن را بدون نیت برای عموم مومنین و مومنات خواند ؟؟؟

pasokhgoo_15: اشکال ندارد و به نيت عموم مومنين بخواند وثواب ان را براي همه مومنين که در آن شب از دنيا رفته هديه کند.

jozef_ysz: مدرک این حکم کجاست ؟؟

jozef_ysz: برای سایت اسک دین میخواهم

jozef_ysz: بنده همکار علمی انجمن قرآن و حدیث هستم
بعد از وقفه یکی دو دقیقه ایی گفتم

jozef_ysz: جناب پاسخگو بنده منتظر مدرک این حکم هستم

pasokhgoo_15: مدرکش رساله هاي عمليه است که انسان مي تواند نماز مستحبي بخواند و براي ديگران هديه کند و قيد ندارد که براي يک نفر يا چند نفر.

pasokhgoo_15: ببخشيدديروقت است.

اگر باز هم سوال داريدشبهاي اينده درخدمت هستم

jozef_ysz: انشاالله

بعد از این گفتگوی مختصر البته برای حقیر که دنبال علت حکم هستم ابدا قانع کننده نبود به رساله های عملیه مراجعه کردم ولی چیز منسجمی ندیدم حتی رفتم توی الفور توی روم یا لثارات هم از افرادی که اونجا بودن سوال کردم ولی کسی نبود که بتواند بصورت کارشناسی جوابم را بدهد بخاطر همین خودم دست به کار شدم و با جستجو در متون فقهی علماء اعلام نور الله مضاجعهم به نتایج ذیل دست پید اکردم

ادامه ....

1- فصل في صلاة ليلة الدفن و هي ركعتان، يقرأ في الأُولى بعد الحمد آية الكرسيّ إلى هُمْ فِيها خالِدُونَ (2) و في الثانية بعد الحمد سورة القدر عشر مرّات، و يقول بعد السلام: «اللّهمّ صلِّ على محمّد و آل محمّد، و ابعث ثوابها إلى قبر فلان» و يسمّي الميّت. ففي مرسلة الكفعمي و موجز ابن فهد قال النبيّ (صلّى اللّه عليه و آله و سلّم): «لا يأتي على الميّت أشدّ من أوّل ليلة فارحموا موتاكم بالصدقة فإن لم تجدوا فليصلِّ أحدكم يقرأ في الأُولى الحمد و آية الكرسيّ، و في الثانية الحمد و القدر عشراً، فإذا سلّم قال: اللّهمّ صلِّ على محمّد و آل محمّد، و ابعث ثوابها إلى قبر فلان‏(1)

با فضلی که در شما بزرگواران سراغ دارم دیگر نیازی به ترجمه ندیدم

2- دليلى بر جواز خواندن نماز ليلة الدّفن قبل از دفن نيست و قدر متيقّن، بعد از دفن است خصوصا با اين جمله دعا كه در بعض روايات رسيده (و ابعث ثوابها إلى قبر فلان).(2)

3- و از جمله نمازهايى كه متداول شده در اين اعصار ميان نماز مغرب و عشاء می ‏كنند نماز هديه ميت است، و اين مطلقا مأخذى ندارد، بلكه تا حال مستندى از براى اين نماز بر نخورده‏ ايم، مگر آنچه كفعمى در مصباح ايراد نموده و آن اين است: صلاة الهدية ليلة الدفن ركعتان في الاولى الحمد و آية الكرسي و في الثانية الحمد و القدر عشرا، فاذا سلم قال: اللهم صل على محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الى قبر فلان، قال: و في رواية أخرى بعد الحمد التوحيد مرتين و في الثانية بعد الحمد الهاكم التكاثر عشرا ثم الدعاء المذكور .
و از اين كه اسناد به معصوم عليه السّلام نداده حديث بودن آن مشخص نيست بلى ظاهر مى‏شود از عبارت «و في رواية أخرى» اين كه آنچه أول مذكور شده حديث است، لكن نه سندى دارد كه ملاحظه شود، و نه اشاره به مأخذ شده كه استعلام حال آن توان نمود. به علاوه آن كه غايت مدلول آن اين است كه چنين نمازى در شب دفن ميت وارد شده، و اما اين كه اين نماز می ‏بايد ما بين دو نماز كرده شود مطلقا اثرى از آن نيست.
پس اتيان نمودن اين نماز ميان دو نماز بی وجه است، بلى هر گاه اين نماز به طريق اجاره بر كسى لازم شود در اين وقت، اگر چه مخير است ما بين آن كه ميان دو نماز اين نماز را اتيان كند يا بعد از هر دو نماز، لكن در اين صورت از محل كلام خارج است، نظر به اين كه در اين حالت نافله نخواهد بود (3)

(1)العروة الوثقى (المحشى)، ج‏3، ص: 402

(2)مجمع المسائل (للگلپايگاني)، ج‏1، ص: 113

(3)تحفة الأبرار الملتقط من آثار الأئمة الأطهار، ج‏1، ص: 201

ادامه ....

4- بيست و دويم نماز هديه ميّت است‏
و آن دو ركعتست در ركعت اوّل فاتحه يك نوبت و آية الكرسى يك نوبت و در ركعت دوّم فاتحه يك نوبت و إِنَّا أَنْزَلْناهُ ده نوبت و چون سلام دهد بگويد اللَّهمّ صلّ على محمّد و آل محمّد و ابعث ثواب هاتين الرّكعتين إلى قبر فلان و نام ميّت را ببرد و وقت اين نماز شب اوّل دفن ميّت است‏ (1)

5- چهلم نماز هديه‏ ى شب اول دفن و آن به روايتى دو ركعت است: در ركعت اول بعد از حمد «آية الكرسى» بخواند و در ركعت دوم، بعد از حمد ده مرتبه سوره‏ى «إنَّا أنْزَلْناهُ» بخواند و بعد از نماز بگويد: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوابَها إِلى‏ قَبْرِ فُلانٍ. و در روايتى در ركعت اول بعد از حمد، دو مرتبه «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ» و در دوم بعد از حمد، ده مرتبه سوره‏ى «أَلْهاكُمُ التَّكاثُر» بخواند و اگر به هر دو روايت عمل كند بهتر است. و كفايت می ‏كند يك نماز هديه، براى ميت. و از چهل نفر بهتر است، نه به قصد ورود، چنانچه جايز است يك نفر چند مرتبه آن نماز را به قصد اهداء ثواب به عمل آورد (2)

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

(1)جامع عباسى و تكميل آن (محشى)، ج‏1، ص: 79

(2)الغاية القصوى في ترجمة العروة الوثقى، ج‏1، ص: 263

حال خود قضاوت بفرمائید آیا در تماما این احادیث و روایات اسمی از اینکه بتوانیم این نماز را بصورت تبرعی برای عام مومنین ومومنات هدیه کنیم آمده یا نه ؟؟؟

من حیث المجموع منتظر مدیریت محترم انجمن می مانیم تا برای تنویر افکار شما سروران ارجمندم افاضاتشون را بفرمایند

موفق و موید باشید در پناه حق :Gol::Gol::Gol:

رحیق مختوم;206115 نوشت:
من حیث المجموع منتظر مدیریت محترم انجمن می مانیم تا برای تنویر افکار شما سروران ارجمندم افاضاتشون را بفرمایند

با سلام و تشکر از توضیحات جناب رحیق مختوم

از مدیریت که خبری نشد...
حقیر از اساتید روحانی ام پرسیده ام و گفتند که بهتر است نام ذکر شود،ولی اگر همانطوری که جناب مک گفتند هم خوانده شود اشکالی ندارد و میتوان خواند.

دوستان اگر خدای نکرده آشنایان و یا کسی از بستگانتان به دیار باقی شتافت
در این تاپیک نامش را ثبت کنید{سعی شود در ساعات اولیه باشد
} چون برای اطلاع رسانی به دوستان و دعوت از آنان برای خواندن نماز لیله الدفن چند ساعتی وقت نیاز هست.

متشکر از همگی

التماس دعا

منتظر منتقم;207423 نوشت:
از مدیریت که خبری نشد... حقیر از اساتید روحانی ام پرسیده ام و گفتند که بهتر است نام ذکر شود،ولی اگر همانطوری که جناب مک گفتند هم خوانده شود اشکالی ندارد و میتوان خواند.

سلام

فکر کنم باید برای رسیدگی به اینجو سوالات که فلسفه احکام و مستنداتشو می خواهیم

کفش و جان آهنی داشته باشیم:Ghamgin:

یا ابن الکوثر(ع);207483 نوشت:
سلام
فکر کنم باید برای رسیدگی به اینجو سوالات که فلسفه احکام و مستنداتشو می خواهیم
کفش و جان آهنی داشته باشیم:Ghamgin:

با سلام بر دوست بزرگوارم یا ابن الکوثر (mkk1365سابق )

فلسفه احکام بفرمایش حضرتعالی کفشهایی آهنین لازم دارد ولی مطلب همان بود که حقیر خدمت حضرات بزرگوار عرض کردم ولی از تعمیم عمومات احادیثی که دال بر اهداء ثواب نمازهای مستحبی بر تمام مومنین و مومنات هست میشود استناد نمود که نماز لیله الدفن را هم میشود به نیت تمام مومنین و مومنات خواند ولی خاصه کسانی که آن شب از دنیا رفتند نه بصورت مطلق (سلمنا اگر این قول صحیح باشد)

البته بنده با تحقیقی که کرده ام نمی شود این نماز را برای همه حتی کسانی که در آن شب از دنیا رفتند خواند بدلیل اینکه بعد از نماز طبق روایت حضرت رسول باید آنرا به میت معینی اهداء نمود چون در هیچ روایتی نیامده و ابعث ثوابها الی قبر کل مومن و مومنه یا مثلا و ابعث ثوابها الی قبر کل مومن و مومنه الذین یمیتون فی هذه العشیه یا مثلا فی هذه اللیله فقط فرمودن و ابعث ثوابها الی قبر فلان که مشخصا باید اسم آن شخص آورده شودو الله العالم

بنده خود را در مقابل اساتید بزرگوار انجمن شاگردی بیش نمیدانم انشاالله هر چه اساتید بفرمایند به حق نزدیکتر خواهد بود

والسلام علی من اتبع الهدی

بسم الله..[=Microsoft Sans Serif]

باید به یاد داشته باشیم که اگر خدای ناکرده عزیزی را از دست دادیم
فغان و ناله ما کاری برای وی نمی کند
به جای ناآرامی و بی تابی از فراغ ایشان
باید بکوشیم برای شادی روحشان کاری انجام دهیم
و فراموش نکنیم شب اول قبر شب هولناکی است
گذشتگانمان را در این شب دریابیم
باشد که ما را نیز در شبی که خواه ناخواه پیش رو داریم دریابند.

:Doaa::Doaa::Doaa:

کارشناسان بزرگوار که پاسخ ندادند.:Ghamgin:

به هر حال:

[=arial] هدفم از ایجاد این تاپیک این است که اگر خدای نکرده اقوام و آشنایان هر کدام از بچه های اسک دین به رحمت ایزدی پیوست
همگی نماز میت برای آن عزیز درگذشته بخوانیم!
[=arial]

[=microsoft sans serif]بسم الله....

بسم الله

سلام دوستان اسک دینی

اگه کسی میتونه امشب برای دایی من که دیروز رحمت خدا رفته نماز لیله الدفن بخونه.

محمد علی بن هادی

براشون دعا کنید.

واقعا ازتون و از آغاز کننده این موضوع متشکرم.

سلام

با عرض تسلیت

خدا رحمتشون کنه

امروز دفن می شوند؟!

ممنون

:Gol:

بسم الله

سلام
ممنون، بله

به نام خدا

سلام
ضمن تسليت خدمت كاربر فاطمه بانو

از مديريت خواهش ميكنم يك بار موضوع را مهم نمايند تا همه دوستان مطلع گردند . بعدا اگر خواستيد به حالت عادي بازگردانيد .
خدا رحمتشان كند انشاالله.
اللهم صل علي محمد و آل محمد

خدا رحتمشون کنه:Gol:

فاطمه بانو;210435 نوشت:
بسم الله

سلام دوستان اسک دینی

محمد علی بن هادی

براشون دعا کنید.

فاطمه بانو;210435 نوشت:
بسم الله

سلام دوستان اسک دینی

محمد علی بن هادی

براشون دعا کنید.

از خداوند متعال غفران و رحمت برای آن مرحوم مغفور مسئلت می نمائیم و انشاالله این کار را خواهیم کرد :Ghamgin:

فاطمه بانو;210435 نوشت:
اگه کسی میتونه امشب برای دایی من که دیروز رحمت خدا رفته نماز لیله الدفن بخونه. محمد علی بن هادی براشون دعا کنید.

یا الله

سلام به فاطمه بانو ی بزرگوار

عرض تسلیت دارم خدمت شما :Ghamgin:
ان شاء الله که خداوند به شما و خانواده ی آن مرحوم صبر جمیل عنایت بفرماید و روحش را قرین رحمت کند

ان شا الله که همگی میخوانیم

vahid_barvarz;210447 نوشت:

از مديريت خواهش ميكنم يك بار موضوع را مهم نمايند تا همه دوستان مطلع گردند . بعدا اگر خواستيد به حالت عادي بازگردانيد .

به نام خدا
سلام
همکاران اجرایی میشه از مدیریت خواهش کنن که موضوع رو مهم کنن تا همه مطلع بشن ؟

ممنون

اللهم صل علی محمد و آل محمد

vahid_barvarz;210693 نوشت:
کاربر منتظر منتقم میشه از مدیریت بخواین که موضوع رو مهم کنن تا همه مطلع بشن ؟ بعدا اگر خواستند موضوع رو عادی کنن .

سلام

موضوع مهمه؟!

به نام خدا

یک بار عادی بشه دوباره مهم بشه تا دوباره به کاربرها اعلام بشه .
اگر این کار امروز شده که هیچ . ولی واسه من اعلامیه ای نیامد ه
یا حق

بسم الله

از تمامی دوستان بزرگوار متشکرم.

انشاءالله خداوند جزای خیرتان دهد و همگی عاقبت بخیر شویم.

سلام بر اسک دینی های محترم
اگر برای شما مقدور هست امشب برای یکی از بستگان اینجانب که ساعاتی پیش به خاک سپرده شد نماز لیلة الدفن قرائت نمایید خداوند به همه شما جزای خیر عنایت نماید.
نام میت: فاطمه بنت اسلام

محمد;231911 نوشت:
سلام بر اسک دینی های محترم
اگر برای شما مقدور هست امشب برای یکی از بستگان اینجانب که ساعاتی پیش به خاک سپرده شد نماز لیلة الدفن قرائت نمایید خداوند به همه شما جزای خیر عنایت نماید.
نام میت: فاطمه بنت اسلام

به نام خدا
سلام برادر

تسلیت میگم . انشاالله خداوند به شما و خانواده محترمتان صبر عطا بفرماید .
من رو هم توی غم خودتون شریک بدونید .
انشاالله من نماز میخونم .
یا حق

به نام خدا
کیفیت نماز به شرح زیر میباشد

منتظر منتقم;205835 نوشت:
چگونگى خواندن نماز وحشت:

مستحب است در شب اوّل قبر، دو رکعت نماز وحشت براى میّت بخوانند، به این ترتیب که در رکعت اوّل بعد از حمد، یک مرتبه «آیة الکرسى» و در رکعت دوم بعد از حمد، ده مرتبه سوره «انّا انزلناه» و بعد از سلامِ نماز بگوید:

«اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّـد وَ آلِ مُحَمَّـد، وَ ابْعَثْ ثَوابَهُما إلى قَبْرِ فُلان»
خدایا درود فرست بر محمّد و آل محمّد و بفرست ثواب این نماز را به سوى قبر این مرده فلانى پسر فلانى.

(و به جاى کلمه فلان، اسم میّت را ببرد).

یا الله
سلام بزرگواران
امروز با خبر شدم که یکی از بستگان نزدیک خواهر خوبم [=Arial Black]آرزوی پرواز گرامی به رحمت ایزدی پیوستن
از شما دوستان محترم خواهشمندم در صورت امکان برای این مرحوم نماز لیلة الدفن بخوانید!
روز خاکسپاری فردا 31 مرداد 1391 است
نام مرحوم:حسین

از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نقل شده است:

«مردگانتان را که در قبرها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند. مردگان شما زندانی هستند و به کارهای نیک شما رغبت دارند. آنها خود، قدرت انجام کاری را ندارند، شما صدقه و دعائی به آنها هدیه کنید.»

یزدی، شیخ حسن بن علی، انوار الهدایة، ص 115، چاپخانه نعمان، نجف.

[="SeaGreen"]سلام و عرض ادب

از خواهر گرامی ام سرکار منتظر منتقم بی نهایت سپاسگذارم :Gol:.

و از همه دوستان بزرگوار هم بسیار تشکر می کنم:Gol:

جزائکم الله خیراً انشالله:Sham:[/]

یا الله

سلام
[=Arial Black]
دوستان اسک دینی بزرگوار،در پی در گذشت عالم ربانی آیت الله خوشوقت در مکه ی مکرمه با هم نماز لیلة الدفن را در جمعه شب{ 4اسفند91} برای این استاد اخلاق و عرفان میخوانیم ،ان شاءالله

لطفا به دوستان خود اطلاع دهید

[SPOILER]
[=Arial Black]به گزارش بولتن نیوز به نقل از مهر، "محمدحسین خوشوقت" با اعلام این خبر گفت: در حال انجام امور اداری ترخیص پیکر ایشان از بیمارستان و برنامه‌ریزی برای بازگرداندن به کشور هستیم.

وی افزود: ترخیص پیکر آیت الله خوشوقت در عربستان احتمالا تا فردا طول خواهد کشید.

خوشوقت گفت: در صورتی که پیکر مرحوم آیت‌الله خوشوقت پنج شنبه به کشور منتقل شود، مراسم تشییع روز جمعه برگزار می‌شود.

وی افزود: پیکر مرحوم آیت‌الله خوشوقت در جوار بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به خاک سپرده خواهد شد.

[=Arial Black]
[=Arial Black] فرزند آیت الله خوشوقت در مورد وصیت احتمالی پدر بزرگوارش برای محل دفن گفت: تا حالا وصیت مرحوم پدر را ندیدیم، و اگر وصیت ایشان غیر از این باشد ما حتما به وصیت ایشان عمل خواهیم کرد.

[=Arial Black]
[=Arial Black] آيت‌الله عزیزالله خوشوقت متولد 1305 مجتهد و استاد اخلاق، امام جماعت امام حسن مجتبی (ع) تهران و از بارزترین شاگردان اخلاق و عرفان علامه طباطبائی بود که صبح امروز چهارشنبه 2 اسفندماه پس از گذشت ۱۷ روز بستری بودن در بیمارستانی در که به ملکوت اعلی پیوست.

[/SPOILER]

از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نقل شده است:

«مردگانتان را که در قبرها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند. مردگان شما زندانی هستند و به کارهای نیک شما رغبت دارند. آنها خود، قدرت انجام کاری را ندارند، شما صدقه و دعائی به آنها هدیه کنید.»[۱]

:Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham:

حضرت امام صادق(علیه السلام ) می فرمایند:

«مرده به خاطر طلب رحمت و آمرزشی که برای او می شود شادمان می گردد، همان گونه که زنده بوسیله هدیه ای که به او می دهند، خوشحال می گردد.»[۲]

[۱] یزدی، شیخ حسن بن علی، انوار الهدایة، ص ۱۱۵، چاپخانه نعمان، نجف.
[۲] محجة البیضاء، ج ۸، ص ۲۹۲,

فردا روز 10 اسفند 92 خاکسپاری یکی از اقواممون به نام لیلاست اگر تونستید براشون نماز لیلة الدفن بخوانید
ممنون

[="Tahoma"][="Blue"]من از شب اول قبر بسیار وحشت دارم

لطفا اگر خبر مرگم را شنیدید
در صورت امکان
نماز شب اول را برایم بخوانید

لطفا قبل از مردنم برایم یک فاتحه بفرستید:Gol:[/]