فواید حاصل از مالی که با پول حرام خریده شده

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فواید حاصل از مالی که با پول حرام خریده شده

سلام. اگر شخصی ندانسته با مال حرامی کتابی بخرد و از آن استفاده کند،و بعدا بداند که پول حرام بوده تکلیفش چیه؟ فواید حاصل از اون کتاب مثل پاس شدن در امتحان و گرفتن مدرک و پیدا کردن شغل حلاله یا حروم؟ میتونه با پرداخت مبلغ کتاب اون کتاب رو برا خودش حلال کنه؟ در صورتی که صاحب اصلی مال حروم رو نشناسه و فقط بدونه که پول از یک اداره خاصی گرفته شده، اینکه پولو به همون اداره برگردونه کفایت می کنه؟ مرجع آقای بهجت و اگر پاسخی پیدا نشد آقای خامنه ای.

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

binammm;365674 نوشت:
سلام. اگر شخصی ندانسته با مال حرامی کتابی بخرد و از آن استفاده کند،و بعدا بداند که پول حرام بوده تکلیفش چیه؟ فواید حاصل از اون کتاب مثل پاس شدن در امتحان و گرفتن مدرک و پیدا کردن شغل حلاله یا حروم؟ میتونه با پرداخت مبلغ کتاب اون کتاب رو برا خودش حلال کنه؟ در صورتی که صاحب اصلی مال حروم رو نشناسه و فقط بدونه که پول از یک اداره خاصی گرفته شده، اینکه پولو به همون اداره برگردونه کفایت می کنه؟ مرجع آقای بهجت و اگر پاسخی پیدا نشد آقای خامنه ای.

سلام علیکم

گرفتن مدرک با استفاده از این کتاب صحیح است ومدرک دریافتی حرام نیست وحقوقی که بااین مدرک دریافت میکنید حلال است وواگر مالكش را نمي شناسيدپول یا کتاب رابا اجازه از حاکم شرع به فقیر بدهیدواگر مي شناسيد بايد به مالكش برگردانيد واگر پول مال اداره خاصي است كه دولتي مي باشد اين مساله تابع قانون دولت در اين زمينه است.

منبع:توضیح المسائل،احکام غصب

سلام. دوباره مرسی از جوابتون فقط یه سوال دیگه، من اگه با این مدرک دانشگاه سراسری قبول شم. خوب اونجا بهم خوابگاه و غذا و ... میدن . اونا واسه من حلاله؟
+ میتونم پول کتابا رو بدم به همون شرکتی که پول از اونجا اومده؟
+ وظیفه تحقیق به عهده من هستش که بدونم دقیقا صاحب پول کی بوده؟
+اگر علاوه بر کتاب هزینه ثبت نام هم از راه حروم باشه، باز هم همین حکمی که گفتین در موردش صدق میکنه؟( البته تحصیلات در ایران رایگانه و فقط پول کمی موقع ثبت نام میگیرن فکر کنم )

binammm;366038 نوشت:
سلام. دوباره مرسی از جوابتون فقط یه سوال دیگه، من اگه با این مدرک دانشگاه سراسری قبول شم. خوب اونجا بهم خوابگاه و غذا و ... میدن . اونا واسه من حلاله؟
+ میتونم پول کتابا رو بدم به همون شرکتی که پول از اونجا اومده؟
+ وظیفه تحقیق به عهده من هستش که بدونم دقیقا صاحب پول کی بوده؟
+اگر علاوه بر کتاب هزینه ثبت نام هم از راه حروم باشه، باز هم همین حکمی که گفتین در موردش صدق میکنه؟( البته تحصیلات در ایران رایگانه و فقط پول کمی موقع ثبت نام میگیرن فکر کنم )

سلام علیکم

با آروزی قبول طاعات و عباداتتان

استفاده از امکانات دانشگاه اشکالی ندارد.
وپول را اگر امکان دارد که مالکش راپیدا کنید باید به مالکش برسانیدولی اگر امکان پیدا کردن صاحبش راندارید با اجازه از حاکم شرع به فقیر می دهید.

واگر هزینه ثبت نام را از پول حرام بدهید مدرک دریافتی وحقوقی که با این مدرک در یافت می کنید حلال است وفقط باید مبلغ غصب شده را به مالکش برگرداند.

سلام عليكم
جمع بندي موضوع:فواید حاصل از مالی که با پول حرام خریده شده

1-اگر شخصی ندانسته با مال حرامی کتابی بخرد و از آن استفاده کند،و بعدا بداند که پول حرام بوده تکلیفش چیه؟ فواید حاصل از اون کتاب مثل پاس شدن در امتحان و گرفتن مدرک و پیدا کردن شغل حلاله یا حروم؟ میتونه با پرداخت مبلغ کتاب اون کتاب رو برا خودش حلال کنه؟ در صورتی که صاحب اصلی مال حروم رو نشناسه و فقط بدونه که پول از یک اداره خاصی گرفته شده، اینکه پولو به همون اداره برگردونه کفایت می کنه؟ مرجع آقای بهجت و اگر پاسخی پیدا نشد آقای خامنه ای.

جواب:
گرفتن مدرک با استفاده از این کتاب صحیح است ومدرک دریافتی حرام نیست وحقوقی که بااین مدرک دریافت میکنید حلال است وواگر مالكش را نمي شناسيدپول یا کتاب رابا اجازه از حاکم شرع به فقیر بدهیدواگر مي شناسيد بايد به مالكش برگردانيد واگر پول مال اداره خاصي است كه دولتي مي باشد اين مساله تابع قانون دولت در اين زمينه است.

2- من اگه با این مدرک دانشگاه سراسری قبول شم. خوب اونجا بهم خوابگاه و غذا و ... میدن . اونا واسه من حلاله؟ میتونم پول کتابا رو بدم به همون شرکتی که پول از اونجا اومده؟ وظیفه تحقیق به عهده من هستش که بدونم دقیقا صاحب پول کی بوده؟اگر علاوه بر کتاب هزینه ثبت نام هم از راه حروم باشه، باز هم همین حکمی که گفتین در موردش صدق میکنه؟( البته تحصیلات در ایران رایگانه و فقط پول کمی موقع ثبت نام میگیرن فکر کنم )

جواب:

استفاده از امکانات دانشگاه اشکالی ندارد.
وپول را اگر امکان دارد که مالکش راپیدا کنید باید به مالکش برسانیدولی اگر امکان پیدا کردن صاحبش راندارید با اجازه از حاکم شرع به فقیر می دهید.

واگر هزینه ثبت نام را از پول حرام بدهید مدرک دریافتی وحقوقی که با این مدرک در یافت می کنید حلال است وفقط باید مبلغ غصب شده را به مالکش برگرداند.

منبع:توضیح المسائل،احکام غصب

موضوع قفل شده است