ارتباط بین عالمان دینی و دانشمندان علوم زیست شناسی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارتباط بین عالمان دینی و دانشمندان علوم زیست شناسی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان گرامی و زحمت کش انجمن اسک دین

یکی از مشکلاتی که برای دانش آموزان و دانشجویان به وجود میاد در طول دوران تحصیل ( البته در زیر رشته های گروه تجربی ) این هست که خیلی وقتا بین مطالب علمی که یاد می گیرن و آموزه های دینی نمی تونن ارتباط برقرار کنن و دچار دوگانگی میشن وای به روزی که اون معلم و استاد گرامی خود نیز به این وضع دچار باشه یا اصلا مسائل ذینی رو به واسطه علمی که داره زیر سوال ببره که این موارد کم هم نیستن .

در درس هایی که راجع به پیدایش حیات و بررسی اون از دیدگاه نظریه های علمی داشتیم ( و البته حیلی موارد دیگه راجع به روح و آناتومی بدن و....... ) سوالاتی برامون به وجود میومد که وقتی مطرح می کردیم خود معلم نیز ( خوشبختانه از نوع متدین ) نمیتونستن جواب بدن .
همیشه این جور موقع ها میگفتن خدا دانا ما که نمی دونیم .
وقتی دلیل رو ازشون پرسیدم گفتن به خاطر اینه که هیچ وقت عالمان دینی حاضر نشدن با دانشمندان زیست شناسی به تبادل نظر بپردازن و راجع به مسائل علمی و دینی تحقیق مشترک داشته باشن .

آیا واقعا این طور بوده ؟؟؟؟

حالا بماند من و خیلی های دیگه که مسائل دینی براشون مهمه به جوابمون نرسیدیم اما حداقل بی دین نشدیم . من یه نفر رو میشناسم که از همین راه دینشو از دست داده میگفت من با عقلم این تصمیم رو گرفتم و تحت تاثیر حرف های یکی از استادای دانشگاهشون که خیلی هم قبولش داشته راجع به قانون داروین که جهان علم اون رو قبول دارن و چیزای دیگه به این نتیجه رسیده!!!!!!!!!!!!

اینا رو گفتم تا کمی اهمیت این موضوع رو بین دانش آموزان و دانشجویان نشون داده باشم .
ببخشید اگه پر حرفی کردم .
منتظر نظرات و راهنمایی های شما بزرگواران هستم ......

در پناه حق:Gol::Gol:

با نام و یاد دوست

حس خدا;342325 نوشت:
یکی از مشکلاتی که برای دانش آموزان و دانشجویان به وجود میاد در طول دوران تحصیل ( البته در زیر رشته های گروه تجربی ) این هست که خیلی وقتا بین مطالب علمی که یاد می گیرن و آموزه های دینی نمی تونن ارتباط برقرار کنن و دچار دوگانگی میشن وای به روزی که اون معلم و استاد گرامی خود نیز به این وضع دچار باشه یا اصلا مسائل ذینی رو به واسطه علمی که داره زیر سوال ببره که این موارد کم هم نیستن . در درس هایی که راجع به پیدایش حیات و بررسی اون از دیدگاه نظریه های علمی داشتیم ( و البته حیلی موارد دیگه راجع به روح و آناتومی بدن و....... ) سوالاتی برامون به وجود میومد که وقتی مطرح می کردیم خود معلم نیز ( خوشبختانه از نوع متدین ) نمیتونستن جواب بدن . همیشه این جور موقع ها میگفتن خدا دانا ما که نمی دونیم . وقتی دلیل رو ازشون پرسیدم گفتن به خاطر اینه که هیچ وقت عالمان دینی حاضر نشدن با دانشمندان زیست شناسی به تبادل نظر بپردازن و راجع به مسائل علمی و دینی تحقیق مشترک داشته باشن .

با سلام
اشکال شما تقربا وارد است ومتاسفانه اکثر کارشناسان ما در علوم تجربی ناظر به مباحث دینی مثل فیزیک زیست شناسی تخصصی ندارند واز طرف دیگر علمای این رشته ها نیز در مباحث دینی تخصصی ندارند ولی به خود اجازه می دهند در مورد مباحث دینی اظهار نظر کنند وبا تمسک به یک نظریه ای که در حال تکمیل وتغییر وتحول است کل دین را زیر سوال ببرند ومتاسفانه این قضیه بیشتر هم جنبه تقلیدی دارد یعنی در کشورهای غربی بعد از رنسانس به خاطر تجربه تلخ قرون وسطی خیلی از علماءگزاره های دینی را زیر سوال بردند واین مساله در قرن 19و20به اوج خود رسید،ولی فضای دینی ما با آنجا خیلی تفاوت دارد چون اسلام به آزادی فکری وارائه نظر علمی خیلی بهاءداده است وبا نظریه ای که به اهر دینی نباشد برخوردی را که قرون وسطی انجام می دادانجام نمی دهد کاری که با امثال گالیله صورت گرفته است واسلام در تشویق به کسب علم وبها دادن به علوم مختلف پیش قدم بوده است وامام صادق در شیمی شاگرد داشته است که شما در کتابهی محمد ابوزهره وکتاب مغز متفکر شیعه این مسائل را به خوبی می توانید مطالعه کنید.
ولی به هر حال برای نظر دادن انسان باید در آن رشته تخصص داشته باشد وعلم تجربی می تواند در مورد دین نظر دهد که در علوم دینی نیز تخصص داشته باشد مانند ایان باربور در کتاب علم وایمان،ویا شهید مطهری که در عین عالم دینی بودن در مورد علوم روز نیز آگاهی لازم را داشت.مثلا در مورد همین نظریه داروین که بعضی با تمسک به آن کل دین را زیر سوال می برند،شهید مطهری مویداتی برآن (تکامل انواع)آورده ودر اشکالاتی برآن وارد کرده که فعلا بدون پاسخ است وشما در کتاب توحید ایشان می توانید این امور را به طور کامل مطالعه کنید.چون این نظریه که اول تکامل وتنوع انواع بود بعدها به نظریه جهش تبدیل شد.
وچه بسا در آینده به طور کامل عوض شود چنانچه نظریه هیئت بطلمیوسی که قرن ها مورد قبول همه بود در مورد مرکزیت زمین بعدها کاملا رد شد ونظریه مرکزیت زمین به جای آن آمد.
خلاصه در این جور موارد نهایت چیزی که می توان گفت این است که دو نظریه متفاوتی هستند که کاملا هم ضد هم نیستند وفعلا نمی توان یکی را به طور کامل رد ودیگری را اثبات کرد.
شما برای مطالعه بیشتر می توانید به کتاب علم ودین ایان بابوروعلم وایمان در گفتگوی دانشمندان از جواد محقق مراجعه کنید.

خیلی ممنون از راهنمایی هاتون :Gol:
من سعی می کنم حتما کتاب هایی رو که معرفی کردید بخونم :khandan:
اما برای رفع ابهاماتی که در مورد علوم مختلف و ارتباط آن ها با آموزه های دینی برای من یا افراد دیگر به وجود می آید باید چه کار کرد ؟؟
و به چه کسی مراجعه کرد ؟؟:Gig:
اگر کسی نباشه که خیلی بد میشه !!
ما باید سربسته و بدون آگاهی دقیق اون قضیه رو بپذیریم ؟!
یعنی واقعا ما مسلمان ها در این زمینه هیچ کاری نکردیم ؟:Moteajeb!:
این که خیلی بده حتی میتونم بگم وحشتناکه در روزگار امروز که پایه های ایمان زیاد قوی نیست و علم هم محوریت داره ...:Ghamgin:

حس خدا;347747 نوشت:
اما برای رفع ابهاماتی که در مورد علوم مختلف و ارتباط آن ها با آموزه های دینی برای من یا افراد دیگر به وجود می آید باید چه کار کرد ؟؟ و به چه کسی مراجعه کرد ؟؟ اگر کسی نباشه که خیلی بد میشه !! ما باید سربسته و بدون آگاهی دقیق اون قضیه رو بپذیریم ؟! یعنی واقعا ما مسلمان ها در این زمینه هیچ کاری نکردیم ؟

]بنده منظورم این نبود که ما کاری نکردیم بلکه می خواستم عرض کنم این اشکال شما تا حدودی وارد است والا علمای ما مانند:آیةالله جوادی آملی،مصباح یزدی،شهید مطهری،استاد خسرو پناه و...دراین باره بحث کرده واثبات نموده اند که این مباحث علمی ونظریات هیچوقت در تضاد با دین نیست وما نباید با یک نظریه مانند فرضیه داروین تمام دین را زیر سوال ببریم،وشما با مراجعه به کتب وآثار بزرگوارانی که عرض کردم می توانید جواب سوالات خود را دریافت نمایید،در عین حال ک بنده ودوستان گفتگوی دینی نیز در قالب این سایت در خدمت شما هستیم.
بهتر است بدانید که پایه گذار علوم تجربی ومنشا پیشرفت در این زمینه مسلمانها بوده اند واروپا تمدن وپیشرفت امروز خود را مدیون مسلمانها است واین سخن دانشمندان غربی است واگر شما به کتاب مغز متفکر شیعه وتاریخ تمدن گوستاولبون ودیگر تاریخ تمدنهای اسلام نوشته شده توسط مستشرقین مراجعه کنید خواهید دید که آنها به گوشه ای از خدماتی که اسلام به غرب در قالب جنگهای صلیبی انتقال داده وروش ومنش مسلمانان زندگی سالم وپیشرفته را به آنها آموخته است اعتراف کرده اند.

حس خدا;342325 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان گرامی و زحمت کش انجمن اسک دین یکی از مشکلاتی که برای دانش آموزان و دانشجویان به وجود میاد در طول دوران تحصیل ( البته در زیر رشته های گروه تجربی ) این هست که خیلی وقتا بین مطالب علمی که یاد می گیرن و آموزه های دینی نمی تونن ارتباط برقرار کنن و دچار دوگانگی میشن وای به روزی که اون معلم و استاد گرامی خود نیز به این وضع دچار باشه یا اصلا مسائل ذینی رو به واسطه علمی که داره زیر سوال ببره که این موارد کم هم نیستن . در درس هایی که راجع به پیدایش حیات و بررسی اون از دیدگاه نظریه های علمی داشتیم ( و البته حیلی موارد دیگه راجع به روح و آناتومی بدن و....... ) سوالاتی برامون به وجود میومد که وقتی مطرح می کردیم خود معلم نیز ( خوشبختانه از نوع متدین ) نمیتونستن جواب بدن . همیشه این جور موقع ها میگفتن خدا دانا ما که نمی دونیم . وقتی دلیل رو ازشون پرسیدم گفتن به خاطر اینه که هیچ وقت عالمان دینی حاضر نشدن با دانشمندان زیست شناسی به تبادل نظر بپردازن و راجع به مسائل علمی و دینی تحقیق مشترک داشته باشن . آیا واقعا این طور بوده ؟؟؟؟ حالا بماند من و خیلی های دیگه که مسائل دینی براشون مهمه به جوابمون نرسیدیم اما حداقل بی دین نشدیم . من یه نفر رو میشناسم که از همین راه دینشو از دست داده میگفت من با عقلم این تصمیم رو گرفتم و تحت تاثیر حرف های یکی از استادای دانشگاهشون که خیلی هم قبولش داشته راجع به قانون داروین که جهان علم اون رو قبول دارن و چیزای دیگه به این نتیجه رسیده!!!!!!!!!!!! اینا رو گفتم تا کمی اهمیت این موضوع رو بین دانش آموزان و دانشجویان نشون داده باشم . ببخشید اگه پر حرفی کردم . منتظر نظرات و راهنمایی های شما بزرگواران هستم ...... در پناه حق

سلام
به نظر بنده باید بر عدم مطابقت ظاهری تاکید کرد به این معنا که لسان دین در این مورد اجمالی و کلی است لذا نمیشه با اون جزئیات تحقیقات علمی رو رد یا تایید کرد
ضمن اینکه از منظر دینی پدیده ها میتونن از راههای غیر عادی هم ایجاد بشن که علم اون رو قبول نداره
مثلا در مورد خلقت آدم ع برخی بیانات دینی بر یکبارگی بودن دلالت دارد که بیان نوعی اعجاز الهی است
لذا ما نباید بر اختلاف و تضاد تاکید کنیم و با یکی دیگری رو نفی کنیم .
والله الموفق
موضوع قفل شده است