محارم!

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
محارم!

با سلام.

محارم انسان چه کسانی هستند؟و درجه محرمیت چه مقدار است؟(مثلا فقط میتوانند با هم دست بدهنی یا میتوانند به همه جای یکدیگر نگاه کنند و ...)خواهشا هم برای جنس مونث و هم برای جنس مذکر حکم رو اعلام بفرمایید.

مرجع تقلید:آیت الله خامنه ای.

با تشکر.

به نام الله

کارشناس استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

0123456;314957 نوشت:
با سلام. محارم انسان چه کسانی هستند؟و درجه محرمیت چه مقدار است؟(مثلا فقط میتوانند با هم دست بدهنی یا میتوانند به همه جای یکدیگر نگاه کنند و ...)خواهشا هم برای جنس مونث و هم برای جنس مذکر حکم رو اعلام بفرمایید. مرجع تقلید:آیت الله خامنه ای. با تشکر.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

بحث محارم و تعداد آنها را می توانید در آدرس زیر پی گیری کنید:

http://wikifeqh.ir

مقدار محرمیت جز در زن و شوهر درجه خاصی ندارد دو شخصی که با هم محرم هستند طبق نظر مشهور مراجع می توانند بدون قصد لذت و خوف وقوع در حرام و مفسده به تمام بدن یکدیگر غیر از عورتین نگاه کنند .

البته برخی دیگر از مراجع بین ناف تا زانو را احتیاطا در حکم عورت می دانند و برخی دیگر هم احتیاط را در نگاه نکردن به مواضعی که به صورت عادی بین محارم پوشانده می شود می دانند. (1)

و اما زن و شوهر می توانند به همه جای بدن یکدیگر نگاه کنند.

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع م 2437

[/]

[="Tahoma"][="Purple"][="Blue"]یا الله*

سلام..

یه سوالی برام پیش اومد! که در لینکی که لطف فرمودید در پست بالا ندیدم..

[="DarkRed"]عمو ، دایی ، خاله ، عمه ، پدربزرگ و مادربزرگ همسران، به دیگری محرم هستند؟؟:Gig:[/]

[="Blue"]مرجع بنده : حضرت آقا* (روحی فداه) هستند.. اما اگر ممکنه نظر دیگر مراجع هم لطف کنید ممنون میشم.[/].

ممنون میشم از پاسختون:Gol:

در پناه الله*
[/][/]

[="Tahoma"][="Black"]

maneli;333850 نوشت:
یا الله* سلام.. یه سوالی برام پیش اومد! که در لینکی که لطف فرمودید در پست بالا ندیدم.. عمو ، دایی ، خاله ، عمه ، پدربزرگ و مادربزرگ همسران، به دیگری محرم هستند؟؟ مرجع بنده : حضرت آقا* (روحی فداه) هستند.. اما اگر ممکنه نظر دیگر مراجع هم لطف کنید ممنون میشم.. ممنون میشم از پاسختون در پناه الله*

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اگر منظور شریف این است که هر کدام از موارد یاد شده با دیگری محرم باشد مثلا عمو با خاله یا عمه با دایی ، خیر صِرف عمو یا خاله بودن موجب محرمیت نسبت به یکدیگر نمی گردد.

در پناه خداوند بزرگ مستدام باشید[/]

باسلام،می خواستم بدونم ایا نوه های خواهر یا برادرم وهمینطور پایینتر نتیجه هاشون ،ایا نسبت به من محرم هستند؟

[="Tahoma"][="Black"]

baharloo;334731 نوشت:
باسلام،می خواستم بدونم ایا نوه های خواهر یا برادرم وهمینطور پایینتر نتیجه هاشون ،ایا نسبت به من محرم هستند؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤالتان

همان طور که فرزندان خواهر یا برادر شما به شما محرم هستند فرزندان آنها یعنی نوه ها و نتیجه های خواهر یا برادرتان نیز به شما محرم می باشند.

همیشه موفق و سرفراز باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]یا الله*

سجاد;334216 نوشت:
با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما اگر منظور شریف این است که هر کدام از موارد یاد شده با دیگری محرم باشد مثلا عمو با خاله یا عمه با دایی ، خیر صِرف عمو یا خاله بودن موجب محرمیت نسبت به یکدیگر نمی گردد. در پناه خداوند بزرگ مستدام باشید

ممنونم از شما.. منتها منظور حقیر چیز دیگه ای بوده!..

منظورم این بوده که عمو و دایی و پدربزرگ شوهر، به همسرشون ، و همینطور عمه و خاله و مادربزرگ خانم به شوهرش محرم میشن؟؟

در پناه الله*[/]

سلام علیکم

1- آیا عمو یا دایی ِ پدرم ، به من محرم است؟(با فرض اینکه دختر باشم)
2- آیا عمه یا خاله پدرم ، به من محرم است؟ (با فرض اینکه پسر باشم)
3- آیا عمو یا دایی من ، به همسرم محرم است؟به دخترم چطور ؟ و به نوه هایش و الی آخر؟

[="Tahoma"][="Black"]

maneli;335685 نوشت:
ممنونم از شما.. منتها منظور حقیر چیز دیگه ای بوده!.. منظورم این بوده که عمو و دایی و پدربزرگ شوهر، به همسرشون ، و همینطور عمه و خاله و مادربزرگ خانم به شوهرش محرم میشن؟؟ در پناه الله*

با تشکر از توضیح شما

دایی و عموی شوهر با زن و همین طور خاله و عمه زن با شوهر نامحرم هستند.

پدربزرگ شوهر با زن و همین طور مادر بزرگ زن با شوهر محرم هستند.(1)

در پناه حضرت حق سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، احکام نکاح[/]

[="Tahoma"][="Black"]

pymn_nzr;335784 نوشت:
سلام علیکم 1- آیا عمو یا دایی ِ پدرم ، به من محرم است؟(با فرض اینکه دختر باشم) 2- آیا عمه یا خاله پدرم ، به من محرم است؟ (با فرض اینکه پسر باشم) 3- آیا عمو یا دایی من ، به همسرم محرم است؟به دخترم چطور ؟ و به نوه هایش و الی آخر؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

1 و 2 محرم هستند.
3 . عمو و دایی شما به همسرتان محرم نیست اما به دخترتان با توجه به پاسخ قبلی محرم است.(1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، احکام نکاح[/]

[="Tahoma"][="Green"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

در نکاح موقت بعد از پایان مدت محرامی که بسبب نکاح محرم شدند(غیر از زن یا مرد مثل مادر زن پدر شوهر یا پدر پدر شوهر الی آخر)
محرمیتشان ابدی است؟[/]

[="Tahoma"][="Black"]

کبوتر عشق;336589 نوشت:

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

در نکاح موقت بعد از پایان مدت محرامی که بسبب نکاح محرم شدند(غیر از زن یا مرد مثل مادر زن پدر شوهر یا پدر پدر شوهر الی آخر)
محرمیتشان ابدی است؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال
شما

محرمیت هایی که به واسطه زوجیت ایجاد شده بعد از جدایی زن و شوهر باقی می ماند.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

موضوع قفل شده است