ليستي از كتب در فراگيري عرفان اسلامي (نظري و عملي) از سطوح مبتدي تا عالي

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ليستي از كتب در فراگيري عرفان اسلامي (نظري و عملي) از سطوح مبتدي تا عالي

اسامي برخي كتاب هاي عرفان عملي:
1. سيد محمد حسين تهراني، رسالة لُبّ اللباب در سير و سلوك اولي الالباب، انتشارات حكمت 1366 ش.
2. سيد بحرالعلوم، رساله سير و سلوك، انتشارات هجرت، قم 1401 ق.
3. ميرزا جواد ملكي تبريزي، رساله لقاء الله، انتشارات هجرت، قم 1369ق.
4. ميرزا جواد ملكي تبريزي، اعمال السنه «المراقبات» نشر سايه، قم (بي تا).
5. عبدالرزاق القاساني، شرح منازل السايرين، انتشارات بيدار، قم 1372ش.
6. استاد محمد شجاعي، مقالات (طريق عملي تزكيه) ج2، انتشارات سروش 1379ش.
7. يحيي بن حمزه اليماني، تصفية القلوب من ادران الاوزار و الذنوب، نشر مكتبة الجيل الجديد، صنعاء، يمن، سال 1413ق.
8. ابوطالب مكي، قوت القلوب، ج1-2، نشر دارالفكر، بيروت، (بي تا).
9. امام خميني، چهل حديث، نشر مؤسسة آثار امام، چاپ20، 1378ش.
10. عزيز الدين محمد بن علي كاشاني، مصباح الهدايه و مفتاح الكفايه، نشر مؤسسه هما، تهران1372ش.

اسامي كتاب هايي در عرفان نظري:
1. محي الدين عربي، فتوحات مكيه، نشر دار صادر، بيروت، (بي تا).
2. داود قيصري، شرح فصوص الحكم، انتشارات بيدار، قم (بي تا).
3. تاج الدين حسين شرح فارسي فصوص الحكم، نشر دفتر تبليغات اسلامي قم1377ش.
4. مائن الدين علي بن محمد تركه، تمهيد القواعد، نشر انجمن اسلامي حكمت و فلسفه ايران، تهران 1360ش.
5. محي الدين عربي، محاضرات الابرابر، ج 1-2 نشر دار صادر، بيروت، (بي تا).
6. محمد فياض لا هيجي، شرح گلشن راز، انتشارات سعدي تهران 1371ش.
7. صدر الدين قونوي، انتشارات مولي، تهران، 1371ش با ترجمه محمد خواجوي.
8. حسن زاده آملي، ممد الهمم در شرح فصوص الحكم، نشر وزارت ارشاد اسلامي 1378ش.
9. سيد حيدر آملي، جامع الاسرار و منبع الانوار، نشر انتشارات علمي و فرهنگي، تهران، 1368ش.
10. مولانا عبدالرحمن جامي، اشعه المعات، انتشارات گنجينه، تهران (بي تا).
11. حسن زاده آملي، شرح فص حكمه عصميّه في كلمه فاطميّه، نشر طوبي 1379ش.
12. امام خميني، مصباح الهدايه الي الخلافه و الولايه، نشر موسسه آثار امام 1372ش.
13. نامه هاي عين القضاة همداني، نشر موسسه مطالعات و تحقيقات فرهنگي 1362ش.
14- صدر الدين قونوي، نفحات الهيّه، انتشارات مولي، تهران 1375ش.
15- عزيز الدين نسفي، الانسان الكامل، نشر كتاب خانه طهوري، تهران 1377ش.

علي -عليه السّلام- : انّ هذه القلوب تَمَلُّ كما تَمَلّ الابدان، فابتغوالها طرايف الحكمة.
همان گونه كه بدن ها خسته مي شوند، دل ها نيز ملول مي گردند. در اين هنگام لطائف حكمت را براي آسايش آنها بجوييد.
نهج البلاغه، حكمت 197

منبع: اندیشه قم

برچسب: 

سلام

من شنیده بودم که منبع مطمئنّی برای عرفان اسلامی که 100% مطالبش درست باشد وجود ندارد و بعضاً برخی اشتباهات به اونها وارد هست. مثلاً همین کتاب احیاء علوم دین مرحوم غزالی که من از خوندنش لذّت می بردم و واقعاً مطالبش گیرا بود رو امام خمینی رحمه الله علیه فرموده بودند که کتاب احیاء غزالی را بعضیها قبول دارند و بعضی ها نه، باید کتابهایی که همه آنرا قبول دارند را بخوانید. من هم کتاب غزالی رو کنارش گذاشتم :Ghamgin:
حالا اگه میشه لطف کنید و لیست کتابهایی که همه آنها را قبول دارند را از بقیه جدا کرده و فقط آنها را بگذارید :Gol:

متشکّر

راستی!
در کارشناس بودن شما که شک ندارم ولی میشه معیارهای رتبه بندی رو هم بگین که چی شده که رساله ی لباب الالباب اوله و بقیه به این ترتیب (توضیحی مختصر در مورد محتوای هر یک از کتابها)

به نام خدا
با سلام

RQ-170;224499 نوشت:
من شنیده بودم که منبع مطمئنّی برای عرفان اسلامی که 100% مطالبش درست باشد وجود ندارد و بعضاً برخی اشتباهات به اونها وارد هست. مثلاً همین کتاب احیاء علوم دین مرحوم غزالی که من از خوندنش لذّت می بردم و واقعاً مطالبش گیرا بود رو امام خمینی رحمه الله علیه فرموده بودند که کتاب احیاء غزالی را بعضیها قبول دارند و بعضی ها نه، باید کتابهایی که همه آنرا قبول دارند را بخوانید. من هم کتاب غزالی رو کنارش گذاشتم حالا اگه میشه لطف کنید و لیست کتابهایی که همه آنها را قبول دارند را از بقیه جدا کرده و فقط آنها را بگذارید متشکّر راستی! در کارشناس بودن شما که شک ندارم ولی میشه معیارهای رتبه بندی رو هم بگین که چی شده که رساله ی لباب الالباب اوله و بقیه به این ترتیب (توضیحی مختصر در مورد محتوای هر یک از کتابها)

در خصوص مواردي كه مورد سوال شما بود مطالبي را ذيلا عرض مي كنم :
1- مباني عرفان ناب شيعي با ساير عرفانها متفاوت است و لذا در ميان كتب عرفاني بايد كتبي را مطالعه نمود كه با مباني فكري و عقيدتي و روايي و ... شيعي انطباق داشته باشد . اين يك نكته كلي بود كه عرض كردم .
2- در مورد كتاب احياء العلوم غزالي ، نقد هايي در خصوص برخي رواياتي كه وي در كتابش آورده وجود دارد . يك مقاله اي هم با عنوان اعتبار سنجي احاديث احياء العلوم غزالي ديدم كه خواندنش را به شما پيشنهاد ميكنم .مقاله دو قسمتي است :
قسمت اول
قسمت دوم

3- بنظر نمي رسد دليل خاصي در قرار گيري كتاب لباب الالباب در ابتداي ليست فوق وجود داشته باشد .
ادامه ...

هدی;225508 نوشت:
در مورد كتاب احياء العلوم غزالي ، نقد هايي در خصوص برخي رواياتي كه وي در كتابش آورده وجود دارد .

غزالی(لع) در همین کتاب احیاء العلوم لعن یزید را جایز نمی داند!!!!!!

واقعا از چه کسانی می خواهیم معرفت بگیریم؟؟؟!!!

rq-170;224499 نوشت:
لیست کتابهایی که همه آنها را قبول دارند را از بقیه جدا کرده و فقط آنها را بگذارید

4-در پست قبل عرض كرده بوديم كه از آنجا كه مباني عرفان شيعي با ساير عرفانها متفاوت است لذا ما بايد كتب معتبر عرفان شيعي را مد نظر قرار داده و از آنها استفاده كنيم .
مسلما عرفاي اهل سنت كه ولايت حضرت امير (ع) را قبول ندارند ولو كتب مشهور و معروف و ... هم داشته باشند با مباني عرفان ما سازگاري ندارد لذا تا حد امكان از مراجعه به كتب عرفا ي اهل سنت و نيز ساير مكاتب عرفاني بايد برحذر بود .
بنابراين از ميان كتب فوق برخي كتب بنظر مناسب تر مي رسند . مانند :
رساله لقاء الله
المراقبات
رسالة لُبّ اللباب
رساله سير و سلوك
شرح منازل السايرين
و چهل حديث

5- نكته ديگر اينكه توصيه به مطالعه كتب عرفاني - چه نظري چه عملي - بستگي به اين دارد كه به چه فردي با چه سطحي از اطلاعات چه كتابي را پيشنهاد كنيم . مثلا برخي از كتب عرفان نظري ، كتب سنگيني هستند اگر فردي منطق يا فلسفه نخوانده باشد مجاز نيست به مطالعه آنها بپردازد ، برايش در فهم اين كتب مشكل بوجود مي آيد برخي از متون عرفان نظري صرفا مناسب اساتيد اخلاق هستند و سطوح پايين تر قادر به فهم يا درك درست مطالب آن نيستند . بنابراين ارائه يك ليست از كتب براي عموم ، مساله ي چنداني را حل نمي كند .
ما تصور مي كنيم مثلا چهل حديث امام خميني ، كتاب خوب و قابل فهمي براي ماست در صورتي كه اگر پيش نياز هايي را نگذرانده باشيم ممكن است در فهم برخي قسمتهاي آن با مشكلاتي مواجه شويم .
بنابراين با توجه به سطح افراد بايد كتب مناسب حالشان را پيشنهاد كرد .

موضوع قفل شده است