دوپهلو حرف زدن هنگام روزه

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دوپهلو حرف زدن هنگام روزه

باسلام
1-اگر در ماه مبارک رمضان حرفی بزنیم که دوپهلو باشه دروغ محسوب میشه و روزه باطل هست؟

2-اگر در مهمانی کسی به ماشیرینی تعارف میکند و مامیگیم میل ندارم در حالی که گرسنه ام
از روی خجالت گفتم
ایا این هم دروغ محسوب میشه و کیفر داره؟

مرجع:ایت الله خامنه ای

taliya;218310 نوشت:
باسلام 1-اگر در ماه مبارک رمضان حرفی بزنیم که دوپهلو باشه دروغ محسوب میشه و روزه باطل هست؟ 2-اگر در مهمانی کسی به ماشیرینی تعارف میکند و مامیگیم میل ندارم در حالی که گرسنه ام از روی خجالت گفتم ایا این هم دروغ محسوب میشه و کیفر داره؟ مرجع:ایت الله خامنه ای

با عرض سلام و احترام خدمت جناب taliya گرامی و تشکر از سئوال شما

1. سخن دو پهلو و دروغ روزه را باطل نمی کند مگر دروغ بستن به خداوند و اهل بیت علیهم السلام و پیامبران صلوات الله علیهم اجمعین باشد . (1)

2. اگر منظور از میل ندارم ، گرسنه نیستم باشد ، دروغ محسوب می شود و باید از آن توبه کرد.

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی، توضیح المسائل م
1511

یک سوال دیگه سخن دوپهلو دروغ به حساب میاد و کیفر داره؟

taliya;219564 نوشت:
یک سوال دیگه سخن دوپهلو دروغ به حساب میاد و کیفر داره؟

با سلام و احترام

اگر به این صورت است که در مورد مطلبی توریه شود یعنی راستش گفته نشود اما در کلامش خلاف واقعی هم بیان نشود،دروغ نیست.(1)

برای اطلاع بیشتر تاپیک زیر را هم مطالعه بفرمایید:
http://www.askdin.com/thread16013.html

پی نوشت:
1.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

جناب کارشناس و دوستان مثلا من امروز رفتم به خونه ی دوستم بعد خونه نبودم پدرم شب میاد خونه به من میگه کجا بودی امروز؟
من میگم "خونه بودم"منظورم اینه که خونه ی دوستم بودم ولی پدرم فکر میکنه توی خونه ی خودمون بودم.
این بود مثال دوپهلو حرف زدن
ایا روزه باطل میشه؟
اگر روزه باطل نمیشه جز دروغ به حساب میاد و کیفر داره؟

taliya;219896 نوشت:
جناب کارشناس و دوستان مثلا من امروز رفتم به خونه ی دوستم بعد خونه نبودم پدرم شب میاد خونه به من میگه کجا بودی امروز؟ من میگم "خونه بودم"منظورم اینه که خونه ی دوستم بودم ولی پدرم فکر میکنه توی خونه ی خودمون بودم. این بود مثال دوپهلو حرف زدن ایا روزه باطل میشه؟

با سلام و عرض ادب

در فرض سوال روزه صحیح است.(1)

taliya;219896 نوشت:
اگر روزه باطل نمیشه جز دروغ به حساب میاد و کیفر داره؟

اگر به صورت توریه بوده و ضرورت و مصلحتی داشته است،دروغ نیست.(2)

پی نوشت:
1.رساله مراجع،م1511
2.آیت الله خامنه ای، أجوبة الاستفتاءات ، س617

ببخشید توریه یعنی چی؟
کجاها اسلام اجازه میده دروغ بگیم؟

سلام
توریه یعنی جوری صحبت کردن که دروغ نیست اما تحقیقاتم نیست جاهایش هم با اساتید
مثلا یه جا ایستادگی یکی رو دیدی او رفت و جانور عوض کردی یکی دنبال اون کرده میاد می چه دیدیش می گی مادامی که این‌جا ندیدمش(جاتو عوض کردی )

مثلا لیوانی که نصفه است پر است یا خالی؟

هر دو می دانیم که هم پر است و هم خالی حال اگر من برسم که لیوان پر است یا خالی شما چه جواب می توانی بدهی؟:Gol:

اگر بگوییم خالی است و منظورمان اشاره به قسمت خالی باشد

دروغ نگفته اییم

taliya;220216 نوشت:
ببخشید توریه یعنی چی؟ کجاها اسلام اجازه میده دروغ بگیم؟

با سلام و عرض ادب

مطالعه پست 8 از تاپیک زیر توضیحات کاملی پیرامون توریه ذکر کرده است اگر ابهامی ماند در خدمتتان هستیم:
http://www.askdin.com/thread16013.html

موفق و موید باشید.

موضوع قفل شده است