سوال متفرقه احکام

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال متفرقه احکام

با سلام مرجع تقلید امام خامنه ای

1- من حدود چند سال است نسبت به عباداتم خیلی حساس شده ام به طوری که به وضوح می بینم که وضو رابیشتر از عموم مردم طول می دهم یا در اینکه عملی را انجام داده ام یا نه زیاد شک می کنم اما نمی دانم به حد کثیر الشک رسیده ام یا نه و یا باید به شک خود اعتنا کنم یا نه. فرق کثیر الشک با وسواس چیست آیا من وسواس هستم؟ راستش را بخواهید زمینه وسواسی در من وجود دارد و علت آن هم فکر کنم ارثی است آیا اگر احساس کنم یا بیم آن داشته باشم که واقعا وسواس شوم یا بدتر شوم می توانم به شک هایی که برای مردم عادی موجب بطلان عبادتهایشان می شود اعتنا نکنم؟ برایم زیاد پیش می آید که شک میکنم نماز خوانده ام یا نه یا وضو گرفته ام یا نه یا همان لحظه شک میکنم آیا این اشیائ را طاهر کرده ام یا نه. البته من همه اشیاء را پاک می دانم و حاضرم با پای برهنه تمام شهر و آبهای توی جوب را قدم بزنم و از نظر نجاست برایم مشکلی ایجاد نمی کند چون یقین ندارم که آنجا که قدم زده ام نجس بوده اما زیاد شک می کنم که آیا جسم نجسی را تطهیر کرده ام یا نه و هیچ چیزی بخاطر نمی آورم گاهی مطمئن هستم انجام شده اما چون تصویری از انجام عمل در ذهنم نیست باز آن عمل را انجام می دهم آیا با وجود این مشکل می توانم بنا را بر این بگذارم که انجام داده ام؟ از نظر شرعی چیزی بر گردنم نیست؟ باور کنید از این وضعیت خسته شده ام. آیا باید شک های من مثل حکم کثیر الشک حتما سه بار پشت سر هم باشد یا اینکه کسی که کلا شک هایش زیاد است اما ممکن است پشت سر هم نباشد باز هم می تواند به شک خود اعتنا نکند؟

2- اگر موقع مسح پا، پا اندکی تکان بخورد مسح صحیح است؟ البته منظورم این نیست که پا را روی دست بکشم و دست ثابت باشد. بلکه تکان خوردن پا.

3- من قبلا مسح پا را از جلوی انگشت پا مسح نمی کردم و از موضوع بیخبر بودم آیا باید نمازهایم را قضا کنم؟ منظو از نوک انگشتان دقیقا کجاست؟

4-حکم پوشیدن لباس رنگی در کنار نامحرم چیست؟

5- آیا ناخن بلند مانع رسیدن آب غسل یا وضوع می شود؟

6- آیا می توانم النگوهایم را در بین وضو بالا بکشم اما به این نیت باشد که آب را به زیر آن برسانم؟

اگر میشود پاسختان با زبانصمیمی و عامیانه باشد نه به آن صورت که در رساله نوشته شده.
با تشکر از اینکه وقت پر ارزشتان را در اختارم قرار دادید امیدوارم همیشه در پناه حق باشید
:Gol:

با سلام و احترام و خوش آمدگویی خدمت شما کاربر جدید

manam;156835 نوشت:
آیا با وجود این مشکل می توانم بنا را بر این بگذارم که انجام داده ام؟ از نظر شرعی چیزی بر گردنم نیست؟ باور کنید از این وضعیت خسته شده ام. آیا باید شک های من مثل حکم کثیر الشک حتما سه بار پشت سر هم باشد یا اینکه کسی که کلا شک هایش زیاد است اما ممکن است پشت سر هم نباشد باز هم می تواند به شک خود اعتنا نکند؟

اگر زیاد دچار شک می شوید،اعتنا نکنید حتی اگر پشت سر هم نباشد.(1)

manam;156835 نوشت:
اگر موقع مسح پا، پا اندکی تکان بخورد مسح صحیح است؟ البته منظورم این نیست که پا را روی دست بکشم و دست ثابت باشد. بلکه تکان خوردن پا.

اشکال ندارد.(2)

manam;156835 نوشت:
دیگر آنکه من قبلا مسح پا را از جلوی انگشت پا مسح نمی کردم و از موضوع بیخبر بودم آیا باید نمازهایم را قضا کنم؟ منظو از نوک انگشتان دقیقا کجاست؟

مسح پا باید باید از سر یکی از انگشتان پا باشد نه از روی ناخن پا،و اگر یقین کنید مسح پا را صحیح انجام نمی دادید، باید نمازها را با وضوی صحیح،قضا نمایید.(3)

manam;156835 نوشت:
حکم پوشیدن لباس رنگی در کنار نامحرم چیست؟

اگر موجب جلب نظر نامحرم یا ترتب مفسده دیگری باشد،جایز نیست.(4)

manam;156835 نوشت:
آیا ناخن بلند مانع رسیدن آب غسل یا وضوع می شود؟

اگر ناخن بیش از حد معمول بلند باشد،باید چرک زیر آن مقداری که بلندتر از معمول است،برطرف شود تا برای وضو و غسل مانعی نباشد.(5)

manam;156835 نوشت:
آیا می توانم النگوهایم را در بین وضو بالا بکشم اما به این نیت باشد که آب را به زیر آن برسانم؟

بالاکشیدن النگو به نیت غیر از وضو،اشکال ندارد.(6)

manam;156835 نوشت:
اگر میشود پاسختان با زبانصمیمی و عامیانه باشد نه به آن صورت که در رساله نوشته شده.

اگر ابهامی ماند،در خدمتتان هستیم.

موفق و موید باشید.

پی نوشت:
1.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم،و برداشت از اجوبه الاستفتائات،رهبری،س311و312
2.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
3.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س105
4.استفتائات موجود در مرکز ملی
5.امام خمینی،رساله ،م291
6.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با سلام و تشکر فراوان جوابتون کامل بود فقط اینکه که من النگوهایم را به نیت وضو بالا می کشیدم آیا نمازهای قبلی را باید دوباره قضا کنم یا لازم نیست؟

manam;157394 نوشت:
با سلام و تشکر فراوان جوابتون کامل بود فقط اینکه که من النگوهایم را به نیت وضو بالا می کشیدم آیا نمازهای قبلی را باید دوباره قضا کنم یا لازم نیست؟

با سلام و تشکر

باتوجه به اینکه خودتان در قسمت اول فرمودید :
«النگوهایم را در بین وضو بالا بکشم اما به این نیت باشد که آب را به زیر آن برسانم» در این حالت مشکلی ندارد و به هر صورت باید به گونه ای باشد که عرفا صدق آب از پایین به بالا نکند،چراکه در وضو باید آب از بالا به پایین سرازیر شود.
استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام علیکم

آیا پیدا شدن طلا در نماز اگر عمدا باشد نماز صحیح است؟

کسی که در هنگام آهسته خواندن نماز در تلفظ و... شک می کند می تواند قرائت را در نماز ظهر و عصر بلند بخواند؟ یا اینکه به شک خود اعتنا نکند؟

آیا مسح سر و پا را می شود با یک انگشت انجام داد؟

از آنجا که امواج موبایل برای انسان ضرر دارد استفاده از آن در اماکن عمومی و در نزد دیگران حق الناس است؟

اگر ناخن کوتاه باشد باید زیر آن را برای رساندن آب پاک کرد؟

آیا در تشهد و سلام هم مثل حمد وسوره بعد از رفتن به آیه بعد به شک در مورد آیه قبل اعتنا نمی شود؟

آیا در نماز جماعت در حین قرائت حمد وسوره توسط امام جماعت جایز است دست خود را تکان دهیم آیا در نماز معمولی هم می توانیم فقط انگشت خود را تکان دهیم؟

آیا خیلی آهسته نماز خواندن در نماز جماعت بخاطر اینکه طرف کناری پیش خودش نگوید که طرف بلند می خواند آیا ریا است؟

اگر قرائت نماز را بلند بخوانیم و نامحرمی از پشت پرده صدای مرا بشنود ومرا نشناسد نماز باطل است اگه احتمال دهیم که شنیده چطور؟

توبه تقلب چیست؟ اگر توبه آن این است که درسهارا دوباره بخوانم شاید یادم نیاید که چه درسهایی بوده باید چکار کنم؟

آیا می شود به روحانی که قبلا مسئله ای از احکام را اشتباه به من گفته بود در دیگر احکام به او اطمینان حاصل نمایم؟

بعضی اساتید حوزه درس نخواند و مباحثه نکردن را نمی بخشند راه جبران آن چیست؟ البته به نظر خودم ضرر به خودمان زده ایم و حق الناس نیست شما چه می فرمایید؟

اگر موسیقی از نظر خودم مطرب باشد اما از نظر امام مسجد ممکن است نباشد نظر خودم را برای خودم بکهر ببندم یا نظر اورا؟

کسی که در مسائل عبادی زیاد شک می کند اما ممکن است در برخی کم و در برخی زیاد باشد آیا به آن مسائلی که شک در آنها کم است هم به این نیت که ممکن است زیاد شود یا آن فرد در کل شکاک است می تواند اعتنا نکند؟

ببخشید سوالاتم زیاد بود ممنون از لطف فراوان شما واقعا سایت پربار و خوبی دارید التماس دعا

manam;158210 نوشت:
سلام علیکم:makhfi:

:nevisandeh:

آیا پیدا شدن طلا در نماز اگر عمدا باشد نماز صحیح است؟

کسی که در هنگام آهسته خواندن نماز در تلفظ و... شک می کند می تواند قرائت را در نماز ظهر و عصر بلند بخواند؟ یا اینکه به شک خود اعتنا نکند؟

از آنجا که امواج موبایل برای انسان ضرر دارد استفاده از آن در اماکن عمومی و در نزد دیگران حق الناس است؟

آیا در تشهد و سلام هم مثل حمد وسوره بعد از رفتن به آیه بعد به شک در مورد آیه قبل اعتنا نمی شود؟

آیا در نماز جماعت در حین قرائت حمد وسوره توسط امام جماعت جایز است دست خود را تکان دهیم آیا در نماز معمولی هم می توانیم فقط انگشت خود را تکان دهیم؟

آیا خیلی آهسته نماز خواندن در نماز جماعت بخاطر اینکه طرف کناری پیش خودش نگوید که طرف بلند می خواند آیا ریا است؟

اگر قرائت نماز را بلند بخوانیم و نامحرمی از پشت پرده صدای مرا بشنود ومرا نشناسد نماز باطل است اگه احتمال دهیم که شنیده چطور؟

توبه تقلب چیست؟:Narahat az: اگر توبه آن این است که درسهارا دوباره بخوانم شاید یادم نیاید که چه درسهایی بوده باید چکار کنم؟

آیا می شود به روحانی که قبلا مسئله ای از احکام را اشتباه به من گفته بود در دیگر احکام به او اطمینان حاصل نمایم؟

بعضی اساتید حوزه درس نخوانند و مباحثه نکردن را نمی بخشند راه جبران آن چیست؟ :Gig:البته به نظر خودم ضرر به خود طلبه است و حق الناس نیست شما چه می فرمایید؟:Motehayer::badbakht::god:

اگر موسیقی از نظر خودم مطرب باشد اما از نظر امام مسجد ممکن است نباشد نظر خودم را برای خودم بکهر ببندم یا نظر اورا؟:Mosighi:

کسی که در مسائل عبادی زیاد شک می کند اما ممکن است در برخی کم و در برخی زیاد باشد آیا به آن مسائلی که شک در آنها کم است هم به این نیت که ممکن است زیاد شود یا آن فرد در کل شکاک است می تواند اعتنا نکند؟

مرجع تقلید :Gol::Gol:امام خامنه ای:Gol:

ببخشید سوالاتم زیاد بود ممنون از لطف فراوان شما التماس دعا:Mohabbat:

:Mohabbat:

بسمه تعالی
با سلام و احترام آیا اگر از کارت سوخت ماشین پدر یا اعضای فامیل جهت بنزین ماشین خودمان با رضایت صاحب کارت استفاده کنیم اشکال دارد آیا به این دلیل که روی آن نوشته قانونامخصوص خودرو مربوطه غیر قانونی محسوب نمی شود؟ ممنون

با سلام آیا درس دادن و برگزاری کلاس درس برای یک کلاس در مدرسه به دلیل کمبود زمان در هنگام برنامه صبحگاه به طوری که برنامه دعا و قرآن را آن کلاس در آن روزها انجام ندهند اشکال دارد؟ با تشکر

سلام به شما دوست گرامی :Gol:

اعیاد رو خدمت همه دوستان تبریک عرض میکنم :ok:

دوست گرامی جناب manam لطف بفرمایید از این به بعد ، سوالاتتون رو جداگانه و در تاپیک های موجود مطرح بفرمایید تا پاسخگویی راحت تر باشه و بقیه دوستان هم بتونن استفاده کنن

ممنون از شما:Gol:

niloofar ebadi;158276 نوشت:
بسمه تعالی با سلام و احترام آیا اگر از کارت سوخت ماشین پدر یا اعضای فامیل جهت بنزین ماشین خودمان با رضایت صاحب کارت استفاده کنیم اشکال دارد آیا به این دلیل که روی آن نوشته قانونامخصوص خودرو مربوطه غیر قانونی محسوب نمی شود؟ ممنون

لازم است در این زمینه از مقررات قانونی پیروی کنید در مورد قانونی بودن یا نبودن این کار هم لازم است از اداره مربوطه استعلام فرمایید .

niloofar ebadi;158277 نوشت:
با سلام آیا درس دادن و برگزاری کلاس درس برای یک کلاس در مدرسه به دلیل کمبود زمان در هنگام برنامه صبحگاه به طوری که برنامه دعا و قرآن را آن کلاس در آن روزها انجام ندهند اشکال دارد؟ با تشکر

اگر هتک حرمت به قرآن محسوب نشود ، اشکالی ندارد .

niloofar ebadi;158279 نوشت:
بسمه تعالی آیا خواندن دعاها در ایام خاص مثل دعای عرفه یا نماز مثل نماز عید قربان و...یا انجام غسل در روز عید واجب است یا اگر انجام نشود باید به دلیل عذر موجهی باشد یا گناه دارداگر انجام نشود؟ باتشکر

خواندن دعای عرفه یا نماز روز عرفه یا نماز عید قربان یا غسل آن روز مستحب است و انجام ندادن آن گناهی ندارد .

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

:Gol:اگه امکانش هست جواب منو زود بدید:Gol:

[="Red"][آخه ایناهمش سوالات من نیست!!!!!![/]

quote=manam;158210]آیا پیدا شدن طلا در نماز اگر عمدا باشد نماز صحیح است؟ کسی که در هنگام آهسته خواندن نماز در تلفظ و... شک می کند می تواند قرائت را در نماز ظهر و عصر بلند بخواند؟ یا اینکه به شک خود اعتنا نکند؟

با سلام به شما کاربر محترم
لطفا سئوالات را یکی یکی بفرستید
پیدا شدن طلا برای خانم ها در صورتی که حجاب برای نماز کامل باشد اشکالی ندارد/
رساله مراجع /شرایط لباس نماز گزار/م=832/

به خاطر کثیر الشک بودن نمی توانید قراءت نماز ظهر و عصررابلند بخوانید
استفتاءات موجود در مرکز ملی

manam;158210 نوشت:

مسح با یک انگشت اشکالی ندارد
رساله مراجع /م=250

manam;158210 نوشت:
استفاد از موبایل چون ضررش معتنابه نیست اشکالی ندارد

اگربلندی ناخن ازگوشت زیرش بلندتر باشد باید اب برسد.
رساله مراجع/م=291

اگرمنظور درصحت قراءت است ،بله نباید اعتناء کنید
تحریر/ج=1/ فی الشکوک التی لا اعتبار لها و فی عدد الرکعات

اشکالی ندارد ولی احتیاط مستحب است که حرکت ندهید
رساله مراجع م=967

ریانیست چرا که ریابه نیت شخص است یعنی در نیتتان نیت غیر خدایی داشته باشید.

با سلام و احترام

manam;158210 نوشت:

در نمازهایی که بلند خواندن آن جایز است و شنیدن صدا توسط نامحرم محرک نباشد،اشکال ندارد و به هر حال نماز صحیح است.(1)

manam;158210 نوشت:
توبه تقلب چیست؟ اگر توبه آن این است که درسهارا دوباره بخوانم شاید یادم نیاید که چه درسهایی بوده باید چکار کنم؟

طبق نظر آیه الله خامنه ای ،تقلب حرام است و باید استغفار نمایید ولی اگر در آینده بخواهید از آن مدرک استفاده کنید و تخصص و مهارت لازم را برای کاری که برای آن استخدام شده اید، دارید و مقررات استخدام رعایت شده، استخدام و دریافت حقوق اشکال ندارد.(2)
برای اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید به پست های زیر مراجعه نمایید:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=1086
http://www.askdin.com/showthread.php?t=6184

manam;158210 نوشت:

اگر در مسائل جدیدی که پیش می آید،از گفته او اطمینان حاصل می نمایید و احتمال خطا نمی دهید،می توانید از ایشان بپرسید و عمل نمایید.(3)

manam;158210 نوشت:
بعضی اساتید حوزه درس نخواند و مباحثه نکردن را نمی بخشند راه جبران آن چیست؟ البته به نظر خودم ضرر به خودمان زده ایم و حق الناس نیست شما چه می فرمایید؟

اگر مباحثه کردن جز مقررات آموزشی محسوب می شود و یا انجام دادن و ندادنش تاثیر در ارزیابی دارد،رفتار کردن خلاف مقررات جایز نیست ولی اگر به عنوان توصیه و روشی مناسب برای فهم مطالب باشد به گو نه ای که الزام آور نیست،اشکال ندارد.(4)

manam;158210 نوشت:
اگر موسیقی از نظر خودم مطرب باشد اما از نظر امام مسجد ممکن است نباشد نظر خودم را برای خودم بکهر ببندم یا نظر اورا؟

تشخیص موضوع بر عهده نظر عرفی مکلف است. (5)

manam;158210 نوشت:

اگر عرفا کثیرالشک شده است،نباید اعتنا نماید.(6)

پی نوشت:
1.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
2.منابع موجود در مرکز ملی پاسخگویی
3.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
4.همان.
5.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،م1128
6.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

باسلام.
استفاده از دفترچه بیمه یا دادن دفترچه بیمه به دیگران اشکال داره.مثلا جاگذاشته باشه.دوباره همون قدر که دیگری از دفترچمون استفاده کرده ما هم به همون قدر از دفترچش استفاده کنیم؟

هست هستی;159715 نوشت:
استفاده از دفترچه بیمه یا دادن دفترچه بیمه به دیگران اشکال داره.مثلا جاگذاشته باشه.دوباره همون قدر که دیگری از دفترچمون استفاده کرده ما هم به همون قدر از دفترچش استفاده کنیم؟

با سلام و عرض ادب

استفاده از دفترچه بيمه درمانى فقط براى کسى جايز است که شرکت بيمه نسبت به ارائه خدمات به او تعهد کرده است و استفاده ديگران از آن موجب ضمان است.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،م1953

با سلام

صاحب خونه ما در انجام تعهداتش نسبت به ما کوتاهی میکنه و خدماتی که یقینا به گردنش اومده رو انجام نمیده و در اون تعلل میکنه مثلا توی برق کشی منزل اجاره ایی، اشکالاتی هست که خودش هم میدونه باید برای برطرف کردن ایراداتش هزینه کنه ولی این کار انجام نمیده.
با این فرض بنده میتونم اجاره رو گرو بگیرم و پرداخت نکنم تا این هزینه ها رو انجام بده و مشکلمون رو حل بکنه و بعد من اجاره رو پرداخت کنم؟

راهی;171963 نوشت:
با سلام صاحب خونه ما در انجام تعهداتش نسبت به ما کوتاهی میکنه و خدماتی که یقینا به گردنش اومده رو انجام نمیده و در اون تعلل میکنه مثلا توی برق کشی منزل اجاره ایی، اشکالاتی هست که خودش هم میدونه باید برای برطرف کردن ایراداتش هزینه کنه ولی این کار انجام نمیده. با این فرض بنده میتونم اجاره رو گرو بگیرم و پرداخت نکنم تا این هزینه ها رو انجام بده و مشکلمون رو حل بکنه و بعد من اجاره رو پرداخت کنم؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب راهی گرامی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال شما تنها می توانید ، اجاره را فسخ کنید اما نمی توانید مبلغ اجاره را برای تحت فشار قرار دادن صاحبخانه گرو بگیرید . (1)

ناگفته نماند در برخی از جاها معمول است که برای رهایی از چنین مشکلاتی مستأجر از صاحبخانه وکالت می گیرد که اگر او خرابی های منزل را که به عهده اوست ، درست نکرد با مال خودش این کار را انجام دهد و از مبلغ اجاره کم کند .

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

موضوع قفل شده است