دور انداختن كاغذي كه اسم خداوند...

تب‌های اولیه

38 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دور انداختن كاغذي كه اسم خداوند...

اگر كاغذي كه مي خواهيم دور بيندازيم اسم خداوند داخلش نوشته شده باشه
بايد چيكار كنيم؟(مرجع تقليد:آقاي مكارم)

سلام
اگر کاغذ را طوری پاره کرد که کلمات به چند حرف جدا تبدیل شود مشکلی دارد؟

بنام خداوند بخشنده ی مهربان

سلام

parvaz;204874 نوشت:
دور انداختن كاغذي كه اسم خداوند... اگر كاغذي كه مي خواهيم دور بيندازيم اسم خداوند داخلش نوشته شده باشه بايد چيكار كنيم؟(مرجع تقليد:آقاي مكارم)

hoomanb;204891 نوشت:
سلام اگر کاغذ را طوری پاره کرد که کلمات به چند حرف جدا تبدیل شود مشکل دارد؟

مشکلی داره ؟

برای کی ؟ برای شما یا برای کاغذ یا برای خدا؟

ارادتمند:Gol:

دارا;204950 نوشت:
مشکلی داره ؟

سلام
منظور مشکل شرعیه

سلام
من هم یه پلاستیک بزرگ اسمای خداوند و معصومین (ع) دارم که نمی دونم چی کارشون کنم.
اگر دور نندازیم چه کارشون می شه بکنیم؟ توصیه ای وارد شده؟

با سلام و احترام

با تشکر از سوال بسیار خوب تون
بنده هم کلی اسمای متبرکه دارم که نمیدونم چیکار کنم؟

ضمن اینکه بعضی او نوشته ها و مقالات طولانی (مثل روزنامه) که شک داریم و ممکن هست اسم خدا و ائمه معصومین علیهم السلام رو هم داشته باشه باید با دقت بخونیم یا اینکه تفحص لازم نیست؟

با تشکر

hoomanb;204891 نوشت:
سلام اگر کاغذ را طوری پاره کرد که کلمات به چند حرف جدا تبدیل شود مشکلی دارد؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب hoomanb گرامی و تشکر از سئوالتان

اگر خود پاره کردن به صورتی نباشد که بی احترامی تلقی شود ، وقتی کلمات به حروف تبدیل شد و دیگر نام خدا یا .... محسوب نشد ، لمس بی وضو یا دور انداختن آن اشکال شرعی ندارد .
(1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سها;205242 نوشت:
سلام من هم یه پلاستیک بزرگ اسمای خداوند و معصومین (ع) دارم که نمی دونم چی کارشون کنم. اگر دور نندازیم چه کارشون می شه بکنیم؟ توصیه ای وارد شده؟

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار سهای گرانقدر و تشکر از سئوالتان

می توانید اسماء متبرکه را در آب روان مانند رودخانه ها بیندازید یا در خاک پاکی دفن کنید .

موفق و پایدار باشید

آذر بانو;205253 نوشت:
با سلام و احترام با تشکر از سوال بسیار خوب تون بنده هم کلی اسمای متبرکه دارم که نمیدونم چیکار کنم؟ ضمن اینکه بعضی او نوشته ها و مقالات طولانی (مثل روزنامه) که شک داریم و ممکن هست اسم خدا و ائمه معصومین علیهم السلام رو هم داشته باشه باید با دقت بخونیم یا اینکه تفحص لازم نیست؟ با تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت همکار بزرگوار سرکار آذربانو و تشکر از سئوال شما

به سئوال اولتان در پست قبلی پاسخ داده شد

در مورد سئوال دوم هم تفحص لازم نیست .

همیشه سالم و موفق باشید

سلام اگر در سطل بازیافت ریخته شود اشکالی ندارد ؟

ايا ميشه اتش هم بزنيم !!! چون منم يه سري اطلاعات محرمانه دارم كه مدتي است نگه داشته ام اما ميخوام دور بندازم اما ميترسم دست كسي بيفتد ايا ميشه اتش زد؟؟؟

فاطمة الزهراء;205291 نوشت:
سلام اگر در سطل بازیافت ریخته شود اشکالی ندارد ؟

با عرض سلام خدمت کاربر محترم فاطمة الزهراء گرانقدر و تشکر از سئوالتان

اگر ریختن در سطل بازیافت عرفا موجب هتک حرمت اسماء متبرکه شود ، جایز نیست. (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

فرمانده;205297 نوشت:
ايا ميشه اتش هم بزنيم !!! چون منم يه سري اطلاعات محرمانه دارم كه مدتي است نگه داشته ام اما ميخوام دور بندازم اما ميترسم دست كسي بيفتد ايا ميشه اتش زد؟؟؟

با تشکر از سئوال شما جناب فرمانده گرامی

همان حکم قبلی را دارد یعنی اگر عرفا هتک حرمت شود جایز نیست و در این مورد خاص آتش زدن اسماء متبرکه قطعا هتک حرمت به آن است .

همیشه سالم و موفق باشید

با سلام و احترام

برخی از افراد در نام خانوادگی‌شون اسم خدا داره مثل: خدادادی، خدادادیان، خداوردی و...

واقعا اسم خدا تلقی میشه و باید دست بی وضو نخوره و مواظب باشیم بی احترامی نشه؟!

آذر بانو;205303 نوشت:
با سلام و احترام برخی از افراد در نام خانوادگی‌شون اسم خدا داره مثل: خدادادی، خدادادیان، خداوردی و... واقعا اسم خدا تلقی میشه و باید دست بی وضو نخوره و مواظب باشیم بی احترامی نشه؟!

با عرض سلام مجدد خدمت حضرت عالی

بله نام خداوند در هر جایی و به هر زبانی باشد حکم اسماء متبرکه را دارد و باید مراقبت لازم صورت گیرد.(1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی و آیت الله خامنه ای در قم

خب بندازین تو آب روان دیگه! چه کاریه! اینجوری هم نگران نیستین که ممکنه خدایی نکرده بی احترامی بشه..

آذر بانو;205303 نوشت:
با سلام و احترام

برخی از افراد در نام خانوادگی‌شون اسم خدا داره مثل: خدادادی، خدادادیان، خداوردی و...

واقعا اسم خدا تلقی میشه و باید دست بی وضو نخوره و مواظب باشیم بی احترامی نشه؟!

سلام
یکی از علما در تلویزیون میگفت روی نوشته را با لاک بپوشانیدوبعدتوی اب روان بیاندازید

فرمانده;205297 نوشت:

سلام

اگر در اب جوش حل کنند تا جوهرش از بین رود

و سپس آب را بنوشند یا آب را به بقاع متبرکه ببرند به جهت تطهیر

مثل مساجد و حرم امامان و امام زادگان مشکلشان حل می شود؟:Gol:

آذر بانو;205303 نوشت:
برخی از افراد در نام خانوادگی‌شون اسم خدا داره مثل: خدادادی، خدادادیان، خداوردی و... واقعا اسم خدا تلقی میشه و باید دست بی وضو نخوره و مواظب باشیم بی احترامی نشه؟!

سلام

سجاد;205312 نوشت:
بله نام خداوند در هر جایی و به هر زبانی باشد حکم اسماء متبرکه را دارد و باید مراقبت لازم صورت گیرد.(1)

یه سوال دارم

ما اسم هایی داریم که از دو سیلاب تشکیل شده است که مفهوم ان با ظاهر ان فرق دارد

خوب این یعنی دو کلمه مجزا نیستند و یک لغت اند

مثل

کتابخانه

کتاب+ خانه که کتاب خانه به محل نگهداری کتاب می گویند که به طور دقیق معنای دو کلمه به طور مجزا استنباط نمی شود

یا در مورد اسمامی خداوند
و خصوصا اسم الله

که ما می دانیم این اسم جلاله را نمی شود روی کودک گذاشت

و با قرار دادن عبد و اختن عبدالله حرمتش از بین می رود

حال این کلمه نیز همین طور نیست؟

خدادادی= چیزی که خدا داده است
خدادادیان= چیزهایی که خدا داده است

خوب این اسما دیگر اسم خدا نیست؟:Gig::Gol:

mkk1369;205950 نوشت:
سلام اگر در اب جوش حل کنند تا جوهرش از بین رود و سپس آب را بنوشند یا آب را به بقاع متبرکه ببرند به جهت تطهیر مثل مساجد و حرم امامان و امام زادگان مشکلشان حل می شود؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب mkk1369 گرامی و تشکر از سئوالتان

اگر جوهر نوشته اسماء متبرکه در آب حل شود دیگر لازم نیست آب را به اماکن و بقاع متبرکه برد و استفاده کرد .

mkk1369;205955 نوشت:
یه سوال دارم ما اسم هایی داریم که از دو سیلاب تشکیل شده است که مفهوم ان با ظاهر ان فرق دارد خوب این یعنی دو کلمه مجزا نیستند و یک لغت اند مثل کتابخانه کتاب+ خانه که کتاب خانه به محل نگهداری کتاب می گویند که به طور دقیق معنای دو کلمه به طور مجزا استنباط نمی شود یا در مورد اسمامی خداوند و خصوصا اسم الله که ما می دانیم این اسم جلاله را نمی شود روی کودک گذاشت و با قرار دادن عبد و اختن عبدالله حرمتش از بین می رود حال این کلمه نیز همین طور نیست؟ خدادادی= چیزی که خدا داده است خدادادیان= چیزهایی که خدا داده است خوب این اسما دیگر اسم خدا نیست؟

همان قسمتی از اسم مرکب که نام خداست و به معنای خداوند متعال است ، جزء اسماء متبرکه است و باید احکامش رعایت شود مثل الله در عبدالله و خدا در خداداد.

موفق و پیروز باشید

سجاد;206324 نوشت:
اگر جوهر نوشته اسماء متبرکه در آب حل شود دیگر لازم نیست آب را به اماکن و بقاع متبرکه برد و استفاده کرد .

سلام

دور ریختنش مشکلی ندارد؟

حتی اگر جوهر در آب مشخص باشد

و به ان آب نگویند:Gol:

یا ابن الکوثر(ع);207490 نوشت:
سلام دور ریختنش مشکلی ندارد؟ حتی اگر جوهر در آب مشخص باشد و به ان آب نگویند

با عرض سلام و احترام خدمت جناب یا ابن الکوثر(ع) و تشکر از اظهار نظر مجددتان

بله همان طور که در پست گذشته عرض کردم دور ریختن آن آب حتی جوهرش مشخص باشد و به آن آب نگویند ، اشکال شرعی ندارد .

همیشه سالم و موفق باشید

[=&quot]هوالمصور[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]با سلام[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]من تقریبا بالای تمام صفحات کتابهام و جزوه هام و چرکنویسهام اسم خدارو مینویسم.[/]

[=&quot]یعنی صحبت سر هزاران صفحه است[/]

[=&quot]به نام خدا.بسم الله.هوالحق وهوال ...یا یه بیت شعر درباره خدا و ...[/]

[=&quot]تازه نه فقط بالای صفحه.گاهی اوقات وسطهای صفحه ها هم مینویسم[/]

[=&quot]حالا میخوام یه سری رو بندازم دور باید چیکار کنم؟؟[/]

[=&quot]پیش دانشگاهی که بودم کلی چرکنویس استفاده میکردم.تمام سال برگه ها رو جمع کردم.یه گوشه اطاقم مثل کوه اومده بود بالا و همش چرکنویس بود.چون اسم خدا روش بود نمینداختم.بعد از یک سال دیدم نمیشه که همینطور بمونه.[/]

[=&quot]و نمیدونستم باید چیکار کنم اون همه اسم رو[/]

[=&quot]با عذاب وجدان انداختمشون.همه رو با احترام گذاشتم تو یه نایلون و ...[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]چیکار میکردم پس؟؟؟[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]اگه گناه کردم حالا چیکار کنم؟؟[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]هنوز تو دلمه................[/]

[=&quot]ممنونم[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم[/]

بنظرم بهترین راه جدا کردن اسماء متبرکه ونام خداوند وپیامبران وامامان از برگه ها و دفن آن در قبرستان مسلمین است

maedeh-r;213065 نوشت:
هوالمصور با سلام من تقریبا بالای تمام صفحات کتابهام و جزوه هام و چرکنویسهام اسم خدارو مینویسم. یعنی صحبت سر هزاران صفحه است به نام خدا.بسم الله.هوالحق وهوال ...یا یه بیت شعر درباره خدا و ... تازه نه فقط بالای صفحه.گاهی اوقات وسطهای صفحه ها هم مینویسم حالا میخوام یه سری رو بندازم دور باید چیکار کنم؟؟ پیش دانشگاهی که بودم کلی چرکنویس استفاده میکردم.تمام سال برگه ها رو جمع کردم.یه گوشه اطاقم مثل کوه اومده بود بالا و همش چرکنویس بود.چون اسم خدا روش بود نمینداختم.بعد از یک سال دیدم نمیشه که همینطور بمونه. و نمیدونستم باید چیکار کنم اون همه اسم رو با عذاب وجدان انداختمشون.همه رو با احترام گذاشتم تو یه نایلون و ... چیکار میکردم پس؟؟؟ اگه گناه کردم حالا چیکار کنم؟؟ هنوز تو دلمه................ ممنونم اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار maedeh-r گرانقدر و تشکر از سئوال شما

پست شما را دوستان زحمت کشیدند و با تاپیک مرتبط ادغام کردند لطفا پست های قبلی همین تاپیک را به دقت مطالعه فرمایید . ان شاء الله پاسخ را خواهید یافت .

اگر ابهامی باقی ماند حتما سئوال کنید در خدمتتان خواهیم بود .

همیشه سالم و موفق باشید

باسلام
راجع به این موضوع داستان بسیار زیبایی از بشرحافی هست که خالی از لطف نیست اگر دوستان مطالعه بفرمایند،یکی از دلایلی که باعث شد ایشان از یاران امام موسی کاظم شوند همین احترام به اسماء الهی است

سلام من تازه واردم بهم کمک کنید یاد بگیرمــ!!!

kabotar;213338 نوشت:
سلام من تازه واردم بهم کمک کنید یاد بگیرمــ!!!

با سلام و احترام خدمت شما دوست جدید،به اسک دین خوش آمدید

جهت آشنایی با امکانات و قوانین سایت،تاپیک زیر را مطالعه بفرمایید اگر ابهامی ماند،همکاران نرم افزار در خدمت خواهند بود:

http://www.askdin.com/thread11693.html

موفق و سربلند باشید.

هوالناظر

با سلامی دوباره

تمام پستها رو خوندم اما سوالی هست:
هر نامی که منظور از خداوند باشه؟؟
مثلا هوالحق،هوالقادر و ...
یا بسمه تعالی

بعد اینکه همونطور که گفتم بحث هزاران برگه است.اگه بندازم تو اب روان که هرچی باشه خشک میشه!!!!!

واقعا راهش همینه؟؟
پس واسه همینه که دوستام میگن بالای برگه هاشون اسم خدارو ننویسم دیگه.چون نمیخوان تو زحمت بیفتن......
واقعا باید نتیجه اش اینطوری بشه؟؟؟ننوشتن اسم خدا برای اینکه عاقبت سختی نداشته باشه؟؟؟
یا اینکه انجام ندادن مستحبات برای اینکه امر حرامی انجام نشه!!

ممنون
اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

maedeh-r;213386 نوشت:
بعد اینکه همونطور که گفتم بحث هزاران برگه است.اگه بندازم تو اب روان که هرچی باشه خشک میشه!!!!! واقعا راهش همینه؟؟

سلام

می تونی اسامی خدا رو با اب جوش

از بین ببری؟

عبد الحجج;213390 نوشت:
سلام

می تونی اسامی خدا رو با اب جوش

از بین ببری؟

شما تاحالا این کارو کردین؟؟؟
کتاب و جزوه بجوشونم؟؟؟؟؟؟اون هم این تعداد؟؟؟
من واقعا دوست دارم بالای همه ی صفحات اسم خدامو بنویسم اما دارید شرایط رو برام سخت میکنید....................

جوابمو در مورد کدوم اسماء خدا هم نگرفتم
ممنون از شما

maedeh-r;213395 نوشت:
شما تاحالا این کارو کردین؟؟؟ کتاب و جزوه بجوشونم؟؟؟؟؟؟اون هم این تعداد؟؟؟ من واقعا دوست دارم بالای همه ی صفحات اسم خدامو بنویسم اما دارید شرایط رو برام سخت میکنید.................... جوابمو در مورد کدوم اسماء خدا هم نگرفتم ممنون از شما

سلام

فکر نکنم فرق کنه

هرجا اسم خدا و صفات خدا معلوم باشه!! باید مراعات بشه
و اسامی انبیا و ائمه

خوب بگذار یه سوال بکنم

اساتید اگر ایشان چزوات را بسو زانند

یا تبدیل به خمیر کنند

و خاکستر را دفن کنند

می شه؟

راهی ساده وجود نداره؟
:Gol:

بنده استفتائی به دفتر آیت الله مکارم زدم،فرمودند میتونید به جز آب روان،در خاک دفن کنید(که راه بسیار مناسبی برای شما هست) و هم به جاهایی که خمیر میکنند و بازیافت میکنند.
البته دقت کنید که برای نمونه اگر اون حجم از کاغذ رو وارد آب های روان و یا دریاچه ها کنیم،خود آسیبی به محیط زیست است و در ثانی گویا خلاف قوانین است و از این جهت حرمت پیدا میکند

سوال از بخش استفتائات:
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام
چند سوال در مورد اسماء خداوند و اهل بیت داشتم.
1.در مورد اسم های اشخاص که در آنها اسم ائمه و یا خداوند به چشم میخورد،حکم دور انداختن آنها چیست(مثل کاغذی که روی آن نوشته علیرضا)
2.تقریبا در تمام روزنامه ها حداقل چندین نام آیت الله و یا اسم اشخاص با نامهای محمد و علی و رضا به چشم میخورد.آیا باید تمام روزنامه های منزل را خوانده و بعد از جداکردن اسماء مبارکه دور انداخت؟
3.در مورد اینکه اسماء مبارکه را باید در آب روان ریخت،با توجه به حجم زیاد این اسماء در نوشته ها،انداختن کاغذ ها در آب های رود ها و دریا ها برخلاف قوانین محیط زیست خواهد بود.در اینجا وظیفه چیست؟

بسم الله الرحمن الرحيم

:: با اهداء سلام و تحيت؛
جواب : 1و2ـ اینگونه اسامی، جزء اسماء متبرکه نیستد، ولی کلماتی که واژه «الله» در آنها به کار رفته جزء اسماء متبرکه هستند.
3ـ مى توان آن را در جایى دفن کرد، یا به رودخانه اى ریخت، یا با قلم و ماژیک و مانند آن، آن را محو کرد. و از همه بهتر تحویل به مراکزى است که آن را خمیر کرده، و با آن مقوّا و مانند آن مى سازند.

همیشه موفق باشید

دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / بخش استفتاءات

maedeh-r;213386 نوشت:
هوالناظر با سلامی دوباره تمام پستها رو خوندم اما سوالی هست: هر نامی که منظور از خداوند باشه؟؟ مثلا هوالحق،هوالقادر و ... یا بسمه تعالی بعد اینکه همونطور که گفتم بحث هزاران برگه است.اگه بندازم تو اب روان که هرچی باشه خشک میشه!!!!! واقعا راهش همینه؟؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی

هر نامی که یکی از نام های خداوند محسوب شود به هر شکل و زبانی همین حکم را دارد .

فقط به آب انداختن نیست بلکه از هر راهی که عرفا هتک حرمت حساب نشود می توان برای امحاء اسماء متبرکه استفاده کرد .

همیشه سالم و موفق باشید

ممنون از شما

اما من هنوز نمیدونم باید چیکار کنم!!!!
بین چند راهی موندم.میترسم کارم اشتباه باشه
پس همشونو نگه میدارم تا یه روزی به یه نتیجه ای برسم
ممنون

سلام
آیا مکان های مخصوص برای بازیافت برگه های متبرک به اسماء الهی وجود نداره؟
چون تحویل به کانکس های مخصوص بازیافت معمولی در شهر که پر زباله اند هتک حرمت به نظر میرسه
رودخانه هم در این نزدیکیها نیست.امکان دفن حدود 20 کیلو کاغذ هم نیست.
در کل ساده ترین و عملی ترین راه چیه ؟

92.132-110.102;240572 نوشت:
سلام آیا مکان های مخصوص برای بازیافت برگه های متبرک به اسماء الهی وجود نداره؟ چون تحویل به کانکس های مخصوص بازیافت معمولی در شهر که پر زباله اند هتک حرمت به نظر میرسه رودخانه هم در این نزدیکیها نیست.امکان دفن حدود 20 کیلو کاغذ هم نیست. در کل ساده ترین و عملی ترین راه چیه ؟

با عرض سلام و احترام خدمت جنابعالی و تشکر از سئوال شما

مکان بازیافتی مخصوص اسماء متبرکه نمی شناسم اگر دوستان سایت اطلاع دارند ، بفرمایند .

اگر از شیوه های گفته شده نمی توانید آن را امحاء کنید و بقیه راه ها ، هتک حرمت محسوب می شود از آن نگهداری کنید تا راهی برای از بین بردن شرعی آن بیابید .

همیشه سالم و موفق باشید

سلام علیکم

من شخصا هرچی اسم خدا روش باشه

میندازم تو مایع سفید کننده(وایتکس)

بعد دیگه اسم روش پاک میشه و تمام میشه

موضوع قفل شده است