بهترین قرارهاي همسران در آغاز زندگي مشترك

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهترین قرارهاي همسران در آغاز زندگي مشترك

سلام،
براي داشتن يك زندگي موفق و كاملا اسلامي در آغاز شروع زندگي يا حتي قبل از عقد چه قول و قرارهايي با همسرمان بگذاريم؟
منتظر نظراتتان هستم اگر كتاب يا مقاله اي هم براي معرفي در اين زمينه ها داريد استقبال مي كنيم. چيزهايي كه مريوط به شروع زندگي مشترك باشد و اسلامي

سلام
ممنون از اعتمادتان
اجازه دهید در قالب یک مثال توضیح دهم.
یک مهندس ساختمان قبل از این که خانه ای بسازد ابتدا خود زمین و موقعیت آن را بررسی می کند تا ببیند آیا این زمین برای ساخت و ساز مناسب است یانه؟ و بعد نقشه ساختمان را می کشد. یکی از مهم ترین قسمت های پلن و نقشه ساختمان نقشه فنداسیون و پی ها و شناژ هاست. چون قرار است است با آنها ساختمان محکم ضد زلزله باشد و بار ساختمان را تحمل کنند.
تناسب در اصل ازدواج خود یکی از مهم ترین این فنداسیون ها برای ساختمان است. ازدواج هایی که در آن تناسب جایی ندارد در برابر زلزله مشاجرات و نارضایتی ها آن را ویران می کنند. در واقع اگر تناسب باشد بسیاری از قرارهای زندگی ضمن آن توافقی است مثلا اگر در دینداری تناسب داشته باشند قرار ضمنی آن این است که آنها در هر چه بتواند دینداری آنها را حفظ کند و ارتقا بخشد توافق گفتاری و عملی دارند.
یکی از قرار های مهمی که می توانند ببینند این است که
1- اصلی برای کمک از حَکَم یا مشاور برای ناسازگاری های شدید قرار دهند تا دچار خودرایی نشوند.
2- اصل دیگر این که کتاب و سی دی هایی داشته باشند و تهیه کنند که به فهم زندگی هماهنگ عاقلانه و عاشقانه بیفزاید. در واقع این کار مانند آب دادن به گل است که سبب نمو و حفظ نشاط آن می شود.
3- اجازه ندهند که والدین در زندگی آنها دخالت بی مورد بکنند. هر کس کنترل خانواده خود را داشته باشند البته با حفظ حرمت آنها. و از همسر خود نزد خانواده خود حمایت کنند .
4- برای زندگی مشترک برنامه مکتوب داشته باشند. و در برنامه وقت هایی اختصاصی برای هر کدام در نظر بگیرند
کتاب برای مطالعه بیشتر.
آیین همسر داری نوشته ابراهیم امینی، نشر بوستان کتاب.
خانواده متعادل محمدرضا شرفی نشر انجمن اولیا و مربیان
اخلاق در خانواده سید علی اکبر حسینی (به شکل پرسش و پاسخ) نشر قدسیان

عقد بودیم هنوز، که رفتیم عروسی یکی از دوستان سمت تهرانپارس.
یادمه اواخر اتوبان شهید همت به زهرا گفتم:قبول داری خیلی جاها باید خلاف رودخونه ی دنیا شنا کنیم؟
گفت:آره
بعد ادامه دادم که:زهرا بیا مراقب باشیم بعد از هر مراسمي که شرکت می کنیم از کم و کاست و ضعف های افراد و اماکن و حواشی اش چیزی نگوئیم و اگر هم حرفی میزنیم خوبی افراد باشد و بس!
زهرا خوشحال شد و قبول کرد.

الان چند سال از آن موقع می گذرد و ما بیش از ۳۵ تا عقد و عروسی رفته ایم و خدا رو شکر فعلا از حواشی به دور بوده ایم.بخدا کدورت می آورد گفتن حرفهای صد تا یه غاز .خیلی باید مراقب بود خدا مراقب ماست .

قال الرضا علیه السلام:
«اَلصَّغَائِرُ مَنَ الذُّنُوبِ طُرُقٌ اِلَی الْکَبَائِرِ مَنْ لَمْ یَخَفِ اللهَ فی الْقَلِیلِ لَمْ یَخَفْهُ فِی الْکَثِیرِ»

گناهان کوچک،زمینه ی گناهان بزرگ است. هر که در گناه کوچک از خدا نترسد در گناه بزرگ هم از خدا نخواهد ترسید[=wingdings].

منبع : وبلاگ من و زهرای خوبم

با سلام و عرض ادب
این که ادم چه قرارهای خوبی رو میتونه قبل از ازدواج یا بعد از اون با همسرش بذاره ممکنه تعدادش زیاد باشه ولی به نظر من بعضی از این قرارها میتونند اهمیت بیشتری داشته باشند
آدم اگه خوب به واژه تاهل نگاه بکنه، میفهمه که در تاهل یک جور تعهد و پایبندی دو طرفه خوابیده است...
هر قراری که دو طرف با هم بذارند باید جوری باشه که به این مسئله آسیب نرسونه وبلکه به میزان این پایبندی بیافزایه...
به نظر من در آغاز زندگی یکی از بهترین قرارهایی که زن و شوهر میتونند با هم بذارند اینه که ،توی زندگی نسبت به هم صادق باشند و به هم دروغ نگن(تحت هیچ شرایطی)
داشتن صداقت تضمین کننده میزان پایبندی بیشتره، و هر چی تعهد بیشتر بشه ،آرامش که رکن اصلی یک زندگی موفقه، توی زندگی بیشتر میشه

قرار بذاريم بعد ها ........................

هيچ وقت جلوي بچه ها با هم دعوا نكنيم!!!!!!!!!!!

قرار بذاريم : جاهاي خالي قلبمون را با ياد خدا پر كنيم نه ..............

قرار گذاشتن ها ي اول زندگي گاهي دستخوش فراموشي مي شود ... با اين مشكل چه كنيم؟؟؟

من يار مهربانم;150837 نوشت:

قرار گذاشتن ها ي اول زندگي گاهي دستخوش فراموشي مي شود ... با اين مشكل چه كنيم؟؟؟

با سلام و احترام

به نظرم خیلی خوبه زن و شوهر خیلی صمیمانه با هم این قرارها رو بیان کنند و بعد از اینکه به توافق رسیدند در یک صفحه مجزا به صورت زیبا بنویسند و هردوشون امضاء کنند و تاریخ بزنند. (این برگه رو طوری حفظ کنند که تا آخر عمر بمونه.)

بعد این برگه رو هر چند وقت یکبار با هم بخونند و ببینند تا چه حد عمل کردند و سالی یکبار مثلا در "سالگرد ازدواج" مطالب رو ارزیابی کنند ببینند چقدر پیشرفت یا خدای نکرده پسرفت داشتند.

در ضمن اگر باز هم نکته ای به ذهن شون رسید میتونن اضافه کنند.

موفق باشید

.

سلام
بعضی قرارها نا گفته وضع میشه و اون هم با رفتار ما با همدیگر است.
وقتی دروغ نگی و صادق باشی به بزرگتر ها احترام بگذاری و مامانم چی گفت مامانت چی گفت را توی زندگیت راه ندی و مشکلات را بین خودتون حل کنید و تو بوق و کرنا نکنید و مهم تر از همه عاشق خدا باشید و به همدیگر عشق بورزید اینها میشه قواعد نا نوشته زندگیمون که وقتی یک طرف رعایت میکنه ،طرف دیگه هم خودش را مجاب میکنه که یاد بگیره که رعایت کنه.
وقتی همسر مریض بود و غر نزد با خودم قرار گذاشتم منم صبور باشم.
وقتی مشکلات در بیرون منزل داشت و با محبت با من برخورد کرد این شد قانون و قرار زندگیمون که با مشکلاتمون خونه نیاییم.
وقتی مهمان داشتیم و کمکم کرد و البته موقع مهمانی ضایعم نکرد که من کردم کارهای خونه را و ایشون نکرده، شد قرارمون که خلوتی داریم و تو خلوتمون کمکهایی به هم میکنیم که لزومی نداره هیچ کس بفهمه،لزومی نداره توی جمع هم مثل وقتهایی که کمکم میکنه کمک کنه که یک موقع خدایی نکرده کسی بی احترامی بهش کنه یا بگه زن ذلیل و همیشه مردی و مردانگیش را باید حفظ کرد.
همیشه لازم نیست قول و قرار ها بینمون بیان بشه با رفتار و اعمالمون به هم یاد میدیم چی خوبه و چی بد و قرار میگذاریم دیگه خوب باشیم.
این که همیشه خدا ناظره قبل اینکه من یا ایشون ناظر به اعمال همدیگر باشیم که مبادا به هم خیانت نکنیم.

با سلام و احترام

یکی از دوستانم می گفت همون اول زندگی با همسرم قرار گذاشتیم در یکی از اعیاد که اطعام مومنین و فقرا مستحب هست (مثلاً عید سعید غدیر خم یا...) هر سال به اندازه بودجه ی خودمون غذا درست کنیم و اطعام کنیم.

می گفت سال اول زندگی مون فقط یک دونه مرغ خریدیم و من غذا رو درست کردم. و در یک ظرف یکبار مصرف خیلی مرتب و عالی گذاشتم.
با همسرم سوار ماشین شدیم و راه افتادیم تو شهر... چشم مون افتاد به یک آقایی که کاملا معلوم بود محتاج هست، همسرم پیاده شد و خیلی محترمانه غذا رو به اون آقا داد و گفت: نذری این روز عید هست قابلی نداره.
...

الان سالها از این قرار زندگی شون میگذره و به برکت نظر اهلبیت علیهم السلام اون یک دونه مرغ رسیده به بیش از دویست مرغ...

دوستم میگه آرزو دارم خدا توفیق بده همیشه خودم این غذا رو درست کنم و بهترین مواد رو برای تهیه این غذا استفاده کنم.

بعضیا واقعاً قرارهای قشنگی تو زندگی شون میذارن... :Gol:

من با همسر آیندم قرار میذارم که:
دلبندم! مرا یاری کن که با نزدیک شدن به تو ، با پروردگار مهربانم انس بیشتری بگیرم، چنان باش که به تو رسیدنم پلی باشد برای رسیدن به پروردگارم.
مرا در بندگی خدا یار و یاور باش، چونان که علی برای فاطمه بود...

در این یک مورد نظری ندارم چون همسری نیست که قراری باشه !!!!!!

سلام
من با همسر آینده ام قرار میذارم:
که برای رسیدن به تعالی از خود بگذریم تا با گذشت شهد شیرین با هم بودن را بچشیم و در تنگنای زندگی در کنار هم با تکیه بر خدا از آن گذر کنیم:Gol::Gol:

[="red"]سلام
من با همسرم اول ازدواج قرار گذاشتیم که همیشه و در هر حال به همدیگه آرامش هدیه کنیم.بنده روز اول به همسرم گفتم غذا درست کردن و گرد گیری و جارو کردن و لباس شستن و ... رو خودم بلدم. فقط ازت یه چیز می خوام: آرامش روحی و روانی و خودمم سعی می کنم برات آرامش بیارم.
خدا رو شکر تا الان سعی کردیم به قرارمون پایبند باشیم...[/]

چه قرار های قشنگی....
من تابحال اصلا به این چیزا فکر نکردم!:khaneh:
ولی اگه همه به قرار هاشون پایبند باشن این یعنی خوشبختی....:ok:

یادم میمونه :ok:

همسر یعنی همسفر تا رسیدن به خدا

غاده، همسر لبنانی شهید مصطفی چمران می‏گوید: «مادرم با این شهید بزرگوار شرط كرده بود كه این دختر كه از خواب بلند می‏شود، باید كسی لیوان شیر و قهوه جلویش بگذارد و خلاصه زندگی با چنین دختری برایتان سخت است. اما خدا می‏داند تا وقتی شهید شد، با اینكه خودش قهوه نمی‏خورد، ولی همیشه برای من قهوه درست می‏كرد. به او می‏گفتم: براي چه اين كار را مي‏كنى، راضی به زحمت تو نیستم؟! می‏گفت: من به مادرت قول دادم كه این كارها را برای شما انجام دهم».

موضوع قفل شده است