جواب این سوال و کسی میدونه؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جواب این سوال و کسی میدونه؟

سلام خدمت اساتید گرامی

دو تا سوال علمی دارم اما توی نت جواب درستی براش نیافتم

1-اول اینکه کسی که وارد برزخ میشود و در آنجا فرضا تصادف کند و فوت کند و بعد مردم اون و تشییع جنازه کنن!...اون وقت وارد کدوم دنیا باید بشه؟ (آیا عالم دیگه ای هم بعد از برزخ داریم؟)
این و پرسیدم چون توی اول سوره حمد می خونیم «سپاس پروردگار چندین عالم!»
یعنی این که شد دوتا...بقیش کو پس؟

2-جایی خوندم که عوالم موجود تو در تو هستن و لایه بالاتر بر لایه درون محیط هست و با هم تعامل هم دارند...این درست هست؟

مثال بزنم :
مثلا با فوت یک عالم یا یک شهید یک کبوتر به حرم امام رضا اضافه میشه!
در واقع بیشتر کبوتر ها در حرم همون حرکت ارواح سبک شهیدان و مومنین در حرم هستن! (در بعد برزخی ) که ما از دید این دنیای مادی آنها را به صورت موجودی حاضر (مثل کبوتر) مشاهده کنیم!(درسته؟!)

منتظر پاسخ دوستان هستم

سلام...

حقیقتش این یک سوال که کارشناسان مورد نظر باید پاسخ بدهند..

منم دراین مورد سوال کردم..جوابایی که شنیدم به شما میگم:

درکتاب (ارتباط باارواح)
ما با بعدی اشنامیشیم..که دراکثر دیدارها دیده میشه.....که یک جسم کش آمده مثل آدامسه..ازبالا تاپایین امتداد داره..

به این جسم ،جسم اثیری میگن.

این جسم لطیفه....در مسائل علمی هم شبیه این جسم اثیری ما هاله هایی داریم(از جنس شبیه پلاسما)که دراطراف انسان وجودداره...

این هاله هاواین جسم اثیری قدرت تغییرپذیری دارند..درمواد وارد میشن....ازمواد عبورمیکنند....ومی توانند صوری تصویری خودرا تغییربدهند..

حالا مادر عملکردهای زیست شناختی مطالعه میکنیم که مغزانسان درارتباط با عوالم بالا واکنش های خاصی بروز میدهد..

اگر بر اثر ریاضت اکسیژن کم به بدن برسه آن وقت فرد به حالتی ازرویا دچارمیشه...

اگرقدرت تشخیص توهم باواقعیت روداشته باشه...

اون وقت ممکنه باعوالم بالا ارتباط برقرار کنه.....اما بنا به ذهن خودش تصویرها ی بالا شکل میگیره..

مثلا ممکنه من روح پاک رو(مثل امام یاشهدا)به صورت نورببینم....وهمان موقع شما ایشان روبه صورت یک

سایه ببینیدکه رد میشه...ویکی دیگه به صورت پرواز یک پرنده ببینه...

این خلاصه ایی از جوابی بودکه بین کتابها خوندم...
انشاءالله جواب اصلی رو کارشناسان بدهند..

اما عوالم دیگه....

خب نظریه هایی داده شده...مثل جهان های موازی و..

چیزی که بین مطالعات دیدم اینه که جزجهان ماجهان های دیگه هم هست واین حتمیه...

درمورد این موضوع:جهانی هست که تمام اعمال مادر اون ثبت میشه وقبل ازاینکه واردجهان مابشه تا آینده روبسازه وتصویرش روشکل بده درآن جهان ثبت میشه...

پس بعد آینده که نسبی هم هست درجهان دیگه درحال پردازشه...

از دیدگاه اسلامی امکان سفر به این جهان هست(ماجرای معراج..که در زرتشت هم بوده...بین بودایی ها هم که یوگا انجام می دادند بوده وچنین سفری به اندازه قدرت روحیشان داشتند)
خیلی هاباسفردراین جهان تااندازه ایی قدرت پیش گویی پیدامی کنند.

اما جهان پس ازمرگ...که منبع معتبری که بتونه کامل اونجاروشرح بده نیست...چون اونجا روکسی ندیده که

بخوادتوصیفش کنه...وماجز احادیث وقرآن دیگه منابع نداریم...

جزرویاهای صادقه پیرامون ان جهان..

یعنی چی منظورتون ازاین سوال:مردن دوباره دربرزخ؟؟
خب چنین چیزی نیست...

مرگ مربوط به جسم ضعیف وفناپذیره..اما دنیای برزخ طوری طراحی شده که آماده است واسه پذیرش روح و با لطافت آن ارتباط داره.ومرگی اونجاصورت نمیگیره...

انشاءالله جواب اصلی با کارشناسان محترم.

درمورد سوال دوم.....آره درسته...

منظورش شکست بعدمحدود مکان وزمانه....

مثلا دوتا جسم جامدویا حتی مواد توانایی حل شدن درهم بدون تغییردادن برماهیت هم روندارندواگر برهم اثربگذارند به طورکلی اثرگذاشته وحالات مواد روتغییر می دهند..(اصول شیمی)

اما جسم اثیری وعوالم لطیف ازاین محدودیت خارج میشن.

با سلام
به نظر بنده در برزخ مرگ و میر مانند دنیا وجود ندارد افراد برزخ در آنجا خواهند ماند تا روز قیامت و این که گفتید عوالم تو در تو هستند درست است و مثال آن مانند عالم رحم می ماند که همه انسان ها در رحم مادر بوده اند در حالی که خود مادر در این دنیا بوده همینطور این دنیا در برزخ است و برزخ هم در قیامت و البته می توان با مجاهدت های اخلاقی و عرفانی در همین دنیا عوالم بالاتر را به صورت شهودی دید. یعنی به آن عوالم راه پیدا کرد.
مانند دیوار طولانی که پشت آن یک باغ قرار دارد که اگر بخواهی به آن باغ برسی باید آنقدر راه بروی تا به پشت دیوار برسی و این راه رفتن به منزله زندگی ما در دنیا می ماند تا بعد از طی شدن آن به برزخ برسیم حال اگر به عنوان مثال کسی با تلاش و کوشش دیوار را سوراخ کند می تواند آن باغ را ببیند و اگر آن را خراب کند می تواند وارد باغ شود.

در فلسفه هم عوالم سه گانه اثبات شده که عالم ماده و عالم مثال و عالم عقول می باشد که هرکدام مقتضای خاص خود را دارد.
ولی این که فرمودید یک عالم یا شهید به صورت کبوتر در می آید اشتباه است چون در اینصورت تناسخ روی خواهد داد که تناسخ با براهین متقن عقلی و نقلی ابطال شده است.

izraeel;231250 نوشت:
اول اینکه کسی که وارد برزخ میشود و در آنجا فرضا تصادف کند و فوت کند و بعد مردم اون و تشییع جنازه کنن!...اون وقت وارد کدوم دنیا باید بشه؟ (آیا عالم دیگه ای هم بعد از برزخ داریم؟) این و پرسیدم چون توی اول سوره حمد می خونیم «سپاس پروردگار چندین عالم!» یعنی این که شد دوتا...بقیش کو پس؟

با سلام خدمت شما

دوست عزيز عالم برزخ چنين نيست كه مانند اين دنيا مرگ و مير داشته باشد يا تصادف و تشييع جنازه و...بلكه روح انسان بعد از پايان زندگى اين جهان در اجساد لطيفى قرار مى گيريد كه از بسيارى از عوارض اين ماده كثيف بر كنار است و چون از هر نظر شبيه اين جسم است ، به آن ((قالب مثالى )) يا ((بدن مثالى )) مى گويند كه نه به كلى مجرد است ، و نه مادى محض ، بلكه داراى يكنوع ((تجرد برزخى )) است .(ر.ج:تفسير نمونه،ذيل آيه 100 سوره مومنون)

مراد از برزخ، عالم قبر است یعنی عالم مثال، جهانی که انسان تا روز قیامت در آن زندگی می کند، و به همین سیاق آیات دیگری نیز هست، و روایات فراوانی نیز از طریق اهل سنت و شیعه از پیامبر (ص) و ائمه طاهرین بر آن دلالت دارد.» (طباطبایی، محمدحسین، المیزان، ج5، 68)

خداوند در قرآن مي فرمايد:

لَعَلِّی أَعْمَلُ صَالِحًا فِیمَا تَرَكْتُ كَلَّا إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِن وَرَائِهِم بَرْزَخٌ إِلَى یَوْمِ یُبْعَثُونَ».( مومنون 100)

شايد در آنچه واگذاشته‏ام كار نيك و شايسته كنم. نه چنين است، اين سخنى است كه او گوينده آن است، و فرارويشان برزخى است تا روزى كه برانگيخته شوند.

در مورد آیه «و من ورائهم برزخ...» امام صادق(ع) فرمود: هو القبر و ان لهم فیه لمعیشه ضنكا و الله ان القبر لروضه من ریاض الجنه إو حفره من حفر النار ؛ مراد از برزخ همان قبر مى باشد و البته براى كافران هر آینه زندگى سختى در آنجا مى باشد به خدا سوگند كه قبر هر آینه باغى از باغ هاى بهشتى(براى مومنین) و یاحفره اى از حفره هاى آتش جهنم(براى كافران و...) مى باشد. (بحارالانوار: ج6 ص 218)

از امیرالمؤمنین(ع) روایت شده است كه فرمود: ارواح مومنان عالم در برزخ به كنار چشمه اى از بهشت به نام "سلمى"زندگى مى كنند. (بحارالانوار: ج6 ص 61 و 82)

"ابوبصیر"مى گوید: از امام صادق(ع) پرسیدم ارواح مؤمنین پس از مرگ در چه وضعند؟ فرمود: در برزخ در میان غرفه هایى از بهشت بسر مى برند از خوراک بهشتى مى خورند و از آب آن مى نوشند و منتظر انجاز وعده پروردگار خود هستند.(همان)

كلمه ((عالمين )) جمع عالم است و عالم به معنى مجموعه اى است از موجودات مختلف كه داراى صفات مشترك و يا زمان و مكان مشترك هستند، مثلا مى گوئيم عالم انسان و عالم حيوان و عالم گياه ، و يا مى گوئيم عالم شرق و عالم غرب عالم امروز و عالم ديروز، بنابراين ((عالم )) خود به تنهائى معنى جمعى دارد و هنگامى كه به صورت ((عالمين )) جمع بسته مى شود اشاره به تمام مجموعه هاى اين جهان است .
در اينجا اين سؤ ال پيش مى آيد كه جمع با((ين )) معمولا براى جمع عاقل است در حاليكه همه عالمهاى اين جهان صاحبان عقل نيستند، به همين دليل بعضى از مفسران كلمه عالمين را در اينجا اشاره به گروه ها و مجموعه هائى از صاحبان عقل مى دانند مانند فرشتگان و انسانها و جن .(تفسير نمونه ذيل آيه 2 سوره حمد)

قسمت دوم سوال شما كه مي گوييد ارواح بعد از مرگ در بدن كبوتر وارد مي شوند سخني بي اساس است و معناي آن چيزي جز تناسخ نيست و تناسخ از نظر اسلام باطل است و براي آن دلايل عقلي و نقلي ذكر شده است.

در حدیثي از امام صادق علیه السلام مى‏ خوانیم :

قَالَ قُلْتُ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاكَ یَرْوُونَ أَنَّ أَرْوَاحَ الْمُؤْمِنِینَ فِی حَوَاصِلِ طُیُورٍ خُضْرٍ حَوْلَ الْعَرْشِ فَقَالَ لَا الْمُؤْمِنُ أَكْرَمُ عَلَى اللَّهِ مِنْ أَنْ یَجْعَلَ رُوحَهُ فِی حَوْصَلَةِ طَیْرٍ وَ لَكِنْ فِی أَبْدَانٍ كَأَبْدَانِهِم(الكافی، ج‏3،245)

شخصى خدمتش عرض كرد: جمعى نقل مى ‏كنند كه ارواح مؤمنان بعد از مرگ در سینه پرندگان سبز رنگى قرار مى ‏گیرند كه اطراف عرش الهى مى ‏گردند؟! امام فرمود: چنین نیست، مؤمن نزد خدا گرامى ‏تر از این است كه روح او را در سینه پرنده ‏اى محبوس كند، بلكه ارواح مؤمنین در بدن هایى همانند بدن هایشان قرار دارد. باز فرمود این ارواح (در قالب برزخی )می خورند و می آشامند، و هر گاه شخصی بر آنها وارد شد، آنها او را به همان صورتی که در دنیا بود ،می شناسند.(فروع کافی، ج 3،ص244)

برای مطالعه بیشتر

معاد، مرتضی مطهری، انتشارات صدرا

معاد، سید عبدالحسین دستغیب، سید محمد هاشم دستغیب (مصحح)، انتشارات دارالکتاب

معاد، محسن قرائتی، انتشارات مرکز فرهنگی درس هایی از قرآن

معادشناسی، سید محمد حسین حسینی تهرانی، انتشارات نور ملکوت قرآن

معاد در قرآن، عبدالله جوادی آملی، علی اسلامی(ویراستار)، علی زمانی قمشه ای (تهیه و تنظیم)، انتشارات اسراء

منازل الاخرة ( داستانهایی از سفر آخرت) ، مرحوم محدث قمی

عروج روح ، بازگشت به هستی ، قیام قیامت ، مواقف حشر ، خواب و نشان های آن ، معاد / همگی از استاد محمد شجاعی/كانون اندیشه جوان

نقل قول:
دوست عزيز عالم برزخ چنين نيست كه مانند اين دنيا مرگ و مير داشته باشد يا تصادف و تشييع جنازه و....
سلام و با تشکر از شما استاد گرامی

من این و از گفته یکی دوستانم که برادرش فوت کرده بود برداشت کردم که ازش پرسیده بودم که برادرت و توی خواب هم دیدی که از احوالش در برزخ باخبر بشی؟

اون گفت :بله دیدم که تصادف کرده بود و عده زیادی از مردم توی محلمون جمع شده بودن داشتن اون و تشیع جنازه میکردن!!

برای همین هم من و هم اون برامون سوال بود که وقتی دفنش می کنند کجا میره؟آخه امام علی گفتن (اگه اشتباه نکنم) برزخ هم دنیایی هست مثل همین دنیای شما...درس می خونید_ازدواج می کنید_ سر کار میرید و ...

و اما در مورد اون کبوتر :

راستش من منظورم این نبود که روح وارد بدن کبوتر میشه ، منظورم تناظر بود یعنی همزمانی که یک شهید در حرم قدم میزند (یا روحش در حال گردش دور حرم هست) ما در این دنیای مادی آنها را به صورت معادل یک پرنده می بینیم همان طوری که امام صادق گفتن اموات در آخر هفته به صورت یک گنجشک یا پروانه به درون خانه ها سر میزنند!

بازم تشکر

izraeel;231523 نوشت:
راستش من منظورم این نبود که روح وارد بدن کبوتر میشه ، منظورم تناظر بود یعنی همزمانی که یک شهید در حرم قدم میزند (یا روحش در حال گردش دور حرم هست) ما در این دنیای مادی آنها را به صورت معادل یک پرنده می بینیم همان طوری که امام صادق گفتن اموات در آخر هفته به صورت یک گنجشک یا پروانه به درون خانه ها سر میزنند!

با سلام خدمت شما

دوست عزيز متن قبلي شما هم همين بود ؟يا ويرايش كرديد؟اگر همين بود و منظور شما تناظر ارواح است حق با شماست و شامل تناسخ نمي شود ولي به هر حال اگر شما همين پرندگان مادي را مورد نظر قرار داده باشيد همانند تناسخ مي شود(هر چند واضح است شما چنين منظوري نداشتيد)

اما در مورد ارواح احاديثي وارد شده كه بايد هم از ديدگاه سندي و هم دلالي مورد بررسي قرار گيرند ولي جداي از اين مباحث نيز ، مثالي را كه شما زديد شامل نمي شود.

در حديثي از امام کاظم (ع) اشاره شده است : "انسانهای برزخی، در شکل پرنده ای لطیف به دیوار خانه هایشان فرود می آیند. اگر کردار نیکی از خانواده هاشان ببینند خوشحال و در غیر اینصورت اندوهگین می گردند."( الکافی، ج 3، ص 230؛ بحارالانوار، ج 6، ص 257)

در حديث ديگرى آمده است : اسحق بن عمار از موسى بن جعفر درباره ارواج گذشتگان سؤ ال مى كند: آيا آنها اهل خود را ملاقات و ديدار مى كنند؟ فرمود: آرى ، گفتم : در چه مقدار از زمان ؟ فرمود: در هر جمعه و در هر ماه و در هر سال يك يار بر حسب مقام و منزلت مؤ من .

گفتم : به چه صورتى آن ها براى ديدار اهل خود مى روند، فرمود: به صورت پرنده لطيفى كه خود را به ديوارها مى زنند و از اهل خود آگاه مى شوند پس اگر آن ها را در خير و خوبى مشاهده كنند خوشحال مى شوند، و اگر در حال بد و حاجت مندى و اندوه بنگرند غم ناك و ناراحت مى گردند.

عبدالرحيم قيصر مى گويد: به آن حضرت عرض كردم : آيا مؤ من اهل خود را ديدار و زيارت مى كند، فرمود: بلى از پروردگارش اذن مى طلبد. خداوند هم ره او اذن مى دهد و دو فرشته نيز همراه او گسيل مى نمايد، آنها به سراغ اهل او به صورت بعضى از پرندگان آمده و بر خانه او قرار مى گيرند، به طورى كه آن مؤ من ، كلام اهلش را مى شنود و به آنها نگاه مى كند. [«فروع كافى» طبع سنگى، ج 1، ص 62، (باب ان الميت يزور أهله)]

در اين احاديث اشاره شده كه به شكل پرنده اي لطيف به خانه ها فرود مي آيند و اين خود بيانگر اين است كه منظور شباهت ظاهري و مادي مانند اين پرندگان مادي كه ما مشاهده مي كنيم نيست.البته در اين احاديث كه آورده شد نيز اشاره اي نشده كه ما هم اين پرندگان لطيف را مي توانيم ببينيم.

مثالي كه شما زديد اين بود كه پرندگان حرم كه اجسامي مادي دارند و طبيعتا دانه هم مي خورند و...همان ارواح باشند كه همچين چيزي صحيح نيست و احاديث هم به مطلب شما اشاره ندارند و فقط زمان مشخصي را براي آمدن ارواح به خانه بستگان مورد اشاره قرار داده اند.

موفق و مويد باشيد

موضوع قفل شده است