ثواب گوش دادن قران(كارشناس رسا)

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ثواب گوش دادن قران(كارشناس رسا)

با سلام بر کارشناسان عزیز

میخواستم بدونم ایا گوش دادن قران با نرم افزار های مولتی مدیا (mp3) ایا ثواب قرائت قران را داره؟؟؟ چون بعضی شاید قران خوند شان خوب نباشه!!! و ایا اشتباه خوندن قران (از روی غیر عمد) گناه دارد؟؟؟
لطفا راهنمایی کنید؟؟

سپاس

j.shapoor;195793 نوشت:
میخواستم بدونم ایا گوش دادن قران با نرم افزار های مولتی مدیا (mp3) ایا ثواب قرائت قران را داره؟؟؟

با سلام و احترام

قرائت قرآن ثواب بیشتری نسبت به گوش کردن آن دارد.در این زمینه می توانید با طرح سوال در انجمن حدیث از روایاتی که وارد شده اطلاع بیابید.

j.shapoor;195793 نوشت:
ایا اشتباه خوندن قران (از روی غیر عمد) گناه دارد؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید؟؟

اشکال ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با عرض سلام وصلوات

أبوعلي الاشعري، عن محمد بن عبدالجبار ; ومحمد بن يحيى، عن أحمد ابن محمد، جميعا، عن علي بن حديد، عن منصور، عن محمد بن بشير، عن علي بن الحسين عليهما السلام قال: وقد روي هذا الحديث عن أبي عبدالله عليه السلام قال: من استمع حرفا من كتاب الله عزوجل من غير قراء ة كتب الله له حسنة ومحاعنه سيئة ورفع له درجة، ومن قرأ نظرا من غير صوت

كتب الله له بكل حرف حسنة ومحا عنه سيئة ورفع له درجة ومن تعلم منه حرفا ظاهرا كتب الله له عشر حسنات ومحا عنه عشر سيئات ورفع له عشر درجات قال: لا أقول بكل آية ولكن بكل حرف باء أوتاء أو شبههما.

قال: ومن قرأ حرفا [ظاهرا] وهو جالس في صلاته كتب الله له

به خمسين حسنة ومحا عنه خمسين سيئة ورفع له خمسين درجة ومن قرأ حرفا وهو قائم في صلاته كتب الله له بكل حرف مائة حسنة ومحا عنه مائة سيئة ورفع له مائة درجة ومن ختمه كانت له دعوة مستجابة مؤخرة أو معجلة، قال: قلت: جعلت فداك ختمه كله؟ قال: ختمه كله.کافی

هرکس یک حرف از قرآن را گوش کند ، گرچه نخواند، خداوند برای او یک حسنه بنویسد و یک گناه از او محو کند و یکدرجه برایش بالا برد و هرکس با نگاه و بدون صوت و تلفظ آن را بخواند، برایش به هر حرفی حسنه ای بنویسند و گناهی از او محو کند و درجه او بالا رود و هرکس یک حرف ظاهر از آن را بیاموزد خداوند برایش ده حسنه بنویسد و ده گناه از او محو کند و ده درجه برایش بالا برد.

فرمود: نمی گویم به هر آیه بلکه به هر حرفی چون باء تاء یا مانند این ها

و هرکس یک حرف ظاهر ان را در نماز در حال نشسته بخواند خداوند برای او پنجاه حسنه بنویسد و پنجاه گناه از او محو کند و پنجاه درجه برای او بالا برد و هرکس یک حرف از آن در حال ایستاده در نمازش بخواند خداوند در برابر یک حرف صد حسنه برایش بنویسد و صد گناه از او محو کند و صد درجه برایش بالا برد و هرکس آن را ختم کند ، یک دعای اجابت شده ای ( نزد خداوند) دارد چه تاخیر افتد چه همان زمان به او بدهند.

عرض کردم: قربانت گردم همه ی قران را ختم کند؟ فرمود: همه ی آن را

واز طرق عامه :

عَنِ الْحَسَنِ الْبَصْرِىِّ ، عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ ، أَنَّ رَسُولَ الله (. قَالَ :
((مَنِ اسْتَمَعَ إِلَى ايَةٍ مِنْ كِتَابِ الله تَعَالَى كُتِبَتْ لَهُ حَسَنَةٌ مُضَاعَفَةٌ وَمَنْ تَلاَهَا كَانَتْ لَهُ نُوراً يَوْمَ الْقِيَامَةِ.)).

أخرجه أحمد 2/341(8475) قَالَ : حدثنا أبو سعيد مولى بني هاشم. قَالَ : حدثنا عباد بن ميسرة ، عن الحسن البصري ، فذكره.

حَدَّثَنَا أَبُو الْمُغِيرَةِ حَدَّثَنَا عَبْدَةُ عَنْ خَالِدِ بْنِ مَعْدَانَ قَالَ : إِنَّ الَّذِى يَقْرَأُ الْقُرْآنَ لَهُ أَجْرٌ ، وَإِنَّ الَّذِى يَسْتَمِعُ لَهُ أَجْرَانِ.دارمی
حَدَّثَنَا رَزِينُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ حُمَيْدٍ عَنْ عَبْدِ الرَّزَّاقِ عَنِ ابْنِ جُرَيْجٍ عَنْ عَطَاءٍ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ : مَنِ اسْتَمَعَ إِلَى آيَةٍ مِنْ كِتَابِ اللَّهِ كَانَتْ لَهُ نُوراً. إتحاف 8159

قراءة الرجل القرآن في غير المصحف الف درجة وقراءته في المصحف تضاعف على ذلك إلى الفى درجة { طب هب عن اوس بن اوس الثقفى } 2305 - قراءتك نظرا تضاعف على قراءتك ظاهرا كفضل المكتوبة على النافلة { ابن مردويه عن عمرو بن اوس }

افضل عبادة امتى قراءة القرآن نظرا { الحكيم عن عبادة بن الصامت }

2405 - من قرا القرآن في المصحف كتب له الف حسنة ومن قرأة في غير المصحف فالف حسنة { عد هب عن اوس الثقفى } 2406 - من ادام النظر في المصحف متع ببصره ما دام في الدنيا { أبو الشيخ عن ابن عباس } 2407 - من قرا القرآن نظرا متع ببصره { ابن النجار عن انس }

من قرا القرآن ظاهرا أو ناظرا حتى يختمه غرس الله له به شجرة في الجنة ولو أن غرابا افرخ في ورقة منها ثم نهض يطير لادركه الهرم قبل أن يقطع تلك الورقة من تلك الشجرة { الرافعى عن حذيفة طب ك وتعقب هب وابن مردويه عن ابن الزبير }

من استمع حرفا من كتاب الله ظاهرا كتبت له عشر حسنات ومحيت عنه عشر سيئات ورفعت له عشر درجات ومن قرا حرفا من كتاب الله في صلاة قاعدا كتبت له خمسون حسنة ومحيت

عنه خمسون سيئة ورفعت له خمسون درجة ومن قرا حرفا من كتاب الله قائما كتبت له مائة حسنة ومحيت عنه مائة سيئة ورفعت له مائة درجة ومن قرا فختمه كتب الله عنده دعوه مستجابة أو مؤخره { عد هب عن ابن عباس }

اقرا يا اسيد فان ذلك ملك استمع القرآن { عب في المصنف طب عن ابى سلمة }

ليس القرآن بالتلاوة ولا العلم بالرواية ولكن القرآن بالهداية والعلم بالدراية { الديلمى عن انس }

أفضل الاعمال : الصلاة ، ثم قراءة القرآن في غير الصلاة ، ثم التسبيح والتحميد والتهليل والتكبير ، ثم الصدقة ، ثم الصيام (الديلمي - عن عائشة).

تعلموا كتاب الله وافشوه وتعاهدوه وتغنوا به فو الذى نفس محمد بيده لهو اشد تفصيا(رها وآزاد) من صدور الرجال من المخاض في العقل { ش حم ومحمد بن نصر طب حب هب عن عقبة بن عامر } 2374 - تعلموا القرآن واقرئوه واقراوا منه ما تيسر فو الذى نفس محمد بيده لهو اشد تفصيا من الابل المعقلة .
كنز العمال - المتقي الهندي

حدیث آخر به معنی تکرار و خواندن مداوم قرآن کریم است واگر تکرار نشود مثل شتر یا گوسفندی است که افسارش بسته نباشد آزادشده و از حافظه میرود .

http://www.islamweb.net/hadith/hadithServices.php?type=1&cid=471&sid=5672

وبررسی جالب اسناد :
http://www.islamweb.net/hadith/dyntree1.php?type=1&sid=5079&bk_no=318&cid=471

ممنون از شما کارشناس عزیز
ای کاش این حدیث ها به فارسی بودند!!! به غیر از خط ابی بقیه عربی بودند!!!!! ایا ترجمه شده اش وجود دارد؟؟؟

سپاس

با سلام

ترجمه بعضی احادیث در زیر آمده :

http://tebyan-mobaleghin.ir/?p=2439

ولینک

با سلام

راستی میخواستم بدونم به غیر خط عثمان طاها که بین المللی هست دیگه چه نوع خط هایی در قران به کار رفته؟؟؟ مخصوصا برای ایرانی
ایا از نظر تلفظ با هم فرق دارند؟؟؟
سپاس

j.shapoor;195793 نوشت:

میخواستم بدونم ایا گوش دادن قران با نرم افزار های مولتی مدیا (mp3) ایا ثواب قرائت قران را داره؟؟؟ چون بعضی شاید قران خوند شان خوب نباشه!!! و ایا اشتباه خوندن قران (از روی غیر عمد) گناه دارد؟؟؟
لطفا راهنمایی کنید؟؟

سپاس

با سلام

پیامبر اکرم(ص) فرموده است:

من استمع الى آیة من كتاب اللّه تعالى كتب له حسنة مضاعفة, و من تلاها كانت له نوراً یوم القیامة. ( مسند أحمد بن حنبل, ج2, ح8502).

هركس به آیه اى از كتاب خدا گوش فرا دهد, خداوند براى او حسنه مضاعف مى نویسد و هركس آن را تلاوت كند, [آیات آن] همچون نورى در قیامت برایش جلوه خواهد كرد.

كلینى در «اصول كافى» از امام سجاد و امام صادق(ع) نقل مى كند:

من استمع حرفاً من كتاب اللّه عزوجل من غیر قرائةٍ كتب اللّه له حسنة ومحا عنه سیّئة و رفع له درجة.(الكافى, ج2, ص612; كنزل العمّال, ج1, ص535 (ح2396).

اگر كسى حرفى از كتاب خدا را فقط گوش كند و تلاوت هم نكند, خداوند برایش حسنه مى نویسد و گناهى از او محو نموده, درجه اش را بالا مى برد.

امام صادق فرموده است: در موقع خواندنِ قرآن، هم بخوان و هم به نوشته بنگر که آن با ارزش تر است و نگاه به نوشته قرآن، عبادت است.
و نیز فرمود: قرآن، پیمان خدا بر خلق است. پس سزاوار است که هر مسلمان به پیمانش بنگرد و هر روز [حداقل] پنجاه آیه بخواند.

j.shapoor;196199 نوشت:
با سلام

راستی میخواستم بدونم به غیر خط عثمان طاها که بین المللی هست دیگه چه نوع خط هایی در قران به کار رفته؟؟؟ مخصوصا برای ایرانی
ایا از نظر تلفظ با هم فرق دارند؟؟؟
سپاس

رجوع کنید به:

http://www.maarefquran.com/maarefLibrary/templates/farsi/porsemanbooks/Books/4/10.htm

http://www.askquran.ir/thread1236.html

متشکر
قران های کوچک که توی ایران چاپ می شوند با کدام خط درست شده اند؟؟
سپاس

j.shapoor;196338 نوشت:
متشکر
قران های کوچک که توی ایران چاپ می شوند با کدام خط درست شده اند؟؟
سپاس

با سلام
بستگی به خود انتشاراتی دارد.در آخر قرآنها مشخصات این قرآنها همچون خط،نام مترجم و... نوشته می شود.
موضوع قفل شده است