عدالت بین 4 زن !!!

تب‌های اولیه

351 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

نقل قول:
بنابر عقیده منتقد ، همه ازدواجها زنا وهمه مردم حرامزاده هستند زیرا فرقی بین آنها نیست ؟!
وقتی شما حرف عادی من رو متوجه نمیشید،من دارم وقتمو برای بحث با کی هدر میدم؟
من ازدواج موقت رو با زنا مقایسه کردم
:
نقل قول:

تمام اینها در ازدواج موقت هم هست،فرق بین ازدواج موقت با زنا فقط اینه:
بستگی به آدمش داره!
هرازدواج بی ضابطه ای فسادآوره

ازدواج حقیقی اونیه که ثبت محضری بشه و شاهد داشته باشه و حق و حقوق ایجاد کنه
نه صیغه ای که هیچ ضابطه ای نداره
،جلودار هیچ قانون شکنی هم نیست

نقل قول:
اما شرعی بودنش رو هم انکار نمی کنم هر مردی اگر شرایطش رو داشت انجام بده آزاده خدا آزادش گذاشته من چیکاره ام که بگم نه !
ای کاش یکم قران میخوندید
ان الله لیس بظلام للعبید
نقل قول:
مشروط است به عدالت و عدالت را هم خود دین تعریف کرده: نفقه و عدالت در همخوابگی.
این عدالت حیویانیه،ظلم به زنه که فقط نیازهای حیوانیش رو ببینن
عدالت اخلاقی و خداپسندانه چیز دیگری است

در قرآن نوشته تک همسری بهتر از علو و تجاوز از حدوده
آیه رو بهتر بخونین
نکاتش رو قبلا در اوردم برید بخونین
کدوم سوال و ایراد من رو پاسخ دادید ؟
از کنار تمام استدلالهای من بدون جواب گذشتید و گفتید: مرغ یه پا داره!

منطق یعنی پاسخ نه اصرار بی دلیل
نقل قول:

این چه مغالطه عوامانه ایست؟!
الان بحث ما تعدد زوجات است و به همین دلیل همگی در این موضوع صحبت می کنیم. این چه ربطی دارد که بقیه تکالیفمان را انجام می دهیم یا نه؟!!
این چه ایراد عوامانه ایست؟
متاسفانه متوجه منظور استاد نشدید
شما مصرانه در پی اثبات بی حد و حصر بودن صیغه و تعدد زوجات و باز کردن محدودیتها هستید،این همه اصرار شما برای تعدد زوجات درحالی که در هیچ بحث دیگه ای شرکت نمیکنید جای تعجب داره!
نقل قول:
اما این دلیل نمیشه حکم خدا رو بشه کنار گذاشت .
باید ببینیم حکم خدا بدون شرطه یا محدودیت داره،حکم خدا هست یا نیست و ...
نقل قول:
سوال آیدی محترم منتقد سوال مهمی هست که کمک میکنه به باز شدن جنبه های مهمی از زندگی دینی یا زندگی همراه با ایمان. اما ربط چندانی به بحث نداره. سوالات و مطالب مسکوت مانده زیادی در این تاپیک هنوز هست.

جناب منتقد این فرق ظاهری ساده بین زنا و صیغه، فرق بین در نظر گرفتن و در نظرنگرفتن نظارت بر اعمال هست. فرق بین مقید بودن و لاابالی و نترس بودن هست. این فرق بسیار ساده همون عقالی (طناب باریک) هست که به پای شتر می بندد و مانع از گم شدنش میشن:cheshmak:

این اثر درونی فردیه،اثرات اجتماعی فساد بار زیادی داره
ولی خودتون دقت کنید،اون فردی که تحت فشاره و میره صیغه میکنه با اون فرد زن داری که هوس گراست،فرق نداره؟؟؟

خب اگه در یک دین دیگه زنا بد نباشه،پیروان اون دین بدون احساس گناه و با یاد خدا! زنا انجام بدن، فرقی در زشتی زنا داره؟

نقل قول:
این اثر درونی فردیه،اثرات اجتماعی فساد بار زیادی داره
ولی خودتون دقت کنید،اون فردی که تحت فشاره و میره صیغه میکنه با اون فرد زن داری که هوس گراست،فرق نداره؟؟؟

خب اگه در یک دین دیگه زنا بد نباشه،پیروان اون دین بدون احساس گناه و با یاد خدا! زنا انجام بدن، فرقی در زشتی زنا داره؟

سلام

بله دقیقا حرف شما درست هست. این استدلال که بگیم فرق صیغه و زنا این هست که یکی گناه هست و یکی نه و چون گناه بده پس صیغه بهتر هست، یک مغلطه هست! خوب این گناه و غیرگناه رو هم دین تعیین کرده و همونجور که شما هم به بیانی گفتید باید در جواب اون مغلطه گفت که خوب دین میتونست اون رو گناه ندونه!

اما حقیقت اینجاست که دین منطبق بر فطرت هست و این چیزی که دین گناه اعلام کرده قبل از اون در فطرت هم ناپسند بوده پس احساس اصیلتری نسبت به احساس گناه؛ یعنی فطرت، در انسان نسبت به این کار واکنش نشون میده.

اما اینکه چه فرقی هست بین انسانی که در یک سیستمی زندگی میکنه که زنا درش گناه نیست و این کار رو میکنه با فرد مومنی که چون زنا گناه هست سراغ صیغه میره؟

مگر چه فرقی هست بین ما انسان ها وقتی با آداب خاصی غذا میخوریم و حیوانی که بدون هیچ ترتیب و آداب غذا میخوره؟ هردو درحال خوردن هستند و نیروی محرک اصلی در هردو هم غریزه و احساس گشنگی هست!
در واقع ضابطه داشتن و قرار گرفتن در سلسله شرایط اجتماعی تفاوت این دوتا هست که ریشه در همون فطرت انسان هم داره.
مجبورم یه مثالی بزنم که برای خودم آسونتر هست. در نظر بگیرید افراد معتاد تزریقی، عده زیادی از اینها هرگز موفق به ترک نمیشن و نهایت درمان اینها اینه که ماده مصرفی اونها رو از مواد مخدر قاچاق به قرص متادون تغییر بدن که میتونه بره از داروخانه تهیه کنه و هر روز بخوره.
ممکنه یکی بگه خوب این چه فرقی کرد؟ بازم که معتاد هست. اما اگه دقت کنید میبینید یه آدمی که ناهنجار بود و برای خودش و جامعه خطرساز بود با این روش تبدیل شده به یک شهروند عادی که روزانه یه قرص میخوره!

البته کسی که در بند شهوت نیست. دلش جای دیگری گیر هست و به خاطر سلامت روح از لذت هایی بهره می بره که فراتر از لذت های جسمی هستند و نیاز های جسمی خودش رو در حد متعارفی برآورده میکنه قطعا مقام بالاتری داره تا کسی که نتونسته به درجات متعالی تر لذت برسه و ناچار به صیغه رو میاره. اما این نفر دوم هنوز ارجح هست به کسی که نیازهای خودش رو خارج از هر چارچوب و قانونی برآورده میکنه.

نهایتا باز هم میگم بحث، بحث جالبی هست در یک تنه اصلی با موضوع تاپیک هم قرار داره اما در شاخه دوری هست. و چون دوستان در این تاپیک، سرکار ostad و شما و سایرین سوالات و موضوعات جالبی رو مطرح کردید که مسکوت مونده، درخواستم اینه که بپردازید به همون شاخه اصلی بحث.

منتقد;126053 نوشت:
من دوتاییشو بد میدونم چه صیغه چه دوستی
هردوتا یه کرباسن
گوشت هم با گفتن فقط بسم الله حلال نمیشه!
باید رو به قبله باشه وووو
هزارتا شرط داره اما صیغه ؟
صیغه فقط چندکلمه است

با سلام
سرکار منتقد صیغه چند کلمه است شما درک این چند کلمه را ندارید چون گویا حلال و حرام سرتان نمیشود
لطفا با افکار ناقص خود ایات خداوند را در کفه ترازو نگذارید
اینکه کسانی از این عمل
سوء استفاده میکنند ربطی به اصل قضیه ندارد
شما یک بعد را گرفتید و این را پیراهن عثمان کردید ؟
بنده از شما ودیگرانی که بر صیغه خورده میگیرند سوال میکنم !!
کسانی که به نوعی چه زن و چه مرد توانایی ازدواج دائم را ندارند به نیاز جنسی آنها که امری است ذاتی چگونه باید جواب داده شود!!
آدمهای مثل شما حتما میگویند زنا !!و یا مهم نیست از چه راهی ؟؟
چرا چون عدهای از صیغه سوء استفاده میکنند !!آیا این دلیل میشود ؟؟

نقل قول:
در واقع ضابطه داشتن و قرار گرفتن در سلسله شرایط اجتماعی تفاوت این دوتا هست
ببینید
صیغه فقط در عده برای زن محدودیت داره،اما برای مرد هیچ محدودیتی نداره
و منظور از زنا هم زنا برای مرد هست نه زن
مردی که بدون محدودیت زنا انجام میده،مردی که بدون محدودیت صیغه میکنه

در هردوتاش اگر طرفین توافق کنند،نیازیم به مهریه و هدیه و .. نیست
دخترخاله خودم برای اینکه دخترخاله شوهرش!! عاشق شوهرش د و بعدا صیغش هم شد،ازش طلاق گرفت
چون دخترخالش مطلقه بود و ..

نقل قول:
ممکنه یکی بگه خوب این چه فرقی کرد؟ بازم که معتاد هست. اما اگه دقت کنید میبینید یه آدمی که ناهنجار بود و برای خودش و جامعه خطرساز بود با این روش تبدیل شده به یک شهروند عادی که روزانه یه قرص میخوره!
خیلی فرق کرد،قیمت متادون کجا قیمت کجا
تاثیر متادون کجا تاثیر مواد مخدر کجا
از لحاظ حیثیت،متادون کجا مواد مخدر کجا وووو

اما صیغه با زنا تا این حد فرق داره؟ فقط بخاطر اینکه دید جامعه نسبت بهش فرق میکنه؟؟
یعنی دید جامعه در واقعیتی که در حال رخ دادنه خیلی تاثیر داره؟
پس الان که دید جامعه عوض شده باید حرومش کرد؟

عیبش اینه که کسی که صیغه میکنه با سرپوش شرعی این کار رو انجام میده و در مواقعی آزادنه! و هیچ احساس گناهی هم نداره از بی توجهی به همسرش و برای همین خیلی ها از صیغه برای هوس بازی استفاده میکنند

اما کسی که زنا انجام میده حالا گناهش و عذاب وجدانش پای خودش،ولی بلند نیمشه تو روی زنش بگه مگه کار خلاف شرع کردم؟؟؟
پنهانی با هزارتا دردسر انجامش میده

مهم اینه که چهل تا صیغه قانونش تصحیح نشده و بعضی فقها هنوز هم هیچ محدودیتی برای صیغه فتوا ندادن و این چهل تا یه هوس بازی و حتی بیشتر از زنا زشته
مهم اینه که موقع دعوای خانوادگی مرد برای جبران کمبود محبت میتونه صیغه کنه و این باعث میشه در این فاصله ایجاد شده بین زن و شوهر،هرچه بیشتر از هم دور بشن و امکان سازش و صلح کمتر بشه
و مرد،با یادآوری قیافه همسرش هنگام دعوا بخواد با قیافه زن شیاد صیغه شده مقایسش کنه و چقدر بده که در این فاصله چنین شکافهایی با صیغه عمیق و عمیقتر بشه و کینه بیشتر بشه و فرزندان خانواده رو قربانی طلاق کنه
نقل قول:
[=verdana]لطفا با افکار ناقص خود ایات خداوند را در کفه ترازو نگذارید
اینکه کسانی از این عمل
[=verdana]سوء[=verdana] استفاده میکنند ربطی به اصل قضیه ندارد
حکمی که هیچ محدودیتی داشته باشه،باعث میشه ازش سو استفاده کنن
وقتی محدودیت براش نذارن،وقتی تا چهل تا روا باشه و... ،این باعث میشه بشه ازش سواستفاده بشه
این حکم سواستفاده پروره
نقل قول:
[=verdana]بنده از شما ودیگرانی که بر صیغه خورده میگیرند سوال میکنم !!
کسانی که به نوعی چه زن و چه مرد توانایی ازدواج دائم را ندارند به نیاز جنسی آنها که امری است ذاتی چگونه باید جواب داده شود!!
[=verdana]چرا چون عدهای از صیغه سوء استفاده میکنند !!آیا این دلیل میشود ؟؟
:Kaf:آفرین:
[=verdana]کسانی که به نوعی چه زن و چه مرد توانایی ازدواج دائم را ندارند
:Kaf:
اون مردی که زن دائم داره برای چی باید بتونه تا چهل تا صیغه داشته باشه؟؟ که بعضیاش صیغه نود ساله است یعنی دائمه!!!؟
من طومارها ننوشتم که شما بیاین این حرفا رو تحویلم بدین،تاپیک درباره تعدد زوجاته،درباره ازدواج مجدد مرد زن دار

منتقد;126265 نوشت:
کدوم سوال و ایراد من رو پاسخ دادید ؟

اولا که جواب دادم خیلی راحت و محکم و گفتم اگر شیعه باشی می دونی که قرآن با اهل بیت و تفسیر اونها باید عمل بشه. قرآن خالی میشه عُمَر و پیروانش!

ثانیا وقت بنده با ارزش تر از اینه که بیام با کسی که فرق زنا و متعه رو نمی فهمه و اصلا حلال و حرام براش مهم نیست بحث کنم.
اونم بحث بر سر چیزی که همه فقها دربارش فتوا دادن و حالا یه آدم عوام اومده با کپی بیست از سایتهای بی دین خلاف فتوای فقها حرف میزنه!!!

مساله خیلی روشنه و اگر لازم باشه هزار بار دیگه هم میگم: عدالت در تعدد زوجات یعنی نفقه و عدالت در همخوابگی. و هر کس باور نداره از فقها و مراجع استفتاء کنه

منتقد;126265 نوشت:
این عدالت حیویانیه،ظلم به زنه که فقط نیازهای حیوانیش رو ببینن عدالت اخلاقی و خداپسندانه چیز دیگری است

آدم عاقل می فهمه که این به معنای نفی محبت به زنان و نفی اخلاق خوب و نفی سایر سفارشات اسلام نسبت به همسران نیست.
این حد واجب عدالته نگفتن که بقیه چیزها حرامه؟؟؟!!!!
قبلا هم گفتم اگر طبیبی به مریض بگه فلان چیز را بخور فلان طور بخواب و...هیچ عاقلی نمیگه تو انسان را حیوان فرض کردی و محدود در خوردن و خوابیدن کردی!!! در دین ما همه چیز هست ریزترین حقوق مادی هست, اخلاق و معنویت و محبت و ...هم هست.

حیوانیت یعنی خلاف حرف دین خدا حرف زدن!
حیوانیت یعنی قرآن خدا رو بدون تفسیر اهل بیت مورد سوء استفاده قرار دادن!
حیوانیت یعنی چشم دوختن بر نیاز زنانی که شرایط همسر اول بودن رو از دست دادن به خاطر حسادت زنانه!

منتقد;126265 نوشت:
شما مصرانه در پی اثبات بی حد و حصر بودن صیغه و تعدد زوجات و باز کردن محدودیتها هستید،این همه اصرار شما برای تعدد زوجات درحالی که در هیچ بحث دیگه ای شرکت نمیکنید جای تعجب داره!

بنده دارم طبق نظر فقها و روایت معنای عدالت رو در تعدد زوجات میگم و به فرض که در هیچ بحث دیگری شرکت نکنم باز هم ایراد شما عوامانه است. هر کسی اختیار دارد در هر بحثی که مایل بود شرکت کند. مهم این است که حرف درست و حسابی بزند نه اینکه احکام مسلم دینی را با عوام بازی زیر سوال ببرد.!
ضمن اینکه در بحث"مولوی صوفی..." و چند تا دیگه نیز شرکت دارم.

سلاممممممم بر بزرگواران
قصد کردم این اخرین پستی باشه که تو این تاپیک مینویسم
در خانه اگر کس است یک حرف بس است

بزرگواران نقل قول هم نمیکنم فقط نمیدونم چرا اینجا هیچکدوم حرفهای هم رو نمیفهمیم
جناب سفیر از مراجع تقلید نقل میکنند که ازدواج مجدد اشکال نداره
من از قانون و شورای نگهبان و مجلس و شرع و قانون مملکت اسلامی و حکم فقه میگم اشکال داره مگر با شرایطی

سامیه جان حرف هیچکدوم از ما ازمن در آوری نیست بلکه حرف بزرگان دین و مملکته
و اینکه شما میفرمایید ما خانمها در مقابل دستور خدا مقاومت میکنیم؟؟؟!!!!
اصلا اینطور نیست اگر قرار بر مقاومت بود که این تاپیک به وجود نمیومد

بزرگواران من نمیدونم شما چرا حرف من رو متوجه نمیشید
من میگم اگر ازدواج مجدد مشروع هست چرا باید قانون جمهوری اسلامی جلوشو با گذاشتن شرایط بگیره؟؟؟؟؟

مگر غیر ازینه که ما ادعا میکنیم قوانینمون بر اساس فقه و شرع و دین اسلامه؟؟؟/
مگر غیر ازینه که قوانین ما از کتب فقهی همون مراجعی که شما ازشون نقل قول میکنید تنظیم میشه؟؟؟؟

پس دو حالت داره
حالت اول اینکه ما فقط ادعا میکنیم که مملکت اسلامی هستیم و امام زمان ب ما عنایت داده و بیخودی این ههمه شهید دادیم و مراجع و مسئولین هم فقط ب فکر خودشون هستند و جمهوری اسلامی کشکه
حالت دوم فقه فقه فقه فقه فقه
بزرگواران شما چرا انقد متکی به نص هستید؟؟؟اگر قرار باشه ما فقط به نص تکیه کنیم که دیگه نمیتونیم تو این دوره زمونه ا اسلام زندگی کنیم چرا؟/؟
چون همه چیز در نص درباره مسائل دوره های قبله و اگر فقهایی نباشند که دستورات رو با زمان حال تطبیق بدهند در واقع دیگه دین نمیتونه پاسخگو باشه
چرا نقش فقه رو انقد کمرنگ میبینیم؟؟؟؟مگر فقها از خودشون حرف میزنند؟؟؟
اساسا کار فقها اینه که با استنباط از نص قوانین اسلامی رو استخراج میکنند(فقهایی که با دستور مقام معظم رهبری در شورای نگهبان فعالیت میکنند و بر قوانین نظارت دارند.)

جناب خیرالبریه اول از همه منبع حدیثی رو که گفتید ذکر کنید و بعد به من بگید که اگر اسلام برده داری رو قبول نداره و ریشه شو زده چرا انقد قوانین براش تایین کرده؟؟؟و اساسا با عقل جور در نمیاد اسلام دین منطق وقتش رو صرف کاری بکنه که ریشه شو زده
مثلا بیاد درباره نحوه شراب خوردن صحبت کنه در حالیکه شراب رو ممنوع کرده
این عقلانیه؟؟؟؟؟؟

منتقد;125847 نوشت:

صیغه چه فرقی با زنا داره؟ تو هردوتاش مرد میتونه زیربار نره و بچه رو قبول نکنه،بگه که زنا بوده بعد هم با چندضربه شلاق یا بهانه از سر خودش وا کنه

چون فرزند زنا متعلق به پدرش نیست و مسئولیتش با مادر و پدرش نیست

تو هردوتاش بدون قید و بند برای مرد، یشه با چند نفر ارتباط داشته باشه

تو هردوتاش خانواد ه نادیده گرفته میشه

زشتی هوس گرایی در صیغه نیست؟چه فرقی میکنه؟

اگه دونفر با علاقه و پایبندی بهم صیغه خوندن، فرقش با دوستی ای که دو نفر بهم پایبند هستن چیه؟

دقیقا میخوام برام توضیح بدین و حکمت تفاوت ارتباط همراه دو سه تا جمله (خطبه محرمیت) با ارتباط بدون این کلمات در چه چیزیش هست؟

چیزی که باعث میشه موقع حجدایی زن ،عده نگه داره قانونه،چیزی که از فحشا،گسستگی خانواده و فساد و هرج و مرج جلوگیری میکنه،ثبت قانونیه که حق و حقوق قانونی ایجاد میکنه

تو ازدواج موقت و زنا عقد،ثبت محضری نشده

زن میتونه دروغ بگه و پایبندیش رو بشکنه و با دیگران هم رابطه داشته باشه،زنهایی که تن به صیغه میدن یا بدون پایبندی فقط و فقط برای دفع نیاز مالی یا جنسی عقد مدت دار میخونن و علاقه ای به طرف ندارند،احتمالش زیاده که این قانون رو نقض کنند
در رابطه بین دونفر بدون عقد و صیغه دو حالت وجود داره:

اگه زن خوبی نباشه در صیغه براحتی میتونه اینو نقض کنه و دروغ بگه در زنا هم همینطور

اگه زن خوبی باشه و علاقه بین دوطرف و تعهد باشه ،رابطه با افراد دیگه خارج از محدوده پیش نمیاد و عده هم نگه داشته میشه

چیزی که جلوی بی بند و باری برای افراد هوس باز رو میگیره هیمن ثبت قانونیه که دستشونو میبنده

این موارد تو صیغه و زنا مشترکه و در هردوتا رابطه تمام شرایط خطرساز هست

میخوام بدونم فرق دو سه تا کلمه عربی با ارتبط بدون آن در چیه؟ و مردی که با وجود داشتن زن،با چند زن دیگه به صرف خوندن چندکلمه عربی رابطه برقرار میکنه، فرقش با زناکار در چه چیزی هست؟

تعریف فساد چیه؟

در صیغه هم شیوع بیماری هست،فرزند ناخواسته هست،معمولا مردان همسرداری که میخوان صیغه کنن،به یه هر دیگه میرن یا جایی میرن که کسی نشناسشون، چند فرزند به این صورت بدنیا اومدن و تنها با مادرشون زندگی کردن؟

منتقد;126296 نوشت:

حکمی که هیچ محدودیتی داشته باشه،باعث میشه ازش سو استفاده کنن
وقتی محدودیت براش نذارن،وقتی تا چهل تا روا باشه و... ،این باعث میشه بشه ازش سواستفاده بشه
این حکم سواستفاده پروره

[=Verdana]با سلام
شما مثل بچه های کوچک
[=Verdana] می مانید[=Verdana] که آنها را از لولو ترساندند !!
آنطرف قضیه را چرا در نظر نمیگیرد کسانی که حاضر به صیغه کسی شوند که ۴۰ نفر را صیغه کرده به دنبال چه منفعتی
[=Verdana] هستند [=Verdana] !!
که این باز چیزی از اصل کم نمیکند شما اصل را زیر سوال بردید و دار
[=Verdana]ی[=Verdana]د اینجا ترویج زنا میکنید و تشویق بر اینکه بین زنا و صیغه فرقی نیست !!:offlow:
شما چکاره اید که چنین سخنی در این سایت دینی میکنید و بارها و بارها به شما تذکر داده شده که از سخنانی که ب
[=Verdana]ا[=Verdana]ر دینی ندارد خوداری کنید !!
هرکس نداند و مطالب شما هم بخواند میگوید ا ینجا چه خبره که عده ای هم برایتان چهچه زدند ؟
چرا کفر میگوید ؟!!

منتقد;126296 نوشت:
:Kaf:آفرین:
[=verdana]کسانی که به نوعی چه زن و چه مرد توانایی ازدواج دائم را ندارند
:Kaf:
اون مردی که زن دائم داره برای چی باید بتونه تا چهل تا صیغه داشته باشه؟؟ که بعضیاش صیغه نود ساله است یعنی دائمه!!!؟
من طومارها ننوشتم که شما بیاین این حرفا رو تحویلم بدین،تاپیک درباره تعدد زوجاته،درباره ازدواج مجدد مرد زن دار

[=Verdana] ان به شما مربوط نیست که در مورد حکم خداوند تصمیم میگیرد !!
اگر کسی باز تکرار میکنم سوء استفاده میکند دلیل نمیشود که شما همه چیز را قاطی کرده و به خورد خلق الله دهید
شما دارید صیغه را برابر با زنا میدانید !!
چرا سخن عوض میکنید و ناروا میگوید ؟؟

لطفا کسی به من پیغام خصوصی نزنه و پاسخ پیغامهای خصوصی ای که دادم نده
چون این اخرین پستیه که اینجا میزنم و دیگه قصد اومدن ندارم:

مسلمانان!
قضاوت کنید ،وقتی کم میارن حرفهای من رو کج و کوله تعیبیر میکنند تا بهم اتهام بزنند و بحث رو منحرف کنند،کجای حرف من این بود،پستام هست برید بخونید:

نقل قول:
آدم عاقل می فهمه که این به معنای نفی محبت به زنان و نفی اخلاق خوب و نفی سایر سفارشات اسلام نسبت به همسران نیست.
کجای حرف من این بود،پستام هست برید بخونید

من با فردی که در این سطحه نباید بحث کنم،این پستای اخرشون جز فحاشی و متهم کردن و تکفیر و تکرار حرف دیگه ای هم داره؟

آقای رضا از من میپرسه:

نقل قول:
بنده از شما ودیگرانی که بر صیغه خورده میگیرند سوال میکنم !!

من جواب دادم که منظور من مردهای زن دار و افراید بود که هوس باز هستن:
نقل قول:

:kaf:آفرین:
کسانی که به نوعی چه زن و چه مرد توانایی ازدواج دائم را ندارند
:kaf:

بعد ایشون میگه:
نقل قول:
ان به شما مربوط نیست که در مورد حکم خداوند تصمیم میگیرد !!

مگه خودش نبود که سوال کرد؟؟؟؟؟

وقتی حرفای خودم رو کپی پیست میدونند،وقتی اشکالاتی که درباره صیغه به ذهن هر کودکی میرسه رو کپی پیست میدونن!! من باید بازم به بحث ادامه بدم؟

دلم براتون میسوزه

خداحافظ

با سلام بر دوستان عزیز:Gol:

سامیه سلطانی;126199 نوشت:
آخه خانم استاد این حرفا که دلیل نمیشه برا کنار گذاشتن حکم خدا همه مردا که اینجوری نیستن منم میگم الان کمه ازدواج متعددی که موفق باشه اما این دلیل نمیشه حکم خدا رو بشه کنار گذاشت .

سامیه ی عزیز دقیقا بفرمایید سرکار استاد کجا گفتند حکم خدا را کنار بگذارید؟؟!!!!

آیا واقعا نظر شما اینه که هر مردی که صیغه کنه یا ازدواج مجدد بکنه تو جامعه امروزی گناهکاره ؟

اگر نتونه عدالت را بر قرار کنه گناه داره, سرکار استاد کجا حرف شما را زدند؟؟!!

رضا;126304 نوشت:
شما مثل بچه های کوچک می مانید که آنها را از لولو ترساندند !!

life313;126068 نوشت:
با عرض سلام خدمت جناب عمر زمان منتقد گرامی

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید نباید گروهى از مردان شما گروه دیگر را استهزاء كنند، شاید آنها كه مورد استهزاء واقع مى‏شوند بهتر از مسخره كنندگان باشند. و همچنین زنان یكدیگر را مسخره نكنند، زیرا ممكن است زنان مسخره شده از آنها كه مسخره مى‏كنند بهتر باشند. و مبادا از یكدیگر عیب جویى كنید و زنهار از اینكه یكدیگر را با القاب زشت و ناپسند یاد كنید كه پس از ایمان آوردن، نامى كه نشان از فسق و فجور دارد بسیار زشت است و هر كس كه از این رفتار توبه نكند ستمگر و ظالم است.

فقط عادت داریم عیب های دیگران را بزرگ کنیم و عیب های خود را نبینیم... خدا همهمون رو به راه راست هدایت کنه...:Gol:

برداشت آزاد!

hedi;126314 نوشت:

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید نباید گروهى از مردان شما گروه دیگر را استهزاء كنند، شاید آنها كه مورد استهزاء واقع مى‏شوند بهتر از مسخره كنندگان باشند. و همچنین زنان یكدیگر را مسخره نكنند، زیرا ممكن است زنان مسخره شده از آنها كه مسخره مى‏كنند بهتر باشند. و مبادا از یكدیگر عیب جویى كنید و زنهار از اینكه یكدیگر را با القاب زشت و ناپسند یاد كنید كه پس از ایمان آوردن، نامى كه نشان از فسق و فجور دارد بسیار زشت است و هر كس كه از این رفتار توبه نكند ستمگر و ظالم است.

فقط عادت داریم عیب های دیگران را بزرگ کنیم و عیب های خود را نبینیم... خدا همهمون رو به راه راست هدایت کنه...:gol:

برداشت آزاد!

با سلام
لطفا از آیات
به نفع کسانی که زنا را با صیغه یکی میدانند استفاده نکنید و از سخن ناحق و انکار سخن خداوند بپرهیزید که عواقب دارد
سخن بر سر این است که سرکار منتقد زنا را با صیغه یکی میداند !!ایشان نه درک معانی قرآن را دارند و نه حدیث!!و نه تفسیر !
فکر کنم از این ساده تر نشود نوشت

با عرض سلام

رضا;126349 نوشت:
با سلام لطفا از آیات به نفع کسانی که زنا را با صیغه یکی میدانند استفاده نکنید و از سخن ناحق و انکار سخن خداوند بپرهیزید که عواقب دارد سخن بر سر این است که سرکار منتقد زنا را با صیغه یکی میداند !!ایشان نه درک معانی قرآن را دارند و نه حدیث!!و نه تفسیر ! فکر کنم از این ساده تر نشود نوشت

ببخشید خداوند در سوره ی طه به حضرت موسی و هارون میگوید به نزد فرعون بروید که طغیان کرده است اما با او به نرمی سخن بگویید...

من هیچ وقت تایید نکردم که صحبت سرکار منتقد درست است اما میگویم آیا ادعای ایشان از ادعای خدایی بیشتر است که اینگونه جواب ایشان را میدهید و او را به تمسخر میگیرید؟؟؟!!!

در ضمن من دقیقا کجا سخن خداوند را انکار کردم؟!!
از این آیه به نفع کسی استفاده نکردم فقط خواستم بگم که تمسخر هم عواقبی دارد!

خانم هدی عزیز

خانم استاد عزیز گفتن :

••ostad••;126186 نوشت:
حکم خداست بله اما حکم شرطی نه حکم قطعی

••ostad••;126186 نوشت:
با شرایط امروز گرفتن یک زن هم عدالت رعایت نمی شود گیریم که حرف شما درست!!!!کدام مرد می تواند بعد از کسب مخارج سنگین دوخانواده بعد از ورود به خانه اصلا" بیدار بماند که کمی با خانواده اش صحبت کند چه برسد به اینکه بخواهد عدالت در......برقرار کند . خوابهای خوش ورویاهای شیرین انسان را از پیشرفت باز میدارد کمی به هوش باشید .

یعنی الان دیگه نمی شه حکم خدا رو اجرا کرد و باید کنارش گذاشت آیا این حرفا معنی دیگه ای داره !؟ که شما بهم می گین :

hedi;126310 نوشت:
سامیه ی عزیز دقیقا بفرمایید سرکار استاد کجا گفتند حکم خدا را کنار بگذارید؟؟!!!!

آیا واقعا سرکار استاد این حرف شما رو زدند که ازشون دفاع می کنین !!!!!! یا اینکه فرمودند امروزه بخاطر اینکه مردا نمی تونن عدالت رو رعایت کنند باید صیغه رو کنار گذاشت !!!

hedi;126310 نوشت:
اگر نتونه عدالت را بر قرار کنه گناه داره

هدی خانم عزیز

به این راحتی نمیشه راجع به حکم خدا قضاوت کرد .

منم حرف هدی خانمو قبول دارم اصلا درست نیست که به یک آدم حتی اگه کفر هم گفته باشه اینجور توهین بشه حرفا باید منطقی باشه وگرنه هیچکی قبول نمی کنه مگه شما نمی خواین حرفاتونو قبول کنن این لحن صحبت درست نیست حرف درستو باید با لحن درست گفت و گرنه هیچکی قبولش نمی کنه روش پیامبر هم همین بودش

منتقد;126265 نوشت:
ای کاش یکم قران میخوندید ان الله لیس بظلام للعبید

خانم منتقد عزیز

اگه بعضی مردا ظرفیتش رو ندارن دلیل نمی شه که این حکم ظالمانه باشه و حکم خدا نباشه صیغه کردن حکم خداست و کسی نمی تونه بگه تو قرآن و حدیثای ما نیومده !

من هر روز قرآن می خونم بخاطر همینه که این شرط و شروطای من درآوردی که بعضی خانما می زارن رو حکم خدا ، منو یاد گاو بنی اسرائیل تو سوره بقره میندازه !

از پدرم که پرسیدم و بحثای سایت رو بهشون گفتم گفتن: هر حکمی که خدا داده شرایطی داره هیچ حکم خدا رو من ندیدم که بگن هیچ شرطی نداره همیشه و همه جا باید بهش عمل کرد ! صیغه هم یه شرایطی داره شرایطش رو هم باید از مراجع سئوال کنیم هر کی از مرجع خودش نه بشینید اونجا بحث کنید و شرایط برای حکم خدا بتراشید به نظر من که کار خیلی زشتیه و نمی تونید قیامت جواب خدا رو بدید .

نقل قول:
ببینید
صیغه فقط در عده برای زن محدودیت داره،اما برای مرد هیچ محدودیتی نداره
و منظور از زنا هم زنا برای مرد هست نه زن
مردی که بدون محدودیت زنا انجام میده،مردی که بدون محدودیت صیغه میکنه

سرکار منتقد،
البته احتمالا توجه دارید که مثل بعضی دیگر دوستان دید شخصی من این است که مطلوب همان شکل امروزی قوانین است که تعدد زوجات را منوط به شرایط کرده اند. اما سوال جالب شما که دیگه متاسفانه اثر خودش رو گذاشت! مطلب دیگریست.

دقت کنید که نحوه قضاوت شما و چارچوبی فکری شما، سازگاری با چارچوب فکری حاکم بر قوانین دینی ندارد! یعنی شما به دنبال محدودیت ایجاد کردن هستید و یک چارچوبی از قوانین که ولو به نادیده گرفتن جنبه های خاص ماهیت بشر به زور محدودیت نظم را برقرار کند. در واقع شما فقط در قالب یک اخلاق وظیفه گرا به ماجرا نگاه میکنید.
اما روح حاکم بر قوانین اسلامی تنها این نیست. اگر اسلام به لایه ای حیوانی از انسان به قول شما توجه داشته به جنبه روحانی هم توجه کرده. به صیغه به دید اینکه محدودیت چندانی ندارد نگاه نکنید به دید حاکم کردن خدا بر اعمال نگاه کنید. این قانون برای مومنین است. بله اگر کسی در یک جامعه سکولار غربی بخواهد برود و بین قوانین اسلام فقط و فقط صیغه را اجرا کند همین می شود که شما میگوید. در چارچوب یک اخلاق ارزشگرا صیغه با زنا تفاوت فراوان دارد.

البته راه سو استفاده وجود دارد که آن هم توسط قوانین دیگر باید جلوگیری شود و اصول مختلفی در شرع هست که اگر اراده اجرا و عملی کردن آن باشد، خواسته شما هم تامین می شود.

سامیه سلطانی;126360 نوشت:
منم حرف هدی خانمو قبول دارم اصلا درست نیست که به یک آدم حتی اگه کفر هم گفته باشه اینجور توهین بشه حرفا باید منطقی باشه وگرنه هیچکی قبول نمی کنه مگه شما نمی خواین حرفاتونو قبول کنن این لحن صحبت درست نیست حرف درستو باید با لحن درست گفت و گرنه هیچکی قبولش نمی کنه روش پیامبر هم همین بودش

گاهی اوقات لازمه با تشر و لحن تند به کسی که موقعیت خودش رو فراموش کرده مسائل رو گوشزد کرد.

ائمه علیهم السلام هم گاهی در مناظرات ضمن استدلال وقتی که می دیدن طرف خیلی داره پرت و پلا میگه بهش نهیب می زدن. مثلا امام باقر علیه السلام به عالم سنی که ادعای تفسیر قرآن داشت فرمودند: ای جاهل!

مساله بدعت خیلی مهمه. در روایت صحیحه است که پیامبر فرمود با اهل بدعت با لحن تند صحبت کنید.

یه وقت یکی در پی یافتن حقیقته و حالت سوالی به خودش گرفته مشکلی نیست آدم تند نمیشه و بحث می کنه. اما یه وقت یه کسی رو حرف بسیار غلط خودش پافشاری میکنه:
میگیم فقها گفتن و نمونه میاریم میگه فتوای فلانی به روز نیست!!!
میگیم روایت داریم میگه جعلیه!!!
میگیم قرآن بدون تفسیر معصوم نمیتونه حرف آخر باشه میگه نخیر قرآن گفته و همون تفسیری که من میگم درسته!!!!

چقدر دین مظلومه که هر کر هر چی دلش خواست دربارش میگه, متعه رو زنا میکنه, عدالت شرعی رو عدالت حیوانی می نامه, قانون خدا رو ظالمانه جلوه میده اما همینکه به اینجور آدما بگی بالا چشمتون ابروه دادشون در میاد و فریاد اخلاق سر میدن.

منتقد;126305 نوشت:
مسلمانان! قضاوت کنید ،وقتی کم میارن حرفهای من رو کج و کوله تعیبیر میکنند تا بهم اتهام بزنند و بحث رو منحرف کنند،کجای حرف من این بود،پستام هست برید بخونید:

بله قضاوت با مسلمانان! عین حرف من و پاسخ ایشون کپی می شه:

نقل

مشروط است به عدالت و عدالت را هم خود دین تعریف کرده: نفقه و عدالت در همخوابگی.

پاسخ منتقد:
این عدالت حیویانیه،ظلم به زنه که فقط نیازهای حیوانیش رو ببینن
عدالت اخلاقی و خداپسندانه چیز دیگری است!

و پاسخ مجدد بنده:

قبلا هم گفتم اگر طبیبی به مریض بگه فلان چیز را بخور فلان طور بخواب و...هیچ عاقلی نمیگه تو انسان را حیوان فرض کردی و محدود در خوردن و خوابیدن کردی!!! در دین ما همه چیز هست ریزترین حقوق مادی هست, اخلاق و معنویت و محبت و ...هم هست.

hedi;126357 نوشت:
با عرض سلام

ببخشید خداوند در سوره ی طه به حضرت موسی و هارون میگوید به نزد فرعون بروید که طغیان کرده است اما با او به نرمی سخن بگویید...

من هیچ وقت تایید نکردم که صحبت سرکار منتقد درست است اما میگویم آیا ادعای ایشان از ادعای خدایی بیشتر است که اینگونه جواب ایشان را میدهید و او را به تمسخر میگیرید؟؟؟!!!

در ضمن من دقیقا کجا سخن خداوند را انکار کردم؟!!
از این آیه به نفع کسی استفاده نکردم فقط خواستم بگم که تمسخر هم عواقبی دارد!

[=Verdana]
با سلام
ببینید سرکار حدی شما که لالایی بلدید بنده مانده ام چرا خو
[=Verdana]ا[=Verdana]بتان نمیبرد
چرا قبل از اینکه سخنا ن به اینجا برسد به دوستتان نگفتید مراقب باشند اما به محض اینکه جلوی افکار پوسیده سخنی میاوریم صداها
[=Verdana]بلند میشود [=Verdana]
یعنی حاضرید کلام قرآن و سخن پیامبر ص به بازی گرفته شود !اما ما چیزی نگوئیم!!:Sham:
خیر چنین نیست !!

بارها به این کاربر چه در پیام خصوصی و چه در تاپیکها دوستانه تذکر داده شد و خواسته شد که مراقب سخنان خود باشند
اما میدانید در جواب
[=Verdana] بسیار گستاخانه[=Verdana] نوشتند
[=Verdana]این گفتار این کاربر است !!

منتقد نوشت:

این رفتار اسلامی نیست

اما دریغ از یه ذره فهم!

بخدا دلم واسه اسلام میسوزه

چطور بدون فکر اینا رو مینویسی و فکر میکنی کمک به اسلامه؟؟
یه ذره فکر کن تا ضربه نزنی و شبهه نسازی

این دروغ زدن به ائمه است

حالا میگن زنا عقلشون کمه!!

تو بمون و اشتباهاتت و کارایی به به ضرر اسلام تموم میشه

[=Verdana]

اما در مورد آیه ای که آوردید بنده هیچ مصداقی در اینجا نمیبینم !

یه آیه از قرآن میاورم و یک حدیث و خود قضاوت کنید چه کسی به خطا رفته !!!:Sham:

لا تَجِدُ قَوْماً يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ يُوادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لَوْ كانُوا آباءَهُمْ أَوْ أَبْناءَهُمْ أَوْ إِخْوانَهُمْ أَوْ عَشيرَتَهُم‏ مجادله 22

مردمى را نيابى كه به خدا و دوران آخرت ايمان داشته باشند و كسانى را دوست گيرند كه با خدا و پيامبرش ستيزه كرده ‏اند گرچه آنان پدرانشان باشند يا پسرانشان يا برادرانشان يا عشيره شان‏

اینهم حدیث

مـُحـَمَّدُ بـْنُ يَحْيَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَيْنِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِى نَصْرٍ عَنْ دَاوُدَ بْنِ سـِرْحـَانَ عـَنْ أَبِى عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلي الله عليه و اله:
إِذَا رَأَيْتُمْ أَهْلَ الرَّيْبِ وَ الْبِدَعِ مِنْ بـَعْدِى فَأَظْهِرُوا الْبَرَاءَةَ مِنْهُمْ وَ أَكْثِرُوا مِنْ سَبِّهِمْ وَ الْقَوْلَ فِيهِمْ وَ الْوَقِيعَةَ وَ بَاهِتُوهُمْ كـَيـْلَا يـَطـْمـَعـُوا فـِى الْفـَسـَادِ فـِى الْإِسْلَامِ وَ يَحْذَرَهُمُ النَّاسُ وَ لَا يَتَعَلَّمُوا مِنْ بِدَعِهِمْ يَكْتُبِ اللَّهُ لَكُمْ بِذَلِكَ الْحَسَنَاتِ وَ يَرْفَعْ لَكُمْ بِهِ الدَّرَجَاتِ فِى الْآخِرَةِ

ترجمه :
حـضـرت صـادق عـليـه السـلام حـديث شده است كه فرمود: رسولخدا (صلي الله عليه و اله) فرموده است :
هـرگـاه پـس از مـن اهـل ريـب و بـدعـت را ديديد بيزارى خود را از آنها آشكار كنيد،

[=arial black]و بسيار بـه آنـهـا دشـنـام دهـيـد[=Verdana]، ودربـاره آنـها بـد گـوئيـد، و آنـهـا را بـا بـرهـان و دليـل خـفـه كـنـيـد كه(نتوانند در دل مردم القاء شبهه كنند و) نتوانند بفساد در اسلام طمع كـنـنـد، و درنـتـيـجـه مـردم از آنـهـا دورى كـنند و بدعتهاى آنها را ياد نگيرند، و خداوند دربـرابـر ايـن كـار بـراى شما حسنات بنويسد و درجات بنويسد و درجات شما را در آخرت بالا برد .

[=Verdana]اصول كافى جلد2 صفحه :375 ( کتاب الايمان و الکفر - باب مجالسه اهل المعاصي )

- سوال و نظر، بدعت نیست. به اسم دین و در دین ناحق وارد کردن بدعت هست

- فحش و ناسزا با عقل و برهان و استدلال سازگار نیست. فحش و ناسزا مصداق پرخاشگری و ناشی از ناکامی و شکست هست (رجوع شود به نظر روانشناسان) که در یک بحث عقلی ناشی از ضعف استدلال خواهد بود.

آخه خانم استاد این حرفا که دلیل نمیشه برا کنار گذاشتن حکم خدا همه مردا که اینجوری نیستن منم میگم الان کمه ازدواج متعددی که موفق باشه اما این دلیل نمیشه حکم خدا رو بشه کنار گذاشت .

آیا واقعا نظر شما اینه که هر مردی که صیغه کنه یا ازدواج مجدد بکنه تو جامعه امروزی گناهکاره ؟

اگه بگین آره که حرف خدا رو کنار گذاشتین

اگه بگین نه که حرف خودتونو کنار گذاشتین !

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

روزی یک از بزرگواران به بنده پیام دادند که اینجا تخصصی بحث کردن معنا وفایده ندارد و بنده را به شدت ازاین روش منع کردند .

امروز متوجه حرف آن بزرگوار میشوم . تا بنده را با برداشتهای شخصی مرتد اعلام نکردیدفعلا فقط" نظاره تان میکنم و.... خوش باشید در دریافتتان از دین ! شاید مدتی بعد متوجه مطالبی که عرض کردم بشوید . هیچ دقت کرده اید که چرا کارشناسان محترم بی طرفی اختیار کرده اند ؟

سامیه خانم شما اصلا" متوجه مطلب بنده نشده اید مطالب را به پدر بزرگوارتان که گویا گفتید استاد دانشگاه هستند نشان دهید (نه برداشت خودتان را عین مطالب را) ایشان حتما" توضیح کامل خواهند داد .

خوش باشید که انسانها را جز تجربه چاره ی دیگری نیست .

متاسفم که انسانها در هر دینی احکامش را بد میفهمند - به نفع میفهمند و باهم از طریق ضمیر نا خود آگاه توافق میکنند تا انچه مایه ی عزتشان است را فراموش کنند وآنچه مایه ی ذلت وخواری و دنیا پرستی و شهوت پرستی است را از دین بیرون بکشند و عده ای فرصت طلب را بهانه به دستشان بدهند تا با مشاهده ی این امور دین را به تمسخر بگیرند و در مناظره ها به ما بگویند فعلا" بروید ..... را درست کنید تا بعدا" در مورد مسایل اصلی بحث کنیم .

بله بزرگوار این جا جای بحث تخصصی نیست واین امروز بر بنده آشکار شد .

سامیه جان با دیگر دوستان در برداشتهای خود خوش باشید و موفق . برای شما توضیح دیگری مفید واقع نمیشود

نقل قول:
بله بزرگوار این جا جای بحث تخصصی نیست واین امروز بر بنده آشکار شد .

:Sham:

با عرض سلام:Gol:

رضا;126416 نوشت:
ببینید سرکار حدی شما که لالایی بلدید بنده مانده ام چرا خوابتان نمیبرد

:Gig:

رضا;126416 نوشت:
چرا قبل از اینکه سخنا ن به اینجا برسد به دوستتان نگفتید مراقب باشند اما به محض اینکه جلوی افکار پوسیده سخنی میاوریم صداها بلند میشود

جناب رضا:Gol:
من تازه وارد بحث شدم اما توقعی که از شما و سایر کارشناسان محترم دارم را از سایر دوستان ندارم...
به من ربطی نداره که به کسی بگم مراقب باشد یا نه
من ترجیح میدم مراقب رفتار خودم باشم
اما وقتی دیدم که یک کارشناس محترم اینگونه برخورد میکند با سوالات و نظر کسی کمی ناراحت شدم...
شاید اشتباه از طرف من بود که خواستم بحث بدون تمسخر و توهین پیش بره...

رضا;126416 نوشت:
یعنی حاضرید کلام قرآن و سخن پیامبر ص به بازی گرفته شود !اما ما چیزی نگوئیم!!

من گفتم هیچی نگویید؟؟!!!
یا گفتم مسخره نکنید؟؟!!

رضا;126416 نوشت:
هـرگـاه پـس از مـن اهـل ريـب و بـدعـت را ديديد بيزارى خود را از آنها آشكار كنيد، و بسيار بـه آنـهـا دشـنـام دهـيـد، ودربـاره آنـها بـد گـوئيـد، و آنـهـا را بـا بـرهـان و دليـل خـفـه كـنـيـد كه(نتوانند در دل مردم القاء شبهه كنند و) نتوانند بفساد در اسلام طمع كـنـنـد، و درنـتـيـجـه مـردم از آنـهـا دورى كـنند و بدعتهاى آنها را ياد نگيرند، و خداوند دربـرابـر ايـن كـار بـراى شما حسنات بنويسد و درجات بنويسد و درجات شما را در آخرت بالا برد .

جناب رضا شان نزول این روایت را میدانید؟؟؟
اگر اینگونه باشه پس چرا علنی به عمر که بزرگترین بدعت گذار است دشنام نمیدهید و بد نمیگویید؟؟!
غیر از این است که در هر مساله ای باید ابتدا مصلحت تشخیص داده شود؟؟!!
آیا مصلحت تخریب شخصیت کسی است؟؟!!
همه ی ما میدانیم حلال خدا (صیغه) حلال و حرام خدا (زنا) حرام است و کسی حرف سرکار منتقد را تایید نکرد...
پس چون ذهن کسی با این قضیه درگیر نشد حق تخریب شخصیت نداریم بلکه باید با زبانی نرم و خوش ایشون را قانع کرد نه اینکه...

سفیر;126380 نوشت:
گاهی اوقات لازمه با تشر و لحن تند به کسی که موقعیت خودش رو فراموش کرده مسائل رو گوشزد کرد. ائمه علیهم السلام هم گاهی در مناظرات ضمن استدلال وقتی که می دیدن طرف خیلی داره پرت و پلا میگه بهش نهیب می زدن. مثلا امام باقر علیه السلام به عالم سنی که ادعای تفسیر قرآن داشت فرمودند: ای جاهل! مساله بدعت خیلی مهمه. در روایت صحیحه است که پیامبر فرمود با اهل بدعت با لحن تند صحبت کنید.

جناب سفیر:Gol:
آیا میدونید معصومین ما با در نظر گرفتن هزارو یک شرایط موقعیت را میسنجند و تصمیم میگرفتند چگونه برخورد کنند؟؟!
شما چه کاره هستی که تشخیص دادی باید نهیب زد؟؟!!

سفیر;126380 نوشت:
چقدر دین مظلومه که هر کر هر چی دلش خواست دربارش میگه, متعه رو زنا میکنه, عدالت شرعی رو عدالت حیوانی می نامه, قانون خدا رو ظالمانه جلوه میده اما همینکه به اینجور آدما بگی بالا چشمتون ابروه دادشون در میاد و فریاد اخلاق سر میدن.

دین اسلام این نیست که شما ادعا داری...
میدونین چندین آدم فقط و فقط بخاطر اخلاق حضرت محمد (ص) ایمان آوردند؟؟؟!!
عجب!!
فریاد اخلاق سر دادن!!!

hedi;126525 نوشت:
با عرض سلام:Gol:

جناب رضا:Gol:
من تازه وارد بحث شدم اما توقعی که از شما و سایر کارشناسان محترم دارم را از سایر دوستان ندارم...
به من ربطی نداره که به کسی بگم مراقب باشد یا نه
من ترجیح میدم مراقب رفتار خودم باشم
اما وقتی دیدم که یک کارشناس محترم اینگونه برخورد میکند با سوالات و نظر کسی کمی ناراحت شدم...
شاید اشتباه از طرف من بود که خواستم بحث بدون تمسخر و توهین پیش بره...

[=Verdana]با سلام
سرکار حدی بنده کارشناس نیستم یک همکار علمی هستم !!
اما ببخشید کمی بی انصافی است که این گفتار بنده را تمسخر و توهین بدانید !!

hedi;126525 نوشت:

من گفتم هیچی نگویید؟؟!!!
یا گفتم مسخره نکنید؟؟!!

[=Verdana]چطور این جمله بنده تمسخر بحساب میاید برای اهل فضل

[=Verdana]اما کسی که صیغه را با زنا یکی میداند و در اکثر تاپیکها شبهه پراکنی میکند سخنی گفته نمیشود .
خیر خواهر گرامی بنده به شدت با این اشخاص برخورد میکنم ؟!!!
وهیچ فرقی نمیکند چه کسی باشد هرکسی که به خودش اجازه دهد کلام خداوند و ائمه (ع) را زیر سوال ببرد و به تمسخر بگیرید بنده جواب خواهم داد !!
:Sham:

hedi;126525 نوشت:
جناب رضا شان نزول این روایت را میدانید؟؟؟
اگر اینگونه باشه پس چرا علنی به عمر که بزرگترین بدعت گذار است دشنام نمیدهید و بد نمیگویید؟؟!
غیر از این است که در هر مساله ای باید ابتدا مصلحت تشخیص داده شود؟؟!!
آیا مصلحت تخریب شخصیت کسی است؟؟!!
همه ی ما میدانیم حلال خدا (صیغه) حلال و حرام خدا (زنا) حرام است و کسی حرف سرکار منتقد را تایید نکرد...
پس چون ذهن کسی با این قضیه درگیر نشد حق تخریب شخصیت نداریم بلکه باید با زبانی نرم و خوش ایشون را قانع کرد نه اینکه...

[=Verdana]ببینید سرکار [=Verdana]حدی[=Verdana] بیشتر از آنچه شما فکر کنید بنده به قول شما شان نزل این حدیث گرانقدر را میدانم !
نه تنها این حدیث بلکه ۱۰۰ ها حدیث دیگر را!!
البته اصلا صلاح نمیدانم که در مورد لعن بیشتر از این توضیح داده شود !
اما خود بهتر از بنده میدانید که ولایت محوری شرط اساسیست و برای حفظ وحدت تقیه لازم است !!
هرچند این وحدت همیشه از طرف شیعه بوده و بس !
یا علی ع

hedi;126525 نوشت:
جناب سفیر آیا میدونید معصومین ما با در نظر گرفتن هزارو یک شرایط موقعیت را میسنجند و تصمیم میگرفتند چگونه برخورد کنند؟؟! شما چه کاره هستی که تشخیص دادی باید نهیب زد؟؟!!

ببخشید! خود شما الان چجوری تشخیص دادی که باید به بنده نهیب بزنی؟؟؟!!!:Gol:

••ostad••;126492 نوشت:
سامیه خانم شما اصلا" متوجه مطلب بنده نشده اید مطالب را به پدر بزرگوارتان که گویا گفتید استاد دانشگاه هستند نشان دهید (نه برداشت خودتان را عین مطالب را) ایشان حتما" توضیح کامل خواهند داد .

خانم استاد شما در برخورد با شاگردانتان هم می فرمایید بروید از پدرتان بپرسید !

من استدلال کردم از روی حرفای خود شما به نظرم یک استاد در پاسخ استدلال شاگرد هر چند غلط با استدلال جواب می دهد اینطور نیست ؟

به نظر من سرکار استاد شما هم مثل خیلی از خانم ها احساساتی شدید و این مطالب رو نوشتید که بنده بهش ایراد گرفتم هر خواننده ای هم مطالب شما رو بخونه چیزی جز این نمی فهمه که منظور شما اینه:

تو جامعه امروزی چون عدالت رعایت نمی تونه بشه پس هر کس ازدواج موقت بکنه گناهکاره و خلاف شرع کرده !

لطفا دوباره نگین برید از پدرتون بپرسید این کار توهینه خانم استاد توهین به یک شاگرد !
تعریف از خود نشه ضریب هوشی من هم 150 و تو تمام درسا نمرم کمتر از 19 نبوده پس مطمئن باشید اگه برام توضیح بدین دست منظورتونو خواهم فهمید پس من و خیلی از خواننده های مطلبتونو از اشتباه در بیارید!

سفیر;126380 نوشت:
گاهی اوقات لازمه با تشر و لحن تند به کسی که موقعیت خودش رو فراموش کرده مسائل رو گوشزد کرد.

درسته که برخی اوقات لازمه تشر زده بشه و ائمه هم اینکارو می کردن اما کجا ؟چطوری؟ با چه کلماتی؟ با چه شرایطی؟ اولا چون برا ما معلوم نیست بقول پدرم باید احتیاط بکنیم درست نیست؟ نکنه خدای نکرده یکی بخاطر تشر بیجای ما از دین رونده بشه هر کاری که ائمه کردن دلیل نمی شه ما هم بکنیم مگه بفهمیم تو همون شرایط هستیم مثلا امام علی شنیدم از تازیانه هم استفاده می کردند حالا میشه ما و شما راه بیفتیم تو شرایطی که خودمون تشخیص می دیم از تازیانه استفاده کنیم باور کنید حرف درشت گاهی از تازیانه هم بدتره !
ثانیا منظور من این بود که نباید به سرکار منتقد بگیم بچه یا عمر ! یا .... به نظر من اینا توهینه و درست نیست .

سامیه سلطانی;126553 نوشت:
به نظر من سرکار استاد شما هم مثل خیلی از خانم ها احساساتی شدید و این مطالب رو نوشتید که بنده بهش ایراد گرفتم هر خواننده ای هم مطالب شما رو بخونه چیزی جز این نمی فهمه که منظور شما اینه:

تو جامعه امروزی چون عدالت رعایت نمی تونه بشه پس هر کس ازدواج موقت بکنه گناهکاره و خلاف شرع کرده !

ایشون عدالت رو در ازدواج دائم فراتر از تعریف همه فقها معنا کردن و فرمودن این عدالت(نفقه و همخوابگی) یعنی نگاه حیوانی به زن داشتن!!!

اما خود ایشون از عدالت برداشتی داشتن که نه تنها در جامعه امروز بلکه در هیچ جامعه ای نمی توان همسران متعدد داشت!!!. بنگرید به عین کلام ایشون:

آیا اگر دوفرزند از دو همسر داشتید که یکی باهوش ودیگری از بهره ی هوشی کمتر برخوردار بود چگونه عدالت را بین انان برقرار میکنید ؟ هر دو را باهم به دانشگاه میفرستید یا هر دو را باهم به عملگی؟!!!

من از این کلام اینگونه می فهمم که چون معقول نیست هر دو را به دانشگاه یا عملگی فرستاد و از انطرف فرستادن یکی به دانشگاه و دیگری به عملگی باعث حسادتها و کینه ها می شود که این هم نوعی بی عدالتی است! پس مرد نمی تواند عدالت را رعایت کند. پس چرا اصلا مرد برود دنبال تعدد زوجات که این چیزها را باعث شود.!!!

اگر برداشتم اشتباه است لطف کنند بدون ارجاع به پدرم یا دیگران! روشن بفرمایند.

و در تعریف خیانت نیز خیال همه را راحت کردند و فرمودن!:

اصولا" کسی که (تفاوت در مرد یا زن بودن ندارد )با وجود همسر و فرزند وبی نیاز از اغنای معمولی زندگی زناشویی به فکر حضور شخص دیگری حتی در فکر خود باشد خائن است اولا" به خود وثانیا" به خانواده ی خود !!!

آیا خیانت در دین ما تعریفش این است؟!
اگر مردی به نص قرآن و روایات و با وجود اغنای معمولی زندگی زناشویی, اما برای بهره گیری بیشتر از حلال خدا ـ از استحباب و سنت گذشتیم! ـ , حتی به فکر ازدواج موقت یا دائم دیگری باشد خائن به خود و خانواده است؟؟؟؟!!!!!!!

حالا بفرمایند که اینجا قابلیت بحثهای تخصصیشان را ندارد!!!!
تخصص این است؟؟؟!!!
بعد آشفته می شوند که چرا گفتید احساساتی بحث کردی!!!

سامیه سلطانی;126555 نوشت:
درسته که برخی اوقات لازمه تشر زده بشه و ائمه هم اینکارو می کردن اما کجا ؟چطوری؟ با چه کلماتی؟ با چه شرایطی؟ اولا چون برا ما معلوم نیست بقول پدرم باید احتیاط بکنیم درست نیست؟ نکنه خدای نکرده یکی بخاطر تشر بیجای ما از دین رونده بشه هر کاری که ائمه کردن دلیل نمی شه ما هم بکنیم مگه بفهمیم تو همون شرایط هستیم مثلا امام علی شنیدم از تازیانه هم استفاده می کردند حالا میشه ما و شما راه بیفتیم تو شرایطی که خودمون تشخیص می دیم از تازیانه استفاده کنیم باور کنید حرف درشت گاهی از تازیانه هم بدتره !
ثانیا منظور من این بود که نباید به سرکار منتقد بگیم بچه یا عمر ! یا .... به نظر من اینا توهینه و درست نیست .

تشخیص اینکه جاش کجاست با خود مکلفه درسته؟ ممکنه مکلفی تشخیص بده و یقین کنه لازمه نمیشه بهش گفت نه باید احتیاط کنی! بله برای کسی که مطمئن نیست جاش هست یا نه احتیاط خوبه. به هر حال من میخام بگم کسی نباید بگه در دین ما بطور کلی لحن تند جایز نیست همین! و تشخیص موضوع و محلش هم با خود مکلفه. ضمنا جالبه کسانی که خودشون به نوعی لحن تند تو اینجور بحثها به کار میبرن اما وقتی که صحبت دفاع از بدیهیات دین پیش بیاد و لحنت تند بشه فریاد وا اخلاقا سر میدن!

ضمنا کل خطاب من با ایشون در دو پست 156 و 157 بوده. لطفا ببینید و قضاوت کنید.

قبلا هم عرض کردم به کسی که زیر بار روایت و فتوای اجماعی فقها نمیره و به کسی که عدالت شرعی رو عدالت حیوانی می نامه و مغلطه می کنه! باید گفت که حیوانیت چیه.

به کسی که بر اشتباه واضح خودش مصره و در واقع همه علما را بر خطا میدونه! باید گوشزد کرد که شما عوام هستی نه عالم.

تازه اگر عالمی بیاد به خاطر دنیا و جذب مردم خلاف اجماع و نص روایات حرف بزنه حرفش قبول نیست و علمای راستین بهش می توپن, چه رسد به عوام. نمونه اش آقای ص.

به یه نکته هم توجه کنین هیچوقت نگران نباشید اینجور افکار از دین بیرون میرن و...به خدا این طرز فکری که بخاد همه چیز را با ذهن خودش بسنجه بعد قبول کنه هیچوقت نمیتونه مومن به دین بشه. چرا؟ چون اساس دین تسلیم و عبودیته.

فرضا برای اینجور طرز فکرها متعه یا تعدد رو بذاری کنار و بگی در دین نیست. میرن سراغ ارث زن! اونو هم انکار کنی! میرن سراغ دیه بعد اجازه خروج از منزل بعد حق طلاق ووو خلاصه کسی که بخاد تمام حکمتهای احکام رو با ذهن خودش بسنجه و بفهمه و بعد قبول کنه هیچوقت دیندار نمیشه.

ما وقتی دیندار میشیم که بگیم عقل با توجه به معجزه پیامبر می فهمه که از جانب خداست پس خطا در احکامش راه نداره و همین یعنی قبول کل دین و دیگه لازم نیست حکمت همه احکامش رو بفهمیم. پس دیگه بحثی در موضوعات قطعی و مسلم چون تعدد زوجات و...باقی نمیمونه.

نقل قول:
جناب خیرالبریه اول از همه منبع حدیثی رو که گفتید ذکر کنید و بعد به من بگید که اگر اسلام برده داری رو قبول نداره و ریشه شو زده چرا انقد قوانین براش تایین کرده؟؟؟و اساسا با عقل جور در نمیاد اسلام دین منطق وقتش رو صرف کاری بکنه که ریشه شو زده
مثلا بیاد درباره نحوه شراب خوردن صحبت کنه در حالیکه شراب رو ممنوع کرده
این عقلانیه؟؟؟؟؟؟

با سلام وتشکر از همه دوستان

مطالب پراکنده زیاد گفته شد اما مطالب در چارچوب موضع کمتر ، شاید هم علتش کم اطلاعی بعضی از آیات و روایات باشد :

محمد بن يعقوب، عن محمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد، عن جعفر بن يحيى الخزاعي، عن أبيه يحيى بن أبي العلاء، عن إسحاق بن عمار قال: دخلت على أبي عبدالله (عليه السلام) فخبرته أنه ولد لي غلام
..........ولا تسلمه جزارا، فإن الجزار تسلب منه الرحمة، ولا تسلمه نخاسا فإن رسول الله (صلى الله عليه وآله) قال: شر الناس من باع الناس.

همچنین :

محمد بن الحسن الطوسي بإسناده عن محمد بن الحسن الصفار، عن محمد بن عيسى، عن عبدالله الدهقان، عن درست بن أبي منصور الواسطي، عن إبراهيم بن عبد الحميد، عن أبي الحسن موسى بن جعفر (عليه السلام) قال: جاء رجل إلى النبي (صلى الله عليه وآله) فقال: يا رسول الله قد علّمت ابني هذا الكتابة ففي أي شيء أسلمه؟ فقال: أسلمه لله أبوك ولا تسلمه في خمس: لا تسلمه سبّاءً ولا صائغا ولا قصابا ولا حناطا ولا نخاسا....
وأما النخاس: فإنه أتاني جبرئيل فقال: يا محمد إن شرار اُمّتك الذين يبيعون الناس.

ورواه الصدوق بإسناده عن إبراهيم بن عبد الحميد .

بنابراین اسلام با اقدامات تدریجی ریشه برده داری را زد.

تساوی زن و مرد در مسیر عبودیت

بسم الله الرحمن الرحیم

در بینش توحیدی, انسان _ چه زن و چه مرد _ ,مخلوق خداوند است :

وَ اللَّهُ خَلَقَكُمْ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ جَعَلَكُمْ أَزْواجاً :

خداوند شما را ابتدا از خاك و سپس از نطفه آفرید. آن گاه جفتهاى یكدیگر قرارتان داد

و هدف از خلقت جن و انس بندگی خداست.و بندگی کمال مخلوق است و خداوند انسان را برای رساندن به کمال آفرید از روی رحمت و کرم خود

وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ:

و جن و انس را نیافریدم مگر براى این كه مرا بندگى كنند.

در حالیکه خود نیازی به آفرینش ایشان نداشت :

والله غنی عن العالمین :

قطعا خدا از جهانیان بى‏نیاز است.

بنابراین آنکس که در مسیر بندگی پیشتر ,–چه زن و چه مرد -, نزد خداوند عزیزتر :

یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ

اى مردم! ما شما را از یك مرد و زن آفریدیم، و شما را تیره‏ها و قبیله‏ها قرار دادیم تا یكدیگر را بشناسید [و اینها ملاك امتیاز نیست‏]، قطعا ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست. بى‏تردید خداوند داناى آگاه است.

و در این مسیر نه تنها خداوند اجر هیچکس را – چه زن و چه مرد - ضایع نمی گرداند :

فَاسْتَجابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لا أُضیعُ عَمَلَ عامِلٍ مِنْكُمْ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ بَعْضُكُمْ مِنْ بَعْضٍ

پس پروردگارشان [دعاى ایشان را] اجابت كرد كه من عمل هیچ عاملى از شما را، اعم از مرد یا زن تباه نمى‏كنم. شما همگى از یكدیگرید

و نه تنها ذره ای به کسی ظلم نمی شود :

وَ مَنْ یَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحاتِ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِكَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَ لا یُظْلَمُونَ نَقیراً

و هر كه از مرد و زن كارهاى شایسته كند در حالیكه مؤمن باشد آنها داخل بهشت مى‏شوند و ذره‏اى به آنها ستم نمى‏رود

بلکه خالق متعال انسانی را- چه زن و چه مرد – که در مسیر عبودیت گام بزند, به حیات پاک زنده می گرداند :

مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیاةً طَیِّبَةً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا یَعْمَلُونَ:

هر كس از مرد یا زن كار شایسته كند- در حالى كه مؤمن باشد- قطعا او را با زندگى پاكیزه‏اى حیات حقیقى مى‏بخشیم و مسلما اجرشان را بر پایه بهترین كارى كه مى‏كردند مى‏دهیم

و به بهشت برین می رساند :

مَنْ عَمِلَ سَیِّئَةً فَلا یُجْزى‏ إِلاَّ مِثْلَها وَ مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِكَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ یُرْزَقُونَ فیها بِغَیْرِ حِسابٍ:

هر كه بدى كند، جز به قدر آن مجازات نمى‏شود، و كسانى كه كار شایسته كنند- چه مرد و چه زن- و مؤمن باشند، آنها داخل بهشت شده، در آن جا بى‏حساب روزى داده مى‏شوند

در بینش توحیدی مردان و زنان با ایمان دوستان یکدیگرند و در مسیر بندگی یکدیگر را یاری رسانند :

وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ یُطیعُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ أُولئِكَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزیزٌ حَكیمٌ:

و مردان و زنان با ایمان یار و دوستدار یكدیگرند كه امر به معروف و نهى از منكر مى‏كنند و نماز به پا مى‏دارند و زكات مى‏دهند و از خدا و پیامبرش فرمان مى‏برند. آنان را خدا به زودى مشمول رحمت قرار مى‏دهد [و] خداوند شكست‏ناپذیر، حكیم است.

و زنان همچون مردان می توانند در تمام کمالات بندگی همچون صبر ,خشوع و... پیش روند :

إِنَّ الْمُسْلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْقانِتینَ وَ الْقانِتاتِ وَ الصَّادِقینَ وَ الصَّادِقاتِ وَ الصَّابِرینَ وَ الصَّابِراتِ وَ الْخاشِعینَ وَ الْخاشِعاتِ وَ الْمُتَصَدِّقینَ وَ الْمُتَصَدِّقاتِ وَ الصَّائِمینَ وَ الصَّائِماتِ وَ الْحافِظینَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ وَ الذَّاكِرینَ اللَّهَ كَثیراً وَ الذَّاكِراتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظیماً:

بى‏گمان، مردان و زنان مسلمان، و مردان و زنان با ایمان، و مردان و زنان اطاعت پیشه، و مردان و زنان راستگو، و مردان و زنان شكیبا، و مردان و زنان فروتن و مردان و زنان صدقه دهنده، و مردان و زنان روزه‏دار، و مردان و زنان پاكدامن، و مردان و زنانى كه خدا را فراوان یاد مى‏كنند، خداوند براى [همه‏] آنها آمرزش و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است.

و حتی ضرب المثل شوند برای ایمان آورندگان! :

وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لی‏ عِنْدَكَ بَیْتاً فِی الْجَنَّةِ وَ نَجِّنی‏ مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّنی‏ مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ:

و خدا براى كسانى كه ایمان آورده‏اند، همسر فرعون را مثل آورده، آن‏گاه كه گفت پروردگارا! براى من نزد خویش در بهشت خانه‏اى بساز و مرا از [شرّ] فرعون و عمل او نجات ده و مرا از مردم ستمكار برهان.

و یا همچون مریم مقدس :

وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِكَةُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاكِ وَ طَهَّرَكِ وَ اصْطَفاكِ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمینَ:

و هنگامى كه فرشتگان گفتند: اى مریم! خداوند تو را برگزید و پاكیزه داشت و تو را بر زنان جهان برترى داد

وَ مَرْیَمَ ابْنَتَ عِمْرانَ الَّتی‏ أَحْصَنَتْ فَرْجَها فَنَفَخْنا فیهِ مِنْ رُوحِنا وَ صَدَّقَتْ بِكَلِماتِ رَبِّها وَ كُتُبِهِ وَ كانَتْ مِنَ الْقانِتینَ:

و مریم دختر عمران را [مثل آورده‏] كه دامان خود را پاك نگاه داشت پس ما از روح خود در آن دمیدیم و او سخنان پروردگار خود و كتاب‏هاى او را تصدیق نمود و از فرمانبرداران بود.

و سرانجام سیر بندگی انسان – چه زن و چه مرد – رسیدن به رستگاری عظیم است :

لِیُدْخِلَ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدینَ فیها وَ یُكَفِّرَ عَنْهُمْ سَیِّئاتِهِمْ وَ كانَ ذلِكَ عِنْدَ اللَّهِ فَوْزاً عَظیماً:

تا مردان و زنانى را كه ایمان آورده‏اند، به بهشت‏هایى داخل كند كه از پاى درختانش نهرها جارى است و در آن جاویدان بمانند و بدى‏هایشان را از آنها بپوشاند و این در پیشگاه خدا كامیابى بزرگى است.

یَوْمَ تَرَى الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ یَسْعى‏ نُورُهُمْ بَیْنَ أَیْدیهِمْ وَ بِأَیْمانِهِمْ بُشْراكُمُ الْیَوْمَ جَنَّاتٌ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدینَ فیها ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظیمُ:

روزى كه مردان و زنان مؤمن را مى‏بینى كه نورشان پیشاپیش آنها و به جانب راستشان شتابان مى‏رود، [به آنها گفته مى‏شود:] مژده‏ى شما امروز باغ‏هایى است كه از پاى درختانش نهرها جارى است، [و] در آنها جاویدانید. این همان كامیابى بزرگ است.

حال انسانی که خود را شناخته و دانسته که چرا او را آفریدند از اعماق وجود ایمان دارد که عمل به آنچه خالق حکیم و مهربان در قالب دین بر او عرضه داشته تنها راه رستگاری اوست.

او می داند که خداوند حکیم است و تفاوتهایی که در آفرینش مرد و زن قرار داده نه به گزاف بلکه به جهت بقاء و مصلحت جامعه بشریت بوده است و در نهایت همه برای رساندن او به کمال .

او می داند که اصل خلقت او به جهت تفضل خالق او بوده و نه استحقاقی از جانب او
چه رسد به تفاوتها و کم و زیادهای خلقت !
که البته در همه آنها حکمتی نهفته است چه آن حکمتها را بداند و چه نداند.
همینکه می داند خداوند حکیم است کافیست.

چه زیبا فرموده خدای بلند مرتبه :

وَ لا تَتَمَنَّوْا ما فَضَّلَ اللَّهُ بِهِ بَعْضَكُمْ عَلى‏ بَعْضٍ لِلرِّجالِ نَصیبٌ مِمَّا اكْتَسَبُوا وَ لِلنِّساءِ نَصیبٌ مِمَّا اكْتَسَبْنَ وَ سْئَلُوا اللَّهَ مِنْ فَضْلِهِ إِنَّ اللَّهَ كانَ بِكُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلیماً:

و چیزى را كه خدا بدان برخى از شما را بر برخى دیگر برترى داده آرزو نكنید.مردان را از آنچه كسب كرده‏اند بهره‏اى است و زنان را از آنچه به دست آورده‏اند بهره‏اى است. و [هر چه خواهید] از فضل خدا بخواهید كه بى‏گمان خدا به هر چیزى آگاه است.

بسیاری از شبهات عقیدتی ناشی از عدم ایمان حقیقی به این جمله است:

إِنَّ اللَّهَ كانَ بِكُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلیماً !‏

سفیر;126567 نوشت:
تشخیص اینکه جاش کجاست با خود مکلفه درسته؟ ممکنه مکلفی تشخیص بده و یقین کنه لازمه نمیشه بهش گفت نه باید احتیاط کنی! بله برای کسی که مطمئن نیست جاش هست یا نه احتیاط خوبه. به هر حال من میخام بگم کسی نباید بگه در دین ما بطور کلی لحن تند جایز نیست همین! و تشخیص موضوع و محلش هم با خود مکلفه. ضمنا جالبه کسانی که خودشون به نوعی لحن تند تو اینجور بحثها به کار میبرن اما وقتی که صحبت دفاع از بدیهیات دین پیش بیاد و لحنت تند بشه فریاد وا اخلاقا سر میدن! ضمنا کل خطاب من با ایشون در دو پست 156 و 157 بوده. لطفا ببینید و قضاوت کنید. قبلا هم عرض کردم به کسی که زیر بار روایت و فتوای اجماعی فقها نمیره و به کسی که عدالت شرعی رو عدالت حیوانی می نامه و مغلطه می کنه! باید گفت که حیوانیت چیه. به کسی که بر اشتباه واضح خودش مصره و در واقع همه علما را بر خطا میدونه! باید گوشزد کرد که شما عوام هستی نه عالم. تازه اگر عالمی بیاد به خاطر دنیا و جذب مردم خلاف اجماع و نص روایات حرف بزنه حرفش قبول نیست و علمای راستین بهش می توپن, چه رسد به عوام. نمونه اش آقای ص. به یه نکته هم توجه کنین هیچوقت نگران نباشید اینجور افکار از دین بیرون میرن و...به خدا این طرز فکری که بخاد همه چیز را با ذهن خودش بسنجه بعد قبول کنه هیچوقت نمیتونه مومن به دین بشه. چرا؟ چون خیلی چیزای دین فقط با تسلیم و عبودیت حل میشه نه با ذهنیات. فرضا برای اینجور طرز فکرها متعه یا تعدد رو بذاری کنار و بگی در دین نیست. میرن سراغ ارث زن! اونو هم انکار کنی! میرن سراغ دیه بعد اجازه خروج از منزل بعد حق طلاق ووو خلاصه کسی که بخاد تمام حکمتهای احکام رو با ذهن خودش بسنجه و بفهمه و بعد قبول کنه هیچوقت دیندار نمیشه. ما وقتی دیندار میشیم که بگیم عقل با توجه به معجزه پیامبر می فهمه که از جانب خداست پس خطا در احکامش راه نداره و همین یعنی قبول کل دین و دیگه لازم نیست حکمت همه احکامش رو بفهمیم. پس دیگه بحثی در موضوعات قطعی و مسلم چون تعدد زوجات و...باقی نمیمونه.

حرفاتون منطقی و درسته اما برادر گرامی

خطاب من به کلمات شما نبود و تشر زدن رو متفاوت از توهین می دونم اما اعتقاد دارم که تو این مسائل همیشه باید احتیاط کرد حتی جایی که آدم یقین می کنه باید تشر بزنه ! چرا که خیلی ها زود یقین می کنن !

حرف من فقط سرکار منتقد نیست که البته راجع به ایشون هم اعتقاد دارم نباید بهشون توهین می شد . حرف من راجع به اینهمه آدمی که میان تو این سایت و مطالب رو می خونند اگه حرفای شما منطقی هم باشه اما تو لحن بدی گفته بشه نمی تونه مؤثر باشه من مطئنم که خیلی از خانمها شاید هم هیچ زنی وقتی لحن بد یه مطلب رو می بینه حتی اگه بخواد هم قبول کنه نمی پذیره !

این حرفو از من به عنوان یک خانم بپذیرید روحیه خانم ها اینه !
ضمنا پست شماره 180 رو هم ویرایش کنید سخنی که از من نقل قول کردید مال خانم استاده نه من !

نقل قول:

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

واقعا" العجب که پیروی از انبیاء در همین یک عمل بهشت را تضمین میکنندبرای ؟؟؟؟ .
چرا به دیگر اخلاق اننباء تمسک نمی جویید ؟چنان در این مورد رجز خوانی میکنید گویی که خداوند قران را فقط به خاطر همین یک آیه نازل کرده بس است دیگر کمی هم به دورو برتان نگاه کنید و ....
حکم خداست بله اما حکم شرطی نه حکم قطعی چه خبر است آیا بقیه ی تکالیفتان را انجام میدهید ؟ که همین یک تکلیف محصور شده و لازم کفایی نه واجب عینی را چسبیده اید ؟

ببخشید دیدم با هر لحن دیگر که سخن میگویم گوشی شنوا نیست بلکه توهین هم باید بپذیریم . جنابان محترم شما را برای روشن تر شدن بحث به این تاپیک دعوت میکنم تا بعد به این مطلب هم ازدیدگاه قلمرو فقه بپردازیم « حاکمیت فقه سنتی و مرزهای استنباطی از آن »
چرا مثلا"به همین ازدواج علی ابن الحسین با ارینب و یا آباد کردن نخلستانها توسط خود علی (ع) و وقف آنها برای مستمندان و.......تمسک نمیجویید ؟

با شرایط امروز گرفتن یک زن هم عدالت رعایت نمی شود گیریم که حرف شما درست!!!!کدام مرد می تواند بعد از کسب مخارج سنگین دوخانواده بعد از ورود به خانه اصلا" بیدار بماند که کمی با خانواده اش صحبت کند چه برسد به اینکه بخواهد عدالت در......برقرار کند . خوابهای خوش ورویاهای شیرین انسان را از پیشرفت باز میدارد کمی به هوش باشید . تحولات را دریابید و حکم شرطی را مگر در برقرار بودن شرط ترویج نکنید که گناه بدبختی وفرو پاشی خانواده هایی که تبلیغ نابجای شما به نام دین از هم می پاشد بر ذمه ی شماست .

بزرگواران آنچه شما در آینه می بینید ما در خشت خام می نگریم .
موفق وسلامت باشید .

با سلام

کمی ملایم تر خواهر گرامی ! دعوایی که نداریم فقط دلیل از قرآن و سنت بیاورید همچنانکه ما می آوریم :

محمد بن يعقوب ، عن محمد بن يحيى ، عن أحمد بن محمد بن عيسى ، عن معمر بن خلاد ، قال : سمعت علي بن موسى الرضا (عليه السلام) يقول : ثلاث من سنن المرسلين : العطر ، وأخذ الشعر ، وكثرة الطروقة.

وبالاسناد عن أحمد بن محمد، عن ابن أشيم، عن مروان بن مسلم، عن إسماعيل بن الفضل الهاشمي قال: قال لي أبو عبدالله (عليه السلام): تمتعت منذ خرجت من أهلك؟ قلت: لكثرة ما معي من الطروقة أغناني الله عنها، قال: وإن كنت مستغنيا فإني احب أن تحيي سنة رسول الله (صلى الله عليه وآله).

محمّد بن علي بن الحسين قال: قال الصادق (عليه السلام): تعلّموا من الديك خمس خصال: محافظته على أوقات الصلوات، والغيرة، والسخاء، والشجاعة، وكثرة الطروقة.

البته در مقابل هم داریم :

عن أبي عبدالله (عليه السلام)

قال: من أراد البقاء ولا بقاء فليباكر الغداء وليخفف الرداء وليقل غشيان (جماع) النساء.

وعنهم عن سهل، عن علي بن أسباط ومحمد بن الحسين جمعيا، عن الحكم بن مسكين، عن عمار قال: قال أبو عبدالله (عليه السلام) لي ولسليمان بن خالد: قد حرمت عليكما المتعة من قبلي ما دمتما بالمدينة، لانكما تكثران الدخول علي وأخاف أن تؤخذا فيقال: هؤلاء أصحاب جعفر.

وعن عدة من أصحابنا، عن أحمد بن محمد البرقي، عن داود بن إسحاق الحذاء، عن محمد بن الفيض قال: سألت أبا عبدالله (عليه السلام) عن المتعة؟ قال: نعم، إذا كانت عارفة ـ إلى أن قال: ـ واياكم والكواشف والدواعي والبغايا وذوات الازواج، قلت: ما الكواشف؟ قال: اللواتي يكاشفهن وبيوتهن معلومة ويؤتين، قلت: فالدواعي؟ قال: اللواتي يدعون إلى أنفسهن وقد عرفن بالفساد، قلت: فالبغايا؟ قال: المعروفات بالزنا، قلت: فذوات الازواج؟ قال: المطلقات على غير السنة.

أحمد بن محمد بن عيسى في (نوادره): عن ابن أبي عمير، عن هشام بن الحكم، عن أبي عبدالله (عليه السلام) في المتعة قال: ما يفعلها عندنا إلا الفواجر.

ضمنا من که تابحال به کسی توهین نکرده ام که شما چنین فرمودید ! (رجز خوانی و...)

بسادگی میتوانستید از قرآن و سنت دلیل بیاورید که شهوترانی از رذائل اخلاق است .

ضمنا آن لینکتان هم حذف شده است !

منظور تان از این جمله چه بود :همین ازدواج علی ابن الحسین با ارینب ؟نکنه افسانه دعوای عشقی امام حسین (ع) و یزید را بر سر اُرَيْنَبْ را میگین ؟!

سفیر;126559 نوشت:
ایشون عدالت رو در ازدواج دائم فراتر از تعریف همه فقها معنا کردن و فرمودن این عدالت(نفقه و همخوابگی) یعنی نگاه حیوانی به زن داشتن!!!

سلام ، http://www.askdin.com/showthread.php?p=126645#post126645

این تاپیک را لطفا مطالعه کنید! خانمها نیازهای دیگری نیز دارند.

tobeh;126646 نوشت:
سلام ، http://www.askdin.com/showthread.php...645#post126645 این تاپیک را لطفا مطالعه کنید! خانمها نیازهای دیگری نیز دارند.

سرکار توبه عزیز ، خانمی ظاهرا شما درست متوجه بحث اینجا نشدید معلومه که خانما نیازهای زیادی دارن اما اینجا صحبت سر اون نیاز هایی که خدا لازم دونسته که موقع تعدد زوجات رعایت بشه همین ! نه همه نیازا کسی منکر نیازای خانما یا آقایون تو زندگیا نیست !

سامیه سلطانی;126655 نوشت:
معلومه که خانما نیازهای زیادی دارن اما اینجا صحبت سر اون نیاز هایی که خدا لازم دونسته که موقع تعدد زوجات رعایت بشه همین !

سلام ، خوبه که قبول داری خانمها نیازهای دیگه و مهم تری هم دارند ، می خواستم بدونم خدا کجا اون نیازها را گفته؟؟؟؟؟

نقل قول:

خانمها نیازهای دیگه و مهم تری هم دارند

با سلام

چه کسی درجه اهمیتش را مشخص میکند ولایق این امر است ؟

tobeh;126659 نوشت:
سلام ، خوبه که قبول داری خانمها نیازهای دیگه و مهم تری هم دارند ، می خواستم بدونم خدا کجا اون نیازها را گفته؟؟؟؟؟

سرکار توبه عزیز من کی گفتم خانم ها نیاز های مهم تری دارن !!!!!!

تو بحث کردن باید صحبت طرف مقابلتون رو درست نقل کنید تا بحث منصفانه بشه درست نمی گم ؟
خدای مهربون نیاز های مهم تر رو نفقه و همخوابی معین کرده و اینا رو واجب کرده بقیه نیاز های اونقدر مهم نبودن که واجب بشن !

tobeh;126659 نوشت:

در روایات اینهمه سفارش به محبت به زنها و خوش رفتاری با همسران شده است. اگر تاپیکی جداگانه باز بشه میشه این روایات رو اونجا گذاشت.

در روایتی فرمود: خدا برای هیچ چیز به اندازه زنان و کودکان غضب نمی کند.

مشکل اینه که بعضی خانومای محترم میخوان همه این سفارشات رو مختص به همسر اول بدونن یا بعضی همسرای دوم همچین توقعی دارن!

چند بار دیگه هم اینجا گفته شد. بحث ما بر سر تعریف عدالت واجب در تعدد زوجات دائمه. یعنی ضمن اینکه تمام سفارشات نسبت به همسران هست برای تعدد زوجات تقسیم همخوابگی واجب شده است.

سامیه سلطانی;126665 نوشت:

خدای مهربون نیاز های مهم تر رو نفقه و همخوابی معین کرده و اینا رو واجب کرده بقیه نیاز های اونقدر مهم نبودن که واجب بشن !

سلام

پس مهمترین نیاز زن، نفقه و همخوابگی هست. این نظر شماست؟

منجم باشی;126674 نوشت:
سلام پس مهمترین نیاز زن، نفقه و همخوابگی هست. این نظر شماست؟

بله نظر من همون نظر خداست !!

بعضیها تصور می کنن همخوابگی یعنی آمیزش. در حالیکه همخوابگی اعم از آن است. همخوابگی یعنی شب پیش همسر خوابیدن خواه آمیزش صورت بگیرد خواه نه.
همخوابگی باعث آرامش روانی زن است حتی اگر آمیزش صورت نگیرد. همخوابگی یک ابزار مهم ابراز محبت به همسر است. نمی دانم چرا بعضیها همخوابگی را چیز کوچکی می پندارند؟!

سلام ببخشید

حواستان باشد عدالت به معنای مساوات نیست ها!!!!

سامیه سلطانی;126675 نوشت:
بله نظر من همون نظر خداست !!

البته در این که این نظر خداست من تردید دارم! همینطور تردید دارم که نظر شما رو بتونم حتی به درصد قابل توجهی از خانم ها تعمیم بدم. در جامعه ای که زنانش اینطور فکر کنند و تنها نیاز لازم رو این بدونند اعتراضی به این قانون نخواهیم داشت زیاد.
نمیدونم به عنوان به عنوان یک مرد باید آرزو کنم جامعه ای رو که زنانش فقط همین رو لازم میدونند یا نه؟!

اما کلاه احساس رو اگه از سر برداریم! به نقد این نظر بپردازیم که فرض کنیم همه زنان حقیقتا همین را نیاز خودشون بدونن! آیا مشکل حل میشه؟

1- نبود اعتراض و راضی بودن الزاما به معنی درست بودن شرایط نیست.
2- اینجا این سوال پیش میاد که پس مردان چه نیاز ضروری داشتند که 1 کافی نبود و محتاج 4 شدند.

-----------------------
البته هنوز یک سوال بی پاسخ دارم. که متضاد آن عدالتی که خداوند فرموده مردان نمیتوانند اجرا کنند چیست؟

سفیر;126678 نوشت:
بعضیها تصور می کنن همخوابگی یعنی آمیزش. در حالیکه همخوابگی اعم از آن است. همخوابگی یعنی شب پیش همسر خوابیدن خواه آمیزش صورت بگیرد خواه نه.
همخوابگی باعث آرامش روانی زن است حتی اگر آمیزش صورت نگیرد. همخوابگی یک ابزار مهم ابراز محبت به همسر است. نمی دانم چرا بعضیها همخوابگی را چیز کوچکی می پندارند؟!

سلام
دقت کنید، عمده دوستانی که اینجا بحث میکنند به اصل موضوع ایرادی ندارند. همه بر سر تعدد زوجات اتفاق نظر داریم. بحث بر سر نحوۀ اجرا و قانون است. پس قانون چی میگه؟ فقه در چه صورتی میگه مرد نیاز همخوابی همسر را تامین نکرده؟ آیا زنی که مثلا 10 بچه داره و الآن هم حامله هست و 3 شب درمیان هم با او آمیزش داشته میتواند در دادگاه ادعا کند که چون به او محبت نشده پس نیاز همخوابی اون تامین نشده و بر این اساس طلاق بگیرد؟

بر طبق گفته شما امکان دارد آمیزش باشد اما محبت نباشد و همخوابی محقق نشود. آیا این حرف شما وجه قانونی و اجرایی هم دارد؟

اتفاقا من معتقدم اگر برای این حرف شما وجه قانونی ایجاد شود بسیار بهتر خواهد بود از آنکه برای تعدد زوجات شرط بگذاریم، چه در این حالت زن با ادعای عدم محبت و در نتیجه عدم تحقق همخوابی میتواند معترض شود.

محض تکمیل بحث بر اساس چیزی که من اطلاع پیدا کردم "الزام به تمکین" مرد و زن به آن صورتی که شما میگید در دادگاه قابل اثبات نیست و فقط زمانی که مرد یا زن در محل جدا زندگی میکنند این عدم تمکین اثبات می شود.

منجم باشی;126684 نوشت:
البته در این که این نظر خداست من تردید دارم! همینطور تردید دارم که نظر شما رو بتونم حتی به درصد قابل توجهی از خانم ها تعمیم بدم. در جامعه ای که زنانش اینطور فکر کنند و تنها نیاز لازم رو این بدونند اعتراضی به این قانون نخواهیم داشت زیاد. نمیدونم به عنوان به عنوان یک مرد باید آرزو کنم جامعه ای رو که زنانش فقط همین رو لازم میدونند یا نه؟! اما کلاه احساس رو اگه از سر برداریم! به نقد این نظر بپردازیم که فرض کنیم همه زنان حقیقتا همین را نیاز خودشون بدونن! آیا مشکل حل میشه؟

من کار به نظر خانمای دیگه ندارم نظر خودم رو می دم دور از احساسات زنانه !

صحبت این نیست که مشکل حل میشه یا نمیشه چون مشکلات جامعه بخاطر اینه که بحرف خدا گوش نمی دن اگه همه همانطور که خدای مهربون گفتن عمل می کردن مشکلی نبود پس نمیشه بخاطر وجود مشکل تو جامعه بگیم حکم خدا این نیست .

منجم باشی;126684 نوشت:
اینجا این سوال پیش میاد که پس مردان چه نیاز ضروری داشتند که 1 کافی نبود و محتاج 4 شدند.

برادر گرامی کی گفته بر مردا واجبه برن 4 تا ببرن ! کدوم مرجع گفته من که نشنیدم !
صحبت سر واجب بودن نفقه و همخوابگی در مورد تعدد همسر هستش که قابل مقایسه با موردی که شما گفتین نیست ! این واجبه ولی اون واجب نیست !

با سلام خدمت دوستان:Gol:

رضا;126534 نوشت:
سرکار حدی بنده کارشناس نیستم یک همکار علمی هستم !! اما ببخشید کمی بی انصافی است که این گفتار بنده را تمسخر و توهین بدانید !! شما مثل بچه های کوچک می مانید که آنها را از لولو ترساندند !!

بله! 100% !
من زود قضاوت کردم و پوزش میطلبم!
اصلا پیشنهاد میکنم چون این حرف شما نه تنها توهین نیست بلکه شان افراد را هم بالا تر میبرد (!) سرمشق از این حرف برداریم و هر جا که دیدیم نظری مخالف بود از این جمله استفاده کنیم!!!!!

رضا;126534 نوشت:
چطور این جمله بنده تمسخر بحساب میاید برای اهل فضل شما مثل بچه های کوچک می مانید که آنها را از لولو ترساندند !!

باز هم پوزش میطلبم!

رضا;126534 نوشت:
اما کسی که صیغه را با زنا یکی میداند و در اکثر تاپیکها شبهه پراکنی میکند سخنی گفته نمیشود . خیر خواهر گرامی بنده به شدت با این اشخاص برخورد میکنم ؟!!! وهیچ فرقی نمیکند چه کسی باشد هرکسی که به خودش اجازه دهد کلام خداوند و ائمه (ع) را زیر سوال ببرد و به تمسخر بگیرید بنده جواب خواهم داد !!

فَبََما رَحْمَةٍ مِنَ اللََّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظّاً غَليِِظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ

سری بزنیم به سیره ی نبوی:

بهترین فرصت گرفتن انتقام از دشمنان روز فتح مکه بود. زمانی که آن حضرت (ص) و یارانش انواع واقسام کینه توزی را از سوی دشمنان خون آشام متحمل شدند.

قریش ایشان را ناسزا گفتند، تهدید کردند، برسر راه ایشان خار افکندند، بر بدن مبارک نجاست انداختند، ، به القاب بد نسبت می دادند، گاهی جادوگر می گفتند، گاهی دیوانه و گاهی شاعر،

اما پیامبر رحمت در این هنگامه پیروزی رو به قریش کرد و فرمود : یا معشر قریش ترون انی فاعل بکم ای گروه قریش نظر شما چیست من با شما چگونه رفتار خواهم کرد.
قریش در حالی که بهت زده ، حیران و بیمناک بودند، گفتند: «خیرا اخ کریم و ابن اخ کریم» ما از شما انتظار خیر و نیکی داریم چون شما را برادر بزرگوار و فرزند برادر بزرگوار خود می دانیم.
حضرت فرمودند: انی اقول لکم کما قال یوسف لاخوته لا تثریب علیکم الیوم اذهبوا فانتم الطلقاء من همان جمله ای را که یوسف به برادرانش گفت به شما می گویم امروز بر شما هیچ ملامت و مواخذه ای نیست بروید شما آزاد هستید.

قضاوت با خوانندگان!

رضا;126534 نوشت:
البته اصلا صلاح نمیدانم که در مورد لعن بیشتر از این توضیح داده شود ! اما خود بهتر از بنده میدانید که ولایت محوری شرط اساسیست و برای حفظ وحدت تقیه لازم است !!

منظور من هم دقیقا این بود
حفظ وحدت مصلحت است

سفیر;126547 نوشت:
ببخشید! خود شما الان چجوری تشخیص دادی که باید به بنده نهیب بزنی؟؟؟!!!

من نهیب نزدم بلکه سوال پرسیدم

خانم استاد شما در برخورد با شاگردانتان هم می فرمایید بروید از پدرتان بپرسید ! من استدلال کردم از روی حرفای خود شما به نظرم یک استاد در پاسخ استدلال شاگرد هر چند غلط با استدلال جواب می دهد اینطور نیست ؟

شما منظور سرکار استاد را متوجه نشدید و بد برداشت کردین و ایشون ازتون خواستند بروید از پدرتان بپرسید
چون جواب ایشون کاملا واضح بود و احتیاجی به توضیح نبود...
در ضمن گاهی اوقات اگر شاگردان خودشان تحقیق کنند و همه چیز را حاضر و آماده از استادشان نخواهند تاثیر گذاریش بیشتر است!

شما هم همانند بسیاری از مردان شده اید که وقتی میبینند حرف خانمی منطقی است برای اینکه از زیر بار جواب در بروند ایشون را به احساساتی شدن متهم میکنند...
خیر...
ما که همچین برداشتی از صحبت های سرکار استاد نکردیم

منجم باشی;126684 نوشت:
نمیدونم به عنوان به عنوان یک مرد باید آرزو کنم جامعه ای رو که زنانش فقط همین رو لازم میدونند یا نه؟!

:Kaf::Kaf::Kaf:

hedi;126756 نوشت:
با سلام خدمت دوستان:gol:

بله! 100% !
من زود قضاوت کردم و پوزش میطلبم!
اصلا پیشنهاد میکنم چون این حرف شما نه تنها توهین نیست بلکه شان افراد را هم بالا تر میبرد (!) سرمشق از این حرف برداریم و هر جا که دیدیم نظری مخالف بود از این جمله استفاده کنیم!!!!!

[=verdana]با سلام
ببینید سرکار با کنایه سخن نگید بنده جواب شما و یا کسانی که با ایدهای گوناگون اظهار فیض میکنند را دادم !!
ن
[=Verdana]ظر مخالف دادن تا قرآن و احادیث صحیح را زیر سوال بردن و شبهه پراکنی کردن دوتا قضیه متفاوت است
[=verdana] لازم نمیبینم دراین مورد بیشتر توضیح دهم

hedi;126756 نوشت:
فَبََما رَحْمَةٍ مِنَ اللََّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظّاً غَليِِظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ

سری بزنیم به سیره ی نبوی:

بهترین فرصت گرفتن انتقام از دشمنان روز فتح مکه بود. زمانی که آن حضرت (ص) و یارانش انواع واقسام کینه توزی را از سوی دشمنان خون آشام متحمل شدند.

قریش ایشان را ناسزا گفتند، تهدید کردند، برسر راه ایشان خار افکندند، بر بدن مبارک نجاست انداختند، ، به القاب بد نسبت می دادند، گاهی جادوگر می گفتند، گاهی دیوانه و گاهی شاعر،

اما پیامبر رحمت در این هنگامه پیروزی رو به قریش کرد و فرمود : یا معشر قریش ترون انی فاعل بکم ای گروه قریش نظر شما چیست من با شما چگونه رفتار خواهم کرد.
قریش در حالی که بهت زده ، حیران و بیمناک بودند، گفتند: «خیرا اخ کریم و ابن اخ کریم» ما از شما انتظار خیر و نیکی داریم چون شما را برادر بزرگوار و فرزند برادر بزرگوار خود می دانیم.
حضرت فرمودند: انی اقول لکم کما قال یوسف لاخوته لا تثریب علیکم الیوم اذهبوا فانتم الطلقاء من همان جمله ای را که یوسف به برادرانش گفت به شما می گویم امروز بر شما هیچ ملامت و مواخذه ای نیست بروید شما آزاد هستید.

[=verdana]سرکار حدی ببخشید اما مطالبی که می آورید اصلا ربطی به موضوع ما ندارد و لطف کرده و موضوع را چیز دیگری جلوه ندهید !!
درمورد احادیث هم لازم نیست به بنده و یا دوستان یاد آوری کنید !!شما هنوز نمیدانید که این احادیث خاص هستند و یا عام؟؟
به اندازه کافی دلیل داریم که بنده جواب میدهم شما نگران نباشید و به قول خودتان مراقب رفتار خودتان باشید !
منتقد میتوانند از خود دفاع کنند !

[=Verdana]دقت داشته باشید به مصداق :Hedye:
[=Verdana]
عَنْ أَبِي حَمْزَةَ قَالَ قَالَ لِي أَبُو جَعْفَرٍ ع إِنَّمَا يَعْبُدُ اللَّهَ مَنْ يَعْرِفُ اللَّهَ فَأَمَّا مَنْ لَا يَعْرِفُ اللَّهَ فَإِنَّمَا يَعْبُدُهُ هَكَذَا ضَلَالًا قُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاكَ فَمَا مَعْرِفَةُ اللَّهِ قَالَ تَصْدِيقُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ تَصْدِيقُ رَسُولِهِ ص وَ مُوَالاةُ عَلِيٍّ ع وَ الِائْتِمَامُ بِهِ وَ بِأَئِمَّةِ الْهُدَى ع وَ الْبَرَاءَةُ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ عَدُوِّهِمْ هَكَذَا يُعْرَفُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَل‏
[=Verdana]1

ابى حمزه گويد: امام باقر (ع) به من فرمود: همانا كسى خدا را مى‏پرستد كه خدا را بشناسد ولى كسى كه خدا را نمى شناسد او را همين طور كه ملاحظه مى‏كنى به گمراهى مى‏پرستد، [=Verdana]
عرض كردم: قربانت، معرفت خدا چيست؟
[=Verdana]
فرمود: تصديق خداى عز و جل و تصديق رسول خدا (ص) و دوستداران على (ع) و پيروى از او و از امامان بر حق و بيزارى جستن به خدا از دشمن آنها، همچنين شناخته مى‏شود خداى عز و جل
[=Verdana].

1-الکافی - کلینی - ج 1 ص 180
[=Verdana]

[=verdana] یا علی ع

موضوع قفل شده است