جمع بندی خوردن مال شبهه ناک یا ایذاء پدر و مادر

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خوردن مال شبهه ناک یا ایذاء پدر و مادر

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
دو سوال دارم البته با توضیح

1.کدام یک را انتخاب کنیم؟
خوردن مال شبهه ناک و رضایت پدر و مادر>>پرهیز و ایضاء پدر و مادر

2.کدام یک را انتخاب کنیم؟
دور ریخن مال شبهه ناک>انفاق کردن و بخشدن به دیگری>خوراندنش به حیوانات

اما توضیح مطلب:
پدر بنده اهل خمس نیست،اهل شراب است،و در ضمن بخش زیادی از درآمدش ربوی و حرام است.
از آنجا که من و همسرم همسایه مادر و پدرم هستیم،بعضاً برای ما غذا می آورند،
و یا ما را برای غذا دعوت میکنند.با اینکه داستان را به مادرم توضیح دادم و گفتم که میخواهم از مال پدرم پرهیز کنم و از مال پاک مصرف کنم و ایشان هم متقاعد شدند،باز هم برای ما میوه،غذا و.... می آورند.اما حقیقتا بنده از گلویم پایین نمیرود.
چرا که شبهه ی حرام بودن و نجاست در آنها هست.به همین منظور عموماً پرهیز میکنم.
اما اگر غذا و میوه را قبول نکنم،ایشان ناراحت میشوند.چرا که مثل همه پدر مادر ها،دوست دارند بچه یشان خوب بخورد،بخوابد و... و میدانم اگر بیش از این مقدار پرهیز کنم،مادرم در دل بسیار ناراحت میشود و غمگین میشود که آبرویش جلوی عروسش رفته و او هم از مالش پرهیز میکند.در ضمن سنشان هم به پیری رسیده است.

البته پدرم درآمد حلال هم دارد،اما به هر حال مالشان به علت درآمد زیاد حرام،بسیار شبهه ناک است.امر و نهی هم بی اثر و اصلا موضوع سوالم نیست.
حال بفرمایید کدام را انتخاب کنم؟

وقتی دعوت میشویم:
خوردن مال شبهه ناک و رضایت پدر و مادر>>پرهیز و ایضاء پدر و مادر؟؟

وقتی که برایمان غذا می آورند و شاهد خوردن و نخوردن ما نیستند:
دور ریخن مال شبهه ناک در سطل>انفاق کردن و بخشدن به دیگران>خوراندنش به حیوانات و گربه و کلاغ؟

با تشکر

کارشناس بحث : اویس

با عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان خصوصا جناب مخفی
سوال حضرتعالی بیشتر مربوط به کارشناس فقه می باشد لذا از استاد سجاد برای پاسخگویی به این سوال دعوت نموده و پیشاپیش از بذل توجه ایشان کمال تشکر و قدردانی را دارم.

[="Tahoma"][="Black"]

مخفی;284905 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم سلام دو سوال دارم البته با توضیح 1.کدام یک را انتخاب کنیم؟ خوردن مال شبهه ناک و رضایت پدر و مادر>>پرهیز و ایضاء پدر و مادر 2.کدام یک را انتخاب کنیم؟ دور ریخن مال شبهه ناک>انفاق کردن و بخشدن به دیگری>خوراندنش به حیوانات اما توضیح مطلب: پدر بنده اهل خمس نیست،اهل شراب است،و در ضمن بخش زیادی از درآمدش ربوی و حرام است. از آنجا که من و همسرم همسایه مادر و پدرم هستیم،بعضاً برای ما غذا می آورند، و یا ما را برای غذا دعوت میکنند.با اینکه داستان را به مادرم توضیح دادم و گفتم که میخواهم از مال پدرم پرهیز کنم و از مال پاک مصرف کنم و ایشان هم متقاعد شدند،باز هم برای ما میوه،غذا و.... می آورند.اما حقیقتا بنده از گلویم پایین نمیرود. چرا که شبهه ی حرام بودن و نجاست در آنها هست.به همین منظور عموماً پرهیز میکنم. اما اگر غذا و میوه را قبول نکنم،ایشان ناراحت میشوند.چرا که مثل همه پدر مادر ها،دوست دارند بچه یشان خوب بخورد،بخوابد و... و میدانم اگر بیش از این مقدار پرهیز کنم،مادرم در دل بسیار ناراحت میشود و غمگین میشود که آبرویش جلوی عروسش رفته و او هم از مالش پرهیز میکند.در ضمن سنشان هم به پیری رسیده است. البته پدرم درآمد حلال هم دارد،اما به هر حال مالشان به علت درآمد زیاد حرام،بسیار شبهه ناک است.امر و نهی هم بی اثر و اصلا موضوع سوالم نیست. حال بفرمایید کدام را انتخاب کنم؟ وقتی دعوت میشویم: خوردن مال شبهه ناک و رضایت پدر و مادر>>پرهیز و ایضاء پدر و مادر؟؟ وقتی که برایمان غذا می آورند و شاهد خوردن و نخوردن ما نیستند: دور ریخن مال شبهه ناک در سطل>انفاق کردن و بخشدن به دیگران>خوراندنش به حیوانات و گربه و کلاغ؟ با تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

تا زمانی که به وجود مال حرام در عین مالی که استفاده می کنید ، یقین ندارید شرعا منعی بر استفاده نیست و نباید کاری کرد که پدر یا مادر اذیت شوند . (1)

می توانید مال را نخورید و به دیگران بدهید تا استفاده کنند یا در جایی برای استفاده حیوانات گرسنه بریزید اما دور ریختن آن اگر مصداق اسراف باشد حرام است .

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

از جنبه فقهی که استاد سجاد پاسخ فرمودند و از ایشان متشکرم.
از جهت اخلاقی نیز اگر احتیاط کرده و خودتان خمس غذاهایی را که مصرف میکنید بدهید انشاالله اثرات وضعی مال شبهه ناک بر شما وارد نخواهد شد

سلام و تشکر فراوان از پاسخ خوبتان
سوالاتی از جناب سجاد داشتم و چند سوال از کارشناس اخلاق گرامی

1.بنده مقلّد آیت الله مکارم هستم،آیا نیاز به استفتا از دفتر ایشان هم میباشد و یا نظر همه در این مورد یکی است؟

2.اینکه فرمودند "اگر مصداق اسراف باشد حرام است " به چه معناست؟ چون اگر بنده دور بریزم،فقط به دلیل شبهه ناک بودن آن در مورد حرام بودن و یا نجاست میباشد که حقیقتاً خوردنش برایم بسیار سخت است.آیا این از لحاظ شرعی مصداقی از اسراف خواهد بود؟

اما سوال دیگر از کارشناسان عزیز فقه و اخلاق:
اینکه در قران کریم فرمود:

>

>

>

و شاید آیات دیگری که مستقیم و یا غیر مستقیم دعوت به انفاق از طیبات رزق میکنند...
آیا این موارد دلالت بر این ندارد که در این مورد ما از اموال شبهه ناک خود به دیگران نبخشیم و خود از آنها مصرف کنیم؟
بنده خودم واقعاً مصرف چنین مالی برایم بسیار سخت است،خصوصاً اینکه نیازی به آن ندارم.اما از طرفی ردّ کردنش موجب ایضاء پدر و مادرم میشود.اما آیا در حقیقت،صلاح امر،انفاق مال شبهه ناک است و یا ترجیح دیگران بر خود در استفاده از طیّبات؟

با تشکر

[="Tahoma"][="Indigo"]سوال جالبی بود.حقیقتاً خوردن مال شبهه ناک بهتر است و یا انفاقش؟
اصلا آیا اثر وضعی فقط با خوردن و امثال آن بر ما وارد میشوند؟چه بسا انفاق و خوراندن "ما" به مردی مسلمان و مومن،باعث سلب توفیقات عظیمی از آن شخص شود که اثر وضعی این "سلب توفیقات" بر ما،که ما باعث این سلب توفیقات در آن شخص شده ایم،شدید تر از اثرات وضعی حاصل از مصرف آن اموال باشد.چرا که این مورد،یعنی انفاق و خوراندنش به غیر،مصداقی از "خودخواهی" را نیز به همراه دارد.
از اساتید اخلاق استدعا دارم راهنمایی بفرمایند.:Gol:
[/]

[="Tahoma"][="Black"]

مخفی;286340 نوشت:
سلام و تشکر فراوان از پاسخ خوبتان سوالاتی از جناب سجاد داشتم و چند سوال از کارشناس اخلاق گرامی 1.بنده مقلّد آیت الله مکارم هستم،آیا نیاز به استفتا از دفتر ایشان هم میباشد و یا نظر همه در این مورد یکی است؟ 2.اینکه فرمودند "اگر مصداق اسراف باشد حرام است " به چه معناست؟ چون اگر بنده دور بریزم،فقط به دلیل شبهه ناک بودن آن در مورد حرام بودن و یا نجاست میباشد که حقیقتاً خوردنش برایم بسیار سخت است.آیا این از لحاظ شرعی مصداقی از اسراف خواهد بود؟

با عرض سلام و احترام مجدد

1. پاسخ ایشان همانی است که عرض شد.
2. تعیین مصداق اسراف با عرف است یعنی اگر کاری در نظر عرف متدینان اسراف باشد ، باید از آن پرهیز کرد.

همیشه موفق و مؤید باشید[/]

[="Arial Black"][="Blue"]

رضاهو;286583 نوشت:
سوال جالبی بود.حقیقتاً خوردن مال شبهه ناک بهتر است و یا انفاقش؟
اصلا آیا اثر وضعی فقط با خوردن و امثال آن بر ما وارد میشوند؟چه بسا انفاق و خوراندن "ما" به مردی مسلمان و مومن،باعث سلب توفیقات عظیمی از آن شخص شود که اثر وضعی این "سلب توفیقات" بر ما،که ما باعث این سلب توفیقات در آن شخص شده ایم،شدید تر از اثرات وضعی حاصل از مصرف آن اموال باشد.چرا که این مورد،یعنی انفاق و خوراندنش به غیر،مصداقی از "خودخواهی" را نیز به همراه دارد.
از اساتید اخلاق استدعا دارم راهنمایی بفرمایند.

اثر وضعی اشیاء محدود به خوردن و تناول آنها نیست بلکه اگر بدانیم این مال شبهه ناک است و به جهت پرهیز از خوردن غذای شبهه ناک آنرا به دیگران ببخشیم اگرچه از جهت فقهی حرمت تشریعی نخواهد داشت بلکه به تکلیف شرعی خود عمل کرده ایم، اما اثر وضعی آن همچنان بر ما بارخواهد بود.
برای دوری از اثرات وضعی مال و غذای شبهه ناک باید از هر طریق ممکن از آن پرهیز کرد و از آن دوری جست و بخشیدن آن به دیگران نیز از آنجا که ما مسبب وارد شدن اثراتِ سوءِ وضعی، در غذای دیگران بوده ایم موجب وارد شدن اثراتِ سوءِ وضعی آن، در زندگی خودمان هم خواهد شد.
[/]

بسیار متشکرم از پاسخ حقیر
در چنین شرایطی که جناب مخفی فرمودند "و ما هم به نوعی دچار این داستان هستیم"،گویی راهی برای فرار از اثر وضعی باقی نمیماند.

اگر نگیریم و غذا را قبول نکنیم،چون "حرمت آن" برای ما قطعی نشده است،و به عبارتی مشتبه است،گرچه شبهه اش بسیار باشد،ایضاء پدر و مادر با عدم دریافت غذا و یا خوردن آن،حرام است و اثر سوء بیشتری از خوردن مال مشتبه دارد.این به عبارتی تحمیل اثر سوء بر ما هست،که به نظر حقیر،اگر بخواهیم نافی عدل الهی نباشد،قطعاً باید عین عدل باشد و قطعاً به نفع ما خواهد بود.شاید "عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد"..

سوالی از جناب سجاد گرامی داشتم:
1.اگر این مال شبهه ناک از پدر و مادر به صورت پول دریافت شد،بهترین مصرف آن چیست؟
صدقه؟ رد مظلمه؟ مجهول المالک؟
2.و آیا تخمیس کردن آن،مطلوب است؟
3.اگر بدانیم مال حرام،از طریق استفاده در غیر از قرارداد وام بانک حاصل شده،اما ندانیم وام از کدام بانک دریافت شده،و آیا عین مال و یا سود حاصل از معاملات ربوی در مالی که به ما هبه شده است موجود است یا خیر،آیا تجسس از اینکه کدام بانک وام را داده تا مبلغ را به او برگردانیم لازم است و یا بهتر است به همان مصارف گزینه 1 برسانیم؟(نمیدانیم کدام بانک و کدام شعبه است و یا اصلا آیا عین مال حرام در این هدیه موجود است یا خیر،بلکه شبهه ناک است)

با تشکر
(مقلد آیت الله مکارم)

[="Arial Black"][="Blue"]جناب رضاهو بهتر است سوالاتی از این دست را که اساسا مربوط به کارشناس محترم فقه می باشد در قسمت مربوطه دنبال فرمائید.
از همکاری شما کمال تشکر را دارم.
[/]

[="Arial Black"][="Blue"][="Arial Black"]با عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان و سروران گرامی
برخی از عزیزان در طی یک پیغام خصوصی به این حقیر فرمودند ظاهرا میان آنچه حقیر در پست 4 و پست 9 و نیز انچه در پست 64 تاپیک http://www.askdin.com/thread23187-7.html#post287543 گفته ام تناقض وجود دارد.
در جواب این شبهه باید بگویم خوشبختانه تناقض منتفی است زیرا اگر در پست 4 گفته ام که «از جهت اخلاقی نیز اگر احتیاط کرده و خودتان خمس غذاهایی را که مصرف میکنید بدهید انشاالله اثرات وضعی مال شبهه ناک بر شما وارد نخواهد شد» مراد این است که طبق پاسخ کارشناس محترم فقه، جناب سجاد، در فرض سوال یاد شده، از جنبه فقهی حرمت تکلیفی نسبت به خوردن آن غذا نخواهد بود خصوصا آنکه پدر ایشان شغل حلال هم دارند و ممکن است این غذا از آن درآمد حلال ایشان تهیه شده باشد. پس از جنبه فقهی می توان چنین غذایی را خورد فقط می ماند تاثیرات وضعی خوردن غذای مذکور، چرا که ممکن است این غذا از آن بخش در آمد حرام تهیه شده باشد. در این صورت فقه تکلیفی برایمان ندارد و دادن خمس در چنین فرضی از جنبه فقهی واجب نیست و اگر بدهیم چون کاری را انجام داده ایم که بیش از تکلیف شرعی فقهی مان است مطمانا چنین عملی از تاثیرات وضعی مثبتی نیز برخوردار خواهد بود که انشاء الله آن تاثیرات منفی وضعی خوردن مال شبهه ناک با این تاثیرات مثبت وضعی دادن خمس این غذا خنثی گردیده و موجب عدم توفیقات معنوی شخص نخواهد شد.
[/]

یا رب

اگر یه مقدار پول شبهه ناک در دستمون باشه و مثلا بخوایم چیزی بخریم و پول در دسترسمون نباشه مثلا تو بانک باشه یا با خود به همراه نیاورده باشیم اشکال داره از اون پول خرید کنیم و بعد فرداش پول رو به جاش بذاریم؟؟؟؟

[="Tahoma"][="Black"]

مشتی خاک;338567 نوشت:
گر یه مقدار پول شبهه ناک در دستمون باشه و مثلا بخوایم چیزی بخریم و پول در دسترسمون نباشه مثلا تو بانک باشه یا با خود به همراه نیاورده باشیم اشکال داره از اون پول خرید کنیم و بعد فرداش پول رو به جاش بذاریم؟؟؟؟

با سلام و احترام

اگر یقین به حرمت پول داشته باشید تصرف در آن جایز نیست در غیر این صورت اشکال ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم[/]

[="Georgia"][="Blue"]جمع بندی
سوال
برای خلاصی از آثار وضعی خوردن مال شبهه ناک آیا می توان آنرا انفاق نمود؟

پاسخ
اثر وضعی اشیاء محدود به خوردن و تناول آنها نیست بلکه اگر بدانیم این مال شبهه ناک است و به جهت پرهیز از خوردن غذای شبهه ناک آنرا به دیگران ببخشیم اگرچه از جهت فقهی حرمت تشریعی نخواهد داشت، اما اثر وضعی آن همچنان بر ما بارخواهد بود.
برای دوری از اثرات وضعی مال و غذای شبهه ناک باید از هر طریق ممکن از آن پرهیز کرد و از آن دوری جست و بخشیدن آن به دیگران نیز از آنجا که ما مسبب وارد شدن اثراتِ سوءِ وضعی، در غذای دیگران بوده ایم موجب وارد شدن اثراتِ سوءِ وضعی آن، در زندگی خودمان هم خواهد شد.

موضوع قفل شده است