خمس فروش خانه

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خمس فروش خانه

سلام و خسته نباشید

پدرم اهل خمس دادن نیست . بیشتر از 20 سال قبل زمینی به او ارث رسید و چون خانه ای نداشت آنرا کم کم با حقوق کارمندی و کارگری ساخت.

بعد از گذشت بیش از 25 سال از ساخت خانه ما به شهر دیگری رفتیم و خانه را 30تومن فروختیم و در بانک گذاشتیم بعد از 6 ماه

با پس اندازهایی که پدرم داشت و با وام بازنشستگی و پاداش بازنشستگی و آن 30 میلیون تومنی که از فروش خانه در بانک

بود خانه ای به قیمت 60 میلیون تومن خریدیم و در آن ساکن شدیم و مغازه ای به قیمت کمتر از 30 میلیون تومن در جایی ارزان خردیم. که داداشم در آن کار میکند.

الان خانه ما تقریبا 200 تومن ارزش دارد بدلیل بیکاری من و نداشتن خانه پدرم تصمیم دارد خانه را بفروشد و خانه ای ارزانتر در حاشیه شهر

به قیمت 100 تومن بخرد و 100 تومن هم به من بدهد.

- آیا این 100 تومنی که به من می دهد خمس دارد؟ چون خودش اهل خمس نبوده؟

- مغازه چطور؟ اگر آنرا داداشم بفروشد ( بدلیل درآمد کم ) و بخواهد با من کاری راه بیندازیم آیا خمس دارد؟

مقلد مقام معظم رهبری هستم

ممنون و سپاس

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

dina20;815408 نوشت:
سلام و خسته نباشید

پدرم اهل خمس دادن نیست . بیشتر از 20 سال قبل زمینی به او ارث رسید و چون خانه ای نداشت آنرا کم کم با حقوق کارمندی و کارگری ساخت.

بعد از گذشت بیش از 25 سال از ساخت خانه ما به شهر دیگری رفتیم و خانه را 30تومن فروختیم و در بانک گذاشتیم بعد از 6 ماه

با پس اندازهایی که پدرم داشت و با وام بازنشستگی و پاداش بازنشستگی و آن 30 میلیون تومنی که از فروش خانه در بانک

بود خانه ای به قیمت 60 میلیون تومن خریدیم و در آن ساکن شدیم و مغازه ای به قیمت کمتر از 30 میلیون تومن در جایی ارزان خردیم. که داداشم در آن کار میکند.

الان خانه ما تقریبا 200 تومن ارزش دارد بدلیل بیکاری من و نداشتن خانه پدرم تصمیم دارد خانه را بفروشد و خانه ای ارزانتر در حاشیه شهر

به قیمت 100 تومن بخرد و 100 تومن هم به من بدهد.

- آیا این 100 تومنی که به من می دهد خمس دارد؟ چون خودش اهل خمس نبوده؟

- مغازه چطور؟ اگر آنرا داداشم بفروشد ( بدلیل درآمد کم ) و بخواهد با من کاری راه بیندازیم آیا خمس دارد؟

مقلد مقام معظم رهبری هستم

ممنون و سپاس

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر پدرتان الان آن پول را به شما می بخشد،برای شما خمس ندارد.

مغازه برادرتان هم به همین صورت اگر ایشان الان دارد مغازه را به ایشان می بخشد برای برادرتان خمس ندارد.

البته خمس همه مواردی که ازجهت شرعی پدرتان باید خمسش را می داده و نداده ، گردن پدرتان است و باید خمسش را پرداخت کنند.

پی نوشت:
استفتاء شفاهی از دفتر رهبری

شفا;816112 نوشت:

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر پدرتان الان آن پول را به شما می بخشد،برای شما خمس ندارد.

مغازه برادرتان هم به همین صورت اگر ایشان الان دارد مغازه را به ایشان می بخشد برای برادرتان خمس ندارد.

البته خمس همه مواردی که ازجهت شرعی پدرتان باید خمسش را می داده و نداده ، گردن پدرتان است و باید خمسش را پرداخت کنند.

خیلی ممنون از پاسختون

منظورتون از الان چیست چون معلوم نیست چه زمانی برای خانه مشتری پیدا شود .

اگر پدرم مغازه را به من و برادرم ببخشد و مغازه را فرضا چند سال دیگر بفروشیم ( تا قیمت آن بیشتر شود ) آیا خمس آن را در زمان فروش باید پرداخت کنیم ؟

راستش در واقع پدرم می خواهد مغازه و نصف پول خانه را به من و برادرم ببخشد تا مشکل شغل و خانه ما حل شود

چون هر دو مجرد هستیم و الان من شغلی ندارم و برادرم از شغلش راضی نیست .

همچنین خواهر هایمان مجرد و بیکار هستند ان شاءالله من و برادرم میخواهیم از درآمد خودمان یا شغلی که ایجاد

میکنیم سهمی هم از درآمد به آنها بدهیم و یا با ما مشغول بکار شوند.

بازهم تشکر می کنم .

dina20;816317 نوشت:
خیلی ممنون از پاسختون

منظورتون از الان چیست چون معلوم نیست چه زمانی برای خانه مشتری پیدا شود .

اگر پدرم مغازه را به من و برادرم ببخشد و مغازه را فرضا چند سال دیگر بفروشیم ( تا قیمت آن بیشتر شود ) آیا خمس آن را در زمان فروش باید پرداخت کنیم ؟

راستش در واقع پدرم می خواهد مغازه و نصف پول خانه را به من و برادرم ببخشد تا مشکل شغل و خانه ما حل شود

چون هر دو مجرد هستیم و الان من شغلی ندارم و برادرم از شغلش راضی نیست .

همچنین خواهر هایمان مجرد و بیکار هستند ان شاءالله من و برادرم میخواهیم از درآمد خودمان یا شغلی که ایجاد

میکنیم سهمی هم از درآمد به آنها بدهیم و یا با ما مشغول بکار شوند.

بازهم تشکر می کنم .

سلام علیکم

1-منظور این است که ملک در زمانی که به شما منتقل شده است ، افزایش قیمتش اگر به این قصد(افزایش قیمت ) نگهداری شده خمس دارد ، ولی اگر الان (یعنی در حال حاضر) می خواهد به شما ببخشد برای شما خمس ندارد چون تازه به ملک شما در آمده و سودی به آن تعلق نگرفته ،فلذا خمس ندارد .

2- اگر برادرتان به قصد افزایش قیمت نگه داشته سر سال خمسی باید ،خمس افزایش قیمت را حساب کرده و هر وقت در همان سال به فروش رفت بلافاصله پرداخت کند .

موضوع قفل شده است