رد کردن معجزات قران

تب‌های اولیه

253 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

اندیشمند;207430 نوشت:
اما در مثال كاملا مغالطه كرديد زيرا هيچگاه مسلمين نمي گويند چون پيامبر به انجير و زيتون قسم خورده است پس اين معجزهاست!!!در يك بحث علمي سعي كنيد هميشه انصاف را رعايت كنيد هرچند مطلب شخص مقابل را قبول نداريد. در مورد امي بودن پيامبر (ص) منظور اينست كه شخصي كه نزد كسي درس نخوانده و تعليم نديده است نمي تواندچنين كتابي با چنين معارف بلند بياورد.

اگه قرآن نوشتار پیامبر باشه دیگه از هیچ طریقی اعجاز نیست ایرادی هست؟

یاسین;208041 نوشت:
به هر حال قرآن با يك پاسخ دندانشكن خط بطلان بر اين ادعاهاى بى پايه مى ‏كشد و مى‏ گويد: اينها توجه ندارند،" زبان كسى كه قرآن را به او نسبت مى‏دهند عجمى است، در حالى كه اين قرآن به زبان عربى فصيح و آشكار نازل شده است".تفسير نمونه، ج‏11، ص: 408

واقعا" که خیلی دندان شکن بود
اگه در خود آیات کلمات عجمی را نشان بدهم آیا بازهم می گویید قرآن عربی فصیح و آشکار است؟

اندیشمند;208327 نوشت:
مقصود از اعجاز علمی قرآن، آن نیست که قرآن کتابی است که فرمول های علمی ارائه داده است، بلکه مقصود آنست که گوینده این کلام، کسی است که بر همه اسرار طبیعت آگاه است و در لابلای آیات کتابش به تناسب، به بیان برخی از ابعاد علمی جهان پرداخته است. «اعجاز علمی قرآن »مربوط به اشاراتی است که ازگوشه های سخن حق تعالی نمودار گشته و هدف اصلی نبوده است،زیرا قرآن کتاب هدایت است و هدف اصلی آن جهت بخشیدن به زندگی انسان و آموختن راه سعادت به او است.

جناب کارشناس این دلیل شما هم درست نیست
مگه علم در حال تکامل یافتن نیست؟ وقتی علم هنوز قطعی نشده چه طور ممکنه خداوند از علم ناقص در قرآن حرف زده باشه نمی دانم حالا یا شما اشتباه میکنید یا قرآن کلام الهی نیست

یا ابن الکوثر(ع);208400 نوشت:
در حال حاضر و در صورت آیه نشانه علم زیست هویدا است این طور نیست؟ و علوم مختلف که یک فرد نمی تواند تمامی این علوم را خود کسب کند و درجه علمی هم در ان زمان انقدر نبوده که بشه گفت از دانشمندان ان زمان بدست اورده شده است

این که سواد عالی نمی خواد بی سوادها هم میدانند و به خاطر همین مطالب غلطه.
معجزه باید بدون معارض باشه حالا من برای رد حرف شما مشابهش را می آورم:
همان عاملی که باعث شده کربلایی کاظم یه شبه آن همه مطالب را حفظ کنه همان عامل هم موجب شده پیامبر آن همه مطالب را به زبان بیاره حالا اگه امی باشی حفظ کردن کار سختیه یا سرودن ؟
صد البته که کار کربلایی سختر بوده درسته که ادعای نبوت نکرده ولی من مشابهش را برای شما آوردم

یا ابن الکوثر(ع);208402 نوشت:
می شود آیه ایی را که می گویید شلوار یوسف پاره شده است را بیاورید؟! تازه گویا شما علم ادبیات را فراموش نموده اید!!! من از شما آیه را خواسته ام بنا بر منطق و عقل شما برای اثبات کلام خودتان باید سند بیاورید

در اینترنت سرچ می کردی پیدا می شد به خاطر همون گفتنش را مهم ندانستم
سوره تین آیه 1 قسم به انجیر و زیتون
سوره یوسف آیه 25 اشاره به پاره شدن پیراهن یوسف

یا ابن الکوثر(ع);208403 نوشت:
پس در دنیای خود خوش باشد که به زودی صدای چوب ها را خواهی شنید!!!

اتفاقا" کسی که از عقل پیروی نمیکنه در مقابل خداوند قرار داره و همونه که به زودی صدای چوبها را خواهد شنید.
ما هم می خواهیم بسنجیم آیا دلایل دین شما عقلانی است یا نه؟
کسی که با عقل همه چیز را میسنجد حتی اگه مسیرش درست نباشد بی گمان هدایت یافته است
لایکلف الله نفسا"الا وسعها ؛شما وسع را چه معنا میکنید؟
شما مسلمانان مدعی اثبات هستید اگه قصوری باشه از شماست نه از آقای habibonline و نه من و بقیه

یا ابن الکوثر(ع);208403 نوشت:
کتاب هدایت است برای اهل یقین و اهل پرهیزگاری نه هر کس و الا گمراهان را به سمت گمراهی می کشاند! مگر طالب حق باشند و تفکر و انصاف ژایه رسیدن به حقیقت است

هر وقت قرآن توانست خودش را اثبات کنه, اهل یقین راهم هدایت کنه و گمراهان راهم نکنه ما که بخیل نیستیم

habibonline;208409 نوشت:
بله واقعا کتاب هدایت است مخصوصا اونجایی که میگه مردان آنها را بکشید و زنان را به بردگی و کنیزی بگیرید خدایی که میگید انقد مهربونه نمیتونست همچین آیه ای بده: 1-مبادا که کافران را بکشید آنها از لحاظ انسانی با شما یکی اند اما گمراه شده اند 2-بلکه به آنان راه هدایت را نشان دهید تا هدایت شوند

نه اصلا" قرآن خودشو ثابت بکنه ما که بخیل نیستیم بعدش میگیم کتاب هدایته

lili2020;208752 نوشت:
نه اصلا" قرآن خودشو ثابت بکنه ما که بخیل نیستیم بعدش میگیم کتاب هدایته

سلام

قران که خودشو ثابت کرده

از آنجا که شما سندی ارائه نمی کنید

lili2020;208750 نوشت:
هر وقت قرآن توانست خودش را اثبات کنه, اهل یقین راهم هدایت کنه و گمراهان راهم نکنه ما که بخیل نیستیم

راستی یه سوال

چراشما جواب ها را در پست های پ

lili2020;208742 نوشت:
اتفاقا" کسی که از عقل پیروی نمیکنه در مقابل خداوند قرار داره و همونه که به زودی صدای چوبها را خواهد شنید. ما هم می خواهیم بسنجیم آیا دلایل دین شما عقلانی است یا نه؟

اتفاقا ان نا بینا هه هم از عقل خودش پیروی کرده بود دیگه!!

ولی چون عقلش مبنای فکری صحیح نداشت به گمراهی کشید

و از انجا که حرف عالم را گوش نکرد!!!

باز هم به گمراهی کشید

lili2020;208742 نوشت:
کسی که با عقل همه چیز را میسنجد حتی اگه مسیرش درست نباشد بی گمان هدایت یافته است لایکلف الله نفسا"الا وسعها ؛شما وسع را چه معنا میکنید؟

این نوشته رو از کجا آوردید؟!

اهان یعنی اگر دو نفر در راهی باشند که یکی راه بلد است و به مسیری دوراهه می رسند

اگر راه بلده بگه این راه درسته و اون راه پر خطر و سقوط

آن فرده که راه را بلد نیست با عقل خودش بگه

هردو یکسانه و خطری ندارد

چون تعقل کرده و همه چیز را با عقل خود سنجیده و بعد راه پر خطرو انتخاب کرده و مرده!!!

از نظر شما هدایت رافته است!!!! نه گمراه!؟

lili2020;208742 نوشت:
شما مسلمانان مدعی اثبات هستید اگه قصوری باشه از شماست نه از آقای habibonline و نه من و بقیه

شما مدعی نفی هستید

وقتی کسی یارای مقابله نداشته باشد

و برای اثبات خود تلاشی نکند لابد عاقل است؟!!

به زودی انان که صدای چکاوک را تکذیب می کردند ان را خواهند دید!:Gol:

lili2020;208737 نوشت:
این که سواد عالی نمی خواد بی سوادها هم میدانند و به خاطر همین مطالب غلطه. معجزه باید بدون معارض باشه حالا من برای رد حرف شما مشابهش را می آورم: همان عاملی که باعث شده کربلایی کاظم یه شبه آن همه مطالب را حفظ کنه همان عامل هم موجب شده پیامبر آن همه مطالب را به زبان بیاره حالا اگه امی باشی حفظ کردن کار سختیه یا سرودن ؟ صد البته که کار کربلایی سختر بوده درسته که ادعای نبوت نکرده ولی من مشابهش را برای شما آوردم

سلام

جواب شما در مورد معجزه داده شده است

و اما در مورد این فرد می شود بگویید کیست؟!!
(یه سوال واقعا به این حرف ایمان دارید؟)

این جوری باشه هر کسی می تواند مدعی شود او را به ما معرفی کنید

lili2020;208741 نوشت:
در اینترنت سرچ می کردی پیدا می شد به خاطر همون گفتنش را مهم ندانستم سوره تین آیه 1 قسم به انجیر و زیتون سوره یوسف آیه 25 اشاره به پاره شدن پیراهن یوسف

لابد در مباحث و مباحثه در خواست سند طرف مقابل مهم نیست

من برای چه باید در اینتر نت سرچ کنم؟!

مدعی باید ادعا خود را ثابت کند!

خوب

این سوره تین

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَالتِّينِ وَالزَّيتُونِ(التين/1)
قسم به انجير و زيتون [يا: قسم به سرزمين شام و بيت المقدس‌]،
وَطُورِ سِينِينَ(التين/2)
و سوگند به «طور سينين»،
وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِينِ(التين/3)
و قسم به اين شهر امن [= مکه‌]،
لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ(التين/4)
که ما انسان را در بهترين صورت و نظام آفريديم،
ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ(التين/5)
سپس او را به پايين‌ترين مرحله بازگردانديم،
إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيرُ مَمْنُونٍ(التين/6)
مگر کساني که ايمان آورده و اعمال صالح انجام داده‌اند که براي آنها پاداشي تمام‌نشدني است!
فَمَا يكَذِّبُكَ بَعْدُ بِالدِّينِ(التين/7)
پس چه چيز سبب مي‌شود که بعد از اين همه (دلايل روشن) روز جزا را انکار کني؟!
أَلَيسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ(التين/8)
آيا خداوند بهترين حکم‌کنندگان نيست؟!

و اما یوسف

وَاسْتَبَقَا الْبَابَ وَقَدَّتْ قَمِيصَهُ مِنْ دُبُرٍ وَأَلْفَيا سَيدَهَا لَدَى الْبَابِ قَالَتْ مَا جَزَاءُ مَنْ أَرَادَ بِأَهْلِكَ سُوءًا إِلَّا أَنْ يسْجَنَ أَوْ عَذَابٌ أَلِيمٌ(يوسف/25)
و هر دو به سوي در، دويدند (در حالي که همسر عزيز، يوسف را تعقيب مي‌کرد)؛ و پيراهن او را از پشت (کشيد و) پاره کرد. و در اين هنگام، آقاي آن زن را دم در يافتند! آن زن گفت: «کيفر کسي که بخواهد نسبت به اهل تو خيانت کند، جز زندان و يا عذاب دردناک، چه خواهد بود؟!»

راستی تا جایی که من یادم میاید در جایی که سند خواستم
شما حرف از شلوار یوسف زدید!!

چرا؟!!

می خواستم ببینم شلواره یا پیراهن که دیدیم پیراهن است

حال مشکل این ایات چیست بفرمایید و بگویید:Gol:

با تشکر

البته شایان ذکر است از زمان ارسال این پست در صورت ادغام پست های جناب لیلی2020

دلالتی بر کذب کلام نخواهد داشت:Gol:

سلام

از کارشناسان محترم تقاضا دارم

پست های جناب لیلی 2020 را در هم ادغام کنند

تا پاسخ های داده شده به ایشان راحت تر در دسترس دوستان قرار بگیرد

:Gol::hamdel:

دوستان مثله اینکه بعد از گذشت 13 صفحه جدال هنوز جنگ ادامه دارد
البته خوبه .چون این بحث ها باعث بالا رفتن علم طرفین از علوم دنیا میشه

اما خوبه اگر کسی حرفی میزنه حداقل معنی حرفو بدونه
من اینجا از جناب lili طرف داری میکنم چون هم سو هستیم
جناب یا ابن الکوثر(ع) در جای از بحث گفتند
معجزه چه منافاتی با علم داره؟
اولا معجزه یعنی کاری که بشر از انجام ان عاجز باشد.یعنی اگر محمد ماه را از هم شکافت و این معجزه نام گرفت دیگر محال ممکن است کسی از طریق علم بتواند ماه را از هم بشکافد
چنانچه علم نیز باید کاملا معجزه را رد کند
مثلا شق القمر با هیچ قانونی در فیزیک جور در نمیاد و اگر به یک فیزیک دان بگویی ماه روزی از هم جدا شده و بعد به هم چسبیده .خنده اش میگرد
در نتیجه معجزه کاملا از علم جداست
و چیزی به نام اعجاز علمی حرفیست متناقض

اما ان چیز که برخی نامطلعین از تاریخ به نام اعجاز علمی به قران نسبت میدن
برخی ایات هست که به ظاهر از علم زمان خود جلو تر بیان شدند
اما به نظر حداقل شخص من هیچ و هیچ مطلبی در قران نیست که جلو تر از زمان خود باشد

اگر کسی مخالف حرف من هست و حاظرم ثابت کنم که هیچ مطلبی در قران نیست که زمان خود جلو تر باشد.بگذریم از اینکه قران انقدر ناقص بیان شده که ما را در شک میندازه که اصلا ایا میشه باور کرد این حرف ها گفته خدا هست؟
یعنی اگر نشه ثابت کرد قران اشتباه میگه.که میشه
حداقل اینه که میشه ثابت کرد قران اعجاز علمی ندارد

سلام به imanjoon
دوست عزیز آیا می توانی در رابطه با جسد فرعونی که در دریا پیدا شده و این دوستان انقدر سرو صدا راه انداخته اند هم ردیه بنویسی یا من کلنگشو بزنم؟

lili2020;208873 نوشت:
سلام به imanjoon
دوست عزیز آیا می توانی در رابطه با جسد فرعونی که در دریا پیدا شده و این دوستان انقدر سرو صدا راه انداخته اند هم ردیه بنویسی یا من کلنگشو بزنم؟

با سلام و عرض ادب
بحث جالبی بین جناب رضا همکار سایت و کاربر فرهیخته جناب سیاوش بزرگمهر در تاپیک مسلمان شدن پرفسور فرانسوی با ایه ای از قران.... به آدرس
http://www.askdin.com/thread5763.html صورت گرفته که برای استمداد و روشن شدن ابعاد موضوع یسیار کمک کننده است
موفق باشید

gsaeed;208859 نوشت:
دوستان مثله اینکه بعد از گذشت 13 صفحه جدال هنوز جنگ ادامه دارد

سلام

13 صفحه را ببینید

پست های پراکنده دوستمونو می بینید که بجای یک پست چندین پست می زند

gsaeed;208859 نوشت:
اولا معجزه یعنی کاری که بشر از انجام ان عاجز باشد.یعنی اگر محمد ماه را از هم شکافت و این معجزه نام گرفت دیگر محال ممکن است کسی از طریق علم بتواند ماه را از هم بشکافد

بنده هم در جواب گفتم

علم الهی اونو تایید می کنه

نه علم بشر و این هم به علت تجربی بودن علم بشر است

ولی علم بشر به صحت معجزه ایمان میاره و اونو تایید می کنه و یا حتی ممکنه اونو تکذیب کنه:Gol:
(البته واضح است که منظور از تایید در اینجا الهی بودن معجزه با توجه به علمی است دارد مثلا تایید ساحران از معجزه بودن و سحر نبودن انها با توجه به علم سحری که دارند:ok:)

gsaeed;208859 نوشت:
چنانچه علم نیز باید کاملا معجزه را رد کند مثلا شق القمر با هیچ قانونی در فیزیک جور در نمیاد و اگر به یک فیزیک دان بگویی ماه روزی از هم جدا شده و بعد به هم چسبیده .خنده اش میگرد در نتیجه معجزه کاملا از علم جداست

جواب شما در ناقص بودن علوم است

متناقص سخنی است که یک جا بگویی علم بشر اونو تاید نمی کنه

و بعد بگویی تکذیبب می کنه این تایید و تکذیب با هم جمع نمی شود

و می شود تناقض

gsaeed;208859 نوشت:
اما ان چیز که برخی نامطلعین از تاریخ به نام اعجاز علمی به قران نسبت میدن برخی ایات هست که به ظاهر از علم زمان خود جلو تر بیان شدند اما به نظر حداقل شخص من هیچ و هیچ مطلبی در قران نیست که جلو تر از زمان خود باشد

نظر شخص ملاک نیست

مخصوصا شخصی که در مقام رد یک کلام است

gsaeed;208859 نوشت:
اگر کسی مخالف حرف من هست و حاظرم ثابت کنم که هیچ مطلبی در قران نیست که زمان خود جلو تر باشد.بگذریم از اینکه قران انقدر ناقص بیان شده که ما را در شک میندازه که اصلا ایا میشه باور کرد این حرف ها گفته خدا هست؟ یعنی اگر نشه ثابت کرد قران اشتباه میگه.که میشه حداقل اینه که میشه ثابت کرد قران اعجاز علمی ندارد

شما در ابتدا خدا را برای خود هلاجی نمایید و به وجود ان پی ببرید

و سپس به مسئله اثبات نبوت بپردازید

در بین اندیشمندان این روند منطقی نیست:Gol:

چرا که تا کودکی راه رفتن نیاموزد چگونه تواند بدود؟!!

البته این برای شما بهتر است و به حق نزدیک تر

lili2020;208873 نوشت:
سلام به imanjoon دوست عزیز آیا می توانی در رابطه با جسد فرعونی که در دریا پیدا شده و این دوستان انقدر سرو صدا راه انداخته اند هم ردیه بنویسی یا من کلنگشو بزنم؟

شما در ابتدا سخنان خودتان را مستند کنید

و اسناد درخواستی ما را بدهید

و سپس به موضوع دیگر بپردازید:Gol:

با تشکر

یا ابن الکوثر(ع);208759 نوشت:
قران که خودشو ثابت کرده از آنجا که شما سندی ارائه نمی کنید

سلام
کی گفته ارائه نکردم؟
دانشمندانی که خواستی اسامیشان را برات نوشتم و کربلایی کاظم را هم خواهم گذاشت وشماره آیه هایی را هم که خواسته بودی برات گذاشتم
راجع به فامیل خدیجه هم که گفتم بعدا" میگذارم

اتفاقا ان نا بینا هه هم از عقل خودش پیروی کرده بود دیگه!! ولی چون عقلش مبنای فکری صحیح نداشت به گمراهی کشید و از انجا که حرف عالم را گوش نکرد!!! باز هم به گمراهی کشید

2- قبول دعوت عالم با همون ابزار عقلی سنجیده میشه که شما می گی مبنای صحیحی نداره پس اگه عقل ایراد داره دیگه فرستادن پیامبران هم فایده ای نداره(وقتی عقل دلایل عقلی را نمیفهمه...)
3- عقل ناقص نیست در مختصات زمان رشد میکنه و آن چیزی هم که رشد میکنه کامل است یک بچه وقتی به دنیا میاد ناقصه یا کامل؟
صدالبته کامله ,چون به مرور زمان رشد میکنه. عقل هم همین طور کامله ولی به مرور زمان رشد میکنه
قدرت انسانها هم همین طوره به مرور زمان رشد میکنه پس نباید بهش برچسب محدود زد(و همین باعث می شه که شما در تعریف معجزه مغلطه کنید چون قدرت انسانها را محدود فرض میکنید و این خودش ادعای نفی است که... ادامه نمی دهم که از موضوع خارج نشیم...

اهان یعنی اگر دو نفر در راهی باشند که یکی راه بلد است و به مسیری دوراهه می رسند اگر راه بلده بگه این راه درسته و اون راه پر خطر و سقوط آن فرده که راه را بلد نیست با عقل خودش بگه هردو یکسانه و خطری ندارد چون تعقل کرده و همه چیز را با عقل خود سنجیده و بعد راه پر خطرو انتخاب کرده و مرده!!! از نظر شما هدایت رافته است!!!! نه گمراه!؟

1- از کجا بدانیم شخص مذکور راه بلده (آیا نباید با عقل دلیلش را سنجید همان کاری که ما داریم الان میکنیم)
2- راه پر خطر را عقل هم میتواند تشخیص دهد با کمک وجدان, یقینیات, حسن و قبح اعمال
اتفاقا" اگه عقلت را به کار نیندازی فریب هرکس و ناکس را خواهی خورد و در آخرت به خاطر استفاده نکردن از عقلت در مقابل خدا خواهی بود

شما مدعی نفی هستید وقتی کسی یارای مقابله نداشته باشد و برای اثبات خود تلاشی نکند لابد عاقل است؟!! به زودی انان که صدای چکاوک را تکذیب می کردند ان را خواهند دید!

ما مدعی نفی نیستیم
شما مدعی هستید که خداوند به جای عقل چیز دیگری هم به ما داده است پس مدعی اثبات شما هستید ما که میگیم بسه
پس شما باید با دلایل عقلانی ادعایتان را اثبات کنید نه این که مابیاییم نفی اش کنیم
اثبات خود یعنی چه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یا ابن الکوثر(ع);208761 نوشت:
سلام جواب شما در مورد معجزه داده شده است و اما در مورد این فرد می شود بگویید کیست؟!! (یه سوال واقعا به این حرف ایمان دارید؟) این جوری باشه هر کسی می تواند مدعی شود او را به ما معرفی کنید نقل نوشته اصلی توسط : Lili2020 در اینترنت سرچ می کردی پیدا می شد به خاطر همون گفتنش را مهم ندانستم سوره تین آیه 1 قسم به انجیر و زیتون سوره یوسف آیه 25 اشاره به پاره شدن پیراهن یوسف لابد در مباحث و مباحثه در خواست سند طرف مقابل مهم نیست من برای چه باید در اینتر نت سرچ کنم؟! مدعی باید ادعا خود را ثابت کند! خوب این سوره تین بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَالتِّينِ وَالزَّيتُونِ(التين/1) قسم به انجير و زيتون [يا: قسم به سرزمين شام و بيت المقدس‌]، وَطُورِ سِينِينَ(التين/2) و سوگند به «طور سينين»، وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِينِ(التين/3) و قسم به اين شهر امن [= مکه‌]، لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ(التين/4) که ما انسان را در بهترين صورت و نظام آفريديم، ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ(التين/5) سپس او را به پايين‌ترين مرحله بازگردانديم، إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيرُ مَمْنُونٍ(التين/6) مگر کساني که ايمان آورده و اعمال صالح انجام داده‌اند که براي آنها پاداشي تمام‌نشدني است! فَمَا يكَذِّبُكَ بَعْدُ بِالدِّينِ(التين/7) پس چه چيز سبب مي‌شود که بعد از اين همه (دلايل روشن) روز جزا را انکار کني؟! أَلَيسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ(التين/8) آيا خداوند بهترين حکم‌کنندگان نيست؟! و اما یوسف وَاسْتَبَقَا الْبَابَ وَقَدَّتْ قَمِيصَهُ مِنْ دُبُرٍ وَأَلْفَيا سَيدَهَا لَدَى الْبَابِ قَالَتْ مَا جَزَاءُ مَنْ أَرَادَ بِأَهْلِكَ سُوءًا إِلَّا أَنْ يسْجَنَ أَوْ عَذَابٌ أَلِيمٌ(يوسف/25) و هر دو به سوي در، دويدند (در حالي که همسر عزيز، يوسف را تعقيب مي‌کرد)؛ و پيراهن او را از پشت (کشيد و) پاره کرد. و در اين هنگام، آقاي آن زن را دم در يافتند! آن زن گفت: «کيفر کسي که بخواهد نسبت به اهل تو خيانت کند، جز زندان و يا عذاب دردناک، چه خواهد بود؟!» راستی تا جایی که من یادم میاید در جایی که سند خواستم شما حرف از شلوار یوسف زدید!! چرا؟!! می خواستم ببینم شلواره یا پیراهن که دیدیم پیراهن است حال مشکل این ایات چیست بفرمایید و بگویید با تشکر البته شایان ذکر است از زمان ارسال این پست در صورت ادغام پست های جناب لیلی2020 دلالتی بر کذب کلام نخواهد داشت

1- حضور ذهن ندارم اگه ممکنه یکبار دیگه هم بگو یا شماره صفحه را بگو نگاه کنم ممنون
2-جریان کربلایی کاظم حقیقی و تایید شده است اگه در اینترنت جستجو کنی اسناد بیشتری می توانی پیدا کنی تا من بخواهم فقط یک سند برایت بگذارم البته در پایان خواهم گذاشت همراه با سوالاتم
اگه یادت باشه سوالاتم را راجع به این دو آیه ذکر کرده بودم همان ها را جواب بده

یا ابن الکوثر(ع);208449 نوشت:
عجز را بله اما دلیل نمی شود با علم در تضاد باشد گفتم با علم ما شاید اما با علم الهی خیر علم ما علم تجربی است و علم الهی ذاتی علم ذاتی برتری دارد به علم تجربی و چون معجزه بر اساس علم الهی است پس مورد تایید تمامی علوم است

و بعد از این همه توضیح باز هم غلط
من نگفتم با علم تضاد داره گفتم جنسش با جنس معجزه در تضاده :vamonde:
بقیه حرفهایت درست است به غیر از این که گفتی چون معجزه بر اساس علم الهی است مورد تایید تمامی علوم است
که باید بگویم خیر زیرا:
علوم بشری اگه قرار باشه معجزه را تایید کنه باید بر آن اشراف و احاطه داشته باشه آیا علم بشر توانسته بر علم الهی احاطه پیدا کنه؟

یا ابن الکوثر(ع);208420 نوشت:
یکی از علوم علم فصاحت و بلاغت قران است که با گذشت 1400 سال از ان هنوز صوت و و کلامش برای اهل پرهیز تازگی دارد

خیلی جالبه !:nishkand:
یعنی هر کس خوشگلتر و ترگل تر بگه زلیخاه پرید شلوار یوسف رو کند این میشه اعجاز فصاحت و بلاغت و برای اهل پرهیز هم تازگی داره

در این پست اهل یقین و پرهیزکار را با کربلایی کاظم آشنا میکنم ولی سوالاتم را بعدا" می پرسم
کربلایی محمدکاظم کریمی ساروقی (زادهٔ: ۱۲۶۲، ساروقاراک - درگذشت: ۱۳۳۹، قم) فردی بی سواد بود [۱] که مدعی حفظ کل قرآن شد. ادعای وی توسط بسیاری از علما، مقامات دولتی و فرهنگیان وقت امتحان [۲] و توسط آنان تایید شد. به گفته او، در امامزادگان ‪ ۷۲تن ساروق یکباره حافظ قرآن شده‌است. مدفن وی قبرستان نو قم است. [۳][۴][۵][۶][۷]
کربلایی کاظم در سفرهایی که به شهرهای مختلف داشته‌است با علمای مختلفی برخورد می‌کند و آزمایشهای متعددی از او گرفته می‌شود و همین امر تأییدات افراد مختلفی را به همراه دارد. از جمله: بروجردی، سید احمد خوانساری، سید صدرالدین صدر، سید محمدهادی میلانی، دستغیب، علامه طباطبایی، مکارم شیرازی، و دیگران.
دستنوشته‌هایی از سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی، عبدالله شیرازی، سید احمد زنجانی، مکارم شیرازی در تایید کربلایی کاظم همراه با اشاره‌هایی به ویژگیهای خارق العاده او وجود دارد. همچنین آیت الله دستغیب در کتاب داستانهای شگفت این ماجرا را نقل کرده‌است.[۸]

در دست‌نوشته‌ای که از سید محمدهادی میلانی موجود است اینگونه نگاشته شده‌است:

«

با ایشان مجالس عدیده درنجف اشرف، درکربلاملاقاتمان شد، جمعی از اهلعلم حضور داشتند و همچنین سایر طبقات هم بودند به انحاء کثیره و به طرق مختلفه ازایشان اختبار شد، حقیقتاً مهارتشان در اطلاع به کلمات و آیات قرآن مجید، امری استبر خلاف عادت. موهبتی است الهیّه و هر شخصی که با ایشان قدری معاشرت نماید، بهاوضاع و احوال ایشان در مراحل عادیّه مطّلع شود و قوّه حافظه ایشان را در سایر امورامتحان نماید، کاملاً ملتفت می‌شود و بالوجدان می‌یابد که این گونه تسلّط در معرفتجمیع خصوصیات قرآن مجید، «کرامات فوق العاده». بلکه توان گفت: فرضاً قوّهحافظه، هر اندازهقوّت داشته باشد، نتواند عهده دار شود، این گونه امتحانات و اختبارات را که بهانحاء دقیقه بسیار به عمل آمده و هو سبحانه و تعالی یهب ما یشاء و لمن یشاء و لهالحمد.
»

[۹]
برخی اتفاقی را که برای کربلایی کاظم پیش آمده اثباتی بر عدم تحریف قرآن می‌دانند. [۱۰][۱۱] به عنوان نمونه محی‌الدین حائری شیرازی با توسل به ماجرایی که برای کربلایی کاظم رخ داده بر علیه مطالب ادعا شده در کتاب فصل الخطاب به استاندار اراک چنین می‌نویسد:«گذر از مسأله تحریف جز به آنچه به وسیله کربلائی کاظم انجام شد انجام نمی‌گرفت». [۱۲]
ویژگیهای منسوب کربلایی کاظم [ویرایش]

از جمله ویژگی‌هایی که ادعا شده که در آزمایش‌های مختلف مشاهده شده:

• بازگویی شماره و مکان قرآن با خواندن آیه
  • خواندن قرآن به صورت وارونه
  • تشخیص عبارات قرآن در میان کتابهای عربی و فارسی با دستخطهای یکنواخت
  • باز کردن قرآن و نشان دادن مکان آیه تقریباً بدون ورق زدن با هر چاپ قرآنی
  • جستجوی عبارتها و کلمات در قرآن و تعداد و مکان تکرار هر کدام
  • بیان کردن تعداد حروف سوره‌ها و اطلاعاتی در مورد تکرار حرفها و...
  • اطلاعاتی در اسرار قرآن
[۱۳] بزرگداشت [ویرایش]
در سال۱۳۸۶ کنگره بین المللی بزرگداشت وی در شهر اراک با حضور علما و شخصیت‌های جهان اسلام و رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار استان مرکزی، برگزار گردید.[۱۴]
همزمان با برگزاری این کنگره تمبر وی نیز شامل تصویری از او و امام زاده هفتادو دو تن رونمایی شد.[۱۵]
در اردیبهشت ۱۳۹۰ نیز مراسم بزرگداشت وی در حرم فاطمه معصومه در قم برگزار شد.[۱۶]
کتاب شناسی [ویرایش]

پیرامون زندگی و حافظ قرآن شدن وی کتب مختلفی نیز به چاپ رسیده‌است از جمله:

• «امام‌زمان علیه‌السلام و کربلایی کاظم (قدمگاه صاحب‌الزمان علیه‌السلام)»، تالیف:ابوالفضل سبزی، حجت‌الله سبزی، ناشر:خورشید هدایت، شابک:‏‫۹۷۸-۶۰۰-۵۳۱۶-۲۴-۷
  • «تجلی قرآن و عترت در حافظ قرآن شدن کربلایی کاظم ساروقی و سرداران رشید اسلام»، تالیف:محسنی گرگانی، ناشر:دارالکتب‌الاسلامیه‏، شابک:۹۷۸-۹۶۴-۴۴۰-۴۷۵-۷
  • داس‍ت‍ان ح‍اف‍ظ ق‍رآن ش‍دن ک‍رب‍لای‍ی‌ک‍اظم، تالیف:اسماعیل کریمی؛ [ب‍رای ام‍ام‍زادگ‍ان ۷۲ ت‍ن س‍اروق اراک]، ناشر:م‍وس‍س‍ه آم‍وزش‍ی و پ‍ژوه‍ش‍ی ام‍ام خ‍م‍ی‍ن‍ی، شابک:۹۷۸-۹۶۴-۴۱۱-۱۲۸-۰
  • داس‍ت‍ان ک‍رب‍لائ‍ی ک‍اظم و ح‍اف‍ظ ق‍رآن ش‍دن او در ی‍ک ل‍ح‍ظه، تالیف:م‍وس‍س‍ه در راه ح‍ق، ناشر:م‍وس‍س‍ه در راه ح‍ق ۱۳۷۲، شابک:ISBN 964-6425-61-5
  • ک‍رب‍لائ‍ی ک‍اظم: م‍رد ب‍ی‍س‍وادی ک‍ه ن‍اگ‍ه‍ان ح‍اف‍ظ ق‍رآن ک‍ری‍م ش‍د، تالیف:اب‍وال‍ف‍ت‍ح دع‍وت‍ی، ناشر:ق‍اطع ال‍ب‍ره‍ان‌۱۳۷۸، شابک: ‎۹۶۴-۹۲۸۸۸-۰-۷
  • «ک‍رب‍لای‍ی ک‍اظم: م‍ع‍ج‍زه ولای‍ت»، تالیف:ج‍م‌ال‍س‍ادات طب‍اطب‍ای‍ی، ناشر:ح‍ض‍ور‏ ۱۳۸۲، شابک:‎۹۶۴-۶۲۷۲-۸۷-۸
  • یک معجزه آشکار کربلائی کاظم: مرد بیسوادی که ناگهان حافظ سراسر قرآن شد، تالیف:میرابوالفتح دعوتی
  • مع‍ج‍زه ق‍رآن در ع‍ص‍ر ح‍اض‍ر (زن‍دگ‍ی‍ن‍ام‍ه ک‍رب‍لای‍ی ک‍اظم و ان‍س او ب‍ا ق‍رآن‌)، تالیف:ح‍م‍ی‍درض‍ا م‍رادی ۱۳۷۹ شابک: ۹۷۸-۹۶۴-۹۲۶-۷۱۵-۹
  • «م‍ردی ب‍رت‍ر از ک‍ام‍پ‍ی‍وت‍ر: داس‍ت‍ان ک‍ش‍اورز ب‍ی‍س‍وادی ک‍ه در چ‍ن‍د ل‍ح‍ظه دان‍ش‍م‍ن‍د ش‍د»، تالیف:ع‍ب‍اس م‍ب‍ش‍ری، ناشر:ت‍دب‍ی‍ر، شابک:۹۶۴-۶۵۰۴-۴۱-۸
  • «مردی از جنس آفتاب (شرح حال داستانی کربلایی کاظم کریمی‌ساروقی)»، ناشر:مهسا فاضلی.؛ ناشر:هم‌میهن‏‫، ۱۳۸۶.
  • «سر موزون» در بیان نکته‌های عرفانی واقعه الهی حافظ قرآن شدن کربلایی محمدکاظم کریمی ساروقی؛ محمدحسین اکبری ساوجی؛ شابک: ۹۷۸-۹۶۴-۰۴-۰۸۰۵-۶
  • «به خاطر تو: داستان کربلایی کاظم که در یک لحظه حافظ قرآن شد» حسین صالح، شابک: ۹۷۸-۹۶۴-۴۶۶-۰۳۴-۴
جستارهای وابسته [ویرایش] پانویس [ویرایش] 1. گزیده‏ای از سخنان آیت الله مصباح یزدی در دفتر آیت الله سیدعلی خامنه‌ای، در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۸۷، پایگاه اطلاع رسانی آثار آیت الله مصباح یزدی
2. «تشرف کربلایی کاظم ساروقی». راسخون.
3. گنجینه دانشمندان، محمد شریف رازی ج۶ صفحه ۸۶ تا ۹۲
4. ترجمه تفسیر مجمع البیان جلد ۲۶ صفحه ۱۱۳ پاورقی
5. محفل انس با قرآن کریم ویژه نخستین کنگره مرحوم کربلایی کاظم کریمی برگزار شد
6. MehrNews.com - Iran, world, political, sport, economic news andheadlines
7. کربلایی کاظم ساروقی

lili2020;208958 نوشت:
سلام کی گفته ارائه نکردم؟ دانشمندانی که خواستی اسامیشان را برات نوشتم و کربلایی کاظم را هم خواهم گذاشت وشماره آیه هایی را هم که خواسته بودی برات گذاشتم راجع به فامیل خدیجه هم که گفتم بعدا" میگذارم

سلام

بله اسامی گفتید اما منم می تونم کلی اسم بیاورم آیا دلیل بر حقانیت سخن است؟!

تازه اگر این کربلایی که می گویی قران رو حفظ کرده

باز دلالت نمی تونه داشته باشه

چونکه در زمان پیامبر هم حافظ قران داشتیم

واما در مورد بقیه سخنان کدام ایه را گذاشتید؟

بله سوره یوسف و تین را گذاشتید

اما بعد سوال شد که چه ایرادی به آن می گیرید؟!

ترجمه ایی که گذاشته شد را می بینید؟
:Gol:

lili2020;208963 نوشت:
2- قبول دعوت عالم با همون ابزار عقلی سنجیده میشه که شما می گی مبنای صحیحی نداره پس اگه عقل ایراد داره دیگه فرستادن پیامبران هم فایده ای نداره(وقتی عقل دلایل عقلی را نمیفهمه...)

نگفتم عقل توانایی درک نداره

بلکه عقلی که از ابزار درست بهره نبره به گمراهی کشیده می شود

چرا که اگر درست فکر نشه و عقل به دور از تعصب و دارای انصاف نباشد طبیعی است که به خطا برود

و اما کلام عالم چون عالم دارای علم برتر است و از ما عالم تر است پس می شود هبان اعتماد کرد

مثل پزشک و غیر ان

lili2020;208963 نوشت:
3- عقل ناقص نیست در مختصات زمان رشد میکنه و آن چیزی هم که رشد میکنه کامل است یک بچه وقتی به دنیا میاد ناقصه یا کامل؟

عقل تربیت پذیر است که بنا به گفته شما در طی زمان تکامل می یابد و رشد می کند

یعنی اینکه درک حقایق نسبت به گذشته برای ان ساده تر می شه

مثلا یک کودک در بدو تولد نمی تونه صحبت کنه که بنا بر تربیت و رشد و اموزش سخن می گه!!!

مثل خیلی از علوم که بعد ها نقض و یا تایید شد و علتش تکامل علم است و رشد علمی و عقلی

lili2020;208963 نوشت:
صدالبته کامله ,چون به مرور زمان رشد میکنه. عقل هم همین طور کامله ولی به مرور زمان رشد میکنه قدرت انسانها هم همین طوره به مرور زمان رشد میکنه پس نباید بهش برچسب محدود زد(و همین باعث می شه که شما در تعریف معجزه مغلطه کنید چون قدرت انسانها را محدود فرض میکنید و این خودش ادعای نفی است که... ادامه نمی دهم که از موضوع خارج نشیم...

ببینید

یکی مثلا من یک دانش اموزم و شما یک معلم شما به درسی که می دهید احاطه کامل دارید

و من در مورد حقانیت شما شک دارم یا حقانیت فرستاده شما برای اموزش من

خوب برای اثبات حق باید چیزی را که در نزد شما است برای من بیاوری که من نتوانم مثل ان باشم
یک مطلب علمی که من نمی توانم پاسخ دهم و علم من توانایی درک ان را ندارد

اما علم شما اونو می فهمه و درک می کنه

خوب ايا این عجز من از طرح مسئله را نمی رساند؟!

lili2020;208968 نوشت:
1- از کجا بدانیم شخص مذکور راه بلده (آیا نباید با عقل دلیلش را سنجید همان کاری که ما داریم الان میکنیم) 2- راه پر خطر را عقل هم میتواند تشخیص دهد با کمک وجدان, یقینیات, حسن و قبح اعمال اتفاقا" اگه عقلت را به کار نیندازی فریب هرکس و ناکس را خواهی خورد و در آخرت به خاطر استفاده نکردن از عقلت در مقابل خدا خواهی بود

اگر به مسئله با دقت نگاه کنید ان فرد گمراه هم عقلش را به کار انداخت

اما نه در راه صحیح و درست

برای همین خطا رفت

lili2020;208974 نوشت:
ما مدعی نفی نیستیم شما مدعی هستید که خداوند به جای عقل چیز دیگری هم به ما داده است پس مدعی اثبات شما هستید ما که میگیم بسه پس شما باید با دلایل عقلانی ادعایتان را اثبات کنید نه این که مابیاییم نفی اش کنیم اثبات خود یعنی چه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟

خداوند در کنار عقل پیامبر و کتاب فرستاده تا یاری رسان عقل برای تربیت صحیح ان باشد

و عقل پیامبر درون و پیامبر و کتابش راهنمای بیرونی

این تعریف را نشنیده اید؟:Gol:

lili2020;208991 نوشت:
کربلایی محمدکاظم کریمی ساروقی (زادهٔ: ۱۲۶۲، ساروقاراک - درگذشت: ۱۳۳۹، قم) فردی بی سواد بود [۱] که مدعی حفظ کل قرآن شد. ادعای وی توسط بسیاری از علما، مقامات دولتی و فرهنگیان وقت امتحان [۲] و توسط آنان تایید شد. به گفته او، در امامزادگان ‪ ۷۲تن ساروق یکباره حافظ قرآن شده‌است. مدفن وی قبرستان نو قم است. [۳][۴][۵][۶][۷] کربلایی کاظم در سفرهایی که به شهرهای مختلف داشته‌است با علمای مختلفی برخورد می‌کند و آزمایشهای متعددی از او گرفته می‌شود و همین امر تأییدات افراد مختلفی را به همراه دارد. از جمله: بروجردی، سید احمد خوانساری، سید صدرالدین صدر، سید محمدهادی میلانی، دستغیب، علامه طباطبایی، مکارم شیرازی، و دیگران. دستنوشته‌هایی از سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی، عبدالله شیرازی، سید احمد زنجانی، مکارم شیرازی در تایید کربلایی کاظم همراه با اشاره‌هایی به ویژگیهای خارق العاده او وجود دارد. همچنین آیت الله دستغیب در کتاب داستانهای شگفت این ماجرا را نقل کرده‌است.[۸] در دست‌نوشته‌ای که از سید محمدهادی میلانی موجود است اینگونه نگاشته شده‌است:

سلام

یه سوال

محمد حسین طباطبایی را می شناسید؟(اسمش همین بود دیگه؟)
و همین طور کودکانی که قران حفظ می کنند
آیا حفظ قران براستی چیز عجیبی است؟

در مورد پست های این صفحه اگر در پست قبلی جواب را گرفتی بگویید تا جواب ندم

ممنون

:ok:

یا ابن الکوثر(ع);208896 نوشت:

سلام

13 صفحه را ببینید

پست های پراکنده دوستمونو می بینید که بجای یک پست چندین پست می زند

بنده هم در جواب گفتم

علم الهی اونو تایید می کنه

نه علم بشر و این هم به علت تجربی بودن علم بشر است

ولی علم بشر به صحت معجزه ایمان میاره و اونو تایید می کنه و یا حتی ممکنه اونو تکذیب کنه:gol:
(البته واضح است که منظور از تایید در اینجا الهی بودن معجزه با توجه به علمی است دارد مثلا تایید ساحران از معجزه بودن و سحر نبودن انها با توجه به علم سحری که دارند:ok:)

جواب شما در ناقص بودن علوم است

و می شود تناقض

نظر شخص ملاک نیست

مخصوصا شخصی که در مقام رد یک کلام است

شما در ابتدا خدا را برای خود هلاجی نمایید و به وجود ان پی ببرید

و سپس به مسئله اثبات نبوت بپردازید

در بین اندیشمندان این روند منطقی نیست:gol:

چرا که تا کودکی راه رفتن نیاموزد چگونه تواند بدود؟!!

البته این برای شما بهتر است و به حق نزدیک تر

شما در ابتدا سخنان خودتان را مستند کنید

و اسناد درخواستی ما را بدهید

و سپس به موضوع دیگر بپردازید:gol:

با تشکر

الاایحال من همیشه گفتم که مسئله نبوت با توحید کاملا جداست
بسیاری توحید را قبول دارن و نبوت را را یک ایراد در مقابل توحید میدانند
اگر خدا ثابت شد دلیل بر اثبات نبوت نیست

و ان چیز که نظر شخص و یک ایدئولوژی رو به یک قانون یا اصل تبدیل میکند استدلال عقلی هست

نقل قول:

بله.
علم چیست؟مخصوصا علم تجربی که مورد مسئله ما هست
کشف قوانین این دنیای مادی
در نتیجه هر عملی که با قوانین این دنیا مادی جور در نیاید .خارج از علم هست
معجزه با هیچ قانونی جور در نمی اید .در نتیجه 2 مسئله معجزه و علم با هم متضاد هستن
اما علم الهی که شما از ان حرف زدین را میشود همان علم فلسفی دانست
علم فلسفه؟
یعنی کشف اصل ها و اصول.
در مورد علم تجربی که کشف قوانین بود .قوانین میتوانند نقض شوند
مثلا مسلمانان باور دارند که شق القمر رخ داده .یعنی باور دارند که قانون جاذبه نقض شده است و طی ان قانون گیرز نیز نقض شده و قانون ماند نیز نقض شده و بسیاری دیگر
که هیچ فیزیک دانی این را قبول نمیکنه
اما نقض قوانین از نظر فلسفی ایرادی ندارد.یعنی نقض قوانین از نظر فلسفه امریست ممکن
ولی در فلسفه ما با اصول اشنا میشوم .مثلا جمع نقیضین ممکن نیست .این یک اصل است و به هیچ وجه قابل نقض شدن نیست.حتی خدا هم نمیتونه
در نتیجه معجزه در فلسفه ممکن هست اما در علم تجربی خیر
و منظور ما از اعجاز علمی.علم تجربی هست.زیرا اعجاز را با علم تجربی مقایسه میکنند
علمی که به طور کل معجزه را رد میکند
پس اعجاز علمی .متناقض است

gsaeed;209080 نوشت:
الاایحال من همیشه گفتم که مسئله نبوت با توحید کاملا جداست بسیاری توحید را قبول دارن و نبوت را را یک ایراد در مقابل توحید میدانند اگر خدا ثابت شد دلیل بر اثبات نبوت نیست و ان چیز که نظر شخص و یک ایدئولوژی رو به یک قانون یا اصل تبدیل میکند استدلال عقلی هست

سلام

نظر شما حجتی بر اصل و دلایل نمی آورد و تغییری در روند تعقل ایجاد نمی کند:Gol:

gsaeed;209080 نوشت:
علم چیست؟مخصوصا علم تجربی که مورد مسئله ما هست

مورد مسئله شما علوم تجربی هستند که اسم و تعریفش در معنی آن نهفته است

مجموعه علومی که بر اساس تجربه بدست امده اند

پس این علوم با ازمون و خطا هستند
جون با آزمونو خطا هستند پس تکامل نیافته اند و نمی توانند ردی بر علوم ماوراء الطبیعه باشد

و و علوم نظری علومی است که بر پایه تئوریک و نظریات بنا شده است

gsaeed;209080 نوشت:
کشف قوانین این دنیای مادی در نتیجه هر عملی که با قوانین این دنیا مادی جور در نیاید .خارج از علم هست

برای همین است که می گویم ابتدا باید امر توحید برای شما تمام شود و بعد نبوت

چرا که در امر توحید ما خدا را خالق نظام هستی می دانیم

و مسبب همه سبب ها
و علت همه معلول ها

و خالق همه چیز

پس چون در امر توحید ما خدا را خالق می دانیم پس هر دلیلی که او خلق کند ان دلیل حقیقت است

و چون علم ما علم تجربی است و بر اساس کشفیات است
و علم خداوند ذاتی

و معجزه از جانب خدا صورت می گیرد

پس علوم تجربی نمی تواند علم ذاتی را در کند!!!:Gol:

سلام
درک اعجاز قرآنی برای طالبان حقیقت از یافتن جواب یک فرمول ریاضی کم اهمیت تر نیست
آیا برای یافتن حقیقت در این مورد نباید قدمی برداشت؟
قبل از اینکه بدانیم ره آورد این کتاب که مسلمانان آنرا معجزه جاویدان پیامبر خود می دانند در ابعاد مختلف حتی علوم نو چیست خوب است بدانیم :
1- این کتاب که بزرگانی از شرق و غرب به مدح و ستایش آن پرداخته و به عظمتش اعتراف کرده اند از ناحیه مردی عرضه شده است که مردم او بیسوادترین ملتهای عصر و زمان خود بوده اند
2- به شهادت تاریخ هیچ انسان دانای بزرگی پیش از او در میان اعراب یافت نشده است
3- هیچ سندی بر آموختن علم توسط او از دیگران وجود ندارد
4- او خود تجسم همه آن چیزی بود که کتاب آسمانیش می گوید
5- به شهادت تمامی سخنوران عرب قرآن در فصاحت و بلاغت قابل معارضه نیست
6- تعالیم این کتاب یکدست ، همگون بدون تعارض و اعوجاج و سستی است حال آنکه محمد ص در لحظه لحظه پس از آغاز نبوتش سخت درگیر بحرانهای اجتماعی بوده است
هرچند همین چند نکته برای اثبات اعجاز قرآن کافی است اما به اندازه یافتن جواب یک فرمول ریاضی در دنیای قرآن وارد شویم و مطالعه کنیم و آنگاه شاید قضاوت ....
موفق باشید

نقل قول:
این کتاب که بزرگانی از شرق و غرب به مدح و ستایش آن پرداخته و به عظمتش اعتراف کرده اند از ناحیه مردی عرضه شده است که مردم او بیسوادترین ملتهای عصر و زمان خود بوده اند
مردم او بله
اما نه مردم ان زمان در سطح جهان.یک دانشجو برای پایان نامه خویش ممکن است به نقاط دوری از کشور سفر کند .بدون اینکه کسی متوجه شود
نقل قول:
- به شهادت تاریخ هیچ انسان دانای بزرگی پیش از او در میان اعراب یافت نشده است
پس باید به تاریخ نویسان شما شک کرد
در زمان پیامبر در میان اعراب 14 شخص با سواد (منظور عالم) وجود داشته اند
راستی این شهادت تاریخ نویسان شما ماله قبل از نبوت هست یا بعد؟:khaneh:
کدام تاریخ نویس از زمان مثلا 20 سالگی محمد با خبر بوده؟:Nishkhand:
نقل قول:
- هیچ سندی بر آموختن علم توسط او از دیگران وجود ندارد
مگر خواندن کتاب های ایرانی و یونانی در ان زمان نیاز به درج در سند داشت؟
مثلا اگر محمد که 20 سالش بوده و یه فرد عادی و به قول خودتون چوپان بوده برای کسی مهم بود که اگه کتاب میخوند .در جایی ثبت میکردند
اصلا اگه محمد پنهانی به خواندن کتاب و حتی اموختن دروس از دانشمندان نه چندان معروف حومه عربستان (ایران.مصر.روم)مشغول بود.کسی متوجه میشد؟
نقل قول:
- او خود تجسم همه آن چیزی بود که کتاب آسمانیش می گوید
خب مسلم هست چون نویسنده کتاب بوده
نقل قول:
به شهادت تمامی سخنوران عرب قرآن در فصاحت و بلاغت قابل معارضه نیست
سمفونی شماره 2 بتهوون نیز قابل مقایسه با هیچ سمفونی نیست.
اینو تمام رهبران ارکستر اروپا میگن.به نظر شما نظر این افراد مهمه؟
اگه مهمه .پس خیلی چیز ها میشه مثل قران بی نظیر پیدا کرد
اگه مهم نیست.پس نظر جمعی از اعراب هم مهم نیست
بله .قران بی نظیر هست .باید هم باشه بلا اخره محمد 20 سال روش کار کرده
مگه شاهنامه بی نظیر نیست.من هم اگر 20 سال وقتمو صرف کتابی کنم بی شک میتونم خودمو پیامبر جا بزنم
مگر همین الان کسانی خودشونو پیامبر جا نمیزنن؟
مگه در خوزستان کسی ادعای خدایی نکرد و کسانی به او ایمان اوردن و سجده میکردن؟

نقل قول:
تعالیم این کتاب یکدست ، همگون بدون تعارض و اعوجاج و سستی است حال آنکه محمد ص در لحظه لحظه پس از آغاز نبوتش سخت درگیر بحرانهای اجتماعی بوده است
بله خب 20 سال وقت داشته تمام یافته های خودشو به خاطر بسپارد
شبها هم وقت خوبی بود برای یاداوری و برنامه ریزی
البه بگم من نمیگم محمد ادم بدی بوده.اینکه محمد خوب بوده شکی نیست.کمک به فقرا .تنظیم امور اجتماعی و....
اما با این دلایل ساده شما ها نمیشه محمد رو به خدا نسبت داد

این هم نظر شخصی درباره اعجاز علمی .که واقعا مسئله مضحک و خنداری است و همنطور عملی کثیف و حتی ضد قرانی.که به قران نسبت میدهید
[=arial]موضوع بعدی مسئله اعجاز است.موافقان اسلام میگویند:خدا بعلت قاعده لطف،و برای تکمیل نمودن نعمتش برای هدایت بشر پیامبر میفرستد و پیامبر هم معجزه دارد که شناخته شود یعنی فعلی که”"” جنس بشر از انجام آن عاجز باشد(نه اینکه شعر پیغمبر بهتر از اشعار دیگران باشد یا علم پزشکی پیامبر جلوتر از زمانش باشد.بلکه جنس فعل پیامبر باید اساس افعال بشری متضاد باشد و هیچگونه وجه علمی نداشته باشد و اساسا علم باید معجزه را رد کند نه اینکه آنرا تایید کند چون در اینصورت میشود تصور کرد که پیامبران مثل دانشمندانی مانند ادیسون هستند که از زمان خویش قرنها جلوتر بودند و نبوغ،دلالت بر این نمیکند که لزوما فرد از نزد خدا آمده باشد)“”"”"” هر چند که مخالفان با استدلالاتی بیان نمودند یا استدلال کرده اند که وجود اصل نبوت محال ذات است که در بحث آزاد نظر مخالفان دین و موافقانش بطور کامل ذکر شد(محال دو نوع است محال عقل و محال ممکن.محال عقل امری است که ممکن است در آینده انجام پذیرد مثل ضبط شدن صدا روی یک پلاستیک تحت عنوان سی دی که یک زمانی محال عقل بنظر میرسید اما امروزه هر کودکی به آن باور دارد و در اختیار همگان است.اما محال ممکن هرگز شدنی نیست حتی خدا هم آنرا انجام نمیدهد که در بحث توحید کاملا اثبات شده . مثل اجتماع نقیضین مثلا شما فقط و فقط انسان باشید و فقط و فقط خرگوش باشید.و هرکسی شمارا میبیند فقط انسان ببیند و هر کسی شمارا میبیند فقط و فقط خرگوش ببیند.این امری محال است که مخالفان گفته اند و بحث و استدلال نموده اند که اساسا وجود انبیاء محال ممکن است یعنی ممکن است کفش شما خرگوش بشه اما محال ممکنه یک پیامبر حتی ۱۰۰ میلون سال دیگه در یک کره دیگر بیاید یا قبلا در جهان وجود داشته باشد که بحث مخالف و موافق همچنان باز است و میتوانید در بحث استدلالی شرکت کنید.باز هم عرض میکنم در بحث استدلالی حق نظر دادن ندارید اما میتوانید با روش استدلالی نظر خود را اثبات کنید(چون به اندازه کافی نظرات بیمعنی و خیالی افراد را شنیدیم)

[=arial]بسیار خب.پس وقتی آقایان موافق قرآن میفرمایند قرآن معجزه علمی دارد-چون علم ضد معجزه است دارند میگویندقرآن معجزه ای دارد که معجزه نیست.یعنی چی؟یعنی معجزه ء قرآن این است که معجزه نیست و مطلب علمی است.مثل اینکه بگویید من تلویزیونی دارم که تلویزیون نیست بلکه حیوانی بنام خرگوشه!این در باب تعریف معجزه از افراد متدین.

[=arial]بقدری این موضوع اعجاز علمی از دید بزرگان دینی زشت و کثیف بوده که حتی آیت الله مصطفوی در مقدمه اصول کافی که ترجمه نموده اند به آن اشاره کردند و فریاد زدند که عده ای با این مطالب سعی در زیباتر نمودن و قابل پذیرشتر شدن قرآن نموده اند و با این کار آسیبهای جدیی به قرآن زده اند چون اصلا قرآن کتاب علمی نیست.حقایق علمی با مروز زمان تغییر میکنددر حالی که قرآن همیشه ثابت است و برای تعالی بشر.

[=arial]و بجز ایشان افراد زیاد دیگری هم چنین عمل نموده اند.وبه این دروغ مضحک دامن زده اند به نوعی که مخالفان دین گفته اند :”"” اگر قرآن بدترین کتاب جهان و بیمحتوا ترین کتاب جهان نبود،لزومی نداشت که شما مسلمانانی که فقط ادعای اعجاز قرآن را دارید و به هیچ بخشی از این اعجاز نتوانسته اید در طی قرون متمادی اشاره کنید،دست به این حقه کثیف بزنید و باز آنرا معجزه بدانید!دلیلش هم نسبت دادن این دروغ به افسانه های قرآنه و نتایج مضحک علمیی که میگیرد و همین اثبات میکند که دین اسلام هیچ ریشه ای ندارد.اگر داشت،به آن موضوع اشاره میکردید نه اینکه دروغبافی کنید!!!”"”"” خیلی خوب بود که آقایان خود فروش یا جاهل نتیجه زحمات اعجاز علمی قرآن خود را در محافل خارجی یا غیر دینی میدیدند.اما متاسفانه در یک حرکت فرار به جلو مثل کبک سرخویش را در برف توهم فروبرده اند و وقیحانه ادعاهای دروغین و بی اساس خود را مکرر در مکرر تکرار میکنند و خودشان برای صندلیهای خالی مدعوین سخنرانی میکنند وخودشان برای خودشان کف میزنند و خودشان خوشحال از زبر دستی خویش،خود را سرور عقلای جهان میدانند.و هرکسی که از آنها ایراد منطقی بگیرد را به کفر و زندقه و خفت عقل و کفر و زنا زادگی متهم میکنند.در حالیکه حتی اگر مخالفان کافر باشند-حتی اگر حلال زاده نباشند،در بحث استدلالی این فحشها نقشی ندارد.گمراه کسی است که کورکورانه و بهائم وار پیرو دیگران است حتی اگر آن امر بظاهر امر مقدسی باشد.امر مقدس را عقل باید اثبات کند نه تعدد اعتقادات.در ۱۱ شرط استدلال توحید عرض کردم :تعدد اعتقادات افراد دلیل بر حقانیت آنها نیست.کما اینکه کثرت اعتقاد به مسطح بودن زمین سبب تسطیح و مرکزیت آن در جهان نشد.واگر دینی یا امری حقانیتی دارد باید در بحث آزاد حقانیت خود را اثبات کند نه در گئده و گروه موافقین آن دین!این یعنی روش استدلال! این یعنی روش هدایت یک انسان با شرف.

[=arial]پس بنا بر تعریف معجزه اساسا اعجاز علمی قرآن امری کاملا دروغ- مضحک و از ریشه نادرست است با روش استدلالی که از تعریف معجزه چنین نتیجه ای گرفته شد.اما یک سوال…. آیا ممکن است نوشتاری از قرآن به یک موضوع علمی یا موضوع روزمره اشاره کند (اما اعجاز علمی تلقی نشود و هدفی دیگر از بیان آن داشته باشد؟)بله.مطمئنا هرگونه معجزه ای اولین شرطش این است که ضد علم و فوق جنس علم باشد.اما در قرآن داریم که آمده در عسل منافع است. خب این یک خبر است که هر بچه ای هم آنرا میداند .مطلبی است بسیار معمولی اما جزو آن است.پس میشود در قرآن چنین مطالبی باشد.چون (دلیل لازم و کافی بر حدوث و وجود یک شیء،وجود و حدوث آن است )

[=arial]خب …. حالا فرض کنیم که اعجاز علمی نیست.آیا ممکن است در قرآن یک مطلب علمی نوشته شده باشد؟در خود قرآن یا تفسیر آن؟

[=arial](فرض کنیم به قرآن اشراف نداریم یعنی آرنا نخوانده ایم-و به حقانیت آن هم ایمان نداریم از دید الانسان بما هو انسان نه از دید یک مسلمان)باید عرض کنم بله احتمال این موضوع هست.اما علت این احتمال این است که : (نه محال عقل است و نه محال ممکن که در قرآن مطلبی علمی بیاید اما اگر قرآن معجزه باشد قطعا وجه اعجاری آن آن موضوع علمی نیست مثلا ممکنه در قرآن تمام فرمولهای ترمو دینامیک به روشنی نوشته شده باشد(فرض میکنیم قرآن را نخواندیم)اما وجود آن فرمولها هرگز وجه اعجازی ندارد هر چند که جلوتر از زمان خویش بوده.بخاطر اینکه اساسا اعجاز ضد علمه .
[=arial]خب سوال مهم بعدی اینکه.از کجا میتوانیم بگوییم معنای قرآن حتما علمی است؟؟؟ پاسخ روشن است زمانی میتونیم بگوییم موضوعی علمی است که چند شرط برآن مترتب باشد ۱:باید نوشتار علمی مذکور بقدری روشن و دقیق باشد که احتمال هیچگونه برداشت دیگری غیر آن علم بخصوص از آن مطلب ممکن نباشد.مثلا اگر در قرآن درمورد انرژی اتمی صحبت کرده باید بقدری آن گفتار در انرژی هسته ای دقیق باشد که هیچگونه معنای دیگری را نشود بر آن جاری دانست الا موضوع فوق و باید با عبارات روشن از انرژی هسته ای صحبت کند نه اینکه بقول آقایان مدعی اعجاز علمی از پاره شدن لباس یوسف منظور شکافت هسته ای را بدست آورند. ۲: اینکه مطلب علمی درج شده در کتاب علمی بقدری روشن و دقیق باشد که قبل از کشف علم و اختراع مطلب مورد نظر،با کمک آن نوشته بشود آن مطلب را استخراج نمود.نه اینکه آن مطلب توسط دانشمندان کشور های دیگر ۱۴۰۰ سال بعد از نوشتن قرآن کشف شود یا اختراع شود،بعد ما بیاییم و از یک جملهء احساسی و ادبی یا ادعایی که قابل اثبات علمی نیست مثل وجود فرشته سرعت نور را بدست آوریم یا به کرویت زمین اشاره کنیم یا به مطالبی از این دست بپردازیم. ۳:خبر دادن از یک مطلبی علمی که در آینده ممکن است اتفاق بیفتد یا اتفاق افتاده بیشتر کار افراد بیکار و ناتوانه نه یک اعجاز علمی. مثلا اگر من ادعا کنم روزی خواهد آمد که بشر به کره مریخ میرود و ۳۰۰ سال دیگر بشر به کره مریخ برود منتج به این نتیجه نمیشود که من علم رفتن به مریخ را بلد بودم و پرتابهای مداری واستفاده از انرژیهای موجود در مدار ماه و … را برای هدایت سفینه به مریخ بلد بودم.چون اگر اینطور بود باید نوشتار من تمام جزئیات را شرح میداد.واینکه بگویم روزی انسان به مریخ میرود دلیل هیچ چیزی غیر از تصورات و توهمات من از آینده نیست. ۴:خبردادن از اینکه در دنیا یک سری چیزهایی مثل جریان آبهای سردو گرم-گرده افشانی گیاهان و … است ،زمانی میتواند کار مهمی باشد که شما به علم آنزمان اشراف داشته باشید.خب دیدن پدیده های طبیعی یا نقل داستانهای دیگران که هیچ ارزشی جز افسانه سرایی و قصه سرایی ندارد!مثلا وقتی در قرآن فرموده که بادهای تلقیح کننده را فرستادیم نباید تعجب کرد که چگونه در آنزمان به گرده افشانی گیاهان اشاره شده!!! برای اینکهعربهای آنزمان میدانستند که از گرده افشانی درخت خرمای نر بر ماده خرما بدست میآید وحتی خودشان این کار را دستی انجام میدادند.یا جریان آب سردو گرم در کنار هم امری بود که خود ما مکرر در دریا و شنا تجربه کردیم.پس نه تنها اینها مطالب علمی نیستند،بلکه مطالبی بی ارزش هستند که ممکن است مطلبی عرفانی در آنها نهفته باشد(که تازه آنرا هم باید اثبات نمود)اما اینگونه نوشتار هیچ خاصیت علمیی ندارد.نه کمکی به علم میکند نه اشاره ای خاص به مطلب خاص علمی دارد.بلکه یکسری اعتقادات قومی و قبیله ای است که بخشی درست و بخشی از آن هم درست مثل همان اعتقادات قومی و قبیله ای تکرار افسانه های پیشینیان است و نادرست مگر اینکه به کمک تفسیر ا معنای دیگری از آنها باخبر شویم(البته با اثبات اینکه این تفسیر هم حقانیتی ندارد و با ارائه مدرک نه تکرار ادعا).هدف من از این نوشتار این است که ذهن خوانندگان عاقل و عزیزو گرامی روشن شود.

نقل قول:
با سلام و عرض ادب
بحث جالبی بین جناب رضا همکار سایت و کاربر فرهیخته جناب سیاوش بزرگمهر در تاپیک مسلمان شدن پرفسور فرانسوی با ایه ای از قران.... به آدرس
http://www.askdin.com/thread5763.html صورت گرفته که برای استمداد و روشن شدن ابعاد موضوع یسیار کمک کننده است
موفق باشید

چرا الکی معجزه میسازید
در مصر باستان رسم بوده که اجساد خود رو مومیایی میکردند و در کل مصریان از لحاظ علم مومیایی بسیار پیشرفته بودند به طوری که تمام اجساد باقی مانده از اون دوران بسیار سالم و دست نخورده باقی مونده حالا اگه این جسدی که میبینید سالم مونده دلیلش معجزه هنر مومیاییه نه معجزه قرآن
دوما فقط رامسس نبوده که جسد سالمی داشته بلکه اکثر فرعون های مصر به دلیل مومیایی بسیار پیشرفته سالم مانده اند و هیچ ربطی به قدرت خدا و قرآن و اینجور چیزا نداره
حالا از خودتون نمیپرسید این مصری ها بودند که معجزه میکردند یا قرآن!!!؟؟ واقعا کمی فکر لازمه

habibonline;209375 نوشت:
چرا الکی معجزه میسازید
در مصر باستان رسم بوده که اجساد خود رو مومیایی میکردند و در کل مصریان از لحاظ علم مومیایی بسیار پیشرفته بودند به طوری که تمام اجساد باقی مانده از اون دوران بسیار سالم و دست نخورده باقی مونده حالا اگه این جسدی که میبینید سالم مونده دلیلش معجزه هنر مومیاییه نه معجزه قرآن
دوما فقط رامسس نبوده که جسد سالمی داشته بلکه اکثر فرعون های مصر به دلیل مومیایی بسیار پیشرفته سالم مانده اند و هیچ ربطی به قدرت خدا و قرآن و اینجور چیزا نداره
حالا از خودتون نمیپرسید این مصری ها بودند که معجزه میکردند یا قرآن!!!؟؟ واقعا کمی فکر لازمه

این ماجرا توسط خیلی ها تایید شده و خود همین دانشمند هم کتابی نوشته به نام: تورات، انجیل، قرآن و علم. و نظراتشو راجع به کشفیاتش نوشته ولی دلیل مسلمان شدنش صرفا این نبوده که جسد این مومیانی سالم تر از باقی اجساد مومیاییه بلکه دلیلش اینه که بعد از کالبد شکافی مشخص شده که علت مرگ ایشون غرق شدن بوده و اینکه روی جسدش مقدار زیادی نمک و املاح دریایی کشف شده و دلایل دیگه ای که اونقد مهم هست که به خاطرش مسلمان شده و برای اثبات حرفاش یک کتاب نوشته. شاید بزرگترین دلیلش سن زیاد این مومیاییه که بر خلاف فرعون های دیگه اس که به خاطر ازدواج های خواهر و برادری بیشتر از چهل سال عمر نمی کردن. (طبق روایات فرعون زمان موسی (ع) به خاطر غذای خاصش که مویز بوده و برکت بسم الله که بر در خانه اش نوشته اینقدر عمر کرده (بعد نگین پس فرعون مسلمون بوده! نه عمو، دلیلش این بوده که فرعون خودشو شریک الله می دونسته و ادعا می کرده بعضی از مسئولیت های خدارو باهاش شریکه. مثل رزاق بودن!) (چه پرانتز در پرانتزی شد!))).
من با استفاده از مطالعاتم فقط نقل قول می کنم خودتون می تونید تحقیق کنید. البته اینم بگم که من با این موضوع که بوسیله یک دانشمند خارجی که به هر دلیلی مسلمان شده دین اسلام و تبلیغ کنیم خیلی موافق نیستم چون اون هم مثل ما یه انسانه و قرار نیست گرویدن یک انسان به دینی تاییدی بر اون دین باشه!
هر چند به قول مولوی: بهتر آن است که سرّ دلبران / گفته آید در حدیث دیگران

habibonline;209375 نوشت:
چرا الکی معجزه میسازید در مصر باستان رسم بوده که اجساد خود رو مومیایی میکردند و در کل مصریان از لحاظ علم مومیایی بسیار پیشرفته بودند به طوری که تمام اجساد باقی مانده از اون دوران بسیار سالم و دست نخورده باقی مونده حالا اگه این جسدی که میبینید سالم مونده دلیلش معجزه هنر مومیاییه نه معجزه قرآن دوما فقط رامسس نبوده که جسد سالمی داشته بلکه اکثر فرعون های مصر به دلیل مومیایی بسیار پیشرفته سالم مانده اند و هیچ ربطی به قدرت خدا و قرآن و اینجور چیزا نداره حالا از خودتون نمیپرسید این مصری ها بودند که معجزه میکردند یا قرآن!!!؟؟ واقعا کمی فکر لازمه

سلام

بله کمی فکر لازم است

اما در مسیر درست و صحیح با ابزار مناسب

والا همه فکر می کنند

فکر حق داریم و فکر باطل هم همین طور

دلایل را سرکار فاطمه گرامی گفتند

یحال بگذارید یکم همون مطالب را بخوانیم

نقل قول:
تحقیقات پروفسور بوکای همچنان ادامه داشت تا اینکه در ساعات پایانی شب نتایج نهایی ظاهر شد بقایای نمکی که پس از ساعت ها تحقیق بر جسد فرعون کشف شد دال بر این بود که او در دریا غرق شده و مرده است و پس از خارج کردن جسد او در دریا غرق شده و مرده است و پس از خارج کردن جسد او از دریا برای حفظ جسد، آن را مومیایی کرده اند.

اگر به روند تحقیقات نگاه کنید

گفته شده که قبل از مومیایی شدن در دریا غرق شده بیرون امده و مرده!!

و در ادامه قسمت تعجب بر انگیز را این چنین بیان می کنند!

نقل قول:
اما مسئله غریب و آنچه باعث تعجب بیش از حد پروفسور بوکای شده بود این مسئله بود که چگونه این جسد سالمتر از سایر اجساد، باقی مانده در حالی که این جسد از دریا بیرون کشیده شده است.

حال بگذارید یک سوال کنم خوب فکر کنید و جواب دهید

اگر جسدی در اب بماند (مخصوصا آب دریا )

در محیط گرم(امکانات گذشته را در مورد کشف و زمان احتمالی خارج کردن فرعون را نیز در نظر بگیرید
:Gol: و همچنین وسعت نیل )

چه مدت طول می کشد تا تجزیه شود؟ و از بین برود؟

آیا به سرعت از بین نمی رود؟

تا اینجا را بخوانید و نظرتان را بگویید

تا ادامه مطلب را با هم بخوانیم:Gol:

باسلام خدمت دوستان

جناب ابن کوثر از من مدرک مستدل تر خواسته بودند بنده هم آوردم بفرمایید:

الواح معروف به "لوحه های بابلی " در سال 1839 توسط هیئت باستان شناسی

انگلیسی در بین النهرین به سرپرستی G.smith در کتابخانه آشوربانی پال کشف و

ترجمه شد. این الواح حاوی متن کامل حماسه گلیگمش مهمترین اثر ادبی بین النهرین

باستانی است که در اواخر هزاره دوم پیش از میلاد مسیح سروده شده است.خلاصه این

منظومه از روی ترجمه متن کامل آن در سال 1969 در لندن به چاپ رسیده است چنین است:

خدایان بزرگ چهارگانه از آفرینش آدمیان پشیمان می شوند و در یک جلسه کنگاش در

کنار رود فرات تصمیم میگیرند که همه آنها را همراه با دیگر موجودات زمین با طوفانی از

آب از میان ببرند ولی"اآ" خدای آبها که دراین جمع حضور دارد قلبا" با نابودی نوع بشر

مخالف است . بدین جهت محرمانه تصمیم خدایان را به نیزارهای کنار فرات خبر میدهد ,و

آنها نیز پیام اآ را به گوش ماهیگیری به نام اوتاناپیشتیم می رسانند و بدوهشدار می

دهند که هر چه زودتر خانه ای را که در ساحل رودخانه برای خودش ساخته است خراب

کند و از چوب آن یک کشتی بسازد و زن و فرزند و اثاثه خود و نیز یک جفت نر و ماده از

هریک از چرندگان و پرندگان را در آن جای دهد تا از این راه زندگی در روی زمین ادامه

یابد زیرا که به زودی مرگ به سراغ همه زندگان خواهد آمد. اوتانا این توصیه خدای آبها را

می پذیرد و کشتی بزرگ به طول 120 ذراع می سازد و خانواده و چهارپایان خود و جفت

هایی از هریک از حیوانات و پرندگان منطقه خویش را در آن جای می دهد. در موعد تعیین

شده توسط شمش(خدای آفتاب) فرا می رسد دریچه طوفان گشوده می شود و شش

روز و شش شب باران سیل آسا از آسمان می بارد و آب از زمین می جوشد. وقتیکه در

سپیده دم روز هفتم طوفان آرام میگیرد همه آدمیان و چرندگان و پرندگان نابود شده اند

و فقط اوتانا و همراه او در کشتی وی که بر قله کوه نیسیربه خاک نشسته است زنده

مانده اند. برای اطمینان از فرونشستن طوفان اوتانا کبوتری را از کشتی بیرون می

فرستد که پس از مدتی به علت آنکه جایی برای نشستن نیافته است باز می گردد. بعدا"

کلاغی را به همین منظور می فرستد ولی این بار کلاغ باز نمی گردد و آنوقت کشتی

نشینان اعم از آدمیان و چرندگان و پرندگان از آن بیرون می آیند و دور تازه ای از زندگی

در روی زمین آغاز می شود آن وقت اوتانا گوشت قربانی را بر بالای کوهی که کشتی بر

آن نشسته بود روی آتش گذاشت و خدایان بوی دلپذیرش را شنیدند.

در مورد همین گوشت قربانی در تورات امده است :

و نوح آتشی برای خداوند بر افروخت و از هر پرنده پاک که در کشتی بود گرفته قربانی های سوختنی

بر آن گذرانید و خداوند بوی خوش آن را شنید و در دل گفت بعد از این دیگر زمین را به سبب انسان

لعنت نکنم(سفر پیدایش باب هشتم 21 و 20)

خداوند در ایه 49 سوره هود می فرماید:

این(حکایت نوح )از اخبار غیب است که به تو وحی میکنیم وپیش از این تو و قومت هیچ از

ان آگاه نبودید...

نه تنها پیش از قرآن بلکه پیش از تورات نیز این حکایت نوح در تمدن های باستانی بین النهرین شناخته

شده بود

حماسه گلیگمش را ایرانیها هم به چاپ رسانده اند

من کتاب گلیگمش-کهن ترین افسانه بشری مترجم داوود منشی زاده را برای دانلود گذاشته

ام . می توانید دانلود و مطالعه کنید. صفحه 93 که لوح یازدهم شروع می شود اشاره به همین

داستان دارد که داستان نوح از آن اقتباس شده :dohkhtar:

شرمنده دوستان فایل مورد نظر رار بود و به خاطر حجم بالا آپلود

نشده بود حالا زیپش را برای دانلود قرار دادم

رمزش:hastidownload.com

یا ابن الکوثر(ع);209500 نوشت:
اگر به روند تحقیقات نگاه کنید گفته شده که قبل از مومیایی شدن در دریا غرق شده بیرون امده و مرده!! و در ادامه قسمت تعجب بر انگیز را این چنین بیان می کنند!

بزرگوار چرا مطلب را با دقت نمی خونی همینه دیگه :ghati:

نوشته بقایای نمکی که پس از ساعتها تحقیق در جسد فرعون پیدا شده دال بر اینه که در دریا غرق شده می دانی این

یعنی چه به خاطر نمکی که در دماغ بدبخت پیدا شده فکر کردند در دریا غرق شده نه این که از دریا گرفته باشندش

شما یک مومیایی به من نشان بده که در دماغش نمک نباشه می دانی برادر, فرعونها را قبل از مومیایی کردن 30

روز زیر نمک دفن می کنند

سند دو چیز را برایتان اوردم یکی کربلایی کاظم و دیگری افسانه ثابت شده نوح .به امید خدا برای بحث های مفصل
تر بازخواهم گشت

در ضمن رامسس دوم چهار صد سال!!!!! عمر نمیکنه
طبق تحقیقات رامسس در 90 سالگی میمیره

lili2020;209593 نوشت:
جناب ابن کوثر از من مدرک مستدل تر خواسته بودند بنده هم آوردم بفرمایید:

سلام

من کجا سند واقعه نوح را خواستم؟!!

lili2020;209623 نوشت:
سند دو چیز را برایتان اوردم یکی کربلایی کاظم و دیگری افسانه ثابت شده نوح .به امید خدا برای بحث های مفصل تر بازخواهم گشت

منظورتون چیست؟

در مورد کربلایی کاظم متن رو کامل یه بار دیگه بخونید

ببینید چه می گوید

از ظاهر متن بر می اد از ویکی پدیا است

برای همین باید اسناد چک شود:Gol:

lili2020;209623 نوشت:
نوشته بقایای نمکی که پس از ساعتها تحقیق در جسد فرعون پیدا شده دال بر اینه که در دریا غرق شده می دانی این یعنی چه به خاطر نمکی که در دماغ بدبخت پیدا شده فکر کردند در دریا غرق شده نه این که از دریا گرفته باشندش شما یک مومیایی به من نشان بده که در دماغش نمک نباشه می دانی برادر, فرعونها را قبل از مومیایی کردن 30 روز زیر نمک دفن می کنند

بگذار یه بار دیگه بخونیم

نقل قول:
تحقیقات پروفسور بوکای همچنان ادامه داشت تا اینکه در ساعات پایانی شب نتایج نهایی ظاهر شد بقایای نمکی که پس از ساعت ها تحقیق بر جسد فرعون کشف شد

این گروه ساعت ها تحقیق کردند و نمک را پیدا کردند

و بعد

نقل قول:
دال بر این بود که او در دریا غرق شده و مرده است و پس از خارج کردن جسد او در دریا غرق شده و مرده است

وقتی رویش فکر کردند
یعنی نمی دانسته اند که این روش مرسوم است؟

شما از کجا می گویید نمک می خوابادند

در همان موضوع بیان کنید

و خلاصه ی ان را اینجا قرار دهید

habibonline;209642 نوشت:
در ضمن رامسس دوم چهار صد سال!!!!! عمر نمیکنه طبق تحقیقات رامسس در 90 سالگی میمیره

می شه نقل کنید کجا گفته 400 سال عمر کرده است؟

[SPOILER]بگذارید منم همان آیه هود را بیاورم تا دوستان خود قضاوت کنند اما آیه ایی پیش و بعد از ان

قِيلَ يا نُوحُ اهْبِطْ بِسَلَامٍ مِنَّا وَبَرَكَاتٍ عَلَيكَ وَعَلَى أُمَمٍ مِمَّنْ مَعَكَ وَأُمَمٌ سَنُمَتِّعُهُمْ ثُمَّ يمَسُّهُمْ مِنَّا عَذَابٌ أَلِيمٌ(هود/48)
(به نوح) گفته شد: «اي نوح! با سلامت و برکاتي از ناحيه ما بر تو و بر تمام امتهايي که با تواند، فرود آي! و امتهاي نيز هستند که ما آنها را از نعمتها بهره‌مند خواهيم ساخت، سپس عذاب دردناکي از سوي ما به آنها مي‌رسد (،چرا که اين نعمتها را کفران مي‌کنند!)»
تِلْكَ مِنْ أَنْبَاءِ الْغَيبِ نُوحِيهَا إِلَيكَ مَا كُنْتَ تَعْلَمُهَا أَنْتَ وَلَا قَوْمُكَ مِنْ قَبْلِ هَذَا فَاصْبِرْ إِنَّ الْعَاقِبَةَ لِلْمُتَّقِينَ(هود/49)
اينها از خبرهاي غيب است که به تو (اي پيامبر) وحي مي‌کنيم؛ نه تو، و نه قومت، اينها را پيش از اين نمي‌دانستيد! بنابر اين، صبر و استقامت کن، که عاقبت از آن پرهيزگاران است!
وَإِلَى عَادٍ أَخَاهُمْ هُودًا قَالَ يا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ مَا لَكُمْ مِنْ إِلَهٍ غَيرُهُ إِنْ أَنْتُمْ إِلَّا مُفْتَرُونَ(هود/50)
(ما) به سوي (قوم) عاد، برادرشان «هود» را فرستاديم؛ (به آنها) گفت: «اي قوم من! خدا را پرستش کنيد، که معبودي جز او براي شما نيست! شما فقط تهمت مي‌زنيد (و بتها را شريک او مي‌خوانيد)!
يا قَوْمِ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيهِ أَجْرًا إِنْ أَجْرِي إِلَّا عَلَى الَّذِي فَطَرَنِي أَفَلَا تَعْقِلُونَ(هود/51)
اي قوم من! من از شما براي اين (رسالت)، پاداشي نمي‌طلبم؛ پاداش من، تنها بر کسي است که مرا آفريده است؛ آيا نمي‌فهميد؟!

یه سوال قوم پیامبر چه کسانی بودند؟
شما از کجا ماجرای نوح را به ایه بعد بست دادید؟
ماجرای نوح را از قران خوانده اید؟

[/SPOILER]

والا ایشون معصومه 5/11 صبح میگن چهارصد سال عمر کرده(پست های بالا تر)منم داشتم جوابشونو میدادم

معصومه 5/11 صبح;209437 نوشت:
این مومیاییه که نزدیک چهارصد سال عمر داشته و این بر خلاف فرعون های دیگه اس که به خاطر ازدواج های خواهر و برادری بیشتر از چهل سال عمر نمی کردن. (طبق روایات فرعون زمان موسی (ع) به خاطر غذای خاصش که مویز بوده و برکت بسم الله که بر در خانه اش نوشته اینقدر عمر کرده (بعد نگین پس فرعون مسلمون بوده! نه عمو، دلیلش این بوده که فرعون خودشو شریک الله می دونسته و بعضی از مسئولیت های خدارو به عهده خودش می دونسته، مثل رزاق بودن!) (چه پرانتز در پرانتزی شد!))). من با استفاده از مطالعاتم فقط نقل می کنم خودتون می تونید تحقیق کنید. البته اینم بگم که من با این موضوع که بوسیله یک دانشمند خارجی که به هر دلیلی مسلمان شده دین اسلام و تبلیغ کنیم خیلی موافق نیستم چون اون هم مثل ما یه انسانه و قرار نیست مسلمان شدن یک انسان تاییدی بر یک دین باشه! هر چند به قول مولوی: بهتر آن است که سرّ دلبران / گفته آید در حدیث دیگران

سلام

بزرگوار می شه یه راهنمایی بکنید از کجا می گویید 400 سال؟ عمر داشته؟:Gol:

البته منم چه چیزی بگم.اگر هم 400 سال عمر کرده باشه .چیز عجیبی نیست
ما در بسیاری کتب تاریخی داریم که سن افراد رو 200 سال تا 300 سال هم ذکر کردن
البته من کتابی دنمیشناسم اما این حرف رو از یک استادی شنیدم که تو دانشگاه سخن میگفت

در ثانی پژوهشی که امروزه اندیشمندان انجام دادن .این هست که انسان تا 500 سالی هم امکان زندگی دارد به شرطی که شرایط فراهم باشد .پس اگر کسی در زمانی 400 سالش هم باشه چیز عجیبی نیست

gsaeed;209849 نوشت:
البته منم چه چیزی بگم.اگر هم 400 سال عمر کرده باشه .چیز عجیبی نیست
ما در بسیاری کتب تاریخی داریم که سن افراد رو 200 سال تا 300 سال هم ذکر کردن
البته من کتابی دنمیشناسم اما این حرف رو از یک استادی شنیدم که تو دانشگاه سخن میگفت

در ثانی پژوهشی که امروزه اندیشمندان انجام دادن .این هست که انسان تا 500 سالی هم امکان زندگی دارد به شرطی که شرایط فراهم باشد .پس اگر کسی در زمانی 400 سالش هم باشه چیز عجیبی نیست

سلام
بگذار به 50 یا60 برسی بعد معنی سربالایی زندگی را میفهمی هر چند به هزار سال بعدش امید داری ولی میدانی نهایت 30یا 40 دیگه هم خیلی خیلی شانس میخواد هم هزار تا بیمه و خرج
خلاصه آرزو بر جوانان عیب نیست
200-300 آن هم از تاریخی که معلوم نیست که کی به کیه
در مورد دانشمندام هم حتماً نظرشان به یک انسان نیمه یا تمام روبات است که همه جاش را چند بار پیوند زدند و یا عضو مصنوعی گذاشتند یا .....

gsaeed;209849 نوشت:

سلام

نه نمی گم چیز عجیبیه

می گم این 400 سال که برای فرعون می گویند از کجا است؟:Gig:

برادر من، من که همونجا گفتم فقط نقل قول کردم ولی این عمر طولانی چیزی نیست که به طور کامل بشه ردش کرد. در ضمن مدت عمر فرعون فقط یه بحث فرعی بود. بحث ما این بود که این جناب فرعون پیدا شده: غرق شده، سالم مونده، برخلاف فرعون های دیگه عمر زیادی داشته و... تازه ما که نمی گیم این همونه بلکه داریم احتمالشو بررسی می کنیم. مسلمون شدن این آقای پروفسور هم نباید در واقع بینی ما خللی وارد کنه. تازه اگه ایمان اوردن ما بستگی به ثابت شدن این قبیل امور داشته باشه پس ما با مشرکان گذشته که دم به دقیقه از پیامبرشون معجزه می خواستن تا ایمان بیارن چه فرقی می کنیم؟ همینکه ما میلیاردها سال نبودیم، میلیاردها سال آینده هم قراره نباشیم و بر خلاف موجودات دیگه به این امر واقفیم خودش یه معجزه اس!

معصومه 5/11 صبح;209966 نوشت:
برادر من، من که همونجا گفتم فقط نقل قول کردم ولی این عمر طولانی چیزی نیست که به طور کامل بشه ردش کرد. در ضمن مدت عمر فرعون فقط یه بحث فرعی بود. بحث ما این بود که این جناب فرعون پیدا شده: غرق شده، سالم مونده، برخلاف فرعون های دیگه عمر زیادی داشته و... تازه ما که نمی گیم این همونه بلکه داریم احتمالشو بررسی می کنیم. مسلمون شدن این آقای پروفسور هم نباید در واقع بینی ما خللی وارد کنه. تازه اگه ایمان اوردن ما بستگی به ثابت شدن این قبیل امور داشته باشه پس ما با مشرکان گذشته که دم به دقیقه از پیامبرشون معجزه می خواستن تا ایمان بیارن چه فرقی می کنیم؟ همینکه ما میلیاردها سال نبودیم، میلیاردها سال آینده هم قراره نباشیم و بر خلاف موجودات دیگه به این امر واقفیم خودش یه معجزه اس
و

(در خانه اگر کس است، یک حرف بس است!)

خودم از خودم نقل قول کردم (چه کاریه!)
:nevisandeh:

برادر من:
شما که تنها دلیلتون برای رد معجزات قرآن ادعای کپی بودن اون از حماسه های ی گیلگمیش، اساطیر باستانی، افسانه های ایرانی، تورات، انجیل و... هستش:
خدا صد و بیست و چهار هزار پیغمبر از زمان اولین انسانها به رسالت فرستاده برای یادآوری مردم (این گفته از قرآن که رسالت انبیا یادآوری است خیلی مهمه. یعنی پیامبر چیزی رو که از یادشون رفته به یادشون میاره نه چیزی رو که از قبل وجود نداشته)که این پیامبران سرگذشت اقوام پیشین رو به مردم زمانشون یادآوری می کردن و از کجا معلوم تمام اونهایی رو که الانه می پرستید (مثل بودا) یا داستانشون رو جزء اساطیر و افسانه می شمارید (گیلگمیش) جزء اون صد و بیست و چهار هزار آدم نباشن که در روند تاریخ، تحریف و آلوده به شرک شدن؟!
کلا اگه به وحدت و وحدانیت خدا، جهان و هدف ادیان، معتقد باشید دیگه کپی برداری معنایی نخواهد داشت و اصلاً خیلی خنده داره که شما فکر کنید هر پیغمبری باید یه داستان جدید از یک خدای جدید و از یک گذشته جدید بیاره تا نشون بده کپی برداری نیست. مگه به خاطر شما! اگر چنین چیزی امکان داشت اولین نفر این خودتون نبودید که دادتون از چند خدایی و تناقض در می اومد؟ اصلا با عقل جور در میاد که یک خدا حرفهای خودشو در کتاب قبلیش انکار کنه؟ همونطور که می دونید هر چه از گذشته به جلو میایم داستانها در اصل همون داستان هاست فقط از نشانه های شرک که سوغات گذشت زمان و فراموشیه پاک تر شدن!
شما می گین قرآن داستان گذشتگانه ولی مگه قراره نباشه؟ مگه خدای قبلی رفته خوابیده و خدای فعلی اومده جاشو گرفته؟ مگه اصلا قراره هر کی داستان بهتری گفت اول بشه؟ مگه مسابقه ی داستان نویسیه؟ شب شعره؟

این نظریات ساخته و پرداخته ی برشی عرضی از ذهن موریانه خورده ی من بود و هر کسی فکر کنه راز جهان و کشف کرده و از همه چیز خبر داره بابد براش دعا کنیم زودتر شفاء پیدا کنه یا زنگ بزنیم تیمارستان بیان ببرنش!
در ضمن همه ی این نظریات ناقص الخلقه (که وقتی آدم می شنوه ذهنش هنگ می کنه) در صورتی قابل بررسیه که ما نگاهمونو از وحدت به سوی کثرت برگردونیم که اولش شیفتگی و ذوق زدگی از دیدن این سراب به آدم دست می ده ولی در آخر جز تشگی بیشتر عاقبتی نداره. متاسفانه شما جز گل آلود کردن آب به امید اینکه ماهی بگیرید راهی بلد نیستین. اگه راس می گی تو آب صافِ وحدت و نظم جهان ماهی بگیر داداش...

سلام
خدمت ابن کوثر
البته شما فقط دارید بهانه جویی میکنید قرار بود مدارکی که باعث شد دانشمندان ایمان نیاورند ارائه بدهیم و نوح فقط یکیش بود حالا بقیه پیش کش...
بر سیه دل چه سود سخن و وعظ / نرود میخ آهنین در سنگ

یا ابن الکوثر(ع);209691 نوشت:
منظورتون چیست؟ در مورد کربلایی کاظم متن رو کامل یه بار دیگه بخونید ببینید چه می گوید از ظاهر متن بر می اد از ویکی پدیا است برای همین باید اسناد چک شود

نگران نباش اصلا" شخصی به نام کربلایی کاظم وجود خارجی نداره این ها همگی سند سازیه

معصومه 5/11 صبح;210269 نوشت:
برادر من: شما که تنها دلیلتون برای رد معجزات قرآن ادعای کپی بودن اون از حماسه های ی گیلگمیش، اساطیر باستانی، افسانه های ایرانی، تورات، انجیل و... هستش: خدا صد و بیست و چهار هزار پیغمبر از زمان اولین انسانها به رسالت فرستاده برای یادآوری مردم (این گفته از قرآن که رسالت انبیا یادآوری است خیلی مهمه. یعنی پیامبر چیزی رو که از یادشون رفته به یادشون میاره نه چیزی رو که از قبل وجود نداشته)که این پیامبران سرگذشت اقوام پیشین رو به مردم زمانشون یادآوری می کردن و از کجا معلوم تمام اونهایی رو که الانه می پرستید (مثل بودا) یا داستانشون رو جزء اساطیر و افسانه می شمارید (گیلگمیش) جزء اون صد و بیست و چهار هزار آدم نباشن که در روند تاریخ، تحریف و آلوده به شرک شدن؟!

سلام

دوست عزیز فقط به یک سوال من جواب بده ببینم آیا ادامه صحبت با شما فایده داره یا خیر؟

آیا این حکایت نوح از اخبار غیب است ؟

خدمت کارشناسان عزیز

شما گفته بودید معجزه بلامعارض است و نباید مشابهی داشته باشد

حالا ما مشابه اش را اوردیم:

همان عاملی که باعث شده یک بی سواد یک شبه آنهمه مطالب را حفظ کنه همان عامل باعث شده یک بی

سواد دیگر آنهمه مطالب را بنویسد

پس این گفته شما که پیامبر امی است و آنهمه معارف را اورده , علل ماورایی نداره به علت داشتن مشابه.

2- آیا نیافتن علت, دلیل بر ماورائی بودن آن علت است؟ (به عبارت دیگر اگر علم به چیزی نرسد آیا دلیل بر

ماورایی بودن آن علت است یا باید علت آن را جستجو کرد)

اگر کارشناسان لطف کنند جواب بدهند ممنون می شوم

lili2020;210554 نوشت:
البته شما فقط دارید بهانه جویی میکنید قرار بود مدارکی که باعث شد دانشمندان ایمان نیاورند ارائه بدهیم و نوح فقط یکیش بود حالا بقیه پیش کش... بر سیه دل چه سود سخن و وعظ / نرود میخ آهنین در سنگ

سلام

خوب بگویید کجا گفته شده دانشمندان ایمان نیاوردند
؟

lili2020;210557 نوشت:
نگران نباش اصلا" شخصی به نام کربلایی کاظم وجود خارجی نداره این ها همگی سند سازیه

اولا شما مطالب را درست نخواندید

ایشان امر حفظ را بزرگ دانسته اند!!!

و این حفظ از روی الگو هیچ ارزش و اعتباری ندارد!!!!

lili2020;210573 نوشت:
همان عاملی که باعث شده یک بی سواد یک شبه آنهمه مطالب را حفظ کنه همان عامل باعث شده یک بی سواد دیگر آنهمه مطالب را بنویسد

این درس ناخوانده که می گویید کتابی آورده است که هیچ لنگه ایی ندارد و از علوم مختلف در ان گنجانده شده

و دانشمندان بر ان صراحت دارند و سعی در کشف ان دارند

و اولین حافظ ان هم خود اورنده ان کتاب است!!!
پس بنا بر عقل سلیم

این کار منجر به رد کار قبلی که انجام شده است
ندارد

چرا که ایشان کتابی را حفظ کرده اند که امده است(هرچند با توجه به ویکیپدیا بودن مطالب و معلوم الخال بودن این سایت باید اسناد بررسی بشود که آیا درست است یا خیر؟! )

اما قران

1. آورنده ان امی و درسن ناخوانده بوده و کتابی را آورده است که هیچ کجا مثل آن یافت نمی شود و کسی یارای مقابله با آن را نداشته است
2.اورنده ان همان را حفظ کرده است!!!!
3.اصحاب اورنده حافظ کل قران بودند

حال اگر این کلام را بپزیریم که یک شبه ان را حفظ کرده است

باید ثابت شود که این طور بوده؟!:Gol:

lili2020;210573 نوشت:
پس این گفته شما که پیامبر امی است و آنهمه معارف را اورده , علل ماورایی نداره به علت داشتن مشابه.

حالا بگویید ببینم

من یک کار ابداع می کنم و به ثبت می رسانم

بنا بر قانون کپی رایت!!!

آیا اگر کسی مثل من حفظش کند یا باپس و پیش کردن مطالب ان و عوض کلمات آن مثل کار من اورده است

یا محکوم به تقلب است؟ و....

lili2020;210573 نوشت:
2- آیا نیافتن علت, دلیل بر ماورائی بودن آن علت است؟ (به عبارت دیگر اگر علم به چیزی نرسد آیا دلیل بر ماورایی بودن آن علت است یا باید علت آن را جستجو کرد)

شما ادعا کرده بودید که پیامبر(ص) از فامیل های خدیجه (رض) سواد آموخته سندش را نیاوردید؟!

lili2020;210559 نوشت:
دوست عزیز فقط به یک سوال من جواب بده ببینم آیا ادامه صحبت با شما فایده داره یا خیر؟ آیا این حکایت نوح از اخبار غیب است ؟

و

البته نگفتید

بر چه اساسی آیه ایی که دو داستان مختلف را در قبل و بعد بیان می کند را این را به یکی از ان دو نسبت دادید؟

و بعد منظور ایه از تو و قوم تو چیست؟

پیامبر اسلام(ص) در کجا زندگی می کردند؟

:Gol:

البته
سنگ بر میخ اهنی زند ضرب!!!:Gol:

موضوع قفل شده است