یاران مهدی (عج) توسط چه کسی انتخاب می شوند

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یاران مهدی (عج) توسط چه کسی انتخاب می شوند

یاران مهدی توسط چه کسی انتخاب می شوند
توسط خدا یا خود حضرت بقیة الله

بسم الله الرحمن الرحیم
یاران حضرت مهدی (عج) توسط خدا انتخاب شده اند.

کهیعص;166876 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
یاران حضرت مهدی (عج) توسط خدا انتخاب شده اند.

دوست عزیز منبع و یا سندی هم دارید لطفا معرفی معرفی کنید
اجرتون با بقیة الله

delete;166964 نوشت:
دوست عزیز منبع و یا سندی هم دارید لطفا معرفی معرفی کنید
اجرتون با بقیة الله

سلام.
واقعیتش منبع که دقیقا به این سوال جواب بده الان تو خاطرم نیست.
مثلا اینکه ما روایاتی داریم که اسامی یاران حضرت رو معصومین سالها پیش نام برده اند.
یا داستانی که تو اون امیرالمومنین به مردی میفرماین که تو از شیعیان من نیستی، روزی که شیعیان من رو به من نشون میدادند تو نبودی.
اینها نشون میده که این افراد از روز ازل انتخاب شده اند، و مشخص هستند.

و اینکه توسط خدا انتخاب می شوند، سعد بن عبد الله محضر امام عسکری سوالاتی رو از آقامون امام زمان علیه السلام داشتند که یکیشون در مورد انتخاب امام توسط مردم یا خدا است ولی حضرت جوابی می فرمایند که فکر کنم بشه بنوعی جواب این سوال هم دونست .
متن زیر از جلد دوم کتاب احتجاج شیخ طبرسی رحمه الله علیه آمده است:
پرسيدم: مولاى من! بفرماييد چه چيزى مردم را از انتخاب امام براى خود ممنوع ساخته؟.
فرمود: گزينش امام مصلح يا فاسد؟ گفتم: امامى مصلح.
فرمود: آيا امكان دارد منتخب اينان بر مفسد قرار گيرد؛ زيرا هيچ كس از درون ديگرى مطلع نيست كه صلاح است يا فساد؟
گفتم: آرى ممكن است.
فرمود: علت همين مى‌باشد، آيا برايت علت ديگرى بياورم تا عقلت آن را بپذيرد؟
گفتم: آرى.
فرمود: بگو ببينم، پيامبران الهى كه خداوند ايشان را برگزيده و بر آنان كتاب نازل ساخته و با وحى و عصمت تاييدشان فرموده تا پيشوايان امتها باشند چگونه افرادى هستند؟ آيا افرادى همچون موسى و عيسى عليهما السلام كه خود پيشوايان امتند با وفور عقل و كمال علمى دارند آيا ممكن است منافق را به جاى مومن انتخاب كنند؟
گفتم: نه ممكن نيست.
فرمود: اين موسى كليم الله است با تمام عقل و علم و نزول وحى بر او از اعيان قوم خود و بزرگان سپاهش براى ميقات پروردگارش هفتاد مرد را برگزيد و هيچ ترديدى در ايمان و اخلاص اينان نداشت، اما منافقان را برگزيد، خداى تعالى مى‌فرمايد: «و موسى از قوم خود هفتاد مرد براى وعده‌گاه ما برگزيد- اعراف: 155»، و چون مشاهده كرديم كه منتخب «پيامبر برگزيده خداوند» افسد بوده و نه اصلح، حال اينكه مى‌پنداشته آنان اصلح هستند، از همين جا پى مى‌بريم كه انتخاب تنها از داناى به درون سينه‌ها و ضماير و سراير مردم ساخته است، و انتخاب و گزينش مهاجران و انصار ارزشى ندارد در جايى كه برگزيده پيامبران به جاى افراد صالح افراد فاسد باشند.

طبق نقل روايات، اصحاب مهدي، به طور ناگهاني ومعجزه‌آسا، ازمسافت‌هاي دور و نزديك، در يك شب يا صبحگاه، درمكه معظمه، گرد مي‌آيند و به حضرت مي‌پيوندند.

اميرالمؤمنين عليه السلام درباره چگونگي فراخواني و پيوستن ياران مهدي عليه السلام، از پيامبر صلي الله عليه و آله نقل مي‌كند: «‌خداوند، ياران مهدي را در كمتر از چشم به هم زدن، از مشرق و مغرب، كنار كعبه، گرد مي‌آورد»

همچنين در روايت ديگري از امام باقر عليه السلام نقل شده است كه فرمود: « ياران مهدي، با طي الأرض به سوي او مي‌شتابند و در مكه با او بيعت مي‌كنند»

جمله كساني كه زمان ظهور در جمع اصحاب و سپاهيان مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف قرار مي‌گيرند،
عده‌اي از مؤمنان شايسته و برجستگاني است كه پيش‌تر، از دنيا رفته‌اند. خداوند، آنان را دوباره زنده مي‌كند، تا به سپاه مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف ملحق شوند. اين اشخاص كه گاهي در روايات از آنان نام برده شده است،
برخي از امت‌هاي پيشين هستند؛
مانند يوشع بن نون، وصي موسي عليه السلام،
مؤمن آل فرعون
و اصحاب كهف
برخي ديگر نيز از پيشگامان و برجستگان صدر اسلام در عصر پيامبر صلي الله عليه و آله و امامان معصوم عليه السلام هستند؛
نظير سلمان فارسي،
ابودجانه انصاري،
مالك اشتر نخعي ،
جبير بن خابور ،
اسماعيل فرزند امام صادق عليه السلام ،
عبدالله بن شريك عامري ،
مفضل بن عمر ، و….
و در بخشي ديگر ياران حضرت مهدي را به دو دسته:
اصحاب
انصار
نام برده شده اند.

گروه اصحاب، افراد ويژه و فوق العاده ممتازي هستند كه به عنوان اصحاب حضرت در نخستين ساعات ظهور، به امام مهدي عليه السلام مي‌پيوندند.
آنان، هسته‌هاي اولية نهضت جهاني امام مهدي عليه السلام را تشکيل مي‌دهند.
آنان کساني‌اند که هم قيام حضرت با حضور آنان آغاز مي‌شود و هم پس از پيروزي، از مشاوران و وزراي امام عصر عليه السلام خواهند بود
و بخش مهمي از کارها را به دوش خواهند کشيد.
امام مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف با كمك آنان، دنيا را فتح كرده و عدالت موعود را سراسر جهان حاکم خواهند كرد.

خصوصيات اسمي و وطن و محل اقامت 313 نفر ازاصحاب امام مهدي عليه السلام، ذکر شده است و از شهرهايي مانند كوفه، بصره، مدائن، هرات، حران، قلزوم، خيبر، طرابلس، بيروت، طالقان، همدان، ري، اهواز، قم، قزوين، نيشابور، كرمان، مرو، توس و… نام برده شده است.

اما گروه انصار، عبارتند از مجموعه ياوراني که پس از ظهور به حمايت از حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف مي‌شتابند و به سپاه آن حضرت ملحق مي‌شوند. اين عده، شامل همة افرادي مي‌شود كه با آغاز قيام حضرت، دسته دسته براي ياري ايشان به پا مي‌خيزند، و دعوت امام عليه السلام را لبيک مي‌گويند. اين گروه، شامل سه دسته از نيروهايي هستند که به تدريج به سپاه حضرت مي‌پيوندند
.

و اين طور ميشه برداشت كرد كه حضرت مهدي بعد از ظهور ياري طلب ميكنند و كساني كه از جانب خدا برگزيده هستند به ايشان لبيك ميگويند

موضوع قفل شده است