به خاطر یه ذره خون

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به خاطر یه ذره خون

به نام خدا
با سلام
من یه سوال دارم .

من مبتلا به وسواس هستم چند روز پیش برای اولین بار رفتم مشهد و یه قضیه ای پیش اومد که الان میخوام بدونم کارم درست بوده یا نه
آرنج دستم یه بار خورد به جایی .من اون لحظه نگاه کردم ببینم زخم شده و دیدم نشد.بعد چند دقیقه رفتم وضو گرفتم که بریم حرم وضو گرفتم و بعدشم غسل کردم و با حوله کمی خشک کردم خودم رو لباس پوشیدم.بعد یه دفعه دیدم همون محلی که خورده بود جایی قرمزه و دستمال گزاشتم روش و مقدار کمی خون به اندازه یک چهارم یه عدس شاید زخم شده بود. بعد با خودم گفتم خب اونجا خون بوده و من وضو گرفتم آب قلیل ریخته اونجا و دست کشیدم و مسح سر و پا کلا همه جا نجس.بعدش رفتم غسل.بر فرض پاک شده یه لحظه ولی بعدش خون اومده که وقتی اومدم بیرون با دستمال کشیدم و .. سر همین حوله و لباسامم شستم هیچ یه بار دیگه دوشم گرفتم.کلا بساطی شد و نتونستم اون موقع برم حرم.پسر عموم گفت اینا اتفاق میفته که بگه بیخیال شی.شبم خواستم برم یه سوزشی تو انگشتم قبل وضو احساس کردم ولی فکر کنم بررسی کردم یادم نیست ندیدم خونی .وضو گرفتم و نماز و ... بعدا دیدم مقداری خون همونجا هست.گفتم شاید موقع شستن دستها رفته بوده و بعدا ایجاد شده و خودم رو گول زدم و دیگه لباسام رو عوض نکردم و فقط محل رو شستم.سر همین جریانها قرار شد از 5 تا روحانی بپرسیم یکیشون گفتن اشتباه بوده کارم من دیگه بیخیال خونهای کم بشم.اولین روحانی که پرسیدیم گفت نمیدونم با ریختن آب پاک میشه (چون پرسید مقدارش کمتر از یه درهم بود یا نه) در صورت یکه آب قلیل به یه کمتر از یه درهمم برسه نجس میشه . و موقع وضو آب قلیله که... آخرم گفتن وسواس داری و ... گفتن اینجوری همه جا رو نجس باید دونست و به به کفر نزدیک میشی اینجوری (نقل به مضمون) من اولش تصمیم گرفتم دیگه بیخیال خونهای کمتر از یه درهم بشم ولی طاقت نیاوردم و از یه روحانی دیگه پرسیدم و ایشون رو که سوال پیچ کردم آخر گفتن برو از پاسخگویهای حرم بپرس.چون من گفتم آب وضو قلیله و اونجا هم یه نقطه خون و نجس میکنه و ... ..حالا من واقعا موندم .اگر کمتر از یه درهم مشکل نداره چرا تو رساله و آب قلیل و ... چیز دیگه ای هست.اگرم داره با کوچیکترین زخمی آدم باید صبر کنه تا خون بند بیاد.زخمهای منم معمولا در حد جوش و .. هست خیلی کمن ولی دستمال کاغذی میذارم قرمز میشه ولی طوری نیست معمولا که جاری بشه ها.یه نقطه قرمز.

خواستم تکلیفم رو روشن کنین.
ضمنا مرجع من مرحوم آیة الله بهجت هستند

با تشکر

این سوال رو از تبیان پرسیدم گفتن که:
سم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام:
محلی که به آن اشاره فرمودید نجس محسوب می شده و تماس آب قلیل نجاست آن به جاهای دیگر منتقل شده.
درباره خون کمتر از یک دایره با قطر یک و نیم سانتیمتر، این خون نجس است ولی اگر بدن و یا لباس به چنین خونی آلوده باشد، می توان با آن بدن و لباس نماز خواند و به اصطلاح این مقدار خون بخشیده شده.

سوال من اینه آیا واقعا برای یک نقطه خون این همه مکافات لازمه؟
کلی آب مصرف کردم تا بشورم اونارو ... من هر جور نگاه میکنم یا مراجع سخت میگیرن یا کسانی که جواب مسائل رو میدن. وگرنه اسلام دینی نیست که اینقدر گیر بده.
یه نقط خون با آب وضو که قلیلم هست کلا میره چرا گیر میدین؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

MD66;745879 نوشت:
به نام خدا
با سلام
من یه سوال دارم .
من مبتلا به وسواس هستم چند روز پیش برای اولین بار رفتم مشهد و یه قضیه ای پیش اومد که الان میخوام بدونم کارم درست بوده یا نه
آرنج دستم یه بار خورد به جایی .من اون لحظه نگاه کردم ببینم زخم شده و دیدم نشد.بعد چند دقیقه رفتم وضو گرفتم که بریم حرم وضو گرفتم و بعدشم غسل کردم و با حوله کمی خشک کردم خودم رو لباس پوشیدم.بعد یه دفعه دیدم همون محلی که خورده بود جایی قرمزه و دستمال گزاشتم روش و مقدار کمی خون به اندازه یک چهارم یه عدس شاید زخم شده بود. بعد با خودم گفتم خب اونجا خون بوده و من وضو گرفتم آب قلیل ریخته اونجا و دست کشیدم و مسح سر و پا کلا همه جا نجس.بعدش رفتم غسل.بر فرض پاک شده یه لحظه ولی بعدش خون اومده که وقتی اومدم بیرون با دستمال کشیدم و .. سر همین حوله و لباسامم شستم هیچ یه بار دیگه دوشم گرفتم.کلا بساطی شد و نتونستم اون موقع برم حرم.پسر عموم گفت اینا اتفاق میفته که بگه بیخیال شی.شبم خواستم برم یه سوزشی تو انگشتم قبل وضو احساس کردم ولی فکر کنم بررسی کردم یادم نیست ندیدم خونی .وضو گرفتم و نماز و ... بعدا دیدم مقداری خون همونجا هست.گفتم شاید موقع شستن دستها رفته بوده و بعدا ایجاد شده و خودم رو گول زدم و دیگه لباسام رو عوض نکردم و فقط محل رو شستم.سر همین جریانها قرار شد از 5 تا روحانی بپرسیم یکیشون گفتن اشتباه بوده کارم من دیگه بیخیال خونهای کم بشم.اولین روحانی که پرسیدیم گفت نمیدونم با ریختن آب پاک میشه (چون پرسید مقدارش کمتر از یه درهم بود یا نه) در صورت یکه آب قلیل به یه کمتر از یه درهمم برسه نجس میشه . و موقع وضو آب قلیله که... آخرم گفتن وسواس داری و ... گفتن اینجوری همه جا رو نجس باید دونست و به به کفر نزدیک میشی اینجوری (نقل به مضمون) من اولش تصمیم گرفتم دیگه بیخیال خونهای کمتر از یه درهم بشم ولی طاقت نیاوردم و از یه روحانی دیگه پرسیدم و ایشون رو که سوال پیچ کردم آخر گفتن برو از پاسخگویهای حرم بپرس.چون من گفتم آب وضو قلیله و اونجا هم یه نقطه خون و نجس میکنه و ... ..حالا من واقعا موندم .اگر کمتر از یه درهم مشکل نداره چرا تو رساله و آب قلیل و ... چیز دیگه ای هست.اگرم داره با کوچیکترین زخمی آدم باید صبر کنه تا خون بند بیاد.زخمهای منم معمولا در حد جوش و .. هست خیلی کمن ولی دستمال کاغذی میذارم قرمز میشه ولی طوری نیست معمولا که جاری بشه ها.یه نقطه قرمز.

خواستم تکلیفم رو روشن کنین.
ضمنا مرجع من مرحوم آیة الله بهجت هستند

با تشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال شما بعد وضو در آن محل خون دیده اید و قبل وضو خونی مشاهده نکردید و اگر شک دارید که آیا قبل وضو خون بوده یا خیر باید بنا را بر پاکی محل قبل وضو بگزارید بنابراین وضو و غسل شما صحیح بوده و جایی از حوله ها و لباس ها خونی نشده مگر جایی که یقین کنید بعد از علم به نجاست و خون با آن برخورد داشته است.

در پناه حضرت حق باشید[/]

با عرض سلام و احترام

در سه صورت که تفصیل آنها بعدا گفته می شود، اگر بدن یا لباس نمازگزار نجس باشد، نماز او صحیح است :

اول : آنکه به واسطه ی زخم یا جراحت یا دملی که دربدن او است ، لباس یا بدنش به خون آلوده شده باشد.
دوم : آنکه بدن یا لباس او به مقدار کمتر از درهم که تقریبا به اندازه یک اشرفی می شود، به خونآلوده باشد.
سوم : آنکه ناچار باشد با بدن یا لباس نجس نماز بخواند.

سلام،ممنون،ولی خب اون لحظه خون نبود چون سریع بعد از خوردن دستم نگاه کردم، ولی مسلما بعد از چند ثانیه خون اومده بوده،مسئله اینه که اون یه ذره خون یعنی باعث نجس شدن کل اعضای وضوم شده؟آخه اینقدر سختگیری؟چون با آب وضو شسته میشده و میرفته

MD66;746973 نوشت:
سلام،ممنون،ولی خب اون لحظه خون نبود چون سریع بعد از خوردن دستم نگاه کردم، ولی مسلما بعد از چند ثانیه خون اومده بوده،مسئله اینه که اون یه ذره خون یعنی باعث نجس شدن کل اعضای وضوم شده؟آخه اینقدر سختگیری؟چون با آب وضو شسته میشده و میرفته

با عرض سلام و احترام مجدد

لطفا این سه مسئله را از هم جدا کنید:

اول فرض سؤال شما
که چیز مسلمی در آن ندیدم و اینکه بفرمایید قاعدتا یا حتما یا با احتمال قوی خون بوده و من ندیدم ، ملاک نیست بلکه خون قبل وضو را باید بعینه دیده باشید و چون ندیدید ! ، وضو و غسل شما صحیح است و فقط همان موضع نجس را باید آب بکشید .

دوم مسئله ذره خون
که قطعا این طور است و حتی اگر ذره ای خون با آب وضو مخلوط شود و با آن وضو بگیرید، وضو باطل است چون با آب پاک نبوده و اعضا یا لباس ها و ... که با آن آب برخورد داشته ، نجس شده و باید تطهیر شود.

سوم سختگیری!
اینکه اصلا اینجا سختگیری است یا خیر و چرا سختگیری شده باید با کارشناسان اعتقادی سایت صحبت بفرمایید.

در پناه حضرت حق باشید

موضوع قفل شده است