مأموران گشت ارشاد

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مأموران گشت ارشاد

با سلام
میخواستم بدونم حکم مامورین گشت ارشاد که معمولا سه مرد و دو زن درون یک ون که شیشه های آن به حدی سیاه شده است که درون آن به سختی دیده میشود چیست؟لازم به دکر اسست که اینگونه ماموران خود به افراد عادی جامعه تذکر میدهند ولی خودشان کمترین مراعات ها رو هم رعایت نمیکنن:-$

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

fatima3360;821054 نوشت:
با سلام
میخواستم بدونم حکم مامورین گشت ارشاد که معمولا سه مرد و دو زن درون یک ون که شیشه های آن به حدی سیاه شده است که درون آن به سختی دیده میشود چیست؟لازم به دکر اسست که اینگونه ماموران خود به افراد عادی جامعه تذکر میدهند ولی خودشان کمترین مراعات ها رو هم رعایت نمیکنن

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

از نظر فقهی و به خودی خود نشستن سه مرد و دو زن در یک خودرو با خصوصیاتی که ذکر شده ، مانعی ندارد در عین حال اگر مقررات مصوب جمهوری اسلامی در این زمینه وجود دارد، رعایت آن الزامی است.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر حضرت آیت الله خامنه ای در قم

سجاد;821241 نوشت:
از نظر فقهی و به خودی خود نشستن سه مرد و دو زن در یک خودرو با خصوصیاتی که ذکر شده ، مانعی ندارد در عین حال اگر مقررات مصوب جمهوری اسلامی در این زمینه وجود دارد، رعایت آن الزامی است.

پس اینکه میگن با نامحرم نباید زیر یه سقف تنها بود چیه؟

mohsen1990;821271 نوشت:

فقط موضوع این نیست. دیده شده ماموران گشت ارشاد در این ماشین ها غلط کاری میکنند.

متن وارده :
دیروز جلسه درس اخلاق هفتگي آیت الله جوادی آملی بودم. این مرجع اندیشمند شیعه، ضمن تفسیر عمیق و تیزهوشانه ای از آیه « لَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ» - که مفهوم حفظ کرامت انسانی کل بنی آدم است- تفسیر عمیقی از موضوع عفاف و حیاء و نسبت آن با کرامت انسان بیان کرد.
« ... دین، انسان را «کریم» بار می آورد. مساله «بگیر و ببند و بزن و چوب» مطرح نیست. اولین آیاتی که به پیامبر نازل شده اصلا سخن از جهنم نیست. سخن از حیاء است. می فرماید: « الم یعلم ان الله یری: آیا انسان نمی بیند که خدا او را می بیند؟» این دین است. اول ما را به فرشته خویی دعوت کردند.

جهنم حق است. بهشت حق است اما وقتی در مساله تربیت شما بخواهید مردم را کریمانه دعوت و تربیت کنید باید اینگونه برخورد کنید.
برای اینکه انسان را فرشته خو کند می گوید اهل عفاف و حجاب باش. اما برای این مساله سخن از « بگیر و ببند» اینجا نیست. شما ببینید آیات ابتدای نازل شده به پیامبر همه از هدایت و حیاء سخن می گوید. از جهنم سخن نمی گوید. موضوع جهنم و بگیر و ببند آن آخر کار است..... »

شاه بیت بیانات این مرجع اندیشمند این بود که در مساله عفاف، خداوند رحمان، اول با بیان رحمت برخورد کرده و باید رویکرد تربیتی برای ترویج فرهنگ حیاء به وجود بیاید.

[="Tahoma"][="Black"]

mohsen1990;821271 نوشت:

با تشکر از شما

طبق نظر برخی از فقها، منظور یک مرد و یک زن نامحرم در جای خلوتی است که امکان ورود دیگری نباشد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

fatima3360;821054 نوشت:
با سلام
میخواستم بدونم حکم مامورین گشت ارشاد که معمولا سه مرد و دو زن درون یک ون که شیشه های آن به حدی سیاه شده است که درون آن به سختی دیده میشود چیست؟لازم به دکر اسست که اینگونه ماموران خود به افراد عادی جامعه تذکر میدهند ولی خودشان کمترین مراعات ها رو هم رعایت نمیکنن
:-$
سلام
به نظرم بايد در جاي ديگري اين سوال را مطرح كنيد
جناب "سجاد" عزيز ، زحمت ميكشند و پاسخ احكامي را مي گويند. اما ساير توضيحات وظيفهء ايشان نيست

navid;821283 نوشت:
فقط موضوع این نیست. دیده شده ماموران گشت ارشاد در این ماشین ها غلط کاری میکنند
چند وقت پيش دو تا از خانمهاي اقوام كه آنچنان مذهبي نيستند در خيابان بودند مشغول خريد ، درحليكه لباس و ظاهرشان گر چه با حجاب كامل نبود اما آنچنان هم ناجور نبود (موقع برگشتن از بازار موضوع را تعريف كردند). گشت ارشاد!!! مي خواست به قول خودش اين دو خانم را امر به معروف و نهي از منكر كند و به بهشت بفرستد. دو نفر آقا و چهار نفر خانم پياده ميشوند و به اين دو خانم ميگويند: يالا سوار بشيد!!

خانمي كه بزرگتر بود گفت:

اولاً بايد دليل تذكرتان را بگوئيد ثانياً دليلي ندارد با شما بيائيم. مشكلي هست بگوئيد رفع ميكنيم

خانم گشت ارشاد:

با من بحث نكن دخترهء.... بووووووووووق!!! آقاي فلاني ، بيا بندازش تو ماشين!!

آقاي فلاني!:

يالا بريد بالا تا تكليفتون رو روشن كنم!

خلاصه آنقدر داد و فرياد شد كه مردم دور آنها جمع شدند! آن آقا بازوي اين خانم را گرفت كه او را توي ماشين بيندازد كه اين خانم يك سيلي به گوش او ميزند
مردم صحنه را شلوغ ميكنند و يك ماشين سريع آنها را سوار ميكند و از آنجا دور ميكند

شبيه فيلمهاي پليسي بود! ولي نه! بيشتر ياد صحنه اي در تلويزيون افتادم
صحنه اي بود كه سربازان اسرائيلي داشتند فلسطيني ها را از خانه شان بيرون مي انداختند
يك زن فلسطيني اعتراض كرد و سرباز اسرائيلي بازوي زن را گرفت تا او را از خانه اش بيرون بيندازد

يك زماني حرف بيخودي زده شد كه دكتر محرم است!
بعد از آن داماد در شب عروسي هم به خانمها محرم شد!
سپس نوبت فيلمبردار و گروه اركست بود كه محرم اعلام بشوند!
حالا بايد به اين جمع گشت ارشاد را هم اضافه كنيم! گويا آنها هم از نظر شرعي محرم هستند كه به خود اجازه ميدهند بازوي دختر مردم را بگيرند!

Reza-D;821323 نوشت:
سلام
به نظرم بايد در جاي ديگري اين سوال را مطرح كنيد
جناب "سجاد" عزيز ، زحمت ميكشند و پاسخ احكامي را مي گويند. اما ساير توضيحات وظيفهء ايشان نيست

چند وقت پيش دو تا از خانمهاي اقوام كه آنچنان مذهبي نيستند در خيابان بودند مشغول خريد ، درحليكه لباس و ظاهرشان گر چه با حجاب كامل نبود اما آنچنان هم ناجور نبود (موقع برگشتن از بازار موضوع را تعريف كردند). گشت ارشاد!!! مي خواست به قول خودش اين دو خانم را امر به معروف و نهي از منكر كند و به بهشت بفرستد. دو نفر آقا و چهار نفر خانم پياده ميشوند و به اين دو خانم ميگويند: يالا سوار بشيد!!

خانمي كه بزرگتر بود گفت: اولاً بايد دليل تذكرتان را بگوئيد ثانياً دليلي ندارد با شما بيائيم. مشكلي هست بگوئيد رفع ميكنيم

خانم گشت ارشاد: با من بحث نكن دخترهء.... بووووووووووق!!! آقاي فلاني ، بيا بندازش تو ماشين!!

آقاي فلاني!: يالا بريد بالا تا تكليفتون رو روشن كنم!

خلاصه آنقدر داد و فرياد شد كه مردم دور آنها جمع شدند! آن آقا بازوي اين خانم را گرفت كه او را توي ماشين بيندازد كه اين خانم يك سيلي به گوش او ميزند

صحنه اي بود كه سربازان اسرائيلي داشتند فلسطيني ها را از خانه شان بيرون مي انداختند
يك زن فلسطيني اعتراض كرد و سرباز اسرائيلي بازوي زن را گرفت تا او را از خانه اش بيرون بيندازد

حالا بايد به اين جمع گشت ارشاد را هم اضافه كنيم! گويا آنها هم از نظر شرعي محرم هستند كه به خود اجازه ميدهند بازوي دختر مردم را بگيرند!

الان کارشناس میاد یه دلیل الکی که مثلا:تعداد خیلی کمی از گشت ارشادیا اینجورین.میاره.و میگه همه که اینجوری نیستن.

Reza-D;821323 نوشت:

من از آنها نیستم. ولی یاد یه نکته ظریفی افتادم که از نظر محرم نامحرمی (حالا حفظ حرمت مردم و ... رو کار ندارم) رفتار گشت ارشاد (گرفتن بازو از روی پارچه) درست بوده رفتار اقوام شما اشتباه (تماس دست با صورت بدون حائل) .;;)
چون تماس با نامحرم با وجود فاصله شدن پارچه اشکال ندارد. البته به شرطی که خوف افتادن در حرام (موارد دیگر) نباشد که در موقع دعوا هم کسی به حرام نمی افتد

اصلا اگر قرار است گشت ارشادی باشد باید کارش ((ارشاد)) باشد نه بگیر و ببند. اگر مرد هستند در هرکدام از این ون ها یک مشاور خانم بگذارند و چند مامور خانم. این خانم های بی حجاب را ماموران یکی یکی با حفظ احترام و کرامت انسانی بیاورند داخل ون به اینها مشاوره بدهند بعد با احترام رهایشان کنند بروند دنبال زندگی شان. تجربه نشان داده استفاده از زور در این موارد همیشه نتیجه ی عکس داده. نمونه اش هم استفاده ی رضا خان از زور برای کشف حجاب که به شکست منتهی شد.

navid;821283 نوشت:
فقط موضوع این نیست. دیده شده ماموران گشت ارشاد در این ماشین ها غلط کاری میکنند.

fatima3360;821054 نوشت:
با سلام
میخواستم بدونم حکم مامورین گشت ارشاد که معمولا سه مرد و دو زن درون یک ون که شیشه های آن به حدی سیاه شده است که درون آن به سختی دیده میشود چیست؟لازم به دکر اسست که اینگونه ماموران خود به افراد عادی جامعه تذکر میدهند ولی خودشان کمترین مراعات ها رو هم رعایت نمیکنن:-$

باسلام
بالاخره دیده میشه یا دیده نمیشه

به نام خدا.

navid;821368 نوشت:
اصلا اگر قرار است گشت ارشادی باشد باید کارش ((ارشاد)) باشد نه بگیر و ببند. اگر مرد هستند در هرکدام از این ون ها یک مشاور خانم بگذارند و چند مامور خانم. این خانم های بی حجاب را ماموران یکی یکی با حفظ احترام و کرامت انسانی بیاورند داخل ون به اینها مشاوره بدهند بعد با احترام رهایشان کنند بروند دنبال زندگی شان. تجربه نشان داده استفاده از زور در این موارد همیشه نتیجه ی عکس داده. نمونه اش هم استفاده ی رضا خان از زور برای کشف حجاب که به شکست منتهی شد.

تا کسی رو نگیری با زور بیاری که خودش نمیاد تو ون بشینه ارشاد بشه! کار یک نیروی انتظامی این نیست که بگه "لطف بفرمایید تشریف بیاورید قدم بر دیده ما بگذارید و ..."! کار نیروی انتظامی اینه که بره فرد رو مجبور کنه.

ستایشگر :Gol:

اللیل والنهار;821369 نوشت:
باسلام

سلام علیکم
بنده خودم کلیپی را دیدم که مردم به علت دست درازی ماموران خدوم گشت ارشاد ریخته بودند دور ماشین و مدام به در و دیوار ماشین می کوبیدند و ماموران هم از ترس مردم در را قفل کرده بودند.

ستايشگر;821370 نوشت:
به نام خدا.

تا کسی رو نگیری با زور بیاری که خودش نمیاد تو ون بشینه ارشاد بشه! کار یک نیروی انتظامی این نیست که بگه "لطف بفرمایید تشریف بیاورید قدم بر دیده ما بگذارید و ..."! کار نیروی انتظامی اینه که بره فرد رو مجبور کنه.

ستایشگر :Gol:

همانطور هم که قبلا عرض کردم اعمال زور در این موارد نتیجه ی عکس دارد. بعلاوه اگر هم قرار است اندکی چاشنی زور برای الزام طرف مقابل برای نشستن پای صحبت مشاور قاطی کار شود بهتر است این اعمال قدرت از طرف یک زن محرم باشد تا یک مرد نامحرم.

navid;821383 نوشت:
سلام علیکم
بنده خودم کلیپی را دیدم که مردم به علت دست درازی ماموران خدوم گشت ارشاد ریخته بودند دور ماشین و مدام به در و دیوار ماشین می کوبیدند و ماموران هم از ترس مردم در را قفل کرده بودند.

باسلام

: ))))))
کلیپ !!!!!!!
عجب
مثل همون شنیدم میشه دیگه
پس دیده میشه ؛)
که مردم دیدند و ریختن !!!!!!

اللیل والنهار;821392 نوشت:
باسلام

: ))))))
کلیپ !!!!!!!
عجب
مثل همون شنیدم میشه دیگه
پس دیده میشه ؛)
که مردم دیدند و ریختن !!!!!!

و علیکم السلام
نوار!!!
عجب!!
مثل همون بگم بگم دیگه!!!
اصلا مگه ما توی جمهوری اسلامی از این چیزا داریم ؟
استغفر الله من برم دهنمو آب بکشم.

navid;821397 نوشت:
و علیکم السلام
نوار!!!
عجب!!
مثل همون بگم بگم دیگه!!!
اصلا مگه ما توی جمهوری اسلامی از این چیزا داریم ؟
استغفر الله من برم دهنمو آب بکشم.

سر راه که میری دهن منم ببر اب بکش

سلام

من یادم هست دانشگاه شهردیگه ای بودم نزدیک دو نیمه شب می رسیدم باید تاکسی می گرفتم

خداروشکرهمون جایی که اتوبوس می ایستاد یک ایستگاه تاکسی بود که شبانه روزی بود ولی باید کمی پیاده روی می کردم تا به تاکسی برسم.

جاتون خالی!

یه روز اتوبوس رسیده بود نیمه خواب و نیمه بیدارایستاد چند قدمی رفته بودم که یه تاکسی یه حاج آقا جلونشسته بود یه دو تا جوون هم عقب ماشین نشسته بودند کنارمن ایستاد

از اونجا که پوشش دانشگاه و چادر هم حسابی صورتم پوشونده بود نترسیدم ولی یک لحظه سوال کرد:

ـ شما این وقت شب؟!کجا؟!می آیید می رید؟!

گفتم تاکسی بگیرم برم دانشگاه!!

شمرده شمرده تکرار کرد!!!!!!!

تااااااااااک سیییییییییی بگیرررررررررررم برممممممممممم دانشگاه!!

گفتم: شما تاکسی هستید؟!!!!

جواب نداد و رفت

رسیدم دانشگاه و خلاصه به مسئول خوابگاه گفتم:

جلوی من گرفتند!!

خندید و گفت:مساله ای نیست

ولی خداییش ترس داشت!!

#-o

زهراجاان;821401 نوشت:
سر راه که میری دهن منم ببر اب بکش

چشم فقط موضوع اینجاست که این افتضاحات با آب کشیدن دهن من و شما پاک میشه یا نه؟؟؟!!!!

اللیل والنهار;821369 نوشت:
سلام بزرگوار
من يا جناب "navid" دشمنان اهل بيت نيستيم خواهر گرامي و بسيار محترم (شما خيلي براي من قابل احترام هستيد)
امثال ما هم مثل شما دلسوز نظام هستيم و دقيقاً به دليل همين دلسوزي ايرادها را ميگوئيم
اينكه چشممان را ببنديم و سعي كنيم به نوعي ايرادها را توجيه كنيم هيچ نتيجه اي بجز بدتر شدن اوضاع ندارد

حرمت افراد با شخصيتي مثل شما و شرم از حضور پرحياي شما باعث ميشود تازه خيلي از مسائل را در پس پرده بگوئيم

اسرار نهان را هم تو داني و هم من.....

اللیل والنهار;821392 نوشت:
پس دیده میشه ؛)
که مردم دیدند و ریختن
من ديدم ، با چشمهاي خودم
نه كليپ بود نه بلوتوث

1 - دم در خانه ام نشسته بودم كه ماشين گشت آمد و به من گفت برو توي خانه!!
پرسيدم چرا؟ گفت بزكجه ميگويم گمشو برو داخل خانه! مگر ميخواهي دست بسته تو را ببرم؟!

2 - براي معافيت سربازي به حوزه نظام وظيفه رفته بودم
يكي از مراجعه كنندگان با پدرش آمده بود. پدرش مرد پيري بود
ايشان برگه مربوطه را به آن درجه دار كه پشت پنجره بود داد و گفت: اگر ميشه كار من رو زودتر راه بندازيد نميتونم سر پا وايسم
درجه دار پاسخ داد: نميتوني سر پا وايسي مگه مرض داشتي اومدي؟!!
پسرش كه اين را شنيد گفت: مرض خودت داري لعنتي!!!
خلاصه اين پسر را بردند داخل ئ كتك زدند. پدرش دم در التماس ميكرد و ميگفت غلط كردم! ولي كسي به او محل نميگذاشت

3 - با پدرم براي كاري به دادگاه رفته بوديم. پدرم شكايتش را نوشت اما نوشته اش ايراد داشت
به من گفت پسرم برو از داخل يك كاغذ ديگر بگير بياور
من هم رفتم به آن موجودي! كه در مسند قضاوت نشسته بود گفتم جناب لطفاً يك كاغذ ديگر به من بدهيد
نگاهي به من كرد و گفت: برو بيرون!
گفتم چرا؟
گفت: پدرسوخته مگه بيت المال ارث پدرته كه خرابش ميكني بعد مياي يكي ديگه ميخواي؟!
گفتم: چرا به پدرم توهين ميكني؟!
گفت: غلط اضافه نكن
صدايم را بلند كردم سربازي را صدا كرد مرا از آنجا انداخت بيرون
دم در آن سرباز به من گفت: داداش من ميدونم حق با تو بوده ولي جان هر كي دوست داري برو. بخدا مثل آب خوردن برات پرونده درست ميكنه يه چند ماهي ميندازت زندان!

كافي است يا باز هم تعريف كنم؟!

[=Times New Roman]

Reza-D;821513 نوشت:

من ديدم ، با چشمهاي خودم
نه كليپ بود نه بلوتوث
كافي است يا باز هم تعريف كنم؟!

ببین داداش آدم مریض همه جا مریضه.

دادگاه ، کارخونه ، آژانس ، بقالی ، دانشگاه ، حراست ، هیئت ، مسجد ، نماز ، رکوع ، سجده و...

و این بیماریش رو توی هر کدوم به شکلی نشون میده.

چنین افرادی واقعا نیاز دارن تحت درمان قرار بگیرند. چون معلوم نیست چه بلاهایی سر مردم میارن.

ولی مطمئن باش تک تک اینها توی دنیا و آخرت جواب داره و کسی که چنین رفتاری با شما میکنه ، یه نفر یه جای زندگیش داره همین رفتار رو با خودش میکنه.

اینم بگم که شما هم کم مقصر نیستی.

Reza-D;821513 نوشت:

1 - دم در خانه ام نشسته بودم كه ماشين گشت آمد و به من گفت برو توي خانه!!
پرسيدم چرا؟ گفت بزكجه ميگويم گمشو برو داخل خانه! مگر ميخواهي دست بسته تو را ببرم؟!

خب چرا دم خونه نشستی؟ نمیشد بری توی خونه یه دعایی نماز مستحبی بخونی که یه وقت گشت ارشاد بهت گیر نده؟ دیدی مقصر خودتی؟

Reza-D;821513 نوشت:

2 - براي معافيت سربازي به حوزه نظام وظيفه رفته بودم
يكي از مراجعه كنندگان با پدرش آمده بود. پدرش مرد پيري بود
ايشان برگه مربوطه را به آن درجه دار كه پشت پنجره بود داد و گفت: اگر ميشه كار من رو زودتر راه بندازيد نميتونم سر پا وايسم
درجه دار پاسخ داد: نميتوني سر پا وايسي مگه مرض داشتي اومدي؟!!
پسرش كه اين را شنيد گفت: مرض خودت داري لعنتي!!!
خلاصه اين پسر را بردند داخل ئ كتك زدند. پدرش دم در التماس ميكرد و ميگفت غلط كردم! ولي كسي به او محل نميگذاشت

از اونجایی که جواب ابلهان خاموشیست و آقا پسر جواب تند و روشنی به مامور قانون در حین انجام وظیفه داده باید مجازات بشه.
اون بنده های خدا هم به جای اینکه کار رو به شکایت و پرونده سازی و سگ دو زدن بکشانند خودشون اعمال قانون کردن ، مختصر و مفید.
Reza-D;821513 نوشت:

3 - با پدرم براي كاري به دادگاه رفته بوديم. پدرم شكايتش را نوشت اما نوشته اش ايراد داشت
به من گفت پسرم برو از داخل يك كاغذ ديگر بگير بياور
من هم رفتم به آن موجودي! كه در مسند قضاوت نشسته بود گفتم جناب لطفاً يك كاغذ ديگر به من بدهيد
نگاهي به من كرد و گفت: برو بيرون!
گفتم چرا؟
گفت: پدرسوخته مگه بيت المال ارث پدرته كه خرابش ميكني بعد مياي يكي ديگه ميخواي؟!
گفتم: چرا به پدرم توهين ميكني؟!
گفت: غلط اضافه نكن
صدايم را بلند كردم سربازي را صدا كرد مرا از آنجا انداخت بيرون
دم در آن سرباز به من گفت: داداش من ميدونم حق با تو بوده ولي جان هر كي دوست داري برو. بخدا مثل آب خوردن برات پرونده درست ميكنه يه چند ماهي ميندازت زندان!

اون بنده خدا می خواسته شما دچار گناه کبیره نشی و روز قیامت چیزی از بیت المال گردنت نباشه.

بعدشم شما حق نداشتی صداتو واسه مامور قانون بالا ببری.

گفتگویی هم که با سرباز داشتی غیبت هست و باید توبه و استغفار کنید.

والسّلام عليكم و رحمة الله بركاته

موضوع قفل شده است