رابطه بین اعداد و ذکرها ....

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رابطه بین اعداد و ذکرها ....

چه رابطه ای بین اذکار و تعداد آنها وجود دارد ؟؟؟
مثلا در تسبیحات حضرت فاطمه زهرا (س) هر ذکر عدد مخصوص به خود دارد.

نیایش سبز;13916 نوشت:
چه رابطه ای بین اذکار و تعداد آنها وجود دارد ؟؟؟
مثلا در تسبیحات حضرت فاطمه زهرا (س) هر ذکر عدد مخصوص به خود دارد.

بزرگان این علم روشهای مختلفی را گفت هاند اما هیچ کدام اصول علمی ندارد مثلا همین ذکر تسبیحات حضرا زهرا که فرمودید تعداد ان هنوزم مشخص نیست از کجا امده ...

واسه منم همیشه سوال بوده چرا این تعداد هست تسبیحات حضرت زهرا(س)

mohammad2db;13935 نوشت:
سلام
دلیل قانع کننده داره ! اما یکی نیست .
بنظرم با مداومت صحیح و رعایت اصول در ذکر, تا حدودی به جواب سوال نزدیک و به بعضی خواص و اثرات ذکر پی میبریم .
توجه کنید که گفتم: با مداومت صحیح و رعایت اصول (طهارت,حسن نیت,خلوت) به معنای واقعی

دلیل قانع کنند و علمی این تعداد چیه؟

hamed-dj;13941 نوشت:
واسه منم همیشه سوال بوده چرا این تعداد هست تسبیحات حضرت زهرا(س)

شما وقتی میخواهید به یک گنجی برسید مثلا تو نقشه گفته شده باید 40 قدم بردارید تا به گنج برسید اگر 41 قدم بردارید از گنج دور میشوید
منبع این سخن نمیدانم ولی فکر میکنم که این سخن از حضرت علی ع باشد "اعداد روح کلمات اند"
فکر میکنم این نوع محاسبات در علم جفر محاسبه میشه و من از این علم اطلاع کمی دارم

kiuhnmgtrdcv;14023 نوشت:
شما وقتی میخواهید به یک گنجی برسید مثلا تو نقشه گفته شده باید 40 قدم بردارید تا به گنج برسید اگر 41 قدم بردارید از گنج دور میشوید
منبع این سخن نمیدانم ولی فکر میکنم که این سخن از حضرت علی ع باشد "اعداد روح کلمات اند"
فکر میکنم این نوع محاسبات در علم جفر محاسبه میشه و من از این علم اطلاع کمی دارم

استدلال جالبی بود مرسی
در این که هر چی در احکام هست مسلما راه سعادت ماست شکی نیست دوست من
ولی منظورم بیشتر روی ارتباط اعداد هست مطمئنا ارتباط و دلایلی وجود داره که این تعداد هست و هنوز کشف نشده دلیلش :Gol:

من هم شنیدم بعضی از اذکار را تا به اندازه عدد مورد نظرش ادا نکنیم تاثیر خودش را نداره! آیا این درسته؟

sadra;14047 نوشت:
من هم شنیدم بعضی از اذکار را تا به اندازه عدد مورد نظرش ادا نکنیم تاثیر خودش را نداره! آیا این درسته؟

خوب مطمئنا باید همینطور باشه وقتی تعداد معینی یک ذکر داره بی دلیل نیست اتفاقا بحث سر دلیلش بود که گفتیم حتما دلیل علمی داره و شاید علم امروزه آنقدر پیشرفت نکرده که حقایق این تعداد را کشف کند ....

با تشکر از همه مدیران و کارشناسان و کاربرای گل

تلاش کنید مباحث را در فضایی صمیمی و محبت آمیز دنبال کنید و در مباحث دینی

شرکت فرمایید . و از یه سری حدس و گمانه های نفسانی و بی جا پرهیز فرمایید .و اجازه ندهید تاپیک هااز مسیر اصلی خارج شوند

از همکاری همه شما متشکرم .

خوب سوال جالبی هست و جوابهای جالب تری دارد.
1- نقشه گنج : استدلالی بود که جناب قرائتی در یکی از برنامه های تلویزونی گفتند و دوست عزیز هم به ان اشاره کردند

kiuhnmgtrdcv;14023 نوشت:
شما وقتی میخواهید به یک گنجی برسید مثلا تو نقشه گفته شده باید 40 قدم بردارید تا به گنج برسید اگر 41 قدم بردارید از گنج دور میشوید منبع این سخن نمیدانم ولی فکر میکنم که این سخن از حضرت علی ع باشد "اعداد روح کلمات اند" فکر میکنم این نوع محاسبات در علم جفر محاسبه میشه و من از این علم اطلاع کمی دارم

2- پس چند تا؟
خوب بهتر است دوستی از خود بپرسد که اگر تسبیحات حضرت زهرا این تعداد نباشد پس چند تا باید باشد؟ هر عددی باشد باز این سوال پیش می آید که چرا این تعداد است!!
و آیا اینکه مثلا می شود اختیاری باشد!

3- حکمت برخی اعداد:
آنچه از فلسفه های کهن بدست می آید این است که از قدیم اعتقاد بر این بودهع است که برخی اعداد در زندگی انسان تاثیر دارند. و چنین اعدادی را مقدس می شمردند. بطور مثال عدد هفت : که طول هفته را هفت روز بنا کردند. اعتقاد به هفت آسمان , هفت بهشت , هفت طبقه جهنم , هفت شهر عشق , هفت سین , شمعدان هفت شاخه یهودیان ( منورا ) , هفت بار طواف دور خانه خدا , ....( و بقول یکی از دوستان خوش ذوقمان هفت سنگ و هفت کوتوله و ...)
یا مثلا در ایران عدد 13 را منحوس می دانستند!

اما در مورد عدد 33 ( که دو ذکر تسبیحات حضرت زهرا به تعداد ان است )
برخی افکار صهیونیستی اعتقاد بر تقدس عدد 33 دارند و بسیاری از جنایاتشان را بر مبنای تقدس این اعداد بنا کرده اند. مثلا فلسطینی که این قدر صهیونیستها آن را مورد هجمه قرار می‌دهند روی مدار سی و سه درجه قرار دارد!
اما مطمئنا تقدس عدد 33 بین زرتشتیان * جالب توجه است :

نقل قول:
امشاسپندان شش مورد از فروزه های اهورایی هستند که انسان نیز می تواند آن ها را در خود پرورش دهد ودر عرفان زرتشتی به خداوند نزدیک شود ، در اوستای برساد که بخشی از خرده اوستا است نام ایزدانی به دنبال هر یک از اسامی امشاسپندان و نام اورمزد در آمده اند (٣٠ روز ماه ) و بااضافه کردن هوم ، بُرز ونیریوسنگ ایزد به عدد سی و سه تبدیل شده اند . از سوی دیگر برخی از اعداد در هر دینی ورجاوند وارزشمند است که یکی از آنها در دین زرتشتی عدد 33 است .

و شاید حکمت این اعداد از کنار هم گذاشتن دو تا عدد 3 باشد که در اندیشه های کهن عددی مقدس شمرده می شد!

اما به هر حال ریشه این اعداد هر چه باشد اما به احتمال قوی باید گفت که بر اساس تفکر تقدس برخی اعداد آمده است. اعدادی که به تنهایی تاثیر در سرنوشت انسان دارد!
---------------------------------
*: ایرانیان در قدیم زرتشتی بودند و سپس دین اسلام را پذیرفتند. اکثر آنها هم دین شیعه را انتخاب کردند. و برخی معتقدند که شیعه , اسلامی است که با برخی اعتقادات زرتشتی مخلوط شده است . و به همین دلیل برخی اعتقادات زرتشتی در تفکرات شیعه مخلوط شده است. و ممکن است عدد 33 ( که در نزد زرتشتیان مقدس است ) به همین دلیل در تعداد اذکار وارد شده باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم
در باب تعیین عدد روشهای مختلفی وجود دارد که بتعدادی اشاره میشود ، بنا به درخواست دوستان.
١_بعدد خود ذکر بحساب ابجد(کبیر،اکبر،صغیر،اصغر،وسیط،اوسط،جعفری،علوی،محمدی،دانیالی و ..)
٢_بعدد تکسیر (قواعد تکسیر در علم جفر چند گونه هستند:مغربی ،سید حسینی و ....)
٣_عدد ذکر بحساب ابجد در ۴ ضرب میشود (۴ عنصر آب و باد و خاک و آتش)
۴_عدد ذکر در ٧٠ ضرب میشود (بنا بر این اعتقاد که هر ذکر ٧٠ بطن دارد)
۵_بعدد نام خود به ابجد
۶_بعدد نام خود + نام مادر به ابجد
٧_عدد ذکر+عدد نام+عدد نام مادر
٨_عدد طالب + عدد مطلوب(مثلا برای مودت بین علی و احمد ذکر ودود را ١۶٣ مرتبه میگویند ١١٠+۵٣=١۶٣)
٩_بعدد بسط ذکر مثلا برای علی:
ع=عین=١٣٠
ل=لام=٧١
ی=یا=١١
علی=عین لام یا=٢١٢
١٠_بعدد نام اولیا،انبیا،ائمه و یا ملائک (سلام الله علیهم اجمعین)
١١_بعدد نام فرد+ عدد نام ملک موکل بر فرد
١٢_عدد ذکر(یا عدد تکسیر) + عدد نام اولیا
مثلا عدد تکسیر ضرب در ٣ باسط برابر ١٢٩۶ بعلاوه عدد ١٢٨ که نام حضرت حسین (سلام الله علیه) میباشد ،١۴٢۴ مرتبه
١٣_بعدد اسما الله
بعنوان مثال یا نور را بعدد الله یعنی ۶۶مرتبه میخوانند
همانطور که ملاحظه شد روشها متفاوت است بازهم بنا به نظر مشایخ،اما بعضی معتقدند که ذکر و عدد باید از معصوم رسیده باشد.
اما در تعیین تعداد روزختم اذکار نیز روشها گوناگون است که بنده به چند روش در اینجا اشاره میکنم:
١_۴٠ روز(چله موسی و عیسی و داوود)
٢_٧ روز(٧ روز سکوت حضرت زکریا)
٣_٣ روز(٣ روز روزه سکوت حضرت مریم)
۴_بر حسب عدد ذکر
الف_بعدد خود ذکر(یعنی اگر عدد ذکر ۴١ است، عدد روز ختم هم ۴١ میباشد)
ب_فرض کنید عدد ذکر ١٩٣١ باشد.
١+٩+٣+١=١۴
١+۴=۵
۵+١۴=١٩
یعنی ١٩٣١ مرتبه در ١٩ روز
۵_بر اساس تعداد روز ماه قمری یا شمسی(٢٨ یا ٣٠ روز)
۶_بعضی نیز شرط توان و یا حصول مراد را برای اتمام ختم کافی میدانند.
٧_بتعداد ١٢ امام یا ١۴ معصوم یا ۵ تن و ...
اما زمان ذکر گفتن با توجه به قران و احادیث و روایات عبارتند از:
١_سحر(بین الطلوعین)
٢_شب(ثلث آخر)
٣_بعد از نمازهای یومیه
اما اینکه چه ذکری را روز یا شب باید گفت ،اساتید علوم غریبه روشی دارند بدین صورت که :
اگر وزن حروف نورانی بر حروف ظلمانی چربید ،ذکر را در روز گفتن بهتر است و بالعکس.
و حروف نورانی حروف جمله زیرند:
صراط علی حق ، نمسکه
ترجمه:راه علی حق است،بدان تمسک می جوئیم
که جمله بالا با استفاده از حروف مقطعه اول سور قران مجید ایجاد شده است.

فریاد;14122 نوشت:
و ممکن است عدد 33 ( که در نزد زرتشتیان مقدس است ) به همین دلیل در تعداد اذکار وارد شده باشد.

اينم از اون حرفاست!!!!!!!!

فراموش کردم. جمع تعداد تسبیحات حضرت زهرا 100 می شود. و به احتمال زیاد تعداد الله اکبر که 34 است برای آن است که جمع آن عدد 100 شود.
خود عدد 100 هم در قرآن تقریبا مقدس است و چندین بار در قرآن بکار برده شده است
مثلا صد تازیانه به زن و مرد زناکار , پیامبری که صد سال مرد و دوباره زنده شد ( تا معاد را با چشم ببیند ) , مثل اجر صدقات مانند 7 خوشه که در هر خوشه 100 دانه باشد , پیروزی 100 مسلمان شکیبا بر 1000 کافر و...

محمد;14127 نوشت:
اينم از اون حرفاست!!!!!!!!

خوب ممکن است شما به دید مسخره به آن بنگرید ولی خوب توجهتان را باید به این بند از نوشته دوست عزیز جناب گمنام جلب کنم:
گمنام;14126 نوشت:
_عدد ذکر بحساب ابجد در ۴ ضرب میشود (۴ عنصر آب و باد و خاک و آتش)

یکی از چیزهای جالبی کمه دوستمان اشاره کردن این نکته بود!
همانطور که می دانیم 4 عنصر اربعه در اندیشه زرتشتی مقدس است!

فریاد;14138 نوشت:
یکی از چیزهای جالبی کمه دوستمان اشاره کردن این نکته بود! همانطور که می دانیم 4 عنصر اربعه در اندیشه زرتشتی مقدس است!

دوست عزيز تشابهات زيادي بين اديان مختلف ممكن است وجود داشته باشد اما من نميدانم شما از كجا به اين رسيده ايد كه چون 33 در افكار زرتشتي مقدس است پس در عدد اذكار وارد شده است .در ضمن بنده قصد تمسخر نداشتم بلكه تعجب زياد مرا وادار به نوشتن اين جمله كرد

فریاد;14138 نوشت:
خوب ممکن است شما به دید مسخره به آن بنگرید ولی خوب توجهتان را باید به این بند از نوشته دوست عزیز جناب گمنام جلب کنم:

یکی از چیزهای جالبی کمه دوستمان اشاره کردن این نکته بود!
همانطور که می دانیم 4 عنصر اربعه در اندیشه زرتشتی مقدس است!

درسته این روشیه که بزرگان علم اعداد گفت هاند ولی قطعیتی در کار نیست و هنوزم جواب مشخص و کاملی برای این تعداد اذکار وجود ندارد

منکر رابطه نیستیم ولی رابطه چرا و چگونه؟؟
مثلا در مورد سوره توحید گفته می شود که چون سوره توحید ثلث قرآن است ، اگر سه بار خوانده شود مثل این است که کل قرآن رو خوانده ای ....

البته اذکار با زمان هم ارتباط دارند.

:Gig:

محمد;14146 نوشت:
دوست عزيز تشابهات زيادي بين اديان مختلف ممكن است وجود داشته باشد اما من نميدانم شما از كجا به اين رسيده ايد كه چون 33 در افكار زرتشتي مقدس است پس در عدد اذكار وارد شده است .در ضمن بنده قصد تمسخر نداشتم بلكه تعجب زياد مرا وادار به نوشتن اين جمله كرد

اولا اگر دقت می کردید من گفتم شاید به این دلیل بوده است و اصلا نتیجه ای نگرفتم!
ثانیا دلیلش را هم در همان پست بیان کردم. اگر دقت کرده باشید بسیاری از اعداد در بسیاری از ادیان مشترک است. مثلا عدد 7 که تقریبا در همه اعتقادات جهانیان مشترک است.و همچنین اینکه بیان کردم که به اعتقاد بسیاری از متفکران, شیعه مخلوطی از اسلام و زرتشت است. و اگر در آن بدقت نگاه کنید ریشه هایی از دین زرتشت را می بینید!
بطور مثال : در دین زرتشت اعتقاد بر این بوده است که شاهان از سوی خدا منصوب شده اند و این موهبت الهی به فرزندان و نوادگان شاه منتقل می شود!
همین تفکر را در شیعه می بینیم که اصلی به نام امامت در آن پدید آورده است و موهبت پیامبری ( که خاتم شده است ) را به فرزندانش منتقل کرده است!
گمنام;14148 نوشت:
درسته این روشیه که بزرگان علم اعداد گفت هاند ولی قطعیتی در کار نیست و هنوزم جواب مشخص و کاملی برای این تعداد اذکار وجود ندارد

در این مورد که شکی نیست! اصولا تقدس قرار دادن برای اعداد از ریشه تفکر توتم پرستی آمده است که برای چیزهای مختلف تقدس ایجاد می کند!
اما آن نکته ای که من اشاره کردم ربطی به آن مساله ندارد. بلکه من ادعا کرده بودم تعداد این اذکار از تقدس قرار دادن برخی اعداد آمده است. ( که حتی ممکن است ریشه زرتشتی داشته باشد ) و شما هم ادله ای دیگر بر آن قرار دادید. و اتفاقا یکی از آنها دلیل بود که به زرتشت بر می گشت!
حال اینکه کدام یک از اینها درست است و کدام درست نیست و اصلا آیا تعداد ان اهمیت خاصی دارد و دارای منطق و رموز خاصی است مساله ای دیگر است.
مساله ما این بود که جناب محمد به دید تمسخر ( یا بقول خودش تعجب ) به حرف من نگریست. من هم بین کردم این فقط اعتقاد من نیست! بلکه بسیاری از متفکران این اعتقاد را دارند! ( و برای استدلالم هم نوشته شما را آوردم)

نیایش سبز;14387 نوشت:
نکر رابطه نیستیم ولی رابطه چرا و چگونه؟؟ مثلا در مورد سوره توحید گفته می شود که چون سوره توحید ثلث قرآن است ، اگر سه بار خوانده شود مثل این است که کل قرآن رو خوانده ای .... البته اذکار با زمان هم ارتباط دارند.

خود این هم مساله دیگری است که این مساله که توحید ثلث قرآن است از کجا آمده؟
یعنی اینکه سایر آیات قرآن ( که همگی سخن خدا هستند ) اهمیت ندارند؟ یعنی برخی سخنان خداوند از اهمیت کمتری برخوردار است و برخی دیگر ( مثل توحید ) با اهمیت تر است؟
آیا سخنان خدا اهم و مهم دارد و برخی سخنان خدا کم اهمیت است؟

فریاد;14397 نوشت:
خود این هم مساله دیگری است که این مساله که توحید ثلث قرآن است از کجا آمده؟

از امیرالمؤمنین «علیه السلام » روایت شده که: هر کس «قل هو الله احد» را یک باربخواند گویا ثلث قرآن را خوانده و هرکس دوبار آن را بخواند گویا دو سوم قرآن را خوانده و هر کس سه مرتبه تلاوت نماید، گو اینکه کل قرآن را تلاوت نموده است.

--------------------------------------------------------------
منبع: فیض کاشانی - ملا محسن: الصافی فی تفسیر القرآن،چاپ ششم، ج 2، ص 866

این مطلب را که خودم می دانم.
مساله این است که این سخن چقدر اعتبار دارد؟ وقتی از لحاظ منطقی این سخن رد می شود آنگاه اصل سخن و اعتبار آن زیر سوال است.
چطور می شود بین سخنان خداوند ( که هر دو امر خداست و از سوی خداست ) تفاوت قائل شد و یکی را ارزشمند و دیگری را بی ارزش تر خواند؟

فریاد;14912 نوشت:
این مطلب را که خودم می دانم.
مساله این است که این سخن چقدر اعتبار دارد؟ وقتی از لحاظ منطقی این سخن رد می شود آنگاه اصل سخن و اعتبار آن زیر سوال است.
چطور می شود بین سخنان خداوند ( که هر دو امر خداست و از سوی خداست ) تفاوت قائل شد و یکی را ارزشمند و دیگری را بی ارزش تر خواند؟

سلام

دوست عزیز درمورد مسائل قرار دادی نمیتوان معیار اعتبار تعریف کرد اعداد نیز اینگونه می باشند ولی مجربات هر چیز را به عنوان نوعی اعتبار می توان در نظر گرفت و در مورد دستورات معصومین نیز همین گونه می باشد ملاک اعتبار اعداد نمی باشد ملاک صحت گفتار و اعتماد به حرفهای معصومین می باشد

با سلام

بجز تزکیه و دوستی با خادمین آیات بطون قران فاش نمیگردند

هر ایه دریست بسوی جهانهای دیگر

ان در باز نمیگردد مگر با دوستی اهل بیت که در اعمال و گفتارمان نیز هویدا باشد و نه اینکه فقط فریاد بزنیم حبیبی یا حسین

دستی بگیر تا دستت بگیرند

هر دستی را که رد کنیم سالها دور میافتیم

از دعای سمات و سوره یس که قلب قرآن هست

و همچنین سوره قدر و اخلاص غافل نشوید اگر مایل به گشوده شدن این درها هستید

مراقب برخوردمان با تمام محبان مولی ع باشیم که اگر ناخواسته حتی قلبشان را برنجانیم مستقیما قلب ایشان را رنجانده ایم

با شمارش این آیات بدون درک روح آیه به هیچ جایی هدایت نمی شویم

البته هر علمی مکمل خود را میپذیرد و دانستن بدنیست اما عمل هم مهم هست

بدون عمل هیچ کدام از ایات فعال نمیشوند و باطنشان هویدا نمیگردد

با عرض سلام و سپاس از طرح این مطلب

و همینطور سپاس از گمنام گرامی همکار بخش کلامی سایت

بایت نقل و ذکر راه برای محاسبه ادکار .

گمنام عزیز متاسفانه همانطوریکه می دانید در جامعه ایران آنطوریکه شایسته و بایسته است به مسئله اوراد رسیدگی نگردیده.
مردم نادانسته از اورادی شیطانی استفاده می کنند که یک عده مشرک با نامهای جعلی به خورد آنها می دهند.
مثلا نام کتاب شیطانی اوراد تسخیر اجنه با نام بزرگان دین تشابه بسیار دارد و یا اینکه اورادشان را بانامهای مقدس اجین کرده اند
مانند حمد مغربی که ما در اسلام سوره حمد و فاتحه الکتاب داریم آنها برای احضار یکی از پاید ترین جن ها از اورادی استفاده می کنند که نامش را حمد مغربی نهاده اند و تمام القاب اسماء الحسنی را العیاذبالله به آن جن نسبت داده اند و چون این اوراد اکثرا عربی است و یا عبری برای شنونده قابل درک و فهم نیست و آنها از این موضوع سوئ استفاده بسیار کرده و می کنند.

اینها را عرض کردم که مطلبی را اشاره نمایم.
شما زحمت کشیدید برای ارائه راه حل برای محاسبه اذکار از کسی مطالبی را نقل فرمودید و جالب این است در بند 5 الی 7 نوع محاسبه اذکار اوراد شیطانی ذکر گردیده

۵_بعدد نام خود به ابجد
۶_بعدد نام خود + نام مادر به ابجد
٧_عدد ذکر+عدد نام+عدد نام مادر

این دقیقا روشی است که نامهای شیطانی برای در خدمت قرار گرفتن را تبئین می کند.
و تعداد ذکر اذکار اسماء الهی هیچ ارتباطی با نام خود شخص و مادر آن شخص
ندارد.

و من الله التوفیق

یاحق:Gol:

نحوه تعئین اذکار و تعداد آن و زمانهای گفتن ذکر برای سالکین پیران روشن ضمیر تعئین اذکار و تعداد و کیفیت آنرا می کنند.
( البته اینجا توضیح بدهم که عرفان سیر سلوکی است که شریعت تعئین نموده و عرفان واقعی ادامه شریعت مداری استو لا غیر لذا یک عارف کسی است که دین و مذهب را به جد جهد به منظور قربتا الی الله پی می گیرد و هیچگاه عرفان از طریق شریعت خارج شدنی نیست و سالک در انجام واجبات از دیگر متشرعین مستثنی نمی گردد)

ولی در ارتباط با متشریعینی مانند من که

گرچه آب دریا نتوان بیکجا سر کشید زان بقدر تشنگی باید چشید

باید اولا بدانیم که صفات پلیدمان کدامها هستند که ما را از خداوند متعال دور می سازند
پس از مرحله شناخت - در اسماء الهی ( اسماء الحسنی ) صفتی را که آن صفت پلیدی مربوط را از وجود انسان میروبد را یافته در زمانهائی که در قرآن مبین نیز آن زمانها مشخص گردیده همچون دارو مصرف نمود و تغئیر ساعت و زمان نباید داد و البته این غیر از فرائض است.

در مورد تعداد اذکار همانطوریکه گمنام گرامی ذکر و نقل قول نمودند می شود با محاسبه حروف ابجد هر ذکر تعداد آنرا تعئین نمودولی این روش در مورد اشخاص مختلف متفاوت است و در نتیجه این روش صحیحی نیست.
بهترین راه محاسبه تعداد اذکار نشمردن به عدد و شمارش بر اساس مدت زمانیکه ذکراین اذکار اثرش را بر قلب مومن ایجاد می کند و ذهن و فکرش را متحول می سازد پس معیارش براساس تاثیرش بر قلب و فکر است.

یاحق:Gol:

موضوع قفل شده است