اجبار والدین و تکرار مکرر خواندن نماز منو کلافه میکنه !!! چیکار کنم !؟!؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اجبار والدین و تکرار مکرر خواندن نماز منو کلافه میکنه !!! چیکار کنم !؟!؟

سلام دوستان

بنده نماز هامو میخونم ولی سر وقت نمیخونم !!! دیر وقت هم نمیخونم !!!! ولی از لحظه ای که اذان میگن این مادر و پدر من منو کلافه میکنن با تکرار های مکررشون !!!!! من دیگه کم کم دارم از نماز خوندن زده میشم !!!!! شما منو راهنمایی کنین من چیکار کنم!!!!!؟؟؟؟

دیگه بعضی وقتا میخوام بزنم از خونه بیرون درم محکم بکوبم !!!!! در این حد رو اعصاب من تاثیر گذاشته !!!!

اگه کسی میتونه راهنمایی بکنه به من بگه !!!!!!؟

در ضمن !!!! من شاید بخوام نمازمو سروقت نخونم !!!راهنمایی درستی بدین نه اینکه بگین به حرف اونا گوش کنم و همیشه سروقت بخونم !!!! چون معتقدم باید خودم حسشو داشته باشم و با امادگی کامل نمازمو بخونم !!!!!

کارشناس بحث : بصیر

سلام

نقل قول:

در ضمن !!!! من شاید بخوام نمازمو سروقت نخونم !!!راهنمایی درستی بدین نه اینکه بگین به حرف اونا گوش کنم و همیشه سروقت بخونم !!!! چون معتقدم باید خودم حسشو داشته باشم و با امادگی کامل نمازمو بخونم !!!!!

خوب پس منظورتون اینه که ما چی بگیم؟؟؟

منظورم از اون دو خط اخر اینه که باز دوستان مارو مورد لطف و عنایت خودشون قرار ندن بگن سر وقت بخون و اینا !!!! اینارو میدونم خودم!!!!! با تشکر !

شما باید علت این که چرا اول وقت نمیخونید رو بدونید

ͼmohammadͽ;236551 نوشت:
منظورم از اون دو خط اخر اینه که باز دوستان مارو مورد لطف و عنایت خودشون قرار ندن بگن سر وقت بخون و اینا !!!! اینارو میدونم خودم!!!!! با تشکر !

آخه دیگه این هارو هم اگر میدونی که ، ما چی بگیم...؟!؟؟:Gig:

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليكم
قرآن بهترين راهنما هست يا نه؟حتي قرآن هم گفته اگر كسي نخواد بپذيره از همين قران براي استدلال ضاله اش استفاده ميكنه درسته؟
حالا برگرديم به قضيه شما...من از خدا عالم ترم؟يا حكيم تر؟يا آگاهتر از نفس شما؟
قبول نداريد كه تا نخوايد خوب هيچي حل نميشه...خوب گيريم گفتيم والدين نبايد اجبار كنن در اين حد.اما مشكل اينطوري حل نميشه شما داريد با اونها زندگي ميكنيدووالدينتونن وقران چي گفته؟.
برعكس شما بنده در خانواده اي ام كه همش در جهت بي دين شدن بهم گير ميدن اوايل بحث ميكردم اعصابم بهم ميريخت يه جوري مخالفت خودم ونفرتم رو از حرفهاشون نشون ميدادم برزخ ميشدم... اما انقدر از خدا خواستم درستم كنه چون اين رفتار فقط من رو ديوونه ميكرد واونها رو به دين من بدبين.خيلي خواستم خيلي
وخداوند توفيق داد تلاش كنم خونسرد باشم وبدون اينكه حتي فكر كنم از حرفهاشون بگذرم چون از حد خارج بود الان فقط لبخند ميزنم وانگار نشون ميدم مخالفتي ندارم باورتون نميشه بگم الان تقريبآ هيچي نميگن گاهي اوقات چرا اما خيلي كمتره نميدونم چي شد كار خداست از خدا بخوايدواين رو هم قبول كنيد كه شما بايد درست بشيد نه اينكه انها را بر وفق مراد...
اما برادر من نماز اول وقت حيفه ها...اونايي كه تجربه كردن ميگن اون حالي هم كه شما ميخوايدوشوق با شنيدن اذان براشون ايجاد ميشه اكثرآ
بچه من دارم ميرم از اسك دين يه سري حرف نوشتم تو چند تاپيك(پاتوق اسك دين ودرس اخلاق اسك ديني ها وسوالات وپيشنهادات كاربران..)چرا هيچكي نظر نيده دلم نظر ميخواد دارم ميرم ازتون ناراحت ميشم وقت رفتنها:((

با تشکر از جمیع دوستان !!!

نه این که اول وقت نخونم !!!! وقتایی که اول وقت نمیخونم گیر میدن از همو ثانیه اول !!!شما که نمیدونین !!! با این که میدونن من خودم میخونم ولی از بقلم رد میشن انگار باید بگن !!! شاید تو یک ساعت 100 بار بگن !!! خیلی بده بخدا !!!تازه وقتیم که بخونم باز نفری ده بار میپرسن خوندی ؟!! خوندی؟!!؟

اصن یه وضع کلافه کنیه !!!! دیگه بعضی وقتا که میخونم حی میکنم واس خدا نیست !!! واسه مادر پدرمه!!

ͼmohammadͽ;236724 نوشت:

اصن یه وضع کلافه کنیه !!!! دیگه بعضی وقتا که میخونم حی میکنم واس خدا نیست !!! واسه مادر پدرمه!!

ببین برادر من!
والدین شما عادت کردن به تذکر دادن!
شما ببین اگه خودت هم روزی سه نوبت بخوای صد بار به یکی تذکر بدی ، بعد از یه مدت عادت خواهی کرد و اگه این کار رو انجام ندی ، یا حتی کمی عقب تر بیوفتد احساس کمبود میکنی تو زندگی!
خب داداش من ! یک هفته اول وقت بخون (میدونم که مرتب خوندنش سخته) که والدین شما ببینند که خودت به فکر نمازت هستی و توی این یک هفته این عادت از یادشان برود و یک عادت جدید برای خودت پیش بیاید که نمازت هم اول وقت شود ، و انشاالله هم این فکر که برای خدا نخوانده باشی هم ... هیچ...
این ها که من گفتم ... هیچ...طبیب اصلی کس دیگریست...با یه توسل...همه چی درست میشه...
خدایا ! به نماز حجة بن الحسن عج ، نماز مارا قبول بفرما!
الهی آمین

مرسی منجی جان !!!!! حتما اینکارو میکنم !!!!! خبرشو همینجا میدم !!!! دوستان مرسی از همتون!!!:Gol:

بنام خدا.
سلام.

ͼmohammadͽ;236724 نوشت:
!!! خیلی بده بخدا !!!

خیلی بده که نمازت رو اول وقت بخونی؟
من جانم هم برای این پدر و مادر میدم اینقدر به فکر آخرت من هستند.اونوقت شما از روی عصبانیت میخوای در رو بکوبی به دیوار؟
اگر توی اینهمه مدت که خودتون رو بابت این قضیه ناراحت کردید مینشستید و یک ساعت فقط فکر میکردید و تحقیق میکردید که چرا نماز رو باید اول وقت بخونید هرگز از نصیحت های پدر و مادرتون ناراحت نمیشدید و حرف شیطان و هوای نفس رو به حرف پدر و مادرتون ترجیح نمیدادید.
شما زمان دارید و نماز اول وقت نمیخونید؟
من یه دوست دارم مثل شماست که پدر و مادرش همیشه وقت نماز صداش میکنن طوری که صدبار که هیچ اونقدر صدا میکنن که نمازش رو بخونه.
فرشته هایی که خداوند برای شما مامور کرده تا وقت نماز صداتون کنن تازه خیلی بیشتر و با صدای بلند تر از پدر و مادرت شمارو صدا میزنن اما شما صدای اونارو نمیشنوی و بخاطر اینکه خداتورو خیلی دوست داره فرشته هارو مآمور کرده که برن به پدر و مادرت بگن که اینکارو بجاشون بکنه.
ͼmohammadͽ;236724 نوشت:

شما بخاطر خدا به حرف پدر و مادرت احترام بذار.نگران نباش نمازت بخاطر خداست و قبوله.
امیرمومنین علی (ع) فرمود: بزرگترین ومهمترین تکلیف الهی نیکی به پدر و مادر است.(میزان الحکمه ،ج10،ص709)
امام صادق (ع) فرمود: برترین کارها عبارت است از: 1- نماز دروقت 2- نیکی به پدر و مادر 3- جهاد در راه خدا(بحارالانوار، ج 74،ص85)
ابن مسعود می گوید: از پیامبرگرامی (ص) سوال کردم محبوب ترین کار پیش خدا کدام است؟فرمود: نماز دروقت ، گفتم : بعدازآن چه چیز؟ فرمود: نیکی به پدرومادر ،گفتم :بعد از آن چه چیز، فرمود:جهاد در راه خدا (بحارالانوار ، ج 74،ص70)
پیامبر خدا(ص) فرمود: هر فرزند نیکوکاری که بامهربانی به پدر و مادرش نگاه کند در مقابل هر نگاه ثواب یک حج کامل مقبول به او داده می شود. سوال کردند حتی اگر روزی صدمرتبه به آنها نگاه کند؟ فرمود:آری خداوند بزرگ تر و پاک تراست.(بحارالانوار،ج 74،ص73)
امام رضا(ع)فرمود: خداوندمتعال فرمان داده سه چیز همراه سه چیز دیگرانجام گیرد:
1- به نماز همراه زکات فرمان داده است، پس کسی که نماز بخواند وزکات نپردازد نمازش نیز پذیرفته نمی شود.
2- به سپاسگزاری ازخودش به پدر و مادر فرمان داده است پس کسی که از پدر و مادرش سپاسگزاری نکند، خدا را شکر نکرده است.
3- به تقوای الهی فرمان داده وبه صله رحم ،پس کسی که صله رحم انجام ندهد تقوای الهی را هم به جا نیاورده است. (بحارالانوار،جلد74،ص 77)
امام صادق (ع)فرمود: نیکی به پدر و مادر نشانه شناخت شایسته بنده خداست. زیرا هیچ عبادتی زودتر از رعایت حرمت پدر و مادر مسلمان به خاطر خدا انسان را به رضایت خدا نمی رساند.(بحارالانوار،ج74،ص77)

حدیث (3) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :

اَوَّلُ الوَقتِ رِضوانُ اللّه وَوَسَطُ الوَقتِ رَحمَةُ اللّه وَآخِرُ الوَقتِ عَفوُ اللّه ؛

نماز در اول وقت خشنودى خداوند، ميان وقت رحمت خداوند و پايان وقت عفو خداوند است.

حدیث (29) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :

لا یَنالُ شَفاعَتی مَن اَخَّرَ الصَّلوةَ بَعدَ وَقتِها؛

کسی که نماز را از وقتش تأخیر بیندازد، (فردای قیامت) به شفاعت من نخواهدرسید.

موفق و سربلند باشید در پناه حق:Gol:.

آدم ها یک سری اخلاقاتی دارند (چه خوب و بد) که در این سن قابل تغییر نیست. سعی نکن پدر و مادرت را تغییر بدی. سعی کن خودت رو کنترل کنی هرچند ممکنه سخت باشه.بستگی به آدمش داره. به چشم آزمایش الهی نگاه کن. اگر تمام اخلاقای والدین مطابق میل ما باشد دیگه احترام گذاشتن و اطاعت از آنها که هنر نیست.در ضمن از این دید نگاه کن که اونا عاقبت به خیری تو رو می خواهند یعنی تا ابد!!! و فکر نکن که می خواهند جای تو تصمیم بگیرند ولی روش رو شاید بلد نیستند . شایدم ما یه کم پررو شدیم. اگر از این دید نگاه کنی ، فکر کنم عصبانیتت تبدیل به محبت بشه. می دونی با این اوضاع جامعه نگران آینده و آخرت ما هستند می ترسند یه روز عوض بشیم مثل خیلی از دانشجوهایی که از شهرشون رفتن و در عرض 4 سال یه آدم دیگه شدن. دوستمان دارند
پشت پدرت نماز جماعت بخون کلی حال می کنه خدا هم خوشش میاد.
یا علی

BOROAMOO;236781 نوشت:
پشت پدرت نماز جماعت بخون کلی حال می کنه خدا هم خوشش میاد.

باریک الله...

مرسی عزیز !!! چشم سعی میکنم!!!! واقعا ممنون!!:Gol:

[="Tahoma"][="Navy"]

ͼmohammadͽ;236447 نوشت:
سلام دوستان

بنده نماز هامو میخونم ولی سر وقت نمیخونم !!! دیر وقت هم نمیخونم !!!! ولی از لحظه ای که اذان میگن این مادر و پدر من منو کلافه میکنن با تکرار های مکررشون !!!!! من دیگه کم کم دارم از نماز خوندن زده میشم !!!!! شما منو راهنمایی کنین من چیکار کنم!!!!!؟؟؟؟

دیگه بعضی وقتا میخوام بزنم از خونه بیرون درم محکم بکوبم !!!!! در این حد رو اعصاب من تاثیر گذاشته !!!!

باسلام و عرض ادب
خوب، الحمدلله شما انسان "خودآگاهی" هستید و راه درمان را می دانید، منتهی از ظاهر اولیّه کلامتان این برداشت می شدکه با وجود راه درمان، اما نمی خواهید، بپذیرید و از همان اول، راه جواب دادن پاسخگو را بسته اید، اما با ادامه تایپکها معلوم شد که نه، همچین هم که گفته بودید، نمی خواستید حرف والدینتان را گوش نکنید و نماز را اول وقت نخوانید. و این پسندیده است.
دوستان هم جوابهای خوبی ذکر کردند و احادیث زیبایی را متذکر شدند، در نهایت و برای جمع بندی باید گفت که روش والدین شما اشتباه است، اما درمان دارد، و آن از طریق خودِ شماست، باید سعی نمایید اعتماد آنها را در توجه و میل به مسائل مذهبی جلب نمایید و تا آنجا که می شود، نه تنها به نماز، بلکه سایر امور عبادی، اشتیاق نشان دهید، حتی در برابر والدینتان. و بدانید که خوشنود کردن آنها، ولو بوسیله عبادت، امری نیست که خدا نپسندد و اخلاص در آن نباشد و بگوییم به خاطر غیر خدا شد. بلکه این عمل، مورد رضایت الهی است که شما والدینتان را از خود راضی نگه دارید، و اشکالی هم ندارد برای جلب خاطر آنها و بدست آوردن رضایتشان، قدری بیشتر به معنویات اهمیت دهید، خداوند متعال هم، طرز برخورد آنها را باشما اصلاح خواهد کرد، و انشاالله شما هم به برکت این توجه و عنایت، انگیزه و میل به عبادتتان بیشتر خواهد شد و دیگر از نصیحتهای مکرر و بی جای آنها ناراحت نخواهید شد و با لبخندی از کنار آن خواهید گذشت، زیرا به کار خود اعتقاد راسخ دارید و به وظیفه یتان عمل نموده اید.
موفق باشید.[/]

جمع بندی:
سوال:
جواب سوال:
خوب، الحمدلله شما انسان "خودآگاهی" هستید و از فضائل نماز اول وقت آگاهید، منتها با والدینی مواجه شده اید که تاکید و اصرار بیجا دارند و این برخورد، شمایی را که متوجه وظیفه ی خود هستید، زده کرده است.
ببینید روش والدین شما اشتباه است، اما برخورد غلط والدینتان درمان دارد، و آن هم از طریق خودِ شماست، آنها از ترس این که شما عاقبت به خیر نشوید یا نسبت به نماز سهل انگار شوید، مرتب به شما تذکر می دهند، غافل از این که تذکرِ زیاد، بیشتر انسان را عصبانی می کند، به عبارتی نوعی کوچک شماردن و حقیر دانستن است، یعنی ای فرزند تو اهل نماز اول وقت نیستی و ما باید مدام به تو بگوییم؛ این تکرار، باعث می شود انسان کرامت و عزت خود را از دست بدهد. در حالیکه سفارشها و نصیحتها باید به گونه ای باشد که طرف مقابل، احساس بی احترامی نکند. والدین شما به این نکته توجه نداشته اند، اما از آنجا که شما واقف به این مساله هستید و می دانید هم نماز اول وقت ارزشمند است و هم برخورد والدین شما ناشایست، و کسی این روش را تایید نمی کند، خب نباید از برخورد آنها برداشت بد بکنید و ناراحت بشوید، بلکه برخورد آنها را به حساب کم اطلاعی آنها در امر تربیت بگذارید.
در عین حال سعی نمایید اعتماد آنها را در توجه به مسائل مذهبی، مخصوصا نماز اول وقت جلب نمایید و تا آنجا که می شود، نه تنها به نماز، بلکه سایر امور عبادی، اشتیاق نشان دهید، حتی در برابر والدینتان. و بدانید که خوشنود کردن آنها، ولو بوسیله عبادت، امری نیست که خداناپسند نیست. بلکه این عمل، مورد رضایت الهی است که والدینتان را از خود راضی نگه دارید، و اشکالی هم ندارد برای جلب خاطر آنها و بدست آوردن رضایتشان، قدری بیشتر به معنویات اهمیت دهید، خداوند متعال هم، طرز برخورد آنها را باشما اصلاح خواهد کرد، و ان شاالله شما هم به برکت این توجه و عنایت، انگیزه و میل به عبادت بیشتری پیدا خواهید کرد، و دیگر از نصیحت­های مکرر و بی جای آنها ناراحت نخواهید شد و با لبخندی از کنار آن خواهید گذشت، زیرا به کار خود اعتقاد راسخ دارید و به وظیفه یتان عمل نموده اید.

موضوع قفل شده است