حکم استفاده از نرم افزارهای موبایلی مکالمه های صوتی و تصویری آنلاین

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم استفاده از نرم افزارهای موبایلی مکالمه های صوتی و تصویری آنلاین

باسلام

متن فتوای مرجع عالیقدر شیعه، آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

«به یقین مفاسد این کار از فوائد آن بیشتر است و منشاء مفاسد جدیدی در جامعه ما که متاسفانه درگیر مفاسد مختلفی است خواهد شد و با توجه به این که ضرورتی برای اصل این کار نیست بنابراین شرکتهای خصوصی و دولتی باید از آن خودداری کنند».

بنده مدیر سایتی هستم که در آن نرم افزارهایی برای دانلود قرار داده ام و یکی از این نرم افزارها نرم افزارهایی است که با آن میشود مکالمه صوتی و تصویری بین دو نفر یا چند نفر بر قرار به صورت رایگان (که فقط هزینه اینترنت باید پرداخت کرد) توسط موبایل برقرار کرد رو تو سایت قرار دادم آیا این عمل من هم شامل فتوا بالا میشود؟؟ و کاری که کردم ناجایز هست؟

مرجعنا آیت الله مکارم شیرازی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

user;436796 نوشت:

باسلام

متن فتوای مرجع عالیقدر شیعه، آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

«به یقین مفاسد این کار از فوائد آن بیشتر است و منشاء مفاسد جدیدی در جامعه ما که متاسفانه درگیر مفاسد مختلفی است خواهد شد و با توجه به این که ضرورتی برای اصل این کار نیست بنابراین شرکتهای خصوصی و دولتی باید از آن خودداری کنند».

بنده مدیر سایتی هستم که در آن نرم افزارهایی برای دانلود قرار داده ام و یکی از این نرم افزارها نرم افزارهایی است که با آن میشود مکالمه صوتی و تصویری بین دو نفر یا چند نفر بر قرار به صورت رایگان (که فقط هزینه اینترنت باید پرداخت کرد) توسط موبایل برقرار کرد رو تو سایت قرار دادم آیا این عمل من هم شامل فتوا بالا میشود؟؟ و کاری که کردم ناجایز هست؟

مرجعنا آیت الله مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب

اگر از لحاظ دانلود درصورتی که غیر از کفار حربی باشد،از صاحبانش اجازه داشته باشید تاوقتی یقین نداشته باشید کاربران درچه موردی از آن استفاده میکنند و یقین به مفسده داشتن دانلودها نداشته باشید،کارتان جایز است و قراردادن درسایت اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

نور;437914 نوشت:
با سلام و عرض ادب

اگر از لحاظ دانلود درصورتی که غیر از کفار حربی باشد،از صاحبانش اجازه داشته باشید تاوقتی یقین نداشته باشید کاربران درچه موردی از آن استفاده میکنند و یقین به مفسده داشتن دانلودها نداشته باشید،کارتان جایز است و قراردادن درسایت اشکال ندارد.

سلام علیکم
دانلود که از سایتهای خارجی میکنم در سایت قرار میدم
کاربران مختلفی در اینترنت هست بعضی ها بخاطر کار (شرعی) و بعضی ها استفاده غیر شرعی میکنن
مگر این از ابزار مشترک نیست؟ مثل خوده موبایل، کامپیوتر و ...
باتشکر

user;437976 نوشت:
سلام علیکم
دانلود که از سایتهای خارجی میکنم در سایت قرار میدم
کاربران مختلفی در اینترنت هست بعضی ها بخاطر کار (شرعی) و بعضی ها استفاده غیر شرعی میکنن
مگر این از ابزار مشترک نیست؟ مثل خوده موبایل، کامپیوتر و ...
باتشکر

با سلام و عرض ادب

اگر از سایت خارجی که کفارحربی باشند دانلود شود اشکال ندارد ونیازی به تفحص نیست که کاربران چه استفاده ای از آن می کنند درواقع تازمانی که یقین به حرمت استفاده از جانب کاربران نداشته باشید اشکال ندارد.

موفق و موید باشید

نور;439132 نوشت:
درواقع تازمانی که یقین به حرمت استفاده از جانب کاربران نداشته باشید اشکال ندارد.

باسلام
بنده یقین دارم که عده ای از نرم افزار استفاده حرام میکنن
ولی عده ای هم نمیکنن
یعنی مشترک هست
مانعی نداره؟ زمانی ایراد داره که کاملا استفاده نا مشروع بشه؟
لطفا نظر آیات سیستانی و مکارم رو بگید
باتشکر

[="Arial"][="Black"]لطفا نظر رهبر را هم بگید...!؟؟!؟؟.؟[/]

سلام میشه بفرمایید کدوم یک از مراجع عظام مشهور و غیر مشهور، رایتل رو حرام کردن؟

user;439709 نوشت:
باسلام
بنده یقین دارم که عده ای از نرم افزار استفاده حرام میکنن
ولی عده ای هم نمیکنن
یعنی مشترک هست
مانعی نداره؟ زمانی ایراد داره که کاملا استفاده نا مشروع بشه؟
لطفا نظر آیات سیستانی و مکارم رو بگید
باتشکر

با سلام و عرض ادب

اگر یقین داشته باشید برای امر حرام استفاده می شود این کار جایز نیست.

استفتا از دفاتر آیات عظام مکارم و سیستانی

منا لبیک;439726 نوشت:
لطفا نظر رهبر را هم بگید...!؟؟!؟؟.؟

با سلام و عرض ادب

مطابق با نظر مقام معظم رهبری هم درصورتی که یقین باشد در امر حرام استفاده می شود،جایز نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

dfffd;439753 نوشت:
سلام میشه بفرمایید کدوم یک از مراجع عظام مشهور و غیر مشهور، رایتل رو حرام کردن؟

با سلام و عرض ادب

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
بسمه تعالی
ازآنجا که تعیین مفاسد این کار ازفوائد آن بیشتر است ومنشاء مفاسد جدیدی درجامعه ما که متاسفانه درگیر مفاسدمختلفی است خواهد شدوباتوجه به اینکه ضرورتی برای اصل این کار نیست بنابراین شرکتهای خصوصی و دولتی باید ازآن خودداری کنند.

آیت الله العظمی سبحانی :
بسمه تعالی
قرار گرفتن چنین گوشی های موبایل دردست جوانان اعم از دختر وپسرمفاسدزیادی دارد؛باید ازخرید و فروش آن جلوگیری شودونبایددولت چنین امکاناتی دراختیار مردم قراردهد.فوایدجزئی درمقابل این مضرات بسیار کوچک است.والله العالم

آیت الله العظمی نوری همدانی:

باتوجه به اینکه مفاسد این کار زیاد است و امکان ازهم گسستن اساس خانواده ها نیز هست، بعلاوه اینکه عفت عمومی را مورد تهدید قرارمیدهدبنابراین اقدام به آن جایز نیست.

آیت الله العظمی علوی گرگانی:
بسمه تعالی
نظربه اینکه نسل سوم اپراتورهای تلفن های همراه با آموزه ای دینی درتضاد است ومی تواندعفت عمومی جامعه و نظم حاکم برآن را خدشه دار وخانواده هابه ورطه نابودی اخلاقی وبنیانی بکشدوازنصب وراه اندازی این اپراتور چه از طرف دولت وچه ازجانب بخش خصوصی بصلاح نیست. وهرگونه اقدامی دراین مسیر خلاف شرع است البته لازم به ذکر است که ما درصددتخطئه اصل اصل فناوری نیستیم بلکه ازآن جهت که این صنعت زیان وضررهای فراوانی می تواند برای جامعه اسلامی چه از جهت امنیت اخلاقی وچه ازجهت سیاسی ودینی داشته باشدوتهدیدکننده بنیان کننده خانواده است؛ راه اندازی این اپراتور را جایز نمی دانم.

آیت الله العظمی خامنه ای:

اگر استفاده صحیح شود و مفاسدی به دنبال نداشته باشد استفاده از آن جایز است.

استفتائات از دفاتر آیات عظام

موضوع قفل شده است