صحبت های یک زن شاکی: چرا اسلام گفته اجازه زن دست شوهر باشه و زور بگه؟

تب‌های اولیه

30 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صحبت های یک زن شاکی: چرا اسلام گفته اجازه زن دست شوهر باشه و زور بگه؟

سلام به همه دوستان
چند روز پیش متوجه شدیم یکی از آشنایانی که تازه ازدواج کرده میخواد از همسرش جدا بشه و طلاق بگیرن..وقتی پیگیر دلیل شدم و با دوستم صحبت کردم متوجه شدم که اون خانم دو ماه بعد ازدواج به این نتیجه میرسه که تمکین یعنی برده داری مردها و همین باعث میشه دلیلی نبینه برای این که از همسرش اجازه بگیره و این مطلب هم باعث شده کار به دادگاه بکشه و برای طلاق اقدام کنند......
متاسفانه بخاطر حضور شبکه های ماهواره ای و سریال هایی که خیلی ظریفکارانه بنیانخانواده رو هدف قرار میدن و به شدتم موردم استقبال قرار گرفتن این اندیشه خیلی رایج شده توی جامعه ..
همسرش میگفت حرفایی میزد که جوابی براش نداشتم...یعنی تفکر انقدر فاسد شده که نمیشه کاریش کرد..
بعضی از حرفای این خانم رو که همسرش برام تعریف کرد میذارم
...

نقل قول:
بعضی از حرفای این خانم رو که همسرش برام تعریف کرد میذارم...

نقل قول یکطرفه معمولا ادمی رو از موضع انصاف خارج میکنه باید دید طرز برخورد همسر این خانم نیز چطور بوده
. قوانین اسلام بدرستی تبیین نشده و تکیه صرف مردان بر حقوقشون و مسائلی مانند اجازه گرفتن و مطیع همسر بودن که درست بیان نشده باعث میشه خیلی از زنان دچار شک بشن ولی متاسفانه هنوز مردان بر طبل خودشون میکوبن
موفق باشین

بعضی از صحبت ها ایشون:

کی گفته زن باید از شوهرش اجازه بگیره ،آخه مگه من خودم شعور ندارم که کجا باید برم و کجا نباید برم،این قوانین مال عهدی هستش که زن ها انقدر بی عرضه بودن نمیتونستن نذارن شوهراشون دختراشون رو خاک کنن..مال زن های بی سواد و ضعیف اون دورانه........من شعورم از صدتا مرد که میشناسم بیشتره....

میخوام هزار سال شوهرم بهم نفقه نده من شوهرم که نداشته باشم میتونم برم کار کنم و خرج خودم رو دربیارم،یه نفقه و خرج به آدم میدن عوضش آدم رو برده میکنن اینجا برو و اونجا نرو...

اصلا کی گفته مرد میتونه هرچند تا دلش خواست زن بگیره و زن نتونه چند تا شوهر کنه،ما همه انسانیم و از یک گوشت و پوست و استخوان،اگر مرد میتونه بره چندتا زن بگیره و هوس بازی کنه زن هم میتونه...

من یک انسانم شوهرم هم یک انسان چرا اون میتونه بهم زور بگه،من دلم میخواد برم با دوستام تفریح چرا زور میگه..چطور اسلام میذاره مرد به زنش زور بگه،دوست دارم برم بیرون دوست دارم آزاد باشم چون اون میگه نه نرم؟؟چون زورش بیشتره؟دیگه گذشت اون زمان که ما زن ها تو سری خور بودیم،من انقدر عقل و شعور و توانایی دارم که از پس خودم بر بیام..گفتم شوهر کنم که خوشبخت بشم نه محدود..

بی دل;148196 نوشت:
قوانین اسلام بدرستی تبیین نشده و تکیه صرف مردان بر حقوقشون و مسائلی مانند اجازه گرفتن و مطیع همسر بودن که درست بیان نشده باعث میشه خیلی از زنان دچار شک بشن ولی متاسفانه هنوز مردان بر طبل خودشون میکوبن

بعضی مواقع مرد چیزی رو به همسرش میگه که از روی فهم و علاقه ایه که به همسرش داره و این که جنس خودش رو خوب میشناسه و میدونه اگه همسرش بره فلان محیط نگاه بد بهش میشه یا براش خطری هست وبعضا هم از روی غیرت مردانه که خیلی هم خوبه بعضی وقتا منع میکنن همسرشون رو....
اما متاسفانه بعضی از مردها رو میشناسم که واقعا زورگو هستن و زن واقعا ضعیف و مظلوم واقع شده،مثلا مرد نه خودش همسرشو تفریح میبره نه خودش میبرش!نه خودش میبرش دکتر نه میذاره خودش بره...
و زن بخاطر این که اگر همین موجود زورگو نباشه آواره میشه ناچار به تحمل میشه،من زن های زیادی رو دیدم که واقعا مورد ظلم واقع میشن...بعضا هم شوهراشون مذهبی هستن مثل یک رباط میبرن یه چرخ میزنن و فقط توی قوانین شرع با همسرشون برخورد میکنن ...خب انکار نمیکنیم واقعا هست چنین مواردی..

تنهاترین سردار;148204 نوشت:

بعضی مواقع مرد چیزی رو به همسرش میگه که از روی فهم و علاقه ایه که به همسرش داره و این که جنس خودش رو خوب میشناسه و میدونه اگه همسرش بره فلان محیط نگاه بد بهش میشه یا براش خطری هست وبعضا هم از روی غیرت مردانه که خیلی هم خوبه بعضی وقتا منع میکنن همسرشون رو....

این موارد با صحبت همراه با صداقت و محبت واقعی و حسن رفتار قابل حل هست یعنی صورت عمل بسیار مهمه در پذیرشش از سوی افراد
الگو های بسیار داریم که برای اهل خرد درس اموزه و برای بنندگان نفس جز افزون کردن جهل چیزی نداره
ممنون
یا حق

یکی از خانم های سایت توی پیامی این مطالب رو برام گذاشتن و با اجازه خودشون بدون ذکر نام مطالب رو میذارم:

سلام
از حسن دلسوزی شما برای اسلام و بنیان خانواده متشکریم اما یک طرفه نمیشه در مورد مسائل قضاوت کرد و این طور که بنده گمان میکنم شما از فقه و حقوق اسلامی مطلع نیستین و همون طور افراد مطلع نیز خیلی مسائل رو بیان نمیکنن و سعی میکنن زن و مرد رو دعوت به اخلاق کنن اما تکیه کردن بر اینکه زن باید مطیع باشه و اجازه بگیره این اخلاق گرایی رو در زنان دچار مشکل میکنه و زمینه استبداد فکری و عملی مردانی که از دین فقط پوستش رو فهمیدن رو فراهم میکنه
ایا مثلا شما میدونین که مطیع بودن که خیلی روش تاکید میکنین فقط در مورد تمکین و خروج از منزل هست و در کلیه موارد دیگه جلب رضایت همسر یک امر اخلاقی هست نه حقوقی؟ در فقه زن میتونه موقع نکاح شرایط بسیار داشته باشه و مثلا شرط بزاره و این تمکین رو محدود کنه اونوقت اذن همسر در اوقاتی غیر اون ساقط میشه زن میتونه حق مسافرت و هزار تا شرط دیگه که حقشه در نکاح بزاره بدون نیاز به اذن شوهر
در مورد دیدار خانواده زن نیاز به اذن نداره بلکه همسر باید فقط مطلع باشه
زن هیچ وظیفه ای در منزل نداره و مرد موظفه حتی لباس های همسرش رو بشوره
ایا مردان ما اینطور زندگی میکنن که وقتی صحبت از اجازه میشه داعیه اسلام پیدا میکنن و باز زورگویی مخالفت های بی مورد بیان میکنن اختیاز زن در دست ماست و اجازه گرفتن زن در ساعات تمکین اونهم با رعایت شرایطی که اسلام گفته ربطی به شعور داشتن یا نداشتن یا اختیار زن در دست مرد بودن نداره اگر مردان برای زنان ارزش واقعی قائل بشن در قول و رفتار زنان هم احساسی نمیشه و سخنان تند اتشین که گاهی عقیده اونها هم نیست به زبان نمیارن
زندگی بصورت قانونی یه زندگی خشک و بی باره پس همش قانون و فقه رو با الفاظ اجازه و اطاعت بر سر زنان کوبیدن یعنی خدشه دار کردن احساس زنان و نتیجشم همین موراد هست.
زندگی یعنی اخلاق مداری در صورتی که در عمل زنها دعوت به اخلاق میشن و مردان دعوت به حقوقشون توصیه میکنم قضاوتهاتون در تاپیک از موضع انصاف باشه و درک و البته هدف دار . اینطوری شما فقط یه بدبینی در زنان و مردان نسبت بهم بوجود میارین بدون اسیب شناسی صحیح افکار و مدام اینهم سنت جامعه ماست که همیشه در هر مشکلی خود رو ندیده میگیریم و دشمن خارجی و ماهواره تنها متهمان این اسیب ها هستن.

با سلام و احترام

تنهاترین سردار;148209 نوشت:
[=arial]
ایا مثلا شما میدونین که مطیع بودن که خیلی روش تاکید میکنین فقط در مورد تمکین و خروج از منزل هست و در کلیه موارد دیگه جلب رضایت همسر یک امر اخلاقی هست نه حقوقی؟
[=arial]

لطفا کارشناسان به صورت دقیق میزان اطاعت از همسر و میزان جلب رضایت شوهر رو به صورت جداگانه از دیدگاه شرعی توضیح بفرمایند.

[=arial]
در فقه زن میتونه موقع نکاح شرایط بسیار داشته باشه و مثلا شرط بزاره و این تمکین رو محدود کنه اونوقت اذن همسر در اوقاتی غیر اون ساقط میشه زن میتونه حق مسافرت و هزار تا شرط دیگه که حقشه در نکاح بزاره بدون نیاز به اذن شوهر
[=arial]

بله زن میتونه هر شرطی رو ضمن عقد بیان کنه منتهی فکر نمی کنم مردی باشه که این نوع شروط رو بپذیره!

جهت اطلاع بیشتر دوستان در این رابطه مطالعه تاپیک زیر هم خالی از لطف نیست : (ضمنا اگر شروطی به ذهن تون رسید که احتمال داره برای برخی مفید باشه حتما در تاپیک معرفی شده ذکر کنید. با تشکر)
ღ ღ شرایط ضمن عقد را جدی تر بگیریم ღ ღ

[=arial]
زن هیچ وظیفه ای در منزل نداره و مرد موظفه حتی لباس های همسرش رو بشوره
[=arial]

درسته زن وظیفه شرعی نداره کارهای خونه ی همسرش رو انجام بده، ولی فکر نمی کنم مرد هم موظف باشه لباس های خانمش رو بشوره!!!

تنهاترین سردار;148197 نوشت:
[=arial]بعضی از صحبت ها ایشون:

[=arial]کی گفته زن باید از شوهرش اجازه بگیره ،آخه مگه من خودم شعور ندارم که کجا باید برم و کجا نباید برم،این قوانین مال عهدی هستش که زن ها انقدر بی عرضه بودن نمیتونستن نذارن شوهراشون دختراشون رو خاک کنن..مال زن های بی سواد و ضعیف اون دورانه........من شعورم از صدتا مرد که میشناسم بیشتره....

[=arial]..

سلام به همه ی دوستان:Gol:

کجا نوشته که زن باید از مرد اجازه بگیره .
من خودم یه تحقیق حقوقی کوچولو راجع به این مساله کردم.

در حال حاضر هیچ کدوم از مراجع ما رای به اجازه ی شوهر در همه موارد رو ندادن .
قدیم مراجعی مثل آیت الله گلپایگانی بودن که میگفتن زن حتی برای دکتر رفتن یا دیدن پدر و مادرش هم باید از شوهرش اجازه بگیره .

البته اینم بگم که از نظر حقوقی هم زن و هم مرد در صورت داشتن منافع مشترک باید از هم اجازه بگیرن .

یعنی چی ؟

یعنی اینکه مثلا زن میخواد دو هفته بره مسافرت با دوستاش.
اینجا هست که باید رضایت همسرشو جلب کنه .(نه ازش اجازه بگیره )

کلمه ی رضایت رو روش تاکید میکنم چون تو رابطه ی زناشویی نباید به بایدو نباید ها توجه کرد . زن و شوهر باید به طوری رضایت همو داشته باشن .

عکس این مساله هم صادقه .

یعنی مثلا یه آقایی راننده کامیونه و مدت زیادی رو از خانواده دوره .
خیلی جالبه که بدونین .همسر این آقا میتونه به دادگاه شکایت کنه و بخواد که همسرش شغلشو عوض کنه.

دین ما اصلا دین جانب دارانه ای نیست و همه چیز عادلانه توش قرار داده شده .
مشکل از قوانین جاری و فرهنگ قدیمی ما ایرانی هاست که کار رو گره زده .

زن و مرد با ازدواج با هم قرارداد میبندن که سعی کنن همو خوشبخت کنن و در کنار هم از زندگی لذت ببرن .
اگه هر کدومشون بخوان از حق و حقوقشون حرف بزنن یا اونارو بخوان اصلا نمیشه زندگی کرد ، چون یکی از پایه های زندگی مشترک ، گذشته و بدون گذشت ...

[=arial]بعضی از صحبت ها ایشون:

[=arial]میخوام هزار سال شوهرم بهم نفقه نده من شوهرم که نداشته باشم میتونم برم کار کنم و خرج خودم رو دربیارم،یه نفقه و خرج به آدم میدن عوضش آدم رو برده میکنن اینجا برو و اونجا نرو...
[=arial]..

این قسمت حرف این خانوم یه کم درسته .

و این هم باز مشکل فرهنگ ایرانی ماست نه اسلامی .

اینکه مرد های ایرانی برای خرج خونه یا هر چیز دیگه با منت به خانوم خونه پول میدن . واین واقعا خانومهای خونه دار رو آزار میده .
و اینکه هر روز وقتی میرن خونه با منت به اینکه شما نشستین تو خونه و نفستون ار جای گرم بلند میشه و من باید همش بیرون جون بکنم (حالا بماند که این جون کندن نصفیش خنده و خوش گزرونی با دوستا ست)

اصلا واسه همینه که خانمها حاضرن به خاطر چندر غاز حقوق برن بیرون سر کار .

زنی رو میشناسم که نضف بیشتر حقوقش میره پای مهد کودک دوتا بچش و عملا چیزی واسش نمیمونه ، ولی با این حال میگه دستم تو جیب خودم باشه بهتر از اینه که جلوی شوهرم دراز باشه.

اگه مردهای ما بدونن که این وظیفشونه که به خانوم خونه خرجی بدن و نخوان به خاطر ارضا شدن نیاز بزرگ بینی خودشون صبر کنن تا خانوم خونه ازشون خواهش کنه و خودشو خورد کنه تا اونا لذت ببرن ، دیگه این مشکل ها پیش نمیاد.

خب میمیری قبل از اینکه زنت بهت بگه خودت بهش پول بدی؟

خداییش چند نفر از شما آقایون این کارو میکنین؟
اگه خانومتون شاغل باشه که عمرا این کارو بکنین ، تازه ازش پول هم میگیرین .
اگه هم که خانه دار باشه فکر نمیکنم ده در صد هم این کارو بکنن.

این مشکل هم ناشی ا ز فرهنگ مرد سالاری ایرانی ماست و هیچ ربطی به دین نداره

من یک انسانم شوهرم هم یک انسان چرا اون میتونه بهم زور بگه،من دلم میخواد برم با دوستام تفریح چرا زور میگه..چطور اسلام میذاره مرد به زنش زور بگه،دوست دارم برم بیرون دوست دارم آزاد باشم چون اون میگه نه نرم؟؟چون زورش بیشتره؟دیگه گذشت اون زمان که ما زن ها تو سری خور بودیم،من انقدر عقل و شعور و توانایی دارم که از پس خودم بر بیام..گفتم شوهر کنم که خوشبخت بشم نه محدود..

از این حرف این خانوم بر میاد که همسر این خانوم کاملا یه ادم مرد سالاره که یه فرهنگ کاملا ایرانی و سنتی داره نه اسلامی.
اگه همسر این خانوم یه مسلمان واقعی بود هیچوقت بعد تو دو ماه اول زندگی مشترک این کار ها رو نمیکرد .
بد بختی اینه که ما همه چی رو با هم قاطی میکنیم .
نیاز های درونی خودمون و سنت ملیمون و یه کم از عقده های درونیمونو به اسم اسلام بروز میدیم .و این باعث میشه که همه از اسلام زده میشن .
در صورتی که اگه صحبت از احقاق حق بشه تو اسلام ، مطمئنن خانومها خیلی به نفعشون میشه .

پس به آقایون پیشنهاد میکنم که بیشتر از این پا رو دم این شیر خفته نذارین که بد میبنین.:khandeh!:

اصلا کی گفته مرد میتونه هرچند تا دلش خواست زن بگیره و زن نتونه چند تا شوهر کنه،ما همه انسانیم و از یک گوشت و پوست و استخوان،اگر مرد میتونه بره چندتا زن بگیره و هوس بازی کنه زن هم میتونه...

اینو دیگه لغو گفته
درسته که ما همه آدمیم و از یه پوستو گوشت ولی اگه هر دو جنس میخواستن مثل هم باشن که دیگه دو جنس وجود نداشت . همه میشدن زن :Nishkhand:
مرد میتونه چند تا زن بگیره درست . ولی خداییش خانومها خودتون بگین . میشه زن چندتا مرد داشته باشه؟( مرد واقعی نه دوست و از این حرفا)

چون تو مرام خانومها هوس بازی نیست.
نیازهای زن و مرد متفاوتن
جواب این سوال خیلی جاها داده شده . فکر نمیکنم دوباره گفتنش فایده ای داشته باشه.

سلام
با حضور اساتیدی که دل بدن و با حوصله توی بحث مشارکت داشته باشن و پیگیر باشن فکر میکنم بحث خوبی خواهیم داشتم...
یه نکته هم شاید لازم باشه بگم،این اقا خیلی آدم محترمی هستش و اصلا اهل جدل و زور گویی نیست...
اولین اختلاف این آقا و خانم از اولین هفته ازدواج شروع شد :
وقتی آقا صبح میخواد بره سرکار خانم به شوهرش میگه امروز میرم خونه دوستم....
آقا از خانمش میپرسه کدوم دوستتون ؟و خانم جواب میده شما نمیشناسیش از دوستای دبیرستانمه...
آقا میگه اگه میشه نرو و به ایشون بگو بیان اینجا ،منم که سر کار هستم و میتونید راحت باشید...
خانم اولین تیر ها رو پرتاب میکنه که چرا نباید برم؟مگه چی میشه برم؟آخه بهش قول دادم من میرم...
آقا هم میگه آخه چطور قبول کنم بری جایی که نمیدونم چندتا آقا اونجا هستن و چطور آدمایی هستن..
من اگه میگم نرو چون برام مهمی و دوستت دارم..اصلا دعوتشون کن امشب با خانواده بیان خونه...
خانم جواب میده که فکر کردی خودم شعور ندارم که کجا مناسبه برم و کجا مناسب نیست؟باشه نمیرم...

و
اون خانم نمیره و شب وقتی آقا میره خونه درحالی که یک گل در دست داشته تا قضیه صبح رو از دل خانم در بیاره وقتی میره خونه میبینه خانمش که روزای پیش میومد استقبالش و خسته نباشید میگفت،رفته توی اتاق خوابیده و بویی از شام هم نمیاد...با یک ساعت منت کشی آقا و التماس موضوع حل میشه و بعد از دو روز دوباره اختلافات شروع میشه...

تا چند روز اختلاف نبوده تا این که:
خانم:حوصله ام سر رفت تو خونه ،اخه مگه چقدر کار هست که انجام بدم...
اقا:خب زیاد نشین تو خونه برو به مادرت سرت بزن،برو خریدای خونه رو انجام بده،عصرا هم که من میام و با هم میریم قدم میزنیم ..
خانم:راستش یه کار پیدا کردم ..یه شرکت معتبره منشی تلفنی میخواد،محیطشم دو تا بیشتر آقا نداره اونا هم متاهل هستن،ساعت کاریش هم طوریه که قبل از تو میرسم خونه...
آقا:شما رفتی صحبتاتو کردی همه کاراتو کردی الان میای به من میگی؟مگه روز خواستگاری نگفتم دلم نمیخواد همسرم شاغل باشه؟نه من نمیخوام شما کار؟
خانم:دلیل بیار؟باید یه دلیل محکم داشته باشی که نرم سرکار وگرنه داری زور میگی..
آقا:خب دلیل این که شما قراره باعث آرامش من باشی و من اگر بری سرکار آرامش ندارم..
خانم:عجب!!!من صبح تا عصر خسته بشم تو خونه و حوصله ام سر بره تا شما آرامش داشته باشی؟؟کی همچین حرفی زده؟کجای قرآن نوشته شده؟
آقا هم شروع میکنی به ناراحتی کردن و هیچ کدوم کوتاه نمیان تا این که باعث قهر میشه و دوباره با واسطه شدن بزرگترا این موضوع ظاهرا حل میشه اما میشه آتیش زیر خاکستر...

خانم قبول میکنه نره سر کار ولی طبق حرف خودش زندگی رو زهر مار میکنه به کام آقا..
دیگه نه خیری از شستن لباس ها هست و نه خبری از شام و تمیز کردن خونه و...

قابل توجه دوستان و اساتید:
هدف بنده گفتن مشکل این زن و شوهر تنها نیست..
متاسفانه این مشکلیه که داره کل جامعه رو میگیره..

یا مرد باید بی غیرت و بی تفوت باشه و همسرش رو دوست نداشته باشه
و یا اغلب این اتفاق و اختلافات رو باید تجربه کنه..
ممکنه بفرمایید شرط قبل از ازدواج و انتخاب صحیح و از این قبیل موضوعات..
اما معمولا روزهای اول همه چی خوبه و زن فکر میکنه که هر چی مردش بگه
درسته و قبول داره همه چی رو اما بعد از مدتی متوجه میشه که خواسته هایی
داره که ای کاش شوهر نمیکرد که زندانی بشه!!!!!!
!!

تنهاترین سردار;148296 نوشت:
قابل توجه دوستان و اساتید:
هدف بنده گفتن مشکل این زن و شوهر تنها نیست..
متاسفانه این مشکلیه که داره کل جامعه رو میگیره..
یا مرد باید بی غیرت و بی تفوت باشه و همسرش رو دوست نداشته باشه
و یا اغلب این اتفاق و اختلافات رو باید تجربه کنه..

سلام
من حق رو به این خانوم یا آقا نمیدم چون هیچ کدوم رو نمیشناسم .

ولی این دلیل نمیشه که شما همه ی مردهایی که همسرشون بیرون کار میکنن رو بیغیرت بدونین یا بیتفاوت .

دوست شما شرط ضمن عقدش کار نکردن زنش بودن ، نه بقیه مردم.

سلام
ببینید دوست گرامی این جوری که نمیشه نظر داد یا قضاوت کرد!
شما یک طرفه رفتین به قاضی ، دوست شما انسانی بسیار وارسته و متدین اما شما فقط صحبت های ایشونو شنیدین آیا پایه حرف خانمشون هم نشستین؟
به هر حال توی هر اختلاف و دعوایی طرفین مقصرن نه فقط یک طرف بلکه فقط درصد این تقصیر متفاوته ممکنه در یک مورد 70 به 30 باشه یا 50 به 50 یا ... ولی اینکه 100 به 0 باشه خیلی خیلی بعید و نادره میشه گفت اصلا نیست!
و اینکه شما فقط حرف های آقا رو منعکس کنید نمیشه ، توی دادگاه ها هم قضات برای حل مشکلات و دعوا ها دو طرف و به دادگاه فرامیخونن تا حرف های هر دو نفر و بشنون بعد نظر میدن
روش شما درست نیست

تنهاترین سردار;148287 نوشت:
آقا هم میگه آخه چطور قبول کنم بری جایی که نمیدونم چندتا آقا اونجا هستن و چطور آدمایی هستن.. من اگه میگم نرو چون برام مهمی و دوستت دارم..اصلا دعوتشون کن امشب با خانواده بیان خونه... خانم جواب میده که فکر کردی خودم شعور ندارم که کجا مناسبه برم و کجا مناسب نیست؟باشه نمیرم...

به نظر شما حرف این آقا درسته ؟
شما وقتی با یه زن ازدواج میکنین ، یه معیار هایی برای خودتون دارین و مهمترینش حتما درایت و عاقل بودن طرفه . درسته ؟
فکر نمیکنین اگه این خانوم خودش بدونه که خونه ی دوستش مثلا 4 مرد غریبه هست ، میره اونجا یا نه؟
شما اونو انتخاب کردید. با تمام شرایطی که داشتینو اون داشت .
پس دیگه حرفی نمیمونه .
مثلا فکر میکنه زنش میخواد بره اونجا چیکار؟
فکر میکنین اگه زنش میخواست نمیتونست یواشکی بره ؟ طوری که شوهرش نفهمه؟
این کار از دست ما زنها بر میاد .

قابل توجه دوستان:
اصلا هدف بنده قضاوت در مورد این زن و شوهر نیست...
بحث به طور کلی مطرحه و مساله این مشکله که توی جامعه وجود داره
پس از شما خواهش میکنم به این مطلب که گفتم به عنوان یک مثال نگاه کنید:

تنهاترین سردار;148296 نوشت:
قابل توجه دوستان و اساتید: هدف بنده گفتن مشکل این زن و شوهر تنها نیست.. متاسفانه این مشکلیه که داره کل جامعه رو میگیره..

دوست عزیز
درسته که این قضیه کم کم داره همه جایی میشه ولی اگه آدم یه کم در مورد این قضیه فکر کنه فکر میکنم خیلی زود به نتیچه میرسه .

ببینین ما الان تو جامعه امروزی داریم زندگی میکنیم و زن و شوهری که دارن با هم زندگی میکنن به یک اندازه تو این زندگی سهم دارن .و این رابطه بر اساس اعتماد دوطرفه شکل میگیره .

به نظر شما آیا این زن وقتی شوهرش داره از خونه میره بیرون بپرسه کجا میری و بگه دوست ندارم بری و من دوست تورو نمیشناسمش و معلوم نیست اونجایی که میخوای بری چند تا زن نا محرم باشه .

شما این حرف رو توهین تلقی نمیکنین ؟

یعنی مزد اراده نداره و اگر هم جایی بره که چند تا زن هم باشن ...

همین قضیه عکسش هم صادقه
یعنی وقتی یه شوهری به زنش میگه مه دوست ندارم خونهی دوستی که من نمیشناسم بری چون نمیدونم چند تا مرد دیگه تو اون خونه هستن .پس بگو دوستت بیاد اینجا ، این توهین به شعور و شخصیت زن نیست؟

حالا اگه شوهر دوست زنشو نشناسه ، دوستش میخواد زنشو تیکه تیکه کنه مگه؟ در ثانی تیکه تیکه هم بکنه که حرفی نیست چون خودش به دوستش اعتماد داشته و رفته .

چرا شما فکر میکنین زنها عقلشون نمیرسه ؟ و شما فقط علامه دهرین؟

آذر بانو;148247 نوشت:
لطفا کارشناسان به صورت دقیق میزان اطاعت از همسر و میزان جلب رضایت شوهر رو به صورت جداگانه از دیدگاه شرعی توضیح بفرمایند.

با تشکر از سئوال شما همکار محترم سرکار آذربانوی گرانقدر

به سئوال مشابه در پست زیر پاسخ داده شده است اگر نیاز به توضیح بیشتر است در خدمت هستم.

http://www.askdin.com/showpost.php?p=98424&postcount=99

در پناه حضرت حق باشید

سلام
به امید روزی که اساتید بیشتر دل بحث ها بدن ......

پاسخ جناب سجاد که لینکشو گذاشتن:
با سلام و تشکر از سئوال شما همکار محترم و عذرخواهی بابت تأخیر در پاسخگویی

به صورت کلی اگر زن در موردی ، اطاعتش از مرد واجب باشد و عمل نکند ناشزه می شود مانند :

1. تمکین جنسی و اموری که به آن بر می گردد همانطور که از تحریر هم نقل شده است مثلا انجام امور نفرت آور و عدم رعایت نظافت لازم و ... که همه اینها در ارتباط با همان حق مرد و وظیفه زن یعنی تأمین نیاز جنسی مرد است .

2. خروج از منزل بدون اجازه شوهر ( البته اگر از موارد استثناء شده مانند حج واجب و کسب واجب و ... نباشد)

3. موارد دیگر مثل اموری که در ازدواج بر زن واجب شده باشد مثلا ضمن عقد شرط شده باشد که هر گاه مرد خواست زن کارهای منزل را انجام دهد و .... (1)

در پناه حق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، تحریر الوسیله ، ج 2 کتاب النکاح القول فی النشوز

به نام خدا
با سلام

عذر میخوام اگه نظر بنده موجب ناراحتی دوستان میشه
بنظر بنده دوستان بجای ریشه مشکل به سربرگ های مشکل نگاه میکنند و از این منظر جز متهم کردن همدیگه و ناراحتی ها و تنش های بین زن و مرد چیزی بیشتر کسب نکنند

شاید بد نباشه به این تاپیک که موضوعش در همین راستا بوده سری بزنند

http://www.askdin.com/showthread.php?t=11374

باز هم عذر میخوام اگه حرفام موجب رنجش کسی شد

در پناه حق و بدور از رانده شده درگاه حق :Sham:

نقل قول:
بله زن میتونه هر شرطی رو ضمن عقد بیان کنه منتهی فکر نمی کنم مردی باشه که این نوع شروط رو بپذیره!

بسم الله الرحمن رحیم
نکته اصلی تبیین حقیقت هست و حقوقی که خدا برای زن قرار داده،درست مشابه انچه فقه در مورد عقد موقت و چند همسری قانون خودش رو داره مسلما هر مردی هم از اول بیاد بگه بله حق منه میگیرم 4 تا صیغه هم که سقف نداره هیچ زنی هم قبول نمیکنه و در اینجا کسی به مردان نخواهد گفت که چه ادعای گزافی بلکه طومار در دفاع از این قانون اسلامی نوشته میشه و زنان متهم به بی دینی غلبه احساس ناقص العقلی و حسادت و نهایتا کفر میشوند اما مردان فقه گرا قانون گرایی که از همه حقوق ریز و درشت خود با خبرن و مدعی چرا در حیطه حقوق و شروط فقهی و شرعی زنان چنین میشوند؟؟!!
وقتی اخلاق و حقوق مرزشون نامشخص برای عده توصیه اکید به اخلاق(زنان) و گذشتن از حقوق برای شیرین کردن زندگی و رسیدن به تفاهم شود و برخی فقط در حیطه حقوقی صحبت و عمل کنن زندگی به تعادل نخواهد رسید و یه کاریکاتور ناموزون و زشت از اسلام در حوزه خانواده به نمایش در خواهد امد پس با توجه به شرایط زمانی مکانی کفویت همسران و خیلی محدودیت های زندگی های نرمال لزوم یه زندگی ارامش بخش تاکید بر وظیفه شناسی توام با قدردانی کامل از طرف مقابل و بعلاوه گذشتتتت می باشد .
گذشت هم خصیصه ای انسانی است که زن و مرد نمیشناسد با تدبیر که از لوازم تدبیر گذشت جامع نگری در نظر گرفتن عواقب احساسات و روابط و مصلحت های واقعی و احترام هست مدیر خانواده که مرد باشه لطمه نمیبینه بلکه بر کرامتش افزوده میشه
در حالی که در اکثر پستها از سوی کاربرا دیده میشه مثلا زن کوتاه بیاد همه چی حله اینجا مرد یه مدیر(که فقط اسم مدیر رو یدک میکشه نه شانش)خشک و غیر منعطف هست و هر گونه مخالفت مصلحت بینانه باهاش ممکنه به روحیه حساسشش خدشه وارد کنه غرور عزیزش بشکنه پس کو کرامت و بزرگواری مرد
مردانگی تعریفش دقیق ارائه نشده
علت بیشتر مشکلات زنان هم همینه که رفتار کریمانه توام با احترام عمیق و بزرگواری و محبت نمیبینن و باید همش درک کنن بجای اینکه درک بشن و گذشت کنن
ریشه مشکلات رفتار ماست که از فهم سطحی از دین ناشی شده
یا حق

ر;148209 نوشت:
ایا مثلا شما میدونین که مطیع بودن که خیلی روش تاکید میکنین فقط در مورد تمکین و خروج از منزل هست و در کلیه موارد دیگه جلب رضایت همسر یک امر اخلاقی هست نه حقوقی؟

;148209 نوشت:
در مورد دیدار خانواده زن نیاز به اذن نداره بلکه همسر باید فقط مطلع باشه زن هیچ وظیفه ای در منزل نداره و مرد موظفه حتی لباس های همسرش رو بشوره

سلام
اساتید و دوستان محترم..از دوستانی که اطلاع دارن ..آیا موارد بالا درست هستند؟

از لحاظ حقوقی تمکینش درسته ولی هیچ مردی نمیتونه بره دادگاه بگه که زن من بی اجازه رفته بیرون از خونه من ازش شاکیم .

از نظر فقه هم که قبلا برخی از علما اینو میگفتن ولی الان همشون بالاتفاق اینو رد میکنن .البه اگه به منافع و خواسته های مشترک اونها لطمه نخوره .

و این هم دو طرفه هست یعنی زن هم همین حقو داره.

سلام.
مسئله اینه که اگه اسلام گفته زن باید از شوهرش اجازه بگیره، این هم گفته که زن مثل گله و باید ازش نگهداری بشه.. اینکه مرد حق نداره از زنش بیگاری بکشه، حق نداره اذیتش کنه و باهاش بد حرف بزنه، حق نداره الکی از بیرون رفتنش جلوگیری کنه...
از نظر الهی همونطور که زن در مقابل بی اجازه بیرون رفتنش مسئوله، مرد هم در مقابل الکی اجازه ندادنش مسئوله.
اگر زن و مرد هر دو قوانین اسلام رو کاملا رعایت کنند زندگیشون شیرین شیرین می شه.. مثل مولا علی (ع) و حضرت زهرا (س)
ولی بعضی ها متاسفانه عادت دارن از دین هر چی به نفعشونه می گیرن و بقیه اش رو رد می کنن..!!!

با سلام خدمت دوستان
دوستان توی دادگاه قاضی اول به صحبتهای مرد و زن گوش میکنه و بعد رای رو صادر میکنه و اگر یکی از آنها حضور نداشته باشن رای صادر نمیشه
من عقیده دارم زن موجود لطیف مثل پروانه میمونه اگر محکم بگیریش ممکنه توی دستت جون بده و اگر شل بگیریش ممکنه از دستت بپره بهتره جوری بگیریش که توی دستت احساس امنیت بکنه
من خودم مردیهایی رو میشناختم که دنبال زن شاغل برای ازدواج میگشتن تا بتونن از پس مخارج زندگیشون بر بیان پس وقتی مردی به همسرش میگه دوست ندارم کار بکنی میشه اینجور جور تعریف کرد:اولا مرد همسرش رو خیلی دوست داره و بخاطرش حاضره 3 الی 4 ساعت اضافه کاری وایسته و ثانیا اینکه داره به مرد توهین میشه که حتما عرضه کار کردن نداره و از پس مخارج بر نمیاد

مفهوم بنیان خانواده و دو نفر از روز ازدواج تعهد میکنند که در خواسته هایشان یک نفر بشوند

این نیست که در غرب گفته میشود.

غرب هیچگاه در هیچ زمانی نماد و سمبل خانواده سالم نبوده .
غرب یک شکست خورده به تمام معنی در روابط خانوادگی و همچنین روابط اجتماعی بحساب می اید و اخلاقیات در اون کاملا امری ساده لوحانه و شخصی است.

اگر غرب بخواهد ( که هرگز نمیخواهد ) بنیان خانواده را ترمیم کند باید همین کارهائی را بکنند که در اسلام ذکر شده و همین قوانین را وضع کنند.

یعنی برای مرد و زن حقوقی را در خانواده در نظر بگیرند و به او بگویند این امور را باید انجام بدهید که خانواده اتان قوام پیدا کند واین برای خودتان خوب است.

در آن صورت اینهمه کودک حرام .. در غرب خانواده هائی که در بهترین وضعیت پدر و مادرخانواده در دو خانه جدا از هم زندگی میکنند و..

نه غرب هیچگاه نماد و نمونه نبوده

ولی متاسفانه امروز برای زن مسلمان یک بت است.

یاحق

سلام:Gol:

بعد از ظهر آدینه تان پر از آرامش:Gol:

delete;153742 نوشت:
من عقیده دارم زن موجود لطیف مثل پروانه میمونه اگر محکم بگیریش مممکنه توی دستت جون بده و اگر شل بگیریش ممکنه از دسست بپره بهتره جوری بگیریش که توی دستت احساس امنیت بکنه

احسنت!:Kaf:

خیلی تشبیه زیبا و به جایی بود:Gol:

delete;153742 نوشت:
مردیهایی رو میشناختم که دنبال زن شاغل

دوستان اون طرف قضیه را هم ببینید

بنده هم اطرافم آقایونی را دیدم که از لحاظ مادی هـــــیچ احتیاجی نداشتن

اما یکی از ملاکهاشون اشتغال همسرشونه

به چند دلیل:

یکی این که خانم هایی که در جامعه حضور فعالی دارند

از روابط عمومی ه بالایی برخوردارند

و این که این افراد از نزدیک مشکلات جامعه را می بینن

و فرزندانشون را در برابر خطرات واکسینه میکنند و...

یاد یک خاطره ای افتادم:ok:

اوایل مهر که برای ثبت نام دانشجو ها رفته بودم دانشگاه

مادرم هم یک ساعتی که من کار برام پیش اومد اومدن اونجا جای من

وقتی برگشتم یکی از دوستان پرسیدند مادر شاغلن؟؟؟؟

من هم گفتم بله چطور؟؟

که گفتن از ارتباطشون با بچه ها و درک آنها کاملا مشخصه!

علی یارتان:Gol:

delete;153742 نوشت:
با سلام خدمت دوستان دوستان توی دادگاه قاضی اول به صحبتهای مرد و زن گوش میکنه و بعد رای رو صادر میکنه و اگر یکی از آنها حضور نداشته باشن رای صادر نمیشه

جناب دلیت شما مطالبی را که جناب سردار ابتداعا آورده مورد استناد قرار دادید.

اما آیا نقل قول از پیغام خصوصی ای که برایشان یکی از خانمهای سایت فرستاده بود خواندید ؟

فکر نمیکنم آن دیگر قضاوت یک طرفه بحساب بیاید چون این خود یک اعتراف است.

http://www.askdin.com/showpost.php?p=148209&postcount=6

این نکته را هم مد نظر قرار دهید که نویسنده این مطلب احتمالا شخص مذهبی هم باشد که سر از این سایت در آورده.

حال غیر مذهبی ها را در نظر بگیرید و بعد میتوانید حدس بزنید که مطلبی را که سردار نقل کرده احتمال دارد واقعی و منصفانه باشد یا خیر.

در مورد کار زن در خارج از خانه

من نظر شخصی ام را میگویم :

اگر من روزی به همسرم بگویم برو کار کن یا اجازه داری بری کار کنی آن روز بی شرم ترین آدم خواهم بود چراکه وظیفه او این نیست

اما اگر بگوید من بدلایل شخصی میخواهم احساس اعماد به نفس یا استقلال یا چیزی مانند این را داشته باشم مخالفت نخواهم کرد.

اما

po0neh;153779 نوشت:
بنده هم اطرافم آقایونی را دیدم که از لحاظ مادی هـــــیچ احتیاجی نداشتن اما یکی از ملاکهاشون اشتغال همسرشونه

اگر این آقایان تمکن مادی نداشته باشند و از نظر مادی در مضیغه باشند خب مشکلی ندارد
ولی نه اگر وضعیت مادی خوبی داشته باشند
و باز دنبال چنین همسری باشند
این آقا
یک سوء استفاده گر است ( البته بنا بر مورد مشابهی از این موضوع که بنده سراغ دارم)

یاحق

bina88;153794 نوشت:
جناب دلیت شما مطالبی را که جناب سردار ابتداعا آورده مورد استناد قرار دادید.

فکر نمیکنم آن دیگر قضاوت یک طرفه بحساب بیاید چون این خود یک اعتراف است.

بله دوست عزیز مطالعه کردم ولی به نظر من صحبتهای این خانم بیشتر شبیه یه درددل بود تا اعتراف ، اعتراف معمولا برای کسانی هستش که جرمی را مرتکب میشوند؟!
خانمها بیشتر دوست دارن بهشون توجه بشه،وقتی صحبت میکنن یا به نوعی درددل میکنن میخوان همسراشون به حرفاشون خوب گوش کنن نه ترحم و بهانه جویی کنن
من خودم مرد هستم ولی بعضی وقتها بخاطر بعضی رفتارهای که مردها از خودشون بروز میدن خیلی ناراحت میشوم و از مردانگی خودم خجالت میکشم
ولی دوستان به نظر من، این زوج عزیز که واقعا بخاطر مسائل کوچیک زندگی که پیش رویشان قرار گرفته باید پیش یه روانشناس بروند تا مشکلشون حل بشه متاسفانه هنوز این مسئله بین مردم بخصوص زوجین فرهنگ سازی نشده که روانشناس خیلی میتونه تو روابط و اخلاق موثر باشه
متاسفانه ما آدمها فکر میکنیم روانشناس فقط برای آدمهای بیمار روحی و روانی هستش!

سلام.اسلام یک سری دستوراتی داده که واقعا ما همینجوری ردش میکینم زود میگییم من اعتقاد ندارم !!!!با مغزه ک.چیکمون فک میکنیم عقله کلیم.
اینکه مرد هم به زن اجازه ورود و خروج بده حدودی داره
اسلام برای این این قانون را گذاشته چون مثلا زنه یک جایی میرفته که براش مناسب نبوده و ...برای اینکه کنترل بشه این رفت وامد خدا این دستوررا داده البته میتونه دلایل دیگر هم داشته باشه
زن انسانی است که لطافت دارد ودر هرجایی مناسب نیست رفت وامد کند به خاطره همین حدودی مشخص شده زن با احساساتش خانه را مدیریت میکند توجه کنید:خانه را ومرد خانواده را مدیریت میکند چون سرپرست خانواده است و عهده دار حفاظت بر خانواده مرد دستور میدهد در خانه اما زن با احساسات ولطافتی که داره به تربیت بچه ها میپردازه ...زن نیاز به محبت دارد و مرد نیاز به احترام که احترام که درخانواده هیچ...و محبت که کم رنگ شده اینکه زن ازاد باشه و هرکاره خلافی کنه درسته!!!یعنی دوطرفه!
به قول ایت الله جوادی املی میگن قران وقتی درمورد روح صحبت میکنه روح مرده یا زن؟؟؟؟اسلام درمورد این تساوی صحبت میکنه
صحبت ازز ارزشهای عالی هردوست...بندگی...هرکسی وظیف ای دارد مردو زن ملاک برتریشون تقواشونه و درهیچ ایه ای زن را بر مرد یا بالعکس در دوموضوع عقل وایمان برتری نداده ونمبینید چنین ترجیحی را...

متاسفانه ریشه تمام این مشکلات دراین است که در الگو گیری دچار تزلزل شده ایم!
ارزش گذاشتن بر چیزهایی که ارزش نیستند!
ببینید شیوه برخورد حضرت زهرا س وحضرت علی!
ایمانهایمان را باید بالا ببریم...و فقط الگویمان اهل بیت وشهدا باشند
شیوه ی درست با همسر را نمیدانیم محبت واحترام را یادمون رفته هدف متعالی را فراموش کرده ایم...
خوب است توسل بجوییم به اهل بیت!

موضوع قفل شده است