سئوال در مورد جنابت و غسل

تب‌های اولیه

89 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

باسلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان گرامی
من یک سوال داشتم.اگر در هنگام خواب ، آبی از انسان بدون هیچ دلیلی خارج شود ، چه حکمی را دارد ؟! باید غسل گرفت ؟راستی در پست های قبل اعلام شد که اگر سه علائم زیر وجود داشته باشد ، باید غسل گرفت :
1- با جهش خارج شود
2- با لذت و شهوت خارج شود
3- بدن پس از خروج آن سست شود

من شماره 1 را نفهمیدم که یعنی چی . درضمن من قبل از خواب وضو می گیرم و مستحبات انجام می دهم و قبل از خواب هم از خداوند درخواست می کنم که مرا از این کار باز دارد ولی باز هم این اتفاق می افتد !
راستی اصلا هم بر اثر شهوت نیستش و بدن هم بعد از این عمل سست نمی شود ! فقط شماره 1 را نمیدانم که معنیش چی میشه.

mohamaad;219826 نوشت:
باسلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان گرامی من یک سوال داشتم.اگر در هنگام خواب ، آبی از انسان بدون هیچ دلیلی خارج شود ، چه حکمی را دارد ؟! باید غسل گرفت ؟راستی در پست های قبل اعلام شد که اگر سه علائم زیر وجود داشته باشد ، باید غسل گرفت : 1- با جهش خارج شود 2- با لذت و شهوت خارج شود 3- بدن پس از خروج آن سست شود من شماره 1 را نفهمیدم که یعنی چی . درضمن من قبل از خواب وضو می گیرم و مستحبات انجام می دهم و قبل از خواب هم از خداوند درخواست می کنم که مرا از این کار باز دارد ولی باز هم این اتفاق می افتد ! راستی اصلا هم بر اثر شهوت نیستش و بدن هم بعد از این عمل سست نمی شود ! فقط شماره 1 را نمیدانم که معنیش چی میشه.

با عرض سلام و احترام و خوش آمدگویی خدمت جناب mohamaad گرامی و تشکر از سئوال شما

جهش به معنای خروج با فشار و پرتاب شدن است و مایعی که خروجش از بدن به این صورت نباشد یعنی به آرامی خارج شود یا شک داشته باشید ، حکم منی را ندارد و نیازی به غسل کردن نیست .

همیشه سالم و موفق باشید

به دوستان عزیز پیشنهاد می کنم حتما مجموعه ی نورالاحکام رو که بصورت موضوعی و در زمینه مسایل مختلف رسالات توضیح المسایل قبلا توسط دوستان ارایه شده را مشاهده بفرمایید.آدرس لینک دانلود کلیپ های تصویری در زیر....
http://www.askdin.com/thread11271.html

یا حق

سجاد;219827 نوشت:

با عرض سلام و احترام و خوش آمدگویی خدمت جناب mohamaad گرامی و تشکر از سئوال شما

جهش به معنای خروج با فشار و پرتاب شدن است و مایعی که خروجش از بدن به این صورت نباشد یعنی به آرامی خارج شود یا شک داشته باشید ، حکم منی را ندارد و نیازی به غسل کردن نیست .

همیشه سالم و موفق باشید

سلام آقا سجاد.تشکر !
مورد 1 برای اتفاق افتاده است ولی شهوت و سستی بدنی در کار نبوده !باید غسل کرد؟
باید چیکار کرد که با این مشکل مواجه نشد ؟! من که شهوت ندارم ! قبل از خواب وضو می گیرم و به خداوند پناه می برم ! من که از شیطان رانده شده به خداوند پناه می برم ! من که از امامان و پیامبران کمک می خواهم . ولی چرا باز هم با این مشکل رو به راه می شوم ؟!

mohamaad;219880 نوشت:
مورد 1 برای اتفاق افتاده است ولی شهوت و سستی بدنی در کار نبوده !باید غسل کرد؟ باید چیکار کرد که با این مشکل مواجه نشد ؟! من که شهوت ندارم ! قبل از خواب وضو می گیرم و به خداوند پناه می برم ! من که از شیطان رانده شده به خداوند پناه می برم ! من که از امامان و پیامبران کمک می خواهم . ولی چرا باز هم با این مشکل رو به راه می شوم ؟!

با سلام و احترام

در صورتي که انسان مريض نباشد و مایع با سه نشانه زیر از انسان خارج شود:
1- با جهش خارج شود،
2- با لذت و شهوت خارج شود،
3- بدن پس از خروج آن سست شود ،
منی است اما اگر يکي از آن سه نشانه را نداشته باشد ، حکم مني را ندارد.

پي نوشت :
1.آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات، س 177 و 180.

سلام
یه سوال.غسل جنابت فقط برای برطرف شدن جنابته یا اینکه اگه کسی غسل نکنه ولی حمام بره بازهم بدنش نجس هست؟

aliasgar;222110 نوشت:
غسل جنابت فقط برای برطرف شدن جنابته یا اینکه اگه کسی غسل نکنه ولی حمام بره بازهم بدنش نجس هست؟

با سلام و احترام

با استحمام،نجاست ظاهری برطرف می شود اما برای انجام فرایض و واجبات مثل نماز خواندن غسل جنابت واجب است و فقط حمام رفتن بدون انجام غسل کفایت نمی کند.

رساله مراجع،م357

نور;222272 نوشت:
با استحمام،نجاست ظاهری برطرف می شود اما برای انجام فرایض و واجبات مثل نماز خواندن غسل جنابت واجب است و فقط حمام رفتن بدون انجام غسل کفایت نمی کند.

سلام
آیا همون استحمام رو اگر از سر شروع کنیم و مثل ترتیب غسل انجام دهیم می شه حساب کرد که غسل است؟
با نیت غسل:Gol:

عبد الحجج;222279 نوشت:
آیا همون استحمام رو اگر از سر شروع کنیم و مثل ترتیب غسل انجام دهیم می شه حساب کرد که غسل است؟

با سلام و احترام

بله می توان با نیت غسل،غسل ترتیبی را انجام داد.

رساله مراجع،احکام غسل

سلام.شرمنده زیاد سوال میپرسم
یسری قرص و شربت ها وجود داره که اگر مصرف بش قبل از خواب باعث احتلام در خواب میشن.میخاستم بدونم اگه کسی برای دوری از گناه استمنا ازین قرص ها برای احتلام استفاده کنه بازم گناه کرده؟مرجع ایت الله سیستانی هست.با تشکر

aliasgar;223379 نوشت:
سلام.شرمنده زیاد سوال میپرسم
یسری قرص و شربت ها وجود داره که اگر مصرف بش قبل از خواب باعث احتلام در خواب میشن.میخاستم بدونم اگه کسی برای دوری از گناه استمنا ازین قرص ها برای احتلام استفاده کنه بازم گناه کرده؟مرجع ایت الله سیستانی هست.با تشکر

حالا واقعا همچین اثری هم داره یا فقط تبلیغاته؟
شاید بدتر میل جنسی رو افزایش داد و...
همچین چیزی به ظر من کلی عوارض داره
و عوارضشم چند وقت بعد عرضه مشخص میشه
ولی واقعا کاش شرایط ازدواج راحت تر میشد...

aliasgar;223379 نوشت:
یسری قرص و شربت ها وجود داره که اگر مصرف بش قبل از خواب باعث احتلام در خواب میشن.میخاستم بدونم اگه کسی برای دوری از گناه استمنا ازین قرص ها برای احتلام استفاده کنه بازم گناه کرده؟مرجع ایت الله سیستانی هست.

با سلام و احترام

اگر قرص برای بدنش ضرر ندارد،و البته به خودارضایی منجر نشود و با غرض عقلایی (مثل درمان) مصرف شود،اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

سلام

یه سوال

اگر ما رفتیم اعتکاف متحلم شدیم و آب نبود و باید خارج شویم

تیمم کنیم و بمانیم و خارج نشویم ایرادی دارد؟

عبد الحجج;223651 نوشت:
یه سوال اگر ما رفتیم اعتکاف متحلم شدیم و آب نبود و باید خارج شویم تیمم کنیم و بمانیم و خارج نشویم ایرادی دارد؟

با سلام و احترام

باید به مقدار غسل خارج شوید و غسل را انجام دهید،و در جایی که آب است نوبت به تیمم نمی رسد همچنین باقیماندن در مسجد بدون غسل جایز نیست،مگر در صورتی که آب برایتان ضرر داشته باشد یا وقت نماز تنگ باشد که در آن صورت وظیفه تیمم است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام . عباداتتون قبول
ببخشید میخواستم بدونم اگر هنگام انجام عنل زناشویی و یا در کل هنگام جنب شدن انگشتر یا گردنبند در دست یا در کردن باشه،باید موقع غسل حتما باهامون باشه یا نه نیازی به شستن اونها نیست؟

mojim;252531 نوشت:
سلام . عباداتتون قبول ببخشید میخواستم بدونم اگر هنگام انجام عنل زناشویی و یا در کل هنگام جنب شدن انگشتر یا گردنبند در دست یا در کردن باشه،باید موقع غسل حتما باهامون باشه یا نه نیازی به شستن اونها نیست؟

با سلام و احترام

در فرض سوال،واجب نیست حتما انگشتر و گردنبند را هنگام غسل درآورد ولی باید آب به زیر آنها یعنی به پوست برسد.

رساله مراجع،احکام غسل

ببخشید
در موقع سفر که با فامیل هستیم به دلیل انکه خانوم ها در اتاقی میخوابند که حمام در ان است دسترسی به حمام ندارم

سوالم اینجاست که اگه جنب بشم باید این وسط چیکار کنم؟

abbas1;270944 نوشت:
ببخشید در موقع سفر که با فامیل هستیم به دلیل انکه خانوم ها در اتاقی میخوابند که حمام در ان است دسترسی به حمام ندارم سوالم اینجاست که اگه جنب بشم باید این وسط چیکار کنم؟

با سلام و عرض ادب و خوش آمدگویی خدمت شما کاربر بزرگوار

درجایی که آب و وقت کافی وجود دارد و آب برای بدن ضرر ندارد باید درصورت وجوب غسل،غسل را انجام داد حتی اگر دسترسی به حمام ممکن نشد باید شرایط غسل را ولو در سرویس بهداشتی یا استفاده از حمام عمومی و...فراهم کرد و اگر به هرصورت تا آخروقت امکان غسل مهیا نشد،واجب است در آخروقت تیمم کرده و نماز را بجا آورد و بعدا وقتی به آب رسید غسلش را انجام دهد.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

یعنی میشود ایستاد تا وقت تنگ شود ؟
2برای جایی که وقت تنگ است باید لباس را عوض کرده و عین نجاست را پاک کنیم یا فقط تیمم کافی است؟

abbas1;271251 نوشت:
یعنی میشود ایستاد تا وقت تنگ شود ؟ 2برای جایی که وقت تنگ است باید لباس را عوض کرده و عین نجاست را پاک کنیم یا فقط تیمم کافی است؟

با سلام و احترام مجدد

1.اگر عمدا صبر کند تاوقت تنگ شود،گناه کرده ولی نماز با تیمم بخاطر تنگی وقت صحیح است.
2.لازم است درصورت برخورد نجاست با لباس،آنرا عوض کرده و بدن را از عین نجاست تطهیر نمایید.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

اگر شخصی در خوانواده از نظر حمام رفتن و غسل کردن بعد از جنابت معذوریت داشته باشد تکلیف نمازش چیست؟

[="Tahoma"][="Black"]

arad;278193 نوشت:
اگر شخصی در خوانواده از نظر حمام رفتن و غسل کردن بعد از جنابت معذوریت داشته باشد تکلیف نمازش چیست؟

با تشکر از سئوال شما

اگر منظور از معذوریت ، خجالت باشد خجالت عذر شرعی نیست مگر اینکه به حد عسر و حرج برسد که در این صورت می تواند بجای غسل ، تیمم بدل از غسل کرده و نمازش را بخواند (1)

موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

با سلام

میخواستم بدونم زمانی منی با ادرار ترکیب بشه به صورت اتفاقی(یعنی هم زمان بیرون بیایند) . ایا غسل واجب هست؟؟

سپاس

j.shapoor;284187 نوشت:
میخواستم بدونم زمانی منی با ادرار ترکیب بشه به صورت اتفاقی(یعنی هم زمان بیرون بیایند) . ایا غسل واجب هست؟؟

با سلام و عرض ادب

اگر یقین به خروج منی همراه ادرار داشته باشد،غسل جنابت واجب است.(البته فرض در جایی است که قبلش جنابتی واقع نشده باشد و غسلی انجام نداده است)

رساله مراجع،احکام جنابت

سلام وقتی انسان محتلم میشه تا وقتی که غسل نکرده ایا اگه دست خیس به چیزی بزنه اون چیز نجس میشه؟

imanforooghi;291275 نوشت:
سلام وقتی انسان محتلم میشه تا وقتی که غسل نکرده ایا اگه دست خیس به چیزی بزنه اون چیز نجس میشه؟

با سلام و احترام

اگر نجاستی مثل منی همراه دست نباشد،تا قبل از غسل با دست خیس چیزی نجس نمی شود.

رساله مراجع،احکام نجاسات

با سلام بر کارشناسان: یک سئوال در مورد این معضل عذاب اور یعنی جنابت داشتم!!
میخواستم بدونم انهایی که هر شب یا 2 شب در میان به این حالت مبتلا می شوند باید چه کار کنند؟؟؟
دیگه هر روز که نمیشه رفت حمام و غسل کرد!!! ایا تیمم میشه کرد؟؟؟این جنب لعنتی هم مانع عبادت مردان هست!!اخه ادم چقدر باید رنج بکشه و................

سپاس

با سلام من هم مثل دوستمون
j.shapoor
هستم لطفا اگر کسی است جواب ما رو بده .
ممنونیم
----------------

j.shapoor;294195 نوشت:
با سلام بر کارشناسان: یک سئوال در مورد این معضل عذاب اور یعنی جنابت داشتم!! میخواستم بدونم انهایی که هر شب یا 2 شب در میان به این حالت مبتلا می شوند باید چه کار کنند؟؟؟ دیگه هر روز که نمیشه رفت حمام و غسل کرد!!! ایا تیمم میشه کرد؟؟؟این جنب لعنتی هم مانع عبادت مردان هست!!اخه ادم چقدر باید رنج بکشه و................ سپاس

mahdi_mighat;294241 نوشت:
با سلام من هم مثل دوستمون j.shapoor هستم لطفا اگر کسی است جواب ما رو بده .ممنونیم ----------------

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال غسل جنابت ساقط نمی شود مگر درجایی که مانعی باشد تا بتوان تیمم کرد(مثل اینکه آب برای برای بدن ضرر داشته باشد یا آب در دسترس نباشد یا وقت تنگ باشد و...)

رساله مراجع،احکام تیمم

با سلام خدمت اساتید گرامی

گاهی دچار تحریک شهوت میشوم و دچار فشار کمی میشوم ولی جلوی خود را میگیرم و مطمئنم که آبی از من خارج نمیشود . ولی بعد ها قطره ای را روی لباسم مشاهده میکنم که نه با جستن خارج شده نه با سستی بدنم . حکم این آب چیست؟ چون من نماز میخوانم دچار شک و شبهه شده ام . لطفا سریعتر رسیدگی کنید. با تشکر از لطف شما ( مرجع آیت ا... سیستانی)

[="Tahoma"][="Black"]

mohammadmahdi;296421 نوشت:
با سلام خدمت اساتید گرامی گاهی دچار تحریک شهوت میشوم و دچار فشار کمی میشوم ولی جلوی خود را میگیرم و مطمئنم که آبی از من خارج نمیشود . ولی بعد ها قطره ای را روی لباسم مشاهده میکنم که نه با جستن خارج شده نه با سستی بدنم . حکم این آب چیست؟ چون من نماز میخوانم دچار شک و شبهه شده ام . لطفا سریعتر رسیدگی کنید. با تشکر از لطف شما ( مرجع آیت ا... سیستانی)

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوالتان

در فرض سئوال مایع خارج شده پاک است و نیازی به غسل کردن نیست . (1)

همیشه سالم و سربلند باشید

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی، توضیح المسائل ، احکام جنابت[/]

باسلام خدمت کارشناسان محترم
مایعی منی که خارج میشه به دو صورت است:
1- بعضی وقت ها وقتی که از خواب بلد میشم،مشاهده میکنم که لباسم خیس است . من شک دارم که باید غسل کنم یا نه!(تو خواب چیزی احساس نکردم و هیچ یک از آن سه نشانه هم وجود نداشته است)
........................................................................................................................................
2-بعضی وقت های در خواب مایعی منی خارج میشود ولی یک یا دو مورد از اون شرط ها ،برای من اتفاق نمی افتد!
در هر دو شماره ، من باید چیکار کنم؟
باتشکر

[="Tahoma"][="Black"]

maahdi;311974 نوشت:
باسلام خدمت کارشناسان محترم مایعی منی که خارج میشه به دو صورت است: 1- بعضی وقت ها وقتی که از خواب بلد میشم،مشاهده میکنم که لباسم خیس است . من شک دارم که باید غسل کنم یا نه!(تو خواب چیزی احساس نکردم و هیچ یک از آن سه نشانه هم وجود نداشته است) .................................................. .................................................. .................................... 2-بعضی وقت های در خواب مایعی منی خارج میشود ولی یک یا دو مورد از اون شرط ها ،برای من اتفاق نمی افتد! در هر دو شماره ، من باید چیکار کنم؟ باتشکر

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوالتان

هر گاه می دانید و اطمینان به خروج منی دارید باید غسل کنید. (کاری به نشانه ها در این مورد نداریم)

اما اگر شک دارید باید ببینید که آیا نشانه های منی (که در رساله مرجعتان آمده) وجود دارد یا خیر که در صورت وجود همه نشانه ها باید غسل کنید و گرنه غسل کردن لازم نیست حتی اگر برخی از نشانه ها وجود داشته باشد. (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، احکام جنابت[/]

در این سوالی که شما پرسیدی یکم در کتب مراجع تقلید اختلاف هست.مرجع تقلیدتون کی هستن؟

سلام نماز روزهاتون قبول..
اول لطف کنید بگید که این همه میگین غسل بدل از وضو یعنی چی و چطور انجام میشه؟البته خاک برای تیمم هم در دسترس نیست .
2-بنده در ماه رمضان و قبل از اذان صبح ملتحم شدم و بدلیل کافی نبودن سحری خوردم و متاسفانه اذان را گفتن
حال آیا روزه من صحیح است؟و نماز من بدون وجود خاک تیمم و امکان حمام رفتن و غسل کردن به چه صورت هست؟
با تشکر

narmaki;377477 نوشت:
سلام نماز روزهاتون قبول..
اول لطف کنید بگید که این همه میگین غسل بدل از وضو یعنی چی و چطور انجام میشه؟البته خاک برای تیمم هم در دسترس نیست .
2-بنده در ماه رمضان و قبل از اذان صبح ملتحم شدم و بدلیل کافی نبودن سحری خوردم و متاسفانه اذان را گفتن
حال آیا روزه من صحیح است؟و نماز من بدون وجود خاک تیمم و امکان حمام رفتن و غسل کردن به چه صورت هست؟
با تشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

عبادات شما هم قبول حضرت حق

1. منظور شما از غسل بدل از وضو روشن نیست و اگر خاک برای تیمم وجود ندارد روی چیز های دیگر مثل ریگ یا سنگ تیمم کنید .

2. اگر منظور شما این است که با وجود فهمیدن جنابت ، اقدام به سحری خوردن کرده اید و غسل و تیمم را عمدا انجام نداده اید ، روزه باطل شده است و در وسعت وقت نماز بدون تیمم و غسل نیز از نظر هیچ مرجعی صحیح نیست .

در پناه حضرت حق باشید

سلام
میخواستم بدونم میشه یک غسل رو با دو نیت انجام بدیم؟؟
مثلا غسل جنابت و جمعه رو با هم با یک غسل انجام بدیم؟؟
یا باید برای هر کدام جداگانه انجام شود؟؟

dollar2;476597 نوشت:
سلام
میخواستم بدونم میشه یک غسل رو با دو نیت انجام بدیم؟؟
مثلا غسل جنابت و جمعه رو با هم با یک غسل انجام بدیم؟؟
یا باید برای هر کدام جداگانه انجام شود؟؟

با سلام و عرض ادب

هردو را نیت کرده(یا بیش از دو غسل را نیت کرده)و یکبار عمل غسل را انجام دهید صحیح است.

رساله مراجع،احکام غسل

موضوع قفل شده است