فشار قبر

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فشار قبر

سلام

یه سری روایات هستند که در مورد کاهش و حتی رهایی از فشار قبر هستند...

به عنوان مثال،چند تا رو مینویسم:

امام رضا (ع) فرمودند : « کسی که نماز شب بخواند ٬ و در قنوت نماز « وِتْر » هفتاد بار استغفار کند « اُجِیرَ مِنْ عَذابِ الْقَبْرِ » : « از عذاب قبر ٬ پناه داده می شود »

امام علی (ع) فرمودند : « کسی که هر جمعه ٬ سوره ی نساء را بخواند ٬ از فشار قبر در امان باشد . »

امام صادق (ع) فرمودند : « کسی که چهار بار ٬حج انجام دهد ٬ هرگز فشار قبر به او نرسد . »

امام صادق (ع) فرمودند : « سوره ی یاسین ٬ قلب قرآن است ٬ هرکس آن را قبل از غروب بخواند از فشار قبر ٬ ایمن باشد . »

همچنین کسی که به خواندن سوره ی « زُخْرف » مداومت کند ٬ خداوند او را در قبرش ٬ از فشار قبر و جانوران زمین ٬ ایمن گرداند

پیامبر (ص) فرمودند : « کسی که هنگام خواب ٬ سوره ی تکاثر را بخواند ٬ از سختی قبر ایمن گردد . »

مردن بین ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه ٬ موجب رفع فشار قبر می گردد ٬ و طبق بعضی روایات ٬ امام صادق (ع) فرمودند : « کسی که در روز جمعه بمیرد برای او برات آزادی از فشار قبر مقرّر می شود . »

حالا سوال من اینه که آیا با انجام چیزایی که در این روایات هستند، میشه اطمینان پیدا کرد از رهایی از فشار قبر؟

مثلا همین روایت آخر، کسی که از ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه فوت کنه، فشار قبر نداره، یعنی هیچ شرط و شروط دیگه ای نیست؟ صرفا اینکه بین ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه فوت کنه، عذاب قبر نداره؟

یا مثلا روایاتی رو داریم با مضمون شهادت... اگه کسی چنین اتفاقی براش بیفته شهید از دنیا رفته و ... . بدون هیچ شرطی؟

ممنون میشم اگر راهنماییم کنید :Gol:

کارشناس بحث : استاد مجید

با صلوات بر محمد وآل محمد
وسلام وعرض اد ب خدمت شما
توجه داشته باشید که این ها عوامل برداشته شدن فشار قبر می باشد وعلت تامه نیست.

مجید;348714 نوشت:
وسلام وعرض اد ب خدمت شما
توجه داشته باشید که این ها عوامل برداشته شدن فشار قبر می باشد وعلت تامه نیست.

سلام
ممنون

میشه بیشتر توضیح بدید؟ یعنی آیا شروط خاصی هست؟

taghdir0;348906 نوشت:
میشه بیشتر توضیح بدید؟ یعنی آیا شروط خاصی هست؟

سلام
یعنی اینکه این اعمال می توانند در برداشته شدن فشار قبر موثر واقع شوند
اساسا فشار قبر چیز بدی نیست مثل اینکه می گوییم داروی تلخ چیز بدی نیست
فشار قبر برای مومن در بدو ورودش به عالم برزخ رحمت الهی برای زدودن آثار برخی گناهان است
از اینجا مشخص می شود که عوامل مذکور در زدون آثار همان گناهان موثر واقع می شوند و نمی گذارند کار به عالم قبر و فشار در آن کشیده شود لذا میزان تاثیر گذاری آنها به میزان گناه و تقید فرد به عمل و امثال آن دارد
والله الموفق

حامد;348914 نوشت:

اساسا فشار قبر چیز بدی نیست مثل اینکه می گوییم داروی تلخ چیز بدی نیست

سلام
ممنون از پاسختون

یادمه یه جایی خوندم که امام صادق (ع) فرمود : ما از فشار قبر به خدا پناه می بریم .
خب وقتی یه امام معصوم از فشار قبر به خدا پناه میبره، حتما چیز بدی هست، نیست؟

و یه مطلب دیگه اینکه امام صادق (ع) فرمودند : « کسی که در روز جمعه بمیرد برای او برات آزادی از فشار قبر مقرّر می شود . »
خب با توجه با این روایت باید بگیم که کسی که روز جمعه فوت کنه، کاملا از عذاب قبر نگه داشته میشه.
یعنی هرکی باشه؟!! آدم خوب یا بد ، با ایمان یا بی ایمان؟

taghdir0;348919 نوشت:
سلام ممنون از پاسختون یادمه یه جایی خوندم که امام صادق (ع) فرمود : ما از فشار قبر به خدا پناه می بریم . خب وقتی یه امام معصوم از فشار قبر به خدا پناه میبره، حتما چیز بدی هست، نیست؟ و یه مطلب دیگه اینکه امام صادق (ع) فرمودند : « کسی که در روز جمعه بمیرد برای او برات آزادی از فشار قبر مقرّر می شود . » خب با توجه با این روایت باید بگیم که کسی که روز جمعه فوت کنه، کاملا از عذاب قبر نگه داشته میشه. یعنی هرکی باشه؟!! آدم خوب یا بد ، با ایمان یا بی ایمان؟

سلام
منظور روایت اول ، پناه بردن به خدا از اسباب فشار قبر است که همان گناهان است وگرنه که خود فشار قبر برای تطهیر مومن است البته شاید این بیان شبیه این گفته ما باشد که خدایا از درد سوزن به تو پناه می بریم در حالیکه مسلم است اثر سوزن نهایتا مثبت است
و اما روایت دوم : امثال این روایات به مسلمین و مومنین باز می گردد و نشان می دهد که روز جمعه شرایط مساعدی برای رهایی از عذاب قبر است اما ممکن است شدت گناهان فردی آنقدر باشد که شرایط جمعه هم نتواند همه فشار قبرش را بردارد
والله الموفق

حامد;348934 نوشت:

منظور روایت اول ، پناه بردن به خدا از اسباب فشار قبر است که همان گناهان است

سلام

یعنی امامان معصوم هم گناه انجام دادن؟؟!!

taghdir0;349062 نوشت:
یعنی امامان معصوم هم گناه انجام دادن؟؟!!

سلام
خیر عرض شد که از اسباب عذاب قبر یعنی از گناه به خدا پناه می برند
خوب معلومه که تا خدا حفظ نکنه هیچکس در امان نیست حتی معصوم
معصوم که به ذاتش معصوم نیست بلکه علاوه بر شایستگیهای لازم توفیق و عصمت الهی هم همراشه
والله الموفق

taghdir0;348919 نوشت:
امام صادق (ع) فرمودند : « کسی که در روز جمعه بمیرد برای او برات آزادی از فشار قبر مقرّر می شود . »

با سلام

همون طور که جناب حامد فرمودند این روایات همیشه مفاهیم مستتری دارند که در ظاهر حدیث نیامده است. مثل همین جا که «کسی» یعنی «مؤمن برگزیده ای». لذا از خواندن این جور روایات چیزی عاید بنده و شما نمی شود و چه بسا اگر در مورد تعبیرشان سؤال نکنیم از ظاهر حدیث به گمراهی برسیم.

این هم یکی از نواقص سیستم تبلیغی دین ماست که حداقل معنای اصلی کلمات را در داخل پرانتز نمی نویسند تا باعث تعمیم بیجا یا برداشت نامناسب نشود.

موفق باشید.:Gol:

حامد;348934 نوشت:
سلام
اما ممکن است شدت گناهان فردی آنقدر باشد که شرایط جمعه هم نتواند همه فشار قبرش را بردارد
والله الموفق

سلام

بنده معتقدم وقتی فرد معصوم مستقیم می فرمایید فشار قبر برای فردی که در این زمان بمیرد برداشته می شود، دقیقا منظورشان همین است.

اگر می خواستند، می فرمودند اگر "فرد مومن" در شب تا سحر جمعه بمیرد، عذاب قبر از او برداشته می شود.

احتمالا خدواند توفیق چنین مرگی را به هر کسی نمی دهد.

taghdir0;344731 نوشت:
سلام

یه سری روایات هستند که در مورد کاهش و حتی رهایی از فشار قبر هستند...

به عنوان مثال،چند تا رو مینویسم:

امام رضا (ع) فرمودند : « کسی که نماز شب بخواند ٬ و در قنوت نماز « وِتْر » هفتاد بار استغفار کند « اُجِیرَ مِنْ عَذابِ الْقَبْرِ » : « از عذاب قبر ٬ پناه داده می شود »

امام علی (ع) فرمودند : « کسی که هر جمعه ٬ سوره ی نساء را بخواند ٬ از فشار قبر در امان باشد . »

امام صادق (ع) فرمودند : « کسی که چهار بار ٬حج انجام دهد ٬ هرگز فشار قبر به او نرسد . »

امام صادق (ع) فرمودند : « سوره ی یاسین ٬ قلب قرآن است ٬ هرکس آن را قبل از غروب بخواند از فشار قبر ٬ ایمن باشد . »

همچنین کسی که به خواندن سوره ی « زُخْرف » مداومت کند ٬ خداوند او را در قبرش ٬ از فشار قبر و جانوران زمین ٬ ایمن گرداند

پیامبر (ص) فرمودند : « کسی که هنگام خواب ٬ سوره ی تکاثر را بخواند ٬ از سختی قبر ایمن گردد . »

مردن بین ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه ٬ موجب رفع فشار قبر می گردد ٬ و طبق بعضی روایات ٬ امام صادق (ع) فرمودند : « کسی که در روز جمعه بمیرد برای او برات آزادی از فشار قبر مقرّر می شود . »

حالا سوال من اینه که آیا با انجام چیزایی که در این روایات هستند، میشه اطمینان پیدا کرد از رهایی از فشار قبر؟

مثلا همین روایت آخر، کسی که از ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه فوت کنه، فشار قبر نداره، یعنی هیچ شرط و شروط دیگه ای نیست؟ صرفا اینکه بین ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه فوت کنه، عذاب قبر نداره؟

یا مثلا روایاتی رو داریم با مضمون شهادت... اگه کسی چنین اتفاقی براش بیفته شهید از دنیا رفته و ... . بدون هیچ شرطی؟

ممنون میشم اگر راهنماییم کنید :gol:

به نظر شما آیا فردی که گناهان شدیدی داره، آیا اصلا سراغ این روایتا می ره؟
آیا اصلا توفیق پیدا می کنه این اعمال رو انجام بده؟
خود ماها چقدر از این اعمال رو انجام می دیم و روشون مداومت داریم؟

به نظرم واقعا اگه خدا توفیق انجامشون رو به کسی بده، "قطعا" به وعده اش هم عمل می کنه و عذاب قبر رو ازشون بر می داره.

مؤمن;350742 نوشت:

با سلام

همون طور که جناب حامد فرمودند این روایات همیشه مفاهیم مستتری دارند که در ظاهر حدیث نیامده است. مثل همین جا که «کسی» یعنی «مؤمن برگزیده ای». لذا از خواندن این جور روایات چیزی عاید بنده و شما نمی شود و چه بسا اگر در مورد تعبیرشان سؤال نکنیم از ظاهر حدیث به گمراهی برسیم.

این هم یکی از نواقص سیستم تبلیغی دین ماست که حداقل معنای اصلی کلمات را در داخل پرانتز نمی نویسند تا باعث تعمیم بیجا یا برداشت نامناسب نشود.

موفق باشید.:Gol:

سلام
قصد من هم از پرسیدن این سوال این بود که چه شرایطی باید در کنار اینگونه روایات وجود داشته باشه.
و نمیخواستم تنها جوابی که بهم داده میشه این باشه که علت تامه نیست و ...!!
و متاسفانه به اصل سوال جوابی داده نشد.

موفق باشید ...

سها;350877 نوشت:
به نظر شما آیا فردی که گناهان شدیدی داره، آیا اصلا سراغ این روایتا می ره؟
آیا اصلا توفیق پیدا می کنه این اعمال رو انجام بده؟
خود ماها چقدر از این اعمال رو انجام می دیم و روشون مداومت داریم؟

به نظرم واقعا اگه خدا توفیق انجامشون رو به کسی بده، "قطعا" به وعده اش هم عمل می کنه و عذاب قبر رو ازشون بر می داره.

سلام
ببینید مثلا ما یه روایت داریم که اگه کسی فلان دعا رو بخونه، گناهان 50 ساله ی خود فرد و پدر و مادرش بخشیده میشه... یه دعایی در حد سه خط!!
خب حالا فرض کنیم یه نفر خیلی گناهکاره، آیا وقتی این دعا رو بخونه واقعا گناهاش بخشیده میشه؟!
این فرد مدام بره گناه کنه و بعدش بیاد این دعا رو بخونه و بگه بخشیده شدم؟؟؟؟!!!
مشخصه که چنین نیست... و حتما شرایط خاصی داره.

سلام
پاسخ به سوال خانم سها
نظرتان در مورد ثواب اعمال چیست ؟
آیا بی قید و شرط همه ثواب مطرح شده در روایات را می برند
می خواهید بنده نام دهها نفر را لیست کنم روز جمعه مرده اند و شما خواهید گفت اینها باید اشد عذاب قبر را داشته باشند

دقت بفرمایید
وقتی معصوم می فرماید چناین و چنان به معنای وجود اقتضاست مثل اینکه بفرمایند شما درس بخوان حتما قبول می شوی آنوقت یک فرد کم استعدادی می خواند قبول نمی شود آیا کلام غلط بود ؟
بعضی قیود را عقل ما هم می فهمد که باید باشد و هست و بعضی را نمی فهمد
ضمن اینکه اصلا جمعه مردن و شنبه مردن هم دست کسی نیست
والله الموفق

حامد;351073 نوشت:

می خواهید بنده نام دهها نفر را لیست کنم روز جمعه مرده اند و

شما خواهید گفت اینها باید اشد عذاب قبر را داشته باشند

سلام.

به خدا پناه می برم از اینکه بخوام در مورد بنده ای از بندگان خدا قضاوت کنم و بگم ایشون باید اشد عذاب قبر رو داشته باشه.

مولای من امام علی (علیه السلام) به مالک می گن:ای مالک! اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی، فردا به آن چشم نگاهش مکن، شاید سحر توبه کرده باشد و تو ندانی.

حامد;351073 نوشت:

نظرتان در مورد ثواب اعمال چیست ؟
آیا بی قید و شرط همه ثواب مطرح شده در روایات را می برند

به اعتقاد بنده ثواب های مطرح شده را می برند، مگر اینکه بعد از اون، خود فرد، اون ثواب را با کار گناهش تباه کنه. که بسیاری از افراد تباه می کنند.

حامد;351073 نوشت:

دقت بفرمایید
وقتی معصوم می فرماید چناین و چنان به معنای وجود اقتضاست مثل اینکه بفرمایند شما درس بخوان حتما قبول می شوی آنوقت یک فرد کم استعدادی می خواند قبول نمی شود آیا کلام غلط بود ؟

مثال خوبی زدید، اگر معلمی به بچه های کلاسش بگه اگه درس بخونید حتما قبول می شید، حرف معلم کامل نبوده، چون اون فرد کم استعداد کلاسش رو در نظر نگرفته. اما چنین چیزی در مورد معصوم صادق نیس. زمانی که معصوم کلامی رو می گن، به جهت علم کاملشون، این موارد رو هم در نظر می گیرن. (و اگه در نظر نگیرن، در جایگاه یه معصوم به کارشون ایراد وارده! و معصوم، به جهت عصمتش چنین اشتباهی نمی کنه.)

خدا دنبال بهانه اس که همه رو نجات بده. خودتون در جواب سوال بنده توی یه تاپیک دیگهاز سهل گیری خدا و ان مع العسر یسرا و لا یرید بکم العسر ، صحبت می فرمودین، فکر می کنم این روایات از همون سهل ها و بهانه های نجاتن.

taghdir0;351072 نوشت:
سلام
ببینید مثلا ما یه روایت داریم که اگه کسی فلان دعا رو بخونه، گناهان 50 ساله ی خود فرد و پدر و مادرش بخشیده میشه... یه دعایی در حد سه خط!!
خب حالا فرض کنیم یه نفر خیلی گناهکاره، آیا وقتی این دعا رو بخونه واقعا گناهاش بخشیده میشه؟!
مشخصه که چنین نیست... و حتما شرایط خاصی داره.

سلام.
آخه چرا اینقدر براتون عجیبه؟ مگه افراد خیلییییییییییی گناهکاری نبودن که یه عمر، شدیدترین گناه ها رو انجام دادن و بعد رفتن پیش معصومین توبه واقعی کردن ،خدا گفته کامل بخشیدمشون، به شرط اینکه دیگه به اون گناها برنگردن؟
یک عمر! یک عمر گناه کردن! بعد یه توبه واقعی. حالا چه اشکالی داره که این توبه مثلا یه جمله بوده باشه، کمتر از یک خط!
اگه یه گناه کار یا گناهای شدید، خدا این توفیق رو بهش بده که این دعا سر راهش قرار بگیره، و توفیق خوندنشون رو پیدا کنه، باید بدونه خدا خیلی بهش عنایت کرده، دوست داشته توبه اش رو فبول کنه و با این بهانه ببخشدش.

اینا باور قلبی منه. هر وقتم به این جور روایات و احادیث می رسم با جان و دل می خونمشون خدا رو شکر می کنم که خوندنشون رو روزی ام کرد.
اون دنیا هم مطمئنم ان شاالله وقتی به ائمه بگم که شما فلان حدیث رو گفته بودین و من به کلام شما اعتماد کردم و اون اعمال رو انجام دادم، حالا خواهش می کنم کمکم کنین و دستم رو بگیرین، بیشتر از صد درصد! مطمئنم که دستم رو رد نمی کنن. ان شاالله.

taghdir0;351072 نوشت:
سلام

این حالت می شه مصداق مسخره کردن توبه، که در این حالت طبق بقیه روایات مرتبط با توبه، به نظر می رسه چنین چیزی ازش پذیرفته نیس.

سها;351176 نوشت:

مثال خوبی زدید، اگر معلمی به بچه های کلاسش بگه اگه درس بخونید حتما قبول می شید، حرف معلم کامل نبوده، چون اون فرد کم استعداد کلاسش رو در نظر نگرفته. اما چنین چیزی در مورد معصوم صادق نیس. زمانی که معصوم کلامی رو می گن، به جهت علم کاملشون، این موارد رو هم در نظر می گیرن. (و اگه در نظر نگیرن، در جایگاه یه معصوم به کارشون ایراد وارده! و معصوم، به جهت عصمتش چنین اشتباهی نمی کنه.)

خدا دنبال بهانه اس که همه رو نجات بده. خودتون در جواب سوال بنده توی یه تاپیک دیگهاز سهل گیری خدا و ان مع العسر یسرا و لا یرید بکم العسر ، صحبت می فرمودین، فکر می کنم این روایات از همون سهل ها و بهانه های نجاتن.

سلام
باید توجه داشت که امثال این بیانات اجمالی حکمتهای ارزشمندی دارند چه اینکه موجب امیدواری گنهکاران به بخشایش و امثال آن می شود اما ما به واقع امر نظر عقلی کردیم و گفتیم چه بسا شدت گناه فردی باعث رفع کامل فشار قبر نشود
ضمن اینکه اشاره کردیم فشار قبر از رحمت الهی است چون باعث تطهیر می شود پس منافاتی با آسان گیری خدای متعال هم ندارد از نظر خدای متعال تطهیرجان یعنی تسهیل
والله الموفق

سها;351178 نوشت:
سلام.
آخه چرا اینقدر براتون عجیبه؟ مگه افراد خیلییییییییییی گناهکاری نبودن که یه عمر، شدیدترین گناه ها رو انجام دادن و بعد رفتن پیش معصومین توبه واقعی کردن ،خدا گفته کامل بخشیدمشون، به شرط اینکه دیگه به اون گناها برنگردن؟
یک عمر! یک عمر گناه کردن! بعد یه توبه واقعی. حالا چه اشکالی داره که این توبه مثلا یه جمله بوده باشه، کمتر از یک خط!
اگه یه گناه کار یا گناهای شدید، خدا این توفیق رو بهش بده که این دعا سر راهش قرار بگیره، و توفیق خوندنشون رو پیدا کنه، باید بدونه خدا خیلی بهش عنایت کرده، دوست داشته توبه اش رو فبول کنه و با این بهانه ببخشدش.

اینا باور قلبی منه. هر وقتم به این جور روایات و احادیث می رسم با جان و دل می خونمشون خدا رو شکر می کنم که خوندنشون رو روزی ام کرد.
اون دنیا هم مطمئنم ان شاالله وقتی به ائمه بگم که شما فلان حدیث رو گفته بودین و من به کلام شما اعتماد کردم و اون اعمال رو انجام دادم، حالا خواهش می کنم کمکم کنین و دستم رو بگیرین، بیشتر از صد درصد! مطمئنم که دستم رو رد نمی کنن. ان شاالله.

سلام

اگه ما هم الان یکی از معصومین رو میتونستیم ببینیم، جواب تمام سوالاتمون رو خیلی راحت میگرفتیم. جوابهای مطمئن و قطعی!

من به خوب و مهربون بودن خدا شکی ندارم، ولی به خوب بودن انسانها شک دارم!
ببینید به نظر من، نمیشه اینطور با قطعیت گفت،اگه من فلان دعا رو بخونم،حتما و صددرصد نتیجه ای که ذکر شده رو میگیرم! این توفیق نصیب همه نمیشه...

مثلا یکی از روایاتی که در پست اول نوشتم، این بود:"کسی که هنگام خواب ٬ سوره ی تکاثر را بخواند ٬ از سختی قبر ایمن گردد ."
خب این عمل باید چند شب انجام بشه؟ چند ماه؟چند سال؟ یه بار کافیه یا نه؟ شرطی برای خوندنش نیست؟ مثلا یه نفر سوره ی تکاثر رو بخونه ولی معنیش رو ندونه، اشکالی نداره؟! مثلا کسی سوره ی تکاثر رو بخونه،معنیش رو هم بدونه، ولی موقع خوندن، کاملا حواسش به سوره نباشه و به چیزای دیگه هم فکر کنه،اشکال نداره؟!

یا مثلا همون دعایی که گفتم هرکی بخونه، گناهان 50 ساله ی خودش و پدر و مادرش بخشیده میشه، چه جور گناهانی بخشیده میشه؟ هرگناهی که باشه بخشیده میشه؟ درسته که در این روایت گفته شده که گناهان 50 ساله اش بخشیده میشه، ولی در روایات دیگه هم داریم که مثلا فلان گناه هیچوقت بخشیده نمیشه! پس نمیشه گفت هرکی این دعا رو خوند، بی برو برگرد همه ی گناهانش بخشیده میشه.

به نظر من در تمام روایات پست اول، میشه با استفاده از روایات دیگه، یا براشون شرایطی رو در نظر گرفت و یا اینکه قطعی گفته بشه هیچ شرایطی ندارن! هدف از ایجاد تاپیک هم گفتن چنین روایاتی بود...
و خواستم تا کارشناسان محترم، این لطف رو در حق ما انجام بدن و با استفاده از احادیث و روایات پاسخ بدن،که متاسفانه چنین چیزی نشد!!

شما از توبه حرف زدید، ولی توبه ی واقعی هم به راحتی پذیرفته نمیشه... اونم شرایط مخصوص به خودش رو داره.

سلام
روش استاندارد دین اسلام نگه داشتن انسانها مابین خوف و رجاست
نه کاملا خیالت را راحت می کنند که دست از عمل بکشی نه آنقدر می ترسانند که مایوس گردی
الان در میان وهابیت جوانانی هستند که دست از همه چیز کشیده اند
اینها کسانی اند که به وعده دروغین علمای خود جنایت کرده و چند شیعه کشته اند و به زعم خودشان قطعا بهشتی اند
با این حساب احمقانه الان نه نماز می خوانند و نه خود را مکلف می دانند
دین این را نمی پسندد وگرنه برای امام الکل سخت نیست به هرکس بگوید بهشتی است یا جهنمی
والله الموفق

سها;351178 نوشت:

البته با شرایطی که فرمودید به نظرم خیلیی هم نبودن! یه چندتایی بودن که ما از سرنوشت واقعیشون هم خبر نداریم.

سها;351178 نوشت:

فکر کنم اشکالش اینه که اولاً کسی که یه عمر گناه کرده بعیده دوباره بر نگرده. در نتیجه فرض مسأله شما سسته. ثانیاً اگه قرار باشه یه خط توبه همه گناهان آدم رو پاک کنه نیازی به این همه زحمت تو دینا نیست. در واقع یه خط توبه برای یه عمر گناه کافی نیست. شرایط توبه از دید امیرالمؤمنین (ع) رو هم که بهتر از بنده می دونید. عودت حق الناس و ...

سها;351178 نوشت:

همین ان شاء اللهی که فرمودید به نظرم با اون صددرصد اطمینان در تناقضه. البته رحمت واسعه الهی رو که نمی تونیم نفی کنیم اما به نظرم این حد از امیدواری با آیات و روایات دیگری به راحتی نقض می شه و تهش می رسیم به همون که جناب حامد فرمودن یعنی بین خوف و رجا و مطالبی که دوستمون در پست 22 فرمودن و نکته ای که بنده عرض کردم یعنی غیرقابل اتکا بودن این احادیث و ضعف سیستم تبلیغی ما در ارائه روایات به مردم که بیشتر جنبه سرگرمی داره تا آگاهی بخشی.

البته در عین حال به امیدواری امثال شما بزرگوار هم غبطه می خورم.

التماس دعا.

وبا عرض سلام وتشکر از این که بنده را دعوت به این بحث نمودید
باید به این نکته اشاره کنم که از مسلمات عالم برزخ فشار قبر است . وحقیقت فشار قبر هم به خوبی برای ما مشخص نیست. دور نمای آن ،عبارت است از :این که وقتی جنازه را در میان قبر می گذارند، او خود را در تنگنای تاریک و وحشت آور قبر می نگرد ودر فشار وزحمت بسیارسختی قرار می گیرد.حال سوال این است که ؛آیا روح شخص در فشار قرار می گیرد؟یا قالب مثالی،یعنی روح وجسم لطیف او؟ویا این که روح با این جسد دنیوی رابطه بر قرار کرده و خود را در فشار می بیند؟ که هر سه احتمال بیان شده است.البته این نکته قابل ذکر است که فشار قبر در مورد افراد از نظر مدت و چگونگی وشدت وضعف تفاوت دارد.
در این مجال جا دارد کلامی از مولی متقیان علی (ع)را خدمت شما عرض کنم که در خطبه221 می فرمایند: «....فَلَوْ مَثَّلْتَهُمْ بِعَقْلِكَ، أَوْ كُشِفَ عَنْهُمْ مَحْجُوبُ الْغِطَاءِ لَكَ، وَ قَدِ ارْتَسَخَتْ أَسْمَاعُهُمْ بِالْهَوَامِّ فَاسْتَكَّتْ، وَاكْتَحَلَتْ أَبْصَارُهُمْ بِالتُّرَابِ فَخَسَفَتْ، وَ تَقَطَّعَتِ الْأَلْسِنَةُ فِی أَفْوَاهِهِمْ بَعْدَ ذَلَاقَتِهَا، وَ هَمَدَتِ الْقُلُوبُ فِی صُدُورِهِمْ بَعْدَ یَقَظَتِهَا، وَ عَاثَ فِی كُلِّ جَارِحَةٍ مِنْهُمْ جَدِیدُ بِلًى سَمَّجَهَا، وَ سَهَّلَ طُرُقَ الْآفَةِ إِلَیْهَا، مُسْتَسْلِمَاتٍ فَلَا أَیْدٍ تَدْفَعُ وَلَا قُلُوبٌ تَجْزَعُ، لَرَأَیْتَ أَشْجَانَ قُلُوبٍ وَ أَقْذَاءَ عُیُونٍ، لَهُمْ فِی كُلِّ فَظَاعَةٍ صِفَةُ حَالٍ لَا تَنْتَقِلُ، وَ غَمْرَةٌ لَا تَنْجَلِی؛ اگر آن مردگان را با (دیده) عقل و خرد بسنجى، یا پرده (خاكى) كه آنها را از تو پوشانده است كنار رود (آنها را خواهى دید) در حالی كه گوش‌هایشان در اثر رسوخ جانوران خاكى در آنها نابود و کر گشته، و دیدگانشان از سرمه خاك (به مغز) فرو رفته، و زبان‌هایشان پس از تندى و تیزى در دهان‌ها پاره پاره گشته، و دلهاشان پس از بیدارى در سینه‏ ها مرده، و از طپش افتاده، در هر عضوى از ایشان پوسیدگى تازه كه باعث فساد و زشتى است رخداده، و راه نابودى آنها را آسان ساخته است، در حالی كه در برابر هر آسیبى تسلیم‏ اند، نه براى دفاع (از آلام و اسقام) دستى، و نه براى نالیدن (از سختی ها) دل هایى دارند(اگر به دیده عبرت بنگرى) اندوه‌هاى دل ها و خاشاك و خونابه چشم ها را خواهى دید كه براى آن ها در هر یك از این رسوائى و گرفتاری ها حالتى است كه دگرگون نشود، و سختی ای است كه برطرف نگردد. (ترجمه ‏نهج‏ البلاغه انصارى، ص 625)
از همه دوستان دعوت می کنم کل این خطبه را مطالعه بفرمایند.

متشکرم والتماس دعا

ا
انيس ما در قبر چه كسي است؟
مسلّم ا ست كه انيس هر انساني در قبر اعمال آن انسان مي با شد.در كتاب اربعين قاضي (ره) منقول است كه از شيخ بهايي نقل مي فرمايد: رفيقي در قبرستان اصفهان داشتمكه هميشه بر سر مقبره اي مشغول عبادت بود وشيخ گاهي به ديدنش ميرفته است.روزي از او سؤال مي كنند كه از عجايب قبرستان چه ديده اي؟ فرمود: روز قبل در قبرستان جنازه اي را آوردند و در اين گوشه دفن كردند و رفتند. هنگام غروب بوي گندي بلند شد و مرا ناراحت كرد ناگاه هيكل ترسناكي ديدم كه بوي گند از او بود اين صورت وحشتناك بر سر آن قبر ناپديد شد مقداري گذشت بوي عطري بلند شد كه در عمرم چنين بوي خوشي استشمام نكرده بودم. در اين هنگام صورت زيبايي آمد و بر سر همان قبر نا پديد شد مقداري گذشت ديدم صورتي زيبا از قبر بيرون آمد ولي زخم خورده و خون آلود است گفتم: پروردگارا به من بفهمان اين دو صورت چه بود؟ به من فهماندند كه آن صورت زيبا اعمال نيكش بود و آن هيكل ترسناك كارهاي بدش است و چون اعمال بدش بيشتر از اعمال خوبش بود در قبرمونسش شد تا كه اعمالش پاك گردد تا نوبت صورت زيبا برسد.(منبع: شهيد دستغيب . معاد ص27 )
فشار قبر از مسلّمات است
علامه مجلسي در حق اليقين فرمود : فشار قبر و ثواب و عقاب آن .في الجمله اجماعي جميع مسلمانان ا ست و از احاديث معتبر مشخص مي شود كه فشار قبر در بدن اصلي است و عام نيست يعني نه اين كه تمام مردم به فشار قبر مبتلا مي شوندبلكه تابع استحقاق و گناهكاري است و همچنين شدت و ضعف آن دارد. از رسول خدا(ص) روايت شده است كه فشار قبر براي مؤمن كفاره اي است براي آنچه از او ضايع شده است از ضايع كردن نعمت الهي.
كليني به سند معتبر از ابو بصير روايت كرده كه گفت: از امام صادق (ع) پرسيدم كه آيا كسي از فشار قبر نجات مي يابد؟ فرمود پناه مي برم به خداوند زيرا بسيار كم است كه از فشار قبر رهايي يابد. هنگامي كه رقيّه دختر رسول خدا (ص) وفات يافت رسول خدا بر قبر او ايستاد و سر به آسمان بلند كرد اشك از چشمانش مي ريخت و به مردم فرمود: به يادم آمد آنچه بر اين مظلومه واقع شده برايش رقّت كردم و از خداوند رحيم خواستم كه او را به من ببخشد و فشار قبر به او نرسد. پس گفت : خداوندا: رقيه را به من ببخش از فشار قبر پس خداوند آن مظلومه را به آن حضرت بخشيد.
بلي كم اتّفاق مي افتد كه كسي فشار قبر نداشته با شد چون فشار قبر بر اثرگنا هان است حتي بد خلقي و بد رفتاري با زن و بچّه در منزل موجب فشار قبر مي شود براي اثبات اين مطلب و دانستن اهمّيّت فشار قبر و اين كه كمتر كسي از آن نجات مي يابد حديث مشهور راجع به سعد بن معاذ انصاري را ياد آوري مي كنيم.
سعد رئيس انصار و فوق العاده نزد رسول خدا(ص) و مسلمين محترم بود. وقتي سواره مي آمد رسول خدا(ص) امر فرمود كه مسلمانان به استقبالش بروند خود پيغمبر هنگام ورودش تمام قامت جلو اش بر مي خواست. حكميت با يهوديان را به او واگذار كرد. هفت هزار فرشته در تشييع جنازه اش حاضر بودند رسول خدا(ص) با پا هاي برهنه گوشه تا بوتش را به دوش گرفت و فرمود: صفوف ملائكه در تشييع جنازه سعد حاضر بودند و دستم در دست جبرئيل بود به هر طرف كه مي رفت من هم مي رفتم مطمئنا چنين شخص محترم نزد پيغمبر با اين تشريفات و بعد هم كه رسول خدا (ص) با دست خود او را در قبر گذاشت. مادر سعد فرزندش را صدا زد كه: خوش به حالت بهشت بر تو اي سعد گوارا باد حضرت رسول(ص) فرمودند: از كجا مي داني كه فرزندت اهل بهشت است؟ اينك سعد در فشار قبر است. اصحاب پرسيدند: يا رسول الله آيا كسي مانند سعد در فشار قبر است؟ حضرت فرمودند: آري
در روايات ديگر از امام سبب فشار قبر سعد را پرسيدند حضرت فرمود: به خاطر بد خلقي با اهل بيتش بوده يعني در خانه با همسر.
و فرزندانش بد اخلاقي مي كرده است
عوامل عذاب قبر
1. در حديثي مي خوانيم كه حتّي بعضي از مردان خدا در برزخ گرفتار مي شوند و همين كه ما موران برزخ بنا دارند تازيانه هايي بزنند او التماس ها مي كنند تا اين كه به يك تازيانه حاضر مي شوند و آنها مي گويند دليل اين تازيانه آن است كه تو يك روز نماز را سبك شمرده و بدون وضو خواندي و همچنين از كنار فرد مستضعفي گذشتي و او را ياري نكردي و بالاخره بعد از ناله ها و استمداد ها يك ضربه به او ميزنند كه قبرش در هاله اي از آتش قرار مي گيرد. (منبع: بحار ج6 ص221 )
2. در حديثي مي خوانيم كه يك سوّم عذاب قبر به خاطر غيبت است. ( بحار ج6 ص245 )
3. حضرت علي (ع) مي فرمايد: عذاب قبر به خاطر سخن چيني و اجتناب نكردن از ترشحات بول است. (كساني كه ايستادهبول مي كنند و از قطرات آن دوري نمي نمايند)
4.مردي كه از همسر خود دوري كرده و به خواسته هاي طبيعي او پا سخ مثبت نمي دهد. (بحار ج6 ص222)
درهاي نجات از عذاب قبر
هر كس جنازه اي را تشييع كند خداوند ملائكه اي را وكيل او كند تا كنارش با شد با پرچم هايي از زما ني كه مي ميرد تا روز قيامت . هر كس اندوهي را از دل مسلماني بر طرف كند خداوند برطرف كند از او غم هاي آخرت را و از قبر بيرون مي آيد در حالي كه دلش آرام و سرد است . گويند چون مؤمني را از قبرش بيرون آورند بيرون مي آيد با او كسي كه پيش روي مي باشد و در تمام لحظات دلداري مي دهد شخص را. ترس را از او دور مي كند در تمام مدّت . تا روز قيامت و آن گاه به آساني حساب را پس مي دهد و وارد بهشت مي شود پس مؤمن مي پرسد خدا رحمت كند تو را تو چه كسي بودي كه مرا رحمت كردي و شادي و شور به من دادي؟ گويد: من آن شادي وسروري هستم كه داخل كردي به شخص مؤمني در دنيا وغم او را از او دور كردي خداوند مرا فرستاد تا تو را بشارت دهم . هركس در ماه شعبان هزار بار بگويد (هيچ خدايي جز خداوند نيست وما را از روي دين با اخلاصي كه فقط براي اوست بندگي و عبادت كنيم اگر چه مشرك نا خشنود باشند.) خداوند عبادت هزار سال را برايش قرار دهد و هزار سال گناه را از او محو مي كند و روز قيامت با صورتي درخشان از قبرش بيرون مي آيد.
چيزهايي كه باعث فشار قبرند
1. بد اخلاقي در خانه و جامعه* در حالات سعد بن معاذ آمده كه او با خانواده و اهل بيتش بد اخلاقي و كج اخلاقي مي كرده . داستان فشار قبر سعد بن معاذ با همه اهتمامي كه پيامبر در حق او مبذول داشت و در عين حال دچار فشار قبر شد.
2.كفر و فسق و ظلم و نفاق .
3. سخن چيني.
4.پرهيز نكردن از ترشح ادرار.
5. غيبت كردن.
6. مردي زن و بچه اش را رها كند و برود به جايي كه ازاو اطّلاع نداشته با شند يا دسترسي به او دشوار باشد.
7. از بين بردن نعمت هاي خداوند و عدم استفاده صحيح از آنها كه در روايت فرموده:ضعفطه القبر للمومن كفاره لما كانمنه تضييع النعم.(منبع: بحار ج6 ص221 )
8. نماز خواندن بدون وضو.
9. ياري نكردن و كمك ننمودن مظلوم *در ثواب الاعمال مي گويد: يكي از روحانيون بني اسرائيل از دنيا رفت در قبر يك تازيانه به او زدند قبرش پر از آتش شد زيرا او يك بار بدون وضو نماز خوانده بود و ازكنا ر ضعيفي هم عبور كرده و او را كمك ننموده بود .
عوامل تخفيف يا نجات از عذاب قبر و برزخ
1. تبرك جسد مرده و طواف دادنش به قبور مطهر و ائمه و امام زادگان محترم و خوا ستن شفا عت از ايشان براي آمرزش گناهان ميّت.
2. دفن كردن در كنار مراقد مطهّر ايشان مخصوصا كربلاي معلّا و نجف اشرف.
3. دفن در قبرستان وادي السّلام نجف اشرف.
4. كفن ميّت متبركه به قبور ائمه و با تربت سيد الشّهدا جوشن كبير و000 روي كفن نوشته باشد.
5. امضاء از 40 مؤمن در پارچه اي براي بي گناهي ميّت و قرار دادن آن داخل كفن او.
6. قرار دادن انگشتر عقيق با اسامي 14 معصوم زير زبان مرده.
7. قرار دادن دو تا چوب تر داخل قبر مرده كه تا دو تا چوب تر هستند مرده عذاب نمي شود.
عوامل مؤثر در نجات از فشار قبر
چيز هايي كه باعث نجات از فشار قبر مي شود بسيار زياد است و ما در اينجا به ذكر چند عامل اكتفا مي كنيم:
اوّل :در روايتي آمده است كه هر كس در هر جمعهسوره نساءرا بخواند از عذاب قبر ايمن شود.
دوّم :روايت شده است كه هر كس به خواندنسوره زُخرُفمداومت كند حق تعالي او را در قبرش از جانوران زمين و ازفشار قبر ايمن مي گرداند .
سوّم :روايت شده است كه : هر كسسوره قلمرا در نماز هاي واجب يا نافله بخواند خداوند او را ازفشارقبر پناه مي دهد.
چهارم :از امام صادق (ع) منقول است كه هر كس در ما بين ظهر پنج شنبه و ظهر جمعه بميرد حق تعالي او را از فشار قبر پناه مي دهد .
پنجم :از حضرت امام رضا (ع) منقول است كه بر شما باد به نماز شب. نيست بنده اي كه در آخر شب بر خيزد و هشت ركعت نماز شب و دو ركعت نماز شفع و يك ركعت نماز وتر بجاي بياورد و در قنوت نماز وتر هفتاد مرتبه استغفاركند مگرآنكه از عذاب قبرو عذاب جهنّم نجات داده شود و عمرش طولاني شده و روزيَش وسيع مي گردد .
ششم :از رسول اكرم (ص) روايت شده است كه هر كس هنگام خوابسوره تكاثررا بخواند از عذاب قبر در امان نگه داشته مي شود .
هفتم :انسان در نجف اشرف دفن شود زيرا خواصّ آن تربت شريف آن است كه عذاب قبر و حساب نكير و منكر ازكسي كه در آن سرزمين مدفون مي شود ساقط مي گردد .
هشتم :از چيز هايي كه براي دفع عذاب مفيد است گذاشتن دو چوب تر با ميّت است و روايت شده است كه ( مادامي كهچوب تر باشد عذاب از ميت برطرف مي شود. ) روايت شده است كه روزي حضرت رسول(ص) از كنار قبري كهصاحب آنرا عذاب مي كردند گذشت پس حضرت جريده (يعني شاخه درختي كه برگش را كنده بودند ) را طلبيد و نصف كرد و نصفي را نزد سر ميّت و نصفي ديگر را در نزد پاهاي آن فرو كرد .
نهم : انسان از روز اوّل رجب ده ركعت نماز بخواند و در هر ركعت يك مرتبه سوره حمد و سه مرتبه سوره توحيد را بخواند تا از فتنه قبر و عذاب روز قيامت محفوظ بماند و همچنين در شب اوّل بعد از نماز مغرب بيست ركعت نماز به حمد و توحيد خواندن براي رفع عذاب قبر مفيد است .
دهم : انسان چهار روز از ماه رجب را روزه بگيرد و همچنين است روزه گرفتن دوازده روز ازماه شعبان.
يازدهم :از چيز هايي كه باعث نجات از عذاب قبر استخواندن سوره تباركدر بالاي قبر ميّت مي باشد* از ابن عباسمنقول است كه مردي خيمه اي رو به روي قبري زد و ندانست كه آنجا قبر است سپسسوره ملكرا خواند ناگهان صدايصيحه زننده اي را شنيد كه گفت: اين سوره نجات دهنده است. سپس اين مطلب را خدمت حضرت رسول(ص) عرض كرد آن حضرت فرمودند : سوره ملك نجات دهنده انسان از عذاب قبر مي باشد. ازحضرت امام محمد باقر (ع) روايت شدهاست كهسوره ملكمانع از عذاب قبر مي شود .
دوازدهم : از دعوات راوندي نقل شده است كه حضرت رسول فرمودند: هركس نزد قبر مرده اي هنگا ميكه دفن مي شودسه مرتبه بگويد(اللهم اني اسئلك بحق محمد و آل محمد و ان لا تعذب هذا الميّت) يعني خدايا از تو مي خواهم بحق محمد و آل محمد كه اين مرده را عذاب نكني. حق تعالي عذاب را تا روزي كه در صور دميده شود از او بر مي دارد.
سيزدهم :از حضرت رسول(ص) روايت شده است كه هركس در شب جمعهدو ركعت نماز بخواند بدين ترتيب كهدر هر ركعت سوره حمد را يك مرتبه و سوره زلزال را پانزده مرتبه بخواند حق تعالي او را از عداب قبر وهولهاي روز قيامت ايمن مي گرداند .

عذاب هاي قبر گناهان كبيره و صغيره
1. عذاب قبر دروغگو در عالم برزخ
پيامبر اكرم(ص) فرمودند: شخصي نزد من آمد و گفت: برخيز بر خواستم و با او جايي رفتم در آنجا دو نفر يكي ايستاده و ديگري نشسته ديدم آن شخص ايستاده يك انبر آهنين بزرگي در د ست داشت و در دهان شخص نشسته مي گذاشت و دو طرف دهان او را با انبر مي گرفت و مي كشيد به طوري كه به هر طرف مي كشيد شخص نشسته به آن طرف خم مي شد من از آن شخصي كه مرا صدا زد پرسيدم اين صحنه چيست ؟گفت اين شخص نشسته در دنيا دروغگو بود (و بي توبه از دنيا رفت) و دراين عالم (برزخ) تا فرا رسيدن قيامت همواره اين گونه عذاب مي شود . (منبع: المحجه البيضاء ج5 ص241- از كتابداستان هاي شگفت انگيزي ازعالم برزخ)
2. عذاب قبر به خاطر آزردن شوهر
يكي از شاگردان شيخ رجبعلي خياط نقل مي كند: زني بود كه شوهرش سيد و از دوستان جناب شيخ بود. او خيلي شوهرش را اذيّت مي كرد پس از چندي آن زن فوت كرد هنگام دفنش جناب شيخ حضور دا شت بعد فرمودند : روح اين زن جدل مي كند كه خوب . مُردم كه مُردم .چطور شده. وقتي كه خواستند او را دفن كنند اعمالش به شكل يك سگ سياه درنده اي شد. همين كه خانم فهميد اين سگ بايد با او دفن شود متوجه شد چه بلايي در مسير زندگي بر سر خود آورده شروع كرد به التماس ونعره زدن ديدم خيلي ناراحت است لذا از اين سيد خواهش كردم كه حلالش كند او هم بخاطر من حلالش كرد. سگ رفت و او رادفن كردند. (منبع :كيمياي محبت ص141)
3. عذاب قبر زناكار
نقل شده است: در زمان امام صادق(ع) زني بود كه زنا مي داد و از راه زنا آبستن مي شد و چون وضع حمل مي كرد از ترس اينكه مبادا خويشان و اقوامش از عمل او اطّلاع پيدا كنند فقط مادرش از عمل او اطّلاع داشت فرزندان خود را در آتش مي سوزاند. وقتي از دنيا رفت او را دفن كردند و قبر او را قبول نكرد و جنازه را بيرون انداخت قبر ديگري كندند و او را داخل آن كردند و سرش را پوشاندند باز قبر شكافته شد و جنازه را بيرون انداخت. خويشان او خدمت امام صادق(ع) آمدند و دا ستان را براي آن بزرگوار نقل كردند. امام فرمودند : مادرش را خبر كنيد بيايد وقتي آمد از او پرسيد: دخترت در دنيا چه اعمال زشتي مرتكب مي شد؟ عرض كرد: دختر من زنا مي داد و بچه هايي كه از زنا به دنيا مي آمدند در آتش مي سوزاند تا كسي از اعمال اوآگاه نشود. حضرت فرمود : زمين اين جنازه را قبول نمي كند چون او خلق خدا را به عذابي كه مخصوص خداوند است عذاب مي كرد پس از آن فرمود: قدري از تربت جدّم سيدالشّهدا امام حسين(ع) را در قبرش بگذاريد تا زمين او را قبول كند. خويشان او قدري تربت را همراه او دفن كردند.ديگر قبر او را بيرون نينداخت.(منبع:خزينه الجواهرص234 ازكتاب عاقبت گنه كاران ص16)
آثار دنيوي و اخروي زنا
امام باقر(ع) فرمودند: زنا شش اثر دارد : سه اثر در دنيا و سه اثر در آخرت. آثار دنيوي زنا1.آبرو را مي برد. 2. رزق را كممي
كند. 3.مرگ و نيستي را نزديك مي نمايد. امّا آثاراخروي آن پس1. غضب پروردگار.2. سختي حساب. 3. دخولدر آتش
وجاودان ماندن آن را ايجاب مي كند. (منبع: گناهان كبيره. شهيد دستغيب ص 203 )
عذاب برزخي زناكار
امام محمد باقر (ع) فرمودند: كسي كه با زن مسلماني يا يهودي يا نصراني يا مجوسي آزاد يا كنيز زنا كند پس توبه نكند و با اصرار به اين گناه از دنيا برود خداوند در قبرش سيصد در عذاب را باز مي فرمايد كه ازهر در مارها و عقرب ها و افعيهايي ازآتش بيرون مي آيند پس مي فرمايد تا روز قيامت مي سوزد.(منبع: گناهان كبيره. شهيد دستغيب ص204 )
4. عذاب قبر سخن چين
شيخ صدوق در حديث طولاني از حضرت رسول(ص) روايت كرده كه هر كس نمّامي و سخن چيني كند ما بين دو نفر حق تعالي مسلّط كند در قبر بر او آتشي را كه او را تا روز قيامت بسوزاند و چون از قبر بيرونآيد بر او چهار مار سياه بزرگكه گوشت او را به دندان بكند مسلّط فرمايد تا داخل جهنّم شود. (منبع: ثواب الاعمال شيخ صدوق ص609 )
5 . عذاب قبر چشم چران
حضرت رسول اكرم (ص) فرموده است كه هر كس چشم خود را از نگاه به نا محرم پر كند حق تعالي او را در روز قيامت در حالي كه به ميخ هاي آتشين ميخ دوز كرده باشند محشور فرمايد تا زماني كه حق تعالي ما بين مردم حكم فرمايد سپس امر مي كند كه او را به آتش ببرند.
6.عذاب قبر به خاطر غيبت
جابر بن عبد الله انصاري مي گويد: همراه پيامبر (ص) عبور مي كرديم تا به كنار دو قبر رسيديم آن حضرت فرمودند: صاحبان اين دو قبر اكنون عذاب مي شوند و عذاب يكي از آنها از اين رو است كه در دنيا غيبت مي كرد و عذاب ديگري از اين رو است كه از پا شيدن قطرات ادرار به بدنش پرهيز نداشت سپس پيامبر چوب تازه اي طلبيد و آن را دو نيم كرد فرمودند: هر كدام را در يكي از آن دو قبر كنيد همين كار را انجام داديم. حضرت فرمودند: تا هنگامي كه دو چوب تازه تر است آنها عذاب نمي شوند.
7. عذاب قبر به خاطر بي توجهي به روزه قضا
از حاج ميرزا خليل تهراني نقل شده است كه من در كربلاي معلّا بودم و مادرم تهران بود. شبي در خواب ديدم كه مادرم نزد من آمد و گفت: اي پسرم مردم مرا به سوي تو آوردند و بيني مرا شكستند من ترسان از خواب بيدار شدم از اين خواب چندي گذشت كه از طرف يكي از برادران نامه اي آمد و نوشته بود مادرت وفات كرد و جنازه اش را نزد تو مي فرستيم. وقتي حمل كنندگان جنازه آمدند گفتند: جنازه مادر تو را در كاروان سراي نزديك ذي الكفل گذاشتيم چون گمان مي كرديم شما در نجف با شيد. من صدق خواب خود را فهميدم ولي در معناي كلام آن مرحومه كه گفته بود: بيني ام را شكستند متحيّر ماندم تا اينكه جنا زه اش را آوردند. من كفن را از روي او كنار زدم و ديدم بيني او شكسته است سبب آن را از حاملين پرسيدم گفتند: ما سببش را نمي دانيم جز اينكه در يكي از كاروانسراها تابوت آن مرحومه را روي تابوت هاي ديگر گذاشته بوديم پس از مدتي گوسفند ها لگدكاري كردند و جنازه را بر زمين انداختند شايد در آن وقت اينآسيب به آن رسيده ديگر غيراز اين سببي براي آن نمي دانيم. من جنازه مادرم را به حرم اباالفضل(ع) آوردم و مقابل آن حضرت گذاشتم وعرض كردم: اي اباالفضل(ع)مادرمن نماز و روزه اش را نيكو به جاي نياورده است و اكنون پناهنده تو است پس عذاب و اذيّت را از او برطرف كن و به ضمانت تو بر عهده من است كه پنجاه سال براي او روزه و نماز بدهم سپس او را دفن كردم و در دادن نماز و روزه براي او كوتاهي كردم . مدّتي گذشت شبي در خواب ديدم كه شور و غوغايي بر در خانه من است از خانه بيرون آمدم كه ببينم چه خبر است ديدم مادرم را بر درختي بسته اند و بر او تازيانه مي زنند گفتم: براي چه او را مي زنيد؟ مگر او چه گناهي كرده است ؟ گفتند : ما از طرف حضرت اباالفضل(ع) مامور هستيم كه او را بزنيم تا فلان مبلغ را بپردازد من داخل خانه شدم و آن پولي كه طلب مي كردند آوردم و به ايشان دادم و مادرم را از درخت باز كرده و به منزل بردم و مشغول خدمت كردن او شدم. وقتي بيدار شدم حساب كردم و ديدم پولي كه آنها در خواب از من گرفتند مساوي با پنجاه سال عبادت است. پس از آن مبلغ را براي پنجاه سال نماز و روزه پرداختم.(منبع: داستان هايي از قبر و برزخ ص35 )
8 . عذاب قبر به علت بداخلاقي
شهيد مطهّري مي گويد: من از آقاي حاج ميرزا علي شيرازي اين مرد بزرگ داستانها دارم از جمله رويايي است كه نقل مي كنم : ايشان يك روزضمن درس در حالي كه دانه هاي اشكشان برمحا سن سفيدشان مي چكيد اين خواب را نقل كرده و فرمودند: در خواب ديدم مرگم فرا رسيده است مردن را همان طوري كه براي ما توصيف شده است در خواب يافتم خويشتن را جدا از بدنم مي ديدم و ملاحظه مي كردم كه بدن مرا به قبرستان براي دفن حمل مي كنند. مرا به گورستان بردند و دفن كردند و رفتند من تنها ماندم و نگران كه چه بر سر من خواهد آمد؟ ناگهان سگي سفيد وارد قبر من شد در همان حال احساس كردم كه اين سگ تند خويي من است كه تجسّم يافته و به سراغ من آمده است مضطرب بودم كه حضرت سيدالشهداء (ع) تشريف آوردند و بهمن فرمودند: غصه نخور من آن را از تو دور مي كنم. (منبع: عدل الهي ص250- كتاب داستان هاي شگفت انگيزيازعالم برزخ ص63 )
9. عذاب قبر به خاطر نفرين مادر
روزي اصحاب كساء(يعنيپيغمبر اكرم(ص) و حضرت علي (ع) و حضرت زهرا(س) و امام حسن(ع) و امامحسين(ع) ) به قبرستان بقيع آمدند و مشاهده كردند كه ميّتي به عذاب شديدي مبتلا گشته است پيغمبر اكرم(ص) آن مرده را صدا زدند و فرمودند: اي بنده خدا به اذن خدا سر از قبر بيرون بياور به بركت معجزه پيامبر اكرم(ص) قبر شكافته شد و جواني از داخل قبر بيرون آمد كه روي او سياه بود و غل و زنجير بدن او را مي فشرد. پيامبر اكرم(ص) فرمود : واي بر تو مگر در دنيا چه كردي؟ آن جوان عرض كرد: يا رسول الله مادرم از دست من ناراحت است و به همين خاطر مرا اذيّت مي كنند. پيامبر اكرم(ص) فرمودند: مگر تو با مادرت چه كردي؟ عرض كرد : روزي داخل خانه شدم زن من از دست مادرم شكايت كرد و من غضبناك شدم. در اين هنگام مادرم در سر تنور نشسته بود و نان مي پخت لذا جلو رفتم و مادرم را گرفته و به آتش انداختم. همسايه ها متوجه اين قضيه شدند به نزد ما آمدند و مادرم پستان سوخته اش را به دست گرفته و سر به آسمان بلند كرد و گفت: الهي تو انتقام مرا از اين پسر بگير. اي رسول خدا بعد از اين نفرين مادرم عمرم كوتاه شد به حدّي كه سه روز بعد از نفرين من از دنيا رفتم و در خانه قبر اين طور مرا عذاب مي كنند الاناز شما توقّع دارم در حق من دعا كنيد. پيامبر اكرم(ص) فرمودند: مادر اين جوان را حاضر كنيد چون بدون رضايت مادرش دعا مستجاب نمي شود. اصحاب آن پيامبر مادر آن جوانرا در قبرستان و در كنار قبر پسرشحاضركردند پيامبر اكرم فرمود: از تقصير و كوتاهي هاي پسرت درگذر چون او در عذاب به سر مي برد. آن زن عرض كرد من او را نمي بخشم و از او در نمي گذرم. پس هر چه رسول خدا(ص) و اميرالمؤمنين(ع) و فاطمه زهرا(س) و امام حسن(ع) شفاعت كردند او قبول نكرد تا اين كه نوبت به امام حسين(ع) رسيد. امام حسين(ع) فرمودند: اي زن شفاعت جَدّ و پدرو مادر و برادر مرا در حق پسرت قبول نكردي شفاعت مرا قبول كن. آن زن نگاهي به آسمان كرد و سپس برگشت و با هر دو دست خود عباي امام حسين(ع) را گرفت و عرض كرد: از پسر خود گذشتم و او را بخشيدم. پيامبر اكرم(ص) فرمودند: اي زن عجيب است كه شفاعت من و دخترم و شوهرش و فرزندش را قبوب نكردي امّا شفاعت حسين(ع) را پذيرفتي؟ زن عرض كرد: يا رسول الله خواستم شفاعت حسين را هم نپذيرم ولي ديدم در هاي آسمان باز شده است و ملائكه آسمان در دست خودشان حربه هاي آتشين گرفته و مي گويند شفاعت حسين(ع) را بپذير وگرنه با اينحربه هاي آتشين تو را مي زنيم لذا من شفاعت آنحضرت را قبول كردم. (منبع: تحفه الواعظين ج1 ص131- به نقل از منهج الصادقين از كتاب عاقبت گنهكاران ص140 )
10. عذاب قبر به خاطر خيانت به خلق الله
بيهقي از عبد الحميد بن محمود نقل مي كند: كه نزد ابن عباس بوديم كه مردي آمد و گفت: به حج مي آمديم كه در محلّي به نام صفاح يكي از همراهان ما از دنيا رفت برايش قبري كنديم كه دفنش كنيم ديديم مار سياهي لحد را پر كرد قبر ديگري كنديم باز ديديم مار آن قبر را پر كرده قبر سوّم را كنديم باز هم مار در آن نمايان شد جنازه را بي دفن گذاشته پيش تو براي چاره جويي آمديم. ابن عباس گفت: آن مار عمل اوست او را در يك طرف قبر بگذاريد اگر تمام زمين را بكنيد مار در آن خواهد بود. برگشته و او را در يكي از قبر ها انداختيم چون از سفر برگشتيم پيش همسرش رفته و خبر مرگ او را داده و از كار هاي شخص مرده سؤال كرديم زن مي گفت: او آرد مي فروخت غذاي خانواده خود را از خالص آن بر مي داشت سپس به مقداري كه بر مي داشت كاه و ني خرد كرده قاطي نموده مي فروخت.(منبع: قصّه هاي اسلامي و تكه هاي تاريخي ص47 – از كتاب داستان هاي شگفت انگيزي از عالم برزخ ص68 )
11. عذاب به علّت پول پرستي
سال هاي قبل يك نفر از بزرگان و خوانين شيراز را ديدم كه پيوسته انگشت خود را در دهان مي گذا شت مانندكسي كه آتش انگشت او را سوزانيده باشد و بخواهد سوزش انگشت را با آب دهان تسكين بدهد. از او پرسيدم سبب اين كار چيست؟ چون خلوت گشت گفت: مرا قضيه اي است عجيب زيرا من برادري داشتم بسيار ثروتمند و پول پرست و براي او وارثي غير از من نبود و در بقيع به من وصيّت نمود كه كيسه اي پول و طلا دارم و چون تو همه ثروت مرا مي گيري اين كيسه را با من دفن كن برادرم كه مُرد من با خود گفتم: من به وصيّت برادرم رفتار مي نمايم و پس از دفن برادرم خود را به قبر رسانده و كيسه ليره را در گوشه قبر پنهان كردم و از قبر بيرون آمدم. از اين قضيه مدّتي گذشت به علماي محترم قضيه را گفتم آنها گفتند : خلاف شرع عمل كردي و آن پول را مي بايست به فقرا و مساكين مي دادي و خيرات و مبرات براي برادرت مي نمودي. بنابر اين به سراغ قبركن رفتم و به او گفتم: زمان دفن برادرم كيف اسناد از بغلم رها شده و مي خواهم قبر را بشكافي و من پايين بروم و كيفم را بر دارم. قبر كن خاك ها را كنار ريخته و سنگقبر و لحد را برداشته ديدم كه كيسه پول خالي و چيزي در آن نيست و در كنار قبرافتاده با خود گفتم: اي واي موش ها پول ها را بر داشته اند ليكن با خود انديشيدم مگر موش ها عقل دارند سر كيسه را با ز نمايند و پول ها را بردارند در صورتي كه هيچ جاي كيسه پاره نبود پس كفن را از روي برادرم كنار نمودم ناگهان ديدم كه تمام ليره ها روي صورت او چيده شده چون خوب نگاه كردم ليره ها را از روي پيشاني او بردارم چنان داغ بود كه گويا انگشتاتم را عقرب نيش زده خوب نگاه كردم ديدم ليره ها داخل گوشت فرو رفته و متّصل به استخوان رسيده است. اي واي از حرام خواري و پول حرامي كه در اثر كم كاري و حقّه با زي و سرقت و احتكار و گران فروشي و تقلّب و كلاه برداري حاصل و عايد بشر مي گردد و چه عذابش دردناك خواهد بود مگر اينكه تا فرصتي باقي است توبه نماييم و به صراط مستقيم برگرديم . بله به هر حال از قبر بيرون آمده و قريب به بيست سال است كه گويا انگشتانم با آهن تافته و سرخ شده برخورد داشته و آنچه هم اطبّا ء معالجه نمودند فايده نبخشيد و شب و روز خواب و قراري ندارم و از شدت سوزش انگشتانم را متّصل در دهانم مي گذارم تا بلكه بتوانم از درد سوزش آن قدري در آرامش با شم. ( منبع: پند هاي داستاني ص197 ازكتاب عاقبت گنه كاران)
12. عذاب قبر به خاطر عاق والدين
در روايت آمده:روزي حضرت رسول (ص) در مسجد نشسته بودند. ناگهان جبرئيل(ع) نازل شد و گفت: (السلام عليك يا رسول الله) به بقيع قدم نِهتا قدمت به آن غريبان و محبوسان زندانتنگ و تاريك رسد و نسيم رحمت تو بر ايشان بوزد. حضرت برخواسته با ياراني چند رو به گورستان نهاده مي رفتند كه اميرالمؤمنين(ع) به ايشان رسيده و عرض كردند: كجا تشريف مي بريد؟ حضرت فرمودند: به بقيع. چون به ميان قبرستان رسيدند آواز شخصي به گوش آن حضرت رسيد كه مي گفت: الامان يت رسول الله. حضرت گوش به قبر نهاده فرمودند:مرا از كيفر خود خبر دهو علّت آن را بگو؟ صدا آمد اي شفيع عاصيان و اي پيشواي اهل ايمان نفرين مادر مرا به اين كيفر مبتلا كرده كه او را آزرده ام الامان يا رسول الله. آن حضرت فرمودند: بلال در مدينه ندا كند. بلال به صداي بلند ندا كرد: اي مردم به امر رسول خدا (ص) بر سر قبر هاي پدران و مادران و نزديكان خود بياييد.
صداي بلند بلال به گوش اهل مدينه رسيد شهر به جوش و خروش آمد و مردم در قبرستان بقيع حاضر شدندو پير زني پشت خميده كه به عصا تكيه نموده آمده در برابر آن قبر ايستاد و بر آن حضرت سلام نمود و خاك پاي آن حضرت را بوسيد و عرض كرد: يا رسول الله فرمان چيست؟ حضرت فرمودند: اي پير زن اين فرزند تو است؟ پير زن گفت: بلي يا رسول الله. حضرت فرمودند: فرزند تو در ميان بلا و گرفتاري است او را حلال كن. پير زن گفت: يا رسول الله حلال نمي كنم. حضرت فرمودند: چرا؟ پير زن عرض كرد: او را با شيره جان پروردم و خون جگر خوردم تا روزي پشت و پناه من باشد و بر من احسان كند. ولي چون بزرگ شد به آزارم پرداخت. حضرت دست به دعا برداشته گفت: الهي به حرمت پنج تن آل عبا صداي اين فرزند را به گوش مادرش برسان تا شايد دلش بسوزد و بر فرزندش رحم كند. سپس به پير زن فرمود: گوش بر قبر بگذار تا ناله فرزندت را بشنوي. پير زن چون گوش بر قبر نهاد ناله جان سوزي شنيد بي اختيار گريست و شنيدكه مي گويد: بالاي سرم آتش است پايين پايم آتش است از طرف راستم آتش است از طرف چپم آتش است از پشت سرم آتش است امان بده امان بده. اي مادر از من در گذر وگرنه تا قيامت اين چنين در بلا خواهم ماند و بي شك در دوزخ مخلد خواهم بود. پير زن به حال پسرش رقت كرد و
گفت: خداوندا از تقصير فرزندم گذشتم. در همان حال خداوند لباس رحمت بر وي پوشانيد و او را بخشيد و فرزند ندا داد مادر اي مادر خداي تعالي از تو راضي باشد كه از من راضي شدي وبخشيدي.(منبع: حقوق الوالدين ص315- از كتاب داستان هاي شگفت انگيزص197 )
13.عذاب قبر تجاوزكننده به ناموس مردم
حضرت عيسي (ع) از گورستاني گذر مي كردند گوري را ديدند كه آتش از آن شعله ور مي شود. حضرت دو ركعت نماز به جاي آوردندو عصا بر گور زدند گور شكافته شد شخصي را در ميان آتش ديدند. حضرت گفتند: اي مرد چه كرده اي كه به اين عذاب سخت گرفتار شدي؟ آن مرد گفت يا روح الله من مردي بودم كه به ناموس مردم تجاوز مي كردم چون وفات كردم و مرا دفن كردند از حضرت حق خطاب رسيد كه وي را بسوزانيد. از آن روز تا كنون مرا مي سوزانند. حضرت نگاهي كردند مار سياه و عظيم الجثّه در گور وي ديدند. پرسيدند: كه با اين مسكين چه مي كني؟ آن مار گفت: تا وي را دفن كردند از وي غايب نبودم همراه با زهري كه اگر قطره اي از آن به رود نيل و فرات بريزد جمله آب قاتل شود. شخص معذب گفت: يا روح اللهاز حق تعالي در خواست كن تا بر من رحم نمايد. حضرت نيز از خداوند طلب رحمت نمودند. خطاب رسيد كه هر كس از پس زنان مردم رود ما او را عذابي كنيم كه كس ديگر را چنين عذابي نكرده باشيم. امّا چون تو از ما در خواست رحمت كردي ما او را به تو بخشيديم. حضرت عيسي(ع) به آن مرد گفتند: مي خواهي كه با من باشي؟ مرد گفت: يا روح الله عاقبت چه چيز است؟ حضرت فرمودند: عاقبت مرگ است. مرد گفت: نمي خواهم زيرا صد سال است كه مرده ام امّا هنوز تلخي جان كندن در كام من است. (منبع: داستان عارفان ص214)
14. عذاب كسي كه به نماز بي اعتنايي كند
پيامبر اسلام(ص) مي فرمايند: اي فاطمه(س) هركسي از مردان يا زنان به نماز بي اعتنايي كند خداوند او را به پانزده عقوبت مبتلا گرداند كه 6 تا در دنيا و 3 تا هنگام مرگ و 3 تا در قبر و 3 تا در قيامت دامن گير انسان مي شود. الف) در دنيا: 1- برداشتن بركت از عمر. 2- برداشتن بركت از روزي. 3- محو سيماي صالحين از چهره و رخسار. 4- بي اجر ماندن اعمال. 5- عدم قبول دعا. 6- عدم مشموليت دعاي نيكان. ب) به هنگام مرگ: 1- ذليل. 2- تشنه. 3- گرسنه خواهد مُرد. ج) در قبر: 1- مَلَكي او را شكنجه مي نمايد. 2- قبر او تنگ مي شود. 3- قبر او تاريك مي شود. د) در قيامت: 1- وارونه بر زمين كشيده خواهد شد. 2- محاسبه او سخت خواهد بود. 3- خداوند به او نظر رحمت نخواهد داشت و به عذابي درد ناك گرفتار مي گردد.( منبع: بحار الانوار ج83 ص23 .(نماز و قيامت بهجت عارفين)
15. عذاب قبر به خاطر يك نماز بي وضو
شيخ صدوق از حضرت امام صادق(ع) روايت كرده كه مردي از احبار(عالمان يهود) را در قبرش نشاندند و گفتند: ما صد تازيانه از عذاب خدا به تو مي زنيم. گفت: من طاقت ندارم پس به او تخفيف دادند و كم كردند تا رساندند به يك تازيانه و گفتند چاره اي از اين يك تازيانه نيست. گفت: چرا مرا مي زنيد؟ گفتند به خاطر آنكه روزي بدون وضو نماز خواندي و بر ضعيفي عبور كردي و او را ياري نكردي. پس چون او را يك تازيانه از عذاب الهي زدند قبرش مملو از آتش شد.(منبع: علل الشرايع ج1ص359 )
بعضي از عواملي كه مانع وحشت قبر مي شود
1- ركوع كامل
از جمله چيز هايي كه براي رفع وحشت قبر مفيد و سودمند است آن است كه ركوع نماز را كامل و تمام به جاي آورد چنان كه از حضرت امام محمّد باقر(ع) روايت است كه كسي كه تمام كند ركوع خود را وحشتي به قبرش وارد نشود.(منبع: بحار الانوار ج6 ص244 به نقل از منازل الاخره)
2- اين ذكر شريف
و نيز در هر روزي صد مرتبه بگوييد:(لا اِلهَ الّا اللهُ المَلِكُ الحَقُّ المُبين) تا براي او امان از فقر و از وحشت قبر باشد و توانگري را به سوي خود جلب نمايد و در هاي بهشت به رويش گشوده شود.(منبع: ثواب الاعمال ص19 )
3- سوره مباركه ياسين
طبق روايات خواندن سوره يس قبل از خواب موجب برطرف شدن وحشت قبر و امان از آن مي باشد.(منبع: منازل الاخره شيخ عبّاس قمي)
4- نماز ليله الرغائب
از جمله اموري كه باعث برطرف شدن از وحشت قبر مي باشد نماز شب ليله الرغائب مي باشد. شب ليله الرغائب اوّلين شب جمعه ماه رجب است كه در روايت آمده ملائكه در اطراف خانه كعبه گرد مي آيند و براي روزه داران اين ماه دعا مي كنند و آمرزش مي خواهند و شب بيذاري در آن ثواب بسيار دارد. و آن نماز با بعضي از فضايل آن در كتاب مفاتيح الجنان در اعمال ماه رجب ذكر شده است
5- عيادت بيمار
و هركس بيماري را عيادت كند حضرت حق ملكي را بر او موكّل فرمايد كه او را در قبرش عيادت كند تا وقتي كه وارد محشر شود.(منبع: ثواب الاعمال ص419)
6- شيعه اميرالمؤمنين(ع)
از ابو سعيد خدري نقل شده است كه گفت: شنيدم كه حضرت رسول(ص) به حضرت علي(ع) فرمودند: اي علي: شاد باش و مژده بده كه براي شيعه تو وقت مردن حسرتي نيست و نه وحشتي در قبر و نه اندوهي در روز نشور.(منبع: تفسير فرات كوفي ص348 به نقل از منازل الاخره)
7- آموزنده و يادگيرنده نيكي
پيغمبر اكرم(ص) فرمودند: بهترين ارمغاني كه مسلمان به برادر مسلمانش مي دهد پند و اندرزي است كه هدايت او را زياد و از هلاكت او را نگه دارد. و نيز فرمودند: بهترين بخشش و ارمغان پند و اندرز است خداي تعالي به حضرت موسي(ع) وحي فرستاد كه نيكي را بياموز و به ديگران هم تعليم ده كه من قبر آموزنده و ياد گيرنده را روشن و نوراني كنم به طوري كه از تاريكي قبر نهراسند.(منبع: ارشاد القلوب ترجمه رضايي ج1ص32 )

وسلام وعرض ادب خدمت همه کاربران محترم
مطالب شما عزیزان را مطالعه کردم ذیلاً به چند روایت ویکی دو نکته اشاره می کنم.
عن النّبىّ صلّى اللَّه عليه و آله قال: ضغطة القبر للمؤمن كفّارة لما كان منه من تضييع النّعم؛ (امالى صدوق، صفحه 32) ؛رسول اكرم (ص) فرمود: فشار قبر براى مؤمن كفاره ضايع نمودن آن نعمتهائى است كه در دنيا بدست او تباه شده است.( شايد مراد از« ضایع نمودن نعمتها» زياده روى در استفاده از نعمتهاى الهى، و يا صرف نعمتهاى خداوندى در راههاى غير مشروع باشد كه بزرگترين ناسپاسيهاست) ( پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص: 496)
در این زمینه به این داستان تاریخی توجه فرمایید: پس از آن كه كار دفن سعد بن معاذ بپايان رسيد، مادر سعد، فرزند متوفاى خود را مخاطب ساخت و گفت اى سعد، گوارا باد بر تو بهشت.
فقال رسول اللَّه: يا امّ سعد مه لا تجزمى على ربّك فانّ سعدا قد اصابته ضمّة. رسول اكرم به مادر سعد فرمود: در كارى كه مربوط به خداوند است با قاطعيت سخن مگوى، هم اكنون سعد، دچار فشار قبر گرديد.
پيامبر و مردم از قبرستان برگشتند. كسانى به حضرت عرض كردند يا رسول اللَّه شما نسبت به جنازه سعد احترام بسيار كرديد و در باره او عملى نموديد كه در باره هيچ كس چنين عملى انجام نداديد بعد فرموديد: سعد دچار فشار قبر شد. فقال نعم انّه كان في خلقه مع اهله سوء. فرمود آرى. سعد دچار فشار قبر گرديد. زيرا پاره‏اى از خلقيات و رفتارى كه با خانواده خود داشت بد و ناپسند بود.
عن علىّ بن الحسين عليهما السّلام قال: انّ القبر روضة من رياض الجنّة او حفرة من حفر النّيران. حضرت سجاد زين العابدين عليه السّلام فرموده: قبر، يا باغى است از باغات بهشت، يا گودالى است از گودالهاى دوزخ.
واین بستگی به اعمال فرد در این دنیا دارد،که قبر را برای خود به روضه ای از روضه های بهشت تبدیل کند یا حفره ای از حفر جهنم .
در مورد فشار قبرهم باید متذکر شد که يكى از مطالبى است كه در روايات آمده و به جهان غيب و عوالم بعد از مرگ ارتباط دارد، اين فشار بدان معنى نيست كه مشاهده كنيم ديوارهاى قبر از دو طرف بهم نزديك مى ‏شوند و جسد ميّت در مضيقه و تنگنا قرار مى‏ گيرد. بلكه اين فشار، عذابى است كه در ما وراء اين عالم دامنگير متوفى مى‏ شود و با چشم مادى و ظاهربين دنيوى قابل درك نيست.

ودر این باره وارد شده که: عن الصّادق عليه السّلام قال: البرزخ القبر و هو الثّواب و العقاب بين الدّنيا و الآخرة؛ امام صادق عليه السّلام فرموده: برزخ، قبر است و آن ثواب و عقاب بين دنيا و آخرت است. ( الحديت- روايات تربيتى، ج‏3، ص: 125)
بنابر این دوستان عزیز؛ ما در بر خورد با روایات باید توجه داشته باشیم که با دیدن یک روایت فورا قضاوت نکنیم بلکه ما باید مجموع مطالب دین را در کنار هم قرار دهیم تا نتیجه حاصل گردد.

سها;350876 نوشت:
سلام

بنده معتقدم وقتی فرد معصوم مستقیم می فرمایید فشار قبر برای فردی که در این زمان بمیرد برداشته می شود، دقیقا منظورشان همین است.

اگر می خواستند، می فرمودند اگر "فرد مومن" در شب تا سحر جمعه بمیرد، عذاب قبر از او برداشته می شود.

احتمالا خدواند توفیق چنین مرگی را به هر کسی نمی دهد.

بنده هم بر این معتقدم هرکس توفیق ندارد که در شب جمعه و روز جمعه بمیرد خدایا مرگ ما را یک شب جمعه در حرم آقا حسین قرار بده

مجید;432991 نوشت:
بلكه اين فشار، عذابى است كه در ما وراء اين عالم دامنگير متوفى مى‏ شود و با چشم مادى و ظاهربين دنيوى قابل درك نيست.

سلام

پس آیا داستانی که گفته شده دختری رو به همراه مادرش دفن کردن تا از بی تابیهاش کاسته بشه و دختر صحنه هایی رو در شب اول قبر مشاهده کرد (با چشم مادی)،که باعث شد موهای سرش همه سفید بشن، اشتباهه؟!

باتشکر

تندیس;433342 نوشت:
پس آیا داستانی که گفته شده دختری رو به همراه مادرش دفن کردن تا از بی تابیهاش کاسته بشه و دختر صحنه هایی رو در شب اول قبر مشاهده کرد (با چشم مادی)،که باعث شد موهای سرش همه سفید بشن، اشتباهه؟!

من تا به حال این داستان رو نشنیدم
ولی یک سوال دارم
الان متاسفانه یادم نیس دقیقا این مطلب را چه کسی بیان کرده بود ولی من شنیدم شخصی (یادم نیس از ائمه بودن یا بزرگان دین یا شخصی معمولی) از کنار قبرستانی رد میشد که دید از یه قبری شعله های اتش با ارتفاع زیاد سر به اسمان میکشه و حالا ادامه داستان
من الان سوالم اینه: این اتش متوجه جسم دنیوی میت بوده یا روحش هم درگیر بوده؟ این فشار قبر فقط برای همون روز اول دفن هست یا برای بعدها هم امکان داره باشه؟
این که در مورد یک متوفی میگیم خدا رحمتش کنه براش فایده ای داره؟

[="#000080"][="#000080"][="#000080"]هوالعالم

در حد یک نظر
شاید باید اینطور گفت که اینها یک جور تشبیه یا اشاره هستند .
یا زیباترین تشبیهی که از سختی دم مرگ میشه اورد که به گوش عامه مردم نرم و رسا باشه
قابل درک برای همه ...

مثلا تشبیه سختی شب اول به فشار و حس له شدنه جسم زنده در زیر خاک ![/][/][/]

موضوع قفل شده است