سوالات ذهن من در باره سنی ها (فقط خودشان جواب دهند)

تب‌های اولیه

169 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالات ذهن من در باره سنی ها (فقط خودشان جواب دهند)

با سلام وخسته نباشید امروز در سایت گشتو گذاز میکردم مثل هر روز متوجه شدم در سایت سنی های عزیز نیز هستند بنده خیلی این قشر را دوست دارم برای این کار نیز دلیلی دارم ولی سوالات مذهبی اعتقادیه در ذهن بنده است میخوام از انها بپرسم عقیل عزیز انگار سنی هستند اگر امکان دارد جواب دهند؟

1- چرا هنگام نماز مهر نمیگذارید؟

2-چرا دست بسته نماز میخوانید؟

3- چرا مرجع تقلید را قبول ندارید سوالات فقهی را از چه کسی میپرسید؟

4- کسی که به درجه ما میگیم روحانی میرسد چه چیزهایی انجام میدهد به آن درج شیخ یا هر چیزی که نام گذاری میکنید میرسد؟

5-کتاب هایی که روایت ها و هر چیزی که میخوانید به غیر قرآن چیست؟مثلا مال شیعه نهج البلاغه؟

6-چرا وقتی وضو میگیرید دست و پا و گوش های خود را میشورید؟

7-خلیفه های شما کیست (سنی های که در ایران هستند)

8-آیا آنها انسانهای نیکوکاری بودند؟

9-در راه خدا جهاد کرده اند؟

10-آیا به آنها متوسل میشوید یا حاجت گرفته اید؟

باز سوالی به ذهنم رسید میپرسم فعلا این ها رو بگید ممنون میشم؟

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

iran masood;44492 نوشت:
بنده خیلی این قشر را دوست دارم برای این کار نیز دلیلی دارم

نظر لطف شماست ولی اگر دلیلت را بگی بهتر است اگر هم نمی توانی عمومی کنی با پیام خصوصی برام بفرست (البته اجباری نیست)
iran masood;44492 نوشت:

چون پیامبر نمی ذاشت حتی من روایتی در کتب شیعه هم ندیده ام که پیامبر مهر گذاشته باشند
در ضمن اختلافات فقهی مهم نیست برادر اگر در مورد اعتقادات سوال می کردی بهتر بود
iran masood;44492 نوشت:

بازم چون پیامبر این شکلی نماز خوانده اند.
iran masood;44492 نوشت:

ما تقلید را در مسایل اعتقادی و اصول دین قبول نداریم و در فقه تقلید کردن را جایز می دانیم هر چند که بهتر است درباره مسائل فقهی هم تحقیق کنیم ولی متاسفانه شیعیان هم در مسائل اعتقادی و هم فقهی تقلید می کنند. هر چند که مراجع تقلید هم ذکر کرده اند که تقلید در اصول دین جایز نیست.
iran masood;44492 نوشت:
4- کسی که به درجه ما میگیم روحانی میرسد چه چیزهایی انجام میدهد به آن درج شیخ یا هر چیزی که نام گذاری میکنید میرسد؟

متوجه نشدم اگه بیشتر توضیح بدی بهتر است
iran masood;44492 نوشت:
5-کتاب هایی که روایت ها و هر چیزی که میخوانید به غیر قرآن چیست؟مثلا مال شیعه نهج البلاغه؟

کتاب های روایی زیادی داریم مثل بخاری سنن ترمذی مسند احمد و ... اما ما همه ی روایت های درون این کتاب ها را قبول نداریم و باید در صحت و سقم حدیث تحقیق کرد.
iran masood;44492 نوشت:

شستن دست و پا واجب است و هم دلیل از قرآن داریم هم از سنت. ولی شستن گوش واجب نیست بلکه مستحب است بعد از مسح سر گوش ها را هم پاک کنیم
iran masood;44492 نوشت:

مگه سنی های ایران با غیر فرق دارند یا منظورت از خلیفه چیز دیگری است اگر منظورت جانشینان پیامبر است این ها هستند به ترتیب
ابوبکر عمر عثمان علی و حسن رضی الله عنهم اجمعین
iran masood;44492 نوشت:

قطعا
iran masood;44492 نوشت:

صد در صد
iran masood;44492 نوشت:

خیر ما توسل به غیر خدا را جایز نمی دانیم
iran masood;44492 نوشت:
باز سوالی به ذهنم رسید میپرسم فعلا این ها رو بگید ممنون میشم؟

در خدمتیم خوشحال می شوم
البته عذر می خواهم که خیلی کوتاه پاسخ دادم اما اگر مفصل بود چندین صفحه طولانی می شد.
از دوستان هم خواهش می کنم در این جا بحث نکنند.

شیعیان هم در مسائل اعتقادی و هم فقهی تقلید می کنند. هر چند که مراجع تقلید هم ذکر کرده اند که تقلید در اصول دین جایز نیست.

اگر مشکلی در مورد مسائل فقهی پیش بییاد چه میکنید از کی میپرسید ؟از مراجع ما یا خودتان مراجع تقلید دارید؟

متوجه نشدم اگه بیشتر توضیح بدی بهتر است

منظورم این بود شما کسانی دارید که در مسائل دینی تحقیق میکندد در دانشگاه نیز من دیدم تدریس میکنند؟ شما چه خطاب میکنید این عزیزان را ما مثلا میگیم روحانی ؟

منطورم این بود ؟

و این روحانی شیعه در حوزه علمیه درس میخواند و تحقیق و یاد گیری و در مورد مسائل مذهبی و قرآنی میکند

مال شما یعنی ذوحانی های سنی چطور به درجه روحانیت میرسند؟

شستن دست و پا واجب است و هم دلیل از قرآن داریم هم از سنت. ولی شستن گوش واجب نیست بلکه مستحب است بعد از مسح سر گوش ها را هم پاک کنیم

یعنی میفرمایید با این کار تمیز میشوید ؟در کدام آیه چنین است بفرمایید؟

آیا خلیفه های شما در راه اسلام کشته شده اند یا مرگ تبیعی داشتند ؟

میتوانید از قرآن برای بنده استدلال بیاورید که خلیفای شما برتر از علی یا ائمه بوده؟

iran masood;44496 نوشت:
اگر مشکلی در مورد مسائل فقهی پیش بییاد چه میکنید از کی میپرسید ؟از مراجع ما یا خودتان مراجع تقلید دارید؟

مرجع تقلید نداریم عالم و مجتهد که داریم
iran masood;44496 نوشت:
منظورم این بود شما کسانی دارید که در مسائل دینی تحقیق میکندد در دانشگاه نیز من دیدم تدریس میکنند؟ شما چه خطاب میکنید این عزیزان را ما مثلا میگیم روحانی ؟ منطورم این بود ؟ و این روحانی شیعه در حوزه علمیه درس میخواند و تحقیق و یاد گیری و در مورد مسائل مذهبی و قرآنی میکند مال شما یعنی ذوحانی های سنی چطور به درجه روحانیت میرسند؟

تو هر منطقه ای یه چیز می گن ما کرد ها می گیم ماموستا بلوچ ها ممیگن مولوی و عرب ها هم شیخ می گن
iran masood;44496 نوشت:
یعنی میفرمایید با این کار تمیز میشوید ؟در کدام آیه چنین است بفرمایید؟

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ وَإِن كُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ وَإِن كُنتُم مَّرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مَّنكُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَيَمَّمُواْ صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُم مِّنْهُ مَا يُرِيدُ اللّهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَكِن يُرِيدُ لِيُطَهَّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ (مائده 6)
‏ اي مؤمنان ! هنگامي كه براي نماز بپاخاستيد ( و وضو نداشتيد ) ، صورتها و دستهاي خود را همراه با آرنجها بشوئيد ، و سرهاي خود ( همه يا قسمتي از آنها ) را مسح كنيد ، و پاهاي خود را همراه با قوزكهاي آنها بشوئيد . و اگر جنب بوديد ( و خواستيد نماز بخوانيد ، همه بدن ) خود را بشوئيد . و اگر بيمار بوديد ( و بيماري مانع از استعمال آب بود ) يا اين كه مسافر باشيد ( و يافتن آب برايتان دشوار بود ) يا اين كه يكي از شما از پيشاب برگشت ، يا با زنان مجامعه كرديد ، و ( در همه اين صورتها ، آب براي غسل يا وضو ) نيافتيد ، با خاك پاك تيمّم كنيد ، ( بدين شكل كه دو بار كف دست بر خاك زده و ) با آن بر صورتها و دستهاي خود ( تا مچ يا آرنج ) بكشيد . خداوند نمي‌خواهد شما را به تنگ آورد و به مشقّت اندازد ، و بلكه مي‌خواهد شما را ( از حيث ظاهر و باطن ) پاكيزه دارد و ( با بيان احكام اسلامي ) نعمت خود را بر شما تمام نمايد ، شايد كه شكر ( انعام و الطاف ) او را ( با دوام بر طاعت و عبادت ) به جاي آوريد . ‏
iran masood;44496 نوشت:

حضرت ابوبکر مرگش طبیعی بود اما عمر و عثمان و علی شهید شدند البته نه در جنگ. حضرت علی و عمر توی محراب و عثمان هم در حال خواندن قرآن شهید شد
iran masood;44496 نوشت:
میتوانید از قرآن برای بنده استدلال بیاورید که خلیفای شما برتر از علی یا ائمه بوده؟

خیر نمی تونم چون اصلا مهم نیست که کدومشون افضل بودند این مهمه که ما آنها را عادل بدانیم و آنها را لعن ونفرین نکنیم

iran masood;44492 نوشت:
با سلام وخسته نباشید امروز در سایت گشتو گذاز میکردم مثل هر روز متوجه شدم در سایت سنی های عزیز نیز هستند بنده خیلی این قشر را دوست دارم برای این کار نیز دلیلی دارم ولی سوالات مذهبی اعتقادیه در ذهن بنده است میخوام از انها بپرسم عقیل عزیز انگار سنی هستند اگر امکان دارد جواب دهند؟

باز سوالی به ذهنم رسید میپرسم فعلا این ها رو بگید ممنون میشم؟[/quote]

.
.
پاسخ ما :

1 - سجده کردن بر خاک مانعی ندارد ومهر نیز خاک است

2 - پیامبر دست بسته نماز نمی خواند , برادان اهل سنت هیچ مدرک تاریخی دال بر چنین حالت برای پیامبر درحین نماز خواندن ندارند

3 – متاسفانه اهل سنت در رویدادهای جدید که در جامعه اسلامی رخ دهند ، پاسخ متناسب بازمان ومکان ندارد ومذهب آنان بسته واجتهاد ندارند .......

تقلید در فروع دین باید انجام گیرد ولی دراصول دین خیر ........

مثال از اقای عقیل سوال کنید چرا نماز صبح دو رکعت می خوانید ؟ ازچه کسی یاد گرفتید ؟( تقلید کردید )

4 – توسل به انسان ها جهت تقرب به خدا وکمک از خدا مانعی ندارد دلیل خود قران میگوید:

برادان یوسف وقتی فهمیدند که خلاف کردند , امدند نزد پدرشان واورا واسطه کردند که نزد خدا برایشان دعا کند وپدر قبول کرد

همین کار را دوباره نزد برادشان یوسف , تکرارکردند وبه یوسف متوسل شدند که برایشان نزد خدا دعا کند ویوسف چنین کرد

پس میشود یک انسان برای دیگری نزد خدا متوسل شود واین شرک وخلاف توحید نیست

مرجع تقلید نداریم عالم و مجتهد که داریم نگفتید این عالمان به چه صورت به این درجه میرسند اصلا چطور عالم میشوند چند بار در بالا پرسیدم؟

خیر نمی تونم چون اصلا مهم نیست که کدومشون افضل بودند این مهمه که ما آنها را عادل بدانیم و آنها را لعن ونفرین نکنیماما من آیه ای در قرآن دیدم که علی را ولی مسلمین معرفی کرده پس شما آیه ای ندارید که عمر و عثمان را ولی قرار دهد؟

یک سوال هم الان به زهنم رسید آیا قبول دارید که بعضی آیه های قرآن در شرایط خاصی بعد از اتفاق افتادن یک عمل بر پیامبر نازل میشد ؟

جناب عقیل تشکر میکنم از شما که صبورانه جواب میدهید بنده سوالتی داشتم همیشه دوست داشتم از دوستان و برادران سنی بپرسم حالا که شما دوست عزیز را دیدم و شما صبورانه جواب می دید تشکر میکنم از این کار بنده ناراحت که نمیشوید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

از کاربران گرامی ایرن مسعود و عقیل میخوام که اگه از نظر اونها عیب نداشته باشه ، گهگاهی ما هم تو این مباحث شرکت کنیم !

چون مواردی از طرف دوست عقیل عنوان شده که جای گفت و گو داره

و یا مسائلی به شیعه نسبت داده شده که واقعاً مصداق عینی نداره !

البته نمی خوام که فعلاً روی این مباحث صحبت بشه ( برای همین ننوشتم ) ولی امیدوارم اجازه شرکت دراین گفتگو را به ما هم بدهید !

با تشکر

یا :Gol:علی:Gol: مهر تو ایمان من است :Gol:

با سلام

بنده هم تعجب كردم از اين كه يك سني بالاخره پيدا شد كه به سوالات ما پاسخ بده

هر چند سوالات سطحي است و به دور از عمق و واقعيت تاريخي

بنده نخواستم وارد بحث بشم چون تا مباحث يكم عمق مي گيره دوستان سني تو منطق و استدلال و برهان كم مي يارن يا پيداشون نمي شه يا بي خيال تايپك مي شن

خلاصه بنده خوشحال مي شم دوستان اهل سنت پاي استدلال و برهان و منطق و در مسايل تاريخي و علمي تا اخر بايستند تا به نتيجه اي برسيم

يا علي

سلام

iran masood;44492 نوشت:
پیش فرض سوالات ذهن من در باره سنی ها (فقط خودشان جواب دهند)

چه سوالات قشنگی !

اما جوابها چی ؟؟؟!!!

یادم میاد عقیل وقتی سوال می کرد می گفت فقط از قرآن جواب بدید .

نمی دونم خودش یاد نداره از قرآن جواب بده یا تو قرآن به این جوابها هیچ اشاره ای نشده ؟؟!!

منتظر می مونیم :negah:

فعلا خداحافظ
:Mohabbat:

iran masood;44523 نوشت:
نگفتید این عالمان به چه صورت به این درجه میرسند اصلا چطور عالم میشوند چند بار در بالا پرسیدم؟

راستش من هم اطلاع زیادی ندارم اما همون طور که شما حوزه دارید ما هم حوزه داریم مثلا حوزه مشهور اهل سنت در زاهدان
iran masood;44523 نوشت:
اما من آیه ای در قرآن دیدم که علی را ولی مسلمین معرفی کرده پس شما آیه ای ندارید که عمر و عثمان را ولی قرار دهد؟

اگه شما آیه ای دیدید به ما هم بگید تا جاهل از دنیا نریم
بله ما خلافت آنها را منصوب من الله نمی دانیم بلکه معتقدیم آنها با شورا انتخاب شدند
iran masood;44523 نوشت:
یک سوال هم الان به زهنم رسید آیا قبول دارید که بعضی آیه های قرآن در شرایط خاصی بعد از اتفاق افتادن یک عمل بر پیامبر نازل میشد

اگه منظورتون همون شان نزوله بله ما هم قبول داریم

طاها;44595 نوشت:
با سلام

بنده هم تعجب كردم از اين كه يك سني بالاخره پيدا شد كه به سوالات ما پاسخ بده

هر چند سوالات سطحي است و به دور از عمق و واقعيت تاريخي

بنده نخواستم وارد بحث بشم چون تا مباحث يكم عمق مي گيره دوستان سني تو منطق و استدلال و برهان كم مي يارن يا پيداشون نمي شه يا بي خيال تايپك مي شن

خلاصه بنده خوشحال مي شم دوستان اهل سنت پاي استدلال و برهان و منطق و در مسايل تاريخي و علمي تا اخر بايستند تا به نتيجه اي برسيم

يا علي

طاهای عزیز و دیگر دوستان عزیز دیگر اگر اجازه بدن بنده کامل به جواب های خودم کامل برسم و در آخر با دوستو برادرم به جمع بندی برسم بعد هر کس سوالی داشت بپرس البته این حقیر را به خاطر جسارتم ببخشید .به بنده این اجازه را میدهید یا نه؟

راستش من هم اطلاع زیادی ندارم اما همون طور که شما حوزه دارید ما هم حوزه داریم مثلا حوزه مشهور اهل سنت در زاهدان عقیل عزیز برادر و دوست عزیزم من شنیدم کسی که به این درجه مرسه یکی از کارهای که انجام میده 40 روز باید با خرما سیر بشه در این مورد اطلاع دارید یا سوال میکنید به من بگید

من یه اخلاقی دارم چون پدرم و مادر شیعه هستند قبول ندارم و در ادیان مختلف تحقیق میکنم تا بهترین دین را انتخاب کنم

و همینجا در اول پستم قسم خوردم اگر مرا قانع کنید که سنی بهتر از شیعه هست سنی میشوم .

و من عادت ندارم از بحث های عرفانی که شما مناظره میگید وارد بشم از همین سوالات ابتدایی شروع کردم تا به سوالاتم برسم بعد تصمصم میگیرم و همیجا اطلاع میدهم عقیل عزیز از شما هم سپاسگذارم جواب که در بالا سوال کردم هم بدید و بگوید چه کتاب هایی تدریس میشود اگر حوزه دارید؟

iran masood;44609 نوشت:
عقیل عزیز برادر و دوست عزیزم من شنیدم کسی که به این درجه مرسه یکی از کارهای که انجام میده 40 روز باید با خرما سیر بشه در این مورد اطلاع دارید یا سوال میکنید به من بگید

نه این کار ها مال فرقه ای اهل تصوف است و ربطی به اهل سنت ندارد و این ها خیلی کار های عجیب تری انجام می دهند مثلا تیغ می خورند سنگ می خورند به سر و صورتشان شمشیر می زنند اما خوشبختانه امروز در میان اهل سنت جایی ندارند و مردم از آنها دوری می جویند اتفاقا خودم هم چند سال پیش پیش آنها بودم و عقاید آنها را قبول داشتم البته این کار ها را انجام نمی دادم که خداوند مرا هدایت کرد و دست از آنها کشیدم
iran masood;44609 نوشت:
من یه اخلاقی دارم چون پدرم و مادر شیعه هستند قبول ندارم و در ادیان مختلف تحقیق میکنم تا بهترین دین را انتخاب کنم

بله من هم همین طوریم اتفاقا من به خاطر خانواده ام به این عقاید اعتقاد داشتم و خوشبختانه حالا هم خودم هدایت شدم هم توانستم خانواده ام را هم هدایت کنم
iran masood;44609 نوشت:
و همینجا در اول پستم قسم خوردم اگر مرا قانع کنید که سنی بهتر از شیعه هست سنی میشوم .

راستش من به این اسم ها اعتقادی ندارم من توصیه می کنم شما همان شیعه بمان اما پیرو علی (رض) باش
iran masood;44609 نوشت:
بگوید چه کتاب هایی تدریس میشود اگر حوزه دارید؟

راستش دقیقا نمی دونم ولی در مورد مسائل اعتقادی اکثرا عقیده ی طحاویه را می خوانند ولی در مورد فقه فرق می کند مثلا شافعی ها فقه السنه و فقه منهجی می خوانند و خوشبختانه دو کتاب عقیده ی طحاویه و فقه السنه در اینترنت هم وجود دارد البته اگر می خواهید کتاب هایی از اهل سنت بخوانید من کتاب هایی برای شما در مورد عقاید اهل سنت که فکر کنم ساده باشد برایتان می فرستم
یه سوال هم داشتم
مثل این که شما در مورد اینترنت و ایجاد سایت اطلاعات زیادی دارید اگر این طوره چند سوال داشتم که با پیام خصوصی برایتان می فرستم

راستش من به این اسم ها اعتقادی ندارم من توصیه می کنم شما همان شیعه بمان اما پیرو علی (رض) باش پس اگر شیعه خوب هست شما چرا شیعه نشدید و سنی شدید؟

ماموستهای شما قرآن را تفسیر میکنند در حوزه و در آیات تحقیق میکنند؟یا فقط کتاب هایی که ذکر کردید میخوانند ؟

شما اگر سوال فقهی پیش میاد خودتان تشخیص میدید و عمل میکنید ؟

مثلا ما به دفتر مراجع تقلید تماس میگیرم و سوالی فقهی خود را پیدا میکنیم؟

سوالی دیگر ؟آیا عمر عثمان ابوبکر تحصیل کرده بودند در کجا درس خوانند ؟علی چطور درس خوانده بود؟

چون علی (ع) قضاوت هایی خوبی داشت قبول دارید ؟

عقیل از از ماموستاهای شما در این سایت هست با آنها هم اگر شد صحبتی داشته باشم؟

خیلی زیاد به جواب هایم رسیدم باز از شما تشکر میکنم که خسته تون کردم

مثل این که شما در مورد اینترنت و ایجاد سایت اطلاعات زیادی دارید اگر این طوره چند سوال داشتم که با پیام خصوصی برایتان می فرستممن در خدمت شما هستم بنده طراح سایت نیز هستم البته بیشتر فروم تخصصم هست ولی در مورد موراد دیگه هم در خدمت شما هستم

iran masood;44614 نوشت:
پس اگر شیعه خوب هست شما چرا شیعه نشدید و سنی شدید؟

من نگفتم شیعه ی امروزی خوب است بلکه شیعه به معنی پیرو است و پیرو علی بودن همان اسلام ناب محمدی و همان روش اهل سنت است پس یک شیعه ی واقعی علی همان سنی پیامبر است.
iran masood;44614 نوشت:
ماموستهای شما قرآن را تفسیر میکنند در حوزه و در آیات تحقیق میکنند؟یا فقط کتاب هایی که ذکر کردید میخوانند ؟

من این کتاب ها را فقط به عنوان نمونه ذکر کردم اهل سنت تفاسیر قرآن زیادی دارند و شاید ده ها برابر شیعه کتاب تفسیر دارند مثلا تفسیر ابن کثیر تفسیر طبری تفسیر آلوسی اما متاسفانه تا حالا به زبان فارسی ترجمه نشده اند و تفاسیر زیادی هم به زبان فارسی هست مثل تفسیر فی ظلال القرآن سید قطب که ترجمه اش در اینترنت وجود دارد یا تفسیر نور خرمدل که خیلی خلاصه و مفید است. در ضمن در حوزه های علمیه ی اهل سنت بیشترین مطالعه روی قرآن است
iran masood;44614 نوشت:
شما اگر سوال فقهی پیش میاد خودتان تشخیص میدید و عمل میکنید ؟ مثلا ما به دفتر مراجع تقلید تماس میگیرم و سوالی فقهی خود را پیدا میکنیم؟

نه ما که مجتهد نیستیم ما هم از علما می پرسیم البته ما مثل شما مجبور نیستیم از یک نفر تقلید کنیم بلکه از چند عالم می پرسیم و به بهترین و محکم ترین فتوا عمل می کنیم
مثلا وقتی من می خواهم در مورد حلال و حرام بودن موسیقی تحقیق کنم ابتدا از چند عالم شهرمون سوال می کنم و اگر توانستم در اینترنت هم تحقیق می کنم مثلا در سایت شیخ قرضاوی جوابم را می گیرم و در آخر به فتوایی عمل می کنم که دلیل محکم تری دارد
iran masood;44614 نوشت:
سوالی دیگر ؟آیا عمر عثمان ابوبکر تحصیل کرده بودند در کجا درس خوانند ؟علی چطور درس خوانده بود؟ چون علی (ع) قضاوت هایی خوبی داشت قبول دارید ؟

خیر آن ها با سواد نبودند چون اصلا در آن زمان محل تحصیلی وجود نداشت ولی بعضی ها سواد نوشتن و خواندن داشتند و حضرت علی سواد خواندن و نوشتن داشت و بیشتر از این نه.
iran masood;44614 نوشت:
عقیل از از ماموستاهای شما در این سایت هست با آنها هم اگر شد صحبتی داشته باشم؟

خیر فکر نکنم تنها یک نفر است به نام هیوا که فکر نکنم او هم روحانی باشد ولی خیلی کم آنلاین می شود ولی اگر می خواهید می توانم کسانی را به شما معرفی کنم که قبلا شیعه بودند و حالا سنی هستند و شاید آنها بهتر بتوانند به سوال هایت جواب دهند

خیر آن ها با سواد نبودند چون اصلا در آن زمان محل تحصیلی وجود نداشت ولی بعضی ها سواد نوشتن و خواندن داشتند و حضرت علی سواد خواندن و نوشتن داشت و بیشتر از این نه.

پس چطور میان مردم قضاوت میکردند ؟با استدلال های خودشون که معلوم نبود درست است یا نه؟

علی سواد خواندن و نوشت را از که آموخته بود

سوالات من تمام شد انشا الله شب سعی میکنم یه جمع بندی بکنم و در همین پست جواب و قضاوت خودم رو در مورد شیعه و سنی بگم از عقیل عزیز برادر و دوست خودم تشکر میکنم براتون آرزوی بهترین ها رو دارم .ولی جواب سوال آخرم را نیز بدید که عمر و عثمان که سواد نداشتند چطور خلیفه بودند رو چه حسابی قضاوت میکرنند و اینکه علی بیشتر در کنار پیامبر بود و سفرشات او را میشنید و بر حسب آن قضاوت میکرد یا عمر و عثمان و ابوبکر سپاس

عقیل;44629 نوشت:
در ضمن در حوزه های علمیه ی اهل سنت بیشترین مطالعه روی قرآن است

پس چرا به شما اهل سنت میگن .مگه نه اینکه اهل سنت یعنی پیروی از سنت نبوی؟در حالی که بیشتر به قران می پردازید

عقیل;44629 نوشت:

ما از حضرت علی علیه السلام نهج البلاغه رو داریم و در اون خطبه بدون نقطه از سوی حضرت داریم که نمایانگر درجه بالای علمی حضرت در زمان خودشون و حتی امروزه نیز هست آیا شما هم از خلفا کتاب خاص جمع آوری شده دارید چون خلیفه و حاکم بر مردم باید دانا ترین اونها باشه

عقیل;44629 نوشت:
بلکه شیعه به معنی پیرو است و پیرو علی بودن همان اسلام ناب محمدی و همان روش اهل سنت است پس یک شیعه ی واقعی علی همان سنی پیامبر است

ببخشید منظو رتون رو از این جمله واضحتر بیان کنید چون مطلب برام جالب اومد گفتم منهم بپرسم.

بسم الله الرحمن الرحیم

البته از اول این تایپیک تا به حال سوالات زیادی مطرحه ! منتها بخاطر احترام به کاربران عزیز ایران مسعود و عقیل از پرسیدن به آنها خودداری کردیم ، و انشاءالله آماده ایم هر زمانی که اجازه بدهند سوالات را مطرح کنیم !

البته سوالات هوایی نیست ، تماماً از صحبت های دوست عزیز عقیل است که در اینجا ( و نه تایپیک های دیگر ) مطرح نمودند .

با تشکر !

یا :Gol:علی :Gol:مهر تو ایمان من است :Gol:

نقل قول:
نه ما که مجتهد نیستیم ما هم از علما می پرسیم البته ما مثل شما مجبور نیستیم از یک نفر تقلید کنیم بلکه از چند عالم می پرسیم و به بهترین و محکم ترین فتوا عمل می کنیم
مثلا وقتی من می خواهم در مورد حلال و حرام بودن موسیقی تحقیق کنم ابتدا از چند عالم شهرمون سوال می کنم و اگر توانستم در اینترنت هم تحقیق می کنم مثلا در سایت شیخ قرضاوی جوابم را می گیرم و در آخر به فتوایی عمل می کنم که دلیل محکم تری دارد

بسم الله
يك سوال:
اينكه شما گفتيد به محكم ترينش عمل ميكنيد يعني چي؟
شما كه گفتيد مجتهد نيستيد، پس از كجا ميدانيد از بين سه يا چهار فتوي كدام يك محكم تر از بقيه هست؟
با اين تفسير اگر شما يك فتوي رو محكم تر از ديگري بدونيد، پس علمتون از مجتهد ديگري كه خلاف اين فتوي رو صادر كرده زيادتره درسته؟ پس اينجا شما خودتون هم نوعي مجتهد ميشيد، در صورتي كه هيچ علمي نداريد.
نظرتون چيه؟

از دوستان عزیز خواهش میکنم سوالی نکند تا بنده آخرین جواب سوال بدانم بعد اگر تمام شد هر کدام از دوستان خواستند سوال کنند و برادر عقیل هم دوست داشت جواب میده اگه نه هیچ برادر عقیل دوست من اگر امکان داره جواب سوال آخر بنده رو بدید تا به جواب علامت سوالهای ذهنم برسم و یک جمع بندی بکنم از اثتبات های خودم و همین جا اعلام کنم تا دوستان نیز سوالات خودشونو بپرسن در صورت نیاز جواب بدید سپاسگذارم از بذل عنایت دوستان و دوست خوبم برادر عقیل

بردار celyanic تشکر از صبر شما ما دوستاتن داریم :Gol: بنده را ببخشید.

iran masood;44637 نوشت:
پس چطور میان مردم قضاوت میکردند ؟

اگه امروزه قاضی شدن دانشگاه رفتن و تحصیلات می خواد آن روز ها عدالت و مردانگی و صداقت می خواست
iran masood;44637 نوشت:
با استدلال های خودشون که معلوم نبود درست است یا نه؟

ببخشید منظورتون را نفهمیدم
iran masood;44637 نوشت:
علی سواد خواندن و نوشت را از که آموخته بود

راستش دقیق نمی دونم ولی اکثر صحابه هایی که سواد داشتند توسط اسیر هایی آموخته بودند که سواد داشتند و به خاطر آموزش سواد به مسلمانان رهایشان می کردند
در ضمن پیامبر که امی بود ولی بهترین قضاوت های تاریخ را دارد
iran masood;44637 نوشت:
ولی جواب سوال آخرم را نیز بدید که عمر و عثمان که سواد نداشتند چطور خلیفه بودند رو چه حسابی قضاوت میکرنند

دوست عزیز همان طور که در بالا گفتم قضاوت نیازی به تحصیلات ندارد و در ضمن وقتی کسی خلیفه می شد کمتر قضاوت می کرد مگر در امر های مهم این را هم بگم که حضرت علی در زمان هر سه خلیفه قاضی القضات مدینه بود
iran masood;44637 نوشت:
اینکه علی بیشتر در کنار پیامبر بود و سفرشات او را میشنید و بر حسب آن قضاوت میکرد یا عمر و عثمان و ابوبکر سپاس

حضرت علی که از بچگی همراه پیامبر بود و پیامبر او را بزرگ کرد پس نمی شه قضاوت کرد چون خانه ی پیامبر و حضرت علی یکی بود ولی ابوبکر و عمر و عثمان هم همیشه پس از بعثت همیشه با پیامبر بودند چه در سختی ها چه در هجرت و چه در خوشی ها در ضمن ابوبکر قبل از بعثت پیامبر با هم دوست بودند
تسنیم;44640 نوشت:
پس چرا به شما اهل سنت میگن .مگه نه اینکه اهل سنت یعنی پیروی از سنت نبوی؟در حالی که بیشتر به قران می پردازید

چه می دانم نظرت چیه این اسم مذهب را عوض کنیم بذاریم اهل قرآن:Nishkhand: این چه سوالیه که دیگه می کنی این اسمی که گذاشتند.

سلام

عقیل;44603 نوشت:
بله ما خلافت آنها را منصوب من الله نمی دانیم بلکه معتقدیم آنها با شورا انتخاب شدند

میشه بگی عمر با کدوم شورا انتخاب شد .
:Moteajeb!:

البته ممکنه پاسخ نداشته باشی

چون تو قرآن به هیچ کدوم از سوالات iran masood نپرداخته و شما مجبوری همینطوری یه سری پاسخ هایی بدی که خودت هم واقعا به اونها نرسیدی !!!

فعلا خداحافظ
:Mohabbat:

[=&quot]سوالات ابتدایی و بسیاری از دوست عزیزم عقیل شد و ایشون صبورانه و با محبت جواب دادن و یک جمع بندی بنده کردم به شهر زیر[/][=&quot] :

[/][=&quot]آیا سنی ها درست میگیون (صحیح است چون استدال های خوبی آورد ) بله تمام جواب ها صحیح بود[/][=&quot] .

[/][=&quot]پس شیعه ها اشتباه میکنند ؟[/][=&quot]

[/][=&quot]نه شیعه ها صحیحترین را میگویند [/][=&quot]

[/][=&quot]بزارید با مثال بریم جلو چون مغز انسان دو قسمت است یک قسمت حرف ذخیره میکند یک قسمت شکل یل مثال پس آدم عاقل کسی است که از تمام مغز خود استفاده کند[/][=&quot].

[/][=&quot]شاید تا حالا کنکور دادید میبیند تست ها به صورت هست که چند تست جواب صحیح است ولی گزینه میان آن گزینه ها هست که صحیح ترین است پس کسی که صحیح ترین را انخاب کند قبول میشود و بهتر نمره میآورد[/][=&quot].

[/][=&quot]یک سوال ؟[/][=&quot]

[/][=&quot]نلم فرزند علی؟[/][=&quot]

1-[/][=&quot]حسن 2- حسین 3 -حسن و حسین [/][=&quot]

[/][=&quot]میبنید کسی نمیتونه بگه گزینه غلط است همه گزینه ها صحیح است ولی گزینه 3 صحیح تر است این طور نیست؟[/][=&quot]

[/][=&quot]حالا چرا استدلال ها شیعه صحیح تر است به این مقوله میپردازیم؟[/]

[=&quot]

iran masood;44496 نوشت:
1-
iran masood;44496 نوشت:
[=&quot]چرا هنگام نماز مهر نمیگذارید؟ چون پیامبر نمی ذاشت حتی من روایتی در کتب شیعه هم ندیده ام که پیامبر مهر گذاشته باشند در ضمن اختلافات فقهی مهم نیست برادر اگر در مورد اعتقادات سوال می کردی بهتر بود
[=&quot]

[=&quot]کاملا جواب شما صحیح است پیامبر مهر نمیزاشت کسی هم نمیتونه بگه که مهر میذاشت [=&quot]

[=&quot]اما صحیتر این است که در زمان پیامبر فرش های هزار رجی که ما زیر پا میاندازیم نبود پیامبر یا روی زمین نماز میخواند یا روی حصیر [=&quot]

[=&quot]ما هم اینو میگیم اگر بر یک چیز طبیعی سجده کنی مثلا زمین و خاک هر چیزی که طبیعی باشد اشکالی ندارد ولی زمانی که فرش است مهر میگذاریم که مهر نیز خاک است بر آن سجده میکنیم انگار همان زمین است .دیدید این استدلال شیعه بهتر و با عقل جور در میاد [=&quot]

[/ نوشت:
[=&quot]عقیل;44494]2-چرا دست بسته نماز میخوانید؟ بازم چون پیامبر این شکلی نماز خوانده اند[=&quot].
[=&quot]

[=&quot]شما استدلالی ندارید که حتما اینطور نماز میخواند ما هم استدلالی نداریم اگر هم داشته باشیم من نمیدانم و شما هم حتما قبول نخواهید کرد [=&quot]

[=&quot]پس من در این گونه مثال به عقلم رجوع میکنم. زمانی که کم میارم میبینم این کار درسته یا نه[=&quot]

[=&quot]حالا تحلیل من یک روز دانشگاه در مقابل استاد سنی دست به سینه ایستادم و ایشون حرف میزد دیدم ناراحت شد و گفت دستو بنداز این بی احترامی هست .دیدم راست میگه کسی که دست به سینه می ایستد یک جور بی احترامی احساس قدرت میکنه مثل شما وقتی پدراتان صحبت میکند دست به سینه می ایستید و سخن میگوید؟[=&quot]

([=&quot]با اسباب بازی کودکان نگاه کردید مثلا غول چراغ جادو دست به سینه ایستاده و احساس قدرت میکنه[=&quot] )

[=&quot]ولی دست کنار آدم باشه یک نو شرمندگی یک نوع کوچیکی در ادم احساس میشه حالا در مقابل خداوند با آن عزمت بهتر نیست احساس کوچیکی و شرمندگی بکنیم[=&quot]

[=arial black]

[=&quot نوشت:
عقیل;44494]3- چرا مرجع تقلید را قبول ندارید سوالات فقهی را از چه کسی میپرسید؟

[=&quot]شما میفرماید ما خودمان از قرآن یا اینترنت یا کتابهای قدرتمندی که شما خیلی تعریف کردید جواب را پیدا میکنیم و تحقیق میکنیم

[=&quot]من بیماری ایدز دارم مثال :در زمان پیامبر این بیماری نبود در اینترنت و کتاب های شما نیز نیست حالا روزه من میتونم بگیرم یا نمیشه روزه بگیرم

[=&quot]ما مرجع تقلید داریم و میدونیم فلان مرجه تقلید بر اساس چند روایت و قرآن میگه نباید گرفت مثلا این بیماری حالت تهوه داره به امپول نیاز داره پس جایز نیست بگیره

[=&quot]البته این به کنار تا ما بخوایم تو اینترنت بگردیم کتاب بخونیم کلی زمان میبره و.......

[=&quot نوشت:
عقیل;44494]-آیا به آنها متوسل میشوید یا حاجت گرفته اید؟ خیر ما توسل به غیر خدا را جایز نمی دانیم[/]

[=&quot]کاملا حرف شما درست است فقط خدا

[=&quot]ولی صحیح تر اینه که دوستمون یک مثال از حضرت یعقوب آوردند ولی ما اونم میگینم به کل هیچ ما مثال ساده و قابل فهم میآوریم مثل مثال های بالا

[=&quot]شما در خانواده برادر یا خواهری دارید که پدرتان حرف ایشونو قبول کنه و شما مثل یک چیزی بخواید و به خواهرتان بگید برید این حرفو به پدرتان بزنید حرف شما رو زمین نمیندازه یا قبول میکنه

[=&quot]ما هم اینو میگیم میگم ائمه نه میتونند ببخشند نه میتونند پاداش بدن ولی ناجی که میتونند بشند چون خداوند این عزیزان را دوست داره به خاطر اونا دعای ما را خاسته ما را گناهان ماره به واستهی درخواست اونا اجابت میکنه مثل مثال خواهر شما که ما به ائمه متوسل میشیم یعنی اینان ناجی ما هستند در مقابل خدا

[=&quot نوشت:
عقیل;44513]یعنی میفرمایید با این کار تمیز میشوید ؟در کدام آیه چنین است بفرمایید؟ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ وَإِن كُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ وَإِن كُنتُم مَّرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مَّنكُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَيَمَّمُواْ صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُم مِّنْهُ مَا يُرِيدُ اللّهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَكِن يُرِيدُ لِيُطَهَّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ (مائده 6[/]) [=&quot]‏ اي مؤمنان ! هنگامي كه . ‏

[=&quot]این آیا کاملا صحیح هست و شما هم صحیح وضو میگیرد .

[=&quot]اما فکر کنم صحیح تر این طور باشه

[=&quot]در وضو شستن صورت و دستها لازم است و مسح آنها كافي نيست يعني بايد آب بر آنها جاري شود
[=&quot]و در مورد مسح به سر بايد گفت مسح به تمام سر لازم نيست بلكه به بعض آن كفايت مي كند بدليل حرف با در[=&quot] بروسكم واگر مسح به تمام سر لازم بود مي فرمود وامسحوا روسكم نه بروسكم[/]

[=arial black][=&quot]بعد از سر بايد قدم ها را مسح كند بدليل واو عطف[=&quot]
[=&quot]وامسحوا بروسكم و(واو عطف)ارجلكم .اين واو عطف بر ايديكم فصاحت ندارد بنابراين به غسل نمي توان آن را ربط داد بلكه به مسح كردن بايد وصل شود.

[=arial black][=&quot]میبینید این صحیح تر نیت خود قرآن میگه اما این یکم صحیح تر به نظر میاد و اینطور وضو میگیریم

[=&quot]

عقیل;44513 نوشت:

[=&quot] تمام ائمه ما در راه خدا جهاد کرده وشهید شدند و خداوند میفرماید هر کس در راه خدا جهاد کنه شهید است یعنی پاک میشه ائمه های ما پاک بودن

[=&quot]

عقیل;44603 نوشت:
نگفتید این عالمان به چه صورت به این درجه میرسند اصلا چطور عالم میشوند چند بار در بالا پرسیدم؟ راستش من هم اطلاع زیادی ندارم اما همون طور که شما حوزه دارید ما هم حوزه داریم مثلا حوزه مشهور اهل سنت در زاهدان

[=&quot] در حوزه های ما کسانی که روحانی معمولی میشن 8 سال درس میخوانند یعنی برابر دکترای معمولی ما و کسانی که مرجع تقلید میشن واقعیش من نمیدنم چقدر مخونند ولی شما فکر کنید تمام عمر خودشونو تو آیه های قرآن تفسیر میکنن و روایت تحلیل میکنن آیا اطلاعت از این عزیزان بهتر نیست در تا کسانی که شما ماموستا میگید چند سال درس میخونند

[=arial black]
[=&quot نوشت:
عقیل;44603]یک سوال هم الان به زهنم رسید آیا قبول دارید که بعضی آیه های قرآن در شرایط خاصی بعد از اتفاق افتادن یک عمل بر پیامبر نازل میشد اگه منظورتون همون شان نزوله بله ما هم قبول داریم[/]

[=&quot]با این جواب شما سوالی که پرسیدمو جواب میدم[/]

[=&quot نوشت:
عقیل;44603[/]]iran masood [=&quot]اما من آیه ای در قرآن دیدم که علی را ولی مسلمین معرفی کرده پس شما آیه ای ندارید که عمر و عثمان را ولی قرار دهد؟ اگه شما آیه ای دیدید به ما هم بگید تا جاهل از دنیا نریم بله ما خلافت آنها را منصوب من الله نمی دانیم بلکه معتقدیم آنها با شورا انتخاب شدند[/]

[=&quot]انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوة و یوتون الزکوة و هم راکعون[/][=&quot] »
« [/][=&quot]ولی امر شما تنها، خدا و رسول و آن مومنانی هستند که نماز بپاداشته و به فقیران در حال رکوع زکات می دهند[/][=&quot]».

[/][=&quot]همه مفسران نظر دارند که این آیه در باره ی علی (ع) ، زمانی نازل شد که آن حضرت در حال رکوع صدقه دادند. نسایی در کتاب صحیح خود نزول آن را درباره ی علی [/][=&quot]([/][=&quot]ع) از عبدالله بن سلام نقل کرده است . جمع کننده ی صحاح سته در تفسیر سوره ی مائده ، نزول آیه ی بالا را در مورد علی (ع) نقل کرده است و نیز ثعلبی در تفسیر کبیر خود ، نزول آن را در شان امیرالمومنین (ع) مسلم می داند[/][=&quot] .

[/][=&quot]البته شاید بفرمایید این درست نیست بر حدسو گمان است حرف شما صحیح است [/][=&quot]

[/][=&quot]اما صحیح تر این است شما هم یک آیه بفرمایید با روایت در مورد عثمان یا ابوبکر ذکر شده ما قبول میکنم حتی اگر حدسو گمان باشد[/][=&quot]

[/][=&quot]این جواب ها شاید طولانی شد و خسته کننده ولی من همیشه سعی میکنم بر اساس عقلم تصمیم بگیرم و کاری به روایت ندارم چون دوستان هر چی راویت میآورندند شما هم نقض آن را میآوردید مشخص نمیشود کی درست گفته شما حرف خودتونو میزدید دوستان خرف خودشونو ولی با این مثال ها شاید خنده دار باشد ولی به جواب معما ها نزدیک میشویم این جواب سوال های صفحه اول بود بعد میرویم صفحه دوم[/]

[/]

iran masood;44691 نوشت:
حالا چرا استدلال ها شیعه صحیح تر است به این مقوله میپردازیم؟

سلام بر ایران مسعود گرامی

اصل را باید بر هدایت گذاشت .
این مطلب که تشیع یا تسنن یا غیره .. در درجه اول مهم این است که یک انسان قابلیت تعالی را داشته باشد.

اگر این مطلب در انسانی وجود نداشته باشد حتی آموزگارش جبرئیل باشد هیچ فایده ای ندارد.

خداوند انسانها را به قومهای مختلف خلق کرده و راه هدایت رو برای طالبین در هر قومی ایجاد کرده و هیچ جای بهانه ای ندارد کسی که مثلا در قطب شمال است و هیچ رابطه ای با مسلمانان ندارد و میمیرد.

راه هدایت تعئین شده ولی انسان عاقل از خوشه دیگران نیز نکته ای می چیند تا ندای هدایت را از زبان آنها هم بشنود و بنوعی نام معشوقش و نشانی او را از زبان دیگری بشنود.

وهمینطور اگر ایراد و نقصی در اعتقاداتش مشاهده نمود اصلاح کند.

اسلام بهترین ادیان است چراکه تمام جوانب تعالی انسان در او نهفته است.

نباید متعصبانه نگریست.

البته این نظر صرفا نظر من است.

یاحسیب

عقیل;44668 نوشت:
پس چطور میان مردم قضاوت میکردند ؟ اگه امروزه قاضی شدن دانشگاه رفتن و تحصیلات می خواد آن روز ها عدالت و مردانگی و صداقت می خواست

یعنی سواد و تحقیق در مورد رای دادن و قضاوت کردن شرت نیست شما دیگر چرا شما که میفرمایید ابوبکر عادل بود حقی نا حق نمیشد و...

یک سوال که فرق قضاوت علی و خلیفه های شما بود در این روایت به چشم میخرد ؟علی که با سواد و با علم قضاوت کرد و خلیفه شما بر اساس مردانگی و صداقت

چند نفر زنا کار مرد بودند دستگیر شده و پیش خلیفه شما اورده شدند خلیفه شما دستور داد بر اساس صداقت و مردانگی که داشت مجازات زنا کار مشخص است اعدام یا گردن زدن حالا من دقیق جمله را نیمگم ولی قضاوتی اینچنین کرد

ولی علی با علم گفت نه صبر کنید اول بپرسید ببینید چرا زنا کردند ؟

مثلا یکی دیوانه بود گفت چون این جاهل بوده ونفهمیده مشکلی ندارد و دیگران نیز به این ترتیب که وارد حاشیه نمیشوم فقط مطلب در این بود که اگر بر اساس صداقت بود یک نفر باید انجا کشته میشد اما بر اساس قضاوت علی با علم خون یک بی گناه نریخت

عرایض بنده تمام شد سعی کردم با مثال توضیح دهم و از کل مغز شما استفاده کنم و با روایت که شما قبول ندارید جواب ندادم چون من یک روایت میگفتم شما یک روایت دیگه

ولی به این صورت صیحیح تر مشخص شد مثلا این میماند شما الان در دین نمره 18 گرفته اید قبول شده اید پس چرا نمره 20 نگیریم بزارید گزینه های صحیح تر را انتخاب کنیم و نمره 20 بگیریم

از شما دوست عزیزم هم سپاس گذارم .

از تمام دوستان پوزش میخوام ولی خیلی دوست داشتم با سنی های عزیز صحبت کنم تا به علامت سوال های ذهنم برسم .

دوستان اگر نظری دارد در مورد مثال ها صحبت های بنده صحبت های عقیل عزیز میتوانند بپرسند و اگر برادر عزیزم عقیل صلاح دونست جواب میده

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام بر شما ایران مسعود گرامی و همه ی دوستان دیگر
قبل از پاسخ گویی به نتیجه گیری هایت یک توصیه ای بهت می کنم
همیشه فکر نکن که خودت عاقل تر از همه ای و با خواندن دو مقاله از سایت ولی عصر و حوزه و راسخون می تونی یک سنی را محکوم کنی. البته من نمی خواستم در این تاپیک بحثی صورت بگیرد اما وقتی دیدم به این زودی در کمتر از دو روز در مورد حقانیت شیعه و سنی قضاوت کردی مجبور شدم جوابت را بدهم و امشب هم به خاطر شب قدر نخوابیده ام ولی اشکال ندارد جوابت را می دهم
در ضمن خودت گفتی من نمی خوام بدون دلیل پیرو پدر و مادرت باشی پس تعصب را کنار بگذار قول بده که تعصب را کنار می گذاری و بی طرفانه قضاوت کن

iran masood;44693 نوشت:
کاملا جواب شما صحیح است پیامبر مهر نمیزاشت کسی هم نمیتونه بگه که مهر میذاشت اما صحیتر این است که در زمان پیامبر فرش های هزار رجی که ما زیر پا میاندازیم نبود پیامبر یا روی زمین نماز میخواند یا روی حصیر ما هم اینو میگیم اگر بر یک چیز طبیعی سجده کنی مثلا زمین و خاک هر چیزی که طبیعی باشد اشکالی ندارد ولی زمانی که فرش است مهر میگذاریم که مهر نیز خاک است بر آن سجده میکنیم انگار همان زمین است .دیدید این استدلال شیعه بهتر و با عقل جور در میاد

خودت هم قبول کردی پیامبر بر مهر سجده نمی کرد.
اما همان پیامبری که در مسجدی که فرش نداشت بر خاک سجده می کرد و زمانی که مساجد با حصیر فرش شدند بر آنها سجده کرد و زمانی هم که در خانه نماز می خواند هم مهر نمی گذاشت حالا چه برسه به این که مهر خاک کربلا بگذاره.
آیا فکر نمی کنی همین که پیامبر بر هر چیزی سجده می کرد خود دلیل بر این باشد که سجده بر خاک و چیز های طبیعی واجب نیست.
iran masood;44693 نوشت:
شما استدلالی ندارید که حتما اینطور نماز میخواند ما هم استدلالی نداریم اگر هم داشته باشیم من نمیدانم و شما هم حتما قبول نخواهید کرد پس من در این گونه مثال به عقلم رجوع میکنم. زمانی که کم میارم میبینم این کار درسته یا نه حالا تحلیل من یک روز دانشگاه در مقابل استاد سنی دست به سینه ایستادم و ایشون حرف میزد دیدم ناراحت شد و گفت دستو بنداز این بی احترامی هست .دیدم راست میگه کسی که دست به سینه می ایستد یک جور بی احترامی احساس قدرت میکنه مثل شما وقتی پدراتان صحبت میکند دست به سینه می ایستید و سخن میگوید؟ (با اسباب بازی کودکان نگاه کردید مثلا غول چراغ جادو دست به سینه ایستاده و احساس قدرت میکنه ) ولی دست کنار آدم باشه یک نو شرمندگی یک نوع کوچیکی در ادم احساس میشه حالا در مقابل خداوند با آن عزمت بهتر نیست احساس کوچیکی و شرمندگی بکنیم

راستی روز قیامت هم همین دلیل ها را می آوری
آن استاد چرا ناراحت شد من که از کلاس اول معلم هامون گفتند وقتی معلم حرف می زند دست به سینه باشید
اگر با این دلیل ها قانع می شی پس بزار یک عکس برات بذارم که آیت الله خامنه ای در کنار قبر امام رضا دست به سینه ایستاده.
البته یه چیز بگم ما دست به سینه نماز نمی خوانیم بلکه دست راست خود را بر روی مچ دست چپ می گذاریم و آن را بالای ناف و زیر سینه قرار می دهیم اگر تونستم یه عکس پیدا کنم برات می ذارم
iran masood;44694 نوشت:
شما میفرماید ما خودمان از قرآن یا اینترنت یا کتابهای قدرتمندی که شما خیلی تعریف کردید جواب را پیدا میکنیم و تحقیق میکنیم

من نگفتم خودمان جواب می دهیم بلکه ما هم از علما می پرسیم
iran masood;44694 نوشت:
من بیماری ایدز دارم مثال :در زمان پیامبر این بیماری نبود در اینترنت و کتاب های شما نیز نیست حالا روزه من میتونم بگیرم یا نمیشه روزه بگیرم ما مرجع تقلید داریم و میدونیم فلان مرجه تقلید بر اساس چند روایت و قرآن میگه نباید گرفت مثلا این بیماری حالت تهوه داره به امپول نیاز داره پس جایز نیست بگیره البته این به کنار تا ما بخوایم تو اینترنت بگردیم کتاب بخونیم کلی زمان میبره و.......

همون طور که شما از مرجع تقلیدتون سوال می کنید ما هم از علمامون سوال می کنیم اما ما مجبور نیستیم صد در صد در تمام اوامر از یک نفر تقلید کنیم بلکه می تونیم وقتی مطمئنیم این عالم اشتباه می کنه و فتوایش مخالف همه ی علما است مجبور نیستیم به فتوای او عمل کنیم
من هم برایتان یک مثال می زنم
مثلا یک شیعه مقلد آیت الله روحانی است و از ایشان تقلید می کند ولی وقتی به فتوای ایشان در مورد ازدواج موقت دختر و پسر بدون اذن والدین نگاه می کند که ایشان آن را جایز می دانند تعجب می کند اما در حالی که می داند این حکم مخالف قرآن و سنت است مجبور است از آن اطاعت کند.
پس به نظر شما کدام یک بهتر است
iran masood;44694 نوشت:
کاملا حرف شما درست است فقط خدا ولی صحیح تر اینه که دوستمون یک مثال از حضرت یعقوب آوردند ولی ما اونم میگینم به کل هیچ ما مثال ساده و قابل فهم میآوریم مثل مثال های بالا شما در خانواده برادر یا خواهری دارید که پدرتان حرف ایشونو قبول کنه و شما مثل یک چیزی بخواید و به خواهرتان بگید برید این حرفو به پدرتان بزنید حرف شما رو زمین نمیندازه یا قبول میکنه ما هم اینو میگیم میگم ائمه نه میتونند ببخشند نه میتونند پاداش بدن ولی ناجی که میتونند بشند چون خداوند این عزیزان را دوست داره به خاطر اونا دعای ما را خاسته ما را گناهان ماره به واستهی درخواست اونا اجابت میکنه مثل مثال خواهر شما که ما به ائمه متوسل میشیم یعنی اینان ناجی ما هستند در مقابل خدا

اولا این مقایسه شما گناه هست چون نمی توان خداوند را به انسان تشبیه کرد دوما این مثال شما می شود پارتی بازی که خداوند از چیزی که شما گفتید بری است
سوما حضرت یعقوب زنده بود و می توانست دعا کند ولی ائمه که دیگر مرده اند و صدای ما را نمی شنوند چطور برایمان دعا کنند چهارما یا مهدی ادرکنی یعنی چه مگر شما نمی خواهید ما از آنها می خواهیم که در پیش خدا برایمان دعا کنند پس چرا این را می گید؟
یا علی مدد را چه طور توجیه می کنید نکنه یا علی مدد یعنی حضرت علی نزد خدا دعا کنه که با مدد بده
iran masood;44694 نوشت:
این آیا کاملا صحیح هست و شما هم صحیح وضو میگیرد . اما فکر کنم صحیح تر این طور باشه در وضو شستن صورت و دستها لازم است و مسح آنها كافي نيست يعني بايد آب بر آنها جاري شود و در مورد مسح به سر بايد گفت مسح به تمام سر لازم نيست بلكه به بعض آن كفايت مي كند بدليل حرف با در بروسكم واگر مسح به تمام سر لازم بود مي فرمود وامسحوا روسكم نه بروسكم[/font] بعد از سر بايد قدم ها را مسح كند بدليل واو عطف وامسحوا بروسكم و(واو عطف)ارجلكم .اين واو عطف بر ايديكم فصاحت ندارد بنابراين به غسل نمي توان آن را ربط داد بلكه به مسح كردن بايد وصل شود. میبینید این صحیح تر نیت خود قرآن میگه اما این یکم صحیح تر به نظر میاد و اینطور وضو میگیریم

اگر مثل خودتون در تاپیک های قبلی جواب بدم این رو می گم
همه می دانیم کثیف ترین عضو بدن پا ها هستند چون با زمین تماس دارند یا درون کفش های بسته هستند پس چرا باید صورتی را بشوییم که تمیز ترین عضو بدن است ولی پا را باید مسح بکشیم آیا با مسح کشیدن پا ها تمیز می شود یا نه علاوه بر این که تمیز نمی شوند رطوبت به آن هم اضافه می شود و رطوبت هم شرایط رشد برای میکروب ها را مهیا می کند پس کدامین روش بهتر است؟
حالا چه برسه به زمان پیامبر که کفش درست وحسابی نبود کوچه ها خاکی بودند داخل کوچه مثل فضای روستا ها پر از فضولات حیوانات آیا با این شرایط می توان وارد مسجد شد
اما بحث بر سر آیه که می گویید با واو عطف حکم پا ها هم مثل سر است من می خواهم این را هم ترجمه کنی
أَنَّ اللّهَ بَرِيءٌ مِّنَ الْمُشْرِكِينَ وَرَسُولُهُ
نکنه معاذ الله این طور ترجمه می کنی که خداوند از مشرکین و رسولش بیزار است چون رسوله با واو عطف به مشرکین وصل می شود
iran masood;44694 نوشت:
تمام ائمه ما در راه خدا جهاد کرده وشهید شدند و خداوند میفرماید هر کس در راه خدا جهاد کنه شهید است یعنی پاک میشه ائمه های ما پاک بودن

اولا خلفای راشدین هم همگی به جز حضرت ابوبکر به شهادت رسیدند اما این که میگی تمام ائمه ما به شهادت رسیدند ادعایی بیش نیست مثلا همین امام زمان چه طور پا به زمین نزاشته شهید شده
و این دلیل نمی شود که چون شهید شدند پس امام منصوب من الله هستند البته همگی ائمه را ما دوست داریم سوء ظن پیش نیاد و خیلی های دیگه هم شهید شدند
iran masood;44694 نوشت:
در حوزه های ما کسانی که روحانی معمولی میشن 8 سال درس میخوانند یعنی برابر دکترای معمولی ما و کسانی که مرجع تقلید میشن واقعیش من نمیدنم چقدر مخونند ولی شما فکر کنید تمام عمر خودشونو تو آیه های قرآن تفسیر میکنن و روایت تحلیل میکنن آیا اطلاعت از این عزیزان بهتر نیست در تا کسانی که شما ماموستا میگید چند سال درس میخونند

چه طور شما با چند تا سوال به این زودی درباره ی علمای ما اظهار نظر می کنی
فقط این زا بگم که شرط ورود به بعضی حوزه های علمیه مثل الازهر و مدینه و ریاض حافظ قرآن بودن است
iran masood;44695 نوشت:
انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوة و یوتون الزکوة و هم راکعون » « ولی امر شما تنها، خدا و رسول و آن مومنانی هستند که نماز بپاداشته و به فقیران در حال رکوع زکات می دهند».

اولا این ترجمه شما اشتباه هست و این ترجمه صحیح هست
‏ تنها خدا و پيغمبر او و مؤمناني ياور و دوست شمايند كه خاشعانه و خاضعانه نماز را به جاي مي‌آورند و زكات مال به در مي‌كنند . ‏
در این جا راکع به معنای با خشوع است همان طور که در آیه 24 ص به معنی خشوع و خضوع است فَاسْتَغْفَرَ رَبَّهُ وَخَرَّ رَاكِعًا وَأَنَابَ
iran masood;44695 نوشت:
همه مفسران نظر دارند که این آیه در باره ی علی (ع) ، زمانی نازل شد که آن حضرت در حال رکوع صدقه دادند.

نظر مفسران به تنهایی دلیل نیست نظر مفسری مهم است که از روی روایات صحیح باشد
iran masood;44695 نوشت:
نسایی در کتاب صحیح خود نزول آن را درباره ی علی (ع) از عبدالله بن سلام نقل کرده است .

اولا کتاب نسایی صحیح نام ندارد و سنن نام دارد اگر می شود متن عربی رابذار تا صحت روایت را بررسی کنم
iran masood;44695 نوشت:
جمع کننده ی صحاح سته در تفسیر سوره ی مائده ، نزول آیه ی بالا را در مورد علی (ع) نقل کرده است

راستش من تا حالا چیزی به نام جمع کننده صحاح سته را نشنیدم
iran masood;44695 نوشت:
نیز ثعلبی در تفسیر کبیر خود ، نزول آن را در شان امیرالمومنین (ع) مسلم می داند .

ثعلبی درست نیست ثعالبی درست است خیلی خوب شما یک روایت صحیح با متن عربی و منبعش بیار ما از شما قبول می کنیم
iran masood;44695 نوشت:
اما صحیح تر این است شما هم یک آیه بفرمایید با روایت در مورد عثمان یا ابوبکر ذکر شده ما قبول میکنم حتی اگر حدسو گمان باشد

دوست من مگه نگفتم ما خلافت آنها را توسط شوری می دانیم نه حکمی از طرف خدا.

عقیل;44704 نوشت:
خودت هم قبول کردی پیامبر بر مهر سجده نمی کرد. اما همان پیامبری که در مسجدی که فرش نداشت بر خاک سجده می کرد و زمانی که مساجد با حصیر فرش شدند بر آنها سجده کرد و زمانی هم که در خانه نماز می خواند هم مهر نمی گذاشت حالا چه برسه به این که مهر خاک کربلا بگذاره. آیا فکر نمی کنی همین که پیامبر بر هر چیزی سجده می کرد خود دلیل بر این باشد که سجده بر خاک و چیز های طبیعی واجب نیست.

با تشکر از عقیل عزیز شما چرا زود از کوره در میروید و سریع توهین میکند بنده نگفتم عاقل هستم فقط دیدم در تاپیک های قبل به شما روایت آیه میگن دوستان قبول نمیکنید گفتم با مثال بگم تا اینطوری وارد بحث بشیم از بذل عنایت شما سپاسگذارم

آیا دلیلی دارید که پیامبر بر فرش سجده میکرد و اصلا فرش بود؟

عقیل;44704 نوشت:
راستی روز قیامت هم همین دلیل ها را می آوری آن استاد چرا ناراحت شد من که از کلاس اول معلم هامون گفتند وقتی معلم حرف می زند دست به سینه باشید

ما فقط مثال زدیم و اعلا دوست روایت هارو گفتند شما قبول نمیکنید در تاپیک قبل ذکر کردم گفتند بی احترامی هست من در دانشگاهی درس میخوانم که تمام استادان سنی هستند.شما که حرف خودتان را قبول ندارید یکی میگه دست سینه بی احترامی یکی میگه خوبه ما که نفهمیدیم.

عقیل;44704 نوشت:
همون طور که شما از مرجع تقلیدتون سوال می کنید ما هم از علمامون سوال می کنیم اما ما مجبور نیستیم صد در صد در تمام اوامر از یک نفر تقلید کنیم بلکه می تونیم وقتی مطمئنیم این عالم اشتباه می کنه و فتوایش مخالف همه ی علما است مجبور نیستیم به فتوای او عمل کنیم من هم برایتان یک مثال می زنم مثلا یک شیعه مقلد آیت الله روحانی است و از ایشان تقلید می کند ولی وقتی به فتوای ایشان در مورد ازدواج موقت دختر و پسر بدون اذن والدین نگاه می کند که ایشان آن را جایز می دانند تعجب می کند اما در حالی که می داند این حکم مخالف قرآن و سنت است مجبور است از آن اطاعت کند. پس به نظر شما کدام یک بهتر است

از کجا میفهمید یک عالم اشتباه میگه اگر میفهمید پس شما همتون سنی ها عالم هستید حالا این مقوله به کنار وقتی مریض میشوید هم اینطوری انجام میکنید چند دکتر تشریف میبرید کل دارو های تجویز شد رو میخورید هر کدوم سازگار بود بعد یه مدت از اونا استفاده میکنید؟

عقیل;44704 نوشت:
اولا این مقایسه شما گناه هست چون نمی توان خداوند را به انسان تشبیه کرد دوما این مثال شما می شود پارتی بازی که خداوند از چیزی که شما گفتید بری است سوما حضرت یعقوب زنده بود و می توانست دعا کند ولی ائمه که دیگر مرده اند و صدای ما را نمی شنوند چطور برایمان دعا کنند چهارما یا مهدی ادرکنی یعنی چه مگر شما نمی خواهید ما از آنها می خواهیم که در پیش خدا برایمان دعا کنند پس چرا این را می گید؟ یا علی مدد را چه طور توجیه می کنید نکنه یا علی مدد یعنی حضرت علی نزد خدا دعا کنه که با مدد بده

پارتی بازی با دعلای خیر طلبیدن فرق دارد .در مطلبی فرمودید که مرده اند پس با این تفاسیر به عالم بعد مرگ نیز ایمان ندارید
چون فکر میکنید با مردن همه چیز تمام میشود

iran masood;44714 نوشت:
اگر مثل خودتون در تاپیک های قبلی جواب بدم این رو می گم همه می دانیم کثیف ترین عضو بدن پا ها هستند چون با زمین تماس دارند یا درون کفش های بسته هستند پس چرا باید صورتی را بشوییم که تمیز ترین عضو بدن است ولی پا را باید مسح بکشیم آیا با مسح کشیدن پا ها تمیز می شود یا نه علاوه بر این که تمیز نمی شوند رطوبت به آن هم اضافه می شود و رطوبت هم شرایط رشد برای میکروب ها را مهیا می کند پس کدامین روش بهتر است؟ حالا چه برسه به زمان پیامبر که کفش درست وحسابی نبود کوچه ها خاکی بودند داخل کوچه مثل فضای روستا ها پر از فضولات حیوانات آیا با این شرایط می توان وارد مسجد شد

اولین شرط نماز گذار پاک بودن هست بعد وضو یکی از ارکان نماز است یعنی کار هایی که قبل نماز باید انجام شود اگر نشود نماز صحیح نیست ولی تمیز بودن ارکان حساب نمیشه پس اون موقعه یک ارکان نیز اضافه میشه تمیز بکینم وضو بگیریم نیت بگنیم و....

در آخر اگر شما کثیف باشید میتوانید نماز بخوانید هیچ کسی نگفته کثیف بودن نماز را باطل میکنه انگار شما کثیف را با نجس اشتباه گرفتید این دو با هم فرق دارد نیاز به توضیح داشتید شرح خواهم داد

اگر اینطور باشد در جبهه جنگ در 8 سال دفاع مقدس نماز هیچ کدوم صحیح نبوده چون همه خاکی و گلی و کثیف بودند .

عقیل;44704 نوشت:
چه طور شما با چند تا سوال به این زودی درباره ی علمای ما اظهار نظر می کنی فقط این زا بگم که شرط ورود به بعضی حوزه های علمیه مثل الازهر و مدینه و ریاض حافظ قرآن بودن است

چون حافظ قرآن هستند اطاعت از آنها واجب میشه؟

عقیل;44704 نوشت:
انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوة و یوتون الزکوة و هم راکعون » « ولی امر شما تنها، خدا و رسول و آن مومنانی هستند که نماز بپاداشته و به فقیران در حال رکوع زکات می دهند».

ترجمه را میزاریم به عهده اساتید عزیز

در آخر دوستان نظری دارند بفرمایید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر همه دوستان و تشکر از کاربران عزیز ایران مسعود و عقیل !

واقعیت اینه که با مطالعه همین تایپیک سوالات بیشماری در ذهن بنده راجع به مباحث دوست عزیز ، عقیل ایجاد شد و بنده هم سعی داشتم تا زمانی که این گفتار از طرف دوستان به اتمام نرسیده وارد بحث نشوم ، اما حالا که صحبت ها به پایان رسیده با یه مشکل جدید مواجه شدم !

اونم اینه که واقعیت سوالات خیلی بیشتر از اون چیزیه که فکر میکردم ، حالا موندم ، آیا میشه همه این سوالات را در این مجال بررسی کرد یا نه ؟

به هر ترتیب ، تمام سوالاتی را که در اثر صحبت های عقیل در ذهنم ایجاد شده مینویسم ، دوستان بهترین ها و موثر ترین هایش را گزینش کنند و بحث ها روی اونها متمرکز بشه ، و همینجا از دوست عزیز عقیل میخوایم که باز هم همچون گذشته صبورانه پاسخ دهند !

با تشکر !

در ضمن تمام سوالات از مطالب همین تایپیک دوست عزیز عقیل است و مطلبی خارج از این چارچوب در کار نیست !

با تشکر

یا علی

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم انی افتتح الثناء بحمدک . . .

اَلْحَمْدُلِلَّهِ الَّذى عَلا فى تَوَحُّدِهِ وَدَنا فى تَفَرُّدِهِ وَجَلَّ فى سُلْطانِهِ وَعَظُمَ فى اَرْكانِهِ، وَاَحاطَ بِكُلِّ

شَىْ‏ءٍ عِلْماً وَ هُوَ فى مَكانِهِ وَ قَهَرَ جَميعَ الْخَلْقِ بِقُدْرَتِهِ وَ بُرْهانِهِ، حَميداً لَمْ يَزَلْ، مَحْموداً لايَزالُ

(وَ مَجيداً لايَزولُ، وَمُبْدِئاً وَمُعيداً وَ كُلُّ أَمْرٍ إِلَيْهِ يَعُودُ).

بارِئُ الْمَسْمُوكاتِ وَداحِى الْمَدْحُوّاتِ وَجَبّارُالْأَرَضينَ وَالسّماواتِ، قُدُّوسٌ سُبُّوحٌ، رَبُّ الْمَلائكَةِ وَالرُّوحِ،

( بر گرفته از خطابه گرانسنگ غدیر )

.............................................................................................................
...............................................................................................................................................................
.............................................................................................................

پرسش ها :

1.در مورد آیه :فَاغْسِلُوا وُجُوهَكُمْ وَأَيدِيكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُوا بِرُءُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ و برداشت دوست عزیز در مورد شستن پاها
2. ادعای دست بسته نماز خواندن پيامبر توسط دوست عزیز عقیل و عدم اثبات ؟؟؟
3. خلافت خلفاء : چرا با اينکه معاويه از صحابه بود او را جزو خلفا نمي دانند و يا همچنين يزيد که انتصابش همچون انتصاب عمر بود !!!
4. بحث توسل به انبياء و اولياء ؟؟؟ که گفته به انبیاء و اولیاء نمی توان متوسل شد ؟؟؟
5. در مورد تقلید همزمان از چند عالم ( اهل سنت ) ، اگر نظر 2 یا چند مجتهد در مورد يک مسئله تفاوت داشته باشد آنوقت تکليف چيست ؟ آیا ما توانایی تشخیص بهترین حکم را داریم ؟؟؟
6. در مورد کتب صحیح و اینکه عقیل گرامی فرمودند باید احادیث آن بررسی گردد ، اصلاً چرا به برخي از کتب خاص ميگويند صحيح ؟ آيا همين نامگذاري نشان دهنده اعتقاد عمومي اهل سنت راجع به اين کتب نيست ؟
7.ادعای تقليد در اصول و عقايد در شیعه ! آیا دوست عزیزمان عقیل میتوانند این ادعای خویش را با سند و مدرک به اثبات برسانند ؟ اگر آری که هیچ ! اگر خیر پس چرا اینچنین ادعایی کردند ؟
8. در مورد سجده نمودن پیامبر ! اینکه پیامبر مهر نگذاشته اند بحثی مسلم است ، چون اصلاً مهری نبوده که بگذارند ، همه میدانند ایشان یا برزمین سجده مینمودند با بر حصیر ! حال اهل سنت بر پایه کدامیک ا از آیات و یا روایات سجده کردن بر فرش و قالی و پارچه را درست میدانند ؟
9. در مورد شهادت عمر و عثمان کمی بیشتر توضیح داده شود ، آیا خلیفه ای که مردم در اثر ناعدالتی آشکار و نارضایتی از عملکردش او را به قتل میرسانند شهید است ؟؟؟ آیا میتوان گفت او عادل است ؟؟؟
10.چطور افضلیت خلفاء مهم نیست و آنوقت شما در ماجرای سقیفه دلایل افضلیت ابوبکر را پیش میکشید ؟ ( از لحاظ سن و . . . )
11. میشه بفرمایید کدام شورا در مورد عمر به اجرا گذاشته شد ؟؟؟
12.فرمودید که در مورد عقاید از یک یا چند کتاب خاص ( مشترک در بین تمامی اهل سنت ) استفاده میشود اما در مورد فقه هر کسی از امام خویش تبعیت میکند ! حال سوال اینجاست اگر تفاوت اهل سنت در اصول و عقاید نیست چرا ( به استناد کتابهایتان ) پیروان هر فرقه ، فرقه دیگر را تکفیر میکنند ؟
13.شما فرمودید که شیعه علی همان سنی پیامبر است ! سخن حقی است ، اما با چه دلیل و سندی آنرا به خویش و هم مسلکانتان ربط میدهید ؟ ( حداقل چند دلیل عمومی قانع کننده ! )
14. مطلب شگرفی را فرمودید و ادعا کردید که علی تنها سواد نوشتن و خواندن داشت ! میتوانید دلیل محکمی بر این قضیه بیاورید یا اینکه از خواندن مطالب کتبی همچون نهج البلاغه که خود گویای علم علی است غافل بودید ! یا نکند نشنیده اید که پیامبر خدا فرمود من شهر علمم و علی درب آن ! یا شاید این حدیث را هم قبول ندارید !
اگر علی تنها سواد خواندن و نوشتن داشت ، چرا به قول خودتان وزیر هر سه خلیفه بوده؟ مگر نه اینکه هم خلیفه هم وزیر باید اشخاصی عالم و آگاه باشند ؟
15.آیا میزان قضاوت تنها عدالت و صداقت است ؟ یعنی قضاوت هیچ علم و دانشی طلب نمی نموده ؟
16.شما فرمودید پیامبر امی بود ولی بهترین قضاوت ها را داشته !
میشه بفرمایید پیامبر بعد از رسالتشون کی اُمی بودند ؟ پس یعنی پیامبر در کل دوران عمر خویش بی سواد بودند ؟
17. آیا واقعاً ابوبکر و عمر در سختی ها همراه پیامبر بودند ؟ میشه بفرمایید ابوبکر چه سالی ایمان آورده ؟ ( البته یکبار دیگر فرمودید بعد از خدیجه وبنده جوابتان را دادم نمی دانم مطالعه فرمودید یا خیر !!!! )
18. بر اساس چه استدلالی یاعلی مدد و یا مهدی ادرکنی را شرک میدانید ؟ دلیل محکم و قاطع لطفاً چون ادعا ، ادعای بزرگی است پس دلیل هم باید با آن متناسب باشد !
19.آیا میتوان تنها به این دلیل که خیابانهای آنزمان کثیف بوده نص را رد کرد و پاها را شست ؟
به قول خودتان آیا روز قیامت هم اینگونه دلیل می آورید ؟
20.چرا چیزی را به شیعه نسبت میدهید که در شیعه نیست ! آیا تهمت زدن از گناهان بزرگ در پیشگاه خداوند نیست !
کی گفته امام زمان علیه السلام پایش را روی زمین نگذاشته ؟ میتوانید با دلیل محکم از منابع شیعه پاسخ دهید یا خیر این را هم ادعا نمودید !
21. چطور شما عزیزان شأن نزول را قبول دارید و برای ترجمه این آیات بخصوص ( 55 مائده ) دست به قیاس میزنید ؟ آیا نه اینکه جز یک یا دو مفسر بقیه مفسران بزرگ اهل سنت این آیه را در شأن علی دانسته اند آن هنگام که در رکوع زکات داد ؟ پس این شأن نزول که قبولش دارید برای کدام آیات است؟؟؟؟ دلیل قانع کننده لطفاً.

22. چطور با اینکه خلفا سواد نداشتند ( با توجه به صدق اعتراف خود حضرتعالی ) در ماجرای فدک دست به تفسیر قرآن بردند ؟ آیا شایسته است افرادی که سواد ندارند در مقام تفسیر کتاب خدا برآیند ؟

از شما دوست عزیز متشکرم ، منتها خواهش میکنم از خلاصه گویی در جایی که توضیح نیاز است و از پراکنده گویی در جایی که نیاز نیست بپرهیزید . در ضمن از آنجایی که سوالات زیاد است انشاءالله تعدادی از آنها را برداشته و صحبت میکنیم

امیدوارم همچون گذشته به ادامه مباحث بپردازید !

با تشکر

یا علی:Gol: مهر تو ایمان من است ! :Gol:

با تشکر از دوست خوبم بنده هم سوالاتی کردم که عقیل عزیز بدن تا بر اسا س اون سوالها پاسخ داده بشه خواهش پست ها ویرایش نشه دوستان نیز سوالی دارند بپرسن از عقیل برادر عزیز هم خواهشمندم جواب بده ما هم اینجا جمع شدیم تا علامت سوالهای ذهن خود را پیدا کنیم با کسی هم دشمنی ندارم و عقیل عزیز بنده شما رو دوست دارم هر چند در بالا به بنده .... کردید.

منتظر جواب های برادر عزیزم عقیل هستیم

نقل قول:
اولا این ترجمه شما اشتباه هست و این ترجمه صحیح هست
‏ تنها خدا و پيغمبر او و مؤمناني ياور و دوست شمايند كه خاشعانه و خاضعانه نماز را به جاي مي‌آورند و زكات مال به در مي‌كنند . ‏
در این جا راکع به معنای با خشوع است همان طور که در آیه 24 ص به معنی خشوع و خضوع است فَاسْتَغْفَرَ رَبَّهُ وَخَرَّ رَاكِعًا وَأَنَابَ

آنان که ایمان آورده اند، که نماز را به پا می دارند، و زکات را درحال رکوع ادا می کنند.
آیه ولایت، به اتفاق فریقین (شیعه و سنی)، در مورد علی( نازل گشته. طبری روایات متعددی را در این رابطه نقل می کند.(1) و زمخشری که از اکابر علمای اهل تسنن است، به طور جزم می گوید که این آیه در شأن علی ( نازل شده است. (2) فخر رازی نیز که همچون زمخشری، از اکابر بر اهل سنت و جماعت است، اعتراف می کند : "این آیه در شأن علی نازل گشته، و علما نیز اتفاق کرده اند که ادای زکات در حال رکوع واقع نشده، جز از علی( "(3)

[="red"]آيا كتب خودتون رو هم رد ميكنيد؟ علمايي كه خودتون به بزرگي ازشون ياد ميكنيد آيا تفسير درست قرآن رو بلد نيستن؟ آيا اون ها كه از بزرگان اهل تسنن هستن تفسير آيه رو نميدونن؟؟ آيا اونها به اشتباه گفتن كه اين آيه معنيش ركوع هست و در شان حضرت علي نازل شده؟؟ اگه اين سري از روايات علماي خودتون رو قبول نكنيد پس كدام يك رو قبول ميكنيد؟؟ همونايي كه دوست داريد قبول كنيد رو قبول ميكنيد؟ دوست من، من هم از استان كرمانشاه هستم و بارها با دوستان اهل تسنن بحث كردم و هيچ قصدي ندارم يا خداي نكرده نميخوام محكوم كنم، اول وظيفه ي خودم رو دفاع دينم ميدونم و ثانيا ميخوام بدونم آيا چيزهايي كه استدلال ميكنم در ذهن خودم صحيح هست يا خير؟
[/]

نقل قول:
اولا این مقایسه شما گناه هست چون نمی توان خداوند را به انسان تشبیه کرد دوما این مثال شما می شود پارتی بازی که خداوند از چیزی که شما گفتید بری است
سوما حضرت یعقوب زنده بود و می توانست دعا کند ولی ائمه که دیگر مرده اند و صدای ما را نمی شنوند چطور برایمان دعا کنند چهارما یا مهدی ادرکنی یعنی چه مگر شما نمی خواهید ما از آنها می خواهیم که در پیش خدا برایمان دعا کنند پس چرا این را می گید؟
یا علی مدد را چه طور توجیه می کنید نکنه یا علی مدد یعنی حضرت علی نزد خدا دعا کنه که با مدد بده

با مورد اولش كاري نداريم، با مورد دومش كار داريم كه شما ميگيد پارتي بازي ميشه، آيا خدايي كه گفته: اني جاعل في الارض خليفه، معناي اين خليفه چيست؟ خليفه يعني جانشين، [="#ff0000"]آيا خدا خودش در زمين نيست كه ميخواد در زمين خليفه بگذاره؟؟؟ خليفه معناش چيه ؟؟؟ آيا خليفه اين نيست كه از جانب خدا اختيار داره؟ و ما ميتونيم ازش كمك بگيريم؟؟ جواب اين سوال رو اگه لطف كنيد ممنون ميشم[/] آيا يك فرمانروا كه در استان هاي مختلف حكومتش يك جانشين و حاكم ميگذاره ميشه بگيم كه ديگه خودش حكومتي نداره؟؟؟ خدا گفته [="#ff0000"]وابتغوا اليه الوسيله[/] آيا خدا از ما دوره كه ميگه به سوي من وسيله بجوييد؟ وسيله براي تقرب به خداوند، آيا اين جانشين خدا وسيله نيست؟؟
در مورد سوم گفتيد ائمه مرده اند و صداي مارا نميشوند. آيا نخوانده ايد آيه ي قرآن رو كه ميگه: [="seagreen"]و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله أمواتاً بل أحیاء عند ربهم یرزقون[/] خداوند ميگه زنده اند و شما ميگيد مرده اند؟
مگر روايت رو نشنيده ايد كه:
[="red"]رسول اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) در روز بدر رو به شهداى بدر كرد و فرمود: « هَلْ وَجَدْتُمْ ما وَعَدَ رَبَّكُمْ حَقّا ; اى كشته شدگان آيا يافتيد آنچه را كه پروردگار شما به حق و راست وعده داده بود.» بعضى از اصحاب گفتند: يا رسول اللّه (صلى الله عليه وآله وسلم) ! اين ها كه مرده اند چگونه ايشان را آواز مى دهى در حالى كه جسدى بيش نيستند؟ حضرت فرمود: « اِنَّهُمْ اَسْمَعْ مِنْكُمْ ; ايشان از شما شنواترند و فهم و ادراك ايشان در اين حال از شما بيشتر است[/]

آيا پيامبر درست ميگويد كه مرده ها زنده اند يا اشتباه ميكند؟

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام بر همه ی دوستان
اولا از جناب ایران مسعود طلب بخشش دارم چون ایشان فرمودند به من توهین کردی البته برادر من که گفتم همیشه خود را از همه عاقل تر ندان یک نصیحت بود نه توهین.
در ضمن اگر در مطالبم نوعی حمله دیده می شود پوزش می خواهم چون همیشه من در مناظرات قصد مغلوب کردن طرف مقابل را ندارم چون اگر این طور باشد هم طرف مقابل مقابله به مثل خواهد کرد و دیگر گفتگویی صمیمیانه نخواهد بود و بی نتیجه خواهد ماند
یک خواهش دیگه هم دارم چون حالا سوالات به بحث کردن کشیده مطالب خیلی طولانی خواهد بود پس اگر مایلید چند موضوع را که بحث بیشتری نیاز دارد حذف کنیم و در آینده و در تاپیکی دیگر بحث کنیم

iran masood;44713 نوشت:
آیا دلیلی دارید که پیامبر بر فرش سجده میکرد و اصلا فرش بود؟

راستش من اطلاع دقیقی ندارم ولی همین که پیامبر توصیه ای نکردند که بر خاک نماز بخوانید خودش دلیل می شود بر نظر من. در ضمن حالا متاسفانه شیعیان بر خاک کربلا سجده می کنند در حالی که پیامبر اصلا چنین کاری نکردند.اما پیامبر بر حصیر، مسح (پلاس)، بساط (آنچه بر زمین می اندازند) و درنوک (نوعی از فرش) سجده می کرده است
در ضمن اعضای سجده هفت تاست و فقط پیشانی نیست پس شما باید هفت تا مهر بیارید و زیر پا و دست و ... هم بذارید تا بر غیر زمین سجده نکرده باشید
iran masood;44713 نوشت:
ما فقط مثال زدیم و اعلا دوست روایت هارو گفتند شما قبول نمیکنید در تاپیک قبل ذکر کردم گفتند بی احترامی هست من در دانشگاهی درس میخوانم که تمام استادان سنی هستند.شما که حرف خودتان را قبول ندارید یکی میگه دست سینه بی احترامی یکی میگه خوبه ما که نفهمیدیم.

خیلی خوب پس این ها دلیل نمی شود که چون استاد شما گفته این بی احترامی است یا معلم ما که گفته این از احترام است.
iran masood;44714 نوشت:
از کجا میفهمید یک عالم اشتباه میگه اگر میفهمید پس شما همتون سنی ها عالم هستید حالا این مقوله به کنار وقتی مریض میشوید هم اینطوری انجام میکنید چند دکتر تشریف میبرید کل دارو های تجویز شد رو میخورید هر کدوم سازگار بود بعد یه مدت از اونا استفاده میکنید؟

البته این روش من است که از چند عالم می پرسم و مردم فقط از عالمی که خودشون بهش اطمینان دارند سوال می کنند و به آن عمل می کنند اما من که به دینم اهمیت می دهم می گردم ببینم کدام عالم درست می گوید و این کار خیلی راحت است مثلا یک عالم برای فتوایش دلیل قرآنی دارد یکی به یک روایت ضعیف استناد می کند پس دوستان تشخیص این کار خیلی سختی نیست. در ضمن مثالی که در بالا آورده ام خیلی در فهم این مساله به شما کمک می کنه
iran masood;44714 نوشت:
پارتی بازی با دعلای خیر طلبیدن فرق دارد .در مطلبی فرمودید که مرده اند پس با این تفاسیر به عالم بعد مرگ نیز ایمان ندارید چون فکر میکنید با مردن همه چیز تمام میشود

به نظر موضوع توسل خیلی پیچیده و وسیع است که حتی نمی توان آن را در یک تاپیک بحث کرد پس اگر موافقید این بحث را بگذاریم برای آینده و تاپیکی دیگر
iran masood;44717 نوشت:
اولین شرط نماز گذار پاک بودن هست بعد وضو یکی از ارکان نماز است یعنی کار هایی که قبل نماز باید انجام شود اگر نشود نماز صحیح نیست ولی تمیز بودن ارکان حساب نمیشه پس اون موقعه یک ارکان نیز اضافه میشه تمیز بکینم وضو بگیریم نیت بگنیم و.... در آخر اگر شما کثیف باشید میتوانید نماز بخوانید هیچ کسی نگفته کثیف بودن نماز را باطل میکنه انگار شما کثیف را با نجس اشتباه گرفتید این دو با هم فرق دارد نیاز به توضیح داشتید شرح خواهم داد اگر اینطور باشد در جبهه جنگ در 8 سال دفاع مقدس نماز هیچ کدوم صحیح نبوده چون همه خاکی و گلی و کثیف بودند .

خیلی خوب قبول.
ولی وقتی خود خدا و پیامبر می گویند بشورید ما چکاره هستیم
iran masood;44718 نوشت:
چون حافظ قرآن هستند اطاعت از آنها واجب میشه؟

خیر دوست عزیز این را در جواب شما گفتم که می گویید علمای ما زحمت بیشتری می کشند و بیشتر درس می خوانند پس علم بیشتری دارند و من هم در جواب شما گفتم که برای این که بدانی تحصیل علمای ما اگر از علمای شما بیشتر نباشد کمتر نیست
iran masood;44718 نوشت:
ترجمه را میزاریم به عهده اساتید عزیز در آخر دوستان نظری دارند بفرمایید

اتفاقا من در تاپیک به چالش کشیدن امامت در این مورد بحث می کنیم اگر این آیه در آنجا بحث شود بهتر است
ان شاء الله جواب سوالات دیگر را هم می دهم

عقیل عزیز من از شما ناراحت نیستم به خودمم اجازه نیمدم ناراحت باشم یا توهین کنم چون شما سنی هستید در تمام تاپیک ها دیدید شما رو برادر خطاب کردم که این رفتار را از علی آموختیم .ولی به شما گفتم که زود عصبی نشیدو من خودمم عاقل نمیدانم در حد این مسائل نمیدونم منم یه فرد معمولیم مثل شما حتی دید من سعی کردم عدالت راعایت بشه بچه ها همه جبهه نگیرند و همه بحث کنند و شما تنها باشید گفتم من سوال میکنم بعد آخر روی اون سوال ها به نتیجه میرسیم .

عقیل عزیز ما همه باهم برادریم دیدید گفتم من 4 سال با سنی ها زندگی کردم در مورد مسائل دینی هم درست میگن ولی شیعه ها به قول معروف مو رو از ماست میکشن بیرون و درسترین را انتخاب میکنیم

ولی در مورد بحث ها دوستانم نظر بدن هر کدوم صلاح بود بحث حذف کنیم و برادرانه روی بقیه مباحث تحلیل و به نتیجه برسیم

برادر عقیل من شما رو دوست دارم و تمام بچه های اسک دین

به اینجا سر بزنید عقیل عزیز
http://www.askdin.com/showthread.php?p=44901#post44901

بسم الله الرحمن الرحیم

celyanic;44747 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم انی افتتح الثناء بحمدک . . .

اَلْحَمْدُلِلَّهِ الَّذى عَلا فى تَوَحُّدِهِ وَدَنا فى تَفَرُّدِهِ وَجَلَّ فى سُلْطانِهِ وَعَظُمَ فى اَرْكانِهِ، وَاَحاطَ بِكُلِّ

شَىْ‏ءٍ عِلْماً وَ هُوَ فى مَكانِهِ وَ قَهَرَ جَميعَ الْخَلْقِ بِقُدْرَتِهِ وَ بُرْهانِهِ، حَميداً لَمْ يَزَلْ، مَحْموداً لايَزالُ

(وَ مَجيداً لايَزولُ، وَمُبْدِئاً وَمُعيداً وَ كُلُّ أَمْرٍ إِلَيْهِ يَعُودُ).

بارِئُ الْمَسْمُوكاتِ وَداحِى الْمَدْحُوّاتِ وَجَبّارُالْأَرَضينَ وَالسّماواتِ، قُدُّوسٌ سُبُّوحٌ، رَبُّ الْمَلائكَةِ وَالرُّوحِ،

( بر گرفته از خطابه گرانسنگ غدیر )

.................................................. .................................................. .........
.................................................. .................................................. .................................................. .........
.................................................. .................................................. .........

پرسش ها :

1.در مورد آیه :فَاغْسِلُوا وُجُوهَكُمْ وَأَيدِيكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُوا بِرُءُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ و برداشت دوست عزیز در مورد شستن پاها
2. ادعای دست بسته نماز خواندن پيامبر توسط دوست عزیز عقیل و عدم اثبات ؟؟؟
3. خلافت خلفاء : چرا با اينکه معاويه از صحابه بود او را جزو خلفا نمي دانند و يا همچنين يزيد که انتصابش همچون انتصاب عمر بود !!!
4. بحث توسل به انبياء و اولياء ؟؟؟ که گفته به انبیاء و اولیاء نمی توان متوسل شد ؟؟؟
5. در مورد تقلید همزمان از چند عالم ( اهل سنت ) ، اگر نظر 2 یا چند مجتهد در مورد يک مسئله تفاوت داشته باشد آنوقت تکليف چيست ؟ آیا ما توانایی تشخیص بهترین حکم را داریم ؟؟؟
6. در مورد کتب صحیح و اینکه عقیل گرامی فرمودند باید احادیث آن بررسی گردد ، اصلاً چرا به برخي از کتب خاص ميگويند صحيح ؟ آيا همين نامگذاري نشان دهنده اعتقاد عمومي اهل سنت راجع به اين کتب نيست ؟
7.ادعای تقليد در اصول و عقايد در شیعه ! آیا دوست عزیزمان عقیل میتوانند این ادعای خویش را با سند و مدرک به اثبات برسانند ؟ اگر آری که هیچ ! اگر خیر پس چرا اینچنین ادعایی کردند ؟
8. در مورد سجده نمودن پیامبر ! اینکه پیامبر مهر نگذاشته اند بحثی مسلم است ، چون اصلاً مهری نبوده که بگذارند ، همه میدانند ایشان یا برزمین سجده مینمودند با بر حصیر ! حال اهل سنت بر پایه کدامیک ا از آیات و یا روایات سجده کردن بر فرش و قالی و پارچه را درست میدانند ؟
9. در مورد شهادت عمر و عثمان کمی بیشتر توضیح داده شود ، آیا خلیفه ای که مردم در اثر ناعدالتی آشکار و نارضایتی از عملکردش او را به قتل میرسانند شهید است ؟؟؟ آیا میتوان گفت او عادل است ؟؟؟
10.چطور افضلیت خلفاء مهم نیست و آنوقت شما در ماجرای سقیفه دلایل افضلیت ابوبکر را پیش میکشید ؟ ( از لحاظ سن و . . . )
11. میشه بفرمایید کدام شورا در مورد عمر به اجرا گذاشته شد ؟؟؟
12.فرمودید که در مورد عقاید از یک یا چند کتاب خاص ( مشترک در بین تمامی اهل سنت ) استفاده میشود اما در مورد فقه هر کسی از امام خویش تبعیت میکند ! حال سوال اینجاست اگر تفاوت اهل سنت در اصول و عقاید نیست چرا ( به استناد کتابهایتان ) پیروان هر فرقه ، فرقه دیگر را تکفیر میکنند ؟
13.شما فرمودید که شیعه علی همان سنی پیامبر است ! سخن حقی است ، اما با چه دلیل و سندی آنرا به خویش و هم مسلکانتان ربط میدهید ؟ ( حداقل چند دلیل عمومی قانع کننده ! )
14. مطلب شگرفی را فرمودید و ادعا کردید که علی تنها سواد نوشتن و خواندن داشت ! میتوانید دلیل محکمی بر این قضیه بیاورید یا اینکه از خواندن مطالب کتبی همچون نهج البلاغه که خود گویای علم علی است غافل بودید ! یا نکند نشنیده اید که پیامبر خدا فرمود من شهر علمم و علی درب آن ! یا شاید این حدیث را هم قبول ندارید !
اگر علی تنها سواد خواندن و نوشتن داشت ، چرا به قول خودتان وزیر هر سه خلیفه بوده؟ مگر نه اینکه هم خلیفه هم وزیر باید اشخاصی عالم و آگاه باشند ؟
15.آیا میزان قضاوت تنها عدالت و صداقت است ؟ یعنی قضاوت هیچ علم و دانشی طلب نمی نموده ؟
16.شما فرمودید پیامبر امی بود ولی بهترین قضاوت ها را داشته !
میشه بفرمایید پیامبر بعد از رسالتشون کی اُمی بودند ؟ پس یعنی پیامبر در کل دوران عمر خویش بی سواد بودند ؟
17. آیا واقعاً ابوبکر و عمر در سختی ها همراه پیامبر بودند ؟ میشه بفرمایید ابوبکر چه سالی ایمان آورده ؟ ( البته یکبار دیگر فرمودید بعد از خدیجه وبنده جوابتان را دادم نمی دانم مطالعه فرمودید یا خیر !!!! )
18. بر اساس چه استدلالی یاعلی مدد و یا مهدی ادرکنی را شرک میدانید ؟ دلیل محکم و قاطع لطفاً چون ادعا ، ادعای بزرگی است پس دلیل هم باید با آن متناسب باشد !
19.آیا میتوان تنها به این دلیل که خیابانهای آنزمان کثیف بوده نص را رد کرد و پاها را شست ؟
به قول خودتان آیا روز قیامت هم اینگونه دلیل می آورید ؟
20.چرا چیزی را به شیعه نسبت میدهید که در شیعه نیست ! آیا تهمت زدن از گناهان بزرگ در پیشگاه خداوند نیست !
کی گفته امام زمان علیه السلام پایش را روی زمین نگذاشته ؟ میتوانید با دلیل محکم از منابع شیعه پاسخ دهید یا خیر این را هم ادعا نمودید !
21. چطور شما عزیزان شأن نزول را قبول دارید و برای ترجمه این آیات بخصوص ( 55 مائده ) دست به قیاس میزنید ؟ آیا نه اینکه جز یک یا دو مفسر بقیه مفسران بزرگ اهل سنت این آیه را در شأن علی دانسته اند آن هنگام که در رکوع زکات داد ؟ پس این شأن نزول که قبولش دارید برای کدام آیات است؟؟؟؟ دلیل قانع کننده لطفاً.

22. چطور با اینکه خلفا سواد نداشتند ( با توجه به صدق اعتراف خود حضرتعالی ) در ماجرای فدک دست به تفسیر قرآن بردند ؟ آیا شایسته است افرادی که سواد ندارند در مقام تفسیر کتاب خدا برآیند ؟

از شما دوست عزیز متشکرم ، منتها خواهش میکنم از خلاصه گویی در جایی که توضیح نیاز است و از پراکنده گویی در جایی که نیاز نیست بپرهیزید . در ضمن از آنجایی که سوالات زیاد است انشاءالله تعدادی از آنها را برداشته و صحبت میکنیم

امیدوارم همچون گذشته به ادامه مباحث بپردازید !

با تشکر

یا علی:Gol: مهر تو ایمان من است ! :Gol:

سلام بر دوست گرامی عقیل عزیز !

ازبین سوالات مطرح شده ، چند سوال را انتخاب میکنم و از شما خواهشمندم که بدان پاسخ دهید ؟

1. ادعای دست بسته نماز خواندن پيامبر توسط دوست عزیز عقیل و عدم اثبات ؟؟؟

2. خلافت خلفاء : چرا با اينکه معاويه از صحابه بود او را جزو خلفا نمي دانند و يا همچنين يزيد که انتصابش همچون انتصاب عمر بود !!!

3. ادعای تقليد در اصول و عقايد در شیعه ! آیا دوست عزیزمان عقیل میتوانند این ادعای خویش را با سند و مدرک به اثبات برسانند ؟ اگر آری که هیچ ! اگر خیر پس چرا اینچنین ادعایی کردند ؟

4. چطور افضلیت خلفاء مهم نیست و آنوقت شما در ماجرای سقیفه دلایل افضلیت ابوبکر را پیش میکشید ؟ ( از لحاظ سن و ادعای سبقت در اسلام . . . )

5. میشه بفرمایید کدام شورا در مورد عمر به اجرا گذاشته شد ؟؟؟

6. فرمودید که در مورد عقاید از یک یا چند کتاب خاص ( مشترک در بین تمامی اهل سنت ) استفاده میشود اما در مورد فقه هر کسی از امام خویش تبعیت میکند ! حال سوال اینجاست اگر تفاوت اهل سنت در اصول و عقاید نیست چرا ( به استناد کتابهایتان ) پیروان هر فرقه ، فرقه دیگر را تکفیر میکنند ؟

7. مطلب شگرفی را فرمودید و ادعا کردید که علی تنها سواد نوشتن و خواندن داشت ! میتوانید دلیل محکمی بر این قضیه بیاورید یا اینکه از خواندن مطالب کتبی همچون نهج البلاغه که خود گویای علم علی است غافل بودید ! یا نکند نشنیده اید که پیامبر خدا فرمود من شهر علمم و علی درب آن ! یا شاید این حدیث را هم قبول ندارید !

8. آیا واقعاً ابوبکر و عمر در سختی ها همراه پیامبر بودند ؟ میشه بفرمایید ابوبکر چه سالی ایمان آورده ؟ ( البته یکبار دیگر فرمودید بعد از خدیجه وبنده جوابتان را دادم نمی دانم مطالعه فرمودید یا خیر !!!! )

9. چطور با اینکه خلفا سواد نداشتند ( با توجه به صدق اعتراف خود حضرتعالی ) در ماجرای فدک دست به تفسیر قرآن بردند ؟ آیا شایسته است افرادی که سواد ندارند در مقام تفسیر کتاب خدا برآیند ؟

10. چطور شما عزیزان شأن نزول را قبول دارید و برای ترجمه این آیات بخصوص ( 55 مائده ) دست به قیاس میزنید ؟ آیا نه اینکه جز یک یا دو مفسر بقیه مفسران بزرگ اهل سنت این آیه را در شأن علی دانسته اند آن هنگام که در رکوع زکات داد ؟ پس این شأن نزول که قبولش دارید برای کدام آیات است؟؟؟؟ دلیل قانع کننده لطفاً.

دوست من ، بنده با کلی بررسی به این نتیجه رسیدم که ابتدا در مورد این سوالات صحبت کنیم ! هر چند که اگه همکاری شما صمیمانه تر باشه ، میتونیم سولات دیگر رو هم بررسی کنیم ، و این بهتره برای ما اگر به دنبال نتیجه گرفتن هستیم !

بنده منتظر پاسخ های شما دوست گرامی هستم !

با تشکر

یا علی:Gol: افتخار من ولایت تو و فرزندان توست ! :Gol:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

celyanic;44987 نوشت:
1. ادعای دست بسته نماز خواندن پيامبر توسط دوست عزیز عقیل و عدم اثبات ؟؟؟

دلیل های من احادیثی است که در کتب اهل سنت است و شما آن ها را نمی پذیرید.
celyanic;44987 نوشت:
2. خلافت خلفاء : چرا با اينکه معاويه از صحابه بود او را جزو خلفا نمي دانند و يا همچنين يزيد که انتصابش همچون انتصاب عمر بود !!!

اولا ما فقط دوران ابوبکر و عمر و عثمان و علی و حسن رضی الله عنهم اجمعین را خلافت اسلامی می دانیم و بعد از این را نه. در مورد حکومت معاویه هم همین طور. البته نه این که معاویه را مردی بد بدانیم.
celyanic;44987 نوشت:
3. ادعای تقليد در اصول و عقايد در شیعه ! آیا دوست عزیزمان عقیل میتوانند این ادعای خویش را با سند و مدرک به اثبات برسانند ؟ اگر آری که هیچ ! اگر خیر پس چرا اینچنین ادعایی کردند ؟

این ادعا نیست خود شما هم می دانید که مردم حتی سنی ها را می گم در مورد اصول دین شان تحقیق نمی کنند و تقلید می کنند. البته علمای هر دو مذهب تقلید در اصول مذهب را جایز نمی دانند
celyanic;44987 نوشت:
4. چطور افضلیت خلفاء مهم نیست و آنوقت شما در ماجرای سقیفه دلایل افضلیت ابوبکر را پیش میکشید ؟ ( از لحاظ سن و ادعای سبقت در اسلام . . . )

بله اهل سنت ابوبکر را از بقیه ی صحابه افضل مید اند ولی من گفتم اگر کسی بگوید که علی افضل است گناهی نکرده ولی این که بیاید و آنها را لعن کند قطعا گناه بزرگی کرده است
celyanic;44987 نوشت:
5. میشه بفرمایید کدام شورا در مورد عمر به اجرا گذاشته شد ؟؟؟

اگر انتظار دارید مثل امروز توی هر شهری صندوق بزارند و مردم رای بدهند این فکری اشتباه است در حالی که برای حضرت علی هم چنین اتفاقی نیفتاد اما در مورد این که چرا ابوبکر او را جانشین خود اعلام کرد این طور نبود بلکه ابوبکر توصیه کرد و مردم هم پیشنهاد او را قبول کردند با عمر بیعت کردند و اگر مهاجرین و انصار بیعت نمی کردند خلافت او بی ارزش می بود
celyanic;44987 نوشت:
6. فرمودید که در مورد عقاید از یک یا چند کتاب خاص ( مشترک در بین تمامی اهل سنت ) استفاده میشود اما در مورد فقه هر کسی از امام خویش تبعیت میکند ! حال سوال اینجاست اگر تفاوت اهل سنت در اصول و عقاید نیست چرا ( به استناد کتابهایتان ) پیروان هر فرقه ، فرقه دیگر را تکفیر میکنند ؟

من که تا حالا ندیده ام یک عالم حنفی شافعی ها را کافر بداند یا هر مذهب دیگری. اگر این طور می بود چطور در مسجد الحرام حنفی ها مالکی ها و حنبلی ها پشت سر شافعی ها نماز می خوانند
celyanic;44987 نوشت:
7. مطلب شگرفی را فرمودید و ادعا کردید که علی تنها سواد نوشتن و خواندن داشت ! میتوانید دلیل محکمی بر این قضیه بیاورید یا اینکه از خواندن مطالب کتبی همچون نهج البلاغه که خود گویای علم علی است غافل بودید ! یا نکند نشنیده اید که پیامبر خدا فرمود من شهر علمم و علی درب آن ! یا شاید این حدیث را هم قبول ندارید !

پس شما بفرمایید که تحصیلات حضرت علی در چه سطحی بود؟ از چه دانشگاهی فارغ التحصیل شده اند؟ مدرک آنها چیست؟
celyanic;44987 نوشت:

بله حضرت علی عالم و آگاه بود و این ربطی به مدرک لیسانس و دیپلم ندارد
celyanic;44987 نوشت:
8. آیا واقعاً ابوبکر و عمر در سختی ها همراه پیامبر بودند ؟ میشه بفرمایید ابوبکر چه سالی ایمان آورده ؟ ( البته یکبار دیگر فرمودید بعد از خدیجه وبنده جوابتان را دادم نمی دانم مطالعه فرمودید یا خیر !!!! )

بله نمونه بارزش همان همراهی ابوبکر در هجرت و درون غار.
ابوبکر اولین مردی بود که به پیامبر ایمان آورد و این را اگر بخواهید از تمامی علمای اهل سنت ثابت می کنم و دو سه روایتی که گذاشتید در برابر این همه احادیث ارزشی ندارد
celyanic;44987 نوشت:
9. چطور با اینکه خلفا سواد نداشتند ( با توجه به صدق اعتراف خود حضرتعالی ) در ماجرای فدک دست به تفسیر قرآن بردند ؟ آیا شایسته است افرادی که سواد ندارند در مقام تفسیر کتاب خدا برآیند ؟

برادر پیامبر هم سواد نداشت و این گفته خود قرآن است پس رسولی که بی سواد است چطور می توند قرآن را برای مردم تبیین کند
َآمِنُواْ بِاللّهِ وَرَسُولِهِ النَّبِيِّ الأُمِّيِّ (اعراف 158)
ايمان بياوريد به خدا و فرستاده‏اش، آن پيامبر درس نخوانده‏
celyanic;44987 نوشت:
. چطور شما عزیزان شأن نزول را قبول دارید و برای ترجمه این آیات بخصوص ( 55 مائده ) دست به قیاس میزنید ؟ آیا نه اینکه جز یک یا دو مفسر بقیه مفسران بزرگ اهل سنت این آیه را در شأن علی دانسته اند آن هنگام که در رکوع زکات داد ؟ پس این شأن نزول که قبولش دارید برای کدام آیات است؟؟؟؟ دلیل قانع کننده لطفاً.

متاسفانه در این مورد که حضرت علی در حال رکوع زکات داده اند احادیث زیادی جعل شده است و مفسرین به این خاطر به اشتباه افتاده اند و اگر شما دوست دارید تک تک روایات را بیاورید با متن عربی و منبعش تا صحیح نبودن حدیث را ثابت کنم و اگر این کار را در تاپیک به چالش کشیدن امامت انجام دهید ممنون می شوم
celyanic;44987 نوشت:
دوست من ، بنده با کلی بررسی به این نتیجه رسیدم که ابتدا در مورد این سوالات صحبت کنیم ! هر چند که اگه همکاری شما صمیمانه تر باشه ، میتونیم سولات دیگر رو هم بررسی کنیم ، و این بهتره برای ما اگر به دنبال نتیجه گرفتن هستیم !

بله بفرمایید بنده در اولین فرصت پاسخ خواهم داد ان شاء الله
والسلام علی من اتبع الهدی

عقیل;45051 نوشت:

معلوم است نمی پذیریم ما برای اثبات حرفهامان از احادیثی استفاده میکنیم که در صحاح سته اهل سنت موجود است و مورد قبول شما و یا تفاسیر معتبر اهل سنت،شما نیز بهتر است با احادیثی که در کتب شیعه است سخنتان را اثبات کنید

عقیل;45051 نوشت:
این ادعا نیست خود شما هم می دانید که مردم حتی سنی ها را می گم در مورد اصول دین شان تحقیق نمی کنند و تقلید می کنند. البته علمای هر دو مذهب تقلید در اصول مذهب را جایز نمی دانند

اتفاقا در ابتدا غالب رساله های عملیه تقلید ذکر شده است که فقط در احکام عملیه و فروعات احکام یک شیعه اجازه تقلید دارد زیرا به دست آوردن آنها از منابع فقهی نیازمند تخصص است و این مطلب برای همپان مسر نیست ولی در اصول مذهب خیر چنین نیست زیرا سرمایه های اثبات(عقل،فطرت،حس)در اختیار هر بشری ولو اینکه درس ناخوانده باشد از سوی خداوند قرار داده شده است زیرا دین اسلام امر به خلاف فطرت و عقل هیچ گاه نمیکند

عقیل;45051 نوشت:
تحصیلات حضرت علی در چه سطحی بود؟ از چه دانشگاهی فارغ التحصیل شده اند؟ مدرک آنها چیست؟

حضرت علی علیه السلام بر طبق مبانی عقلی و نقلی امامت به عنوان مصداق امامت از علم غیب الهی برخوردار است و علم لدنی داشتند همچنانکه در قرآن آمده است؛"و علمناه من لدنا علما"کهف ،65. و در حدیث شریف که ابن ابی الحدید عالم سنی مذهب در شرح نهج البلاغه می فرماید :لو کشف الغطاء ما زددت یقینا ؛اگر همه پرده های حجاب مادی کنار رود ذره ای به یقین من اضافه نمیشود و یا در بسیاری کتب اهل سنت از قول عمر نقل شده که بارها گفت :لو لا علیّ لهلک عنر ؛که اگر علی نبود عمر هلاک شده بود . و این جمله را بارها در قضامتهای حضرت علی علیه السلام به زبان جاری کرده و اعتراف نموده بود

عقیل;45051 نوشت:
ابوبکر اولین مردی بود که به پیامبر ایمان آورد و این را اگر بخواهید از تمامی علمای اهل سنت ثابت می کنم و دو سه روایتی که گذاشتید در برابر این همه احادیث ارزشی ندارد

عقیل عزیز خیلی به خودتون زحمت ندهید برای اثبات من زود تر از شما سراغ علماءتان رفتم و تفحص کردم در کتاب تاریخ طبری ج1،ص 540 چنین نقل شده از سعد بن ابی وقاص که ادعای برخی مبنی بر اینکه ابوبکر اولین مردی است که اسلام آورد دروغ و کذب است ؛محمدبن سعد ،قلت لابی أ کان ابوبکر اولکم اسلاما ؟فقال :لا و لقد اسلم قبله اکثر من خمسین .یعنی ابوبکر بعد از بیش از 50 نفر و پس از عمر اسلام آورد.
عسقلانی در کتاب فتح الباری ،ج7،ص29 ،می نویسد:... فقد کان حینئذ جماعة ممن اسلم لکنّهم کانوا یخفونه من اقاربهم

هر دو منبع فوق از نوسندگان اهل سنت هستند

[quoteعقیل;45075]برادر پیامبر هم سواد نداشت و این گفته خود قرآن است پس رسولی که بی سواد است چطور می توند قرآن را برای مردم تبیین کند َآمِنُواْ بِاللّهِ وَرَسُولِهِ النَّبِيِّ الأُمِّيِّ (اعراف 158) ايمان بياوريد به خدا و فرستاده‏اش، آن پيامبر درس نخوانده‏

عقیل عزیز با این سخن شما اصل نبوت پیامبر (ص)را زیر سوأل بردید اصلا قرآن به بی سوادی پیامبر (ص) به دید افتخار مینگرد چرا که ثابت شود تمامی قرآن از سوی خداوند است ما کنت تتلوا من کتاب و لا تخطه بیمینک و به تبع این مطلب اعجازخداوند در باره امام معصوم نیز همین است که پیامبر اکرم (ص)با اذن خداوند تمام علوم کونین را در اختیار امام معصوم علی علیه السلام قرار داه است

عقیل;45051 نوشت:
متاسفانه در این مورد که حضرت علی در حال رکوع زکات داده اند احادیث زیادی جعل شده است و مفسرین به این خاطر به اشتباه افتاده اند و اگر شما دوست دارید تک تک روایات را بیاورید با متن عربی و منبعش تا صحیح نبودن حدیث را ثابت کنم و اگر این کار را در تاپیک به چالش کشیدن امامت انجام دهید ممنون می شوم

عقیل عزیز در مناظره باید با دلیلی که مورد قبول مخاطب است پیش رفت متأسفانه شما منابع خود را و علما خود را و تفاسیر خود را نیز قبول ندارید پس چگونه ثابت کنیم به طریق اولی منابع شیعی را نمی پذیرید در مورد فوق نیز بارها صحبت شده از سوی کارشناسان و با ذکر ادله ، رجوع کنید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر همه دوستان

عقیل عزیز انتظار بنده از شما بیتشر بود !

دوست گرامی جناب زمزم سوالات شما را بررسی نمودند ، نکاتی هم به ذهن بنده رسید که عرض میکنم !

عقیل;45085 نوشت:

اگر ما از منابع شما احادیثی را بیاوریم که دست بسته نماز خواند برادران از زمان خلیفه دوم بوده ، آیا شما میپذیرید ؟ یا نه همانند دفعات قبل میفرمایید که باید صحت و سقم این احادیث بررسی شوند ! آنهم با این که در صحاح وجود دارند !

عقیل;45085 نوشت:
اولا ما فقط دوران ابوبکر و عمر و عثمان و علی و حسن رضی الله عنهم اجمعین را خلافت اسلامی می دانیم و بعد از این را نه. در مورد حکومت معاویه هم همین طور. البته نه این که معاویه را مردی بد بدانیم.

بنده و دوستانم هم فهمیدیم که شما دوران معاویه و یزید را دوران خلافت نمی دانید ، ما دلیلش را خواستیم ، آیا در این مسئله تحقیق نموده اید یا تقلید ؟؟؟

عقیل;45085 نوشت:

دوست من عقیل جان ما هم میدانیم که خیلی ها تقلید میکنند ولی آیا میتوان عمل خیلی ها را ملاک بر دستور دین گرفت ؟ آیا میتوان بر اساس عملکرد خیلی از افراد گفت که دستور ائمه شیعه این است ؟ لحن شما طوری بود که هر انسانی این تصور را در مورد شیعه میکرد ! در ضمن فکر نکنم اینجا شما با افرادی طرف باشید که در اصول خویش تقلید کنند ، پس دلیلی طرح این مورد ؟؟؟؟

عقیل;45085 نوشت:
بله اهل سنت ابوبکر را از بقیه ی صحابه افضل مید اند ولی من گفتم اگر کسی بگوید که علی افضل است گناهی نکرده ولی این که بیاید و آنها را لعن کند قطعا گناه بزرگی کرده است

ممنونم ، ینده هم دقیقاً میخواستم همین را از شما بشنوم ، حال اگر به ما ثابت کنید که ابوبکر افضل است ما هم می پذیریم و خدا را شاهد میگیریم که ذره ای تعصب به خرج ندیم ! پس ما منتظر اثبات شما هستیم !

عقیل;45085 نوشت:
اگر انتظار دارید مثل امروز توی هر شهری صندوق بزارند و مردم رای بدهند این فکری اشتباه است در حالی که برای حضرت علی هم چنین اتفاقی نیفتاد اما در مورد این که چرا ابوبکر او را جانشین خود اعلام کرد این طور نبود بلکه ابوبکر توصیه کرد و مردم هم پیشنهاد او را قبول کردند با عمر بیعت کردند و اگر مهاجرین و انصار بیعت نمی کردند خلافت او بی ارزش می بود

احتمالاً اجماع مردم بر خلافت خلیفه دوم همانند اجماعشان بر خلافت خلیفه اول بوده ؟
آیا شورایی که برای خلافت عثمان گذاشته بود را شورا میدانید و سفارش ابوبکر برای خلافت عمرا را هم شورا ؟ خوب شد که ما از معانی کسترده شورا آگاهی یافتیم !

اگر میخواهید احادیثی را از منابع خودتان که در مورد عکس العمل و نارضایتی مردم از به خلافت رسیدن عمر وجود دارد بنویسیم بفرمایید ! مینویسیم ، اما امیدوارم باز آنان را هم ضعیف السند نخوانید !

عقیل;45085 نوشت:
من که تا حالا ندیده ام یک عالم حنفی شافعی ها را کافر بداند یا هر مذهب دیگری. اگر این طور می بود چطور در مسجد الحرام حنفی ها مالکی ها و حنبلی ها پشت سر شافعی ها نماز می خوانند

این مطلب را بصورت مجزا بررسی میکنیم !

عقیل;45085 نوشت:
پس شما بفرمایید که تحصیلات حضرت علی در چه سطحی بود؟ از چه دانشگاهی فارغ التحصیل شده اند؟ مدرک آنها چیست؟

ببین دوست من ، ما تعصب نداریم ، ما میگیم علم امیرالمومنین امری مسلم است و دلایلمان هم واضح و مبرهن است ، که میتوانیم به تفضیل از منابع حضرات عالی به شما ارائه دهیم ! در ضمن همین که جناب عمر بیش از هفتاد بار میفرمایند لو لا علی لهلک العمر ، خود نشان از پایه علمی ایشان دارد و نشان از مرجع بودن در مسائل علمی است ! اما سوالی که در ذهن ما ایجاد میشود اینجاست ، شما با چه دلایلی میگویید که علم علی در حد نوشتن و خواندن بوده ؟ میشود دلایلتان را بگویید ، تا بعد از آن بلافاصله ما دلایلمان را به تفصیل بیان نماییم !

عقیل;45085 نوشت:
بله نمونه بارزش همان همراهی ابوبکر در هجرت و درون غار

عقیل;45085 نوشت:

شما چطور کتابی را همچون تاریخ طبری بی ارزش میدانید ؟ کتابی که تا این حد نزد شما مقبول است اگر به نقل واقعیت بپردازد بی ارزش میشود ! آیا سبقت علی در ایمان بر همه انسانها دوران امری است که بتوان در آن مشاجره نمود ؟

آیا نهج البلاغه را میتوانید در این زمینه قبول بفرمایید ؟ یا نه نهج البلاغه سندیت ندارد ؟

عقیل;45085 نوشت:
برادر پیامبر هم سواد نداشت و این گفته خود قرآن است پس رسولی که بی سواد است چطور می توند قرآن را برای مردم تبیین کند

عقیل;45085 نوشت:

َآمِنُواْ بِاللّهِ وَرَسُولِهِ النَّبِيِّ الأُمِّيِّ (اعراف 158)

ايمان بياوريد به خدا و فرستاده‏اش، آن پيامبر درس نخوانده‏

اگر یادتان باشد در تایپیکی یکی از حمله های اهل سنت به شخصیت پیامبر را ذکر کردم ، اما اینجا با نمونه عینی آن مواجه شدم !

میتوانید بگویید امی بودن پیامبر یعنی چه ؟ و آیا پیامبر در دوران زندگی خویش بیسواد بودند ؟

قرآن;45085 نوشت:
وَأَنْزَلَ اللَّهُ عَلَيكَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَعَلَّمَكَ مَا لَمْ تَكُنْ تَعْلَمُ وَكَانَ فَضْلُ اللَّهِ عَلَيكَ عَظِيمًا(النساء/113)

عقیل;45085 نوشت:

آیا احادیث کتبی همچون :

فخررازی / تفسیر مفاتح الغیب / ج 3 / ص 431

زمخشری / تفسیر کشاف / ج 1 / ص 422

طبری / تفسیر طبری / ج 6 / ص 186

قاضی بیضاوی / تفسیر انوار التنزیل / ج 1 / ص 345

ابن ابی الحدید / شرح نهج البلاغه / ج 3 / ص 275

و ( مجموعاً 66 نفر از مفسران و فقیهان اهل سنت ) . . .

کتابهایی هستند که احادیثشان در در نزد شما ضعیف است ؟ آیا شما واقعاً اینطوری میفرمودید که به دنبال حق هستید ؟

عقیل;45085 نوشت:
بله بفرمایید بنده در اولین فرصت پاسخ خواهم داد ان شاء الله

عقیل عزیز اینگونه میخواهید پاسخ دهید ؟

آیا اینگونه میتوان مباحثه نمود ؟ خواهش میکنم به مطالب بنده از سر عناد و کینه پاسخ ندهید ، به خدا بنده در پاسخ دادن لجاجت به خرج نمی دم ، امیدوارم به آنچه گفتم مستند و علمی پاسخ دهید تا نتیجه ای بگیریم !

دوست عزیزتان بلوچ بوی ، وقتی از پاسخ دادن میماند ، با اعتماد به نفس بالا میفرماید من دیگه وقت ندارم و الان درس و دانشگاه دارم !

والا ما هم دانشجوییم ، ینده این ترم ، ترم آخرمه و ترم هشتم ، اگه ترم تابستون هم که بود تا الان تموم شده بود !

اصلاً درس هم که داشته باشیم چه امری مهم تر از دفاع از حق و دفاع از دین و حدود خدا ! آیا بزرگان ما همه وقت و تلاش و هستی و نیستی خود را صرف اینکار نکردند ؟ آیا درست است که ما مطلبی را بگوییم و بعد که نتوانستیم جواب دهیم بصورت کاملاً رسمی پا به فرار بگذاریم !

باور کنید ما لجاجت و تعصب نداریم ولی وقتی این نحوه پاسخگویی ( مثلاً از طرف شما ) و یا آن نحوه فرار ( مثلاً از طرف دوستتان ) را میبینیم ، از مباحثه کردن نا امید میشویم !

شما را به خدا بدور از تعصب و لجاجت برای کشف حقیقت به مباحثه بپردازید ! خدا را شاهد میگیرم هر که به من اثبات کند که تشیع حق نیست از آن برمیگردم ، ولی کو ؟

آنچه از اهل بیت یاد گرفته و میگیریم آنچنان یقینی در دلمان بوجود آورده که نمی توانیم صراطی غیر از آنان انتخاب کنیم !

شاید این مناظرات به ظاعر سودمند نباشه ، ولی امکان داره پایاپای کردن اصول نتیجه خوبی به ما بده !

به هر حال بنده منتظر پاسخ های مستند و منظقی از جانب شما هستم ! حتی اگر زمان میبره که مستند پاسخ بدید بگید که من یک هفته وقت میخوام و بعد از یک هفته واقعاً بیاید و پاسخ بدید ! اما علمی ، مستند و منطقی

یا علی:Gol: افتخار من ولایت تو و فرزندان توست ! :Gol:

موضوع قفل شده است